Het opgepoetste knaapje oudste 97? Vliegv op ZE ZEGGEN.... r We leggen een nieuwe traploper De kleding van onze jonge dochters Hoe thee aan z'n naam komt GOEIE GRUTTEN Jcmc <U ft&uw KIND EN KARAKTER IK KAN HET ZELF L kunt niet alles weten* Vrouwen in vernis kort& rokken, lange benen enu Medan voor 10 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 15 maart 1958 „Als je om 4 uur uit school kom.l', meteen naar je kamertje gaan en je nieuwe pak aandoen, Frans. Er is visite," heeft moe der gezegd. En voor de jongen is de middag weer bedorven. Hij zal weer voor aap moeten spelen voor moeders vriendinnen. Hij moet zijn nieuwe pak aan doen. En hij weet, wat er nog aan vast zit. Handen boenen, dat er vooral geen inktvlekje meer opzitnagels onberispelijk schoon maken; haren plakken met bril- jantine. Schone zakdoek in zijn borstzakje. Zijn schoolschoenen verwisselen voor de glimmend gepoetste zondagse, die op span ners in zijn kast st'aan. Ja, ja en dat allemaal omdat moeder haar wekelijkse visite heeft. Omdat ze met dat opge streken gezicht van haar tegen haar vriendinnen moet kunnen zeggen: „Zien jullie hem? Is het geen pracht jongen? Is het geen echte kleine héér, die Frans van mij?" Een echte kleine héér, dat is moeders ideaal voor haar veer tienjarige zoon. Onberispelijk, hoogst gemanierd, opgepoetst. Het snoepje van de week Een keer heeft Frans zich tegen zijn moeder laten ontval len: „O ja, moet ik vanmiddag weer het snoepje van de week zijn?" Toen heeft moeder hem zó ontsteld aangekeken en haar stem, had zo'n diep ge schokte toon, dat' Frans de rest maar ingeslikt heeft. Hij zal het dan wel weer doen: opzit ten en pootjes geven; zich la ten bewonderen en liefjes mee praten met die vriendinnen van moeder, die hij in zijn hart heel oneerbiedig „gekke wijven" noemt. Ze zitten hefn met van die vertederde ogen aan te kij ken; als ze maar even kunnen, zitten ze ook nog aan hem te frunniken. Hij weet, dat ze den ken: ,,Wat een keurige jongen die Frans. En wat een aardige conversatie heeft dat kind al." Zijn vrienden gaan voetbal len of tennissen of zwemmen, maar Frans zit in zijn moeders grond kunnen gaan, zo opgelaten salon en „converseert" met en beschaamd voelde hij zich. Ge- haar vriendinnen. Hij drinktexposeerd terwille van moeders thee uit een fijn porseleinen ijdelheid. kopje en snoept er een petit Ja, ijdelheid. Doodgewone, domme, moederlijke pronkzucht', fourtje of bonbonnetje bij. En moeder denkt dat ze haar jon gen er geweldig mee fêteert, door hem, overal aan te laten meedoen en hem het gevoel te geven, dat hij „meetelt'". De beschaamde lord „Daar heb je mijn kleine lord" heeft moeder eens schertsend, maar met duidelijke trots gezegd, toen hij mooi opgetuigd die ka mer vol dames binnenkwam. Ze straalde erbij van voldoening, om dat hij hóór schepping was; haar zoon en het produkt van haar feilloze smaak, intelligentie en opvoedkunde. Maar Frans had wel door de waaraan een jongen van 14 jaar wordt opgeofferd. Er zullen wel meer moeders van knappe, welgeschapen zoons zijn, met wie ze graag een beetje opscheppen. Maar o alsjeblieft moeders, maak van uw jongen geen aangekleed aapje, geen op gepoetst knaapje, dat zijn kinder lijke robbedoezerighied moet ver loochenen, omdat u hem, aantrek kelijker vindt als salonjonkertje en omdat u uw vriendinnen zo graag de ogen uit wilt steken met die zoon van u, die zo'n echte „kleine heer" is. MARCELLE. (Nadruk verboden). 't Is haast een wet van de natuur en wel wat eigenaardig de oudsteheeft een streepje vóór, al lijkt het onrechtvaardig. De „oudste" blijft stééds nummer één bij pa, maar meest bij moeder, al heeft hij nóg zo'n lieve zus en nóg zo'n knappe broeder. Daarin komt nóóit verandering, dat blijft zijn hele leven, al zou hij, puur uit goedigheid, dat recht wég willen geven. En hoe of nu die voorkeur kómt? dat laat zich niet zo zeggen, dat kunnen zelfs de ouders u niet nader uit gaan leggen. Maar als de „oudste" jarig is, 't zij twee, tien, twintig jaren, kijk dan eens in het ouder-oog, dat zal u véél verklaren. De ouders denken dan weer terug aan 't mooiste van hun leven: toen hen voor 't éérst dat groot geluk: een kindje werd gegeven. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden.) Een traploper kan men best zelf leggen, maar het dient goed te geschieden. Worden er fouten gemaakt, dan kan dit lichamelijk letsel ten gevolge hebben. Het grcte geheim scnuilt. in het be vestigen van de traproede. Pas als de roeden bevestigd zijn, kun nen we de juiste maat nemen voor het innemen van de stof in de bocht (en). Daarom zullen we altijd eerst voor de roeden zor gen. Bij het aanschaffen van roeden moet men bedenken, dat goed koop duurkoop, is, dus neme men goede kwaliteit. Niet te dunne, want die buigen en laten los, waarna men kans loopt van de trap te duikelen met alle narig heid hieraan verbonden. Men heeft traproeden van ge bronsd ijzer, van koper, of van ijzer met koper overtrokken. Ze kunnen bovendien plat of rond zijn. De traproede moet enkele centimeters langer zijn dan de loper breed is. DE OGEN. Het vastzetten kan eenvoudig geschieden met oogjes, maar koop geen oogjes die veel wijder zijn dan de roede dik is, want dan schuift de roede er steeds uit. Zijn de schoefoogjes iets te ruim, dan kan dit verholpen worden door er een tik met een hamer op te geven. Men neme stevige schroef oogjes. Deze oogjes moeten wor den aangebracht ter weerskan ten van de loper, ongeveer 2 mil limeter ruimte laten, meer niet- De oogjes moeten stevig in het hout gedraaid worden, desnoods make men vooraf een klein gaatje, maar vooral niet te wijd. Men heeft beslist een tang nodig om het schroefoogje goed in het hout te draaien. Let op. de rech te lijn van boven naar beneden. VEILIGE ROEDEN. In de handel zijn ook roeden verkrijgbaar met schroefdraad, zodat deze roede als hij eenmaal op zijn plaats ligt, middels een bijpassend schroefje, dat in de uiteinden van de traproeden ge draaid wordt, beveiligd is tegen losglijden. Men kan ook platte traproeden verkrijgen, met de daarbij beho rende beugeltjes. Het beugeltje treedt hier dus in de plaats van het schroefoogje en wordt met schroefjes aan de trap bevestigd. Door het aandraaien van de beu- geitjes wordt de platte roede ste vig tegen het stootbord van de trap aangedrukt, zodat zijdelings wegschuiven veel moeilijker wordt. Er zijn nog meer soorten gar nituren in de handel, die elk an dere voordelen of nadelen bezit ten, maar hoe men de kwestie bekijkt, voorop moet staan, dat een zo groot mogelijke veiligheid bereikt wordt. DE PENNEN. Een traploper, die aan de ein den niet met de daarvoor be stemde pennen wordt vastgezet, zal steeds wegschuiven en om krullen, daarom moeten aan elk der uiteinden minstens 3 loper- pennen gebruikt worden. De bij behorende bussen zijn eenvoudig aan te brengen, n.l. door eerst een gaatje in de vloer te boren, waarin de bussen passen. Er mag geen speling inzitten, an ders laten ze los. Bij de trap- ingang dient men eveneens een drietal pennen te gebruiken, waardoor bereikt zal worden, dat de loper niet steeds scheef in de gang komt te liggen. Kinder voetjes hebben n.l. de gewoonte niet altijd voldoende opgebeurd te worden; onze kleintjes schui ven meer, waardoor de loper wegschuift. De loper wordt aan de onder kant van de laatste trede (men werkt bij het leggen van een loper bij voorkeur van beneden naar boven) eveneens met een traproede vastgezet, waardoor verkregen wordt, dat de loper stak gespannen op de trap komt te liggen. HET NAAIEN. Voor het vastnaaien van even tuele vouwen gebruike men bij voorkeur het in de handel zijnde garen, verkrijgbaar in de kleur van de loper. De vouw wordt aan de onderkant van de trede, tegen de opstaande wand gelegd, zodat deze vouw blijft liggen door de goed passende roede. Voor men de loper begint te leggen, mete men eerst af'waar de schroefoogjes moeten komen te zitten. De afstand moet aan weerszijden van de loper tot het einde van de trede gelijk zijn. Alleen aan de binnenkant van een bocht is de afstand korter dan aan de buitenkant. (Nadruk verboden.) Gelukkig schenken de couturiers de nodige aandacht aan de kleding voor onze jonge meisjes. Er worden voor deze categorie spe ciale collecties samengesteld onder het mot to „Voor de teenagers". Dit is wel zeer belangrijk, want de jonge vrouwen hebben in haar bakvistijd als het ware een eigen mode nodig. Zij zijn nog te jong om de ja ponnen van de volwassen vrouwen te dra gen. Die staan haar niet en maken dikwijls „kindervrouwtjes" van haar. Daarentegen zijn zij de echte meisjesjurken ontgroeid. Daarom is het heel goed dat er in deze be hoefte wordt voorzien. Wat zijn de eisen, die aan de kleding voor meisjes van die leeftijd gesteld moeten wor den? De lijn mag niet te geaccentueerd zijn. Geen te nauwe rokken, geen 'laag uitgesne den halzen en wat dies meer zij. Neen, het moeten leuke, zonnige, vrolijke jurken zijn, passend bij de draagsters en als het ware één geheel mee vormend. Jurkjes van een voud en onschuld, doch zeker niet te con ventioneel. Ze moeten modern zijn. Het is heus niet zo'n eenvoudige taak voor de couturiers cm hieraan te voldoen en veel - al staan zij voor een zware opgave, wanneer een nieuwe collectie moet worden samen gesteld. Onze illustratie toont een jurkje uit zo'n collectie. U ziethet is een leuk en vlot geheel, vol eenvoud en charme. Een simpel lijfje met een bijna lange mouw, een keurig wit rond kraagje en een leuk ruim vallende aangerimpelde rok. De scheiding tussen rok en lijfje wordt geaccentueerd door een cein tuurtje van de zelfde stof. Al is het jurkje eenvoudig, toch verleent het de draagster alle ongekunsteldheid die bij haar leeftijd past. (Nadruk verboden). O UW ZEEMLAP kunt u schoon, maken in een lauw sopje, waaraan ammonia is toege voegd. Goed naspoelen met schoon water, waarin wat azijn. O BEHANDEL MEN VLEKKEN MET TETRA, doe dit dan liefst voor een open raam of buiten. Tetradampen zijn gif tig en men kan er onwel van worden. EEN VETTIGE PLEK OP 'N GEWITTE MUUR verwijdert men, door de plek eerst' droog goed af te schuieren. Daarna strijkt men er een dun laagje blanke lak overheen. Pas als dit goed droog is, zult u geen moeilijkheden meer hebben met het witten. 9 LAAT, VOOR DE SCHOON MAAK BEGINT, de koolbor stels van uw stofzuiger eens nazien. Het plotseling weige ren van uw stofzuiger is dan meestal te wijten aan één of beide versleten koolborstels. EEN WITKWAST moet' een dag voor het gebruik in water gezet worden, zij is dan soe pel. Komen we op één dag niet klaar met witten, dan de kwast eerst goed uitspoelen en vervolgens in water weg zetten tot de volgende dag. Is alles gewit, dan moet de wit kwast, voor we haar opber gen goed schoongemaakt' wor den, want kalkresten bijten de kwast onherroepelijk stuk. Door witkalk moet een klon tje zachte zeep en wat blauw sel geroerd worden, dan dekt de kalk beter en lijkt boven dien witter. HEBT U LAST VAN MOS op het dak, besproei dit dan enige malen met water, waar- in een beetje ijzervitriool is opgelost. IS UW VENSTERGLAS DOF, wrijf dit af met puimsteen- poeder. GEBRUIK BIJ HET SCHOON MAKEN VAN LINOLEUM niet te veel water, want het water dat onder het zeil komt, is de oorzaak 'van het omkrul len der kanten. (Nadruk verboden). In kringen van romantici hoort men wel eens bewe ren, dat Linnaeus het woordje THEE afgeleid heeft van theodora, zijnde een geschenk der goden zoals ook de cacao theobro- ma (dat is: godenspijs) in een bovenaardse sfeer ge trokken wordt. Dat is echter niet meer dan een ethymo- logische grapjasserij. Waar schijnlijker is de aflei ding van de oorspronkelijke naam, die Kuo P'o in het begin van de 4e eeuw aan de theestruik gegeven had, te weten t'u, wat later tscha of ch'a werd. De Japanners weken uit naar cha, India naar chó, Rusland kwam tot tschai, terwijl in de West- europese talen nauwelijks nog verschil bestaat tussen tea, Tee, thé en thee. CHINESE MANDJES STONDEN MODEL. Theemuts lbo jaar oud. De theemuts, thans een onmisbaar stuk huisraad in ieder Nederlands en Engels huisgezin, vervult zijn nut tige taak ongeveer sinds een eeuw. Omtrent zijn geboor tejaar tast men in het duis ter, doch wel weet men, dat de theemuts uit de tweede helft van de vorige eeuw stamt. Naar men aanneemt, is de theemuts ontstaan uit het opgevulde rieten mandje, waarin de porceleinen thee potten in vorige eeuwen uit China werden geïmporteerd. In dit omhulsel, dat moest dienen ter bescherming van de kostbare inhoud, zat een gat voor de tuit. Omstreeks 1870 kwamen de Engelse damesbaden met de eerste patronen voor ge haakte en gebreide thee mutsen. Sindsdien is het zelf maken van theemutsen en theebeurzen een geliefde bezigheid geworden, die langzamerhand aan het uit sterven is doordat de indu strie zich beijvert steeds nieuwe, modieuze modellen op de markt te brengen, die meer en meer gaan afwij ken van de vorm van het Chinese rieten mandje van weleer. Thee met melk is nog geen kinderthee. De aanbeveling om melk in de thee te doen, komt niet voort uit een verlangen om „Engels" te doen. Hoe wel men in ons land wel degelijk de theezet en -drinkgewoonte der Angel saksen mag overnemen de Britten verstaan immers bij uitstek de kunst om goe de thee te zetten en te drin ken zal men» spoedig tot de conclusie moeten komen, dat melk in goed gezette thee geen kinderthee ople vert, maar een geurige, krachtige en toch milde drank. Misschien zal menig een er aanvankelijk ietwat vreemd tegenover staan, maar na korte tijd zal men zich gewonnen moeten ge ven. Ze zeggen, dat we deze zomer rond gaan lopen in rokken tot de knieholte. Ik zou willen weten of dit vooruitzicht de meeste vrou wen niet met gemengde ge voelens vervult. De ene helft van de vrou wen, de jonge en welge vormde, zal erbij lachen; maar het overgrote deel zal wellicht het huilen nader staan. Je moet er de benen voor hebben, voor die korte rokken, dat is een feit, waar niet aan te tornen valt. Ze zeggen, dat we nu allemaal op hoge, rechte, ranke en slanke benen door het leven zullen dan sen. Maar de vrouwen, die geen ranke, slanke benen hebben, wat doen die? Die benen worden er met' de korte rok niet gratis bij geleverd. Zelfs niet voor duur geld. •Wat doen de vrouwen, wier benen in verhouding tot haar bovenlichaam te kort zijn en wier enkels te dik zijn? Of als de na tuur haar benen per ongeluk tot een klein hoepeltje heeft laten groeien? Wordt het een genot voor de medemens, om naar zulke benen te moeten kijken? Of voor de man misschien voor wiens genot die hele korterokken- mode in feite natuurlijk bedoeld Ik vind het maar een bedenke lijke toestand; de estetica spreekt tenslotte toch ook een woordje mee. Nee, hoe je het ook bekijkt, mijn gevoelens blijven gemengd. Maar rust'ig afwachten, hoe 'n vaart het loopt. Je aan de voor zichtige kant houden. Eens zien, wat anderen ervan terecht bren gen. En als het niet anders kan, nou dan in vredesnaam ook maar meedoen. Als iedereen als een kip op hoge poten rondwandelt en bij iedereen de lichamelijke verhou dingen anders gaan liggen dan voorheen, zie je het van jezelf waarschijnlijk niet meer. Of ver zoen je je ermee althans. Toch een gek ding, die mode. Stoort zich nergens aan. Neemt' eenvoudig stilzwijgend aan, dat iedereen het ermee eens is en dat ook iedere vrouw zal staan, wat zij voorschrijft. Ze zeggen ook, dat in sommige gelegenheden de lange pantalon voor de vrouw taboe is. Ik vind, dat ze dat moesten laten afhan gen van wie die pantalon draagt'. Ik bedoel, of het oog erdoor ge schokt of gestreeld wordt. Net zo goed als bij de korte rok. Laten ze ons toch alsjeblieft onze gang laten gaan in de be oordeling van wat ons staat of niet. Niemand zal toch willen be weren, dat er geen vrouwen zijn, die er b.v. in een lange pantalon heel wat acceptabeler uitzien dan in een rok tot boven de knieeën. Maar nee, beweert men, 'n lange pantalon kan nu eenmaal niet tot uitgaanspunt gerekend worden. En met een hyperkorte rok zal dat straks wél het geval zijn. Prosit'! De onaantrekkelijke en wanstaltige benen, die door een lange pantalon discreet be schermd worden, zullen erbij op de koop toe genomen worden. En we laten maar weer met ons doen. We laten ons de wet maar weer voorschrijven. Door mannenjazeker door man nen. MARCELLE. (Nadruk verboden). van de week Weet U dat yoghurt voor al len die met de vertering van onze zware winterkostjes wel eens moeite hebben, een prach tig hulpmiddel is? Yoghurt is niet alleen voedzaam (het be vat dezelfde bestanddelen als de melk), maar is ook bijzonder licht verteerbaar en werkt bo vendien stimulerend op de spijs verteringsorganen. Als nage recht na b.v. stamppot is yo ghurt dus wel bij uitstek ge schikt. ZondagWaldorf sla, cotelet suisse, Brussels lof, aardap pelen, yoghurtpudding, (ca- pucijners in de week zet ten). Maandag: Capucijners, aard appelpuree, gebakken uien, speksaus, wentelteefjes. Dinsdag: Rolpens, rode kool, aardappelen, drie in de pan. Woensdag: Gebakken aardap pelen met kaas, veldsla, tweekleurenvla. DonderdagGebakken prei, rijst, eierragout, warme griesmeelpudding, stokvis weken). Vrijdag: Stokvisschotel, schui mige yoghurtvla. Zaterdag: Bami, fruit. RECEPT: YOGHURT PUDDING. 'h liter yoghurt, 50 gram ro zijnen, geconfijte vruchtjes, 2 dl water, 50 a 75 gram bas terdsuiker, 7 blaadjes gelati ne,. slaigroom, sap van 1 ci troen. De gelatine in ruim water weken. De rozijnen met het wa ter en 3 lepels suiker opwellen en van het vuur af de goed uit geknepen gelatine erin oplos sen. Wat af laten koelen en vermengen met de yoghurt (op geklopt met de rest van de sui ker), de gesneden vruchtjes en het citroensap. Wanneer de massa enigszins drillig gaat worden nog eenmaal doorroeren om uitzakken van de vulling te voorkomen en dan overdoen in een met boter ingevette vorm. Goed stijf laten worden, keren, garneren met slagroom en ge confijte vruchtjes. RECEPT: SCHUIMIGE YOGHURTVLA. 'h liter yoghurt, 2 eieren, 2 dl melk, 30 gram suiker, 8 gram gelatine, citroenrasp. De eidooiers met suiker klop pen, verdunnen met wat warme melk en met dit mengsel de rest van de kokende melk bin den. Van het vuur af de ge weekte gelatine hierin oplossen, de vla wat af laten koelen, de yoghurt toevoegen en daarna de stijfgeklopte eiwit en citroensap er voorzichtig doorscheppen. De vla in een vlaschaal of coupe glazen overdoen. Wanneer U een „gezond" na gerecht op tafel wilt brengen dat iets anders dan het alle daagse is, denkt U dan eens aan 'ooekweitgrutten. Zij hebben een hoge voedingswaarde, bevatten goede eiwitten en veel vitamine B èn zijn lekker bovendien. Vooral de oudere huisvrouwen kunnen daarover meepraten. In het noorden van ons land worden deze grutten vaak ge bruikt voor karnemelksepap of gebakken grutjes met stroop. Houdt U niet van karnemelkse pap, dan wilt U zeker eens de proef nemen met onderstaande recepten. En vergeet U intussen niet, dat ook voor de ochtendpap van de kinderen boekweitgrutten zeer goed zijn. Recepten voor 4 personen: Boekweitpap. 1 liter melk, 100 gram grut ten, ongeveer 4 eetlepels sui ker, zout (dun stukje citroen schil of een weinig kaneel). De melk aan de kook brengen met een weiriig zout en citroen schil of kaneel). De grutten erin strooien en in ongeveer 10 mi nuten zachtjes gaar koken. (De citroenschil verwijderen) en de pap op smaak afmaken met suiker Een zeer smakelijke variatie verkrijsen we door 100 a 150 gram geweekte gedroogde abri kozen of pruimen door de pap te scheppen. Ook gestoofde peertjes smaken er uitstekend bij. Chocoladegrutten. 1 liter melk, 65 gram (8 eet lepels) grutten, 45 gram (9 eetlepels) cacao, ongeveer 100 gram (10 eetlepels) suiker, zout. De melk op een klein deel na aan de kook brengen met een weinig zout. De grutten erin strooien en in ongeveer 10 mi nuten zachtjes gaar koken. De suiker en de cacaopoeder door eenmengen en de rest van de melk toevoegen. Het mengseltje door de pap roeren en even mee verwarmen. De grutten la ten afkoelen. De vla in een schaal overdoen en desgewenst gameren met koekjes of schuim pjes. Bessensapvla. 3 dl (2 kopjes) bessensap, ongeveer 4'/2 dl (3 kopjes) wa ter, 75 gram (9 eetlepels) grut ten, ongeveer 80 gram (8 eet lepels) suiker (een dun stukje citroenschil). Het bessensap met het water en de citroenschilaan de kook brengen. De grutten en de suiker erin strooien en in onge veer 10 minuten zachtjes gaar koken De vla laten afkoelen. (De ci troenschil verwijderen). De vla enkele minuten flink kloppen met een garde tot zij licht van kleur en schuimig is. De vla in een schaal overdoen. Desge wenst biscuits erbij geven. Om U de veelzijdigheid van boekweitgrutten te tonen, geven wij nog een recept voor hartige gruttenkoekjes. U kunt ze ge ven bij de warme maaltijd of bij de boterham. Kaaskoekjes 2Va dl (bijna 2 kopjes) melk, 60 gram (7 eetlepels) grutten, zout, een kleine ui, 100 gram geraspte, oude kaas, aroma, boter of margarine, bloem. De melk aan de kook brengen met een weinig zout. De grutten erin strooien en in ongeveer 10 minuten zachtjes gaar koken. De ui schoonmaken, snipperen en in boter of margarine gaar maar niet bruin bakken. Ui en geraspte kaas (en desgewenst aroma) door de grutten men gen. De massa uitstrijken op een met water omgespoelde platte schaal of op twee platte borden, en laten afkoelen. Kort voor het gebruik stukken ervan snijden. Deze door bloem wen telen en in hete boter of mar garine aan weerszijden licht bruin bakken. Frankering bij abonne Directeur-Hoofdredacte Redactie-adres: Administratie-ad Telefoon 2073 en N& 6 uur uitslull Gironummer 38150 Abonnementsprijs: maand 2,per wee Radio-Padang dt dagavond mede, At uit Midden-Sumati steun van overgelo pen van de centi ring, het vliegveld dan hebben bezet. «Medan is de van de provincie matra, die trouw ai trale regering is g< Volgens de radio w( val ondernomen door dan gelegerde 131ste farterie, en een batalj regiment uit Tapanu steun van artillerie, macht bezette het medan. De aan de eer ring trouw gebleven DL CEZONDHEIDSI VAN UHiuRCIl Sir Winston Church ver hersteld van de king en pleuritis, die weren geieuen aan Rivièra Kreeg, dat h kon gaan xuucnen in restaurant te Beaune; \eigezeid door zijn door de uitgever Revt vuJa te ivo^ueorune Toen zjj tegen 5 uur den, was juist veldi Montgomery aangek uoor sir Winston w digi. SLAGSCHIP MET R< AAN BOORD WER GETORPEDEI Hm gepensioneerde se „üi lëfiknt-ter-zee he dat het slagschip moe wijlen president i 1943 naar het Mil reisde voor zijn cor Teheran met Cnurchi bij die gelegenheid bi raakt uoor een per lanceerde torpedo val tevaartuig. Dit schip, jager „William D. Po cii.ect naar Nassau mc-eilanden terugke geneie bemanning arrest gesteld. Late vaartuig door Japan» piloten in de Stille zinken gebracht. Volgens de iuitena D. Seward Lewis g' voorval bij een oefen z.g. torpeao's op tie den afgevuurd. Tot steltenis van de opv: de torpedobootjager daad een geladen tor slagschip af. Aan lx bevonden zich behal dent nog talrijke bel sonen, zoals de staf marine admiraal Kir Op het laatste oger „Iowa" nog van koe deren, waardoor de ter het slagschip ont „Toen iedereen t greep wat er was g de taal van de gezag de „Iowa" en van de va,i de torpeaoboo geschikt om te wordi aldus de voormalige Péron en Fro overwinn Onze houding, he' van onze stemmen carl Frondizi, had landsbelang ten doe veroveren van ee macht, aldus Jua Péron in een boodsi Péronistische tactis do' in Buenos Aire in een andere boods Péronistische orgaa dat zijn „opdracht ders luidde: Werk". De boodschappen i stig uit Ciudad Truj stad van de Domin bliek, waar de vroi tijnse dictator than; SPIONAGE KAMP WEST-DUIT Een 32-jarige Dui dert drie jaar inlic militaire oefeninger van Hohne in Nede Duitsland) aan de gegeven, aldus is vi vernomen. Deze naam niet is meeg arresteerd en heeft' bekentenis afgelegd In het kamp van I door NAVO-strijdkr en andere oefening en materieel bepro derlandse eenhedei kamp geweest.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 10