Uit de Provincie RAD De depressie op de scheepsvrachtenmarkt DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Gemeenter TERNEUZEN CADZAND AXEL Lezers die schrijven HOEK NIEUWVLIET OTHENE OVERSLAG. SLUISKIL ZAAMSLAG ZIERIKZEE Buitenlands nieuws Snelle woningbouw. Warchau verscherpt strijd tegen straatschenderij. Motie van parlementsleden aangaande zelfmoord. ©•3re,rcil_ Ln "Ze-vl'èsie^els Wat brengt Verkeersongeval. Zaterdagmorgen te ongeveer 10 uur had op de hoek van de Vloos- wijkstraat Nieuwediepslraat een aanrijding plaats tussen een motorrijwiel en een bromfiets. De heer D. J. M., wonende in cie Dijkstraat alhier, kwam op zijn bromfiets uit de Nieuwediepstraat gereden, daarbij goed rechts hou dend, toen uit de richting van de Vlooswijkstraat de motorrij der A. D. de P., wonende in de 2e Verbindingsstraat, de Nieuwe- diepstvaat in wilde rijden. Door de daarop volgende botsing kwa men beide bestuurders op de grond terecht en liepen kwets uren op. De materiële schade aan beide rijwielen was gering. Gemoderniseerde Nederlandse M iddenstandsbank Zonjjjjr dat er van buitenaf ook maar het minste viel te bespeu ren isijiet kantoor van de Neder landse Middenstandsbank gron dig gemoderniseerd. Dè bankrelaties, die vanaf he den het kantoor zullen bezoeken, worden nu ontvangen in een lichtkleurige ruimte, met een smaakvolle zitbank en zien via de loketten waar geen spoor van tralie- of hekwerk meer valt waar te nemen een zeer ruim kantoor gedeelte waar de bureaus op flinke afstand van elkaar ge scheiden de employés gelegen heid geven in een rustige en pret tige sfeer hun werk te doen. Nu is achterin het zeer eenvou dige maar uiterst smaakvolle privêkantoor van de heer H. Westhof, die, zonder door het minst te worden gestoord, de za ken van zijn relaties kan beharti gen. Het souterrain, dat vaak don ker en ongezellig is, is eveneens veranderd in een practische can- tineruimte met verder toiletten en garderobe. Strenge zakelijkheid wordt hier door zachte kleuren en frisse combinaties getemperd tot een mildere atmosfeer, waarin het goedejis te werken en prettig om zaken te doen. r s Laatste tocht langs thuishaven Vrijdagmorgen werd het oude onder Italiaanse vlag varende vrachtschip de „Arno" opgeschut lende redenen eerst nu kon wor den gehouden. De voorzitter, de heer Cusée, sprak het welkomstwoord, waar na de eigen toneelgroep, onder regie van de heer G. Sptangers, een blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker opvoerde: „Adel in livrei". Het was een alleraardigst stuk met veel komische scènes, die door de spelers zeer behoor lijk werden uitgebuit. De grime van de heer Joh. van Duijse was daarbij goed aange past. Aan het eind van de avond, waarvan de aanwezigen ten zeer ste hebben genoten, werd af scheid genomen van 't bestuurs lid, de heer J. Kolijn, en sprak de heer Sprangers een dank woord. Candidatenlijst P.v.d./i. De lijst van eandidaten van de afdeling Cadzand van de Partij van de Arbeid voor de a.s. ver kiezingen van de gemeenteraad is als volgt samengesteld: 1. I. van Houte, 2. A. A. Bril, 3. mevr. J. Adriaansen-de Neef, 4. J. de Lijser, 5. P. Gossen, 6. G. Overeem, 7. R. la Gasse, 8. P. Plog en 9. J. Vasseur. „De gelaarsde kat" Zaterdagmiddag gaf de Z.V.U. alhier een jeugdvoorstelling. Hiervoor had men op het pro gramma ,,De gelaarsde kat". Het verhaal is overbekend hoe deze kat door list zijn arme baas „de molenaar" uit de materiële ellen de wist te helpen, ja hoe de kat de koning en de prinses voor zich en de door de kat gecreëerde „Markies van Karabas" wist de winnen. Jr bijzondere van dp?e voor stelling was, dat alle rollen ver tolkt werden door één acteur nl. Rob Geraerds. Deze wijze van acteren is door het veelvuldig transformeren zeer moeilijk ei 't moet toch wel aller bewondering wegdragen, dat men geregeld door de mimiek en stemverandering steeds de juiste personen wist te onderken nen. De bewerking van het verhaal was zó, dat het in 7 taferelen ten tonele kwam en met een muzi kaal handigheidje waarmede de volop genoten en dit zal wel voor minister Marchant is Othene ge- ocir1 t-v 'Kaai iiaiiuigneiujt; wcuuiiieue utr voor Gent. Dit 3o00 ton metende accordeonist passende muziek liet 1 J r, n.1 /Irv 4-1 yp-ivi r* I O n schip zal daar door de firma Van Heyghen te Gent worden ge- sloojot. De „Arno" behoorde aan een rederij uit Triest, maar bij verschillende Terneuzenaren, die dit schip hebben zien passeren, zullen zeker herinneringen uit vroegere jaren wakker zijn ge worden. De „Arno" ging n.l. on der de naam „Terneuzen" op een Engelse werf te water en behoor de tóe aan A. C. Lensen's rederij, die verschillende van dit type schepen in de vaart had. In die tijd voeren zij hoofdzakelijk op de Oostzee voor het vervoer van hout. Nu is de „Terneuzen", waar ze&'èï ook nog verschillende Ter- neitzéïiaren op hebben gevaren, aog éénmaal de oude, vertrouwde '.huishaven gepasseerd. Na vele jaren dienst te hebben gedaan en 'e TVebben rondgezworven over de zeeën, gaat het nu onder slo pershamer verdwijnen. Het is als of één draad, die heden en ver leden verbindt, wordt afgesne den. Feestavond „Rundeltouw" Vrijdagavond had de P.T.T - personeelsvereniging de jaarlijk se feestavond, die om verschil- IN TIJDEN VAN BESTEDINGSBEPERKING In de afgelopen week, mijnheer de rédacteur, heeft de gemeente raad van Terneuzen een besluit lenomen, dat voor niet politieke, zakelijk denkende burgers moei lijk te verwerken is. Wij bedoelen het besluit om, ongerekend de rente, uit de gemeentekas 22 dui zend gulden beschikbaar te stel- ien voor de verbouwing van het Concertgebouw. Een gevaarlijke en met het oog op mogelijke con sequenties vérgaande beslissing, die met gemeentebelangen, naar het ons voorkomt, weinig te ma- ken heeft. Géén prettig idee bovendien voor nijvere middenstanders, die na de oorlog tonnen hebben uit gegeven voor verbetering en mo dernisering hunner zaken, te moeten vaststellen, dat thans van hun dure belastingcenten een an dere middenstander 22 mille ge woon cadeau krijgt. Een ander heeft zijn verbouwingen toch ook zelf moeten financieren? Alvorens zo'n besluit te nemen, had de gemeenteraad voorts een volledig overzicht dienen te heb- 'ben van de vermogenstoestand van de aanvrager. Is dat overge legd? Wij leven, zo heet het, in een hjd van bezuiniging. Maar geeft het blijk van bezuiniging, als de gemeenteraad zomaar 22 duizend gulden voteert voor een verbou wing, waarvan ten overvloede niet vaststaat, of er ook maar enig gemeentebelang aan verbon den is? Misschien keuren Ged. Staten het besluit niet goed. Velen ho pen het, want deze uitgave is haast onverantwoord. Met dank voor de plaatsing. EEN STEM UIT DE MIDDENSTAND horen de eenvoudige décors tus sen de taferelen konden worden gewisseld. Hoewel het sprookje van „De gelaarsde kat" overoeke'nd is, menen wij tooh dat het voor vele der nog jeugdige kinderen wel moeilijk was om het vertoonde te volgen. Niettemin hebben de kinderen de Z.V.U. aanleiding zijn om der gelijke kindervoorstellingen voort te zetten. Gemeenteraadsverkiezing. Door de A. R. Kiesvereniging alhier is voor de a.s. te houden stemming voor de gemeenteraad de volgende kandidaten-lijst opge maakt: 1. P. Scheele; 2. H. de Jonge; 3. H. P. Wolfert; 4. J. de Putter en 5. G. Scheele. Ouderavond Openbare Lagere School, Vrijdag jl. werd de jaarlijkse ouderavond van de openbare la gere Johan Willem Friso-school in de Stadsherberg alhier gehou den. De programma's hiervoor wa ren door de leerlingen zelf ver vaardigd en gekleurd. Bij de opening heette de voor zitter, de heer A. Rosendaal, het college van B. en W. van harte welkom en bracht hij een woord van dank aan het onderwijzend personeel en aan de kinderen die diverse toneelstukjes leerden. Dat er goed was gestudeerd bleek al direct uit het eerste to neelstukje „De boom", dat werd gevolgd door het toneelsehetsje „Het museum". In de pauze werden alle aanwe zigen getracteerd, waarna een paar schoolfilms vertoond wer. den. Hierna volgde als hoofdnum mer van het programma „Asse poes". Na afloop hiervan zeide de bur. gemeester, dat het onderwijzend personeel trots kan zijn op de leerlingen der school, hetgeen be wijst dat het onderwijs met vrucht wordt gegeven. Spreker betreurde het dan ook dat mej. M. Brevet met ingang van 1 april de school gaat verlaten. Hij dankte haar voor de wijze waar op zij gedurende 12 jaar haar taak heeft vervuld en hoopte dat het haar in de andere gemeente evengoed zal mogen gaan. - -*4 no>I aoit Opheffing Chr. school Naar men ons mededeelt, is de chr. school te Othene met ingang van 1 maart 1958 opgeheven. Dit besluit is genomen, nadat het niet mogelijk was gebleken een leerkracht te vinden voor het ge ring aantal leerlingen, dat was overgebleven. Hiermee komt Othene, dat 25 jaar geleden nog twee scholen rijk was, zonder lager onderwijs inrichting te zitten en zijn de kin deren in de toekomst aangewe zen op de scholen in Zaamslag en Terneuzen. Sinds de opheffing van de openbare school in de tijd van durende vele jaren het toneel ge weest van een vaak heftige schoolstrijd. Hoewel de restanten van die strijd na een kwart eeuw hier en daar nog waarneembaar waren, mochten wij vaststellen, dat het besluit tot opheffing van de chr. School zowel in kringen van voor- als tegenstanders met gemengde gevoelens is ontvangen. Afscheid hoofd der school Vrijdagnamiddag had het offi ciële afscheid plaats van het hoofd der o. 1. school alhier, de heer G. A. Boddaert. Om 2 uur werd hij met zijn echtgenote en familie ontvangen op het ge meentehuis door burgemeester Dierick en het voltallig gemeen tebestuur. Verder waren aanwe zig pastoor Verhellen, de oud- ecretaris De Blieck en het per soneel. Burgemeester Dierick sprak woorden van dank voor het vele en goede werk dat hij in zijn loopbaan als hoofd der school (33 jaar) had verricht. Spreker zeide hier afscheid te moeten nemen van iemand, die zijn taak als op voeder der jeugd op voorbeeldige wijze heeft volbracht en bood hem namens de gemeente een prachtig geschenk aan. De heer Boddaert dankte de burgemeester voor zijn vriende lijke woorden en het daarbij aan geboden geschenk, terwijl hij te vens allen dank betuigde voor de sympathie tijdens zijn verblijf in Overslag ondervonden. Na dit officiële gedeelte werd er een glas wijn geschonken en een rokertje aangeboden, waarna voor de inwoners van Overslag gelegenheid bestond van de fami lie Boddaert afscheid te komen nemen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Vele schepen zijn opgelegd, de rr.umtarief, daar er zoveel landen werkloosheid onder de zeelieden zijn, die hierover een mening heb ben. neemt toe en de winsten der scheepvaartmaatschappijen dalen als gevolg van de huidige depres sie op de scheepsvrachtenmarkt. Over de gehele wereld heeft deze depressie een stemming van moedeloosheid veroorzaakt in seheepvaartkringen en er zijn geen tekenen, die doen verwach ten dat er een verbetering op handen is. In West-Duitsland, Zweden, De nemarken, Noorwegen, Engeland en de Verenigde Staten ligt op 't ogar.blik meer dan 13 miljoen bruto register ton scheepsruimte ongebruikt. Hierbij zijn Engelse schepen van tezamen 492.000 brt. en Amerikaanse schepen van in totaal 200.000 brt. Uit Japan, dat tegenwoordig de grootste producent van sche pen is, komen berichten over snel-dalende opdrachten en naar verwachting zullen aan het einde van de volgende maand reeds elf scheepswerven zonder werk zijn. Zoals bekend is, zijn de Griekse reders te Londen van plan sche pen volgens een bepaald schema te gaan opleggen, welk plan naar de mening van de Griekse reders te New York niet ver genoeg gaat. Deze willen het opleggen der schepen gepaard doen gaan met het invoeren van minimum vrachttarieven voor de wilde vaart. De scherpe daling van de scheepsvrachttarieven is volgens sommige deskundigen de nasleep van de Suezkanaalcrisis. Andere wijten de depressie aan de daling van de vraag naar kolen, die ver oorzaakt is door de zachte win ters van 1853/'57 en 1957/'58. De reders in de landen met gro te koopvaardijvloten zoeken naar een oplossing, maar voorstellen om te komen tot een regeling ter stabilisatie van de vrachttarieven worden niet overal gunstig ont vangen. In Amerika wordt het uiterst onwaarschijnlijk gdacht dat de Amerikaanse scheepvaartmaat schappijen in de huidige omstan digheden zullen willen deelnemen aan een dergelijke regeling. De Westduitse reders zullen vermoe. delijk wél bereid zijn deel te ne men aan een stabilisatieregeling, maar zij voorzien grote moeilijk heden voor het bereiken van overeenstemming over een mini- Noorse reders hebben weinig belangstelling voor het plan en van de Zweedse zijde is gewezen op het gevaar van buitenstaan ders, die zich niet aan de rege ling zouden houden en daardoor het effect ervan teniet zouden doen. De Deense reders zijn enigszins sceptisch gestemd, daar zij het moeilijk achten een derge lijke regeling uit te voeren. De Engelse reders hebben hun standpunt nog niet bepaald. Een woordvoerder van de Engelse Ka mer van Scheepvaart verklaarde, dat een regeling tot stabilisatie van de vrachttarieven zou bete kenen, dat de reders, die geld hebben geslagen uit de vruchte hausse, thans zouden worden ge holpen ten koste van de reders, die voorzichtiger zijn geweest. Vacature Openbare Lagere School. Met ingang van heden zal ge durende de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer P. Zweedijk, die benoemd is tot on derwijzer aan de openbare U.L.O.- school te Goes, mevr. Platteeuw als tijdelijke leerkracht aan de openbare lagere school verbon den zijn. Stagnatie verkeer. Zondagmorgen ontstond een defect aan de elektrische kracht, installatie van de Lelybrug, waar- door de brug na het passeren van het scheepvaartverkeer, niet meer in beweging was te krijgen. Gedurende de herstelwerkzaam heden vormde zich een hele file van wachtende kerkgangers en auto's. Gelukkig gelukte het vrij spoe dig de brug met handkracht weer in beweging te brengen en voor het landverkeer open te stellen. Nederl. Christen Vrouwen bond. In het Jeugdgebouw „De Ark" werd door de afd. Sluiskil van de Nederl. Christen Vrouwenbond haar jaarvergadering gehouden, welke ook werd bijgewoond door afgevaardigden van zusterver enigingen uit de omgeving. Na het zingen van Ps. 103 1 en 2, sprak de presidente het openingsgebed uit, waarna zij de aanwezigen verwelkomde. Mevrouw M. Scheele-Hamelink hield vervolgens een causerie over het onderwerp „Het leven van Sara", welke met volle aan dacht' beluisterd werd. Hierna werd gezamenlijk het bondslied gezongen en bracht mevr. v. d. Kramer-van Driel uit Middelburg enige ernstige decla maties ten gehore. 'Na het zingen van een door leden gevormd koortje werd aan gevangen met de behandeling •van de agenda van deze vergade ring. In het jaarverslag van de se cretaresse werd een uitvoerig overzicht gegeven van de activi teiten gedurende het jaar 1957 Door AGATHA CHRISTIE. 15) „In deze wagen zijn dl'. Con- stantir.e en ik de enige reizigers. In de wagen uit Boekarest is een oude heer met een mank been. De conducteur kent hem. Behal ve dat zijn er de gewone wagens, maar die gaan ons niet aan, daar ze gesloten werden na het diner gisteravond. Vóór de Istanboel- Calais wagen rijdt alleen de res tauratie-wagen." „Dan schijnt het," zei Poirot lanzaam, „dat we naar onze moor denaar moeten zoeken in de Is- tanboel-Calais wagen." Hij wendde zich tot de dokter. „Dat bedoelde u ook, niet?" De Griek knikte. „Een half uur na middernacht liepen we vast in de sneeuwhoop. Niemand kan sindsdien de trein verlaten hebben." Monsieur Bouc zei plechtig„De moordenaar zit dus bij ons in de trein." HOOFDSTUK VI. Allereerst," zei Poirot, „zou ik een woordje willen praten met de jonge MacQueen. Hij kan ons misschien waardevolle inlichtin gen geven." l Nadruk verboden, i „Zeker," zei monsieur Bouc. Hij wendde zich tot de hoofd- conducteur. „Laat meneer MacQueen hier komen." De conducteur kwam terug met een bundel passen en biljetten. Monsieur Bouc nam ze van hem aan. „Dank je, Michel. Het zal het beste zijn, denk ik, dat je nu naar je post teruggaat. We zulien la ter formeel je getuigenis horen. „Heel goed, monsieur." Michel verliet de coupé. „Nadat we met de jonge Mac Queen gesproken hebben," zei Poirot, „wil monsieur ie docteur misschien met mij meegaan naai de coupé van de dode." „Zeker." „Ais we daai klaar zijn Maar op dit ogenblik kwam de hoofdconclucteur terug met Hec tor MacQueen. Monsieur Bouc stond op. „Wc hebben het hier een beet je vol," zei hij vriendelijk. „Neem mijn plaats, meneer MacQueen. Monsieur Poirot zal tegenover u zitten zo." Hij zei tot de hoofdconducteur: „Haal alle mensen uit de res- en bracht de penningmeesteresse haar financieel verslag uit, dat getuigde van een gezonde bloei der afdeling. De presidente betuigde de beide functionaressen de dank der ver gadering voor hun werk ten be hoeve van de afdeling. Na het' bespreken van enige onderwerpen van huishoudelijke aard, werd gepauzeerd, tijdens welke de aanwezigen een verver sing met tractatie werd aangebo den. Na afloop van de pauze werd het programma voortgezet met zang en declamatie van mevr. v. d. Kramer. Aan het eind der vergadering betuigde de presidente dank aan allen, die aan deze jaarvergade ring hun medewerking hadden verleend, waarna zij het dank gebed uitsprak en de avond be sloten werd met het zingen van Gezang 281. Ring „Jonge Kracht" C.J.M.V. Jongensclubs in O. Z. Vlaanderen Ruim 115 jongens uit de jon gensclubs van Driewegen, Hoek, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en Zaamslag waren j.l. zaterdag bijeen in het Verenigingsgebouw alhier om de winterjongensdag te houden. De voorzitter van de Ring, de heer P. de Leeuw te Zaamslag, verwelkomde leiders en jongens en sprak er zijn grote voldoening over uit, dat alle clubs zo goed vertegenwoordigd waren. Hij wees de jongens op de betekenis van hun clubleven en stimuleerde hen vrienden voor elkaar te zijn. In een groot opdrachtenspel konden zij dit reeds tonen, toen ze, door elkaar, in groepen wer den verdeeld, die 9 verschillende opgaven achtereenvolgens kre gen uit te werken. Met grote am bitie en inspanning gingen allen daarbij aan 't werk onder hoofd leiding van districtssecretaris Sinke. Het ringbestuur mocht de voldoening smaken hiermee een zeer verantwoord en geslaagd programma-onderdeel te hebben gekozen. De club van Zaamslag werkte op deze middag mee door de op voering o.a. van „De schoenma ker en de spoken". Met veel en thousiasme brachten deze jonge spelers dit stukje keurig op de planken. De heer Sinke wist daarna de hele za 1 ruim een half uur te boeien door het verhaal „Ona- wanda". onderwijl had een jury de ant woorden gecontroleerd en kon de prijsuitreiking plaats vinden. Daarbij bleek, dat in elke club prijzen waren gevallen. In zijn slotwoord dankte de voorzitter allen, die hadden 'mee gewerkt en wees hij de jongens op de verdere plannen voor het zomerseizoen. Na het dankgebed en het zingen van een lied zwermden allen weer uit, dankbaar terugziend op een fijne middag. Jaarverg. afd. Zaamslag der Z.P.M. en L.J.G. Vrijdagavond hielden bovenge noemde verenigingen hun gecom bineerde jaarvergadering bij de heer Van de Veke. Nadat de presidente der Z.P.M. de aanwezigen had verwelkomd, begroette zij in het bijzonder de gast van deze avond, de heer J de Vries uit Hulst. Na behandeling van de jaar verslagen van de resp. functiona rissen, verenigde men zich aan een welvoorziene koffiemaaltijd. In de daarop volgende pauze volgde een verloting van een taart, waarna de heer De Vries 'n lezing hield over Oost Zeeuws- Vlaanderen, de dialecten en de geaardheid en gebruiken der be volking, welke vaak grote ver schillen te zien geven. Na afloop van zijn boeiende lezing vertoonde de heer De Vrie.; tal van mooie lantaarnplaatjes uit onze omgeving en ten slotte nog dia's, opgenomen tijdens zijn vakantiereizen in Duitsland en Oostenrijk. tauratie-wagen en maak die vrij voor monsieur Poirot. Wil je daar de verhoren houden, mon c-her?" „Dat zou het gemakkelijkste zijn, ja," zei Poirot. McQueen stond van de een naar de ander te kijken, de snelle stroom Frans niet geheel volgend. „Wat is er," begon hij moei zaam. „Waarom Met een krachtig gebaar wenk te Poirot hem naar de hoek- plaats. Hij ging zitten en begon weer. „Waarom..." Dan, in zijn eigen taal: „Wat is er aan de hand in de trein? Is er iets ge beurd?" Hij keek van de een naar de ander. Poirot knikte. „Juist. Er is iets gebeurd. Be reid u voor op een schok. Uw pa troon, de heer Ratchett is dood!" MacQueen's mond spitste zich tot een tuitje. Behalve dat zijn ogen wat meer schitterden, toon de hij geen spoor van schrik of verdriet. „Dus ze hebben hern gekregen, ten slotte," zei hij. „Wat bedoelt u precies met die woorden, meneer MacQueen?" MacQueen aarzelde. „U neemt aaa, dat de heer Rat chett vermoord is?" zei Poirot. „Niet dan?" Dit keer toonde MacQueen verbazing. „Nu ja," zei hij langzaam, „dat dacht ik ook. Bedoelt u dat hij zo maar stierf in zijn slaap? Wel, de oude was zo taai, zo taai als Hij zweeg, bij gebrek aan een vergelijking. Aan het einde der vergadering werd de heer De Vries door de presidente der Z.P.M. dank ge bracht voor zijn zeer op prijs ge stelde medewerking aan deze avond, waarna zij deze sloot. Vergadering Afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen van de C.B.T.B. De vrijdag alhier gehouden vergadering van de afd. Zaam slag van de C.B.T.B. mocht zich verheugen in een druk bezoek, waarover de voorzitter, de heer C. de Putter, nadat hij de verga dering op de gebruikelijke wijze had geopend, zijn voldoening uit sprak. Door de hoofdassistent van de i ijkslandbouwvoorlichtingsdienst de heer J. H. Bouman, werd een zeer interessante en weldoor- wroehte causerie gehouden over de verhouding in winstgevend heid tussen de verschillende land bouwgewassen. Aan de hand van de resultaten, van de L.E.I.-bedrijven vergeleek hij vervolgens de onkostencijfers op bedrijven van 24 ha en 34 ha, waarbij spreker duidelijk liet uit- komen, dat diverse faktoren hier. op een grote invloed uitoefenen. Een zeer geanimeerde onder linge bespreking volgde na het beëindigen van deze rede. Nadat de voorzitter de heer Bou man dank had betuigd voor de behandeling van dit technisch onderwerp, dat de volle aandacht der aanwezigen had, werd de ver gadering met dankzegging ge sloten. Wandkleed overgedragen. In de schipperszaal van het stadhuis te Zierikzee op Schou- wen-Duiveland heeft de direc teur-generaal van de rijkswater staat, ir. A. G. Maris, vrijdag een wandtapijt overgedragen aan de burgemeester van Zie rikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, als geschenk van de aannemers maatschappijen, die na de fe- bruariramp van 1953 op het eiland hebben gewerkt aan het dijkherstel en bij de uitvoering van de cultuur-technische wer ken. Het gobelin stelt voor de le gende van Westerschouwen. De vissers van het welvarende stadje Westerschouwen gingen volgens de legende omstreeks 1400 een zeemeermin en voer den haar in triomf naar de ha ven. Tevergeefs smeekte de meerman de vissers, hem zijn vrouw terug te geven. De zeelui deden dit niet, en tenslotte sprak de meerman de vloek uit over het stadje in 1450 was de haven van Westerschouwen verzand. Het gobelin geeft het moment weer, dat de meerman deze vloek uitspreekt. Het gobelin heeft een plaats gekregen in het gemeentemu seum van Zierikzee. Het tapijt is gemaakt door Edmond de Cneudt uit Baarn naar een ont werp van Cuno van der Steene. In een toespraak die de heer Maris voor de overdracht hield, zei hij onder meer dat Schou- wen-Duiveland een van de moeilijkste problemen is geweest in de geschiedenis van het dijk herstel. Maar toen ongeveer acht maanden na de water snoodramp de dijken weer ge sloten waren gaf dit de bewo ners hun vertrouwen weer. Sa men met de hulp die het eiland heeft ondervonden is dit een morele steun geweest bij het verdere herstel van Schouwen- Duiveland. De rond 300 geno digden, die in de zaal een plaats hadden gekregen, waren eerder op de middag verwelkomd door de directeur van de Nederland se kunststichting uit Amster dam, de heer H. L. Zwart. De kunstenaar Albert Vogel decla meerde voor de overdracht een drietal gedichten. De Zierikzee- se oratoriumvereniging zong na de onthulling van het wand kleed een drietal liederen. Het wandkleed werd aanvaard door de burgemeester van Zierikzee. „Neen, neen," zei Poirot. „Uw veronderstelling was heel juist. De heer Ratchett is vermoord, doodgestoken. Maar ik zou wil len weten, waarom u zo zeker bent, dat het moord was en geen natuurlijke dood." MacQueen aarzelde. „Ik moet dit eerst eens goed begrijpen," zei hij. „Wie is u eigenlijk? En wat hebt u er mee te maken?" „Ik vertegenwoordig de Com pagnie Internationale des Wa- gons-Lits." Hij wachtte en voeg de er toen bij: „Ik ben detectie. Mijn naam is Hercule Poirot." Als hij effect verwachtte slaag de hij niet. MacQueen zei alleen: „O ja," en wachtte dat hij door zou gaan. „U kent de naam misschien." „Ja, hij lijkt me bekend. Ik heb alleen altijd gedacht, dat het een dameskieermaker was." Poirot keek hem geërgerd aan. „Het is ongelooflijk!" zei hij. „Wat is ongelooflijk?" „Niets. Laten we voortgaan met de zaak. Ik wil graag dat u me alles vertelt, meneer Mac Queen, wat u van de dode weet. U was geen familie van hem?" „Neen. Ik ben was zijn secretaris." „Hoe lang had u die betrek king?" „Iets meer dan een jaar." „Geef me alstublieft alle in lichtingen die u geven kunt." (Wordt vervolgt.) Het kopen van grond door Belgen Minister Vondeling heeft ge antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid de heer Van Meel inzake grondaankoop door Belgen. De minister heeft kennis ge nomen, aldus het antwoord, van enkele publikaties in de pers, volgens welke vooral in het zuidwesten van ons land boerderijen en landbouwgron den met speculatieve bedoelin gen zouden worden opgekocht door personen van Belgische nationaliteit. Uit de ter beschik king staande ambtsberichten is niet gebleken, dat het overgaan van onroerend goed in handen van niet-ingezetenen gedurende de laatste weken op belangrijk grotere schaal voorkomt dah anders het geval is. In de be doelde publikaties had de mi nister reeds aanleiding gevon den een onderzoek naar de omvang van dergelijke verko pen te doen instellen. Zodra de situatie zich wijzigt, zal hij gaarne nadere mededelingen doen. In het kader van de economi sche unie tussen België, Neder land en Luxemburg acht' ,de minister onderlinge vrijheid over en v/eer tot het kopen en verkopen van binnenlands on roerend goed noch ongezond noch ongewenst. Wanneer deze vrijheid tot zodanige gevolgen zou leiden, dat daardoor de le vensbelangen van een der part- nerlanden in gevaar zouden worden gebracht, dan zou dit oordeel anders luiden. De Nederlandse regering be schikt behoudens voor zover het deviezenbelang daartoe mocht nopen niet over mid delen om de bestaande vrijheid eenzijdig te beperken. Mocht uit een nader onderzoek een on gezonde ontwikkeling blijken, dan zal in overeenstemming met de partnerlanden naar maatregelen moeten worden ge zocht om daaraan het hoofd te bieden. FRANKRIJK In Rouaan neemt een grote Franse bouwonderneming een proef om dank zij een geperfec tioneerd systeem van montage- bouw in één maand een gebouw van vijf verdiepingen, dat vijftig flats bevat, te voltooien. Er wórdt dag en nacht gewerkt. Met de bouw werd op zeventien februari begonnen. Zaterdag zijn de eerste drie flats aan de nieu we bewoners overgedragen.. De woningen zijn voorzien van cen trale verwarming. Voor een drie-kamerflat be taalt men ongeveer 1.6 miljoen frank (16.000 gulden). Uit talrijke landen, waaronder Nederland en de Sowjet-Unie, ko men deskundigen het nieuwe systeem bestuderen. Een fabriek in Noord-Frankrijk heeft al aan België materaal voor 170 wonin gen geleverd. POLEN De Poolse regering en dege meenteraad van Warschau zijn een campagne begonnen tegen de straatschenderij", d.w.z. open bare dronkenschap en het plegen van gewelddaden, is voortaan een misdrijf, dat direct wordt ge straft. Voorts zijn maatregelen geno men om het drankverbruik te verminderen. Het aantal slijte rijen wordt met 20 procent ver minderd en in kantines van fa brieken mag voortaan geen wod ka meer worden verkocht. De straffen voor het aanvallen van een politieman of het ge bruik van een mes of boksbeu gel in een straatgevecht zijn ver dubbeld. ENGELAND Honderd leden van het Britse parlement, tot alle partijen beho rend, hebben een motie getekend, waarin erop wordt aangedron gen, dat zelfmoord en poging tot zelfmoord niet meer als straf baar feit in Engeland zullen wor den beschouwd. Men verklaart, dat de huidige wet aangaande zelfmoord geen afschrikwekkend effect heeft en niet meer de opvattingen der ge meenschap weerspiegelt. De minister van Binnenlandse Zaken sprak zich de vorige week tegen wijziging van de wet uit. Over de week eindigende op zaterdag 1 maart 1958, werden de meeste spaarkaarten inge leverd door de heer F. DE COO KER, Tulpstraat 13, Terneuzen. De door hem ingeleverde kaarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Vraagt uw winkelier Donderdagavond se raad in vergadeni Bij de ingekomen vond zich een schri Stichting Luchtvert Vlaanderen met een 0,06 per inwoner verstrekken. De burgemeester cIep men altijd dezi ten zeerste heeft de ook om te demor moeilijk de verbinc Zeeuws-Vlaanderen Nederland zijn. Hoew ge reserve kan mak rendement, van deze adviseren B. W. sidle te verlenen. De heer Stevens nu zit met de Kar handel. Deze in; voorheen de subsic deze nu ook niet or vragen? De burgemeester dat de Kamer van de aanloop is gewees verbinding. Ook de heer De K n weten of de Kam handel achter dez staat. De burgemeester De Groff hierover Daar een dergeli; op de begroting vc het de raad gemal de gevraagde sub lenen. Naar aanleiding tal brieven van het Bestuur van Zeeland de Kinderbijslagve waaraan zij haar niet kan verlenen, zitter mede, dat aan niet veel meer te do« de rijksregeling vaf.irden. Enkele raadsleden de, heer De Maaijer eens willen weten eiële konsekwenties De Maaijer had deze willen vragen bij stukken, maar aan; burgemeester noch aanwezig waren en tenaren verboden is te verstrekken, moet raad deze vraag steil De burgemeester dat er voor Sas van financiële konsekwent bonden zijn, maar dat ten zijn waar de ami verband met hun leef dertal er schade van dervinden. Vervolgens kwam aantal verifieatierap; de orde. De heer heeft bemerkt, dat staande post is van groot 26.000. Hij veri wanneer deze polder DINSDAG 4 M HILVERSUM I: 7.10 Gym.; 7.20 Grai opening; 8.00 Nws 3 00 Gym. v. d. vri groenteman; 9.15 Waterstanden; 9.4< ding; 10.00 V. d. k lachte muz.11.30 12.00 Orgel en piano rlngsuitzending; 12 land. en tuinbouw; ziek; 13.03 Nws; 13 gram.; 13.20 Strijk Beursber.; 14.00 Schoolradio; 15.00 no; 15.30 Voor de Voor de jeugd; 17 38.00 Nws; 18.15 Ac serie; 19.00 V. d. ki Paris vous parle; 1! koor; 19.25 Gitaarsp praatje; 20.00 Nws progr.; 22.00 Rep. v Prinses Beatrix a. Iperafacetten22.55 Nieuws; 23.15 Beurs York; 23.16 New 2321 Gram. HILVERSUM II: 7 10 Gram.; 7.45 Mor hturg. kal.; 8.00 Nv H.50 Voor de vrouw; JO.OO Voor de kleutei 10.30 Schoolradio; 11.00 V. d. vrouw; radio; 11.50 Caus.; klok; 12.03 Gram.; 1 1 u inbou wmeded. 12.55 Zonnewijzer; ffath. nws; 13:20 Dansmuziek; 14.00 14.25 Gram.; 14.30 wen v. h. plattelan merork.; 15.30 Metri 16.00 Voor de zieke kenlof17.40 Beursb geringsuitz.18.00 18.20 Caus.; 18.30 '8.50 Vragenbeantw. 39.10 Comm. op he Chansons; 19.35 Gr. 20.00 Lijdensmeditat dio Philh. ork.; 22.1 tet; 22.50 Caus.; 23.C Gram. BRUSSEL: 12.00 Pianospel; 12.30 Wc Diinbouwkron.; 12.' 13.00 Nws; 13. schoolradio; 15.45 gymf. muz.; 17.00 f f«iDk-ens.; 17.45 13.00 Voor de jeugc j>e soldaten; 19.00 1 pram 19.50 Caus.; hroniek; 21.00 Gran roepork.; 22.00 Nw oermuziek; 22.55 Is

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2