Dulles acht jet-voorwaarden onaanvaardbaar Sowj De instorting in staatsmijn Maurits Bijeenkomst van Indonesische nationale raad Krachtig Nederlands protest in Djakarta HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 5 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4311 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD NAVO-RAAD VERWERPT RUSSISCHE VOORWAARDEN Anti-communistische front in Zuid-Sumatra steunt Midden-Sumatra TEGEN ONRECHTMATIG GEBRUIK VAN DE „KASIMBAR" De Arabische Liga en de Algerijns-T unesische grenskwestie PERZISCHE MINIATUREN VOOR KONINGIN JULIANA DANKTELEGRAM VAN PRINSES BEATRIX 'n touwtje springende president De slachtoffers BESPREKINGEN IN EEN WAAS VAN GEHEIMZINNIGHEID GEHULD ZAL OOK ATJEH ZICH BIJ MIDDEN-SUMATRA AANSLUITEN TRIESTE VONDST IN TUIN TE AMSTERDAM Slachtoffer van hongerwinter in 1945 Franse militaire transporten in Marokko geblokkeerd MIJNONGELUKKEN IN ENGELAND ONGEREGELDHEDEN IN KARATSJI AARTSBISSCHOP VAN LIVERPOOL GEMOLESTEERD De stand van de geregistreerde arbeidsreserve Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties)5 regels 1,- Iedere regel meer 20 et. Inzending advertennes tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Minister Dulles heeft dinsdag op zyn wekelijkse persconferen tie verklaard, dat de Russische voorwaarden voor een conferen tie van ministers van Buitenland se Zaken, voorafgaande aan een topconferentie, voor de Verenig de Staten onaanvaardbaar zijn. De minister was van oordeel dat de Sowjet-voorwaarden een bijeenkomst zoals de Verenigde Staten die wensen, uitsluiten. iDe Verenigde Staten, zo zei hij, willen niet meedoen aan bedrog of een grap en zij willen niet een bijeenkomst doen slagen, waar men zich feitelijk niet met iets van betekenis zal bezig houden. Ook voelen zij niet voor een bij eenkomst, waar op een scherpe «aanier meningsverschillen wor den onderzocht, hetgeen de span ning zou doen toenemen. Dulles zei geen kwestie van enige betekenis te kennen, waar over de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het, gezien de be staande standpunten naar rede lijke waarschijnlijkheid eens kun nen. worden. Voorts zei de minister dat er zekere vooruitzichten zijn op een wijziging in het Amerikaanse standpunt betreffende het ver binden van een verbod op het ne men van proeven met kernwa pens en een. akkoord over een be ëindiging van de produktie van dergelijke wapens. Deze kwestie werd voortdurend bestudeerd en zij zou met de bondgenoten van de Verenigde Staten worden be sproken. De Verenigde Staten zijn niet van plan 't akkoord dat zij vorig jaar met de andere westelijke mogendheden in de uit vijf leden bestaande subcommissie voor ontwapening hebben bereikt, een- aüdig te wijzigen, aldus de Ame rikaanse minister. Op de vraag, of de Verenigde Staten, absoluut eisen dat de Duit se kwestie op de agenda van een topconferentie wordt opgenomen, antwoordde Dulles dat hij hier op eigen gezag geen antwoord op kon geven, daar men. rekening dient te houden met de opvattin gen van de bondgenoten en met het' feit, dat wat de. Verenigde Staten betreft de president uit eindelijk beslist. Wel herinnerde de minister er aan, dat men in 1955 op de topconferentie van Genève had erkend, dat het Duitse vraagstuk nauw verbonden was met de vei ligheid in Europa. Voorts hadden de vier deelnemende mogend heden erkend verantwoordelijk heid te hebben inzake de eenwor ding van Duitsland, terwijl zij het er ook over eens waren geweest, dat Duitsland moet worden her enigd door middel van vrije ver kiezingen overeenkomstig de be langen van het Duitse volk en de Europese veiligheid. Dulles was van oordeel, dat het van een twijfelachtige wijsheid zou getuigen, ais men een tweede topconferentie belegde om. de resultaten van de eerste te begra. ven in plaats van deze uit te werken. Het standpunt van de NAVO-landen in dit opzicht was met algemene stemmen op de NAVO-topconferentie van decem ber j.l. te Parijs tot uitdrukking gebracht. De Amerikaanse minister ging De permanente raad van de NAVO heeft de Russische voor waarden voor liet houden van een topconferentie verworpen. Een woordvoerder van de NAVO aei na de vergadering: ,,Het Wes ten kan niet akkoord gaan met het beleggen van een topconfe rentie als er niet enige overeen stemming bestaat over belang rijke problemen waaronder de Europese veiligheid en de hereni ging van Duitsland. Een woordvoerder zei dat het er niet naar uitziet dat de laatste Russische voorstellen een topcon ferentie dichterbij hebben ge bracht. De NAVO-bondgenoten zei hij, willen dat de ministers van Bui tenlandse Zaken de basis voor een topconferentie leggen, na een grondige bespreking van de kwesties die Oost en West ver deeld houden. „Wij moeten de Russische voorstellen geduldig blijven bestuderen en tegenvoor stellen doen totdat wij het eens zijn over een agenda die tot enig succes kan leiden". de aan Radio-Padang heeft dinsdag avond medegedeeld, dat luitenant kolonel Achmad Hussein, de mi litaire commandant van het op standige Midden-Sumatra, een telegram met een toezegging van steun heeft ontvangen van het „anti-communistische front van Zuid-Sumatra". In het telegram werd medegedeeld, dat het front zich tenvolle achter het door de revolutionaire regering uitgege ven manifest schaart. bij zijn verklaring uit van tekst van de Sowjet-nota Frankrijk, waarvan de inhoud maandag werd bekendgemaakt. Hij merkte op, dat de Russische nota, die vrijdag aan de Verenig de Staten werd gezonden, nog niet gepubliceerd was. De inhoud hiervan verschilde in geringe mate van de nota aan Frankrijk. In deze nota liet Rusland we ten, dat er van weerskanten een gelijk aantal ministers van Bui tenlandse Zaken aan het overleg zouden moeten deelnemen en dat Polen, Tsjecho-Slowakije en Roe menië vertegenwoordigd dienden te zijn. In commentaar hierop zei Dulles zich niet met de opvatting te kunnen verenigen, dat men Engeland en Frankrijk enerzijds en b.v. Roemenië en Bulgarije anderzijds gelijk zou kunnen stel- len. Als de Sowjet-Unie enige mensen in het gesprek wilde be trekken, die automatisch haar woorden zouden herhalen zodat die woorden drie of vier in plaats van een maal zouden worden ge zegd, was dat' tijdverspilling, doch het was in het belang van de vrede om deze „bezoeking" te lijk zal zijn door een op de juiste aanvaarden. Dulles veronderstel-1 wijze uitgevoerde „verkenning" de dat de Verenigde Staten hier- enige punten van overeenkomst mee akkoord zouden gaan. I te vinden. De minister noemde het Russi sche standpunt ten aanzien van een mogelijke topconferentie dub- belzinnig. Enerzijds wilden de Russen een agenda met belang rijke kwesties, maar anderzijds waren zij van oordeel, dat de agenda moest bestaan uit punten, waarover men het waarschijnlijk eens zou kunnen worden. Dit laat. ste zou moeilijk kunnen worden bereikt op de standpunten van de regeringen in te gaan. Wellicht zou deze inconsequentie echter kunnen worden opgelost op een voor de Verenigde Staten aan vaardbare wijze. Hoewel de be staande standpunten een akkoord niet waarschijnlijk maakten, be tekende dit niet dat het onmoge- De Nederlandse regering heeft op 28 februari de diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta opgedragen krachtig te proteste ren bij de regering van de repu bliek Indonesië tegen het onrecht matig gebruik van het aan de Kon. Paketvaart Mij toebehorend s.s. „Kasimbar" en tegen de be schieting van Hr. Ms. „Drenthe" door Indonesische militairen aan boord van de „Kasimbar". In de protestnota, die maan dag 3 maart j.l. op het Indone sische ministerie van Buiten landse Zaken is overhandigd wordt o.m. het volgende gesteld „Op 21 februari te ca 3.40 uur plaatselijke tijd ontmoette Hr. Ms. Drenthe in volle zee op 0 graden 38, 2 minuten zuider breedte en 119 graden 16, 0 mi nuten oosterlengte een schip dat bij onderzoek bleek te zijn het s.s. „Kasimbar", toebeho rend aan de N.V. Kon. Paket vaart Mij., welk schip een Ne derlandse zeebrief bezit en de Nederlandse natievlag voert. Daartoe gesommeerd door Hr. Ms. Drenthe v/eigerde de „Kasimbar" te stoppen. Nadat een waarschuwingsschot voor de boeg was gelost werd vanaf genoemd schip vuur uit kleine vuurwapens afgegeven op Hr. Ms. Drenthe. Bij het aanbreken van de dag is vervolgens een aantal bemanningsleden van Hr. Mr. Drenthe op de „Kasim bar" overgegaan. Zij bevonden dat laatstgenoemd schip voer onder commando van een Indo nesische gezagvoerder die niet door de rechtmatige eigenares de N.V. Kon. Paketvaart Mij: als zodanig was aangesteld. Voorts bleek zich een detache ment van een U-tal gewapende Indonesiërs behorende tot de strijdmacht van de repubiiek Indonesia aan boord te bevin den. Op bevel van de comman dant van Hr. Mr. Drenthe is de „Kasimbar" vervolgens opge- stoomd naar de havenplaats Manokwari teneinde aan de Abdei Chalek Hassoena. secre taris-generaal van de Arabische Liga, heeft gezegd, dat de kwestie van de Algerijns-Tunesische grens aan de spits zal staan van de agenda van de raad die zater dag bijeenkomt. „Frankrijk evacueert de inwo ners van dit gebied met geweid Dit schiep een toestand gelijk aan die van de Palestijnse vluchtelin gen. rechtmatige eigenares ter be schikking te worden gesteld. De Nederlandse regering te kent krachtig protest aan tegen het onbevoegd en onrechtmatig gebruik dat onder het gezag van de regering van de repu bliek Indonesië van het s.s. „Kasimbar" is gemaakt en te gen het optreden met wapenge weld door tot de officiële strijd krachten van de republiek In donesië behorende militairen tegen Hr. Ms. Drenthe in de rechtmatige uitoefening van de bevoegdheden van de Kon. ma rine t.a.v. een Nederlands schip op volle zee. Zij behoudt zich terzake voor van de republiek Indonesië volledig vergoeding te eisen van de dientengevolge ontstane schade", aldus de be kendmaking van het ministerie van Buitenlandse Zaken. H. M. de Koningin heeft gister, middag op het paleis Soestdijk ontvangen de ambassadeur van Iran en mevrouw Meftah. De am bassadeur van Iran overhandigde de Koningin een geschenk van de sjah van Perzië, bestaande uit twee Perzische miniaturen. Koningin Juliana heeft het vo- rig jaar bij een bezoek aan de tentoonstelling van Perzische mi niaturen, welke werd gehouden in het Haagsche Gemeentemu seum, grote belangstelling voor deze kunstwerken getoond. Als een blijk van grote waardering heeft de sjah een oude Perzische miniatuur en een nieuwe, een werk van de Perzische kunste naar Behzad, aan H. M. de Konin gin ten geschenke aangeboden. De gouverneur van Suriname, de heer Van Tilburg, en de pre mier, dr. Ferrier, hebben vanuit het vliegtuig waarmee Prinses Beatrix naar Nederland terug keert, een telegram van H. K. H. ontvangen. Hierin zegt de Prin ses nogmaals hartelijk dank voor het bijzonder prettig verblijf in Suriname. In alle kranten wordt uiting ge. geven aan spijt, dat het bezoek weer tot het verleden behoort en is men het erover eens dat de Prinses alle harten heeft ver overd. Paramaribo tracht zich weer aan te passen aan het dagelijks leven. De tropische regens begon- nen weer in alle hevigheid even als voor de aankomst van Prin ses Beatrix in Suriname. PRINSES BEATRIX TERUG IN NEDERLAND. H. K. H. Prinses Beatrix is gis teravond met een vertraging van bijna 214 uur met dé Super Con stellation „Griffioen" van haar reis naar de West op Schiphol teruggekeerd. Zij werd op het platform door H. M. Koningin Juliana begroet. De nieu-j president van 9 9 Guatemala, Miguel Fuen- tes, heeft voor de televisie een kwartier lang toutje 9 gesprongen om te bewij- 9 zen, dat hij niet „afge- leefd" is, zoals de opposi- 9 9 tie had beweerd, aldus 9 9 meldt het Mexicaanse 9 9 avondblad Ultimas Noti- 9 0 cias". 9 De 62-jarige Fuentes, 9 9 wiens ambtstermijn zon- 9 9 dag officieel begint, zei tot 9 9 de toeschouwersJk voel 9 9 me niet zo moe na deze 9 jongelingsoefening". 9 „Op 3 maart omstreeks 17.00 uur heeft in een der ondergrond se werken van staatsmijn Mau rits een instorting plaats gehad. Een gedeelte van een instructie pijler tussen de 391 en 455 meter verdieping is ingestort. De breuk strekte zich uit over 40 meter van de totale lengte van 96 me ter van de pijler. De afdeling I II, waar zich de instorting heeft voorgedaan, ligt op ongeveer IV2 km van de schacht in het mijn- veld. Nog dezelfde avond is een onderzoek ingesteld naar de oor zaak. Deze ligt vermoedelijk in de geologische omstandigheden ter plaatse. De ramp heeft zich in enkele ogenblikken voltrokken. Op het moment van de instorting bevon den zich in dit gedeelte van de pijler 18 man, waarvan zich 11 personen nog in veiligheid heb ben kunnen stellen. In het overige gedeelte van de pijler waren 27 man werkzaam, die allen kort na het tijdstip van het noodlottig gebeuren de des betreffende afdeling konden ver laten. Met het opruimingswerk werd onmiddellijk een begin gemaakt. Om ongeveer 2 uur in de nacht van 3 op 4 maart werd het eerste slachtoffer geborgen. Het was de Italiaanse arbeider Vittorio Pin- tus, oud 24 jaar, ongehuwd en wonende in het Gezellenhuis Leyenbroek, Sittard. De namen van de getroffenen zijn: J. D. Noort, oud 25 jaar, af komstig uit Rijnsburg, gehuwd, vader van 3 kinderen; B. Groot- karsijn, oud 17 jaar, woonachtig in Geleen, ongehuwd; L. F. Blom maart, oud 30 jaar, woonachtig in Sittard, gehuwd, vader van 5 kinderen; F. Hipwood, oud 34 jaar, woonachtig in Geleen, natio naliteit Engels, geboren te Bir mingham, gehuwd, vader van 2 kinderen; F. Zietarski, oud 34 jaar, woonachtig in Geleen, na tionaliteit Pools, gehuwd, vader van 1 kind; S. Lindiri, oud 22 jaar, ongehuwd, nationaliteit Ita liaan. De leiding van de staatsmijn Maurits heeft de hoop opgege ven, dat nog een van de slacht offers in leven is. Het oprui mingswerk vordert gestadig, maar zal enige dagen in beslag nemen", aldus een mededeling van de Voorlichtingsdienst van de Staatsmijnen. Enkele uren nadat het eerste slachtoffer van de instorting, de Italiaanse arbeider Vittorio Pin- tus, geborgen was, is ook een tweede slachtoffer, de Nederlan der J. D. Noort, door opruimings- ploegen bereikt. Het werk bij de instorting ge schiedt door ploegen van vier man, die elkaar met korte tussen pozen aflossen. Op een persconferentie, die gis termiddag in Geleen is gehouden, heeft directeur ir A. Hellemans van de directie der Staatsmijnen onder meer verklaard, dat het op ruimingswerk en het zoeken naar de slachtoffers in vier ploegen van vier mijnwerkers telkens, wordt verricht. Zij lossen elkaar op geregelde tijden af. Gistermiddag om twee uur wa ren 6 meter opgeruimd van de in totaal ingestorte lengte van 37 meter. Het opruimingswerk zal nog verscheidene dagen in be slag nemen. Er wordt vooral veel hinder ondervonden van het bouwwerk, dat naar beneden is gestort, zoals de ijzeren staven, waarop het dak rust. De betref fende pijler is een geheel nieuwe pijler, die vorige week aangetrok ken is. Toen is men begonnen om deze pijler in werking te laten treden. Maandag is er een hele nieuwe bezetting gekomen met nagenoeg allemaal jonge mijn werkers, die in de leer waren, en daarbij leidinggevend kader. Op het moment dat de zaak begon te schuiven, waren er 18 mensen in het betreffende gedeelte, waar van 11 zich in veiligheid konden stellen. De toestand tevoren was volkomen normaal, niemand had iets gemerkt. Een en ander is heel plotseling gebeurd. President Soekarno heeft ilins- (iag een bijeenkomst geleid van zijn „nationale raad", die een jaar geleden in liet kader van zijn pian tot „geleide demoeratie" werd opgericht. Deze bijeenkomst die drie da gen zal duren, is in een waas van geheimzinnigheid gehuld, en 11a afloop van de besprekingen van gisteren werd geen eommuniqué uitgegeven. Politieke waarnemers meen den echter, dat de raad de hui dige moeilijkheden in het land heeft besproken, na een verslag te hebben aangehoord van een speciale groep leden van de raad, die kortgeleden van een reis naar de buitengewesten zijn terugge keerd. Bovendien viel zij samen met een door de Indonesische ambas sadeur in de Philippijnen, Nazir Pamuntjak, in Manilla afgelegde verklaring, waarin deze voorspel de, dat Hatta mogelijk tegen het einde dezer week aan de centrale regering zal gaan deelnemen en dat het' kabinet-Djuanda wellicht zou kunnen aftreden. Waarnemers in Djakarta ver klaarden niet verbaasd te zijn, als Soekarno aan Hatta zou heb ben gevraagd in de regering te rug te keren, doch zij bekenden nog volkomen in het duister te tasten over de voorwaarden voor zulk een terugkeer. Hatta, die een uitgesproken anti-communist' is en die door het opstandelingenregiem in Midden- Sumatra als premier van een na tionaal kabinet wordt verlangd, heeft tijdens het jongste weekein- kingen met de Indonesische rege- de nog eens zijn standpunt her- ring in Djakarta. haald, dat de communisten uit de regering behoren te blijven. Het plan van Soekarno voor een „ge leide democratie" daarentegen omvat' het opnemen van de com munisten in een „alle-partijen- kabinet". Waarnemers wezan erop, dat de tweede ontmoeting tussen de beide topleiders kennelijk meer succes heeft gehad dan de eerste, die tien dagen geleden werd ge houden en die naar werd verno men, geen resultaten zou hebben opgeleverd. In dit verband wezen zij op het feit, dat noch de rege ringsgezinde, noch de oppositie bladen, die er gewoonlijk gauw bij zijn met berichten over zoge naamde gesprekken tijdens de ontmoetingen tussen Soekarno en Hatta, ditmaal eigen berich ten over de jongste ontmoeting hebben gebracht. „Hoe eerder zij samenwerken, hoe sneller er een eind zal komen aan onze moei lijkheden", schreef de onafhanke lijke „Times of Indonesia". Radio-Padang heeft dinsdag, avond beweerd, dat Atjeh op het punt staat zich aan te sluiten bij het „rebellen-regiem van Midden- Sumatra". Volgens de omroep zou de volgende week hierover in Atjeh een officiële verklaring worden afgelegd. Kortgeleden heeft een aantal autoriteiten uit Atjeh besprekin gen gevoerd met rebellenleiders in Bukittinggi, de hoofdstad der revolutionaire regering. Tezelfder tijd voerden andere afgevaardigden van Atjeh bespre In de tuin van een woning in de Eilandenbuurt te Amster dam, werd op 22 januari j.l. het geraamte gevonden van een jonge vrouw. Uit een onderzoek van de gerechtelijke deskundi ge, dr. J. Zeldenrust, is nu ko men vast te staan, dat het stof felijk overschot is van de 28-ja- rige mej. A. J. v/d G., die tij dens de hongerwinter in 1945 is overleden aan hongeroedeem. Zij woonde daar met haar be jaarde vader, die thans in een rusthuis verblijft. Volgens zijn verklaring tegenover de politie had hij zijn dochter in de hon gerwinter bij zijn thuiskomst dood op bed aangetroffen. Hij had toen de G.G. en G.D. van dit sterfgeval in kennis gesteld, maar toen er na twee dagen nog niemand van deze dienst was verschenen, had hij het stoffelijk overschot zelf in de avonduren in de tuin begraven. Nadien had de oude man, zo deelde hij de politie mede, geen aangifte van het overlijden van zijn dochter bij de burgerlijke stand durven doen, uit vrees voor mogelijke strafrechterlijke gevolgen van het overtreden der begrafeniswet. Drie treinen met Frans leger- materiaal zijn op last van de Ma rokkaanse autoriteiten geblok keerd. Twee van deze treinen, één met bestemming Meknes en de andere met bestemming Mar- rakesj, zijn sinds vrijdag te Port Lyautey geblokkeerd. Een derde trein die niet verder mag, staat sinds maandagochtend op het station van Fez. In een mijn in Zuid-Wales zijn gisteren twee mijnwerkers om het leven gekomen doordat him liftkooi vie'. Twee anderen wer den ernstig gewond. Ook in een mijn bij Sheffield is gisteren een liftkooi neerge stort. Daar werden 45 mijnwer ker;: gewond. Bij ongeregeldheden tussen 2.000 Pathanen en plaatselijke be woners in de buitenwijken van Karatsji zijn naar verluidt twin tig mensen om het leven geko men en ongeveer 150 gewond. Volgens een onbevestigd be licht opende de politie het vuur om de menigte te verspreiden. De gevechten begonnen naar aanleiding van een twist tussen een Pathaan en een winkelier. Later geraakten ongeveer 2.0G0 Puihanen slaags met de plaatse lijke bewoners." Huizen werden in brand gestoken en winkels ge plunderd. De Rooms-Katholieke aarts bisschop van Liverpool, mgr. John Heenan, is maandagavond laat door een vijandige menigte gemolesteerd toen hij een zieke bezocht in de St. Antonius-paro- chie, een Ierse enclave in het overwegend Protestantse Liver pool. Op weg naar de zieke, een 40- jarige weduwe, werd de aarts bisschop uitgejouwd en werden er stenen en straatvuil naar hem geworpen. Sommigen spuw den naar hem toen hij passeer de. Ook bij zijn terugkeer werd mgr Heenan, die uiterlijk onbe wogen bleef, gemolesteerd, waaT- op de politie gewaarschuwd werd. De betogers werden ver spreid, doch er werden geen ar restaties verricht. De oorzaak van het incident is niet bekend. De aartsbisschop is van plan tegen het einde van deze week weer een bezoek aan de zieke te brengen. In deze buurt heerst al jaren lang onmin tussen Katholieken en Protestanten. De vijandige gevoelens komen af en toe tot uitbarsting in ongeregeldheden WEER TREINONGELUK IN LONDEN. In West-Croydon een voor stad van Londen is dinsdag een goederentrein van opzij op een passagierstrein ingereden. Van de in de trein zittende pas sagiers liepen zes personen lich- te kwetsuren op en behoefden Mrt. niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. Drie rijtuigen van de passagiers- trein ontspoorden en één weid op ziin kantgegooid. MEER WIND Tussen een weinig van plaats veranderend hogedrukgetoicd bo ven de Golf van Biscaie en een depressiegebied ten noorden van IJsland nam de westelijke stro ming in kracht toe. Over de Brit se eilanden werd dinsdag vrij vochtige lucht naar ons land ge voerd, waarin veel -bewolking en maar sporadisch opklaringen voorkwamen, de middagtempera, turen werden in het noorden van het land omstreeks 5, in het zui den en westen van het land on geveer 8 graden. Over Schotland werd intussen koudere lucht naar het Noordzeegebied getran sporteerd. De begrenzing ervan zal vandaag over de Noordzee langzaam naar het zuiden bewe gen, zodat er bij ons in het alge meen vrij veel bewolking zal zijn. waaruit in het noorden van het land wat regen zal vallen. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuidwest' en west. medegedeeld door het K. N. M. 1., geldig tot woensdagavond. Meer wind. Nevelig weer met in het alge meen veel bewolking en latei- langs de Waddenkust plaatselijk enige regen. Matige en langs de Waddenkust krachtige wind tus sen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. DONDERDAG 6 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.59 2.34 3.14 3.24 n.m. 2.21 2.56 3.36 3.46 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 5 7.19 18.25 18 32 6.43 6 7.17 18.27 19.56 7.12 7 7.14 18.29 21.20 7.40 9 7.10 18.32 23.58 8.44 10 7.08 18.34 9.22 De Voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte gisteren de stand van de geregistreer de arbeidsreserve, gesplitst naar mannen en vrouwen, per ultimo februari 1958, met daarbij ter vergelijking deze cijfers per eind januari. Stonden eind januari in totaal 122.511 mannen geregistreerd en 7.272 vrouwen, eind februari bedroegen deze cijfers 124.173 man nen cn 6.734 vrouwen. Gespecificeerd naar de provincies luiden de totaalcijfers: januari januari februari februari mannen vrouwen mannen vrouwen Groningen 11.455 499 12.105 431 Friesland 11.360 330 11.225 290 Drenthe 11.638 339 11.848 354 Overijssel 9.453 467 9.780 403 Gelderland 12.845 672 12.868 636 Utrecht 4.872 418 4.871 402 Noordholland 16.367 1.462 17.014 1.360 Zuidholland 17.720 1.482 17.457 1.366 Zeeland 4.870 320 4.666 312 Noordbrabant 17.002 801 17.437 774 Limburg 4.929 482 4.902 406 Totaal Nederland 122.511 7.272 124.173 6.734 De totaalcijfers voor Zeeland waren ais volgt gespecificeerd: Goes 1024 92 898 90 Middelburg 1205 38 1199 33 Terneuzen 1961 137 1944 130 Zierikzee 680 53 625 59 Zeeland 4870 320 4666 312

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1