Maak gelijk Uw huis tochtvrij [/ode de- ftouw Een held valt van zijn voetstuk! enu kleine meid li hunt met alles weten KINDEREN MET KINKHOEST r Voorzichtig met de liefde IK KAN HET ZELF Winterse kost Zwart is zo gemakkelijk Zaterdag 8 maart 1958 DE VRIJE ZEEUW, 9 van de week WELKE TOCHTWERENDE MIDDELEN ZIJN ER? ft dat stamppotten tengevolge van hun bereidingswijze minder vitamine C bevat ten dan apart opgediende aardappelen en groenten en daarom niet al te vaak op tafel gebracht moeten worden ft dat peulvruchten en vlees geen vitamine C bevatten, zodat een maaltijd, bestaan de uit erwten of bonen, spek, worst of vlees en wei nig of geen groente, wat dit vitamine betreft onvoldoen de is. Dat daarom bij een peulvruchtenmaaltijd altijd een flinke portie gekookte of rauwe groente behoort, net als bij de andere maal tijden ft dat vet spek wel het vetge halte van de maaltijd ver hoogt, maar niet voldoende eiwit bevat om een portie vlees te vervangen. En dat daarom, wanneer er op zo'n dag helemaal geen vlees of vis gegeten wordt, bij voor keur wat extra andere eiwit rijke levensmiddelen, zoals kaas of een melkgerecht de maaltijd moeten aanvullen. Eet U peulvruchten of aard appelen, groente en spek en een nagerecht van melk, karnemelk of yoghurt, dan bevat die maaltijd voldoen de eiwit. KINDEREN STEKEN NOG ALTIJD BLINDELINGS OVER OPVOEDING In Bertie's ogen bestaat er geen vader als de zijne. In werkelijkheid is vader maar een heel gewoon mannetje; middelmatig lid van de maat- schappij, die in niets uit blinkt; maar Bertie heeft hem in zijn verbeelding tot een held gemaakt. En vader speelt dat spelletje ijverig mee. Door de verering van zijn zoontje stijgt hij in eigen ge wichtigheid en vindt daarin de compensatie voor alle vernede ringen en beledigingen, die hij meent, dat hem in het dagelijks leven worden aangedaan. En dat zijn er niet zo weinig, ten minste voor zijn gevoel. In het maken van promotie is vader een paar maal gepasseerd. Dat heeft hem verbitterd en hem het idee gegeven, dat hij degene is die altijd in het hoekje zit waar de slagen vallen. Tegen moeder komen zijn grieven vaak naar buiten. Zij moet hem opvangen, als hij het op kantoor weer eens te kwaad heeft gehad. Zij doet dit met bewonderenswaardig geduld en gelatenheid. Ze verdraagt zijn humeur en het gescheld, waar mee hij schimpend op zijn su perieuren afgeeft. En ze is on eindig dankbaar voor de hulp, die Bertie hierbij biedt. VADER WEET ALLES Als vader schiet haar man inderdaad niet tekort. Dat Ber tie zo tegen hem opziet, prik kelt de beste eigenschappen in hem. Het kind doet hem groei en. Vader kan alles; vader weet alles. Met al zijn vragen kan hij bij vader terecht. En als hij met een ernstig aandachtig gezich tje toekijkt bij wat vader voor elkaar tovert en luistert n3ar wat vader hem doceert, vindt de man voldoening voor veel gemis in het dagelijks harde en teleurstellende leven. Bertie wil later net zo wor den als vader. Even groot, even machtig. Wat vader precies doet, nadat hij 's morgens het huis verlaten heeft, dat is Ber tie niet precies duidelijk, maar het moet iets geweldigs zijn. In zijn fantasie ziet hij vader er gens in een groot gebouw, dat kantoor heet, op een hoge troon zitten. Alle mensen buigen voor hem en doen vol ontzag, wat hij beveelt. Dit is Bertie's voorstelling van zijn machtige vader en laat niemand iets anders beweren Maar behalve machtig is va der ook goed en rechtvaardig en edelmoedig. Zou hij anders eoveel geduld hebben, om Ber tie alles uit te leggen en met hem te spelen en hem mooie verhaaltjes voor te lezen voor het slapen gaan? HET HONDJE Op een dag, dat Bertie, zoals hij dikwijls doet, met zijn neus- Hu de eieren weer goedkoper worden, kunnen ze in onze weekmenu's beslist weer een ruimere plaats innemen, want ze uevatten niet alleen eiwitten en vetten, maar zijn ook nog rijk aan verschillende vitami nes. Niet alleen als vervangings middel voor vlees kunnen ze dienst doen, maar verwerkt tot een smakelijk nagerecht zijn ze ook zeer zeker niet te versma den. De omelet is wel een heel bekende vorm van toespijs, maar ook de minder bekende eiergelei is een variant, die er gezellig en feestelijk uitziet en ook bijzonder smakelijk is. Zondag: Kopje kaassoep, roast- beef, spruiten, aardappelen, eiergelei met vruchtensap- saus. Maandag: Rest roastbeef, knol raap met gebakken aardap pelen, broodschoteltje met appelmoes. Dinsdag: Bieten met speksaus en aardappelen, zoet macar ronischoteltje. Woensdag: Uien gevuld met gehakt, rijst, schuimige bes sensappudding. DonderdagEieren in kaassaus, knolselderij sla, aardappe len, rijst met krenten en rozijnen. Vrijdag: Gebakken filets, veld sla, aardappelpurée, appel koekjes, (erwten in de week zetten). Zaterdag: Erwtensoep, fruit. RECEPT: EIERGELEI MET VRUCHTENSAP- SAUS. 4 eieren, 4 dl melk, 50 gram uiitte basterd, iets zout, 2 dl frambozen- of bessensap, 10 gram aardappelmeel, suiker. De eieren met de melk, de basterdsuiker en het zout los kloppen. Kleine vruchtentaart- vormpjes beboteren, de eiermas- sa erin overdoen en ze in ko- i kend water zetten. Het water tegen de kook aanhouden. Wan neer de gelei helemaal gestold w. de vormpjes uit het water nemen en keren. Het vruchten- sap met het aardappelmeel bin den De saus met suiker op smaak afmaken en bij de gelei Vresenteren. RECEPT: EIEREN IN KAASSAUS. I hi2 e^eren> 2 dl melk, 16 gram m. 16 gram roomboter, 50 terseiserasPte kaas, zout, pe- De eieren hard koken, pellen, overlangs doorsnijden en met a'- platte kant naar beneden op een schotel leggen. Van room- riJ' ^0em an melk een mooie gladde saus maken, de geraspte kaas en zo nodig wat zout er- aoor doen en de saus dan over ae eieren gieten. Wat gehakte Peterselie erover strooien. je tegen de ruit, naar vader's thuiskomst staat uit te kijken, gebeurt er iets heel akeligs. Op het ogenblik, dat vader de stoep op wil gaan, komt er een klein rillend straathondje voor zijn voeten. Vader struikelt er bijna over en dat doet de maat, die die dag op kantoor toevallig weer eens bijzonder volgegoten is, overlopen. Maar dat weet Bertie natuurlijk niet. Hij ziet alleen maar vel ontzetting, hoe zijn lieve, goede vader het klei ne scharminkel met de droef smekende oogjes een harde schop geeft, zodat het jankend een eind verder terecht komt. Op datzelfde ogenblik stort vader van zijn hoge voetstuk af. Zijn beeld valt aan scherven. Hij begrijpt niet, waarom zijn zoon op hem afstormt, hem met zijn kleine vuisten beukt en buiten zichzelf gilt: „Gemeen ben jegeméénNatuur lijk is Bertie toch wel weer van zijn vader gaan houden. Maar zoals vroeger werd het nooit meer. Er was een pijnlijke deuk gekomen in Bertie's gevoelsle ven, toen hij een onbegrijpelijke wreedheid had zien bedrijven door de man, die hij als een wonder van goedheid en recht vaardigheid vereerde. MARCELLE. (Nadruk verboden.) Als de ramen opengaan Wie in een huis woont, waar 's winters de wind door reten en kieren naar binnen waait, waar de gordijnen wel eens bol staan en veel van de kachelwarmte verloren gaat, zal zich meer dan eens hebben voorgenomen eindelijk tochtband aan te brengen. Dit is dan eigenlijk werk voor het najaar, maar omdat de schoon maak voor de deur staat, zullen velen nu pas gelegenheid hebben het huis tochtvrij te gaan maken. En dan is het maar het beste het nu te doen ook. De ramen en deuren staan nu toch open en in het najaar beken het eerlijk komt er (weer) niets van! Verkrijgbaar zijn: a. gewoon rubber tochtband b. schuimrubber 'tochtlatten c. sponsrubber tochtstrip d. verende bronzen tochtstrip e. tochtvilt in metaalstrip Om bij de eerste te beginnen, dit band is verkrijgbaar op rollen en kan dus precies op maat wor den afgeknipt. Het' bestaat uit een buisje van rubber met een uitstekende flap voor de bevesti ging. Wij dienen er op te letten bij de aankoop van dit band, dat de kier waarvoor het gebruikt moet worden, smaller is dan het rub ber buisje, anders heeft het geen zin dit middel te gebruiken; we zouden slechts gedeeltelijk ons doel bereiken. De flap wordt zo danig aan de onderkant van een deur bevestigd, dat het rubber buisje bijna geheel naar buiten steekt. Voor het vastzetten gebruikt men roestwerende kopspijkertjes. Het buisje moet bij het sluiten van de deur iets klem komen te ritten. De tochtlat met schuimrubber is niet alleen een goed bruikbaar, maar tevens ook een waterafsto tend middel en kan gebruikt worden zowel voor ramen als voor deuren. Dit latje heeft één haakse hoek; de andere is afge rond. Het bestaat uit een latje waarin een strip van schuimrub ber is gelijmd. Voor een venster met open staande ramen kan deze tochtlat niet gebruikt worden op de plaats waar de beide helften tegen el kaar sluiten. Men moet hiervoor een der andere middelen nemen. Voor metalen ramen, en die zijn er tegenwoordig veel, neme VOORHANDEN: (K KAN HET ZELF IK KAN KOKEN IK KAN TUINIEREN IK KAN HANDWERKEN Firma P. J VAN DE SANDE men de sponsrubber tochtstrip. Deze moet worden geplakt aan de binnenzijde van het raam. Dit bandje van sponsrubber is slechts één cm breed en enkele millime ters dik. Aan één zijde is een laagje plastische lijm aange bracht, afgesloten van de buiten lucht door een dun plastic strook, je. Na een stukje plastic los te trekken, wordt het vrijgekomen stukje strip op de bestemde plaats gedrukt. Vervolgens wordt weer een stukje plastic losge trokken en het vrijgekomen stuk. je strip goed aangedrukt. Zo gaat men door, tot tenslotte het gehe le raam is behandeld. Kan de rubber tochtstrip om de een of andere reden niet ge bruikt worden, dan kan men hier voor nemen de verende bronzen tochtstrip, die gemonteerd moet worden aan de sponning. Deze tochtstrip bestaat slechts uit een bronzen band, met aan beide zij den een omgebogen kantje en twee over de lengte ingewalste strepen. De strip is ongeveer 2% cm breed, aan de ene zijde bevin- De winter is de tijd van tra ditionele, echt-Nederlandse kost, zoals stamppotten met spek of worst, hutspot met peen en uien en peulvruchtensoepen. Maaltijden, die veelal zeer in de smaak vallen en voor de huis vrouw gemakkelijk te bereiden zijn en gemakkelijk heet op te dienen. Met deze echte wintermaaltij- den kan zeker een gevarieerd weekmenu van goede samenstel ling worden opgesteld. Mits U enkele punten in het oog houdt, o.a.: Het schijnt in veel gezinnen een gewoonte te zijn om 's za terdags de warme maaltijd te laten vervallen. Ook 's winters is dat verkeerd. Want zelfs al wordt er een warme hap, b.v. soep, een prakje of pap bij de boterham gegeven, dan nog kan een broodmaaltijd ons warme maal niet goed vervangen. Voed U gezond en gebruik dus 7 warme maaltijden per week, het hele jaar rond. den zich telkens op een afstand van ongeveer 4 cm gaatjes voor doorlating van de spijkertjes. Men neme hiervoor spijkertjes die precies passen in deze gaat jes. Aanvankelijk plat tegen de deursponning aangespijkerd, wordt deze strip daarna van de deurstijl af een eindje naar bui ten gebogen, zover dat' de strip wat verder uitgeweken is dan de af te sluiten kier breed is. Als men nu de deur of raam sluit, zal deze de verende strip naar binnen drukken, waardoor de optredende tocht wordt afge sloten. Als vijfde soort vestigen wij de aandacht op het tochtvilt in me- taaistrip dat weer wordt aange bracht aan de binnenzijde van de deur, d.w.z. aan de sluitzijde, op dezelfde wijze als de rubber tocht strip. Deze reep is geklemd in een metaalstrip en heeft de func. tie van tochtwerend materiaal en kan gebruikt worden voor de on derzijde van een binnendeur. Voor ramen en buitendeuren ge- bruike men deze strip niet, aan gezien bij regen het vilt snel doorweekt. (Nadruk verboden.) Voor ieder jong meisje breekt te vermaken of om de spanning op een dag het ogenblik aan, waarop zij zich bewust wordt van de wapens, die zij bezit om mannenharten te veroveren. Zij beseft, dat er bekoorlijkheden bestaan, waarmee zij mannen kan aantrekken; zij wordt zich bewust van de ogentaal, die ook zij kan leren spreken. De macht van haar glimlach, de belofte, die in een klein gebaar gelegd kan worden, worden haar dui delijk en spoedig daarna zal zij die wapens willen gaan gebrui ken. Maar meisje, wees voorzich tig! Er hoort oefening toe, om ze góéd te gebruiken. Aan jullie vrouwtjes in de dop, die voor de eerste maal het verlangen naar het experiment onstuimig in je voelt opbruisen, moet toegeroe pen worden jezelf te beheersen en je niet aan je eigen vervoe ring te bedrinken. Ik zou haar zeggen: „Beoefen de liefde met verstand!" Dit mag akelig nuchter klin ken, omdat „liefde" en „ver stand" zo onverenigbaar lijken. Maar dat is nog geen reden, om meteen maar op hol te slaan, wanneer de eerste symptomen zich voordoen! 0 Je moet de liefde beschouwen als het meest verfijnde spel, dat door de mens gespeeld kan wor den. Maar dan is het óók nodig, dat je de spelregels tot in per fectie leert kennen. Het is niet genoeg, dat je de hele wereld in een rose nevel ziet en meent, dat daaruit het geluk zomaar geboren wordt. Juist als zachte, smeltende mu ziek je tot tranen toe kan ont roeren; als een lucht vol ster ren je met devote vroomheid vervult terwijl je, als de dag weer is aangebroken, het leven met roekeloze onstuimigheid te gemoet zou willen stormen, juist dan is het tijd, op je tellen te gaan passen. Want al deze ongebreidelde en tegenstrijdige emoties zouden je heel gemak kelijk op een dwaalspoor kun nen voeren, kleine meid. Ik had het over spelregels, weet je wel? Maar vóór alles moet je beseffen, dat dit geen spel is, dat gespeeld mag wor den, alleen maar om je ermee van het winnen. 0 Nee, liefde is een édel spel. Het moet daarom een ernstig, zuiver spel zijn, want de inzet ben je zélf. Begrijp je nu ook, dat het, met zo'n hoge inzet als je eigen wezen, een gevaarlijk spel kan zijn? En dat je er niet aan mag beginnen voor je de konsekwenties, die eruit voort kunnen vloeien, overziet en dan kunt? Anders zou het een spelen met vuur worden, waar bij je ernstige brandwonden op kunt lopen. Dus meisje, wees zuinig op jezelf. De man, die je tegenspe ler is, geeft nooit zo'n hoge in zet als jij. Zijn wezen is niet zo kwetsbaar als het jouwe en daarom loopt hij ook niet zulke hoge risico's. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat hij jou van lafheid, angst, berekening of zelfs gebrek aan liefde be schuldigt, als hij merkt dat jij voorzichtiger, minder roekeloos en niet zo ongeduldig bent als hij. Maar meisje, blijf tóch jezelf trouw. Eerst zul je moeten we ten, of het werkelijk die jongen zélf is, die jouw hart heeft aan geraakt, of dat je alleen maar verliefd op de liefde bent, vóór dat je je aan dit uiterst tere, uiterst gevaarlijke spel van de liefde gaat wagen. MARCELLE. (Nadruk verboden.) DE ONAANGENAME GEUR in nieuwe of pas geverfde kasten kan men verwijderen door er een schoteltje rauwe melk in te plaatsen. De melk regelmatig verversen. VLIEGENVUIL OP BLANKE MEUBELEN wordt bestreden met een kurk, waaraan goede meubelwas gesmeerd is. Werken in de richting van de vezel van het hout. ZIT DE DOP VAN UW TANDPASTA erg vast, houdt haar dan even boven een vlammetje en het leed is geleden. MATRASSEN MET BINNENVERING mogen nimmer geklopt worden; deze moeten óf geborsteld óf met de stofzuiger be handeld worden. DE STOFZAK VAN EEN STOFZUIGER mag alleen maar afge borsteld worden; deze mag nimmer gewassen worden, want. dan zou het weefsel poreus worden en stof doorlaten. VUILE ZWABBERS maakt men schoon in een sop van synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen en drogen. DUN GLAS kunt u knippen als u schaar en glas onder water houdt. INDIEN EEN KERRIESCHOTEL of kerriesoep te sterk smaakt, voege men er een scheut melk bij en het leed is geleden. (Nadruk verboden.) Een kinkhoestpatiëntje heeft zorgvuldige verpleging nodig in een frisse stofvrije kamer. Bij koorts is bedrust nodig. De moe der doet het kind goed door de armpjes vast te houden als een van de typische hoestaanvallen, een zogenaamde gierbui, aan de gang is. Veel oplettendheid vereist de voeding, die maar het best half of geheel vloeibaar kan zijn, ter wijl er natuurlijk op dient te wor den gelet, dat geen tekort aan verschillende belangrijke stoffen mag ontstaan. De dokter geeft misschien een drankje om de hoest wat te ver lichten. Is de ziekte ten einde, dan is het kind soms slap en zwak geworden. Het heeft dan een pe riode van rustig herstel nodig. VACCINATIE. Kinkhoest is een besmettelijke ziekte. Zij wordt veroorzaakt door Noordstraat 55-57 Terneuzen IN DE MODE spelen de kleuren en de kleurcombinatie een buitengewoon Vielang- rijke rol, dat zal ieder met ons eens zijn. Het mooiste toiletje kan totaal zijn effect verliezen, wanneer de kleuren niet harmo niëren en dat gebeurt helaas dikwijls ge noeg. Er zijn nog altijd dames, die over on voldoende smaak beschikken en merkwaar dige kleurcombinaties kiezen. Een van de gemakkelijkste kleuren is zwart. Dit is een kleur - of mogen we het mis schien geen kleur noemen - die gecombi neerd kan worden met elke andere kleur, zonder dat het disharmonieus is. Is men ge kleed in een zwarte japon, dan is het al erg eenvoudig om de kleur van de accessoires te kiezen, mits men deze in één kleur houdt. Het gaat altijd goed. Anderzijds kan men praktisch altijd zwarte accessoires gebruiken bij een japon van werke kleur ook. Onze foto geeft hiervan een heel aardig voorbeeld. De japon - overigens een exemplaar dat zeer geschikt is om tussen de seizoenen gedragen te worden - is eenvoudig van lijn, slank afkladend doch zonder enige opsmuk en geheel egaal van kleur. Een dergelijke japon zou weinig te betekenen hebben, wan neer niet de accessoires het geheel op voor treffelijke wijze afmaakten. U ziet een brede, zwarte ceintuur, die het effen vlak breekt, een leuk zwart hoedje, schoenen en handschoenen maken de ver schijning keurig en correct. Zoiets doet het, hier wordt gespeeld met twee kleuren en meer niet, de japon als groot geheel, hier toevallig zacht grijs en voorts de ceintuur, het hoedje, de handschoenen en de schoe nen in zwart. Wanneer men zo kleurcom binaties kiest, kan men nooit missen en kan men toch rekenen op een harmonieus verschijnen. (Nadr 'k verbeden). een bacterie, die in 1900 door Bordet en Gengou voor het eerst werd beschreven. Besmetting heeft plaats bij di- rekt contact tussen kinderen voornamelijk door aanhoesten. Het kind dat de ziekte eenmaal heeft doorgemaakt is er onvat baar voor, evenzo het kind dat door inenting tegen deze infectie kunstmatig immuniteit heeft ver worven. Voor zuigelingen, vooral voor pasgeborenen, is kinkhoest le vensgevaarlijk. Het is daarom raadzaam zo vroeg mogelijk inen ting te laten plaats hebben. Dat kan het best gebeuren di- rekt nadat de vaccinatie tegen pokken goed en Wel achter de rug is, op z'n vroegst wordt dat dan ongeveer aan het begin van het tweede levenshalfjaar. Tot die tijd zijn de kleintjes dus niet beschermd tegen kink hoest! In verband daarmee is het een dringende eis hen niet in aan raking te laten komen met broer tjes of zusjes, die kinkhoest heb ben. De bedoelde inenting wordt te genwoordig veelal gecombineerd met de inenting tegen difterie, waar veel voor te zeggen valt. Zuigelingen en kleuters met een labiel zenuwstelsel sluit men lie ver van de vaccinatie tegen kink hoest uit. Revaccinatie na enige jaren, zo als tegen difterie, behoeft niet te geschieden. Kinderen boven de 6 jaar behoeft men niet tegen kink hoest te vaccineren, want voor hen is de ziekte niet meer zó ge vaarlijk als voor de allerjongsten. BEHANDELING. Gelukkig staat de geneeskunde niet meer zo machteloos tegen de eenmaal uitgebroken ziekte als vóór de oorlog. Van de nieuwe sulfa-preparaten bleek het sulfa diazine bij kiakhoest niet onwerk zaam. Van de nog moderne antibioti ca vindt het streptomycine meer en meer toepassing. Ook met bv. chloromycetine zijn uitstekende resultaten vermeld. Mede door een betere hygiëne, door een juiste voeding en een goede verpleging is de sterfte aan kinkhoest in alle beschaafde lan den belangrijk afgenomen. Toch blijft kinkhoest een zeer ernstige ziekte voor kinderen onder het jaar. Zulke kleintjes kunnen, wanneer de stikbuien 'n ernstig karakter aannemen, het beste in een ziekenhuis zijn. Daar is immers meestal een zuurstoftent aanwezig, daar kan het taaie slijm uit de luchtwegen worden weggezogen, daar kun nen stimulerende geneesmiddelen zo nodig direkt in het hartje wor den gespoten. In het ziekenhuis is deskundige hulp steeds bij de hand. Kunstma tige ademhaling en hartmassage zullen er, wanneer de toestand dit wenselijk maakt, terstond worden toegepast. DR. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) Wel biedt de verkeersther- mometer in Amsterdam sinds de invoering van de maximum snelheid een gunstig beeld, maar donderdag is weer eens geble ken, dat voorzichtig rijden in de hoofdstad alleen voor de al gehele veiligheid niet voldoen de kan zijn, zolang er kinderen zijn, die blindelings de straat overrennen. Binnen 4Va uur tijds kwamen de politie vier aanrijdingen ter ore, waarbij in totaal 5 kinde ren vrij ernstig letsel opliepen voornamelijk als gevolg van hun eigen onachtzaamheid. Het begon om 12.10 uur in de J. P. Heijestraat, waar twee kinde ren van 5 jaar, Jan van Hoogen en Marion van Eeuwijk tussen twee geparkeerde auto's door de rijweg wilde oversteken en met een werden aangereden door een juist passerende vrachtauto. Het jongetje liep vermoedelijk een hersenschudding op en werd opgenomen in het Wilhel- minagasthuis. Het meisje kon met hoofdwonden naar huis worden vervoerd. Vijf minuten later liep de 7-jarige Karin Boegem op de kruising Olympiaweg—Speerstr. door eigen onvoorzichtigheid tegen de aanhangwagen van een haar al bijna gepasseerde vrachtauto op. Met een hoofd wond en pijn in een beentje moest zij worden opgenomen in het Weesperplein-ziekenhuis. Ruim een uur later, om half twee was het de 5-jarige Albert van Geest, die na een aanrij ding door een personenauto in de Leimuidenstraat met een diepe wond aan een wang en vermoedelijk twee gebroken be nen in het Wilhelminagasthuis werd opgenomen. Tenslotte werd in de Elzen straat de 10-jarige Gerrit van Veen aangereden door een bromfiets en met een gebroken been opgenomen in het binnen gasthuis.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 9