Russen bereid naar de Ver. Staten te komen voor een topconferentie Oe Algerijnse kwestie Opnieuw Amerikaanse aardsatelliet afgeschoten Vüihcdk. Grieks „overgangs-kabinet gevormd Gaiilard mag vertrouwenskwestie stellen De politieke ontwikkelingen in Djakarta „Time" over president Soekarno HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 6 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4312. Persconferentie van Eisenhower De eventuele vervanging van Eisenhower door Nixon Unassis koopt passagiers schepen van de Griekse regering NAVO VERWIERP RUSSISCH VOORSTEL NIET Eisenhower over Algerië DE DUURTETOESLAG OP DE KINDERBIJSLAG De instorting in staatsmijn „Maurits" o DRIE SLACHTOFFERS GEBORGEN BACONPRIJS MET VIJF CENT VERHOOGD HOUTVESTER manchester t le&fo (/tux, 't/wfej DE ONGEREGELDHEDEN TE KARATSJI Een „Jupiter-C" raket is gisteren met een tweede aardsatelliet van het type „Explorer" op de bass Cape Canaveral in Florida afge schoten. Bij debat over de defensiebegroting 25.000 PERSONEN DAKLOOS DOOR BRAND IN RANGOON ZULLEN SOEKARNO EN HATTA DE TUSSEN HEN BESTAANDE KLOOF KUNNEN OVERBRUGGEN Rijstprijzen vliegen omhoog Radio Padang: BITUNG GEBOMBARDEERD LUCHTAANVAL OP SOENGEI DAREH DE OPSTAND OP CUBA Pamfletten boven Midden-Sumatra GROTE BRAND IN KARATSJI Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; maand 2,— per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 o President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie meegedeeld, dat de Bassen hebben laten weten, dat bereid zijn naar de Verenigde Staten te komen voor een topcon. ferentie. Zij erkenden dat het wellicht volgens de Amerikaanse grond wet de president niet zou zijn toegestaan, het land voor lange tijd te verlaten. In dit verband zei Eisenhower, ddt men ingeval het een korte topconferentie wordt, niet veel zou winnen door in de Verenigde Staten bijeen te komen. Als het er echter naar uit zou zien, dat liet een langdurige conferentie wordt', zou hij z.i. wel in het land moeten blijven. De president stelde zich geheel achter minister Dulles, die de dag tevoren de Russische voorwaar den voor een. topconferentie had verworpen, doch hij verklaarde met nadruk dat de Verenigde Sta ten nooit de deur voor een derge. lijk overleg zullen sluiten. Als er maar ergens een weg zou kunnen worden ontdekt, die naar enige ontspanning zou voeren, was hij als president bereid die weg in te slaan, ongeacht' de moeilijk heden. De president achtte het evenals Dulles volkomen zinloos en bo vendien schadelijk om een top conferentie te beginnen, als de agendapunten in een wezenlijke vooruitgang bestaat. Toen hem werd gevraagd, hoe de Russen hem hun bereidheid om naar de Verenigde Staten te komen hadden laten weten, zei «ie president, dat het' naar zijn mening niet juist is, van elke boodschap, welke hij ontvangt, te zoggen van wie deze afkomstig is. Op de vraag of het wellicht eon. boodschap van partijsecreta rie Chroesjtsjef was geweest, had de president ontkennend geant woord. Eisenhower verklaarde, dat mi. nister Dulles, alvorens zijn pers conferenties te houden, uitvoe rig met hem van gedachten had gewisseld. Dulles' verklaring had tot in bijzonderheden de opvat ting van de president weerspie geld. Eisenhower zei er zeker van te zijn, dat de minister niet had bedoeld, alle deuren voor overleg met de Russen te sluiten. De Verenigde Staten meten de mogelijkheid van een topconfe rentie af naar het antwoord op de vraag, of naar de mening van redelijke mensen de voorberei ding behoorlijk is geweest, aldus de president. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat zijn afspraak met Vice-president Nixon betreffende fcet geval dat hij' niet' meer in «rteal zou zijn om het president- De Griekse reder A. Onassis heeft twee passagiersschepen, de „Agamennon" en de „Achilleus", van de Griekse regering gekocht voor 6 miljoen dollar, zo deelde oen woordvoerder van de reder ie Londen mede. De transactie kwam maandag te Monte Carlo (tot stand. De woordvoerder voeg. «Ie hieraan toe, dat de schepen gebruikt zullen worden voor kruistochten in de Middellandse aee in samenwerking met een luchtvaartonderneming van A. Onassis. De NAVO heeft een communi qué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de persberichten als zou de NAVO-raad dinsdag het' Russische voorstel aangaande een topconferentie verworpen heb ben, alle grond missen. Volgens het communiqué is er door de raad dinsdag geen enkel besluit genomen en maakt de top. conferentie nog steeds een punt van bespreking uit bij de NAVO. schap naar behoren te vervullen, gebaseerd is op de vooronderstel ling dat zij beiden eerlijk en te goeder trouw zijn en pogen dat te doen, wat goed voor het land is. Eisenhower was van oordeel, dat Nixon niet nog eens zal be hoeven te worden beëdigd als hij het bewind zou moeten overne- De Algerijnse kwestie is een zeer moeilijk vraagstuk voor de Verenigde Staten, aldus Eisen hower op zijn wekelijkse pers conferentie. Op de vraag, of er wel eens over wordt gedacht om aan Frankrijk economische en militaire hulp te onthouden zo lang er in Algerië niet een be stand in de een of andere vorm is gesloten, antwoordde de presi dent dat men hem deze bepaalde kwestie niet op deze wijze had voorgelegd. Hij deelde mee, dat' er op het ogenblik feitelijk geen economi sche hulp naar Europa gaat. Het vraagstuk was zo moeilijk voor de Verenigde Staten doordat zij enerzijds met de Fransen in de NAVO zijn verbonden en an derzijds goede vrienden in Noord- Afrika hebben. Zonder volledige opvanging door premieverhoging zal het kinderbijslagfonds een extra last van verhoogde kinderbijslag na 1958 niet kunnen opbrengen. Al dus de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de duurtetoeslag op de kinderbijslag in 1958. In deze memorie wordt er voorts op gewezen, dat deze toeslag (10 cent per kind per dag voor loontrekkenden, die minder dan 16 per dag verdie nen en 5 cent per dag voor de kinderen van kleine zelfstandi gen, waarvoor kinderbijslag wordt betaald ingevolge de nood wet kinderbijslag kleine zelfstan digen) noodzakelijk was gewor den ondanks de bestedingsbe perking omdat de prijsindex voor het levensonderhoud in 1957 meer is gestegen dan voorzien. De hierdoor veroorzaakte beper king van de consumptieve beste ding is hierdoor te groot gewor den. De regering erkent, dat de vijf cent van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen de stijging van de kosten van levensonder houd niet kan opvangen. Maar procentueel is de toeslag op de kinderbijslag kleine zelfstandigen even hoog als die voor de loon trekkenden en de regering ziet geen reden om af te wijken van het gebruik om toeslagen pro- centsgewijze voor de verschillen de groepen gelijkelijk te ver hogen. In Montenegro Zuid-Slavië is 'n vrachtauto met twaalf landarbeiders in een ravijn ge stort. Negen mannen kwamen om het leven. Omstreeks zeven uur dinsdag avond is in de staatsmijn „Mau rits" te Geleen het derde stoffe lijk overschot van de instorting in die mijn geborgen. Het was dat van de 34-jarige Pool F. Zie- tarski. In de nacht van dinsdag op woensdag, om tien minuten over een is het vierde slachtoffers ge- borgen. Het was het' lijk van de Nederlander L. F. Blommaart. I Woensdagochtend om 05.05 uur is ook het vijfde slachtoffer ge borgen, dat van de 17-jarige B. Grootkarsijn. i Het Produktschap voor Vee en Vlees had met het oog op een verhoogde vraag het besluit ge nomen voor de lopende week de gewiehtsgrens voor baconvar- kens tot 70 kg te verhogen. In middels is het snel wisselende beeld op de baconmarkt verder gewijzigd en is een verdere prijs stijging t'e verwachten. In zijn gisteren te Utrecht ge houden vergadering besloot het Produktschap, de prijs van de bacon met 5 cent te verhogen tot 2,15 en de gewiehtsgrens weer in te krimpen tot 68 kg. Over de gehele linie bleek de vraag naar varkensvlees ver hoogd en is het binnenlands ge bruik weer toegenomén. De rundermarkt' geeft even eens een stijgende prijstendens te zien. Wat betreft de schapenuit- voer zijn de grote moeilijkheden nu wel achter de rug, omdat de produktie is geplaatst. Op het ogenblik dat in Parijs de vergadering van Franse kar dinalen en a--< tsbisschoppen be- int in de loojY waarvan, volgens zekere geruchten, verscheidene prelaten de problemen van mo raal zouden willen aansnijden die /eh door de gebeurtenissen in Noord-Afrika voordoen, publi ceert „Le Monde" uittreksels uit een studie over de Algerijnse kwestie die verschenen is in het maart-nummer van de „Lettre aux communautes de la mission de France" en waarvan volgens „Le Monde" de conclusies door kardinaal Lienart, prelaat van de „Mission de France" zijn goed gekeurd. „De Christen die eerbiediging van de rechten van anderen eist i.s geen verrader van zijn vader land", aldus de aangehaalde stu die. „De Christen die bepaalde onmenselijke methoden veroor deelt demoraliseert noch het leger noch hei volk. Hij is in tegendeel trouw aan zijn vader land omdat hij poogt de ware grootheid van'agt land te bevor deren". Als gebleken is dat in Algerië een volk bestaat en wil bestaan, onderscheiden van het Franse voik, kunnen wij verklaren dat de kerk er niet tegen is dat dit volk zijn onafhankelijkheid ver krijgt. Aldus de schrijvers van 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT de studie. „De geloofsprediking mag geen voorwendsel zijn voor overheersing van het ene volk door het andere. De kerk heeft er bij monde van de hiërarchie dikwijls op aangedrongen, dat de conflicten tussen belangen of rechten door onderhandeling en niet door geweld opgelost zouden worden. Waar van Algerijnse zijde legale middelen zijn ge bruikt om aanspraken op onaf hankelijkheid te doen gelden, zou het onrechtvaardig zijn de ge- s"hi«-deni.<; geweid aan te doen om «ie verantwoordelijkheid voor het conflict geheel op rekening van de Algerijnen te stellen. Wij moeten begrijpen, dat de aan wending van geweld voortkomt uit de gebeurtenissen in het ver leden zonder daarmee het ter rorisme en zijn methoden te rechtvaardigen. De erkenning van de rechten van de Mohamme daanse gemeenschap is niet af te scheiden van de erkenning van de rechten van de Europese ge meenschap in Algerië", aldus de studie. De Pakistaanse minister van Binnenlandse Zaken, Ghoelam Talpoer, heeft in het parlement meegedeeld, dat bij de gevechten, die dinsdag in de buitenwijken van Karatsji tussen Pathanen en plaatselijke bewoners uitbraken, vier personen zijn gedood en vijf tig gewond. Ongeveer vijftig men. sen waren gearresteerd. Eerst was melding gemaakt van twintig doden en 150 gewon den. De ongeregeldheden ontston den naar aanleiding van een twist tussen een Pathaan en een win kelier. Later raakten ongeveer 2.000 Pathanen slaags met de plaatselijke bewoners. De raket bestaat uit vier delen en werd te 19.28 uur (Ned. tijd) gelanceerd. De tweede nu afge schoten Amerikaanse kunstmaan „Beta-verkenner" genoemd, weegt ruim veertien kilo, iets zwaarder dan de op 31 januari Een Chinese landbouwer die in 1945 uit een krijgsgevangen kamp op Hokkaido is gevlucht is in de heuvels ten westen van Hok_-:aido aangetroffen. De man, die nog niet wist, dat de oorlog afgelopen is, heeft dertien, jaar in holen geleefd. Constantine Georgacopoulox, voorzitter van het Griekse Rode Kruis, heeft een „overgangskabi net" gevormd, dat in de plaats komt van de twee dezer afgetre den regering-Karamanlis. De leden van het nieuwe kabinet zijn woensdag door koning Paul be ëdigd. Het nieuwe kabinet telt vijftien leden. Het zal 's lands zaken be heren in afwachting van de ont binding der volksvertegenwoor diging en de volgende maand te houden nieuwe verkiezingen. Premier Georgacopoulos zal het parlement echter voordien verzoeken een nieuwe, omstre den kieswet, die voorziet in „ver strekte evenredige vertegenwoor diging", goed te keuren. Het om deze wet ontstane po litieke rumoer leidde tot het af treden van de regering-Karaman lis. Karamanlis bood de koning het ontslag van zijn kabinet aan, nadat twee ministers i.v.m. het feit, dat de nieuwe kieswet niet eerst ter goedkeuring aan de re gering was voorgelegd, voordat zij bij het parlement werd inge diend, waren afgetreden en 15 afgevaardigden, leden van de re geringspartij der radicalen, had den verklaard het ontwerp niet te kunnen steunen. Er hebben geen politici in het kabinet-Georgacopoulos zitting. De rechtsgeleerde Pesmazoglou treedt op als minister van bui tenlandse zaken, terwijl de ex- generaal Steriopoulos tot hoofd van het ministerie van landsver dediging is benoemd. CREAM CRACKERS met het geheel eigen karakter. Per groot pak SO ct. Los 28 ct per 100 gr. Ook zoutloos, De Franse regering; heeft woensdag premier Gaiilard ge machtigd het voortbestaan van zijn kabinet op het spel te zetten, indien dit noodzakelijk mocht zijn bij het debat over de defensie begroting in de nationale verga dering. De regering zou o.m. dras tisch willen bezuinigen op de mi. litaire uitgaven, die niet recht streeks betrekking hebben op de campagne in Algerië. In regeringskringen merkte men op, dat de kosten van de operaties in Algerië de oorspron. kelijke begroting met 76.500 mil joen franc overschrijden. De regering machtigde Gail- lard eveneens de vertrouwens kwestie te stellen en over de plannen de stabiliteit van de re gering te vergroten door middel van een grondwetsherziening. Het debat hierover zal de volgen, de week in de nationale vergade ring worden hervat'. Bij een grote brand in Rangoon zijn vijfduizend woningen, voor het merendeel bamboehutten, in vlammen opgegaan waardoor ongeveer 25.000 personen dakloos j werden. De brand, die na drie I uur was uitgewoed, was ontstaan [door een ontploffing in een cl.n- «testiene benzinec pslagplaats. In de Indonesische hoofdstad worden op het ogenblik alle an dere problemen, waarvoor de re publiek zich ziet gesteld, over- schaduwd door de vraag of er werkelijk een mogelijkheid be staat, dat president Soekarno en oud-viee-president Mohammad Hatta de tussen hen bestaande kloof zullen kunnen overbrug gen, waardoor Hatta op dit cri- tieke ogenblik deel zou kunnen nemen aan de centrale regering. Voor de eerste maal sinds het Het Amerikaanse weekblad „Time" wijdt deze week zijn voornaamste artikel aan presi dent Soekarno van Indonesië, die volgens het blad „in de af zienbare toekomst" het lot van Indonesië nog in handen heeft. Van het begin af aan heeft Soekarno „het mystieke geloof gehad, dat alleen hij voor het Indonesische volk sprak", aldus „Time". Het blad meent, dat de rebellen minder een revolutie is dan een laatste poging om de president uit zijn toestand „van zelfbedwelming" wakker te schudden en een hoop dat het eeroep om een nieuwe regering hem ertoe zal brengen zijn „huidige regering te zuiveren". „Of Soekarno luisteren zal is van groot belang voor de vrije wereld. Ais hij zijn land, wat mogelijk lijkt, in hei communis me slort, zullen de communis ten met een reusachtige stap een strategische hindernis ge nomen hebben. Voor de landen van het Zuid Oostaziatische verdrag, die de volgende week in Manilla bijeen komen, zijn gebeurtenissen in Indonesië van vitaal belang, aidus „Time". aftreden van Hatt'a als vice-presi dent tegen het einde van 1956, valt onder de politici enig opti misme waar te nemen, zij het dan dat geen hunner daarvoor gegronde redenen kan opgeven. Het parlementslid Slamet Gin. ting, vertegenwoordiger van de regeringsgezinde nationalistische partij, verklaarde, dat' de terug keer van Hatta in de regering geen „verrassing" zou zijn. Andere politici weigerden be slist commentaar te leveren. Al leen de communisten waren niet zo voorzichtig. Het communisti sche hoofdkwartier gaf een ver klaring uit, waarin een aanval werd gedaan op Hatta voor diens jongste verklaring, dat de com munisten niet' geschikt zijn voor deelneming in de regering, omdat zij atheisten zijn. Waarnemers in Djakarta ver klaarden, dat de noodzaak van een snelle oplossing der proble men over een hereniging van Soekarno en Hatta nog nooit zo dringend is geweest als thans. Zij zeiden dat afgezien van de rebellie in Midden-Sumatra en Noord-Celebes, de critieke finan ciële situatie en het aanhoudend teruglopen van de export van landbouwprodukt'en, de regering thans ook te kampen heeft met de omhoogvliegende rijstprijzen. De prijs voor eerste kwaliteit rijst was gisteren in Djakarta 12 rupiah per kilogrami Daar het gemiddelde inkomen van 'n Indonesische arbeider 400 ru piah per maand en dat van een lagere regeringsambtenaar 600 rupiah, is het duidelijk aldus deze waarnemers dat de be volking in het algemeen zich nauwelijks de dagelijkse levens behoeften kan aanschaffen. Leden van de parlementsfrac- t'ies van de Masjumi en de rege- I ringsgezinde Nahdatul Ulama hebben gisteren aan de regering i vragen, gesteld over de voedsel situatie, mede naar aanleiding van persberichten over dreigende hongersnood in verschillende de len van de archipel. Deze parle mentsleden zijn van mening, dat over deze kwestie opheldering dient te worden verschaft, in ver band met een recente verklaring, dat de voedselvraagstukken niet zijn veroorzaakt door de anti- Nederlandse maatregelen, even min als door de huidige politieke woelingen. Padang radio heeft woensdag avond omgeroepen, dat een fre gat van de Indonesische marine gisteren een bombardement heeft uitgevoerd op de havenplaats Bitung, in Noord-Celebes. De radio gaf geen bijzonderheden. Volgens Radio-Padang heb ben bommenwerpers van de In donesische luchtmacht dinsdag- mox-gen een aanval gedaan op de plaats Soengei Dareh, in Midden-Sumatra. Aan deze aan val, die drie kwartier duurde, De radiozender van de Cubaan, se opstandelingen heeft dinsdag volgens een in Bogota opgevan gen uitzending, verklaard, dat president Batista van plan is het land te ontvluchten. Hij zou met een groep bevriende officieren hebben afgesproken, dat zjj 't be wind overnemen en het volk in de waan brengen dat zij een mili taire staatsgreep pleegden om de vrede in het land te herstellen. Zeven rebellen hebben dinsdag ochtend op het traject Santiago- Camaguey een trein aangehou den en in brand gestoken. Er vie len geen slachtoffres. werd deelgenomen door drie Mitchel'bommenwerpers. Inde stad werd lichte schade aange richt doch het aantal slacht offers is niet bekend, aldus Ra dio-Padang. Een woordvoerder van de te genregering zeide, dat de lucht aanval op Soengei Dareh klaar blijkelijk ten doel had, de verbin ding tussen Midden- en Zuid-Su- matra te verbreken. Een veerboot was bij de aanval het voornaam ste doelwit geweest. Soengei Da reh ligt aan de weg tussen Pa dang en Zuid-Sumatra. Naar in Djakarta werd gemeld, zouden vliegtuigen van de Indo nesische luchtmacht gisteren op nieuw pamfletten boven Midden. Sumatra hebben uitgegooid. Vol gens de „Bintang Timur" zou de bevolking daarin zijn aangeraden uit' de buurt te blijven van wegen en militaire doelen, zoals vlieg velden, teneinde onschuldige slachtoffers te voorkomen. gelanceerde eerste Amerikaanse kunstmaan, de „Alfa-verkenner". De „Beta" heeft een kleine bandopnemer, die naar men hoopt wetenschappelijke gege. vens zal opnemen en naar de aarde zal doorzenden. De in de nieuwe kunstmaan geplaatste we tenschappelijke instrumenten wegen bijna vijf kilo. Zij dienen voor het registreren van de tem peraturen aan de oppervlakte van de beschermende stalen huid van de kunstmaan, de tempera turen in de kunstmaan, de erosie van kosmische stof en gegevens over kosmische stralen. Voor de eerste „trap" van de Jupiter-C, de Redstone-raket. wordt gewoonlijk als brandstof vloeibare zuurstof en lucht ge bruikt. Maar bij het afschieten van kunstmanen wordt een spe ciale brandstof, hydyne genaamd, gebruikt, waarvan de samenstel ling geheim is. Door de hydyne krijgt de Redstone meer stuw kracht en een grotere reikwijdte. Een Geiger-teller zal gegevens verzamelen over kosmische stra lingen. Deze gegevens zullen door de twee zenders van de kunstmaan naar de aarde wor den gezonden. Het signaal van de krachtigste zender kan door ra dio-amateurs ontvangen worden. Deze zender zal waarschijnlijk twee tot drie weken werken. De seinen van de tweede, min der krachtige zender, zullen waarschijnlijk niet door amateurs opgevangen kunnen worden. Deze zender zal naar verwach ting twee tot drie maanden wer ken. In de drukke marktbuurt Bori- bazar van Karatsji heeft woens dag een ernstige brand gewoed, die naar men vreest aan verschei dene personen het leven heeft ge kost. Velen zagen zich gedwongen van soms grote hoogten uit net raam te springen en meermalen werden vrouwen en kinderen uit het raam geworpen in een poging hun levens te redden. De brand is ontstaan door voet zoekers, afgestoken ter gelegen heid van een Mohammedaans feest. De brand woeddg woens dagavond nog steeds. TEMPERATUURDALING. Krachtige luchtdrukstijgingen hoven Groenland, gepaard gaan de met luchtdrukdalingen boven Scandinavië deden tusseft Noor wegen en Groenland een brede stroming van noordelijke-,winden ontstaan, waarmede uit de Pool streken afkomstige lucht in de richting van West-Europa ge transporteerd werd. De voorste begrenzing van deze polaire lucht bereikte in de avond met regen liet noorden van ons land. Woens. dag was het hier geheel-bewolkt weer met een overwegend'matige zuidwestelijke wind en maximum temperaturen omstreeks 10 gra den in het zuiden van het land. Vandaag zal het gehele land in de koucie lucht liggen, waardoor de middagtemperaturen merk baar lager zullen zijn. De wind. die van zuidwest naar noordwest gaat, zal verder in kracht toe nemen en langs de Waddenkust tijdelijk tot stormachtig aanwak keren. Vandaag zullen opklaringen en enkele buien eikaar afwisselen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot donderdagavond. Eager temperaturen. Enkele buien, maar ook opkla ringen. Krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk stormachti ge noordwestelijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 7 MAART. v.m. n.m. Breskens 2.40 3.06 Terneuzen 3.15 3.41 Ilansweert 3.55 4.21 Walsoorden 4.05 4.31 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 7 7.14 18.29 21.20 7.40 9 7.10 18.32 23.58 8.44 10 7.08 18.34 9.2?

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1