Rusland akkoord met bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken Fuchs in Scott-basis aangekomen Maatregelen tegen „teveel luxe onder Zuidslavische leiders" De gedachtenwisseling over een topconferentie salons Robert' mm Vereenvoudiging internationaal verkeer handelsmonsters en -stalen Zweedse prins niet schuldig bevonden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 3 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4309 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadvtf- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 29 et. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Gromy- ko, heeft in een brief aan zijn Franse ambtgenoot Pineau ver klaard dat de Sowjet-Unie het Franse voorstel aanvaardt, om een bijeenkomst van de betrok ken ministers van Buitenlandse Zaken te doen voorbereiden. De brief werd Pineau door de Sowjet-ambassadeur te Parijs, Vinogradof, overhandigd. Gromyko zet in zijn uitvoerige brief uiteen dat de Sowjet-rege- ring prijs stelt op zo spoedig mo- gelijke overeenstemming over het' houden van een topconferen tie. Deze zou moeten worden voorbereid door besprekingen via de normale diplomatieke kanalen en een gelijktijdig te houden bij eenkomst der ministers van Bui tenlandse Zaken. De ministers van Buitenlandse Zaken zouden zo spoedig moge lijk bijeen moeten komen. Hun taak zou tweeledig zijn, namelijk het opstellen van een agenda voor een topconferentie en het aanwijzen der staten, wier rege ringsleiders de topconferentie zouden moeten bijwonen. De Sowjet-Unie had tot nu toe aan het standpunt vastgehouden, dat een topconferentie ook kon worden uitgeschreven zonder voorafgaande bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Za ken. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk waren daarentegen van mening dat de topconferentie door een bijeen komst der ministers van Buiten landse Zaken voorafgegaan ■moest worden. Kort geleden heb ben deze staten echter verklaard dat, alhoewel zij de voorkeur ga ven aan het eerst houden van 'n bijeenkomst dezer ministers, de voorbereiding van een topconfe rentie eventueel ook via de nor male diplomatieke kanalen kon geschieden. Gromyko heeft te Moskou een overeenkomstige nota overhan digd aan de Amerikaanse ambas sadeur ter plaatse, Llewellyn Thompson. EISENHOWER VOLLEDIG HERSTELD Eisenhowers dokters hebben zaterdag medegedeeld dat de pre sident volledig hersteld is van de hersenaanval (lichte beroerte) die hij in november van het vorig jaar heeft gehad. Men heeft niets kunnen constateren waaruit blijkt dat zijn centraal zenuwstel sel enig letsel heeft gekregen, al dus de verklaring van drie neuro logen, die de president hadden onderzocht. Op de vraag van verslaggevers of een en ander betekende dat Eisenhower weer volledig her steld is en niet alleen de gevolgen van de aanval in november te •boven is gekomen, antwoordde Eisenhowers perschef, Hagerty, „Ik geloof dat ik uw vraag be vestigend moet beantwoorden. De president volgt echter nog be paalde gedragslijnen vanwege de hartaanval die hij heeft gehad. Het betreft hier o.m. een vet arm dieet, een dagelijkse rustpe riode en het innemen van midde len die het stollen van het bloed moet tegengaan". In een korte verklaring van 't Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt gezegd, dat de nota betrekking heeft op „werkwijze ter voorbereiding van een mogelijke topconferentie". Tevoren hadden Amerikaanse ambtenaren verklaard dat het be richt uit Parijs over instemming der Sowjet-Unie met het houden van een bijeenkomst der minis ters van Buitenlandse Zaken, voorafgaande aan een topconfe rentie, voor hen een „volslagen verrassing" was. In doorgaans welingelichte kringen in Parijs deelde men mee, dat Gromyko in de nota aan Pineau voorgesteld heeft de bij eenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken niet later te houden dan eind april. Men zei voorts dat de Russen, behalve dan de concessie inzake de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken, geen andere concessies aan het Westen hebben gedaan. Zo maakte Gro myko het duidelijk dat de Russen nu nog niet willen spreken over de Duitse hereniging. De Fransen en Russen zouden het er voorts over eens zijn ge worden voorlopig geen verdere bijzonderheden over de brief van Gromyko te publiceren. De reacties in de Westelijke landen op de Russische nota zijn over het algemeen gunstig. De Franse minister van Buitenland se Zaken, Pineau, toonde zich verheugd. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei dat de West- duitse regering een langs diplo matieke weg voorbereide confe rentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken, een goede voor bereiding acht voor een topcon ferentie. Wordt de topconferentie te New Delhi gehouden? De Sowjet-Unie wil voorstellen, dat de topconferentie tussen Oost en West te New Delhi wordt ge houden, aldus is van welingelich te zijde in de Indische hoofdstad vernomen. De Sowjet-Unie heeft de rege ring te New Delhi gepolst naar haar reacties op een dergelijk Russisch voorstel, zo zei men. d» kapp*» <m( bet apart» codxt markt 16 brovwtrjjsfroaf- 9 fmauztn kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" Dr Vivian Fuchs en zijn groep van negen man is zondagavond in Scott-basis in het Zuipoolge- bied aangekomen. Zij hadden hiermee de eerste oversteek van het Zuidpoolgebied over land vol tooid. Zij legden de afstand van de basis Shackleton naar de plaats van hun bestemming (ongeveer 3.340 km) af in 99 dagen. De groep bestond uit Britse ge leerden. De tocht ging via de Zuidpool, waar men vier dagen verbleef. Sir Edmund Hillary, de Nieuw- zeelandse ontdekkingsreiziger, die ook de Mount Everest heeft beklommen, fungeerde op het laatste deel van de tocht als gids. Hij was daartoe naar depót 700 1.200 km van Scott-basis - ge vlogen. Men bleef daar twee da gen. Sir Edmund kende de weg. Hij had namelijk op geregelde af standen bevoorradingsdepöts op geslagen. Dit laatste deel, een gemakke lijker terrein dan de reis van Shackleton naar depót 700, werd in slechts 22 dagen afgelegd. Over het eerste deel deed 'men 75 dagen. Dr. Fuchs en sir Edmund Hilla. ry kwamen bij hun aankomst in Scott-basis gearmd uit hun „snowcat", 'n voertuig met rups banden. „Het is heerlijk hier te zijn", zei dr Fuchs tot degenen die hem verwelkomden. De mannen werd een geweldige ontvangst bereid. De twintig le den van de groep in Scott-basis hadden de 160 leden van de Ame. rikaanse basis McMurdo Sound uitgenodigd bij de aankomst aan wezig te zijn. Er was een orkest van de leden der beide bases gevormd, waarbij de bevelhebber van de Ameri kaanse basis, Ludeman, trombo ne speelde. Er werd met vlaggen gezwaaid en er werden revolver schoten afgevuurd. In de voor naamste barak was een feest diner aangericht. Er waren verslaggevers aanwe zig en vertegenwoordigers van verscheidene omroep-, film- en televisiemaatschappijen. Te Londen is officieel meege deeld, dat koningin Elizabeth voornemens is dr. Vivian Fuchs tot' ridder te benoemen. De koningin heeft dr. Fuchs voorts een telegram gezonden, waarin zij hem en de expeditie geluk wenst met de prestatie. Zij is beschermvrouwe van de expe ditie. In haar telegram verklaart zij, dat de expeditie een opmerke lijke bijdrage tot de wetenschap pelijke kennis heeft geleverd en een grote onderneming heeft vol- jracht'. Deze foto van het Koninklijk gezin is speciaal gemaakt ter gelegeriheid van het komen le bezoek van het Britse koninklijke paar. (Foto Meyboom). TURKSE VEERBOOT GEZONKEN. De Turkse veerboot „Usküdar" is zaterdag tijdens een storm in het oostelijke gedeelte van de Zee van Marmara een randzee van de Middellandse Zee, tussen Europa en Klein-Azië gezon ken. In Istanbul is zondagavond be kendgemaakt dat van de 300 pas sagiers er veertig zijn gered. Hoewel men op cl? wal reeds is begonnen de gevonden slachtof fers te begraven, zetten schepen op zee het zoeken nog voort. Jemen bij de Verenigde Arabische republiek. Het koninkrijk Jemen heeft zich aangesloten bij de Verenig de Arabische Republiek van Egypte en Syrië, zo wordt in Damascus meegedeeld. Leider uit Poolse communis tische partij gestoten. Het officiële partijblad „Try. buna Ludu" meldt, dat een voor aanstaand lid van de Russisch gezinde fractie in de communis tische partij van Polen, Viktor Klosiewicz, uit het centrale par tijcomité is gezet en ernstig is berispt wegens ondermijning van de partij-eenheid. Het politieke bureau der Zuid- lonen en ae voorrechten der Slavische communistische partij bedrijfsleiders, heeft medegedeeld dat krachti-| Waarnemers te Belgrado ver- ge maatregelen zullen worden klaren, dat het meest opvallen genomen ter versterking van de de aspect van de nieuwe maat- partijdiscipline en ter bestrij- regelen een waarschuwing is, ding van „toestanden, waarin dat er weer administratieve De douane-overeenkomst van oorzaak iets misloopt met de in de Carnets E. C. S. Echantillons gevoerde monsters en/of stalen. l Er bestaat in die verantwoorde- Commerciaux-Commercial Sam- jheid een wisselwerking tussen voor handelsmonsters ende Nederlandse Kamers en de maart 1956 zusterorganisaties in het buiten ambtenaren en bedrijfsleiders een luxueus leven leiden op kos ten van de gewone arbeider". Het politiebureau zegt dat zich zelfs hoge partijfunctio narissen een negatieve houding hebben aangenomen en tekort zijn geschoten op een wijze, die het aanzien van de partij heeft geschaad". Het veroordeelt „ernstige on regelmatigheden" bij de uitbeta ling van lonen. Herhaalde rei zen naar het buitenland door bedrijfsleiders en het gebruiken van Iuxueuse Amerikaanse en andere buitenlandse auto's voor particuliere doeleinden. Het politieke bureau beschul- digr. voorts enkele partijfunctio narissen van „geestdrijverij" en opportunistische handelingen". De verklaring van het politie ke bureau der Zuidslavische communistische partij houdt verband met een besluit van de regering-Ti to om krachtige maaaregelen te nemen ter weg neming van wijdverbreide on rust onder de Zuidslavische ar beiders, die reeds herhaaldelijk hebben geklaagd over hun lage pies handelsstalen, op 1 doof een aantal Europese staten land Zij betalen als dat' nodig mocht blijken en dienen dan later waaronder Nederland gesloten, rekening in. In de praktijk is op 1 maart 1958 ook voor ons werkt de regeling zo, dat de rei- Prins Bernadotte, de 46-jarige neef van koning Gustaaf Adolf van Zweden, is zaterdag niet schuldig bevonden aan mede plichtigheid aan afpersing van ernstige aard waarvan hij was beschuldigd. De Zweedse zakenman Bertil Gutenberg, wie eveneens afper sing ten laste was gelegd, is ver oordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf. Deze uitspraak is gedaan in het eerste deel van een zaak tegen Gutenberg op beschuldiging van fraude-, al'persine en verduiste ring, waarbij geld betrokken is van een 76-jarige dame van Britse afkomst, mej. Florence Stephens. De zaak die in oktober in be handeling is genomen, wordt voortgezet, waarbij andere be schuldigingen tegen Gutenberg behandeld zullen worden. Prins Carl is hierbij niet betrokken. De aanklacht tegen prins Carl was, dat hij „niets van belang had gezegd" toen Gutenberg, specule rend op mej. Stephens genegen heid voor de prins, had verteld, dat hij (Gutenberg) voor een bankroet stend en prins Carl er in betrokken zou worden omdat hij Gutenberg geld schuldig was. Om de prins te redden, zo had de openbare aanklager gezegd, had mej. Stephens twee promes sen getekend voor een bedrag van 435.000 kroon (ongeveer 300.000 gulden). Zowel prins Carl als Gutenberg hebben verklaard niet schuldig te zijn. land in werking getreden. De overeenkomst beoogt de ver. eenvoudiging van het internatio naal verkeer met handelsmon sters en handelsstalen. De rege ling stemt op vele punten over een met die van de Carnets de passage en douane voor motor rijtuigen. Carnets zullen in Ne derland worden afgegeven door de Kamers van Koophandel en Fabrieken, elk voor haar gebied. Zij hebben tegenover de Neder- landse douane-administratie de aansprakelijkheid aanvaardt voor de door haar afgegeven carnets alsook voor de carnets E. C. S„ verstrekt door buitenlandse zus terorganisaties. Een en ander ge. schiedt onder auspiciën van het te Parijs gevestigde Bureau „In ternational Information de Cham- bre de Commerce" (BIICC). Voor de handelsreizigers bete kent de nieuwe regeling een uit komst. Er is van borgstorting geen sprake meer. De Kamers van Koophandel staan nu tegen over het ministerie van Finan ciën borg dat de verschuldigde invoerrechten zullen worden be taald als er door een of andere ziger zich kan wenden tot de Kamer van Koophandel in zijn gebied. Hij krijgt daar dan de gewenste formulieren met de nodige ge gevens. Met zijn monsterkoffer kan de reiziger zich dan ter plaat se naar het douane-kantoor be geven waar wordt vastgesteld of de inhoud conform is aan de bij gevoegde documenten. De geldig heidsduur van een carnet is een jaar te rekenen vanaf de datum van afgifte. De bij de overeen komst aangesloten landen zijn tot nu toe: Denemarken, Duitsland (bondsrepubliek), Frankrijk, Ita lië, Nederland, Oostenrijk, Span je, Zweden en Zwitserland. Het is vrijwel zeker dat eind maart voor België en Luxemburg ook in werking zal treden. Saoedi-Arabië sluit zich niet bij Arabische Unies aan Saoedi-Arabië zal zich niet bij de nieuwe Unie van Irak en Jor danië of die van Syrië en Egypte aansluiten. Dit is officieel in Kiad de hoofdstad van Saoedi-Arabië meegedeeld. Paus Pius de Twaalfde 82 jaar. controle op somige takken van de economie zal worden inge steld. Zij zeiden voorts, dat dit be tekent, dat de staat waarschijn lijk grotere bevoegdheden tot zich zal trekken om controle rit tc oefenen op verdeling van het nationale inkomen, vaststel ling van de prijzen en voorrech ten. ANTI-NEDERLANDSE MAATREGELEN IN INDONESISCH PARLEMENT GOEDGEKEURD Het Indonesische parlement heeft vrijdagavond de anti-Neder landse acties in de campagne voor de overdracht van Neder lands Nw.-Guinea goedgekeurd. De maatregelen van de regering tot verkrijging van het door Ne derland bestuurde gebiedsdeel werden goedgekeurd met 95 te gen: 20 stemmen. De stemming, waarvan ie uit slag de toekomst van het kabinet. Djuanda waarborgt, werd bijge woond door ministers. Het parlementslid Harjono van de Masjumi, een gematigde Mo hammedaanse partij, diende een motie in, waarin kritiek werd ge uit op het regeringsbeleid in de kwestie-Nieuw-Gunea. Deze mo tie werd verworpen met 93 tegen 17 stemmen. Het debat, dat eindigde met het vertrouwensvotum voor de rege ring, ging voornamelijk over de Indonesische maatregelen, die in Westduitse kustvaarder vergaan. Vijf van zes opvarenden ypn 't Westduitse kustvaartuig „Con tinental" (333 brt) zijn gered, toen het schip zondagochtend, na in aanvaring te zijn geweest met het' Britse schip „Wansbeek" (800 brt), voor de kust van het Oostengelse graafschap Norfolk zonk. De zesde opvarende wordt vermist. Alle opvarenden waren Duit sers. De vijf geredden zijn opge pikt door de „Wansbeek". De „Continental" was kortgeleden van Nederlandse in Duitse han den overgegaan. De „Wansbeek" liep schade op aan de boeg en maakte water. Het schip kon echter desondanks zijn reis naar South Shields voortzetten. GRIEKSE REGERING AFGETREDEN. Premier Karamanlis van Grie kenland heeft' koning Paul het ontslag van zijn regering aange- boden. Hij heeft de koning geadvi seerd het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen te gelas ten. Zaterdag hebben 15 regerings aanhangers onder de parlements leden zich van de regering gedis- tancieerd. Zij zijn het niet met de premier eens wat betreft zijn wetsontwerp tot' wijziging van de Kieswet. Paus Pius de Twaalfde heeft december van vorig jaar tegen zondag herdacht dat hij 82 jaar Nederlanders en Nederlandse geleden werd geboren en negen- -naatschappijen zijn genomen, tien jaar geleden tot Paus werd gekozen. Zoals gebruikelijk, is op deze dubbele verjaardag geen specia le plechtigheid gehouden. Op 12 maart zal in de Sixtijnse Kapél Luchtaanval op Taratakbuluh. Radio-Padang heeft zaterdag- Zonnige perioden. Boven de Britse eilanden kwam een gebied van hogeluchtdruk tot ontwikkeling, dat zich zondag uitbreidde over Scandinavië. De wind draaide hierdoor bij ons naar het noorden en voerde lucht aan met veel bewolking, waaruit plaatselijk wat regen viel. De middagtemperaturen waren enke le graden lager dan zaterdag. In Frankrijk en Engeland daarentegen werden maximum temperaturen gemeten van 10 tot 12 graden. In Europa komt behal ve in hoger gelegen gebieden overdag alleen nog vorst vóór in Scandinavië en Polen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. OPKLARINGEN. Droog weer met overdrijvende worden herdacht, dat de Paus 19 avond medegedeeld, dat de Indo- wolkpn7.pldpn onk - nW_ iaar geleden werd gekroond nesische luchtmacht vrijdag een olkenvelden, maar ook opkla g d S bomaanval heeft gedaan op de ""gen. Matige noordelijke wind. plaats Taratakbuluh, ten zuiden Dezelfde temperaturen als giste- van de oliestad Pakanbaru, in ren of lets ho8ere- Cubaanse kabinet afgetreden. Alle leden van het Cubaanse kabinet hebben zaterdag hun ont slag ingediend in overeenstem ming met een wet, welke bepaalt, dat kandidaten voor verkiezin gen geen regeringsfuncties mo gen bekleden. Alle leden van het huidige ka binet op drie na zullen deelnemen aan verkiezingen die 1 juni ge houden zullen worden. De komende week zal een nieuw kabinet worden gevormd. DINSDAG 4 MAART. Midden-Sumatra Volgens dit bericht lieten vlieg tuigen bommen op het plaatsje vallen, dat ook werd beschoten met machinegeweren. Een veer- boot werd tot zinken gebracht. 1 B'bakens Voorts werden vier gebouwen. 01 neuzen vernield, alsmede een moskee. !»?r!swe®,rt „Hierdoor zijn de haatgevoelens VVa'SG°rden toegenomen", aldus Radio-Pa- dang. ZON MAAN Volgens radio-Padang werd de op onder op onder aanval uitgevoerd door een Mit- 1 Mrt. ehell-bommenwerper en een jager 3 7.23 18.22 15.48 5.40 van het type „Mustang". j 4 7.21 18.24 17.09 6.13 v.m. n.m. 0.36 1.02 1.11 1.37 1.51 2.17 2.01 2.27

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1