UIT DE PROVINCIE Gemeenteraad van Terneuzen Moeilijkheden in Britse Labourpartij DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN AGENDA Gemeenteraad Nieuwvliet van Binnenlar nieuws Verhoogt uw weerstand met; TERNEUZEN. AXEL HOEK ZEEPOST. KOEWACHT. OOSTBURG SLUISKIL. ZAAMSLAG ZUIDZANDE De zuivering in Oost-Duitsland Wijziging leerplichtwet voorgesteld. I BEVOLKINGSCIJFER VAN KCRTGENE LOOPT TERUG. Tijdens de woensdag gehou den gemeenteraadsvergadering te Kortgene heeft burgemeester A. A. Schuit medegedeeld, dat het inwoneraantal sedert 1948 is teruggelopen van 3908 tot 3546 zielen of met ongeveer 10 pro cent. Jaarlijks trekken nog steeds mensen uit de gemeente weg, daar de arbeidsvoorzieningen on voldoende zijn, zeide hij. Talrijke raadsleden spraken hun ongerustheid uit over dit ver schijnsel en drongen er bij B. en W. op aan, mogelijkheden te be studeren tot het aantrekken van een of andere vorm van indus trie. Men was het er over eens, dat, wanneer straks het drie- eilandenplan is gerealiseerd en Noord-Beveland uit zijn geïso leerde ligging is verlost, de ont volking nog intensiever zal wor den, tenzij men er in slaagt door industriële vestiging aan een aantal ingezetenen een grotere bestaanszekerheid te bieden. Verkeersongevallen. In de bocht' van de Vlooswijk- straatGrenulaan had gister, morgen te 8.20 uur tijdens de hevige sneeuwbui een botsing plaats tussen een in de richting van de Schoolweg rijdende vrachtauto met aanhangwagen en een in de richting Grenulaan rijdende bestelwagen van de Zeeuws-Vlaamse Waterleiding Maatschappij. Door de gladheid van de rijweg gleed de aanhangwagen bij het neaneni van de bocht naar links en kwam, tegen de linkerzijde van de bestelwagen terecht, waarvan het portier werd ontzet. Te 8.40 uur had een vrijwel ge. lijk verkeersongeval plaats in de VRIJDAG 28 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Funny Face. Concertgebouw, 8 u.: Avro's tournée „Klaar is Kees". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De zoon van Anna. ZATERDAG 1 MAART. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Funny Face. Concertgebouw, 8 uur: Ge heimcentrale Lissabon. AXEL: Het Centrum, 14.30 u.: Z.V.U.-jeugdvoorstelling „De gelaarsde kat (toneelspel). Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Haar eerste liefde. OTHENE: 6.30 uur: Prijskaar- ting. HOEK: Hoeks Koffiehuis, 7 u. Prijskaarting. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De zoon van Anna. bocht van St. Annapolder nabij de Kraagbrug, waar eveneens tengevolge van de gladheid van het wegdek een bus van de Z.V.T.M. tijdens het voorbijrijden van een bestelwagen van de was serij >,De Zon", naar links weg gleed en de bestelwagen in de berm van de weg duwde. De materiële schade was niet groot. Tweejarig bestaan bejaar den sociëteit. In het torenlokaal werd het tweejarig bestaan van de bejaar. den sociëteit gevierd. De tafels in het propvolle lokaal waren alle feestelijk versierd met bloe men. Vicaris Den Blaauwen herin nerde in een blijmoedig gestemd speechje aan het medeleven der burgerij met deze sociëteit, ge tuige het vele dat geregeld be schikbaar wordt gesteld. Zo was er ook gistermiddag weer van alles, teveel om op te noemen. Door de heer Feijter—But werd een mooie natuurfilm over Oos tenrijk vertoond. vergadering V. V. V. In de Gemeentelijke Gehoor zaal had een vergadering plaats, waarin 'n definitief bestuur werd benoemd van de V.V.V. alhier. Na mens het voorlopig bestuur werd deze bijeenkomst geopend dooi de heer J. Wondergem, die de aanwezigen verwelkomde, doch het betreurde, dat er zelfs voor deze belangrijke vergadering zó weinig belangstelling bleek te be staan. Er ziin thans 35 donateurs en 4 toezeggingen daartoe, het geen spr. een aardig succes noem de, daar hij nog niet alle zaken had bezocht. De bedoeling is om gezamenlijk met Philippine en Biervliet te werken, teneinde de onkosten zo laag mogelijk te nou- den. Men zal gezamenlijk alles uitwerken als „V.V.V. Braak man", waarin elke gemeente met drie bestuursleden zal zijn ver tegenwoordigd, in totaal 9 be stuursleden. Gezamenlijk met het Westen zijn er reeds folders in 4 talen gedrukt met een beschrij ving van de kust en het recrea tieoord de Braakman. Deze fol ders zijn naar het binnen- en bui tenland verzonden. In verband met het a.s. seizoen was het reeds hoog tijd voor deze reclame-cam pagne, waarvan de kosten betaald worden door de drie gemeenten en de V.V.V.'s in Zeeuws-Vlaan- deren. Na dit openingswoord werd overgegaan tot het benoemen van het definitief bestuur der V.V.V. „Hoek". De uitslag hiervan was dat het bestuur als volgt werd geformeerd: Voorzitter: J. P. Vergouwe; se cretaris: dr. H. Hofstee; penning meester: J. Wondergem; leden: M. Meeusen, J. Verhage, A. van Tatenhove en L. Witte. Burgemeester Hanssens was verheugd over hetgeen reeds tot De gemeenteraad vergaderde dinsdagavond j.l. voor de eerste ..-naai in 1998 onder voorzitter schap van burgemeester J. C. Sveraers. Wegens ziekte waren afwezig de wethouder A. J. Hoste en de fieer A. Brakman. De voorzitter hield een korte toeschouwing over het afgelopen jaar waarin hij het betreurde dat 1957 voor Nieuwvliet geen goed jaar was geweest. Niette min konden toch herbesteatings- en, rioleringswerken worden uit gevoerd. In 1958 hopen B. en W. een pian lot vernedering van de hluswatervoorziening in bespre king te brengen en zal ook de verbouwing van de oude school tot gymnastieklokaal de volle aandacht hebben. De realisatie van het uitbrei dingsplan waardoor de gemeente zich meer en beter tot badplaats Met de volgende schepen kan ■•zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie -uiterlijk ter post moet zijn be- -.zorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: rri.s. „Zaanland" 3 mrt s.s. „Andes" 8 mrt Australië: s.s. „Iberia" 8 mrt Brazilië m.s. „Zaanland" 3 mrt' s.s. „Andes" 8 mrt Canada: s.s. „Beaverdell" 4 mrt s.s. „Kloosterdijk" 5 mrt s.s. „American Angler" 11 mrt Chili: I via New York -5 mrt Indonesië: s.s. „Anchises" 8 mrt Ned. Antillen: m.s. „Virgilia" 4 mrt Nieuw Zeeland: via Engeland 8 mrt Suriname: m.s. „Jason" 4 mrt Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Airika: m.s. „Bloemfontein" 5 mrt m.s. .Stirling Castle" 8 mrt Brits Oosl'-Afrika: s.s. „Jean Laborde" 8 mrt Inlichtingen betreffende de rerzendingsdata van postpaket- nen geven de postkantoren. kan inrichten kon helaas nog niet geschieden. Ook de elektrifi. katie en drinkwatervoorziening van de onrendabele gebieden kon nog niet ten uitvoer worden ge bracht. Aan verdere werken noemde de voorzitter nog de huis- vuilophaaldienst in samenwer king met de gemeente Schoonüij- ke, Breskens, Groede en Nieuw vliet, en het aanleggen van een sportterrein, zodat er voor de raad nog een grote taak wacht. Op haar verzoek werd aan mej. M. Brevet met ingang van 1 april a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Aan de plaatselijke V.V.V. werd een subsidie van 75 verleend voor het uitgeven van een nieu we folder. Afgewezen werd de subsidie aanvrage van de Stichting Lucht, verbinding Zeeuws-Vlaanderen. De raad ging akkoord met de regeling voor toekenning van de kindertoelage aan de ambtenaren van de burgerlijke stand en de duurtetoeslag over het eerste halfjaar 1958 aan het gemeente- personeel overeenkomstig Rijks regeling. Op verzoek van G. S. besloot de raad in verband met de nieu we Vleeskeuringswet van 16 fe bruari 1958 over te gaan tot de vaststelling van een nieuwe aan gepaste verordening op de keu ring van vlees. De gemeente Nieuwvliet kan een geldlening van ƒ5.000 aan gaan uit de opbrengst van de woningbouwlening tegen een rente van 6 met een looptijd van 25 jaar. Aangezien de moge lijkheid bestaat dat het rijk een gedeelte van de rente voor zijn rekening zal nemen, besloot de raad deze lening aan te gaan. De veranderde instructie voor de gemeente-secretaris werd ge wijzigd en aangepast aan de ge wijzigde tijdsomstandigheden!. Op voorstel van B. en W. werd besloten de vergoeding aan de gemeente Groede voor hulpver lening bij brand (Nieuwvliet heeft geen eigen brandweer) van 10 op 15 per maand te bren gen. In verband met de verschillen de genomen besluiten werden de begrotingen 1957 en 1958 gewij zigd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. stand was gekomen en had res-- peet voor het verrichte propagan distisch werk. De Stichting Braak man wacht nog op de grond die beschikbaar zal worden gesteld, waarvan de toewijzing echter spoedig kan worden tegemoet ge zien. Deze zomer zal ook de nieu we weg officieel worden geopend en spreker hoopt dat dit met eni ge feestelijkheden zal gepaard gaan, zowel in het recreatieoord als in de gemeente Hoek. Ten slotte hoopt spreker dat er in de toekomst een prettige samenwer king zal zijn tussen „V.V.V. Hoek" en de Stichting „Braakman". Hierna sprak de heer J. Won dergem nog over het ontspan ningsoord en het houden van zeil- en zwemwedstrijden, waar mede dan zou aansluiten het hou den van een winkelweek met concerten en gelegenheid tot dan sen in de caié's, die dan langer geopend moeten zijn. Verschil lende aspecten zullen nader be studeerd worden. Na nog onderling van gedach ten te hebben gewisseld sloot de heer Wondergem deze geslaagde vergadering. Overplaatsing. De heer A. Kips, ambtenaar bij de P.T.T. alhier is met ingang van 1 maart a.s. overgeplaatst naar Roosendaal. Van de weg in de sloot. Gistermiddag omstreeks 4 uur reed een auto, bestuurd door een vertegenwoordiger van Heine, ken's Bierbrouwerij te Rotterdam, uit de richting Waterlandkerkje naar Oostburg. In 'n vrij flauwe bocht kwam de Volkswagen-be stelauto te slippen en duikelde in de naast de provinciale weg ge legen vrij diepe sloot. In deze sloot sloeg de wagen herhaalde malen over de kop en kwam een 20-tal meters verder rechtstandig in de sloot tot stilstand na eerst nog een in deze sloot gelegen dam overgeschoten te zijn. De bestuurder liep slechts en kele schrammen op. Dokter Looze uit Oostburg, die de eerste hulp verleende, oordeel de het' echter nodig dat de be stuurder voor een nader onder zoek per ziekenauto naar het zie kenhuis te Oostburg werd ge bracht. De bestelauto werd zwaar be schadigd, evenals de technische uitrusting die zich in de wagen bevond. De auto werd later wegge sleept. Gouden bruiloft. Gisteren vierde het echtpaar L. de CaluwéClaeys hun 50- jarig huwelijksfeest en dit fes tijn dat heugelijk in de familie kring werd gevierd, is voor ve len daarbuiten ook niet' onopge merkt voorbij gegaan. In de ochtenduren toog het gouden bruidspaar gezamenlijk met kinderen en kleinkinderen naar de St. Antonius kerk om een H. Misoffer uit dankbaarheid bij te wonen. Na deze plechtig heid kwam men in een horeca bedrijf bijeen voor het gebruiken van de lunch. In de namiddag vond in een ander horecabedrijf een druk bezochte receptie plaats en hebben velen van de gelegen heid gebruik gemaakt de heer en mevr. De Caluwé met het gouden huwelijksfeest geluk t'e wensen. De verdere dag werd in intie me kring doorgebracht. Bruidegom Louis die men in midden Zeeuws-Vlaanderen beter kent ais Baas Caluwé, is met zijn 81 jaren nog steeds een im ponerende figuur en er zijn maar weinig Terneuzense marktdagen geweest die zonder hem, doorgang hebben gevonden. Iedere week is hij daar present om telkenmale ondanks het feit dat hij de leef- geselecteercle levertraan Qttër i eveneens verkrijgbaar in geconcentreerde vorm als parels of druppels Bjj de aanvang van de gisteravond gehouden vergadering van de ge- ..ïeeme. aad memoreerde de voor zitter het feit. dat het 9 lebruari j.i. 12 Ij jaar was geieden, dat de neer M. de Vos tot wethouder werd oenoemd. Gedurende al die jaien meent de samenwerking met hem .n het college van B. en W. perlect worden genoemd. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn en feliciteerde de heer oe Vos ha., .enjk met diens ambtsperiode als vveinouder. De heer De Vos betuigde de voor zitter zijn dank voor de vriendelij ke woo. den tot hem gericht en zeide met dankbaarheid op de voor- oUe periode terug te zien. Hierna wijdde spreker nog enige woorden aan de nagedachtenis van de heer Den Hamer, met wie h\j weliswaar in principieel opzicht sterk verschilde, doch de samen werking in het belang der gemeen- tijd der sterken reeds is over schreden, blijk te geven zijn ver der leven nog niet rustend te wil len doorbrengen. Zijn grootste 1 ambitie gaat daarbij uit naar de onderlinge paardenverzekerings- maatschappij „Samenwerking" van welke vereniging de gouden bruidegom sinds 1911 secretaris- penningmeester is. Uit het huwelijk werden vier zonen en drie dochters geboren en de twaalf kleinkinderen kun- nen wel de trots van oma en opa Caluwé genoemd worden. De voorbije vijftig jaren zijn, aldus de bruidegom, een afwisse- ling geweest van voor- en tegen spoed, niet' zozeer wat het ma teriële betreft, want de tegensla gen hierin kwam men telkenmale te boven, doch de lichamelijke tegenspoed die zijn gezin zelf te ondervinden kreeg, hebben wel het zwaarst hun stempel achter gelaten. Een zoon stamhouder, die het boerenbedrijf zou hebben overgenomen, overleed, en ook zijn andere zoon werd lichame lijk aan de ogen met blindheid getroffen. Maar het is hem an- derzijds toch weer een grote vreugde hoe zijn kinderen een goede toekomst hebben weten op te bouwen. Zoon Francois volgde vaders voetsporen en zijn zoon George werd ondanks zijn handicap, een muziek virtuoos die als muziek leraar in Zeeuws-Vlaanderen en ver over de grenzen een ver- maardheid geniet. Een dochter trad in het klooster van de Fran- siscanessen te Veghel als zuster Gilberta en vierde op 18 februa ri j.l. haar zilverenkloosterfeest en ook de overige kinderen genie ten, een goede welstand. Wat hun beider gezondheid be treft was gouden bruidegom,'s antwoord dat het thans zeer goed te noemen is. Enkele jaren terug moest hij echter verschillende malen geopereerd worden. Het geheim hiervan schuilt, aldus de gouden baas, in de wijze woor den eens door vader Cats gespro. ken dat hij veel eet, die weinig eet. Al met al was het gisteren, on danks sneeuw en ijs, een zelfde beeld als voor een halve eeuw, voor het gouden paar en familie toch een zonnige dag waarover zij hopelijk nog een reeks van lange jaren zullen kunnen nakeu- velen. Kookcursus Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Dezer dagen vond de eindles plaats van de door de afd. Zaam- slag van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen georganiseerde kookcursus, welke onder leiding Stichting Huishoudelijke voor- iicnung ten piatteh-nde. Deze cursus mocht zich in een flinke belangstelling verheugen en de cursisten hebben bij het volgen der lessen niet alleen zeer veel geleerd, maar ook zeer veel genoegen gehad, ook door de wijze waarop de lerares de lessen wist voor te bereiden. Geen wonder dan ook dat bij het afsluiten van deze lessen de cursisten mej. Keijzer hartelijk dank betuigden voor de leerzame en prettige uurtjes met haar loorgebr- cht en haar een doos fijne zakdoekjes en een doos met Zeeuwse babbelaars aanboden. voor de vervolgcursus, welke het bestuur in de loop van de ko mende winter hoopt te houden, hebben zich nu reeds cursisten aangemeld. Vergadering afdeling Zuid- zande der Z. L. M. De afdeling Zuidzande van de Z.L.M. hield dinsdag in hotel „De Rode Leeuw" alhier haar voorjaarsvergadering. De voor zitter van de afdeling, de heer J. C. RisseeuwAarnoutse, zeide in zijn openingswoord het te be treuren dat deze vergadering slechts een matig bezoek trok, hetgeen voornamelijk wel een ge volg was van het feit' dat op deze dag nog een andere vergadering, verband houdende met de land bouw, werd gehouden. Verder wees spreker op de vele moeilijk, heden waarmee de landbouw in deze tijd heeft te kampen. De rekening en verantwoording van de penningmeester over 1957 werden goedgekeurd, terwijl bij de gehouden bestuursverkiezing de heer J. C. Risseeuw als be stuurslid werd herkozen. De rayon-assistent van de Rijkslandbouwvooriichtings- dienst, de heer K. F. Malcorps uit Oostburg, deed vervolgens mededelingen over de proefvel den en andere landbouwkundige zaken, die door deze dienst wor den behartigd. Na deze huishoudelijke verga dering werd een koffiemaaltijd gehouden waarbij ook de dames van de leden en de heer mr J. F. G. Schlingemann, algemeen secretaris van de Z.L.M. met zijn assistent Sinke, aanzaten. De heer Schlingemann gaf hierna een uitvoerige beschou wing over landbouwproblemen, terwijl door de heer Sinke een aantal kleurendia's werden ver toond over de Z.L.M.-excursie naar Frankrijk. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn door het opvoeren van enkele schetsjes, zang en declamatie. te preleveerde steeds, hetgeen de vergaderingen van het college van B. en W. tot een genoegen maakte. Hierna werden de notulen onge wijzigd vastgesteld en de ingeko men stukken voor kennisgeving aangenomen. Tot onderwijzeres aan de open bare Zuidlandschool werd benoemd mej. C. van der Peijl, thans in tijde lijke dienst aan deze school werk zaam. Bevorderd werden de chauffeur P. L. de Bruijne tot chauffeur "e klasse; opperman J. van Dronge- len tot werkman in vaste dienst; plantsoenarbeidcrs E. van Es en J. Oliebelt tot tuinman; hulpstraat- makers J. Geensen en F. Loof tot straatmakers. Aan de heer A. J. Dourleijn te Sluiskil werd eervol ontslag ver leend als lid van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet 1947, en in deze vacature voorzien door de benoe ming van de heer F. Drabbe ie Sluiskil. Besloten werd tot onteigening van gronden in de Zuidlandpolder ten behoeve van het uitbreidings plan „Zuid." en „Oostelijk Bolwerk." Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot verkoop van per celen grond in de Zeven Triniteits- polder voor het bouwen van 10 woningen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding ex artikel 101 der L. O.-wet 1920 aan de besturen van bijzondere scholen en het verlenen van voor schotten aan de besturen van bij zondere kleuterscholen ex artikel 73 en 127 van tie Kleuteronderwijs wet. Na breedvoerige besprekingen werd met 9 tegen 3 stemmen aan de heer P. F. Standaert ten behoe ve van de verbouwing van het Con certgebouw tot een bedrag van 150.000 een bijdrage verleend van ƒ22.000, verdeeld in 10-jaarlijkse termijnen van 2.200. Tegen stemden de heren F. DieU- man, J. A. de Feijter en R. Hol. Aan de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang" zal een geld lening verstrekt worden ter groot te van de opbrengsten van de wo ningbouwleningen 1957. Onbewoonbaar werd verklaard de woning staande in de Nieuwe- diepstraat 31. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot ruiling van per celen grond gelegen in het plan „Louisapolder" en tot aankoop van gronden ten behoeve van de uit breiding der gemeente, benevens tot verkoop van diverse percelen grond, zulks in het belang van de volkshuisvesting en de industrie. In erfpacht werd uitgegeven een perceel grond aan de afd. Terneu zen van het Nederl. Padvinders- gilde. Zonder hoofdelijke stemming werd een subsidie van 6 cent per inwo ner verleend aan de Stichting „Luehtveroinding Zeeuws-Vtaan- deren" voor het organiseren vim ecu nelieoplerdiensi i viermaal per weekt r>i usseiZeeuws-Vlaande renRotterdam, gedurende het seizoen apriloktOuer 1958. De heer F. Dielenian wenste aan tekening er tegen te hebben ge stemd. Rondvraag. De heer dr Camps vroeg het col lege van b. en Vv. de Rijkswater staat er op te wijzen, dat de riole ring tussen de Kanaatweg en Mid denstraat te Sluiskil slecnt functio neert. Spreker vestigde er de aandacht op dat in de riieuwe Kerkstraat te Siuiskil een woning vrij komt en informeerde of deze door de ge meente kon worden aangekocht voor net verkrijgen van een betei uitzicht op de noek ter plaatse. De voorzitter antwoordde, dat wat de eerste vraag betreft van gemeentewege Rijkswaterstaat op tiet bestaande euvel zal worden gewezen. Wat de tweede vraag aangaat waarschuwde hij ernstig tegen onttrekking van woonruim te, doch zegde een onderzoek toe. De heer Compiet vroeg een stoot - rand aan te brengen aan de om heining op het talud van de nieu we weg te Sluiskil. De voorzitter antwoordde hier naar een onderzoek te zullen doen instellen. De heer Weterings zeide verno men te hebben dat alhier 50 uit Indië gerepatrieerde gezinnen zul len komen en vroeg in verband daarmede dit zo spoedig mogelijk door te geven voor het verkrijgen van aan Zeeland toegewezen bouw volume. De voorzitter merkte op, dat hier voor generlei bouwvolume beschik baar wordt gesteld. Tussen de wethouders Van Lan- gevelde en De Vos ontstond een dispuut over het aantal repatri- eerende gezinnen dat zich in Ter- neuzen zal vestigen. De heer De Vos vond dit aantal te groot met het oog op de con centratie en de werkgelegenheid alhier, terwijl de heer Van Lange- velde opmerkte, dat het eigen landgenoten betrof, die niet in een kamp dienen te worden onderge bracht en volgens minister K lompe voor de helft niet in het arbeids proces opgenomen zullen worden, doch voor rekening van het minis terie komen. De opname geschiedt overigens ook in perioden. De heer Hol vroeg de aandacht voor de verbinding tussen het Es- senbruggetje en de Leeuwenlaan. Deze omgeving is een geliefd wan deloord geworden. De voorzitter zegde overweging hiervan toe, waarna de vergade ring door hem werd gesloten. Naar van verscheidene kanten wordt vernomen, ziet de Britse socialistische oppositiepartij zich geplaatst voor een ernstig me ningsverschil over de oprichting van een linkervleugelgroep, die z'ch „overwinning voor het socia lisme" noemt. Deze groep streeft de uitvoe ring van een veel krachtiger so cialistisch programma na dan de partij als geheel volgt. Zo wil zij, dat Engeland zo nodig alleen de waterstofbom af schaft. Ook dringt zij aan op algehele nationalisatie, terwijl het partijbestuur de staat aan delen wil laten kopen in grote ondernemingen. Volgens persberichen zou het partijbestuur woensdag hebben besloten, de groep een ultima tum te stellen om haar activi teit te staken of de kans te lo pen op disciplinaire maatrege len. Ook de „Daily Herald", die ste uitdaging van onze tijd is geacht wordt de spreekbuis van de Labourpartij te zijn, heeft zich uitgesproken voor een een zijdige staking van de water- stofproduktie door Engeland en een volledige weigering om Amerikaanse raketbases toe te laten. De secretaris van de socialis tische partij, Morgan Phillips, zegt in een brief, die in de „Daily Herald" is afgedrukt, dat „men nauwelijks verwacht had te zien, dat de Herald de partij ondermijnt door een al te eenvoudige beoordeling van wat ongetwijfeld de voornaam- het al dan niet voortbestaan van de mensheid". De hoofdredacteur van het blad tekent hierbij aan, dat de gehuldigde opvatting logisch is en zeker de mening van een toenemend a&ntal Britten weer spiegelt. „De bedoeling van onze huidige campagne is niet de La- bourbeweging te ondermijnen, maar haar te versterken", aldus de hoofdredacteur. Door AGATHA CHRISTIE. 13) Monsieur Bouc zelf zat op het bankje in de hoek. Naast het raam, aan de overkant, sond een kleine, donkere man naar de sneeuw te kijken. Er stond een kleine, donkere man uniform de hoofdconducteur die Poirot volkomen belette binnen te gaan, en zijn eigen wagon-lit-conducteur. „Ha, beste vriendriep mon sieur Bouc. „Kom binnen. We hebben je nodig". De kleine man bij het raam schoof op, Poirot wrong zich voorbij de twee andere mannen en ging tegenover zijn vriend zitten. De uitdrukking op monsieur Bcuc's gezicht gaf hem, zoals hij zeggen zou, machtig veel te denken. Het was duidelijk dat er iets buitengewoons aan de hand was. „Wat is er gebeurd?", vroeg hij. „Dat mag je wel vragen. Ten eerste die sneeuw dat opont houd. En nu Hij wachtte en een soort ver stikte zucht kwam van de slaap wagen-conducteur. „En nu wat?" „En nu ligt er een reiziger dood op zijn bed doodgesto ken". Moniseur Bouc sprak met Nadruk verboden. kalme wanhoop. „Een reiziger? Welke reizi ger?" „Een Amerikaan. Een man, hij heethij heet hij raadpleegde notities voor hem „RatchettZo is het toch Ratchett?" „Ja, monsieur", slikte de slaapwagen-conducteur. Poirot keek hem aan. De man zag krijt-wit. „Laat die man liever gaan zitten", zei hij, „hij valt anders misschien flauw'. De hoofdconducteur verschoof wat en de slaapwagen-conduc teur zonk near in de hoek en verborg zijn gezicht in zijn han den. „Brrrr", zei Poirot. ,Dat is een ernstig geval". „Zeker is het ernstig. Om te beginnen een moord dat is op zichzelf een ramp. Maar niet alleen dat, de omstandigheden zijn hoogst ongewoon. Hier staan we tot stilstand gedwon gen. We kunnen hier wel uren moeten blijven en niet alleen uren, dagen I Nog een omstan digheid. In de meeste landen hebben we politie van het land in de trein. Maar in Joego-Sla- vië niet. Begrijp je?" „Het is een moeilijke positie", zei Poirot. „Er komt nog meer bij. Dr. Constantine o ja, ik heb je nog niet voorgesteld. Dr. Con stantine, monsieur Poirot". De kleine donkere man boog en Poirot eveneens. „Dr. Constantine is van me ning dat de dood ongeveer om één uur 's nachts intrad". „Wanneer is de heer Ratchett het laatst levend gezien?", vroeg Pc'rot. „Het staat vast, dat hij onge veer 20 minuten voor één nog in leven was, toen sprak hij met de conducteur", zei monsieur Bouc. „Dat is heel juist", zei Poirot. „Ik hoorde zelf toen ook wat. Is dat het laatste wat men weet?" J a Poirot wendde zich tot de dokter, die voortging: „Het raam van monsieur Rajt- chett's coupé is wijd open ge vonden, hetgeen leidt, tot de veronderstelling, dat de moor denaar daardoor ontsnapt is. '■laar naar mijn mening is dat open raam misleidend. Iemand die zó was vertrokken, zou dui delijke sporen in de sneeuw hebben achtergelaten. Er waren er geen". „Wanneer i: de misdaad ont dekt?", vroeg Poirot. Michel De slaapwagen-conducteur kwam overeind. Hij zag nog bleek en verschrikt. „Vertel deze heer precies wat er gebeurde", beval monsieur Bouc. De man sprak wat hakke lend: „De knecht van die monsieur Ratchett klopte verscheidene malen op zijn deur vanmorgen. Er kwam geen antwoord. Toen, een half uur geleden, kwam de kellner. Hij wou weten of mon sieur wilde ontbijten. Het was elf uur, begrijpt u. „Ik doe de deur voor hem open met mijn sleutel. Maar er is ook een ketting en die zat vast. Er komt geen antwoord en het is erg stil binnen en koud met het raam open en de sneeuw die binnen waait. Ik dacht dat meneer misschien on gesteld was. Ik haalde de hoofd conducteur. Hij was het was vreselijk!" Hij begroef zijn gezicht weer in zijn handen. „De deur^was van binnen ge sloten An, op de ketting", zei Poirot peinzend. „En het was geen zelfmoord?" De Griekse dokter lachte sar castisch. „Steekt een man, die zelf moord pleegt, zich op tien, twaalf, vijftien plaatsen?", vroeg hij. Poirot zette grote ogen op. „Dat is een grote wreedheid", zei hij. „Het is een vrouw", zei de, hoofdconducteur, voor de eerste keer sprekend. „Reken maar, het was een vrouw. Alleen een vrouw kan zo steken". (Wordt vervolgd.) De huidige zuivering in Oost- Duitsland in de campagne tegen „revisionisme, deviationisme en opportunisme" is nu ook tot de universiteiten uitgestrekt, aldus meldt AFP. „Neues Deutsehland", het or gaan van het centrale comité van de communistische partij maakt bekend, dat de directeur van het instituut voor sociale weten schappen van de Humboldt-uni- versiteit in Oost-Berlijn, Saar, die lid is van de S.E.D., ontslagen is. Anedere nrofessoren van hel instituut, die speciaal tot taak hebhon de stnnenten met de socialistische gedachte vertrouwd te maken, hebben hetzelfde lot' ondergaan. Enkele professoren, aldus „Neues Deutsehland", had den de stelling van Mao Tse Toeng, dat alle bloemen de gele genheid krijgen te bloeien, opeen anti-Marxistische wijze uitge legd. Zij hadden daaruit een alge- hele vrijheid van meningsuiting en gedachtenwisseling afgeleid. De regering wil de mogelijk heid, dat aan leerplichtige kinde ren landbouwverlof wordt ver leend uit de leerplichtwet schrap pen. Zij heeft hiertoe een wets ontwerp ingediend. In het ont werp wordt voorts voorgesteld de bepaling te schrappen dat leer lingen, die bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaar het zesde leerjaar van de lagere school niet hebben bereikt, vrij ven leer plicht zijn. VOOlt 230 K L M.-personee vergunning ontslag aan ge De directie van Beeft gisteren bij d« ke arbeidsbureaus «ine tot ontslag 230 leden van personeel, van wie Rchiphol werkzaam OP het hoofdkantoor HVan de zijde van den vernemen wij thans blijkbaar ultvo. gegeven aan het van de directie van schappij om verschil Ungen „uit te kamme slagaan vragen valle: sectoren van het bij de administratieve technische afdelingen aoek om vergunning ontslagen betekent quentie van het van uitgestippelde beleid voor wie een vergu ontslag is aangevrai hiervan mondeling lijk bericht gekreger datum van ingang wettelijke termijn vakbondszijde wordt steld dat deze massale om ontslagvergunning volgd zal worden tweede „golf", zoals uitdrukte. kapper verdacr flessentrekk. De 31-jarige kapper wonende in een p omgeving van de Rotterdam, zal vooi van Justitie geleid schijnt dat hij heel poneren, door een nemen onder 'n du waarvoor hij zijn naam met zijn achti bond en als beroep den „shipbroker". raties" liet hij zi< ontvallen, dat hij zee was geweest. Dit ter in werkelijkheid nier derde klasse grootdoen wist hij zaken kleding, scho ken los te krijgen hij veel interesse maar de waardevoll pen die hij z.g. nooit betaald. Bij huiszoeking tij tafelzilver gev doeken en andere ontvreemd waren restaurants in Sche- Rotterdam. B. flaneerde veel ving van de Lijnbaa aan met meisjes en wen. Misschien zijn haar ook wel de dup Voorts zijn er aanwi B. ook in Hamburg heeft geopereerd. HONBERDJAR1 DEN H.4 De heer J. F. 's-Gravenhage vic dag 6 maart zijn h jaardag. Het feest te kring gevierd rusthuis in de Ant straat 157, waar hij beer Ekering is bekc wijskringen. DODELIJK ONG EEN WEI Woensdagmiddag g-.- rangeerder A. Sch zaamheden op de hout-handel Kamphi broek te Zaandam gevallen. De man tussen de schoeiing en één der schepen wel onmiddellijk do VERTEGENWO VERDACHT VERDUISTER De politie heeft vertegenwoordiger arresteerd, die er wordt ten nadele sterdamse firma, werkte, de N.V. aan goederen te duisterd. Ook sch: van zijn vorige w firma te Rotti ƒ20.000 gedupeerd vens wordt hij er van klanten van dige werkgever ben losgekregen, er goederen voor ren. De zaak kwa: len, toen klanter sterdamse firms ontvingen voor gi nooit ontvangen ZEGELBOEK WINKELIERSV VOOR DE TW1 IN O Ml Nadat de poli ter ore was gekon ge honderden zi de N.V.G.-winke! waren, welke boe lijk reeds eerder van 1 gulden per winkeliers aanget weest, heeft zij c onderzoek inge: bleek, dat op za een zakenman uil vracht oud papiei bij de Coöp. strocs Vrijheid" te Veei leverd en dat balen van elk on gram met dergel vonden. Zij ver een waarde van 3 bleken afkomstig centraal N.V.G.- westen des land de balen aan eei gingsbedrijf had

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2