Uit de Provincie Eric de Moo rman De ontembare TERNEUZEN AARDENBURG. BIERVLIET. OOSTBURG CADZAND SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. Binnenlands nieuws AGENDA Interpellat de ZEELAND VERWACHT AANLOOP VAN DE EXPO 58. Men venvacht, dat ongeveer 15.000 mejisen twee nachten zul len overnachten deze zomer in Zeeland in verband met de wereldtentoonstelling te Brussel. Dat Zeeland aanloop zou krijgen door de Expo 58 verwachtte men al, maar de toeloop zal waar schijnlijk belangrijk groter zijn dan aanvankelijk geschat. De directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp, verklaarde ons desge vraagd, dat het belang van de Expo voor Walcheren inderdaad groot is en door niemand werd verwacht. Van groot belang acht te hij het, dat de Expo zorgt voor een „spreiding van het vakantie seizoen". Op 18 april komen de eerste bezoekers reeds naar Wal cheren en dit blijft lopen tot de maanden september en oktober. Vele reisbureaus in Nederland, die excursies organiseren naar de Expo hebben thans reeds boekin gen voor nachtlogies verricht. Be gin januari bedroeg het aantal boekingen reeds 1000 stuks, eind van die maand was het reeds ge stegen tot 3000, eind februari be droeg het aantal reeds 8000. Ver wacht mag dan ook worden, dat binnen korte tijd de 10.000 boe kingen zijn gepasseerd en dat in totaal 15.000 bezoekers van de Expo op Walcheren een nacht verblijf zullen vinden. Daar zij twee nachten cp Wal cheren voornamelijk in Zoute- lande en Domburg zullen ver blijven, betekent dit een extra toename van het verstrekte nachtlogies aan vreemdelingen met 30.000. Wat hiervan de eco nomische gevolgen voor de streek zijn, laat zich gemakkelijk raden. Minstens drie ton alleen al door deze nachtlogies blijven op Wal cheren achter. Behalve deze via de Prov. Zeeuwse V.V.V. gedane boe kingen zijn ook bij de jeugdher bergen, hotels en particulieren op Walcheren reeds verbintenissen aangegaan. Zeeuws-Vlaanderen blijft in dit opzicht evenmin ach ter en in Terneuzen zijn thans reeds vele honderden boekingen voor nachtlogies genoteerd, zodat verwacht mag worden, dat het werkelijke aantal vreemdelingen, dat door de Expo 58 in Zuid- Zeeland nachtlogies krijgt, het dubbele zal bedragen van het op Walcheren verwachte aantal. „Het begon als een stipje, het breidde zich snel uit en het zal als het ware een grote olievlek worden, die zich over het zuiden van Zeeland zal uitstrekken," al dus de heer Oskamp. „De juiste waarde van dit toeristen-bezoek voor Zeeland is thans nog moei lijk te schatten, doch zij zal vele malen groter zijn dan wij ooit verwachten. Want niet alleen blij ven deze mensen nu twee nach ten in Zeeland, velen van hen zullen aangetrokken worden door ons gebied en in de volgende jaren ter igkomen. Daarom is de Expo 58 van niet te onderschatten belang en invloed voor het vreemdelingenbezoek aan Zee land, nu en in de loop van de jaren". RECORDOMZET VELLING KAPELLE De fruitveiling Kapelle-Bieze- linge en Omgeving zal in haar boekjaar 1957-'58 een omzet be halen welke nog nooit eerder werd bereikt. Per 1 maart j.l. was de omzet van het boekjaar dat loopt tot 31 maart reeds ruim 113 miljoen gulden, dat is 3,7 miljoen gulden meer dan het vo rig jaar op dezelfde datum. In 1956-'57 werd ook reeds 'n record omzet behaald, toen van 7,8 mil joen gulden. Dit hoge omzetcijfer kon wor den behaald door de goede appel- oogst, welke er in Zeeland was en de hoge prijzen, welke voor vrijwel alle fruitprodukten wer den betaald als gevolg van het mislukken van de oogst in grote delen van ons land en in het bui tenland. Dit is medegedeeld op de zater. dag in Kapelle gehouden alge mene jaarvergadering van de vei ling Kapelle-Biezelinge en Omge- ving. Op deze vergadering is ook het besluit genomen om aan de leden 0,3 procent van de opbrengst der geveilde produkten terug te be- lalen door middel van bijschrij ving op de ledenrekening. Vooral de kleinfruitteelt wordt in 'het gebied rond Kapelle van steeds groter betekenis. De bes- senteelt als onderteelt in de boomgaarden is de laatste jaren sterk in oppervlakte afgenomen maar er staat tegenover dat de intensieve aardbeiencultuur en vooral ook de frambozenteelt, een sterke uitbreiding ondergaat. Ruim 3 miljoen van de omzet van de veiling Kapelle komt voor re kening van de kleinfruitproduk- ten. In verband met het grote be lang van deze tak van de tuin bouw zal de proeftuin voor klein- fruit in Kapelle, onderdeel van bet landelijk proefstation voor de Dfruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp, worden uitge breid. De veiling Kapelle besloot Ken behoeve van de uitbreiding van deze proeftuin gedurende 8 jaar een subsidie te verstrekken van 425,per jaar. In zijn openingsrede heeft de voorzitter der vereniging, de heer P, J. J. Dekker uit Wemeldinge, er met grote nadruk op gewezen dat bezinning op de concurrentie positie van de Nederlandse fruit teelt op de buitenlandse mark ten noodzakelijk zal zijn. Op ver scheidene buitenlandse markten heeft het Italiaanse fruit het Nederlandse fruit verdrongen. Het zal noodzakelijk zijn dat Ne derland een goed produkt aan biedt in een goede sortering en aantrekkelijke verpakking. Spre ker noemde het onderzoek dat namens het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen naar deze materie is ingesteld, van grote waarde. .Jaarvergadering van „St. WilUbrordus". In het Parochiehuis hield de afdeling Terneuzen van de R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willi- brordus" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer M. Karremans en in aan wezigheid van o.a. de bedrijfsaal- moezenier voor Oost Zeeuws- Vlaanderen pater P. Pisters S.M., de districtsbestuurder de heer E. van Hilst en de voorzitter van de afdeling Sluiskil de heer C. Com- piet. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter enige aandacht aan de zich wijzigende omstandig heden op de arbeidsmarkt en meende te moeten constateren dat sommige arbeiders weer de slaafse houding van vroeger aan nemen. Hij sprak daarbij even eens over het veel gebruikte woord bestedingsbeperking maar wees op o.a. het onlangs in ge bruik nemen van nieuwe belas tingkantoren, die miljoenen heb ben gekost. In aansluiting hierop zei de heer Van Hilst dat in '56 bij de werkgevers zeer veel waardering voor de arbeid was omdat er toen een gebrek was aan arbeids krachten. Hij spoorde de aanwe zigen aan steeds een waardige houding tegenover de werkgever aan te nemen. Welke vernuftige machines ook worden uitgevon den, aldus de heer Van Hilst, de menselijke arbeid kan nooit to taal worden uitgeschakeld, om dat dit vanaf de schepping dei- wereld zo is bepaald. Pater Pisters betoogde dat al leen door gezamenlijk werken van K. A. B., vakorganisaties en „Credo Pugno" iets kan worden bereikt. Hij drong aan op een zeer hechte samenwerking om dat de belangen niet van elkaar zijn te scheiden. Tenslotte wees de heer Van Hilst op de noodzaak van het volgen der kadercursussen. Hij voorzag dat binnen enkele jaren niet meer zal worden gesproken van de K. A. B. maar van de Europese Christelijke Arbeiders beweging. Dit in verband met de ontwikkeling van Euromarkt enz. De heer Compiet had ernstige grieven tegen het niet in werking treden van de nieuwe C. A. O. In maart 1957 werd met deze C. A. O. begonnen. Wij zijn nu in maart 1958 en nog is er niets van terecht gekomen, aldus de heer Compiet. Hij was van me ning dat deze „nieuwe" C. A. O. maar het best kon worden opge zegd. Het uitblijven hiervan was vol gens sprekers aanleiding van de moeilijkheden bij de beloning van arbeiders die in los- en laadploe- gen werken. Dit bleek bij vragen die hieromtrent werden gesteld. Ook in het jaarverslag van de secretaris kwam de nieuwe C. A. O. ter sprake. Overigens bleek uit dit jaarverslag dat de afde ling zeer actief is geweest. De penningmeester, de heer R. Ver mast, gaf een overzicht der finan ciën, de rekening sluitende met een batig saldo. Tot slot van de vergadering werden de leden opgewekt mis toestanden zoveel mogelijk te melden, opdat de districhtsbe- stuurder bij zijn besprekingen met werkgevers met duidelijke feiten voor de dag kan komen. Minister Struycken sprak in in 't Concertgebouw voor de K. V. P. Gisteravond heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Publiek Rechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsvorming, mr A. A. M. Struycken, in het kader der a.s verkiezingen voor gemeente en Provinciale Staten een rede ge houden in het Concertgebouw dat door leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, burge meesters en partijleden der K.V.P. uit geheel Zeeland was bezet. Ook de heer J. van Don gen, lid van de Tweede Kamer, was aanwezig. In een zeer uitvoerige rede be lichtte minister Struycken de waarde vang oe'de provinciale- en gemeente-besturen. Spreker gaf een uiteenzetting over de onder zijn ministerie ressorterende P. B. O. en schetste daarvan de ontwikkeling. Hij betoogde daar bij o.a. dat de K.V.P. het van groot belang acht dat werkgever en werknemer in het bedrijf zo nauw mogelijk samenwerken. Ook de bezitsvorming vormde een punt van uitvoerige bespre king. Hoewel prof. Romme in het begin werd gehoond om dit para depaard, moest spreker tot zijn vreugde constateren, dat deze idee steeds meer ingang vindt. Over de huidige beknotte be voegdheden der gemeentebestu ren zei minister Struycken, dat dit een noodzakelijkheid is, die naar hij hoopte, niet al te lang zal duren. De meeste van de pro blemen die in Zeeland leven, wer den door de minister in meerdere of mindere mate besproken. De omlijsting van deze avond was door de afdeling Tterneuzen der K.V.P. uitstekend verzorgd Een dansgroep van jongens en meisjes van de N. C. B. uit West Zeeuws-Vlaanderen gaf ritmische oefeningen en volksdansen. On der leiding van de heer W. M. G. Bartz zong het 70-leden sterke Sint Ceciliakoor uit St Jansteen, zeer bekend door zijn vele malen optreden voor de radio, vooral middeleeuwse liederen uit ver schillende landen en een enkel operafragment. Ieder nummer werd met een allerhartelijkst ap plaus beloond. Dit was meer dan verdiend. Door leden van de Ca- mere van Rhetorica „De Trans figuratie" uit Hulst werd een samenspraak gehouden, waarin de dagelijks besproken proble men van Zeeuws-Vlaanderen naar voren werden gebracht. Vergadering gemeenteraad. In verband met het instellen van de z.g. toeristenkaarten werd de bestaande legesverorde ning gewijzigd. De prijs voor een toeristenkaart werd vastge steld op 0,75 per kaart. De leges voor geluidswagens werd op ƒ1,— vastgesteld en het les- rijden voor tweewielige motor rijtuigen gaat ƒ0,50 kosten. De gemeenterekening 1956 sluit met een batig slot van rond 22.000,Een kasgeldlening met de S. B. M. van 60.000, tegen 5 °,o rente werd verlengd. Bij de bespreking over het al of niet aanstellen van een derde schoolarts merkte de voorzitter op dat het rijk hiervoor toe stemming heeft verleend. Hij was echter van oordeel dat er eerder naar gestreefd moet wor den om deze dienst meer effi ciënt te maken. Mevr. Van den Broeckede Man merkte op, dat altijd naar efficiency gestreefd moet wor den. Zij acht aanstelling ge wenst daar gebleken is dat de artsen tijd te kort komen. De heer C. Mabesone achtte aanstelling ongewenst in ver band o.m. met de precaire finan ciële situatie der gemeente. Het voorstel van B. en W. was geen derde schoolarts aan te stellen en dit werd aanvaard met de stemmen van mevr. Van den Broecke en de heer v. d. Lijcke tegen. De Commissie Bijzonder Ker kelijke Gezinszorg kreeg de ge bruikelijke bijdrage. Dokter J. Hage werd aange steld tot onbezoldigd gemeen te-arts. De diepvriescentrale in Eede moet voor huur van het gebouw 120,per jaar beta len evenals in Sint Kruis. De belangstelling voor de diepvries inrichting is in de gemeente zeer groot. Ook in de wijk Draaibrug wordt daar naar gestreefd en ook hier zal het gemeentebe stuur alle mogelijke medewer king verlenen. Nieuwe vleeskeuringsverorde ningen werden vastgesteld. Bij de vaststelling van nieuwe straatnamen las de heer J. Ros- seel een historisch fragment voor dat inhoudt dat de Rei- naert zijn oorsprong vindt in Aardenburg. Hij achtte het juist om de vos Reinaert in de namen der stratent e betrekken. Naar één der Reinaertbewerkers komt er een Utenhovestraat. Verder komt er op voorstel van wethouder Catsman een Henne- quinstraat. Ouderavond school B te Driewegen. Te Driewegen werd de jaar lijkse ouderavond van school B gehouden. Het hoofd der school, de heer B. van der Velde, sprak zijn blijdschap er over uit, dat na. genoeg alle ouders aanwezig wa ren. Hij begroette vervolgens het voltallig college van B. en W., alsmede ds W. Evenhuis, die voor het geven van godsdienstonder richt aan de school verbonden is. Het afgelopen jaar werd door het hoofd der school in vogel vlucht bekeken. Hij bracht war me dank aan de ouders, die het mogelijk maakten St. Nicolaas en Zwarte Piet van een nieuw „uni. form" te voorzien. De schoolkas blijft regelmatig gespekt. De heer Rijnberg gaf een over zicht van de vrijwillige bijdragen voor de school en legde verant woording af van de gedane uit gaven. Vervolgens kwam de zeer deso late toestand, waarin de school te Driewegen verkeert ter sprake. Burgemeester A. P. Kostense verzekerde de ouders, dat de ge meenteraad al 't mogelijke heeft gedaan om voor Driewegen tot de stichting van een nieuwe school te komen. Gezien echter het teruglopen van het leerlin gental en het geboorte-overschot, is men er niet ingeslaagd de school op de urgentielijst ge plaatst te krijgen. Thans heeft de gemeenteraad besloten te trachten een semi-permanente houtenschoolgebouw neer te zet. ten, waardoor de allerergste wo ningnood voor de school te Drie wegen opgeheven zou zijn. Voor het huidige gebouw zou mis schien wel een bestemming ge vonden kunnen worden. Vervolgens was het woord aan de kinderen, die verschillende aardige versjes declameerden. De allerkleinsten vertelden op rijm het sprookje Sneeuwwitje, 't Was leuk te zien met welk een ernst deze peuters zich van hun taak kweten. Alles verliep vlot, zeer tot genoegen van de onderwij zeres mevrouw Meert, die het ge dicht van Sneeuwwitje gemaakt had. Tijdens de pauze was er gele genheid het werk van de school jeugd te bekijken. Na de pauze werd een aantal vragen beantwoord inzake de nieuwe school en het onderwijs, waarna de voorzitter van de oudercommissie, de heer A. den Hamer, de heer en mevr. Van der hoopte echter dat de weersom- beide bedragen als lening te ac cepteren tegen de door de Bank van Ned. Gemeenten gestelde voorwaarden, waarmede de raad accoord ging. De heer I. van Houte en A. Bril wezen er op, dat het huns in ziens wenselijk is gezien de be stedingsbeperking met de uitvoe ring van openbare werken de minst kostbare weg te bewan delen. In dit verband gaven zij de suggestie voor de voorgeno men bouw van de 5 woningwet woningen geen nieuwe straat aan te leggen, maar langs de ge baande weg, waar zowel riolering, straatverlichting als bestrating- is. De voorzitter zei in de toe komst hiermee rekening te wil len houden. Voor de tuingrond, die inder tijd voor uitbreiding van de zui veringsinstallatie werd aange kocht en nog niet dadelijk nodig is, waren een aantal gegadigden, namelijk hotel Noordzee, die 494 m- tuingrond vroeg, v. d. Bet g met een aanvrage van 100 m-, Piet van Acker met 140 m'2, Jan Fremouw met 140 m'2, Jac. van Hee met 210 m'2 en P. Faas Sr. met 100 m'2. In overleg met de aanvragers zal B. en W. de be schikbare tuingrond verdelen en in huur uitgeven voor 4 cent per m'2 per jaar. Afwijzend werd beschikt op de subsidie-aanvrage van de Stich ting Luchtverbinding Zeeuws- Vlaanderen om een bijdrage van 4 cent per inwoner ten behoeve van de exploitatie van de helicop- terdienst AxelRotterdam v.v. Kringvergadering der Z. L. M. Te Oostburg had de jaarlijkse vergadering van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M. plaats. Voorzitter M. de Bruijne kon een groot aantal aanwezigen welkom heten, waaronder oan. ir. H. J. de Bruin, van de Plan- tenziektekundigedienst te Wa- geningen; mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg, en mr. J. F. G. Schlingemann, alge meen secretaris der Z. L. M. In zijn openingswoord ge waagde de kringvoorzitter van de ongerustheid, welke er in landbouwkringen heerst voor de toekomst. Hij waagde het niet voorspellingen te doen, daar al les zo onzeker is, en men niet in de taekomst kan kijken. Spr vraagstuk „Zijn we met de oe- strijding van plantenziekten op de goede weg?" Spreker begon zijn zeer interessante causerie met te waarschuwen voor het gebruik van de uiterst giftige stoffen, waarmede de verschil lende landbouwgewassen wor den bespoten. De giftigheid van de stoffen mag niet onderschat worden. Spuiten is een ingrij pen in de natuur, evenals de landbouw zelf, hoe gek het ook klinkt, tegen-natuurlijk is. Immers, door grote percelen met gelijke vruchten te planten, werkt men tegen de natuur in. Laat men braakliggend land zijn gang gaan, dan ziet men allerlei soorten gewassen er op groeien. Dan is het de natuur zelf, die voor afweermiddelen zorgt. Nu wordt voor bepaalde para sieten het kweek veld wel eig gunstig gemaakt. Zij krijgen de kans er op te gedijen en ge bruikt men bespuitingen tegen de parasieten, dan maakt men ook hun aartsvijanden dood. In de langzame wrede strijd in de ntuur gaat het niet aan te zeggen dat de sterkste wint. Wie met de grootste hoeveelheid is, die wint. Een zwerm bijen is in staat een groot paard te doden. Spreker gaf de raad de chemi sche bestrijding tot het uiterste te beperken. Om goed en doelmatig te kun nen bespuiten is voorai nodig, dat de boer meer kennis verza melt over de parasieten en de juiste wijze van bestrijding. Aan de hand van een groot aantal voorbeelden uit de praktijk toonde spreker aan, dat er door vaak en ontijdig spuiten heel wat geld onnodig verspoten wordt. partij ,,De Treffers" uit Bosch- kapelle niet kansloos. Met 34 ca ramboles verschil werd ook deze laatste match door „De Tol" ge wonnen en deze vereniging kwam daardoor in het bezit van een fraaie beker. In totaal had „De Tol" een voorsprong van 93 ca- amboles op de naaste concur rent „De Treffers". De laatste wedstrijd was als volgt: Stoppeldijk Boschkapolle J. Lauwers-A. Mangnus 4148 A. Verdurmen- M. Herman 3034 E. de Schepper. E. Strooband 65— 74 H. Goossen-J. Mangnus 4368 J. Gelderland- A. Lambert 6355 A. Heijens-A. de Bakker 4237 J. de Theije-L. de Bakker 3136 J. Fruijtier-P. Mangnus 6073 H. de Bakker- J. Dobbelaar 4829 H. Wijnacker- G. Mangnus 13267 555—521 Hoogste serie: H. Wijnacker: 30 car. Velde, die Driewegen per 1 mei gaan verlaten, hartelijk dank bracht, voor hetgeen zij voor de buurtschap hebben gedaan. Namens de oudercommissie, ouders en leerlingen werd de heer Van der Velde een enveloppe met een boekenbon aangeboden en mevr. Van der Velde kreeg voor de vele uurtjes die zij onge twijfeld alleen heeft door ge bracht een prachtige plant aange boden. Tot slot werd nog een film ge draaid van het Kruger Wildpark. Tijdens de pauze werd de aan wezigen verversingen aangebo den en vond de traditionele ver loting plaats. Raadsvergadering. Na de gebruikelijke opening dei- vergadering deelde de voorzitter mede, dat van mej. Brevet, on derwijzeres aan de o.l. school te Nieuwvliet, bericht was ingeko men, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Cadzand aanneemt. De voorzitter had een zeer ver heugende mededeling te doen. Van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid is be richt ingekomen, dat deze be windsman de herziening van het wederopbouwplan voor Cadzand- Bad heeft goedgekeurd. Dit plan voorziet in de aanleg van een parkeerterrein nabij het dagjes centrum en de aanleg van tennis banen. De heer M. Hoste te Oostburg verzocht ontheffing van reini gingsrechten, hem opgelegd voor diens zomerhuis „De kabouter". B. en W. adviseerden de raad geen ontheffing te verlenen, welk advies de raad opvolgde. Uit de eerste wederopbouw- lening zal aan de gemeente een lening van 9000 kunnen worden verstrekt, uit de tweede weder- opbouwlening een bedrag van 7950. B. en W. stelden voor ndigheden, welke vorig jaar voor 0.1 landbouw zo slecht wa ren, Uit jaar beter zouden zijn, zodat naast een onzekere markt, men toch de zekerheid van te oogsten zou hebben. De penningmeester, de heer T. de HulluBasting, liet een min der prettig geluid horen. Het be zit van de vereniging is n.l. ach teruit gelopen. De grote oorzaak hiervan is het wel het feit, dat de laatste bijdrage voor het voorbeeldbedrijf in de Braak manpolder werd betaald. Dit "be drag, groot ƒ4900, hapte er nogal stevig in. Uit schriftelijk ingekomen vragen bleek dat de verhoging vat) de pachtprijs verschillende boeren nogal dwars zit. Vooral het verhogen met terugwerken de kracht vond men zeer onbil lijk. De voorzitter gaf als zijn per soonlijke mening te kennen, dat de Grondkamer in Arnhem deze verhogingen met terugwerkende kracht beslist niet goed zal keu ren. De problemen rond de melk prijs en de garantieprijs voor de suikerbieten werden besproken. Hierop antwoordde de heer J. Becu, die deel uitmaakt van het bestuur van het Landbouwschap. De bedreiging van cultuur gronden door de uitbreidings plannen van de gemeenten werd uitvoerig besproken. De landbouwers, waarvan men grond dreigt te onteigenen moe ten zich zo snel mogelijk bij de landbouworganisatie vervoegen. Na een uitgebreide verkiezing werd de heer J. B. Becu be noemd tot hoofdbestuurslid, met als plaatsvervanger de heer M. Risseeuw. In de plaats van de heer M. Verbrugge, die niet meer herkiesbaar was, werd de heer J. van Dijke benoemd, ter wijl als plaatsvervangers zul len fungeren de heren M. Ris seeuw en I. de Hullu—Basting. Na een pauze hield ir. H. J. de Bruin een inleiding over het K.V.P.-forum. Het door de afdeling Sas van Gent van de K.V.P. georganiseer de forum is uitgegroeid tot een gezellige en geanimeerde bespre king van problemen op velerlei gebied. Het forum bestond uit de heren J. van Dongen, lid van de Tweede Kamer, Ir. Dikötter, lid van Gedep. Staten, en E. Lansu, kring-secretaris en propagandist van de K. V. P. De voorzitter, de heer Colsen, prak in zijn openingswoord voor al zijn vreugde uit over het feit dat de Kajotters en bloc naar deze avond waren gekomen. Het forum was van mening, dat een rijksregeling die op be hoorlijke wijze voorziet in tege moetkomingen in de financiering en exploitatie van bejaarden tehuizen, niet binnen afzienbare tijd zal tot stand komen. Op een vraag hoe het zit met eventuele schadevergoeding aan mensen die destijds op grond van Rijkswaterstaat hebben gebouwd en die nu hu®, huizen moeten ver laten omdat rijkswerken worden uitgevoerd, ontstond een tang debat. Bedoeld werden de wonin gen die langs het kanaal Gent Terneuzen staan. Juridisch was het rijk niet verplicht tot het be talen van schadevergoeding. Om dat de bestaande kanaalplannen echter in hoofdzaak strekken ten voordele van een nabuurland was het forum van mening dat het verlenen van schadevergoeding toch wel op zijn plaats zou zijn. Er werd toegezegd dat aan de K.V.P. verzocht zal worden een studie van dit probleem te maken. Kwamen nog aan de orde vra gen over de opheffing van de na tionale reserve, het maatschappe lijk werk (gezinsverzorging), het stellen van de portefeuillekwes tie, een euvel dat het werk van de Tweede Kamer zo zeer be moeilijkt en in wezen de demo cratie aantast enz. In zijn slotwoord wees de heer Colsen nog eens met nadruk op de mogelijkheid tot het siemmen bij volmacht voor zieken, ouden van dagen en uitstedigen. Biljartdriekamp. De driekamp tussen de biljart clubs uit Stoppeldijk, Boschkapol le en Axel is geëindigd in een overwinning van „De Tol" uit Stoppeldijk. De finale werd onder grote belangstelling gëspeeld in café Th. Crom.been te Rapen burg-tol. „De Tol" had in de voor. afgaande wedstrijden reeds een mooie voorsprong verkregen, maar niettemin was de tegen- TWEE UTRECHTSE BEJAARDEN DOOR GAS VERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN Twee Utrechtse bejaarden, de 83-jarige heer A. W. van Vee- nendaal en z'n 89-jarige schoon zuster, mej. W. Gadella, zijn door gasverstikking om het le ven gekomen. De oude heer had n.l. maandagmiddag een gas- comfoor in de keuken willen aansluiten maar heeft daarbij een verkeerde kraan opge draaid. Het gas stroomde vrije lijk door de woning, zonder dat de oudjes iets hebben gemerkt. Hun reukvermogen was de laat ste tijd n.l. aanzienlijk minder geworden. De dood overviel de vrouw terwijl ze in een stoel zat, terwijl het ontzielde lichaam van de man in de gang werd aangetroffen. Het ongeval moet maandag omstreeks 1 uur hebben plaats gevonden, doch werd gisteren eerst tegen de middag ontdekt, toen een schoonzoon van de heer Van Veenendaal een be zoek aan de oudjes wilde bren gen. Hij vond de deur gesloten, hetgeen hem verdacht voor kwam, omdat reeds eerder de oudjes aan de dood ontsnapten toen zij eveneens een verkeerde gaskraan hadden opengedraaid. De schoonzoon klom over het tuinhek bij de buren en ver schafte zich toegang tot de wo ning, waar hij beide oudjes aantrof. Vermoed wordt, dat de oud jes, zoals gewoonlijk, het gas- comfoor van de keuken naar de kamer hebben gebracht, waar, naar hun vroegere beweringen, een sterke gasdruk op de lei ding willen aansluiten. Aan de keukenleiding zit een dubbele kraan. Op één daarvan sloot de heer Van Veenendaal het gum mislangetje aan, maar zette te gelijkertijd de verkeerde kraan open, waardoor het gas ont snapte. De familie had de oud jes reeds eerder op het gevaar van het verwisselen van het gascomfoor gewezen, maar men trok hier zich weinig van aan. Ook herhaalde pogingen van de familie om de oudjes in een rusthuis onder te brengen stuit ten op onwil van hen beiden. ONTPLOFFING TIJDIG VOORKOMEN Een 55-jarige stoker heeft gistermorgen in een kelder van een bankgebouw aan de Blaak te Rotterdam enige bange ogen blikken beleefd. Toen hij met laswerkzaamheden bezig was, sloeg plotseling de vlam in de acetyleenfles. Onmiddellijk waarschuwde men brandweer en politie en spoedig was de omgeving van het bankgebouw afgezet. De brandweer liet met een de kelder vollopen om de fles in het water af te koelen en daarna deed men de fles in een bak met water. Twee brand weerlieden hebben tenslotte de gevaarlijke fles in de Wijnhaven laten zakken. 106. Nadat de ruiterij teruggekeerd is en men voor Harald een graf gedolven heeft, haasten Eric en Ingrid zich naar Olaf's burcht. De reusachtige be- renjager zit alweer in een stoel en is zijn ontroering nauwelijks meester als hij zijn dochter heelhuids te rugziet. Kort vertelt Eric wat er allemaal ge beurd is, waarna ook Olaf het relaas 'doet van Ingrid's ontvoe ring. „Het is mijn eigen schuld", zegt hjj, „ik had de skalde moeten ge loven, dan was er niets gebeurd". „Inderdaad", klinkt op dat ogen blik een stem en glimlachend dren telt de skalde binnen, „dan was er niets gebeurd; dan leefde Harald nu nog om met zijn schurken- troep de ene misdaad na de ande re te plegen. Blij toe dus dat er wèl wat gebeurd is". Dan bepraten ze de toestand van het ogenblik. De vijanden in Noor wegen zijn weliswaar verslagen, maar Bohuslan vormt nog steeds de bedreiging op de achtergrond. Zolang deze vijand niet verslagen is zal er altijd onrust blijven. Re denen voor een krijgstocht zijn er genoeg, niet alleen hebben de Bo- huslaners zich in het verleden al tweemaal lafhartig tegen Noorwe gen gekeerd, de vorsten van Bo huslan zijn bovendien niet de recht matige heersers. De enige telg van het ware koningsgeslacht is Hrulf, de kleine knaap wiens moeder lang geleden Eric's hulp en bescherming inriep. Tegen het leger van Eric, dat nog op gevechtsterkte is durft Bo huslan geen openlijke strijd, dat is bewezen, maar het is al laat in de herfst en voor een krijgstocht in de winter voelt Eric weinig. Ze zouden dus pas het volgend voorjaar kun nen optrekken, en in die tijd kan Bohuslan zich gemakkelijk ver sterken, dus het enige is, de Bohus- laner een eis tot overgave te stel len. Eric heeft zelf een Bohuslaner gegijzeld, dus zal de vorst van Bo huslan Eric's onderhandelaars wel mot rust laten. „Welnu", zegt de skalde rustig, „wanneer gij mij een kleine gewa pend escorte meegeeft, zal ik deze onderhandelaar zijn". WOENSDAG 5 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Satanseliand". Concertgebouw, 7.30 uur- Muziek- en toneeluitvoering „Harmonie Terneuzen". Jeugdgebouw Kerkhoflaan, 14.0023.00 uur: Verkeers. en Hobby-tentoonstelling. Hotel „Rotterdam", 14.30, 19.00 en 21.15 uur: Modeshow. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Kinderleed". DONDERDAG 6 MAART. TERNEUZEN: Concertgebouw, 8 uur: Muziek- en toneeluit voering „Harmonie Terneu zen". Jeugdgebouw Kerkhof laan, 18.0023.00 uur: Verkeers- en hobby-tentoonstelling. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De pastoor van Kirschfeld. TWEEDE KAMER. ln de vergadering val ite Kamer is dins< vsortgezet de interi>elli neer Biewenga (A.R.) met de stijgende werld :o*et betrekking tot d ring van de werkgeleg wel de normale als lende. Verleden donderdag heer Biewenga tijdens pellatie een twaalftal steld, waarop de minis Sociale Zaken en Volk; heid, de heer Suurhoff middag heeft geantw voorstel van de voorzittei liesloten de interpellatie niet aanstonds af te Thans komt de heer ga weer aan het woord tiet antwoord der regi geheel onbevredigend De minister heeft ovei la's gesproken, welkt geweest zouden zijn. Spr. meent, dat aa Uan worden, dat thai met aanvullende we worden begonnen. De heer Biewenga eraan, dat de minister *egd, dat de werkloosh wijten aan de overbesl niet aan de bestedingsb Deze overbesteding sprekers oordeel door net moeten zijn voorko Hij bespreekt verv maatregelen welke kondigd om tot verminc werkloosheid te gerakc van oordeel dat bepaalc eerder hadden moete: uitgevoerd. Hij handhaaft zijn dat belastingverhoging tig en niet gewenst Onbevredigend zijn mededelingen met betrek de premieregeling voor Here woningbouw, moet paraat zijn de: bouw te bevorderen al: voldoende op dreef acht het een bezwaar zake geen toezeggingen daan. Op het ogenblik over nog geen motie Een ander lid zijner over deze aangelegenhe der spreken en dan woord der regering gewacht. Hij hoopt, dat binne lange tijd een regeling dustriefinanciering zal komen. Spr. uit de regering niet zal talme loegezegde industrialisa De heer Zegering 1VVD) verklaart met ming te hebben kennis van de aangekondigde Ion. Spr. bepleit de noodza van het in voorraad voldoende plannen, gende werkloosheid den ter hand genom is herhaaldelijk aang het stelt hem teleur, raad thans niet voldi De voorrang moet geven aan plannen, vend effect opleverer structuur van het noc lands en de zogenaami gebieden. De heer Andriessen .spreekt de regie deze: latie en zegt het te dat deze interpellatie om van de regering te krijgen over de voornemens der regi betreurt het gemis var Op vergaderingen koi der regering wel iets i zoals minister Hofstra tiruari voor de vergai federatie Amsterdam we Koers". Daar hee orete plannen der reg gekondigd. Waarom hij, zijn deze niet aai medegedeeld? Spr. blijft van oor 'jestedingsbeperking L'len drastisch afrem zou een duurzaam fir tekort betekenen. De werkoosheidspo z.i. niet op de eerste den bezien van de actu uit. Primair moet ze worden uit de gezich blijvende werkgelege de groeiende bevoll heeft hij gemist in de tie van de heer Biewe betoog van de ministei ten deze teleurgestel toogt, dat aan struct] regelen gedacht moet Vervolgens beplei noodzakelijkheid van dering, waaromtrent iticii tot zijn spijt nie gelaten. Hij vraagt windsman kan med bet staat met de wegen waarlangs be: tot stand moet komei De heer Andriesse: o.m. het te betreuren ters der werkloosh] arbeidsbureaus niet t worden verstrekt aan te er dan geen forme Verheugend is het, gering met een aanl maatregelen ter bes werkloosheid is ge ban daarmede insl beeft hij nog verlang Spr. bepleit steun a lijverheid, in het bij: de eigen woning en Gere bouw. Hij vraaj maatregelen, die e: richt, c tt het aanta; bouwen woningen worden gehouden. Hij di ngt verder bevordering van de t •pvoering van de s

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2