.Waarom zou je onderwijzer worden' De boerderijenbouw in Nederland De snelle bevolkingsgroei in Azië Wat brengt de radio? Bevan over Eisenhower en Dulles Meer ingelegd dan opgenomen bij de Rijkspostspaarbank DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Woensdag 5 maart 1958 BOUWKOSTEN KUNNEN OMLAAG OVERDRACHT MODEL EERSTE RODE KRUIS- SCHIP RUSSISCHE TROEPEN TERUGGETROKKEN UIT HONGARIJE DE LIEFDE EN DE WATERSTOFBOM De 50 km borden bij de grens van de bebouwde kom OPNIEUW SAMENZWERING tegen COLUMBIAANSE REGERING ONTDEKT PRIJSPROBLEEM mplete i kind ^ende, :innen F IJK (2H) m i) aiie trbaar kkelijke meer 5 ooiten VRIJE ZEEUW 12e jaargang no. 4311 „Waarom zou je onderwijzer worden?" Onder deze titel heeft de heer C. Kleijwegt, hoofdin specteur van de onderwijzersop leiding, maandagavond de tweede radiocauserie gehouden in de voorlichtingscampagne 1958 „Een loopbaan bij het onderwijs". De heer Kleijwegt vroeg in deze serie toespraken, die door de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen ingeleid is en die tot doel heeft voorlich ting te verschaffen over het be roep van onderwijzer en leraar, in het bizonder de aandacht voor de onderwijzer bij het lager on derwijs. Hij gaf op de titelvraag direct ten antwoord: „Om in dat beroep op een zeer verantwoor delijke plaats het onderwijs te dienen". Spreker zeide, dat het onder- .vijzersberoep een vrolijk afwis selend, altijd weer levend en dik wijls verrassend, een jong-ma- kend, een geestelijk-rijk makend beroep is. Het lijkt minder ro mantisch dan rossen in een jeep, dan vliegen in de lucht, dan as sisteren bij een operatie. En dat zal ook wel zo zijn, aldus de heer Kleijwegt, maar saai is het nooit. Hij zeide, dat de lagere school en in wisselwerking daarmede de onderwijzersopleiding de laatste tien jaar een onvoorstelbare ver andering heeft ondergaan. Het beroep van onderwijzer mag men niet kiezen om daardoor in be trekkelijk korte tijd rijk te wor den. Dat loopt op een teleurstel ling' uit, al is de financiële waar dering in vergelijking met vroe ger met sprongen vooruitgegaan. Maar de gehele sociale waarde ring van het onderwijzersambt is langzamerhand aan het verschui ven naar boven, aldus spreker. Een symptoom ervan is, dat bin nenkort, naar te verwachten is, de poorten van universiteit, zij het op een kier, voor hem open gaan. De heer Kleijwegt was van me ning, dat de onderwijzer zijn ge rechte plaats in die sociale waar dering nog niet heeft. Maar de dokter heeft ook niet altijd het aanzien gehad, dat hij nu heeft. Wij onderwijzers zijn op. weg van de afgekeurde zeekapitein naar de volksopvoeder, van de koster naar de pedagoog, van de kale schoolmeester naar de mede-cul tuurdrager, aldus spreker. Hij zeide, dat de voornaamste beslis singen voor ons volksleven in de nabije toekomst op het culturele vlak vallen. Vast staat, dat de school in veel sterker mate dan vroeger opvoedingsinstituut is geworden. De heer Kleijwegt leg de de nadruk op de dienende taak van de onderwijzer. In de kweekschool krijgt men viererlei vormingpedagogisch-didactische vorming, vorming op het terrein der Nederlandse taal en letter kunde, culturele en maatschappe lijke vorming en praktische vor ming. Bovendien bestaat de mo gelijkheid van keuze-vakken. Heeft men aanleg en lust in de studie der wiskunde, der moder ne talen, wil men zich extra be kwamen op het terrein der mu ziek, der handenarbeid, van de lichamelijke oefening, dan krijgt men naar eigen keuze daartoe gelegenheid. De heer Kleijwegt was van oor deel, dat er van zo'n programma toch enige aentrekkingskracht moet uitgaan en hij vroeg ten slotte: „Waarom zoudt u geen onderwijzer worden, als de peda goog in u leeft?" Op een ten kantore van de Nederlandse Heide Mij te Arn hem gehouden persconferentie is mededeling gedaan van het feit, dal een groep particuliere archi tecten, genaamd Agrobouw, een studie heeft gewijd aan de boer derijenbouw in Nederland. Het resultaat daarvan as, jtet een ont- werp is samengesteld, waarvan de bouwkosten volgens Agro- Maandagmiddag is een model van het eerste Rode Kruis-hospi- taalschip ter wereld voor de bin nenwateren, dat onder de naam ,,J. Henry Dunant" volgend jaar omstreeks juni in de vaart zal komen, in het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam overhandigd aan de penningmeester van het Neder landse Rode Kruis mr. D. P. C. de Hoop Seheffer. Namens de schenkers, het Na tionale Rampenfonds en het Ne derlands bedrijfsleven, werd het model overhandigd door de heer Feike de Boer, directeur van de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te Amsterdam. „Ongeveer zes jaar lang heeft de „Kasteel Staverden" duizen den zieken en invaliden rondge varen, mar in vele opzichten vol deed dit schip niet aan de eisen", aldus de heer De Hoop Seheffer. „Het Nationale Rampenfonds heeft een miljoen beschikbaar ge steld voor het bouwen van een nieuw schip, en de rest heeft het bedrijfsleven geschonken. Het schip zal airconditioned zijn, over centrale verwarming en warm water beschikken en ook een goed onderkomen bieden aan de helpers en helpsters, zei spr. De burgemeester, mr. G. E. van Walsum, merkte op, dat de huisvesting in de Rotterdamse haven waarschijnlijk zo geregeld zal kunnen worden, dat deze geen lasten in verband met de exploi tatie van dit dure schip met zich mee zal brengen. Het zal worden gebouwd bij de N.V. Scheepswerven v/h H. H. Bodewes te Millingen a/d Rijn. Er zal plaats zijn voor ruim 70 bedden en minstens 100 noodlig- plaatsen. Ingericht als een echt hospitaal, zal het in tijden van nood kunnen dienen als een va rend depót met een aanzienlijke inventaris. De afmetingen zullen zijn: lengte over alles 64.75 meter, grootste breedte 7.99 meter en de strijklijn boven 1.65 meter, diep gang: 6.50 meter. Het model is vervaardigd door het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam. Van 7 t/m 16 maart zal het op de watersporttentoonstelling in Am- sterdam te zien zijn en dan gaat het naar de wereldtentoon stelling in Brussel. Het grootste deel van de 17.000 Russische militairen die uit H<m- Sarjje zullen, worden teruggetrok- Ren, hebben het land reeds verla ten, aldus heeft de voornaamste woordvoerder van de Hongaarse regering, Gyaros, dinsdag te Boe dapest meegedeeld. bouw aanmerkelijk lager zijn dan momenteel wordt aanvaard. Men wijst erop, dat deze bouwwijze niet alleen functio neel, doch ook bedrijfsecono misch verantwoord is. Ir. B. Polderman, directeur van de Ned. Heidemaatschappij, zeide in een inleiding, dat men vroeger veel boerderijen heeft opgebouwd in de romantische sfeer. Daarvan plukt men nu nog de wrange vruchten. De boerderijenbouw vraagt thans een veel intensievere voorberei ding. Spreker merkte op, dat door de oorlog vele boerderijen zijn verwoest, en dat vele zijn herbouwd met rijkssubsidie. Maar er gaan jaarlijks onge veer duizend boerr'rr'jen verlo ren door brand, en zij vragen een gedeeltelijke of een alge hele herbouw. Ongeveer 50 pro cent van de boerderijen in ons land is meer dan 50 jaar oud. Rond 25 procent zelfs ouder dan honderd en tien procent ouder dan 150 jaar. In de nabije toe komst, aldus spreker, zullen aanzienlijke investeringen no dig zijn om de oude boerderijen efficiënter en beter voor het doel geschikt te maken. In 1956 werd rond 54 miljoen gulden ge bruikt voor de boerderijenbouw, en in 1957 52 miljoen. Voor 1958 wordt 45 miljoen berekend. De Agro is er thans in geslaagd, al dus spreker, richtlijnen te geven voor een goedkopere bouw. Daarbij is ook aandacht besteed aan de landschapsverzorging en aan de erfindeling. Ir. Bentum, landbouwkundig ingenieur bij de afdeling land bouw bedrijfsgebouwen besprak de bedrijfseconomie, alsmede de landbouwtechnische facetten van het Agro-boerderijtype. De uitgangspunten bij deze studie zijn: lagere bouwkosten en la gere jaarlijkse eigenaarslasten, een eenvoudige oplossing voor de primaire bedrijfseisen en met het streven naar perfectie, een zo groot mogelijke elastici teit en flexibiliteit, alsmede een standaardisatie van onderdelen. Voor een bedrijf van ongeveer 16 ha zullen de bouwkosten plus minus ƒ44.000 bedragen, buiten de bewoning, die bere kend wordt op ongeveer 20.000. De bouw van de woning is nog in studie. De gebouwen kunnen op elke willekeurige kavel zodanig wor den geplaatst, dat de gunstigste bezonning en aansluiting op weg en kavel wordt verkregen. Circa 40 meisjesstudenten van de universiteit van Ox ford zijn een boycot begon nen tegen hun vrienden die weigeren deel te nemen aan de campagne om tot een verbod van de waterstof bom te komen. Zij baseren hun strategie van „afzijdigheid" op de ge schiedenis van de Griekse heldin Lysistrata, die een aantal vrouwen overhaalde zich koel te gedragen tegen over hun echtgenoten tot dezen hun oorlogsophitserij hadden gestaakt. Al tijdens het afgelopen weekeinde ontbraken 'n aan tal meisjes op de partijtjes, die gewoonlijk zaterdags of zondags worden gegeven. Maandag was het resultaat al merkbaareen groter aan tal mannen verklaarde zich tegen de waterstofbom. De meisjes weigeren ster ke drank te drinken, te dan sen of op meer intieme wij ze met de mannen om te gaan, die zich nog niet soli dair hebben verklaard met de campagne. „Kussen is natuurlijk vol strekt verboden, aldus één van de „stakingsleidsters". Uit een door de A.N.W.B. in gestelde enquête blijkt, dat tot dusverre 37 Nederlandse ge meenten 50 km-borden bij de grens van de bebouwde kom heb ben geplaatst, terwijl een hon derdtal gemeenten binnenkort gehoor zal geven aan het ver zoek van de A.N.W.B. om tot plaatsing over te gaan. Een groot aantal gemeenten in Ne derland heeft nog geen beslis sing genomen. Ongeveer 40 ge meenten wensten de borden niet te plaatsen om diverse redenen. Bij de 37 gemeenten, die de borden wel geplaatst hebben zijn er 11 die ook het einde van de bebouwde kom hebben aan gegeven, hetzij door een „50 km" met een diagonale streep, hetzij door het internationaal erken de witte ronde bord met zwarte diagonale streep. Van de 100 ge meenten, die totdusverre toege zegd hebben dat zij aan het A.N.W.B.-verzoek zullen vol doen, zuilen er 27 ook dit laatste bord plaatsen om het einde van de bebouwde kom aan te geven. Indien de bevolking van Azië in het huidige tempo blijft groei en, zal zij in het jaar 1980 even groot zijn als de huidige wereld bevolking, terwijl China en India De militaire regering van Co lumbia heeft medegedeeld, dat opnieuw een samenzwering tegen haar is ontdekt. Een der leiders van de samenzweerders is gearre steerd. De bij het komplot betrokke nen zijn dezelfden, die in novem ber 1957 een samenzwering tegen de regering op touw hadden ge zet en deswege werden gearre steerd. Zij waren enkele dagen geleden op vrije voeten gesteld en hadden prompt een nieuw komplot op touw gezet'. Bij de Rijkspostspaarbank werd in februari bijna 16 min gulden meer ingelegd dan opgenomen. Niet alleen lag het ingelegde be drag hoger dan op grond van de ontwikkeling in de voorgaande maanden viel te verwachten, doch bovendien daalde het opge nomen bedrag vrij sterk. Deze wijzigingen zijn in belang rijke mate een gevolg van de be kendmaking van de verhoging van de rente tot 3 in het begin van de maand. Bij de Rijkspostspaarbank werd in februari 1958 ingelegd 60,1 min en terugbetaald ƒ44,3 min, hetgeen een positief spaarver- schil opleverde van 15,8 min (vorige maand 12,1 min en in februari vorig jaar 17,7 min). In 1958 is tot dusver bij de RPS gespaard -f 3,7 min tegen 4- 30,9 min in hetzelfde tijdvak van 1957. Het' saldo-tegoed per ul timo februari bedraagt 1960,8 min (vorige maand 1945,0 min en ulto februari vorig jaar ƒ1944,0 min). In Amsterdam werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 7,3 min en terugbetaald ƒ5,2 min, een spaarverschil dus van 2,1 min, tegen 1,1 min vorige maand en 2,1 min vorig jaar februari. In Rotterdam waren deze cij fers resp. 4,5 min, 2,9 min en 1,6 inln, tegen 0,1 min vorige maand en 1,6 min in vorig jaar februari. In 's-Gravenhage resp. 4,9 min en 3,7 min en 1,2 min, tegen 1,3 min vorige maand en 1,2 min in februari vorig jaar. Het spaaroverschot in de tot nu toe verstreken periode van 1958 bedroeg in deze drie plaat sen resp. -f 1,0 min, 1,7 min en 0,1 min, tegen resp. 3,7 min, 3,1 min en 1,6 min in dezelfde periode van 1957. tezamen in het jaar 2000 evenveel inwoners zullen hebben als thans de gehele wereld, aldus een door de Verenigde Naties samenge steld overzicht, dat gisteren te Koeala Loempoer in de jaarlijkse bijeenkomst van de economische commissie der Verenigde Naties voor Azië en het Verre Oosten wordt besproken. Volgens het rapport stellen deze feiten duidelijk de mogelijkheid in het licht, dat de hoop op ver hoging van het levenspeil in Azië niet zal worden bewaarheid, in dien de bevolkingsgroei onbelem merd voortgaat. De plannen, die in sommige Aziatische landen be staan om de bevolkingsgroei te remmen, moeten daarom belang rijk worden geacht, aldus het overzicht. Azië heeft rijke wel vaartsbronnen die nog niet aan geboord zijn, zoals bodemschat ten, en grote mogelijkheden voor de opwekking van elektriciteit met waterkracht. Daar staat ech ter tegenover, dat de bevolking voortdurend toeneemt, hetgeen voor vele landen in dit werelddeel een vraagstuk vormt. De verkoop van landbouwpro- dukten uit de overschotten in de Verenigde Staten, zo vervolgt het rapport, is een steeds belangrij ker rol gaan spelen in de Ameri kaanse hulpverlening aan Azië. Ondanks de kritiek op dit pro gramma krijgt' men de indruk, dat het in Azië steeds meer wordt aanvaard. De Sowjet-Unie ver leent alleen aan China hulp, maar ook aan andere Aziatische landen, o.a. aan Afghanistan, In- dia en Indonesië. In bepaalde ge vallen neemt deze hulp grote af metingen aan. Sedert 1953 ver leent China meer hulp aan an dere landen dan het zelf van de Sowjet-Unie ontvangt. De vooruitzichten voor de voed selvoorziening in 1958 worden in het' overzicht niet bijzonder goed genoemd. De verwachting wordt uitgesproken, dat de Aziatische landen meer voedsel zullen moe ten importeren. De Aziatische rijstinvoer zal dit jaar minstens even groot zijn als die van 1957 en wellicht zelfs groter. Droogte of overstromingen of beiden heb ben de produktie van rijst in India, Ceylon en Indonesië on gunstig beïnvloed. DODELIJK ONGELUK Omstreeks half vijf maandag middag is de 58-jarige heer N. G. M. van Wijk, onderwijzer te Rijswijk (Z.-H.) en o.m. voorzit ter van de Haagse voetbalbond om het leven gekomen toen hij met de door hem bestuurde scooter te 's-Gravenhage in aan rijding kwam met een vracht auto. Het ongeluk gebeurde in de Vondelstraat, waar een door de 37jarige J A. W. uit Den Haag bestuurde vrachtauto linksaf de Westerbaenstraat wilde inrij den. Toen de bestuurder die straat wilde ingaan was de heer Van Wijk, volgens de politie, nog minstens zestig meter van de vrachtauto verwijderd. De vrachtautobestuurder stopte voor twee overstekende kinde ren; de heer Van Wijk is daar na tegen de neergelaten klep van de vrachtauto gereden. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Aneurin Bevan, de Britse link se labourleider, is van mening, dat president Eisenhower wel „morele integriteit" bezit maar „intellectuele scherpzinnigheid" mist'. Minister Foster Dulles heeft volgens Bevan de neiging de landen en volken in morele categorieën in te delen, waarbij „hij zichzelf natuurlijk altijd in de hoogste klasse plaatst". Bevan heeft dit verklaard in een interview met het Ameri kaanse tijdschrift „Look". Hij heeft onlangs een bezoek aan de Verenigde Staten gebracht. Bevan vond Eisenhower voorts iemand die op militair gebied „zeer veel kon klaarspelen" en die de eigenschap bezat mensen in één vertrek samen te brengen en ze tot overeenstemming te la- De „vader van de waterstofbom" over de ontwapening Dr. Edward Teller, de Ameri kaanse geleerde die bekend staat als de vader van de waterstof bom, gelooft, dat de ontwapening een verloren zaak is, aangezien er een afdoend inspectiestelsel voor kernwapens bestaat. Ik ben ervan overtuigd, dat de Sowjet-Unie als zij dat wil, mid delen zal vinden om een akkoord inzake kernproeven te ontduiken, zo verklaarde hij zondag in een televisie-interview in Washing ton. De Ver. Staten zouden zich wel aan een overeenkomst hou den, meende hij. Het voorstel van Stassen, de onlangs afgetreden adviseur van president Eisenhower voor ont wapeningskwesties, om met de Sowjet-Unie een akkoord te slui ten voor het staken der kernproe ven gedurende twee jaar noemde dr. Teller „zeer gevaarlijk". ten komen. Eisenhowers gezond heid en temperament, en ook het feit dat hij volgens de grondwet na twee ambtstermijnen niet' meer herkiesbaar is, maakt het hem moeilijk tegen het congres op te treden op de manier die eigenlijk nodig is. Dit achtte Bevan een ernstige belemmering voor „de sterkste natie ter we reld". Op de vraag waarom men Dul les in het buitenland niet zo mag, antwoordde de labourleider, dat de minister ook in Amerika niet gezien is. Bevan voorspelde overigens, dat in Engeland in 1960 en mogelijk eerder een labour- regering aan het bewind zal ko men. Als hij, Bevan, minister van Buitenlandse Zaken werd, zou hij direct contact opnemen met de Sow jet-leiders en proberen tot een „beperkt, bescheiden akkoord te komen dat' uitgevoerd kan wor. den". Hij geloofde, dat de Sowjet- leiders beseffen dat oorlog een onmogelijkheid is. „Oorlog is niet meer een politiek instrument, maar zelfmoord", zei hij. Bevan verklaarde het bestaan der Zuidoostaziatische verdrags organisatie een „diplomatieke blunder" te achten, die „meer kwaad dan goed heeft gedaan". Bevan meende ook, dat de NAVO haar „aanvankelijke stoot kracht aan het verliezen is". Bevan wilde verder, dat een nieuwe overeenkomst wordt ge sloten betreffende de Amerikaan se bases in Groot-Brittannië. „Wij moeten deze bases niet langer in ons land dulden, tenzij ze onder Brits toezicht worden geplaatst", aldus Bevan. Hij besloot' met de opmerking dat hij' voorstander was van een onverwijld staken der Britse proefnemingen met kernwapens en hij meende, dat in dat geval de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hetzelfde zouden doen. DONDERDAG 6 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym., 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Tussen de wal en het schip; 11.15 Kamerorkest; 11.50 Metropole orkest; 12.20 Gr.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Pianospel; 12.50 Uit het be drijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.; 13.20 Lichte muz.; 13.55 Beursberichten; 14.00 Pianoreci tal; 14.30 Voor de vrouw; 15.00 Gevar. progr.; 15.50 Gram.; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Lichte muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Gevar. progr. voor de strijdkrachten; 18.45 Sportpro- blemen; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Voor de kleuters, 19.05 Wie opent de kluis? 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.20 Or kest; 22.30 Gram. 22.40 Act.; 22.50 Sport; 23.00 Nws; 23.15 Beursbe richten van New York; 23.16 Act. of gram.; 23.25 Discotaria. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Viool en piano; 12.00 Middagklok; 12.03 Instr. Octet; 12.25 Voor het plat teland; 12.35 Land- en tuinbouw med.; 12.38 Gram.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram. 13.30 Instr. trio; 14.00 Orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Vocaal ons.: 15.35 Gram.; 16.00 Bijbelle zing; 16.30 Harpduo; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Blaasorkest, 18.10 Kamermuz.: 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af: 19.15 Gram.; 19.20 Sociaal pers pectief; 19.30 Lichte muz.: 19.50 Causerie; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 21.45 Gram.; 22.00 Tijdschriftenkroniek; 22.10 Orgel concert; 22.40 Gram. 22.45 Avond, overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport: 23.20 Gram. BRUSSEL (VI.) 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Elektr. orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Cram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Muziek en poëzie: 16.15 Koersen; 16.17 Gram.: 16.30 Kamermuziek; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Koor; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gnam.". 19.50 Causerie; 20.00 Opera; 22.00 Nieuws; 22.15 Intern. Radio Uni versiteit. 22.30 Orgelconcert; 22.55 Nieuws. Door AGATHA CHRISTIE. 17) (Nadruk verboden.) „Dank u, meneer MacQueen. Nog één vraag: wanneer hebt u de heer Ratchett het laatst levend gezien?" „Gisteravond, zowat - hij dacht een ogenblik na „tien uur, zou ik zeggen. Ik ging naar zijn coupé om een paar notities van hem op te nemen." „Waarover?" „Over tegels en antiek aarde werk, dat hij in Perzië gekocht had. Wat er geleverd was, was niet wat hij gekocht had. Er is een lange vervelende correspon dentie geweest over het onder werp." „En dat was de laatste keer dat meneer Ratchett levend ge zien is." „Ja, ik geloof het wel." „Weet u wanneer de heer Rat chett de laatste dreigbrief ont ving?" „De morgen van de dag, dat we Stamboul verlieten." „Er is nog een vraag, die ik u moet doen, meneer MacQueen. Was u goed met uw patroon?" De ogen van de jonge man tin telden plotseling. „Nu moet ik zeker kippevel op mijn rug krijgen. In de ter men van een detective-roman „U kunt me niets maken." Rat chett en ik waren best met el kaar." „Misschien, meneer McQueen, wilt u me uw volledige naam en adres in Amerika geven." MacQueen gaf zijn naam Hector Willard MasQueen en een adres in New York. Poirot leunde tegen de kus sens. „Dat is voorlopig alles, me neer MacQueen," zei hij. „Het zou me aangenaam zijn als u het feit van meneer Ratchett's dood nog even voor u wilde hou den." „Zijn knecht, Masterman, zal het moeten weten." „Hij weet het waarschijnlijk al," zei Poirot droog. „Zo ja, pro beer dan ook hem zijn mond te laten houden." ,Het zal niet moeilijk zijn. Hij is een Engelsman en hij blijft wat hij noemt „op zijn eigen." Hij heeft een geringschatting voor Amerikanen en helemaal geen mening over andere natio naliteiten." „Dank u, meneer MacQueen." De Amerikaan verliet de cou pé. „Wel?" vroeg monsieur Bouc. „Geloof je wat hij zegt, die jon ge man?" „Hij lijkt eerlijk en oprecht. Hij huichelde geen genegenheid voor zijn patroon, wat hij waar schijnlijk gedaan zou hebben als hij er bij betrokken was. Het is waar dat Ratchett hem niet verteld heeft, dat hij trachtte mijn diensten te verlangen en daarin faalde, maar ik vind niet dat dat een werkelijk verdachte omstandigheid is. Ik denk dat Ratchett iemand was, die zijn eigen mening volgde bij iedere mogelijke gelegenheid." „Dus verklaar je tenminste één persoon onschuldig aan de misdaad?" zei monsieur Bouc jo viaal. Poirot wierp hem een verwij tende blik toe. „Ik verdenk iedereen tot de laatste minuut," zei hij. „Toch moet ik.toegeven, dat ik me niet kan voorstellen, dat die nuchte re MacQueen zijn hoofd verliest en zijn slachtoffer twaalf of veertien maal doorsteekt. Het komt niet overeen met zijn psy chologie, helemaal niet." „Neen," zei monsieur Bouc peinzend. „Dat is de daad van iemand, die bijna krankzinnig is door een dolle haat; het doet meer denken aan een zuidelijk temperament. Of anders, zoals onze vriend de hocfdconducteur volhield, aan een vrouw". HOOFDSTUK VII. Gevolgd door dr. Constantine ging Poirot naar de volgende wagen en de coupé van de ver moorde. De conducteur kwam en ontsloot de deur voor hen. De twee mannen traden bin nen. Poirot wepdde zich vra gend tot zijn metgezel. „Wat is er veranderd in de coupé?" „Er is niets aangeraakt. Ik heb gezorgd, het lijk niet te ver leggen zolang het onderzoek duurt". Poirot knikte. Hij keek om zich heen. Het eerste wat hem opviel was de intense koude. Het raam was neergelaten zover het kon en ook het gordijn was neer. Br-r-r," zei Poirot. De ander glimlachte begrij pend. „Ik wou het niet dicht doen," zei hij. Poirot onderzocht zorvuldig het raam. „U hebt gelijk," knikte hij. „Niemand heeft zó de coupé ver laten. Misschien was het open raam bedoeld als een aanwij zing in die richting, maar zo ja, dan heeft de sneeuw de moor denaar gelogenstraft." Hij onderzocht de raamlijst zorgvuldig. Een étui uit zijn zak nemend, blies hij er wat poeder over. (Wordt vervolgd.) Het toekennen van eeri auto als prijs voor de 250.000ste RAI- bezoeker heeft to> een geschil tussen twee gezinnen in Hen gelo geleid. De heren H. J. H. en W. ter S. kwamen vorige week zondag met hun echtgeno tes van Hengelo (O.) naar het RAI-gebouw in Amsterdam. Bei de heren kochten elk twee kaartjes. Voor de controle gaf de heer Ter S. zijn kaartjes aan zijn echtgenote, die met haar buurvrouw naar binnenging, waarna de heer H. zijn beide kaartjes liet zien voor zich en zijn buurman. Één van de kaart jes van de heer H. was het 250.000ste dat was afgegeven. Hij won daarmee de auto. Nadat beide echtparen weer in Hengelo waren teruggekeerd, kwam de heer Ter S. op de ge dachte, dat hij toch eigenlijk ook recht had op een deel van de prijs, wellicht niet in juridi sche, dan toch in morele zin. De heer H. bleek uiteindelijk bereid om zijn buurman 500 te geven, maar deze is hiermede niet te vreden. Men heeft een geestelij ke te hulp geroepen om te be middelen, maar deze is hierin tot op heden niet geslaagd. FRUITVOORRAAD IN ZEELAND MINDERT SNEL De fruitvoorraad in de Zeeuwse koelhuizen is de laatste tijd zeer sterk verminderd. De afgelopen week werd de laatste fruitveiling van het seizoen 1957-'58 in Krab bendijke gehouden. In Goes zal heden de laatste fruitveiling van dit seizoen wor den gehouden en in Kapelle is nog een voorraad fruit van onge- veer 150 ton, welke in de komen- de drie weken ook zal worden ge veild. Daarna zal er in Zeeland geen fruit meer zijn. Dat bete kent dan dat het seizoen enkele maanden eerder is afgelopen dan in normale jaren het geval was. De laatste jaren werden er steeds tot in mei appels uit de gascellen op de Zeeuwse veilingen aange- voerd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5