De toestand in Indonesië Vier moties op minister Vondelings melknota door Tweede Kamer aanvaard Chroesjtsjef«De tijd is rijp» Ontmoeting Eisenhower-MacMillan in Juni Topconferentie in Juli? Gratie voor Djamila Boehired VRIJDAG 14 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4319 EERSTE BLAD Nota na ernstige kritiek „voor kennisgeving" aangenomen Koninklijke-marine bracht KPM-schepen op PRINS BERNHARD NAAR CANADA Hammarskjoeld stelt reis naar Moskou uit PERSCONFERENTIE VAN DULLES DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND BLIKGROENTEN WEERBERICHT HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N5 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1.—. Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct: rdnimum per advertentie 2,25 De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van gistermid dag de behandeling van de nota betreffende het melk, en zuivel beleid voor het melkprijsjaar 1957 1958 voortgezet. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Vondeling, vervolgt zijn woensdagnacht aangevangen reae ter beantwoording van de in eer ste termijn door acht sprekers gemaakte opmerkingen. Hij herinnert eraan, dat met de melkprijsgarantie gemoeid is een bedrag van anderhalf miljard gulden. Dat betekent, dat een honderdste cent meer of minder een groot bedrag gaat vormen. De regering heelt toenemende zorg over de melk omdat de afna me vermindert. De vermindering van de afzet en de toeneming van de produktie maken het wense lijk te onderzoeken of de aanpak van de prijsvorming, zoals die de laatste jaren geschiedde, opnieuw bekeken moecen worden. Naar sprekers oordeel mag niet langer worden gewacht om tot een op lossing te komen. Spekers voorganger is er nooit in geslaagd op alle punten tot overeenstemming te komen met het Landbouwschap en dat is ook hem niet gelukt. De opzet is geweest een rede- lqk inkomen aan de landbouwers te garanderen en daarin is de re gering z.i. geslaagd. Spr. merkt op, dat wanneer een lagere prijs gemaakt wordt voor het produkt, het risico voor de volle honderd procent voor het Rijk komt. De ontwikkeling gedurende de laat ste weken heeft hem niet gerust gesteld. Wellicht zal een groter bedrag moeten worden aange vraagd dan voorzien was. Het be- <lrag van ƒ228 miljoen zal dan moeten worden overschreden. De minister; vestigt de aan dacht erop, dat het prijsbeleid ge voerd wordt op basis van L. E. I.- berekeningen. Het L. E. I. heeft niet het laaste woord. De internationale aspecten wor den naar 'ministers mening door verscheidene sprekers uit het oog verloren. Spr. gaat vervolgens nader in op de verschillende pos ten van de kostprijscalculatie. Hij merkt op, dat de regering aan de veehouders garandeert 4% rente over de gehele inven taris en dat op basis der vervan gingswaarde. Een dergelijke ga rantie kan toch niet als schriel worden aangemerkt, meent hij. In schrijnende gevallen, als men vreemd geld heeft aange trokken, zal gedurende dit jaar ten rente toeslag van 2 procent worden verleend. Wat de kwestie der vergoeding voor hogere lasten uit het ge bruik van gebouwen en grond aangaat ontkent de minister, dat 4e regering haar afspraak niet tou zijn nagekomen. De regering kan het niet helpen, dat de pacht prijzen niet sneller zijn aange past aan de nieuwe regeling. Hij merkt op, aat een correctieve compensatie wordt gegeven voor de gestegen lasten bij het nieuwe beleid. Men heeft een volledige vergoeding gekregen in de prijs. Er is geen sprake van dat de regering de betrokkenen in het onzekere laat over het pachtprijs- beleid, betoogt spr. De regering houdt zich aan de afspraken. Het ligt in het voornemen de nieuwe Pachtwet 1 mei in wer king te doen treden. Vóór die tijd aal het beraad over de nieuwe ■ormen voor de pachtprijzen af gesloten moeten zijn. Hij heeft gevraagd de oude normen voor topig aan te houden. Wat de hoeveelheid melk, die gegarandeerd wordt, betreft, is betoogd, dat dit nieuwe element te abrupt zou zijn ingevoerd. Dit bestrijdt de minister. In beginsel is die mogelijkheid verleden jaar al gesteld door zijn ambtsvoorganger. Men kan be zwaarlijk zeggen, dat dit uit de lucht is komen gevallen. Wat het effect zal zijn, kali spr. niet zeg gen, doch hij hoopt dat het gun stig zal zijn. De bedoeling is dat niet meer geproduceerd zal wor den dan gegarandeerd wordt. De veehouders hebben hier hun eigen verantwoordelijkheid. Wat de bedrijfsgrootte aangaat merkt spr. op, dat in de nota ten deze slechts een voornemen wordt uitgesproken voor het volgende jaar nl. om uit te gaan van grote re bedrijven: plm. 12 ha voor ge mengde en plm. 20 ha voor weide- bedrijven. Er is overleg geweest met de S. E. R. Men kan niet spreken van een afwijking van wat daar naarvoren is gebracht. Nu het voornemen bekend ge maakt is kan men er rekening mede houden. De minister erkent te zijn afge weken van adviezen van het Landbouwschap en het Produkt- schap voor Zuivel. Deze wilden melk van 3 proeent. Maar daarte genover stonden andere advie zen, o.a. van de Huishoudraad. Hij gaat in op de betekenis van het beschikbaar stellen van twee soorten melk en merkt o.a. op, dat daarvan geen moeilijkheden zijn te verwachten. Hij hoopt, dat de moeilijkheden met de boteroverschotten zullen kunnen worden opgelost. Dat de beleidslijn zou zijn om gebogen ontkent de minister. Wanneer men gezegd zou heb ben, dat hij een eigen vorm aan de beleidslijn heeft gegeven, dan zou hij daarmede kunnen instem men. Tenslotte zegt hij ervan over tuigd te zijn, dat het beleid het vertrouwen zal krijgen. Bij de replieken betoogt de heer Den Hartog (V.V.D.) o.a., dat de minister de kwestie van de rente eenzijdig heeft aangepakt. Er zullen z i. veel gevallen zijn waarin de rente niet zo bar hoog blijkt te zijn. Met betrekking tot de kwestie der eigenaarslasten blijft spr. van oordeel, dat hier wordt aangetast wat bij de bespreking van de nota inzake de bestedingsbeper king is overeengekomen. Tenslotte dient hij zijn woens dag aangekondige motie tot her ziening van de melkprijs in. Deze motie mede ondertekend door leden van A.R., C.H. en K.V.P. luidt aldus: „De Kamer, kennisgenomen, hebbende van de inhoud van de nota betreffende het melk- en zuivelbeleid voor het melk prijsjaar 1957/'58. Gehoord de daarover gevoerde discussies, overwegende a.) dat door de regering de naar objectieve normen door het L. E. I. in de kostprijs ingecalculeerde ren tevergoeding voor het omlo pend kapitaal eenzijdig is ver laagd; b.) dat door de rege ring niet is gehandeld volgens de in goed vertrouwen tussen overheid en Landbouwschap overeengekomen zogenaamde uitgangspunten voor de kost prijsberekening van dit jaar, betreurt deze ontwikkeling ten zeerste. Geeft uiting aan haar vrees, dat door een zo verregaande ombuiging van het landbouwbeleid, als uit de nota valt af te leiden, het ver trouwen van de agrarische be- voking in het beleid van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ernstig zal worden geschokt. Nodigt de regering met aandrag uit een herziening van de melk prijs voor het lopende melk- jaar in overweging te nemen, zulks met inachtneming van de onder de punten a- en b. be doelde afspraken". De heer v. d. Weijden (K.V.P.) dient zijn woendag aangekondig de motie in, waarin een nota over het structuurbeleid dat de minis ter denkt te gaan voeren, wordt gevraagd. De motie is mede on dertekend door leden van V.V.D., P. v. d A., A R. en C.H. De heer Biesheuvel (A.R.) dient een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd, bij de vaststelling der pachtnormen de relatie tussen garantieprijzen en pachtnormen in acht te ne men. De heer v. Koeverden (K.V.P.) dient een motie in met betrek king tot de doorberekening van de eigenaarslasten. Deze mede door leden van V.V.D., A.R. en C.H. ondertekende motie luidt aldus: „De Kamer, gehoord de be sprekingen over de nota be treffende het melk- en zuivel beleid, van oordeel, dat er geen aanleiding is de door de regering genomen beslissing terzake van de doorbereke ning in de kostprijzen van de eigenaarslasten voor de gebou wen in de agrarische sector, zoals deze beslissing is mede gedeeld in de nota inzake de beperking van de bestedingen, en door de Kamer is aan vaard, te hei-zien en mitsdien die beslissing behoort te wor den gehandhaafd, nodigdt de minister uit, deze herziene ver goedingen, ondanks een gelei delijke doorwerking hiervan in de pachtprijzen mede om ruim te te scheppen voor de nood zakelijke aanpassing van de pacht, volledig in de garantie prijzen door te berekenen". De heer Vrodeling (A.R.) geeft o.m. te kennen, dat de motie van de heer Den Hartog getuigt van weinig vertrouwen in de minis ter. Hij vindt het bedenkelijk, dat de motie wordt gesteund door vertegenwoordigers van rege ringspartijen. De heer Vredeling dient de vol gende motie in: „De Kamer, gelet op de on rust, die in brede kringen van de agrarische bevolking is ont staan ten gevolge van de alge meen verwachte zeer sterke verhoging van de pachtprijzen. Mede gelet op de slechte be- drijfsuitkomsten in de land bouw, Nodigt de regering uit om, in afwachting van het ad vies van de Commissie van Advies inzake het grond- en pachtprijspeil, de algemene maatregel van bestuur van 2 december 1957, houdende alge mene maatregel als bedoeld in artikel 6 van de Wet Ver vreemding Landbouwgronden in te trekken en gedurende 1 jaar te vervangen door een be sluit van gelijke inhoud als de a.m.v.b. van 18 december 1953, Stb. 561. Nodigt de regering uit om de thans geldende pachtnormen ex artiekel 49 van het Pachtbesluit tijdelijk onder de werking van artiekel 3 van de nieuwe Pachtwet te verlengen". De minister betoogt in zijn du pliek o.a. nog, dat de rente van 4*-2 redelijk is te achten. Hij merkt op, dat thans een 5 tot 8 procent hoger inkomen wordt gegarandeerd. Welke be volkingsgroep kan dat zeggen? Met betrekking tot de motie-Van der Weijden zegt spr., dat niets hem liever zou zijn, dan met de Kamer over liet structuurbeleid te spreken. Wat de motie-Den Hartog aan gaat ontkent hij, dat er sprake is van eenzijdige verlaging van ren tevergoeding. De motie-Van Koeverden moet zó. worden ontraden, omdat zui nigheid geboden is. De aansporing in de motie- Biesheuvel vervat lijkt hem over bodig. Spr. verzoekt de Kamer enkele weken te willen wachten. i Tegen de uitnodiging in een subsidiare motie-Biesheuvel ver vat om in overleg te treden met het Landbouwschap teneinde na te gaan of en zo ja welke nieuwe richtlijnen voor de kostprijsbere keningen aan het L. E. I. dienen te worden verstrekt, heeft spr. geen bezwaren. Tegen de motie-Vredeling heeft spr. ook geen bezwaar, maar hij acht haar overbodig. Nog deelt de minister mede, dat hij het niet eens is met de motie-Den Hartog. De motie-Van der Weijden wordt z.h.st. aangenomen. De motie-Borst (toeslag voor 9 melk gebieden) wordt verworpen bij zitten en opstaan. Alleen de C.P.N. blijkt er vóór te zijn. Ten aanzien van de motie-Den Hartog zegt de heer Vredeling (Arb.) dat mocht de motie wor den aanvaard hij zich zal moeten De Indonesische regering heeft donderdag verklaard, de eerste slag tegen de opstandelingenre gering van Midden-Sumatra te hebben gewonnen met de ver overing van de stad Pakanbaru. Zij zei dat haar troepen nu op weg zijn naar het centrum der opstandelingen, Boekittinggi. (Noch Djakarta noch de op standelingen wilden een kranten bericht bevestigen, volgens het welk het Indonesische leger ook troepen aan land gezet had aan de westkust van Sumatra en op trok naar Padang. Radio-Padang deelde mee, dat' twee korvetten van de Indonesi sche marine donderdagochtend Padang hadden beschoten en dat kustbatterijen de schepen raak ten. De korvetten hadden via de beraden welke consequenties hij ra(jj0 Djakarta opgeroepen en daaruit moet trekken. De motie-Den Hartog wordt ver worpen met 99 tegen 22 stemmen. Vóór: V.V.D., C.P.N. en S.G.. Van de C.H. de heren De Ruiter, Cal- meyer, Schmal en Van de Wete ring en van de K.V.P. de heer Van Meel. Tegen: P. v. d. A„ K.V.P. (behalve de heer Van Meel) A.R. en C.H. (behalve de vier hier bovengenoemden). De motie-Biesheuvel (overleg om een dokter verzocht) Het regeringsgezinde blad „Su- luh Indonesia" berichtte, dat re geringstroepen een landing op de westkust hadden uitgevoerd en dat de troepen aan wal storm den, gedekt door geschut van de torpedobootjager „Gadjah Ma- da", andere oorlogsschepen en vliegtuigen. De landing geschied de maandag gelijktijdig met de landing aan de oostkust. De troepen zouden naar Pa dang oprukken om de leiders van de „revolutionaire regering" te met het Landbouwschap) wordt arrest;eren, aldus het blad. aangenomen bij zitten en opstaan. Tegen P. v. d. A. De motJe-Vj 'Koeverden wordt aangenojpen. Tegen P. v- d. A. Op gelijke wjjze wordt aangeno men de motie-Biesheuvel (relatie pachtnormen en kostprijsbereke ning). De inoli' -,rredeling wordt ver worpen bij zitten en opstaan. Alleen de P. v. d.A. blijkt er vóór te zijn. De nota van de minister wordt voor kennisgeving aangenomen. Te kwart over vijf sluit de voorzitter de vergadering. Nikita Chroesjtsjef, de eerste secretaris van de Sowjet-commu- nistische party, heeft in een tweede brief in het Britse blad „New Statesman" verklaard, dat „de tjjd rijp is" en dat de Sow- jet-Unie een beroep op de wes telijke mogendheden doet om van woorden op daden over te gaan, voor de huidige kansen gemist worden. Men kan de rede en het gewe ten van de mens niet verzoenen met het dodelijke gevaar van een atoomoorlog, aldus Chroesjtsjef. „daarom zeggen wij: Laten wij handelen, een absoluut verbod voor atoom- en waterstofwepens opleggen, de proeven met die wa pens onmiddellijk staken, en rede lijke controle instellen." Chroesjtsjefs brief, die 8000 woorden omvat, is op 5 maart ge dateerd en vormt een voortzet ting van een correspondentie met de Britse filosoof lord Russell, die in november vorig jaar in de ..New Statesman" begon. „U zult zich waarschijnlijk her inneren, lord Russell, dat presi dent Eisenhower van de Ver. Staten heeft voorgesteld het ge bruik van de ruimte voor het be proeven van raketten, die voor militair gebruik bestemd zijn, en ook de produktie van dergelijke wapens te verbieden", zo vervolgt de Russische partijleider. Dit komt neer op verbod van intercontinentale projectielen. doch volgens Chroesjtsjef is het onredelijk om de aandacht alleen maar op dit soort raketten die de Verenigde Staten toevallig niet bezitten te richten pn de kwestie van de kernwapens en de andere ontwapeningsproblemen te laten zoals ze zijn. De Sowjet- Unie is bereid over controle op het gebruik van de ruimte te praten, doch alleen als onder deel van de ontwanening in het algemeen, waaronder dus ook verbod van kernwapens en op heffing van Amerikaanse mili taire bases rondom de Sowjet- Unie vallen, aldus Chroesjtsjef. Premier Djuanda zei donder dag, dat evacuatie van buitenlan ders uit het oliegebied bij Pakan baru niet 'meer nodig is, omdat „onze roepen het gebied reeds bezet hebben". Amerikaanse oorlogsschepen hadden derhalve „niets meer te maken" in de nabijheid van Indo nesië zo voegde hij eraan toe. De woordvoerder van het In donesische leger, luitenant-kolo nel Pirngadïe, zei over de aanval op Pakanbaru, dat de regerings troepen een grote hoeveelheid wapens en munitie hadden buit gemaakt. Deze waren blijkbaar door vliegtuigen uit het buitenland uitgeworpen. Hij zei voorts: Onze troepen werden door de be- volking hartelijk ontvangen. Het moreel van de troepen is goed. Militairen van de opstandelingen en de politie betuigden hun trouw aan de centrale regering. Kolonel Pirngadie deelde ver slaggevers mede, dat een onder zoek had aangetoond dat de op standelingen van plan waren de olie-installaties van de Caltex bij Pakanbaru te vernielen, maar dat de invasietroepen dit plan ver ijdeld hadden. Een woordvoerder van de Cal tex in Singapore zei donderdag dat 700 Amerikaanse, Australi sche, Britse ën Nederlandse em ployés in goede welstand verke ren. Indien evacuatie naar Singapo re nodig was, zou dit vraagstuk kunnen worden opgelost door de Caltex en de Amerikaanse mari neschepen, die thans in Singapo re zijn. RADIO PADANG ONDER BRAK UITZENDING Radio Padang heeft donderdag avond zijn uitzending van 22.30 uur midden in een program, on derbroken en is sedertdien op geen enkele golflengte, waarop gewoonlijk werd uitgezonden, meer gehoord. EVACUATIE VAN BRITSE BURGERS UIT MENADO De Indonesische regering heeft de Britse regering verzekerd dat zij bereid is Britse onderda nen uit Menado in Noord-Celebes te evacueren. Dit deelde radio Djakarta mede in een bericht over een onder houd tussen de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio' en de Britse ambas sadeur, Dermot MacDermot. Schepen, van de koninklijke marine hebben in de wateren tussen de Indonesische eilanden drie schepen van de KPM aange houden en opgebracht. Van de zjjde der marine voorlichtings dienst vernemen wij dat verdere mededelingen nog niet worden verstrekt. H. M. DE KONINGIN ZAL DOOR WERKLOOSHEID GETROFFEN GEMEENTEN BEZOEKEN. H. M. de Koningin zal op dins dag 18 maart a.s. een bezoek brengen san enige der in het bij zonder door de werkloosheid ge troffen gemeenten in de drie noordelijke provincies. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin binnenkort ook aan de provincie Noord-Bra bant een dergelijk bezoek te brengen. Op uitnodiging van de Canade se regering zal ZJOH. de Prins der Nederlanden in het begin van de maand mei een bezoek brengen aan Canada. Het programma zal o.a. omvat ten bezoeken aan verschillende vliegtuigindustrieën en aan de International Trade Fair in Van couver, die daar wordt gehouden ter gelegenheid van de herden king van het 100-jarig bestaan van Brits-Columbia. Voorts zullen er enige bijeen komsten gehouden worden met in Canada gevestigde Nederlan ders. Na het' bezoek aan Canada zal de Prins nog korte tijd naar de Verenigde Staten gaan. In San Francisco zal hij een bijeenkomst bijwonen van The Netherlands Benevoland Socitey of California, een instelling die in moeilijkhe den verkerende Nederlanders steun verleent. De Prins heeft onlangs het beschermheerschap van deze instelling aanvaard. Via Washington en New York zal zijne koninklijke hoogheid op 23 mei in Nederland terugkeren Donderdag is te Manilla van betrouwbare zijde vernomen, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittaimië en Frankrijk thans de hoop koesteren, dat het wellicht mogelijk zal zijn in juli a.s. een conferentie van de rege ringsleiders van Oost en West te doen houden. Voorts wordt vernomen dat president Eisenhower in zijn ant. woord op de Sowj et-nota van drie dezer waarschijnlijk zal voorstel len een eventuele topconferentie President Coty van Frankrijk heeft de 22-jarige Djamila Boe hired, een Algerijnse die ter dood veroordeeld was wegens haar aandeel in bomaanslagen, gratie verleend, aldus is uit wel ingelichte kringen in Parijs ver nomen. Naar men verklaarde is de straf veranderd in levenslange dwangarbeid. Djamila, die de „Arabische Jeanne d'Arc" genoemd wordt is in juli 1957 door een Frans militaire rechtbank in Algiers gevonnist. Zij zou bommen af geleverd hebben aan een man die ze in café's plaatste. Haar veroordeling heeft pro testen uitgelokt in de gehele wereld. Djamila is vier maanden vóór haar arrestatie in april van het vorige jaar tot het Algerijn se nationale bevrijdingsfront toegetreden. Tijdens haar pro ces verklaarde haar Franse raadsman, dat zij na haar arre staties was gemarteld, terwijl een schotwond in haar schou der nog niet genezen was. Een politiedokter had gezegd, dat wonden op haar lichaam van tuberculose afkomstig waren. Djamila vroeg om een röntgen onderzoek, maar de rechtbank wees het verzoek van de hand. zowel via de gebruikelijke diplo matieke kanalen te doen voorbe reiden. Eisenhowers antwoord zal waarschijnlijk in de kamende tien dagen worden verzonden. Men meent ook, dat' de minis ters van Buitenlandse Zaken van de „Westerse grote drie" hebben besloten via de Navo verder van gedachten te wisselen over het houden van een topconferentie Premier MacMillan zal op ne gen en tien juni te Washington besprekingen hebben met presi dent Eisenhower, zo ts donder- j dagavond in de Amerikaanse hoofdstad bekendgemaakt. De Britse premier zal op acht I juni een promotierede uitspreken I in de Pauw-universiteit te Green- castle in de staat Indiana. De pre- 1 sident had van deze gelegenheid i gebruik gemaakt om hem uit te nodigen voor een algemene ge- dachtemvisseling met hem en minister Dulles. De vorige maal, dat de twee regeringsleiders een bijeenkomst hadden, was in oktober 1957. Bij die gelegenheid stelden zij de „verklaring van gemeenschappe lijk doel" op betreffende de be trekkingen tussen beide landen en de wereldvrede. Volgens de perschef van het Witte Huis, Hagerty, gaat Mac- Millan naar Greencastle, omdat zijn grootvader indertijd de eerste medische student was die aan de De Pauw-universiteit afstudeer de. Naar verluidt heeft de Britse premier zijn besluit om naar Washington te komen pas twee of drie. dagen geleden, na een corespondentie met de president, genomen. Hagerty verklaarde desge vraagd, dat hij aannam dat de twee staatslieden o.a. over een topconferentie zullen spreken, als deze kwestie tegen die tijd nog niet is geregeld. Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de Ver. Naties heeft in verband met dringende werkzaamheden zijn vertrek naar Moskou, dat voor eind deze weck was vastgesteld, uitgesteld tot 23 maart. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dal les, heeft donderdag cp een pers conferentie in Manilla verklaard, dat het Franse plan voor een westelijk Middellandse Zee-pact een goed, breed opgezet plan is. De onderlinge afh: nke'ijkheit) van West-Europa en Neordt-Afri- ka is een erkend feit, doch men moet rekening houden met de onafhankelijkheid van alle be trokken lenden. Dulles verwierp voorts op nieuw de Chinese en Noordko- reaanse voorstellen van de vorige maand om in geheel Korea ver kiezingen onder neutraal toezicht te houden. De Verenigde Staten houden zich aan de V.N.-beslui- ten, die voorzien in verkiezingen onder V.N.-toezicht In V.N.-com- missies voor toezicht op verkie zingen zouden eventueel wel af gevaardigden van landen die niet bij het Koreaanse conflict betrok ken zijn geweest, zitting kuruvèn hebben. Volgens de officiële statistieken is het aantal werklozen in Enge land in de periode van 13 januari tot 17 februari j.l. met 29.000 ge stegen tot 425.000. Dit was het hoogste aantal werklozen sedert maart 1953. Op 17 februari was 1,9 °.'o van de beroepsbevolking zonder werk tegen 1 8 °/o in januari en even eens 1,8 '°/o in februari 1957. Het aantal werknemers der En gelse verwerkende industrie, dat kortere tijden werkte, steeg in de week tot 1 februari met 2000 tot 82.000. Macaronischotel mei blikgroenten sperzieboontjes, doperwtjes, worteltjes, blokjes worst, tafelzuur en ketchup Neem in 4 minuten klaar op tafel medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Opklaringen. Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar ook opkla ringen en in de ochtend op vele plaatsen mist. Zwakke tot mati ge wind in hoofdzaak uit ooste lijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. OPKLARINGEN. Een depressie, <lie afkomstig U. van het zeegebeid ren zuiden van IJsland trok donderdag over ons land en gaf aanleiding tot tijde lijke sneeuwval. Later op de dag ging de sneeuw in de zuidelijke helft van het land over in regen, doordat met westelijke winden minder koude lucht van de Noordzee binnenstroomde. De temperatuur liep daarbij op tot 5 tot 7 graden. Ten noorden van de grote rivie ren bleef de wind evenwel oost en werden de middagtemperatu- ren niet hoger dan 1 tot 2 graden. De depressie wordt gevolgd door een gebied van hóge lucht druk dat zich van de Britse eilan den naar onze omgeving uit breidt Op liet midden van de Oceaan ontwikkelt zich een actieve depressie. ZATERDAG 15 MAART Breskens Terneuzen Iiansweert Walsoorden v.m. 10.41 11.16 11.56 0.06 n.m. 11.21 11.56 12.36 12.46 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 14 6.59 18.41 3.49 12.54 15 6.56 18.43 4.25 13.57

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1