Uit cle Provincie GERRIT DE JONGE De woningbouw in Zeeland Alom onbehagen in Noord-Amerika TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZONDAGDIENST ARTSEN St Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL 103 van 500 woningwetwoningen aan Terneuzen toegewezen Aarzelende regering strookt niet met nationale karaktertrek K.O.T.-ZELZAl BBEDA, K DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 15 maart 195? ADENAUER NAAR LONDEN. Het „Foreign Office" heeft in Londen bekendgemaakt, dat bondskanselier Adenauer van West-Duitsland van 16 tot 18 april een bezoek aan Londen zal brengen. Men verwacht dat hij met premier McMillan, die hem heeft uitgenodigd, besprekingen zal voeren over de vooruitzich ten voor een topconferentie en de onderhandelingen over een Europese vrijhandelszone. Adenauer en MacMillan heb ben elkaar in december op de Navo-conferentie in Parijs voor het laatst gezien. De bondskan selier zou aanvankelijk in dec. naar Londen zijn gegaan, doch dat bezoek moest afgelast wor den toen hij ziek werd. In diplomatieke kringen ver wacht men, dat tijdens het be zoek ook gesproken zal worden over het Brits-Duitse menings verschil inzake de legeringskos- ten der Britse troepen in de bondsrepubliek. De economische toestand in Frankrijk. „De Franse regering heeft niet het voornemen in 1958 haar toe vlucht te nemen tot nieuwe be lastingen", zo verklaart de Fran se minister van Financiën en Economische Zaken, Pflimlin, in een interview met het weekblad „La vie Francaise". Ook is er volgens Pflimlin geen sprake van het scheppen van een oor logseconomie. Door compense rende bezuinigingen werden de aanvullende kredieten verkre gen, die nodig waren door de jongste ontwikkeling van de toe stand in Algerije. Pflimlin is verder van mening, dat men, hoewel vlees en wijn „twee zwar te punten" zijn, met de prijssta- bilisatiepolitiek op de goede weg is. Over een paar maanden zul len de seizoensinvloeden hun rol beginnen te spelen bij de prijsverlaging voor levensmidde len. Als zich tot dan toe geen nieuwe prijsstijgingsfactoren hebben voorgedaan, zal die strijd gewonnen ziin. Met betrekking tot het devie- zenvraagstuk wijst de minister er op, dat de voorziening in de behoeften op het gebied van ener gie en grondstoffen voor 1958 verzekerd is, dank zij vooral de buitenlandse hulp, die Frankrijk kreeg. Om het evenwicht van de betalingsbalans voor 1958 te her. stellen, zal de exportinspanning veel groter moeten zijn dan tot nu toe. Slechts daardoor zal voor komen kunnen worden, dat Frankrijk het volgende jaar in een toestand komt, die de natio nale onafhankelijkheid in gevaar brengt, zo vervolgde Pflimlin. HET BKITSK KONINKLIJKE BEZOEK OP DE T-V. De Nederl. Televisie Stichting zal een belangrijk aantal uitzen dingen wijden aan het bezoek van het Brits koninklijk paar aan ons land. Vele hoogtepunten van het bezoek zullen als direc te reportages worden uitgezon den en via het Eurovisienet ook in Engeland en andere Europe se landen te zien zijn. VRIJ ZONNIG. Een gebied van hoge luchtdruk breidde zich over ons land uit. De wind draaide hierdoor naar het noordoosten en voerde droge con tinentale lucht aan. Doordat deze lucht ook in de hogere niveaus koud is, kwam ondanks het zon nige weer de temperatuur ner gens hoger dan 4 graden. Boven Polen bevindt zich een depressie. Hiermee samenhan gend trekt 'n uitgebreid sneeuw- gebied over Noorwegen en Duits land. Een randstoring van deze depressie beweegt zich in de rich ting van Denemarken. Onder in vloed hiervan zal de wind later naar het noordwesten draaien en kunnen wolkenvelden van de Noordzee binnendrijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Overdrijvende wolkenvelden. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. ZONDAG 16 MAART Breskens v.m. 11.25 n.m. 11.55 Terneuzen 12.30 Hanswcert 0.40 1.10 Walsoorden 0.50 1.20 MAANDAG 17 MAART v.m. n.m. Breskens 0.16 12.44 Terneuzen 0.51 1.19 Hansweert 1.31 1.59 Walsoorden 1.41 2.09 ZON MAAN Mrt. op onder op onder 35 6.56 38.43 4.25 13.57 16 6.54 18.45 4.56 15.01 17 6.52 18.47 5.22 16.06 18 6.49 18.18 5.4G 17.10 FORUMAVOND OVER DE DELTAWERKEN TE BRUINISSE De Stichting Eilandengemeen schap Schouwen-Duiveland heeft donderdagavond te Bruinisse een forumavond gehouden onder lei ding van de voorzitter van die ge meenschap, de heer J. van Nieu- wenhuijze. Burgemeester Michaëlis van Bruinisse besprak de volgorde der werken, die op 15 april zullen worden aanbesteed, te weten: 1. de nieuwe gemeentehaven; 2. de bouwput voor de schutsluis; 3. de grote werkhaven voor de eigenlij ke Deltadienst. Dr Hornstra, directeur van de Stichting Maatschappelijk en So ciaal Werk in Zeeland, besprak de maatschappelijke veranderin gen die bezig zijn zich te voltrek ken. en die zich ook in de toe komst nog in snel tempo zullen voordoen, alsmede de mogelijkhe den, die daarin zitten om zich op andere wijze van een bestaan te voorzien. De belangstelling van de Brui- nisser vissersbevolking ging ech ter voornamelijk uit naar de inlei. ding van dr P. Korringa, direc teur van het Instituut voor visse- rijonderzoek te IJmuiden. die de mogelijkheden voor het behouden van de schelpdierencultures in Zeeland besprak. De mogelijkheid voor oester- en mosselcultuur in de Grevelingen, ook na de afsluiting van de zee gaten, is zeker aanwezig. Ook het maken van een kunstmatige ver waterplaats voor mosselen is mo gelijk. De plaats daarvan, het hoe en het waar staat nog niet vast. De proeven in het Veeregat zul len in deze veel moeten uitwijzen. Zijn dus de technisch-biologi- sche mogelijkheden aanwezig, de grote vraag blijft: is men bereid de grote uitgaven die dit alles vergt te doen, en zijn deze econo misch gezien nog verantwoord? Burgemeester Michaëlis van Bruinisse achtte de deltawerken en ook de consequenties daarvan een nationale zaak, die door het gehele Nederlandse volk zal moe ten worden gedragen. Een van deze consequenties is het verlo ren gaan van mosselcultuurgrond in Zeeland. Aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning werd een telegram verzon den, waarin werd aangedrongen op compensatie daarvoor in de Waddenzee. TERNEUZEN. Propaganda-avond voor de Kankerbestrijding. Gisteravond werd in het Con certgebouw een propaganda- avond gehouden door het bestuur van de afdeling Terneuzen van de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wil helminafonds voor de kankerbe strijding, in samenwerking met de afdeling Terneuzen van de Nederl. Federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening. In zijn openingswoord bracht burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen dank aan de dames voor het slagen van deze avond en sprak een woord van welkom tot dr FI. J. Jongepier, radioloog van het kankercentrum te Mid delburg. Burgemeester Tellegen wees er op, dat het de bedoeling was door het winnen van donateurs en contribuanten de inkomsten van het fonds een vastere basis te geven. In een korte inleiding behan delde dr Jongepier op ook voor, leken duidelijke wijze het vraag-1 stuk van de kankerbehandeling en kankerbestrijding. Hij wees daarbij op het feit dat vele men sen angst hebben voor deze ziek te ornaat deze in het middelpunt van de belangstelling staat. Doordat de Nederlandse bevol king is toegenomen, de leeftijds grens verhoogd is en de kanker meestal na het veertigste jaar optreedt en men nu over metho den beschikt om de ziekte duide lijker te herkennen, is het aan tal sterfgevallen door deze kwaal hoger, aldus spreker. Vroeger beschouwde men deze ziekte als onbehandelbaar, maar door intensief wetenschappelijk werk is men al heel veel verder gekomen, hoewel men nog niet weet waardoor kanker ontstaat. Dr Jongepier beschreef in het kort de wetenschappelijke proef nemingen die worden gedaan en belichtte daarbij de verschillende methoden. Ook de verschillende methoden van bestrijding werden door hem besproken. De film „Er is een tijd van ko men", gaf een toelichting op het geen door dr Jongepier was ver teld en gaf een duidelijk beeld van de uitgebreide onderzoekin gen die in de kankercentra wor den gedaan. De heer J. van Wijk, propagan dist van het Koningin Wilheimi- nafonds bracht dank aan burge meester Tellegen en dr Jon gepier en eveneens aan de heer Hommes, die reeds zovele malen de films belangeloos ver toonde. Spreker schetste de ontwikke ling van het werk en toonde daarbij met cijfers aan, welke enorme bedragen er jaarlijks no dig zijn om dit werk in stand te kunnen houden, Eén gram radium kost ƒ75.000 waarbij nog op 50.000 moet worden gerekend voor de verpak king ervan. Gebouwen en apparaten kos ten enorme bedragen, maar spr. was verheugd over het feit,, dat het Nederlandse volk ieder jaar opnieuw grote bedragen weet te offeren. Hij noemde verschillende ste den als voorbeeld, waar ieder ge zin lid is geworden na een inten sieve actie. Als men bedenkt dat op iedere 5 sterfgevallen één door kanker wordt veroorzaakt, dan kan geen mens meer afzijdig blijven, aldus de heer Van Wijk. Hij deed dan ook een dringend beroep op alle ingezetenen, wan neer dames van de Vrouwenfede ratie binnenkort zullen komen vragen lid van het Koningin Wil- he'minafonds te willen worden. Na de pauze werden nog een tweetal films vertoond, n.l. „Vrij buiten" en „Land van melk." Vakdiploma. De heer B. IJsebaert alhier slaagde te Amsterdam voor het vakdiploma dames- en meisjes- kleding. Succesvolle Oostpriesterliulp- actie. Terwijl de avond tevoren de grote ..St. M"-tini's"-kane,wooen op het kerkplein ter bezichtiging stond en vanuit do wagen op de noden der vluchtelingen van ach- ter het ijzeren gordijn werd ge wezen. trok deze wagen de ande re dag door Terneuzens straten om de goede gaven voor dit doel in te zamelen. Terneuzen heeft zich niet onbetuigd gelaten. On- Teveer 1750 werd geofferd en laarbij werd ruim 212 ton levens middelen in blik, textiel en schoei, se' opgehaald. De medewerkers van Oostpries- terhulp waren buitengewoon vol daan over dit succes. Terneuzen heeft' hiermede het gemiddelde belangrijk overschreden. Ouderavond voor welpen en verkenners van de „St. Hu- bertusgroep". Op een enkele uitzondering na waren alle ouders van de welpen en verkenners der Terneuzense „St. Hubertusgroep" naar het Parochiehuis gekomen om nader kennis te maken met het spel van verkennen De officiële opening had plaats met horderoep en vlaggeparade terwijl de avond verder onder lei. ding stond van hopman L. Dikx. Daar het spel van verkennen in fAdv^n-"ite) feite een buitenspel is, werd het midden der zaal vrij gehouden en werden de ouders voor deze maal eens aan de kant gezet'. Door de jongste horden werd een toneelstukje en volksdansen opgevoerd, terwijl horde 1 daar na optrad met een stuk waarin het stereisen op de voorgrond kwam. De zeeverkenners, onder leiding van schipper C. Pieters lieten vader Neptunes bij het pas seren van de evenaar aan boord komen. Met deze vertoning had den de uitvoerenden een groot succes. De juniorenpatrouilles speelde een driedelig spel waarin de ken- nis van de windroos. E.H.B.O. en seinen tot uiting kwam. De senio renpatrouille onderscheidde zich doo sne'seinen en haa'de daar bij 40 letters per minuut. Boven dien demonstreerden zij hoe in IV2 minuut een tent kan worden opgebouwd en binnen de minuut weer kan worden afgebroken en opgevouwen. Tot slot van het eerste deel volgde een aardige volksdans. Na de pauze vertelde de dis trictscommissaris, de heer G. Mechelink, over de waarde van het V""kennen i"i de tegenwoor dige tijd en wees er op dat het niet alleen de bedoeling is van de leden goede staatsburgers, maar ook goede Christenen te maken. De assistent districts commissaris, de hrer J. Wijne, vertoonde een film over een zo merkamp van de „André de Thaye" groep uit Philippine. Tot slot' van de avond vroeg aalmoezenier. A. Mathijssen de aandacht voor de leiders en leid sters, ai steeds maar weer on nieuw tijd pn energie over heb ben voor dit belangrijke werk. Ook bracht hij hulde aan de leid sters die met veel geduld en goe- de smaak denieuwe vlag ge maakt hebben. Aan de ouders verzocht hij medewerking in de belangrijke taak van de opvoe ding die in het verkennen is ge legen. AXEL Uitvoering „Hosanna". Met een stampvolle zaal in „Het Centrum" waren de ge trouwen van „Hosanna" bijeen voor het bijwonen van haar jaar lijkse uitvoering. Na gebedsopening en het geza menlijk zingen van „Ik heb ge loofd en daarom zing ik" sprak tl® voorzitter, c:e neer J. - er, de aanwezigen toe en zeide deze gelegenheid nog te widen be- tutten om allen te danken voor de steun, welke „Hosanna" heeft ontvangen tijdens de gehouden bazar ten bate van het instru menten fonds. In totaal heeft dit 1.800 opge bracht en konden hiervan 8 nieu we instrumenten worden aange schaft. In de toekomst zal nog iets dergelijks worden georgani- seerd en spreker weet, dat „Ho- 1 sanna" dan weer op dezelfde medewerking zal kunnen reke- nen. F erna werd overgegaan tot het afwerken van 't programma. Vóór de pauze was dit het mu zikale gedeelte, onder leiding van de directeur, de heer P. C. Brak man, waarin een vijftal nummers door „Hosanna" ten gehore werd gebracht. Na de 'pauze was het de beurt voor de toneelliefhebbers. De to neelgroep Ko Bakker voerde het toneelstuk „Boerenstrijd" op. Dit spel in 3 bedrijven van K. Berg- sma werd door de geroutineerde groep dilettanten op sublieme wijze vertolkt, zodat de aanwezi gen intens hebben genoten. Tijdens de pauze werd de ver loting gehouden waarvan de niet afgehaalde prijzen vermeld staan in een advertentie in dit blad. Het was een prachtavond zowel op mnzikaa1. a's 00 toneelgebied. De heer Le Feber dankte aan het einde alle executanten voor de overgave, waarmee men alles voor „Hosanna" doet en sloot daarna met dankzegging deze vergadering. Na het gezamenlijk zingen van de Avondzang ging ieder voldaan huiswaarts. Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, Afdeling Axel. In de „Stadsherberg" kwamen vele dames en meisjes van de Z. P. M. bijeen, terwijl ook een tiental heien interesse bleken te hebben voor het bijwonen van een lezing over de bereiding en kook demonstratie van de Hollandse rijsttafel, welke werd gehouden door mevr. Bruckel-Beiten uit Den Haag. De presidente verheugde zich over de grote belangstelling en was ons aller tolk, toen zij mevr. Bruckel-Beiten na het gereedko men van het heerlijke gerecht, dat tevens het einae van haar causerie betekende, hartelijk dankte voor de prettige, leerza me en „smaakvolle" avond, waar op ook de heren hebben ge smuld. Na de gezamenlijke maaitijd keerden ahen zeer voldaan huis waarts. Dat mevr. Bruckel-Bei ten succes heeft gehad met de propaganda voor de Hollandse rijsttaiel, bleek duidelijk uit het feit, dat velen bezoekers, wellicht hebben de heren ook de verlei ding niet kunnen weerstaan, een portie mede naar huis hebben ge nomen om de huisgenoten ook eens te laten proeven hoe heer lijk de Hollandse rijsttafel is, hetgeen voor mevr. Bruckel- Beiten wel een zeer grote voldoe ning moet zijn geweest. Vakdiploma. Aan de Nationale Schilders school te Utrecht slaagde voor het diploma meesterschilder de heer A. Jansen van Rosendaal, alhier. MIDDELBURG Wordt „Miniatuur-Walcheren" opgeheven? Het bestuur van de Stichting Nieuw-Walcheren te Middelburg heeft tijdens zijn algemene ver gadering besloten, het vele toe- ristende trekkende „Miniatuur- Walcheren" op te heffen, wan neer men geen bijstand krijgt van andere instellingen en instan ties. De Stichting beschikt niet meer over de benodigde midde len om het voorbereidende werk, dat des winters wordt gedaan, te financieren en een eventueel nadelig exploitatiesaldo op te vangen. De verbindingsdam in het Drie-eilanden-plan. Gedeputeerde Staten van Zee land zullen op 27 maart in de Statenzaal te Middelburg een streekhaering houden ten aanzien van de verbindingsdam in het Drie-eilanden-plan, lopende van Vrouwenpolder op Walcheren naar Kamperland op Noord-Beve land. SCHOONDIJKE. Raadsvergadering. De raad van Schoondijke kwam woensdagavond in vergadering bijeen. Afwezig was de heer J. D. Dek ker wegens ziekte. Onder de ingekomen stukken was een rapport van het verivica- tiebureau, waaruit bleek, dat kas en bescheiden van de ontvanger waren gecontroleerd en in orde bevonden. De minister van Landbouw ver leende goedkeuring aan de uit breiding van de Middelbare Land bouwschool. Geen genade in het oog der bewindsman kon het plan der gemeenteraad hebben om deze uitbreiding onderhands aan te besteden. Besloten werd dit raadsbesluit in te trekken en de aanbesteding in het openbaar te doen geschieden. De Commissaris <ler Koningin in de provincie Zeeland lieeft medegedeeld, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn overge gaan tot de verdeling van de aan Zeeland toegewezen 500 woning wetwoningen. 421 woningen wer den toegewezen. Viissingen krijgt er van 152, Souburg 32, Middel burg 74, Goes 60 en Terneuzen 103. Gedeputeerde Staten zijn de overtuiging toegedaan, dat deze verdeling verre van bevredigend is. doch gezien de geringe toe wijzing aan Zeeland en de mo rele binding, die is ontstaan door de woningbouwcontracten van bovengenoemde gemeenten, is deze verdeling de billijkste. 79 woningen zijn nog niet toe gewezen, mede omdat Gedepu teerde Staten deze geringe toe wijzing aanhangig hebben ge maakt bij de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. Men hoopt op verruiming van het toegewezen contingent. In de afgelopen week heeft ir. Bruskens van het ministerie reeds een bezoek aan Zeeland gebracht en besprekingen ge voerd met het provinciaal be stuur. Wat de bouw van premie woningen in Zeeland betreft deelde de Commissaris der Ko ningin mede, dat er in de afge lopen tien weken niet minder dan 236 aanvragen voor deze woningbouw zijn binnengeko men. Zij zijn alle met een gun stig advies doorgezonden en in vele gevallen werd reeds bouw vergunning verleend. De Commissaris der Koningin heeft voorts bekend gemaakt, dat nog voor de voorjaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland, die in juni zal worden gehouden en waarin de concen tratie van polders en water schappen zal worden behandeld, een buitengewone zitting zal worden gehouden. Dat zal zo mogelijk eind maart of begin april gebeuren. Een schrijven van minister Algera inzake her ziening van de tarieven der veer diensten in Zeeland zal dan wor den besproken. (Advertentie) Luister, fj Anne rr.arie heeft nieuws! ANNEMARIE VAN RADIO LUXEMBURG virkl.pt Zondig ilU Nederlandse huisvrouwen belangrijk nieuws. Heerlijk nieuws, dat ze hoorde van vakmannen-slagers. Stem morgenochtend af op 208 meter (Kc/s 1439) Om half elf, half twaalf en half één zal ze het smikkelgeheim vertellen I Een gevoel van politiek onbe hagen heerst momenteel in een groot deel van de Ver. Staten. De republikeinse aanhangers van Eisenhower voelen zich on behagelijk om verscheidene re denen. Het is hun niet verbor gen gebleven, dat de betrekkelij ke zwakke gezondheid van de president en de daaruit voort vloeiende noodzaak voor de lei der der natie, een deel van zijn werk aan anderen over te laten, ook verlammend op de partij werken. Dat maakt hen onzeker vooral wanneer zij bedenken, dat in november verkiezingen worden gehouden voor het Huis van Afgevaardigden, voor een derde deel van de Senaat en voor enkele belangrijke gouver- neusposten. BIJ DE TEGENSTANDERS. De conservatieve republikei nen voelen zich eveneens niet content, omdat taktische over wegingen het hun verbieden, de president binnen de partij aan te vallen. Zij voelen zich onbe hagelijk. omdat de liberale vleu gel van de partij er op staat, dat de kandidaten voor de novem- ber-verkiezingen volgelingen van Eisenhower zullen zijn. Wan neer daar tegen oppositie op duikt. drukt men deze de kon in met het weinige politieke, maar zeer doelmatigs argument, dat „men de oude heer niet mag op winden". De democraten voelen zich on behagelijk, omdat zij zich in dit belangrijke verkiezingsjaar in hun polemiek tegen de regeren de minderheidspartij geremd wetendit overigens niet zo zeer omdat zij zouden menen met Eisenhower persoonlijk rekening te moeten houden, alswel door de algemene politieke situatie. De omstandigheid, dat de Sow- jet-Unie op het punt van raket ten heeft overvleugeld, dwingt de democraten de verhoogde be groting goed te keuren. Daar mede verliezen zij het kostbare politieke kapitaal van een ver wijzing naar Eisenhowers belof te, het budget te verminderen en de belastingen te verlagen hun zijn de handen gebon den. OOK DE HEER DOORSNEE. Tot zover het onbehagen in beide partijen. Maar men vindt het politieke onbehagen niet slechts bij de politici, maar ook bij de Amerikaanse meneer Doorsnee. Men behoeft het geenszins met alles eens te zijn, wat een rege ring doet, maar dan kan men tenminste kritiek leveren; wan neer men echter het pijnlijke gevoel heeft, dat een regering niet tegen de problemen is op gewassen en niets doet, moet dit tot een stemming van onbeha gen leiden. Dit geldt des temeer vcor Amerikanen, want het is zonder twijfel één van hun na tionale karaktertrekken, dat zij snel een besluit nemen en on middellijk ingrijpen, wanneer er iets moet gebeuren. Een passie ve, aarzelende, het aanzien van het land schadende regering is hun een doorn in het oog. DE MAN ACHTER DE SCHERMEN. Voor zover het de regerings persoonlijkheden betreft, zijn het in het bijzonder twee man nen, die voor het heersende ge- voet van onbehagen verantwoor delijk zijnde minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, wiens populariteit zelfs in eigen partij sterk tanende is, en Sherman Adams, de achter de schermen opererende „plaatsvervangende president". Vooral dat laatste is iets, waar van de Amerikaan in het geheel niet houdthij moet op zijn politicians" kunnen schelden, ook indien hij het zo ernstig niet meent. Een machtig man. die in de schaduw werkt en zich daardoor onttrekt aan kritiek in het licht der openbaarheid, wekt het grootst mogelijke onbe hagen. En tot slothet feit, dat er geen enkel vooruitzicht op een vermindering van de belasting druk bestaat, draagt veel tot het onbehagen bij (Nadruk verboden.) Eveneens werd goedgekeurd de uitbreiding van het leerplan der Landbouwhuishoudschool met een vormingsklasse. Goedgekeurd werd het raadsbe sluit om tegen de internist te Oostburg, de heer Sehulte, ver weer te voeren inzake de door hem ingediende rekening. Een verzoek van de Stichting Luchtverbinding Zeeuwsch-Vlaan. deren werd afgewezen op grond van het feit, dat de minister in de Staten-Generaa] heeft mede gedeeld, dat het Rijk deze ver binding in de toekomst niet zal financieren. De Ned. Bank van Nederlandse Gemeenten bood de gemeente twee geldleningen aan, n.l. 9000 uit de rente spaarbriefleningen 1957 en 5000 uit de voorkeurs verklaring van de rente spaar- brieflening 1957. Tijdens de rondvraag vroeg de heer R. de Batds aandacht te be steden aan de verbetering van de Veldstraat. Toegezegd werd in eigen be heer de Veldstraat te verbeteren. De putten zullen gelicht worden en gemeentewerklieden zullen de straat opnieuw leggen. Nadat de voorzitter de verga dering gesloten had ging de raad over in besloten zitting, waar de gemeenterekening over het jaar 1953 aan de orde kwam. SLUIS. „Sluis presenteert" vergaderde. In café Bakx vond een buiten gewone vergadering plaats van de vereniging S.P. I. Zeer vele plaatselijke middenstanders wa ren opgekomen ter bespreking van hun belangen. Aan het be staande bestuur werd toege voegd mr. W. le Mair. Van ge dachten werd gewisseld over de bestaande precariorechten. De vergadering was van oordeel dat deze zeker niet aan de lage kant lagen en de stichting S.P. I zal zich achter de belanghebbenden stellen in voorkomende geval len. Op zeer korte termijn zal het bestuur een nieuwe vergade ring bijeenroepen waar 'n werk programma zal worden voorge legd. Voor deze vergadering zal de heer Corstanje, midden standsconsulent voor Zeeland, uitgenodigd worden. De heer C. du Fossé sloot deze druk bezochte vergadering. Vnn zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Th. Bos, Tel. 2303. Apotheek geopend; Hamann, Noordstraat 69. BELGIË West-Duitsland en de topconferentie West-Duitsland zal er niet op staan, dat' de hereniging van Duitsland „koste wat het kost" op een topconferentie wordt be handeld die zich alleen met de algemene ontwapening bezig houdt. Dit heeft de eerste woord voerder van de Westduitse rege ring, Felix von Eckardt', vrijdag op een persconferentie gezegd. Von Eckardt beantwoordde vragen over Duitse persberich ten, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, te kennen had gegeven, dat de Verenigde Staten zouden instem men met het houden van een topconferentie waarop alleen de algemene ontwapening wordt besproken. Von Eckardt zei, dat deze be richten waren tegengesproken maar voegde eraan toe, dat als een dergel'ike conferentie zou worden uitgeschreven, West- Duitsland. naai zijn mening, niet zou pogen deze conferentie te verhinderen door de eis te stel len. dat de hereniging in elk ge val behandeld moot worden. Van Acker over de Expo In het kader van de wekelijk se uitzending „Brussel bouwt een wereld", documéntair pro gramma over de wereldtentoon stelling, is donderdagavond door de Vlaamse televisie een vraag gesprek uitgezonden met eerste minister aVn Acker. De premier verklaarde dat de regering voor 100 miljoen frank kredieten heeft verleend aan de provincies en 31 miljoen aan de vier grote centra voor de cultu rele, historische en folkloristi sche manifestaties ter gelegen heid van de Expo. Op een vraag over de prijzen politiek zei Van Acker ten zeer ste bezorgd te zijn over wat hij de laatste dagen had vernomen. Hij deed een beroep op het ge zond verstand der bevolking om de prijzen niet te overdrijven. Hij zei dat de regering vastbe sloten is drastische maatregelen te nemen om misbruiken te be teugelen. Ondervraagd over de door de regering genomen maatregelen op het gebied van het sociale toerisme naar aanleiding van de wereldtentoonstelling, zei de eerste minister dat men voor personen boven 25 jaar op het Karreveld zal beschikken over slaapgelegenheid voor 2.000 per sonen tegen 63 fr. in een kamer met vier bedden en 110 fr. voor een kamer met twee bedden, ontbijt inbegrepen. Wat de jeugd betreft zijn maatregelen genomen onder leiding van het ministerie van Openbaar Onderwijs, dat in staat voor een centrum voor ontvangst met 900 bedden. Ver der kan men in jeugdherbergen en soortgelijke inrichtingen be schikken over 14.000 bedden en tijdens de vakantieperiode in de scholen van de Brusselse agglo meratie over 4.000 bedden en in de rijkskostscholen over 900 bedden. De prijzen zullen schommelen tussen 30 en 50 fr. per nacht met ontbijt, terwijl warme maaltijden zullen worden gere serveerd tegen 35 fr. VIJF AMERIKANEN IN DE CABINE VAN EEN RUIMTESCHIP. De 5 Amerikaanse luchtmacht officieren, die op het ogenblik te Dayton, in Ohio, zogenaamd in een ruimteschip rond de aarde wentelen, schijnen normaal aan de dagelijkse routine-bezigheden te wennen. De officieren zijn woensdag ochtend „de ruimte ingeschoten" en keren maandagochtend terug op de aarde. Tot vrijdagochtend werden de omstandigheden nage bootst van een ruimteschip, dat op een afstand van 225.000 km '.ijn wentelingen rondom de aar de maakt, maar daarna werd meegedeeld, dat de hoogte is beperkt tot 28.300 kilometer. Een deskundige van het mili taire Wright-Palterson-vliegveld zei. dat de eerst genomen haan te ruim was, cmdat men op deze wijze niet genoeg omwentelingen kreeg. Zaterdag 15 maa Voor de vele blijken medeleven en deelnerr tijdens de ziekte en na overlijden ven onze ge de Vader JACOBUS VAN DOESELAAR betuigen wij onze opre dank. In 't bijzonder D: trice en bewoners van i huis „Scheldeoord" hun medeleven. Namens de Familie VAN DOESELé Terneuzen, Dekkerstr. HEDEN, 15 MAAI Internationale Biljartwedstrijd HOTEL „CENTRAA Markt - Terneuzei Nu bij de b ook Tevens verpa van 250 gram In 40-4- 85 c 500 gram Bloes volvet diëten JAB zoutloze I met komijn, 1 ie?,at n Neemt c< I S*

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2