afétui Djakarta dreigt met troepenlandingen Saoedi-Arabië en president Nasser Gaillard verdedigt defensiebegroting Buitenlands nieuws Nog geen Prinses verloving van Margareth Gemeentelijke herindeling Schouwen en Duivelend HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT /AN DE SANDEl Saterdag 8 maart 1958 Als voor dergelijke gebou- ;ven wordt, dan zal dit toch ed zijn op de woningbouw. ;eft alleen te maken met de uzen. Als er 60 van het bouw- )ouw zit, laten wij het dan ren. mt het niet opvoeren. Wij hebben zelf niets op te jewezen op het toegewezen men wij niet veranderen. De particuliere bouw staat Die kunt U toch niet op- vestie van particulier initia- e in Terneuzen niet over te Als dergelijke verbouwin moet dat de woningbouw niet anders. Nu kan zo'n en, maar ik geloof dat der- uitgesteld kunnen worden genoeg woningen zijn. Dan ig zijn dat dergelijke bouw rden, om de werkloosheid te uitgangspunt is onjuist. De -t in het minst geremd door particuliere bouw is vrij, de et contingent vast. Wanneer een stad groeit, tig groeien, dus niet alleen andere voorzieningen moe rs wordt de stad toch onbe- e vele woningen, niet zeggen, dat Terneuzen als deze verbouw niet dooi ■nte als Terneuzen heeft be- w, waarin zich het culturele de aard en omvang kan af- och niet zeggen: alleen wo- voor de rest niets. Wan- gelijk luttel bedrag een be ien krijgen, dan moeten wijl -1 wat, maar als wij dat b.v ar, dan ziet het er al heel rgelijke verbouwing schrijfl if. tegebouw, maar een gebouw, rele leven in deze gemeenti 'dige wijze, wat nu niet he sl een concertgebouw, maa. men geen entree; dat kom en wordt ook verbeterd, jarticulieren, dan zullen wij| n beoordelen, maar dan zal, iten gelden, in hoeverre het| ede gediend is, want dit is It gegeven ten bate van he ten bate van de heer Stan- de afgelopen jaren herhaal cregen tot verlaging van de ting op voorstellingen en kunnen worden, dat het ge- everde. Ik kan me niet in- /erbouwing, die zoveel kost, zal kunnen gaan opleveren, is toe zien, gezien de cijfers len kennisnemen. Wanneer, lig verder risico kan zeggen, uik van maken, dan moeten ide handen aangrijpen. 'or de consequenties hiervan.! 'lijkwaardige andere verzoe-| oiets komt niet herhaaldelijk iouw van openbaar nut, dat 3 van een particulier. Wan et zelf zou moeten stichten, sten, tienduizenden per jaar. wq nog zolang over moeten ang en breed over gesproker, jurgemeester en wethouders, commissie van financiën ge lingen besproken, en uitein- t voorstel gekomen. Ik zal er van harte aan geven. >e heer De Fejjter heeft de alhuur zou verhoogd worden, niet te koesteren. Dat bleek niet uit het voor- t U bekend, of de heer Stan- subsidie heeft aangevraagd slist? zermoed van niet, dat is niet :ou gewicht in de schaal kun- provinciaal bestuur hierover is in hoofdzaak een gemeen-1 zou eventueel te pas kunnen| ie, als argument, heb toch goed begrepen, dat I geamendeerde voorstel bent?f doch ik dacht, dat de meer-l voor dit voorstel zou zjj nI cht op het voorstel van hetl ziging te verkrijgen. Wethouder De Vos heeft zo-I hij vreest dat ook na de ver-1 gebouw geen winst zal op-f ordt door mij gedeeld, maar trekkeiyk wordt, dat er ws' i wij dan toch vast aan de i bijdrage betreft alleen de| exploitatie. >s: Laten wij ons daarmeeI m. tot stemming, heren Van Langevelde De Draat, N. F. Dieleman, Jar igs, Camps, Van Riet en Olie- heren Hol, De Feijter en F. ngenomen. (Slot volgt.) adeau schoolgaande kinderen I i echt vol ruadleder le kleur (toet ritssluiting tbaar loden iders - pennenkokertje t in leer tbrnbuesn Frankering bij abonnement- Terneuze Directeur-Hoofdredacteur 1 van de Sanae Redactie-adres: Noordstraa 5551 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand 2.per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 10 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4315 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. j. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels 1.Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Opstandelingen willen centrale regering arresteren Volgens radio-Padang heeft de Indonesische regering gedreigd „zeer spoedig" troepen op Suma tra te laten landen. Volgens ra dio-Padang was deze bedreiging vervat in strooibiljetten, die za terdag door de Indonesische luchtmacht boven Padang zijn uitgeworpen. In de biljetten werd de bevol king aangeraden niet -bij het plaatselijke vliegveld te komen en de stad te verlaten. In de uitzending werd gezegd, dat de mensen „om deze dreige menten lachten". Radio-Padang heeft meegedeeld dat' de Indonesische regering „haar dreigementen had laten vergezellen" door een aanval met bommen en boordwapens op een brug bij Kelumpang, ten zuiden van Padang. In kringen van de opstandelin gen in Singapore is verklaard, dat indien de troepen van de een- trale regering in grote getale na bij Padang aan land zouden wor den gezet, de opstandige strijd krachten niet zouden trachten tegenstand te bieden, maar zich in het oerwoud zullen terugtrek ken. Van daaruit zal dan een guerilla worden gevloerd. De op standelingen zouden voorts de verbrande-aarde-politiek toepas sen en er voor zorgen, dat de re geringstroepen geen voedsel krij gen. Volgens de „Straits Time" ligt in pakkingen in Midden-Sumatra voor een waarde van 50 miljoen gulden aan produkten, die het eigendom zijn van zakenlieden in Singapore. Getracht1 wordt met kleine prauwen rubber, copra en koffie van Sumatra naar Singa pore te smokkelen. Op sommige punten duurt de overtocht slechts ongeveer ander, half uur, maar de Indonesische marine patrouilleert in dit ge bied. !De zakenlieden zijn bang, dat evenals tijdens de politionele ac ties alle opslagplaatsen, voorra den en winkels in brand zullen worden gestoken, als de rebellen zich terugtrekken. In kringen van de opstandelin gen in Singapore wordt ver wacht, dat de regeringstroepen aan land zullen gaan bij Padang, clus aan de Indische Oceaankust. Volgens andere berichten echter zijn troepenconcentraties waarge- nomen op de Riouw-archipel. Volgens aanhangers van de re volutionaire regering zal een lan ding in Midden-Sumatra „tot de ondergang van Soekarno leiden". Andere provincies zullen in' op stand komen, zeiden zij. Voorts zou het Indonesische leger niet bij machte zijn een offensief in Sumatra te ondernemen. In een zaterdagavond voor ra dio-Padang gehouden rede heeft de minister van Buitenlandse Za ken van de tegenregering, lt.-ko lonel Simbolon, gezegd, dat de stafchefs in Djakarta een opera tie tegen Midden-Sumatra en Noord-Celebes beramen. Een deel van de manschappen en uitrus ting voor de operaties was reeds uit Djakarta vertrokken. Simbolon heeft ontkend dat zijn regering hulp van de Z.O.A.V.O. tracht te krijgen. De opstandelingen-regering op Midden-Sumatra heeft functiona rissen van de centrale regering te Djakarta aangespoord de le den van het kabinet van Djoean- da te arresteren en voor de rech ter te leiden. Radio-Padang riep dit bevel van premier Sjafroedin en mi nister van Justitie Harahap om. In te Singapore ontvangen be richten vordt verklaard, dat er zondag nog geen tekenen waren van een verwachte inval van In donesische regeringstroepen op Midden-Sumatra. De enige militaire activiteit van de dag was het verschijnen van drie kleine schepen van de Indo nesische marine voor Pariaman, een stadje ten noorden van Pa dang, aldus de berichten. De sche pen bleven slechts kort. De „Straits Times" meldt, dat de sultans van Malakka misschien zal worden verzocht hun invloed bij president Soekarno aan te wenden om te pogen een oplos sing te vinden voor het conflict1 tussen Djakarta en de opstande lingen in Midden-Sumatra. Het voorstel zou afkomstig zijn van een comité dat een voor genomen congres van Indone. siërs die op Malakka wonen, voorbereidt. Dit comité wil, dat de huidige moeilijkheden langs vreedzame weg worden opge lost. Kolonel Hoessein, de stafchef van het opstandelingenleger, heeft zondagavond via radio-Pa dang tot zijn troepen gezegd: „De tijd is gekomen, dat gij uw trouw aan de revolutie kunt bewijzen en voor onze idealen kunt strij den". Hij riep de burgers op waak zaam en gereed te zijn voor een militaire actie van de regering van Djakarta. salons sobert' Egypte heeft de terugkeer ge last van zijn militaire missie uit Saoedi-Arabië, aldus heeft de mi litaire correspondent van het Egyptische blad „Al Ahram" za terdag gemeld. Volgens een andt» Egyptisch blad, „Achbar El Jom", heeft ko ning Saoed drie komplotten tegen Egypte gesmeed. In de berichten van donderdag in de Egyptische pers over een samenzwering tegen het leven van president Nasser en tot ont binding van de Egyptisch-Syri- sche republiek werd er niet van gerept, dat Saoedi-Arabië erbij betrokken zou zijn. Volgens „Achbar El Jom" had koning Saoed eerder reeds een samenzwering tegen Nasser op touw gezet en had hij troepen naar Jordanië gezonden om de nationalistische beweging in dat land te onderdrukken. In een te Damascus aan het blad „Al Hadara" verstrekte ver klaring zegt kolonel Abdoel Ha- Prinses Margaretha en Robin Douglas-Home hebben besloten hun verloving uit te stellen. Zij zullen dus niet tijdens zijn huidig verblijf zich in de Zweedse hoofd stad verloven, zo is zondag uit Stockholm vernomen. Een hofcommuniqué maakte bekend dat Douglas-Home maan dag (vandaag) naar Engeland terug zal vliegen. Hij zou in het voorjaar opnieuw naar Stock holm komen. Het communiqué repte niet van een verloving. In kringen, die nauwe relaties met het hof onderhouden, is ver nomen dat Douglas-Home een uit stekende indruk aan het hof heeft gemaakt, in het bijzonder op de 75-jarige monarch. Het Sowjet-voorstel voor een vredesverdrag met Duitsland De bondsregering verwerpt het Sowjet-voorstel voor een vredes verdrag met Duitsland, zolang het land nog niet herenigd is. De woordvoerder van de West- duitse regering, Von Eckhardt, die dit meedeelde, zei verder, dat het hem niet duidelijk is hoe kan worden gesproken over een vredesverdrag met een Duits land, welks territoriale omvang en status niet bekend zijn. Zoals bekend hebben de Rus sen voorgesteld, dat op een top conferentie over een vredesver drag met Duitsland wordt ge sproken. Zij willen echter geen behandeling van de kwestie der Duitse hereniging. Zij achten dit een zaak van de beide delen van Duitsland zelf. Het Westen wil echter wel over de kwestie der Duitse her eniging spreken. Een woordvoerder van het Zweedse hof zei dat er geen spra ke van was dat Douglas-Home aan het hof was afgewezen, maar de verloving van een prinses was een „bijzonder ernstige aan gelegenheid". De koning had de kwestie lou ter als grootvader, wie het geluk van zijn kleindochter ter harte gaat, bekeken, aldus de woord voerder, die eraan toevoegde dat de koning, in het geval dat de beide jonge mensen absoluut zeker van hun gevoelens voor elkaar waren, geen belemmering op hun weg zou leggen. In welingelichte kringen die in nauw contact staan met het hof, wordt gezegd, dat er alle kans op is, dat de prinses en Douglas- Home zich in mei zullen verlo ven. Beiden willen, dat de verloving doorgaat, zo wordt verklaard. Het feit, dat prinses Sybilla, de moeder van prinses Margaretha, wellicht twijfelt aan de wense lijkheid van een verloving, is waarschijnlijk de reden voor het1 compromis om het besluit tot later uit te stellen. Egyptisch vliegtuig bij Port Said verongelukt. Een „Viking" van de Egypti sche luchtvaarmaatschappij Misr- air" is vrijdagavond op 15 km van Port Said in het Meer van Manzalah gestort. Acht inzittenden kwamen om het leven en 18 werden gewond. De piloot van het toestel, dat van Athene op weg was naar Alexandrië, heeft vóór het onge luk verlof gevraagd om in Cairo te landen. Dit werd hem gewei gerd, aldus een woordvoerder van de maaschappij Misrair. mid Serraj, het hoofd van de ge heime dienst van het Syrische le ger, die door koning Saoed van Saoedi-Arabië benaderd zou zijn met het doel president Nasser van de Verenigde Arabische Re publiek te laten vermoorden, dat koning Saoed hem een gouden dolk heeft gezonden. Koning Sa oed zou hem hebben toegezegd, dat hij, na de staatsgreep, zijn hele leven lang een maandelijkse toelage van 250.000 Syrische ponden zou krijgen. Volgens het Egyptische blad „Achbar El Jom" zou kolonel Serraj gezegd hebben dat de do cumenten, die op de samenzwe ring betrekking hebben, aan het openbaar ministerie overhandigd zullen worden en dat een specia le militaire rechtbank de zaak zal behandelen. Het blad meldt voorts dat1 ko ning Saoed erin heeft toegestemd de militaire basis te Dahran in Saoedi-Arabië weer voor vijf jaar aan de Verenigde Staten te ver huren. Hiervoor zou een bedrag van 500 miljoen dollar betaald worden, waarvan de helft in Saoed eigen zak zal zou verdwij nen. Ook zou koning Saoed ermee akkoord zijn gegaan dat de ba sis op elke gewenste manier door de Amerikanen gebruikt wordt en dat de Amerikaanse regering zijn troon zal beschermen. De ba sis wordt1 nu gebruikt als opslag plaats voor kernwapens, aldus 't blad. Radio-Cairo meldt, dat zaterdag voor het militaire tribunaal de behandeling is begonnen van ,,'t komplot tegen het bewind". De kroongetuige lt.-kolonel Es- sam Eddine Chalil zei, dat koning Saoed en emier Abdoel Illah, de kroonprins van Irak, het mo narchistische komplot tegen de republiek Egypte hebben gefi nancierd en dat de regering van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk achter deze samen zwering stonden. dtkapptratl W aportt cacW marfa 16 broi/wfqjjtroat 9 UnMuzeo kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" Vechtpartij op Nederlands schip. In de nacht van zaterdag op zondag is het aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Alm- kerk", dat aan de Antwerpse Scheldekade gemeerd ligt, tot1 'n gevecht gekomen, waarbij vijf opvarenden betrokken waren. Twee hunner, de 35-jarige J. V. uit Den Bosch, die een sleutel, beenbreuk opliep, en de 43-jarige G. v. K. uit R'dam, die 'n hersen schudding kreeg, werden naar een ziekenhuis overgebracht. Bij het gevecht kwamen mes sen en bijlen te pas. De Belgische rijkswacht heeft een onderzoek ingesteld. Premier Gaillard heeft vrijdag bekendgemaakt, dat hij spoedig, „concrete voorstellen" zal doen betreffende een verdrag tussen landen in het westelijke Mid- dellandse-Zeegebied. Een der gelijke organisatie noemde hij een natuurlijke en noodzakelij ke aanvulling van de Navo. De premier deed dit in de na tionale vergadering, waar hij de begroting voor defensie verde digde. Aan de stemming over deze begroting, die een compro mis vormt tussen het streven om de strijd in Algerië spoedig te beslechten en de noodzaak om de staatsuitgaven ter be scherming van de frank te be perken, is de vertrouwenskwes tie verbonden. Kennelijk in antwoord op de kritiek van conservatieve zijde, dat de opstandelingen in Alge rië niet krachtig genoeg worden aangepakt, zei Gaillard dat Frankrijk niet eens al zijn de fensiebehoeften kan bevredigen en dat men daarom een keuze moet maken. Wel werd de kwes- tie-Algerië met de meeste voor rang behandeld. Gaillard wees er nogmaals op dat Frankrijk in geen geval er over kon denken om Bizerta of de Franse vliegvelden in Tune- si- op te geven. Gaillard scheen verzekerd van een overwinning Treinramp bij Rio de Janeiro. By een voorstad van Rio de Ja neiro, Paciencia, zijn vrijdag drie treinen op elkaar gebotst. De eer ste berichten maken melding van vijftig doden. Er zqn officieel geen mededelingen verstrekt over 't' aantal doden. Bijzonderheden zijn moeilijk te krijgen daar de telefoonverbingen met de streek waarin het ongeluk is gebeurd, zijn verbroken. Twee Franse militaire vliegtuigen in zee gestort. Vrijdagavond zqn twee Franse militaire vliegtuigen ten zuidoos ten van Sardinië en ter hoogte van Bizerta in zee gestort. De toestellen, die by elkaar 3 man aan boord hadden, zouden met elkaar in botsing zijn ge weest. Een schip heeft zaterdagoch tend ten zuidoosten van Sardinië een Franse officier uit de Middel. landseZee opgepikt, naby de plaats waar de vliegtuigen zijn terechtgekomen. Russen: NEW YORK MINDER GESCHIKT VOOR EEN TOPCONFERENTIE Het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New York komt niet als plaat's voor samenkomst voor een topconferentie in aan merking, zo oordeelden Russi sche bronnen by de Verenigde Naties. Zij gaven hiermee te ken nen het niet eens te zijn met de uitlatingen van secretaris-gene raal Dag Hammarskjoeld, die donderdag deze plaats zeer ge schikt had genoemd. De Russi sche zegslieden vonden dat New York niet de juiste sfeer voor zo'n conferentie bezat en dat1 er „teveel emigranten-groeperingen en reactionairen" waren, die moeilijkheden Konden veroor zaken. Maar tegelijkertijd schakelden zij de mogelijk van een eventueel bezoek van Chroesjtsjef en Boel. ganin aan New York niet uit. Zij hielden het voor mogelijk dat de Amerikaanse en Russische leiders als een resultaat van een topconferentie bezoeken aan el- kaars landen zullen brengen. Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland hebben thans aan de gemeentebesturen van Schouwen-Duiveland het wets ontwerp gestuurd, dat de nieuwe gemeentelijke herindeling van het eiland zal regelen. Van de 18 gemeenten zullen er, indien dit ontwerp te zijner tijd door de Sta- ten-Generaal wordt aanvaard, slechts zes overblijven. Zij zullen de volgende namen krijgen: Wes- terschouwen (thans de gemeen ten Burgh, Renesse, Noordwelle en Serooskerke, totaal aantal in woners ongeveer 4000). Midden Schouwen (thans de gemeenten Kerkwerve, Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke, totaal aantal inwo ners ongeveer 1900). Tergouwe (thans de gemeenten Brouwers haven, Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire, totaal aantal in woners ongeveer 3800). Zierikzee, ongeveer gelqk aan de huidige gemeente, met een geringe uit breiding o.a. met gebied van Ouwerkerk en Nieuwerkerk, n.l. de polders Groot- en Klein-Bette- waerde en de Gouweveerpolder) Duiveland (thans de gemeenten Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oos- terland. Totaal aantal inwoners 3700). Bruinisse (gelijk aan de huidige gemeente met enkele grenswijzigingen) Als datum van ingang voor de ze nieuwe indeling noemt het VER. STATEN Staking in de kledingindustrie De eerste staking in de Ame rikaanse kledingindustrie heeft de produktie van kleding in de drukke tijd voor Pasen met bij na beperkt. In negen staten in het oosten kwam de produktie woensdag bijna geheel tot stilstand. Er zijn daar ongeveer 105.000 sta kers. De stakers, voor het me rendeel vrouwen, eisen hogere Ionen en andere verbeteringen in hun positie. CYPRUS Jeugdafdeling van de „EOKA" verboden De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft de „Ane", de jeugdafdeling der organisa tie van Cyprische verzetsstrij ders „Eoka", voor 12 maanden verboden. De leider van de Eoka, Dighe- nis, heeft de Cyprioten donder dag in pamfletten opdracht ge geven de import van lekker nijen, dranken en schoenen uit Engeland stop te zetten. Dit ge schiedt als onderdeel van het lijdelijk verzet tegen Engeland. ENGELAND Steekpartij op Zweeds schip Bij een steekpartij aan boord van de Zweedse tanker Gau- thiod (8650 ton), die buiten ter ritoriaal water ter hoogte van Liverpool voer, is de 41-jarige Rotterdamse scheepsmonteur Wouter Maasland in de borst geraakt, zodat hij na aankomst te Liverpool naar een zieken huis moest worden overge bracht. Een arts en twee Engelse re chercheurs, die op het telegra fisch verzoek om hulp van de Zweed waren uitgevaren, trof fen de Nederlander geboeid in een hut aan. Maasland, die in West-India zou wonen, had met een andere opvarende gevoch ten. Het mes was overboord ge gooid. Een collega van hem, de 27-jarige Werner Koltschmidt uit Heidelberg, had een steek wond in een been. Ook hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. ITALIË Faletto veroordeeld. De 39-jarige vishandelaar Gui- seppe Faletto is in Turijn ver oordeeld tot 20 jaar gevangenis straf omdat hij in 1944 en 1945 8 moorden gepleegd zou hebben in de omgeving van Turijn. Hij stond voorts terecht voor de politieke moord op Enrico Codeca, die directeur was van een van de Fiatfabrieken. Wegens gebrek aan bewijs werd Faletto echter in deze zaak vrijgesproken. ENGELAND wetsontwerp 1 januari 1960. De raden van de nieuw te vormen gemeenten zullen vóór 1 decem ber 1959 gekozen moeten worden. Het aantal zetels van deze raden is dan als volgt: Duiveland 11 zetels, Middenschouwen 7 zetels, Tergouwe 11 zetels en Wester- schouwen 11 zetels. De raden van de 18 gemeenten op het eiland moeten nu vóór 15 april a.s. aan Gedeputeerde Sta ten hun mening over 't ontwerp kenbaar maken. Het voorstel moet bovendien 30 dagen voor ieder ter inzage liggen. Vervol gens houden Gedeputeerde Sta ten nog een „hearing", waarna de minister het ontwerp bij het par lement aanhangig kan maken. Het ontwerp bevat voorts uitvoe rige voorschriften voor burge meesters en ambtenaren, die op wachtgeld worden gesteld. Jemen in de Ver. Arabische Republiek. President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek en kroonprins Mohammed El Bade van Jemen hebben zaterdag te Damascus een overeenkomst ge tekend, waarbij Jemen als deel staat wordt opgenomen in de Verenigde Arabische Republiek. bij een stemming over de ver trouwenskwestie, toen later de conservatieve en socialistische fracties in zijn coalitie besloten hem te steunen. GAILLARD WON VERTROUWENVOTUM De Franse premier, Gaillard, heeft vrijdagavond bij de be handeling van de Franse defen siebegroting in de nationale ver gadering het aan zijn verdedi ging daarvan gekoppelde ver trouwensvotum gewonnen, al dus de uitslag van een onoffi ciële telling. (Bij de herziene defensiebe- begroting wordt de hoogste voor rang gegeven aan de bestrijding van de Algerijnse opstandelin gen). Nasser en prins Mohammed El Badr hadden zondag jongstleden 1 deelneming worden uitgesloten. Het plan van Gaillard. Het Franse denkbeeld van een defensief en economisch verdrag- tussen de landen van het westeiyk deel van de Middelland, se Zee, dat premier Gaillard heeft uitgesproken, wordt door waar nemers in Parijs gezien als een stap naar een vreedzame oplos sing in Algerië, waar de nationn listen en de Fransen elkaar al 40 maanden lang bekampen. De gedachte defensiegemeen schap zou verbonden zijn met de Navo. De economische gemeen schap zou Frankrijk en Noord- Afrika moeten omvatten. De Franse regering zal de in aanmerking komende landen bin. nenkort langs diplomatieke weg benaderen. Ook met Tunesië zal er over het plan worden gespro ken, zodra dit land bereid is de onderhandelingen met Frankrijk te hervatten. Naar de mening van premier Gaillard kan het pact een tegen wicht vormen voor de Egyptisch. Syrische unie, die naar men in Parijs vreest, steeds meer onder Russische invloed zal komen. Gaillards voorstel wordt ook gezien als een reactie op het1 feit dat de sultan van Marokko zich uitsprak voor een federatie can Marokko, Tunesië en een onaf. hankelijk Algerië. Een woordvoerder van het Ita liaanse ministerie van Buiten landse Zaken zei dat Italië het plan in principe toejuicht, mits geen landen, die aan de Middel landse Zee grenzen, in het bijzon, der Griekenland en Turkije, van Shawcross uit het Lagerhuis. Een vooraanstaand lid van de Britse socialistische partij, sir Hartley Shawcross, heeft in een verklaring in zijn kiesdistrict, Saint Helen in het noorden van Engeland, gezegd, dat hij bin nenkort om persoonlijke rede nen zijn zetel in het Lagerhuis opgeeft. Shawcross zei, dat zijn besluit niet het gevolg is van onenig heid met zijn partij, al is hij het wel oneens met zekere voor stellen, die in de partij aanhang hebben gevonden. Deze voor stellen betreffen ondermeer verdere - naasting van de indu strie en zekere aspecten van de defensie-, onderwijs- en buiten landse politiek. Breskens Shawcross is procureur gene- Terneuzen raai geweest. Ook was hij de Hansweert voornaamste Britse openbare Walsoorden aanklager bij de berechting van Duitse oorlogsmisdadigers te Neurenberg. Hij is 56 jaar. Zijn bezwaar tegen het lid maatschap van het Lagerhuis is, dat het al zijn tijd opeist. Een jaar geleden is Shawcross directeur van een autofabriek en juridisch adviseur van een oliemaatschappij geworden. bekend gemaakt, dat Jemen was toegetreden tot de republiek en dat binnenkort de desbetreffende overeenkomst zou worden gete kend. De zaterdag getekende over eenkomst voorziet in de oprich ting van een opperste federale raad, waaraan een economische, een culturele en een defensieraad zullen worden verbonden. (Volgens het semi-officiële Egyptische blad „Al Sjaab" zal de opperste raad bestaan uit pre sident Nasser van Egypte en ko ning Achmed van Jemen. Deze raad zal de besluiten van de an dere raden moeten goedkeuren. De toetreding van Jemen tot de Arabische Republiek brengt de totale bevolking van de repu bliek op circa 31.800.000. De ver deling is als volgt: 23.400.000 Egyptenaren, 4.500.00 Jemenieten en 3.900.000 Syriërs. In de zaterdag gesloten over eenkomst „Handvest voor de op richting van de verenigde Arabi sche staten" geheten, wordt be paald dat Jemen zijn internatio nale status zal behouden, maar dat de unie „verenigde strijd krachten" zal hebben. SPIONAGE IN OOST-DUITSLAND Karl Markus, die door de Oost- duitse autoriteiten beschuldigd is van militaire spionage voor de Ver. Staten, is veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid, aldus het Oostduitse communistische blad „Neus Deutschland." DINSDAG 11 MAART. v.m. n.m. 5.46 6.15 6.21 6.50 7.01 7.30 7.11- 7.40 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 11 7.05 18.36 1.09 10.06 12 7.03 18.38 2.11 10.57 13 7.01 18.40 3.05 11.53 In Tunesische kringen stond men zeer gereserveerd tegenover het plan van Gaillard. In kringen van de aan 't bewind zijnde Neo- I Destoerpartij zei men, dat een 1 verdrag, zoals Gaillard het zich denkt, wellicht mogelijk is, maar alleen dan wanneer het geschil tussen Frankrijk en Tunesië ge regeld is, de Franse troepen uit Tunesië zijn vertrokken en de vrede in Algerië hersteld is. De Madrileense pers heeft haar instemming betuigd met het Franse voorstel. Men wijst er echter op, dat bet denkbeeld reeds in 1952 door generaal Fran co was geopperd. RUSTIG EN KOUD. In de koude lucht, die geheel West-'Europa tot aan de Pyre- neën heeft overspoeld, kwamen zondag in ons land nog enkele verspreide sneeuwbuien voor, maar de opklaringen overheers ten toch. De wind werd in de loop van de dag minder krachtig, maar bleef nog noordelijk. Ondanks deze gunstige voorwaarden steeg het kwik toch niet1 verder dan 4 gra. den boven nul. In Zuid-Limburg kwam. het plaatselijk zelfs niet boven het vriespunt. De aanvoer van koude lucht wordt nu geleidelijk aan zwakker maar in het algemene weerbeeld komt nog geen verandering. Zwakke winden met opklarin gen zijn gunstig voor een sterke afkoeling des 's-naehts waarna in de middag de temperaturen in het1 algemeen weer tot iets boven nul oplopen. De zwakke winden kunnen praktisch uit iedere hoek waaien al zal langs de kust een tendenz voor zuidelijke winden zqn. De opbouw van de lucht laat nog verspreide sneeuwbuien toe. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Zonnige perioden Opklaringen maar plaatselijk ook enkele sneeuwbuien. In de middag temperaturen om het vriespunt. Zwakke tot matige veranderlijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1