Russische leiders over een topconferentie VenhcJe De ZOAVO-ministers bespreken de Indonesische crisis HL ÊmM CUBA-KOEK België en het Deltaplan Tweede poging grondwet van Gaillard te wijzigen om DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN wSSm DE VRIJE ZEEUW! 3 bmK'.vJ SCHAAK- EN DAMSPELEN De werkloosheid in de Verenigde Staten Donderdag 13 maart 1958 De eerste secretaris van de communistische party van de Sow jet-Unie, Chroes.jtsjef, heeft in een dinsdagavond te Warschau gepubliceerd vraaggesprek ge- ta gd, dat hy en minister-presi dent Boelganin niet bang zyn near Washington te gaan voor een. topconferentie, want „wij kunnen thuis ontbijten, in het vl egtuig lunchen en ill de Ver enigde Staten dineren." De Sowjet-Unie is er voor standster van, dat de ministers van Buitenlandse Zaken de orga nisatorische voorbereiding van een topconferentie op zich ne men, maar zij verwerpt onder handelingen door middel van di pt unaten niet. [-Iet vraaggesprek, dat' werd toegestaan aan twee Poolse jour nalisten, is maandag te Moskou gehouden. Het is gepubliceerd in het blad „Trybuna Ludu" van de Poolse communistische partij. Chroesjtsjef zei te vrezen, dat onderhandelingen langs diploma tieke weg zullen leiden tot een eindeloze correspondentie en ein de loze onderhandelingen. Als de Sowjet-Unie dan ook zou merken, dat men op deze wijze niet' tot een spoedige bijeenroeping van de conferentie komt, zal zij deze wijze van aanpakken alsnog ver worpen. Over een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken zei de communistenleider, dat hij, de ministers kennende, geen bijzondere illus'ies heeft. In dien zij geen overeenstemming over een agenda zouden krijgen, zal de gehele wereld weten wie werkelijk overleg op het hoogste niveau bevordert, aldus Chroesjt sjef in het vraaggesprek. De eerste plaatsvervangende minister-president Mikojan heeft op een verkiezingsbijeenkomst te Erewan in Armenië gezegd, dat, te oordelen naar de feiten, er waarschynlijk een topconferentie zal worden gehouden, aldus meldt Tass. Over het nieuwe Amerikaanse voorstel het gebruik van de kos mos voor militaire doelen te ver bieden, zei Mikojan, dat de Ame rikanen dit voorstel hebben ge daan in de hoop, dat het met aanvaardbaar is voor de Sowjet- Unie, het enige land met een in tercontinentale raket. „Maar wij hebben besloten dat punt ook te bespreken indien het wordt gebonden aan de opheffing van militaire steunpunten ln het buitenland", aldus Mikojan. Minister-president Boelganin zei op een andere verkiezingsbij eenkomst', dat een topconferentie de verwachting kan rechtvaardi gen, die men overal in de wereld van een dergelijke conferentie heeft. Daartoe dienen alle deel nemers oprecht te verlangen naar het bereiken van overeen stemming, aldus Boelganin. De terugtrekking van de Chinese troepen uit Noord-Korea Zaterdag zal een begin worden gemaakt met de terugtrekking van de eerste zes communis tisch Chinese divisies uit Noord- Korea, aldus het persbureau „Nieuw-China". Tegen het eind van april zullen deze divisies volledig uit Noord-Kora zijn te ruggetrokken. De totale sterkte van de com- munistisch-Chinese strijdkrach ten in Noord-Korea wordt ge schat op 350.000 man. Zij zullen in drie groepen vóór eind 1958 uit Noord-Korea ge trokken worden. De acht ter Zoavo-conferentiete Manilla aanwezige ministers van Buitenlandse Zaken hebben woensdag in een besloten zitting kennis genomen van een geheim rapport over „veiligheidsvraag stukken in het Verre Oosten". In conferentiekringen meent men, dat dit rapport betrekking heeft op de Indonesische crisis. Dp personen, die de bijeenkomst bijwoonden, waren in het bezit van de jongste gegevens over het optreden van de regering te Djakarta tegen het Sumatraanse tegenbewind. De premier van Nieuw Zeeland, Vorderende wetenschap elimineert de genieën Door de grote vorderingen die de wetenschap in de strijd tegen de ziekte maakt, zal ongetwij feld het aantal genieën dat de wereld voortbrengt verminderen of zullen er op de duur geen ge nieën meer geboren worden. Dit heeft dr. Green Ermytage, een vroegere voorzitter van het koninklijke Britse genootschap voor de geneeskunde, in een vraaggesprek in Los Angeles ver klaard. Volgens dr. Ermytage staat het vast dat gebrekkigheid of minderwaardigheid van de ouders één van de belangrijkste factoren voor de geboorte van een genie is. Uit uitgebreide studies trekt dr. Ermytage voorts de conclu sie dat vrijwel alle genieën die de wereld gekend heeft, ver slaafd waren aan alcohol of ver- do/ende middelen of dat zij tu berculeus of geestelijk gestoord waren. De meeste genieën waren klein van stuk en ziekelijk. Vrij. wel nooit heeft een genie een geniale zoon gekregen. Huwelij ken van genieën met geniale vrouwen zijn niet bekend, aldus dr. Ermytage. De plannen voor het opleggen van Griekse schepen Het door de Griekse reders te Londen ontworpen plan tot be strijding van de depressie op de sclieepsvrachtenmarkt door het opleggen van schepen volgens een bepaald schema zal waar schijnlijk nog vóór het einde van deze maand ten uitvoer ge bracht worden, nu het is aan vaard door de Griekse reders te New York en Athene, zo is door de secretaris van de Griekse redersvereniging te Londen, Z. Pappas, bekendgemaakt. Lr zal nu een bijeenkomst van de Griekse reders te Londen worden uitgeschreven om te be slissen, hoe het plan moet wor den uitgevoerd. De Griekse reders te New York hebben te kennen gegeven, dat zij afgevaardigden naar deze bijeenkomst zullen zenden. De bijeenkomst zal waarschijnlijk de volgende week worden gehou den. Er zullen geen afgevaardig den uit Athene zijn. Walter Nash, heeft tijdens de bij eenkomst van de minister van Buitenlandse Zaken aangedron gen op grotere economische hulp aan Indonesië, om. dit land te hel. pen de communistische invloed te bestreden. Volgens conferen tiekringen zou premier Nash heb ben betoogd, dat de voortduren de onevenwichtigheid in Indone sië een ernstige bedreiging voor de vrede en het evenwicht in ge heel Zuid-Oost-Azië vormt. De gedelegeerden van de Phi- lippijnen, Pakistan en Thailand zouden hun bezorgdheid hebben uitgesproken over de situatie in Indonesië en er nadrukkelijk op hebben gewezen, dat het hier een intern, binnenlands conflict be treft. De Philippijn.se afgevaardigden senator Lorenzo Sumuiong zette uiteen, dat zijn land de berichten, dat geheime communistische hulp in de vorm van wapens In donesië binnenstroomt, en dat er sprake is van communistische infiltratie in de Indonesische strijdkrachten, in het bijzonder in de luchtmacht, niet kan nege ren. Elke uitbreiding van de com munistische kracht en invloed in dit gebied zou voor de Philippy- nen een ernstig probleem op het gebied van subversieve activiteit scheppen, in het bijzonder onder de Islamietische bevolking van de zuidelijke eilanden, aldus volgens conferentie kringen de Philippijn- se afgevaardigde. De drankwet in België Er bestaat op het ogenblik in België nogal veel verzet tegen een voorgenomen drankwetsher ziening. De huidige drankwet de wet- Vandervelde die van 1919 dateert verbiedt de verkoop van alco hol in dranklokalen en restau rants en de verkoop van alcohol houdende dranken in kleine hoe veelheden (minder dan twee li ter). Ook mogen café en hotel houders krachtens de bepalingen van deze wet geen alcohol in hun bezit hebben. De wet wordt ech ter zeer soepel toegepast. De Belgische Kamer van Volks, vertegenwoordigers heeft nu met kleine meerderheid een wets voorstel aangenomen, dat hotel-, café- en restauranthouders toe staat alcohol voor eigen gebruik in hun bezit te hebben. Bij het' debat over dit wets voorstel hebben de drankbestrij ding, verschillende professoren, artsenverenigingen, de bond van grote gezinnen en andere organi. saties een campagne ontketend, waarbij zij er op hamerden dat opheffing van het verbod om al cohol in eigen bezit te hebben in feite intrekking van de wet van 1919 betekent. De liberalen zijn voor herziening van de drankwet, de C.V.P. is tegen. Het' ministerie van Gezondheid heeft doen weten dat de regering ervan overtuigd is dat de nieuwe wet geen toeneming van het al coholgebruik tengevolge zal heb ben. Als dit wel het geval mocht zijn, zal zij onverwijld de nodige maatregelen nemen, aldus het Belgische ministerie van Gezond, heid. Het woord is nu aan de senaat. De voor de deur staande algeme- verkiezingen in België,'die waarschijnlijk 1 juni genouden zullen worden, maken de zaak nog gecompliceerder. de Koektrommel met Verkade Prima Honing Ontbijtkoek De koek blijft mals in deze fleurig gekleurde trommel, f 2,50 IS Honnie, die zo van honing houdt, weet waarom Verkade Cuba koek zoveel wordt gegeten. Hij kan meepraten over honing. Hij heeft zijn hart verloren aan Cubakoek omdat Verkade zo royaal is met de honing 1 royaal met honing! N.V. Fa P. J. v. d. SANDE Met ingang van 1 april WA-VERZEKERING NU OOK IN OOSTENRIJK VERPLICHT De ANWB deelt mede dat op X april a.s. ook in Oostenrijk de ver zekering tegen wetteiyke aan- sprakeiykiteid voor buitenlandse motorrytuigen en bromfietsen verplicht zal worden gesteld. Als bewijs dat aan deze ver plichting is voldaan, zullen bui tenlanders het internationale ver zekeringsdocument, de groene kaart, moeten kunnen tonen. De ANWB wijst' er op dat het afslui ten van een korte-termijn verze kering aan de Oostenrijkse grehs niet mogelijk zal zijn. Kan men geen groene kaart overleggen, dan moet men bij inreis 20 shil ling (ongeveer ƒ3,betalen. Dit bedrag is bestemd voor een fonds ter dekking van even. tuele vervolgingskosten. Het is dus geen verzekeringspremie en men blijft derhalve aanspra kelijk voor de aan derden toe gebrachte schade. In de rede die de Prins van Luik dinsdag in de Belgische senaat, bij gelegenheid van zijn beëdiging als senator, heeft uit gesproken heeft hij o.a. nog op gemerkt dat er maatregelen ge troffen zouden moeten worden jpdat de uitvoering van het Ne- .erlandse Deltaplan geen ver- ndering in het regime van de .e-Schelde of in haar traditio- .ele verbindingen met de Rijn eweeg zal brengen „die wij later misschien zouden betreuren". „Het is normaal, aldus prins Albert, dat de Nederlanders de Jdige maatregelen treffen om .astrofale overstromingen te .orkomen, maar het is even lo ch dat hierbij de Belgische jnten en belangen geëerbie- »d worden. Dit is algemene _jgel in de betrekkingen tussen de staten, waar het gaat over internationale stroomvraagstuk- ken. De vriendschapsbanden met onze noorderburen zijn trouwens zo hecht dat zij voor ons een waarborg zijn voor eer biediging van deze gebruiken." Sabotage in Libanon Voor de tweede maal in enke le dagen tijds hebben onbeken den getracht een brug over de rivier de Eronte in Libanon op te blazen. Toen een politiepa trouille de daders op heterdaad betrapte, namen deze onder dek king van vuur uit hun automa tische wapens de wijk over de nabijgelegen Syrische grens. De regering- Gaillard is dins dag met haar (weede poging be gonnen om de nationale vergade ring te bewegen tot aanvaarding van maatregelen ter stabilisering van het bewind in Frankrijk. Vorige maand konden de afge vaardigden het niet eens worden over het eerste wetsontwerp van de regering. De vergadering zal zieli nu moeten uitspreken over een compromis-ontwerp. De stem ming wordt vandaag of volgende week gehouden. De regeringspartijen, van con servatieven tot socialisten, heb ben afgesproken het ontwerp te steunen, zodat er tamelijk goede kansen bestaan dat het zal wor den aanvaard. Een moeilijk punt is echter, dat het ontwerp de regering meer macht geeft om het parlement te ontbinden. Tegen deze bepaling heeft een minderheid onder de socialisten bezwaren. Andere groepen zijn tegen het ontwerp BOUWPUT IN HARINGVLIET WEER DICHT Het gat in de ringdijk om de bouwput in het Haringvliet, dat dinsdag is gemaakt om de sche pen die nog in de bouwput aan wezig waren er uit te kunnen loodsen, is woensdagmorgen weer gedicht. Nadat de schepen en bakken dinsdagavond uit de bouwput waren gevaren is men in de nacht van dinsdag op woensdag onmiddellijk begon nen het, gat in de ringdijk weer te sluiten. Door AGATHA CHRISTIE. 24). (Nadurk verboden.) Hij tikte een ogenblik naden kend op de tafel. „Monsieur geeft mij toch niet de schuld," zei de man schuch ter. Poirot glimlachte hem vrien delijk toe. „U hebt een kwade kans gelo pen, vriendje," zei hij. „Ah, nog een punt, nu ik er aan denk. U zei, dat er weer gebeld werd net toen u by meneer Ratchett klop te. Inderdaad heb ik het zelf gehoord. Wie was dat?" „Het was de bel van madame Ia princesse Dragiloff. Ze wilde dat ik haar kamernier riep." „En deed u dat?" „Ja, monsieur." Poirot bestudeerde nadenkend de plattegrond vóór zich. Toen boog hij zijn hoofd. „Dat is .alles voorlopig!" zei hij. „Dank u, monsieur." De man stond op. Hij keek monsieur Bouc aan. „Wees maar niet benauwd, Pierre," zei de laatste vriende lijk. „Ik zie niet in, dat er enig verzuim van jouw kant is ge weest." Tevreden verliet Pierre Michel de restauratiewagen. HOOFDSTUK X. Een ogenblik bleef Poirot in gedachten verzonken „Ik geloof," zei hij, „dat het goed zou zijn, met het oog op wat we nu weten, nog 'n woord je te wisselen met de heer Mac- Queen." De jonge Amerikaan ver scheen. „Wel," zei hij, „hoe staan de zaken?" „Niet kwaad. Sinds ons laat ste onderhoud heb ik iets ont dekt de identiteit van de heer Ratchett." Hector MacQueen boog zich geïnteresseerd naar voren. .Werkelijk?" vroeg hij. „Ratchett, zoals u al dacht, was maar een schuilnaam. Rat chett was Cassetti, de man die aan het hoofd stond van die be kende ontvoeringen, de beruch te zaak van de kleine Daisy Armstrong." Een uitdrukking van uiterste verbazing verscheen op Mac- Queen's gezicht; toen betrok 't. „Die schoft!" riep hij. „Had u hier enig idee van, meneer MacQueen?" „Neen, meneer," zei de jonge Amerikaan beslist. „Als ik dat gehad had, zou ik liever mijn rechterhand hebben afgehakt, vóór dat ik 't baantje had aan genomen." „U drukt zich nogal sterk uit, memer MacQueen." Daar heb ik een bijzondere reden voor. Mijn vader was de officier van justitie die de zaak behandelde, meneer Poirot. Ik heb mrs. Armstrong meer dan eens ontmoet. Ze was een goede vrouw. Zo zacht en wanhopig." Zijn gezicht versomberde. „Als ooit een man verdiend heeft wat hij kreeg, dan is dat Ratchett of Cassetti." „U voelt het haast alsof u de daad zelf wel had kunnen doen?" „Ja. Ik Hij zweeg, kleurde toen enigszins schuldig. „Het van het ogenblik af dat lijkt wel of ik mezelf verdacht restauratie-wagen hebt maak" „Ik zou meer geneigd zijn u te verdenken, meneer McQueen wanneer u buitensporig verdriet had getoond, om het overlijden van uw patroon." „Ik geloof, dat ik dat niet zou kunnen, al was het om mezelf te redden van de elektrische stoel," zei MacQueen grimmig. „Als hetniet ongepast nieuws gierig is, hoe hebt u dit dan uit gevist? Cassetti's identiteit, be doel ik." „Door een stukje van 'n brief gevonden in de coupé." „Maar dan., ik bedoel., dat was nogal nonchalant van de oude baas?" „Dat hangt er van af," zei Poirot. De jonge man scheen deze op merking nogal mysterieus te vinden. Hij staarde Poirot aan alsof hij trachtte hem te door gronden. „Mijn taak," zei Poirot, „is me te vergewissen van de gedragin gen van alle personen in de trein. Niemand heeft het kwa lijk te nemen, begrijpt u. Het is maar een kwestie van formali teiten." „Zeker. Dat begrijp ik. Begint u maar en Iaat ik mijn onschuld bewijzen, als ik kan." „Ik hoef u niet het nummer van uw coupé te vragen," zei Poirot glimlachend, „daar ik hem een nacht met u gedeeld heb. Het is de tweede-klas cou pé nos. 6 en 7, en na mijn ver trek had u hem alleen." „Dat is zo." „Nu, meneer MacQueen, ver lang ik een beschrijving van uw doen en laten gisterennacht, u de verla ten; „Dat is heel makkelijk. In ging terug naar mijn coupé, las een beetje, ging in Belgrado op het perron, vond dat het te koud was en ging weer naar binnen. Ik praatte een poosje met een Engelse jongedame, die de cou pé op één nu naast de mijne heeft. Toen kwam ik in gesprek met die Engelsman, kolonel Ar-, buthnot; inderdaad geloof iij dat u ons passeerde, terwijl wj stonden te praten. Toen ging ij naar Ratchett en, zoals ik u z nam ik een paar brieven op, c j hij geschreven wou hebben. t wenste hem goedenacht, en ver liet hem. „Kolonel Arbuthnot stond nog in de gang. Zijn coupé was al klaar gemaakt voor de nacht, dus stelde ik voor, dat hij mee zou gaan naar de mijne. Ik be stelde een paar whisky's en we zetten een boom op. We bespra ken de wereldpolitiek en de re gering van Indië, de opheffing van het drankverbod en de Wall Street-crisis. Ik bemoei me ge woonlijk niet met Engelsen, stij ve lui, maar deze mocht ik wel." (Wordt vervolgd.) gekant, omdat het wijzigen van de grondwet inhoudt. Dit bete kent' weer, dat er over het wets voorstel, ingeval het in het parle. ment niet voldoende steun krijgt, een volksstemming moet worden gehouden. Het merendeel van de parlementsleden voelt hier niet voor, omdat men vreest dat het referendum het karakter zal krij. gen van een vijandige demonstra tie tegen het' huidige parlement. Volgens een compromis-ont werp kan een regering alleen tot heengaan worden gedwongen, als er een motie van afkeuring of een „motie van uitdaging" een nieuwe term wordt aangeno men. De indieners moeten even wel tevoren een alternatief pro gram hebben ontvouwd. Men zal zich niet meer van stemming mo gen onthouden. Een andere voorziening is, dat een enkele afgevaardigde niet meer voorstellen zal kunnen doen betreffende de regeringsuitgaven en de belastingheffing. Voorts zal de regering in een aantal gevallen tot ontbinding van het parlement kunnen over gaan, doch een dergelijk besluit kan door de president ongedaan worden gemaakt'. De bevoegdheid van de regering geldt als in het eerste anderhalve jaar van het vijfjarige mandaat van het par lement twee achtereenvolgende regeringen zijn verslagen en als de regering de nationale vergade. ring heeft gewaarschuwd, dat het ten val brengen van het kabi net nieuwe verkiezingen bete- De communistische economie in Polen Één van de meest vooraan staande Poolse economen, prof. Lange, heeft er bij de leden van het communistische planbureau op aangedrongen succesvolle kapitalistische methoden toe te passen ten bate van het commu nisme. Prof. Lange schreef in het jongste nummer van het week blad „Polityka", dat men in het Marxisme wel eens te weinig waarde heeft geschonken aan bepaalde wetenschappelijke prestaties van de burgerlijke economie. De schrijver, die de klassieke Leninistische theorie volgde, was van oordeel, dat het Mar xisme zich onnodig verarmd heeft op het gebied van het zoe ken van oplossingen van de pro blemen bij het leiden van een socialistische economie. kent. Na dit' eerste anderhalve jaar kan een regering het parle ment ontbinden als zij wordt ver. slagen, voordat zij twee jaar aan het bewind is. In het vijfde jaar kan het kabinet zelf bepalen, of en wanneer zij de volksvertegen woordiging naar huis wil sturen. Brits koninklijk bezoek voor Eurovisie De B.B.C. zal, zo blijkt uit een bericht in de „Times" van dins dag, op 25 maart 's morgens een Eurovisie-uitzending verzorgen van de aankomst van het Brit se koningspaar in de Amster damse haven en de volgende rijtoer naar het koninklijk pa leis op de Dam. Op woensdagavond 26 maart hoopt men eveneens een directe reportage te kunnen geven van het diner en de ontvangst te Den Haag. Ook stelde de B.B.C. zich voor uitzendingen te ver zorgen van het bezoek aan Rot terdam en het afscheid op don derdag. Vreemde sterfgevallen in Kopenhagen In drie ziekenhuizen van Ko penhagen hebben zich de vorige week zes geheimzinnige sterf gevallen voorgedaan, waarvan de oorzaak schijnt te liggen bij een onverklaarbare bacteriolo gische besmetting van bloed voor transfusie. Op een persconferentie in de Deense hoofdstad hebben medi ci, die een onderzoek naar de vreemde sterfgevallen instelden, verklaard dat men zowel in het bloed van twee slachtoffers als in verscheidene flessen uit de bloedbank de aanwezigheid van een microbe had kunnen vast stellen die normaal niet in het menselijk lichaam wordt aange troffen. Deze kon dus niet van donors afkomstig zijn. Het orga nisme had in de flessen een gif gevormd dat verantwoordelijk voor de doxi in shocktoestand der slachtoilers was geweest, d.w.z. door stilstand van de bloedsomloop. De artsen en politie verklaar den dat men nog geruime tijd het onderzoek naar de vraag hoe de microbe in het bloed te recht kon zijn gekomen zou voortzetten. President Eisenhower heeft dinsdag met da leiders van de rc- publiKeinse party een program ma besproken tot bestrijding van de economische teruggang in de Verenigde Staten, die reeds ge leid heeft tot een stijging r an het aantal werklozen tot iets minder dan 5,2 miljoen per medio februa ri. Er waren op die datum meer werklozen in de Verenigde Staten dan in 16 jaar het geval is ge weest. In de periode tussen medio januari en medio februari j 1. steeg het aantal werklozen met bijna 700.000. Een van de maatregelen, die dinsdag op het Witte Huis wer den besproken, was een verlaging van de belastingen, maar leiders van de democratische partij ver klaarden hier tegen te zijn. Na afloop van de conferentie maak ten republikeinse leiders bekend, dat president Eisenhower nog minstens een maand wil wachten met te overwegen, of de belastin gen moeten worden verlaagd. In middels zullen de staatsuitgaven worden verhoogd. De president gelooft nog steeds, dat uit de werkloosheidscijfers over maart zal blijken, dat er een wending ten goede in de toestand is geko men. Leiders van de vakcentrale A.E.L.C.I.O. zullen in de loop van deze week een bespreking met president Eisenhower heb ben om de plannen tot bestrijding van de economische teruggang te bespreken. Zij hebben reeds te kennen gegeven, dat zy prijs stel len op een verlaging van de be lastingen om het economische leven te prikkelen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3