Boze woorden over het melk- en zuivelbeleid Voor glad scheren Eric de Noorman - De ontembare Buitenlands Nieuws De werking van Pervitine Wat brengt de Radio? Laag in prijs dank zij enorme wereldproduktie DE VRIJE ZEEUW 7 Deze moderne tijd is üw tijd! Ga mee met die tijd! Scheer u glad, scheer u snel, scheer u gemakkelijk met 's werelds meest gevraagde elektrische scheerapparaat voor moderne mannen, de Philips „Philishave"! Donderdag 13 maart 1958 Boze woorden over de rege ringsbeslissingen inzake het handhaven van standaardmelk met 2,5 proeent vet en het in de handel brengen van volle melk met 3,75 procent vet en van boter/margarinemelange zijn in de bestuursvergadering van het bedrijfschap voor Zuivel bespro ken. De heren G. J. Blink, dr E. van der Wiel namens de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne en de Kon. Ned. Zuiveloond Fnz, ir J. B. Ritzema van Ikema na mens de zuivel industrie en de heer J. F. Abma namens de vee houderij vroegen zich af, of het voor de publiekrechtelijke be. drijfsorganisatie nog zin heeft verder te gaan, nu constructieve voorstellen om uit de zuivelim- passe te geraken door het rege ringsveto getroffen zijn. Door het produktschap is voor gesteld ue ineiK op p.ocent vet io stanuaardiseien, waardoor 9000 ton boier minder op ue markt zou komen. Va.i de dan nog te verwaenten lb.Ouü ton kuoihuisboier zou eon aizet in liet buueniaud van 4.uuü ton zei-er z.jn. Het meikvei, dat voor ue o.eiige u2.ooU ton zou worden ge- bruiüt, mee.iae net JSuiveiscnap via een agressieve politiek van unvoer va.i vone piouukten ais coiiuens en melkpoeder naai' lan- uen buiten ue wui oinark t te kun nen wegwerken. De daaruoor te verbeteren opbrengst van de me k zou voige.is n' Ritzema 2< miljoen gulden in de schatkist liouuen. ue 3-percentage con- sumpticmeik zou met inbegrip an de thans verhoogde verrenen- prijs 2,4 cent per lner meer aan ue veroruncer gaan kosten dan ue huiaige menu Wil men die meik siec.iis een cent in prijs ver hogen, dan zou 21 van ue 2 i mil joen gulden daartoe in verhoogd subsidie nodig zijn. Winst voor ue scnaikist 6 miljoen gulden. Nu de regering het plan van OVERIJSSELSE C.B.T.B. TEGEN LANDbOÜ WBELEID l>e Overijsselse C.B.T.B. heeft in een brief, iwin het bestuur van uu Nederlandse Chr. Boeren, en 'x uindersbond zijn „grote onge rustheid" uitgesproken over het huidige landoouwbeleid van de min.sier. ,,Dit beleid was er tot dusver duidelijk op gericht om de land bouw als belangrijk onderdeel van onze nationale economie in siand te houden. Volkomen in strijd hiermee heeft minister Vondeling in zijn schrijven van 3 maart j.i. aan de leden der Sta- ten-Generaal gesteld, dat de re gering geen kostprijzenbeleid voert, maar een beieid dat ten doel heeft een bepaald minimum te garanderen. Dit betekent in wezen een verplaatsing van het economische naar het sociale vlak, waarbij door de overheid wel zal worden uitgemaakt hoe hoog het inkomen van de boer mag zijn, onafhankelijk van het ooispronkelijke uitgangspunt: 'n redelijke vergoeding van de pro- duktiekosten. Deze principiële wijziging in het landbouwbeleid is onaanvaardbaar, omdat op de ze wijze de hoekstenen van het beleid worden weggegraven", zo wordt in de brief gezegd. Bq de critiek op de onderschei dene details van het ministeriële schrijven, zegt de Overijsselse bond nog, fel te protesteren tegen het voornemen van de minister de minimumgrootte van de be drijven voor de kostprijsbereke ning te verhogen tot ongeveer 12 ha voor de gemengde en pl.m. 20 ha voor de vveidebedrijven. Het bestuur ziet hierin een recht streekse aanval op de kleine zandbedrijven en met name op het bestaan van de hardwerken de en zuinig levende boer in Overijssel, waar meer dan 70 pet. van het aantal bedrijven beneden de door de minister genoemde be drijf sgrootten blijft. Het bestuur zegt tenslotte, In het beleid van de minister niets minder te zien „dan een bewind, waarin onmiskenbaar naar voren komt een miskenning van bezit en het als eigenaar uitoefenen van een landbouwbedrijf". het produktschan heeft verwor pen is het niet mogelijk de agres sieve uitvoerpolitiek te gaan voeren. Vrij Kunnen 25.000 ton koelhuisboter aan het eind van dit jaar verwachten, w aarvoor al leen a±biaakpr.jzen zullen kun nen woruen gemaakt. Het op ue markt Diengc.i van mélange zal door die voorraad koelnuisboter gemus.reeru woruen, zo ue mar garine-industrie aisnog bereid i-ou Zijn ueze mélange in de han- uei te* brengen. Deze politiek zal miljoenen aan de acuiUKist kosten, zo zeide ir Ritzema, evenals ue andere ver tegenwoordigers der werkgevers li,,, van oorueel, Uat de minister éindelijk moet worden geinaanc, waar de veraniw oon.eujklieid ligt. Zeker niet bij het produkt- sciiap. Welk stanupunt door de meesie werknemers-vei legen- vvnordigers v.erd gedeeld. Zowel de heren A. P. C. Gulickx, S. In. van rj.js.erveld en A. H- Schut na mens de R.K. werknemers als ue heer A. de Vries namens de Chr. werknemers bleken ernstig ver ontrust en teleurgesteld. Ook de heer S. van der Ploeg van de Alg. Ned. Agrarische Be- drijfsbond was teleurgesteld over de regeringsbeslissingen, maar wilde niet zo ver gaan als de an dere sprekers. Hij stelde, dat het verbruik van consumptiemelk in 1948 217 kg per hoofd van de be volking was tegen 170 kg in dit jaar (volgens statistieken onge acht het toegenomen verbruik van koffiemelk en room). Er rest naar inzicht van de heer Van der Ploeg niets anders voor het pro duktschap door 't verbruik weer naar het peil van 1948 te stimu leren, waardoor via de standaard- melk 13.000 ton botervet minder op de markt zou komen. Bij de bespreking van hef melk- zuivelbeleid 135"« 8 in liet Pro- duktscnap voor Zuivel heeft de oorzitter, ir B. van Dam, teleur stelling uitgesproken over het niet-aanvaarden van adviezen van Landbouw- en Zuivelscnap- pen. - Hij vroeg zich af, hoe dit nieu we beleid zal werken op ue aizet- crisis in de boter. In de winter 1956, 7 was een grote prijsval op de Engeise markt oorzaak van een geiorceerde afzet van koel huisboter op de eigen en buiten landse markten. Na een gunstig voorjaar voor „volle prouukten" bleek een gronuige wyziging der marktordende maatregelen no dig. Reeds weken lang brengt thans de 250 ton verse boter per week op de binnenlandse markt de inleveringsprijs van 4,34 per kg op. De ui ivoer van verse boter is°slechts op gang te houden met subsidies. Van ue koelhuisboter touder uan acht wekenis 15.000 ton in het binnenland afgezet te gen 3,05 per kg, terwijl 11.000 ion tegen een rijksdaalder per kg is uitgevoerd. Uit oogpunt van rechtvaardig heid poogt het bestuur de afzet- prijzen van koelhuisboter in bin nen- en buitenland zo weinig mo gelijk uiteen te doen lopen. Ge streefd wordt naar een zo hoog mogelijke prijs van koelhuisbo ter. Verliezen op boter immers worden de belastingbetaler via de meikgarantieprijs voor de boer in rekening gebracht. Bovendien is er internationaal groeiend verzet tegen landen, die ue binnenlandse boterprijs hoog houden en overschotten tegen la ge prijzen elders afzetten. Men moet voorzichtig zijn niet van dumping beticht te worden. BELGIË. Nederlanders veroordeeld wegens autodiefstallen in Beigië De boetstraffelijke rechtbank te Antwerpen heeft drie Neder landers, F. D. H. en C. van M. uit Breda en J. B. uit Amster dam ieder bij verstek veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf en 2000 franken boete, we gens een twaalftal in 1953 en 1954 gepleegde autodiefstallen. De auto's waren naar Neder land gesmokkeld en daar ver kocht. FRANKRIJK Studentenrelletjês te Parijs Meer dan duizend Parijse stu denten, die demonstreerden tegen uiterst rechtse bewegin gen zijn dinsdag in de studen tenwijk van Parijs handgemeen geweest met de politie. Driehonderd studenten, onder wie enkele rechtse tegenbeto- gers, werden opgebracht. Een politieman werd gewond. ZWEDEN hun lot waren overgelaten, in een loods ondergebracht, maar indien er geen nieuwe belang hebbenden kwamen opdagen moesten de dieren vroeg of laat worden afgemaakt. Het hoofdkantoor van het ver bond zal trachten nieuwe eige naars voor de honden te vin den. Reeds ruim honderd lief hebbers in Zwitserland hebben zich daartoe opgegeven. ENGELAND Emigratie naar Australië gaat door Mr. J. A. V. M. van Greven stein, plaatsvervangend commis saris voor de emigratie, heeft te Hobart in Australië verklaard dat hij niets in de Australische economie heeft gevonden dat de waarschuwing om niet naar Australië te gaan aan het adres van a.s. Nederlandse emigran ten rechtvaardigt. De heer Van Grevenstein, die een reis maakt naar de landen, die Nederlandse immigranten opnemen, zei dat Australië het huisvestingsprobleem kent. Maar dat bestaat in Neder land ook, aldus de heer Van Grevenstein. Hij merkte op dat Australië per jaar tussen de 8000 en 15 000 Nederlanders kan verwachten. Prinses Ingeborg overleden Prinses Ingeborg, dochter van wijlen koning Frederik VIII van Denemarken en weduwe van prins Carl, broer van wijlen ko ning Gustaaf V van Zweden, is woensdagochtend in de leef tijd van 79 jaar te Stockholm overleden. ZWITSERLAND Redding voor hazewinden Het internationaal verbond van windhondenclubs te Zürich heeft woensdag een vliegtuig naar Napels gestuurd om 34 die ren uit de daar gestrande Egyp tische zending van een honderd tal hazewinden van een wisse dood te redden. De Italiaanse douane had de dieren, die door afzender en geadresseerde aan Sabotage aan Britse bommenwerper Aan een viermotorige straal- bommenwerper van de Britse luchtmacht is sabotage gepleegd. Er waren stroomkabels doorge sneden. Het toestel zou bij het opstijgen zeker zijn verongelukt niet tijdig had ontdekt. Geen Engelse wapenleveranties aan Indonesische rebellen Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft woensdag cate gorisch berichten in de pers te gengesproken, dat Engeland wa. pens zou hebben geleverd aan de „Indonesische rebellen" in Midden-Sumatra. Hij zeide berichten in de pers te hebben gezien, waarin het werd voorgesteld dat Engeland en' de Ver. Staten aan de op standelingen wapens zouden hebben geleverd. Op de vraag of hij dacht dat „Russische vrijwilligers" naar In donesië zullen gaan antwoord de hij„Ik weet daar niets van." De woordvoerder deelde mee, dat bekend is dat een Indonesi sche missie voor het aankopen van wapens een bezoek heeft ge bracht aan Moskou en verschil lende andere communistische hoofdsteden. „Ik moet er echter ook bij zeg gen, dat de Indonesische rege ring ook heeft getracht elders wapens te kopen". Hij wist ech ter niet, of ook Londen daartoe behoorde. Jlt4 De vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat uit de Twee de Kamer kan zich, blijkens haar verslag over het wetsontwerp tot wijziging van enige bepalingen van de Wegenverkeerswet, ver enigen met het voorstal om ook strafbaar te stellen de bestuur der van een motorrijtuig, een rij wiel of een ander rij- of voertuig, die onder zodanige invloed ver keert van een andere stof dan alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden ge acht het motorrijtuig, enz. naar behoren te besturen, indien de be stuurder weet of redelijkerwijze moet weten, dat het gebruik van die stof de rijvaardigheid kan verminderen. Wel vraagt zij zich af, wanneer een bestuurder rede lijkerwijze moet weten, dat dit de werking van een bepaalde stof kan zijn. Ten aanzien van verdo vende middelen, die het bewust zijn verminderen, ligt het voor de hand aan te nemen, dat een ieder deze werking moet kennen. Het voorstel is echter ingegeven door het bekende geval van de auto mobilist, die behalve alcoholhou dende drank ook pervitine ge bruikt had en die is vrijgespro ken, omdat de rechter niet de ze kerheid had, dat de toestand, waarin hij verkeerde, uitsluitend aan de alcohol te wijten was. Is daarmede nu vastgesteld, dat het gebruik van pervitine de rijvaardigheid kan verminderen en moet iedereen dat weten? Het lijkt de commissie de vraag, of men een dergelijke positieve con clusie aan de negatieve beslissing van de rechter mag verbinden. Zullen niet verdere wetenschap pelijke onderzoekingen nodig zijn om uit te maken, dat pervitine in derdaad deze werking kan heb ben, en zal men niet eerst nadat deze onderzoekingen een positief resultaat hebben opgeleverd en daaraan grote bekendheid gege ven is, van iedere weggebruiker mogen verlangen dat hij dit weet? VRIJDAG 14 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de zieken; 11.05 Voor de kleuters; 11.20 Plantaardig en mineraal; 12.00 Twee piano's; 12.20 Rege ringsuitzending; 12.30 Land -en tuinbouwmeded.12.33 Sport en prognose; 12.50 Gr.; 13.00 Nws; 225.000 SCHOLIEREN DEDEN SCHRIFTELIJK VERKEERS- EXAMEN Ruim 225.000 leerlingen van de hoogste klassen van de lagere scholen in ons land hebben gis teren het eerste gedeelte van het vrijwillige verkeersexamen afgelegd. Binnen enkele maanden volgt het praktisch gedeelte. Slagen de kandidaten, dan ontvangen zij het jeugddiploma van het verbond voor veilig verkeer. 113. Je beweert dus, dat de skalde overge lopen is naar de Bo- liuslaners, stoot Eric ongelovig uit. De krijger knikt be dremmeld. „Hij is nu de raadsman van de vorst van Bohuslan", verklaart de andere uitgewisselde krijger. „Zijn invloed is groot op de burcht, gindsHU wijst achter zich in de rich ting waar hü vandaan kwam. Van de vrolijkheid waarmee deze tocht enkele uren terug be- £on is niets meer over. Zwijgend en bedrukt rijden de manschappen achter Eric aan terug naar Ottar's burcht. Somber overdenkt de Noorman de konsokwentios van het over lopen van de skalde. Die poging om de spionnen van Bohuslan om J Ky smat 2ich oj eens met de de tuin te lelden had dus geen zin. De skalde kan precies zeggen hoe groot Eric's leger is en nog veel meer. Maar waarom dan die o en es-'-tu J? v.uagt hij zich vr.i.uuwt uien vuist op het bovenbeen en zegt cvaagd. Veronderstel, dat de skal- luid: Neen ik geloof niet dat het de een dubbele rol speelt zo eenvoudig te verklaren isWel, Eric Is niet de enige die op De r.ianr.en in zijn nabijheid kij- die gedachte komt. Ook Regin kon met:..'„gierig en afwachtend heeft zojuist het opzien' a ci.ti aar hem op. Maar Eric „au- niet nieuws van skalde's komc-c ve.der, Laa. vjor is de vei under- tige opkomst stelling die in hem opkomt te aar hem vernomen, wet hem -1 een licie tijd p.akeioos, maai niet geluidloos maakt. Die verdwaalde liedjeszanger speelt dubbel spel komt er dan ver- uaanbaar uit maar dat heeft de ;;:ie tijd gzduurd, go „of ik! Ik l hem oun.iaskeren, zowaar als ik Regin heetf 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Metropole ork.13.55 Beursber.; 14.00 Pianorecital; 14.30Voordr.; 14.50 Gram.; 15.00 Idem; 15.10 Gevar. progr.; 16.00 Orgel en zang; 16.30 Muziekrevue; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Lichte mu ziek; 17.55 Act,.; 18.00 Nws; 18.15 Caus.; 18.25 Latijnse klanken; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinde ren 19.10 Musette ork.19.30 Gespr.19.45 Caus.; 1950 VPRO- nws; 20.00 Nieuws; 20.05 Caus.; 20.20 Boekbespr.; 20.25 Toneel- rubr.: 20.35 Caus.; 20.45 Voordr. met muz.; 21.00 Leert uw land genoten kennen21.30 Documen taire; 21.55 Jazzmuz.; 22.25 Bui- tenl. overz.; 22.40 Zorg om de mens; 23.00 Nws; 23.15 Kamer orkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Blaasork.; 9.00 V. d. zieken9.30 Waar voor uw geld 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorsp.; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Politiekapel13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Omroepork.; 15.15 Voordr.; 15.35 Lichte muz.; 16.00 Tuinbouw- praatje; 16.15 Vocaal ens.; 1.30 Pianorecital; 17.00 Voordracht; 17.20 Muz. caus.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Accordeon- muz.; 18.20 Stemmen van Over zee; 18.35 Voor de jeugd; 18.50 CursusOpenbaar kunstbezit 19.00 Nws; 19.10 Caus.; 19.15 Re- geringsuitz.19.25 Heet van de matrijs; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Ba riton en piano; 21.50 Caus.; 22.10 Bariton en piano (verv.); 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Kunstoverzicht; 23.35 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gr.; 16.00 Koersen; 16.02 Mannenkoor; 16.20 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Vlaamse liederen; 18.10 Voordr.; 18.20 Vlaamse liederen; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang; 20.00 Gr.; 20.15 Symf. ork 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Gr.; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7