Interpellatie-Biewenga werkloosheid over de Vereenvoudiging van douaneformaliteiten Het weer in West-Europa Uitbreiding samenwerking Nederland-Australië inzake Mieuw-Guinea Nog aanzienlijke stijging voor Beneden-Rijn op komst WEERBERICHT ZON- ea MAANSTANDEN HET WEER HOOGWATER Tweede Kamer Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1959. 12e Jaargang Nr 4307 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,- Iedere regel meer 20 et. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 our Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 in de Tweede Kamer kwfcm gisteren aan de orde de interpel latie van de heer Biewenga (A.E.) «ver de stijgende werkloosheid en de bevordering van do werkgele genheid. Aan de regeringstafel hadden plaats genomen de minister-presi dent de minister Suurlioff, Wit te Struyken en Vondeling en vtiatssecretaris Van Rhijn. De interpellant zegt, dat hij tot deze interpellatie is gekomen, omdat de regering na Ue begro ting van Soc. Zaken, heeft nage laten inlichtingen te geven en e* omdat zij niet de behoefte heeft gehad met de Kamer te be spreken welke maatregelen moe ten worden getroffen. Spr. had ernstige kritiek op 't verbod, dat aan de arbeidsbu- reaux werd gegeven, om geweste lijke werkloosneidscijfers te pu bliceren. Daarmee gaat de rege ring de verkeerde weg op, aldus interpellant. Ons volk wil de har de feiten weten, zonder over- of onderschatting. Spr. zegt, dat de werkloosheid in de provincies Groningen (8,3%), Friesland (8,6%) en Drente 13 het grootst is. Er zijn vier provincies onder 3 en vier in de buurt van 4 Daar van is alleen Zeeland iets hoger (5,8%). Bedrijfstaksgewijze zijn de cij fers voor de bouwnijverheid 128.000); de landbouw (13.000) en de metaalnijverheid (7500) het grootst. De interpellant stelt de volgen de vragen: 1. Kan de regering mededelin gen doen over 't verloop van de werkloosheid na 31 jan. 1958, de datum, waarop, de laatst gepubliceerde gege vens betrekking hebben? 2. Kan de regering een prog nose geven van de te ver wachten werkloosheid in de komende maanden? 3. Is de regering niet van oor deel, dat de werkloosheidscij fers in bepaalde gebieden tot het ontoelaatbare zijn geste gen? 4. Kan de regering een over zicht geven van de plannen, die voor uitvoering gereed zijn? Is de regring bereid te bevorderen, dat aan gemeen ten met een hoog werkloos heidscijfer financieringsmid delen beschikbaar worden gesteld? 5. Moet uit het feit van de stij ging der werkloosheid in an dere landen worden afgeleid dat de stijging in ons land verband houdt met interna tionale conjucturele omstan digheden? 8. Is de regering bereid in het bijzonder cok aandacht te schenken aan: a. Het verstrekken van een tijdelijke rentebijslag voor de bouw van preiniewonin. gen. b. Ken extra toewijzing van woningwetwoningen voor gebieden met excessieve werkloosheid van bouw vakarbeiders. e. Verhoging van het subsi die in de a3nlegkosten van industrieterreinen, d. Verhoging van de premie ter bevordering van indu strievestiging. Ook minister Hofstra heeft zich inmiddels achter de regeringsta fel geplaatst. Op de publieke tribune bestaat grote belangstelling. De interpellant vraagt voorts aandacht te willen besteden aan de huisvesting voor de landarbei ders. De huizen dezer arbeiders bevinden zich vaak in een slechte tees tand. MINISTER SUUKHOFF ANTWOORDT. Da minister zegt dat er geen sprake is geweest van een verbod aan de gewestelijke arbeidsbu- reaux om cijfers aan de pers te verstrekken. De directeuren is alleen gezegd eerst dan de gege vens aan de pers te verstrekken, wanneer het totale beeld van de werkloosheid bekend was ge maakt. Minister Suurhoff noemt de werkloosheid een groot kwaad. Ook zedelijk richt zij verwoestin gen aandaarom moet alles wor den gedaan om werkloosheid te voorkomen en de toestand te ver beteren. Niet de bestedingsbeperking is oorzaak van de toestand, maar de overbesteding. Nu gaat het om het wegnemen, het herstellen van de kwaal. Is nu ons economisch leven zo in evenwicht, dat er op de genomen maatregelen kan worden terug gekomen? Op het ogenblik is intensief overleg gaande tussen de depar tementen van Financiën en Eco nomische Zaken, met de maat schappij voor export-financiering, over de bevordering van de ex port. Er is een verbetering in de handels- en betalingsbelans. Ook als deze zich voortzet, wordt ver wacht dat er eind 1958 een devie zenvoorraad aanwezig zal zijn ter waarde van drie maanden invoer, hetgeen niet veel is. 140 a 150 MILJOEN BESCHIK- BAAR. De minister deelt mee, dat de regering besloten heeft tot een samenstel van maatregelen, wel ke. een Jbedrag van 140 tot 150 miljoen ruilt: vergen, om de werkloosheid in bepaalde gebie den en sectoren van het bedrijfs leven tegen te gaan. Spr. beantwoordt uitvoerig de gestelde vragen. In de provincies Groningen, Friesland en Drente, alsmede ge deelten van Overijsel, Gelderland en Noord-Brabant zal een addi tioneel programma van werken met een normaal karakter in de overheidssector tot uitvoering worden gebracht ten bedrage van 55 miljoen. Boven de reeds toegewezen aan tallen zal subsidie worden ver leend voor 3000 woningwetwonin gen. Een gedeelte van deze wo ningen zal dienen voor de huis vesting van gerepatrieerdende rest zal dienstbaar worden ge maakt aan de bevordering van industrieële vestigingen. Het goedkeuringsbeleid voor bouwwerken, andere dan wonin gen, in de partikuliere sektor zal afgestemd blijven op de aanwezi ge bouwkapaciteit; dit wil in de huidige omstandigheden zeggen, dat voorzover nog aanvragen van partikulieren op rijksgoedkeu ring wachten, deze goedkeurin gen op korte termijn worden af gegeven. Op korte termijn worden uitge stelde overheidsorders tot een to taal van ƒ25 miljoen alsnog ge plaatst bij ondernemingen, die door het uitblijven van deze or ders waren getroffen en waarvan bot voortbestaan van groot be lang moet worden geacht. WERKLOOSHEID STIJGT. Slechts het vermoedelijke ver loop van de werkloosheid in fe bruari kan worden aangegeven. Volgens een raming zal de gere gistreerde arbeidsreserve van mannen1, dus inclusief de perso nen werkzaam op A.W.-objecten, rond 125.000 bedragen tegen 122.511 op 31 januari jl. De zware sneeuwval, waar West Duitsland al meer dan an derhalve dag onder te lijden heeft, heeft het verkeer op de wegen en de rivieren volkomen gedesorganiseerd. De treinen heb ben aanzienlijke vertraging en op alle rivieren, die sterk wassen, is het verkeer gestaakt. In Ko blenz helpen 2.000 leden van de Bundeswehr" bij het ontruimen van de woningen en ondernemin gen langs de rivier. Talrijke we gen zijn geblokkeerd. In Bonn is men koortsachtig bezig om het parlementsgebouw met zakken zand te beschermen. Acht mensen zijn wcer.sdag bij sneeuwstormen, die in Noord- -Tankijjk hebben gtweed, omge- iroirea en twee kinderen worden vermist. j Het water van de Seine wast rog steeds. De zevenduizend in- voners van Coulommiers zijn ge- isoleerd. In België zijn door nieuwe sneeuwval de weg en treinver bindingen nog gedesorganiseerd. In Zuid-Bclgië zijn door over stromingen van de Maas en zij rivieren wegen ondergelopen en dorpen geïsoleerd. In Engeland is de toestand door de ingevallen dooi verbe terd, maar een groot deel van het land heeft nog met sneeuwver- sperringen te kampen. Tengevolge van de sneeuwstor men, die in de afgelopen dagen in Frankrijk hebben gewoed, zijn minstens vijf mensen om het leven gekomen. Het geven van een prognose voor de komende maanden is een hachelijke zaak, aangezien het maandelijks verloop door tal van onzekere factoren wordt beïn vloed. Dit geldt temeer voor de huidige periode, waarin de ar beidsmarkt sterk in beweging is. Vooral in de water-, spoor, en wegenbouw is in de komende maanden geen herstel te ver wachten. Het werk in deze sec tor loopt nog steeds terug als gevolg van een onvoldoend aan tal nieuwe objecten, dat in uit voering kan worden genomen. Ook in de burgerlijke en utili teitsbouw is een teruggang te voorzien wegens het dalende aantal woningen in uitvoering en de te verwachten aanzienlijke da ling in de sector nijverheidsge bouwen. Daarnaast wordt in een groot deel van de metaalnijverheid een verdere teruggang in de werkge legenheid verwacht. Voorts wordt een verdere te ruggang verwacht in de aarde-, werk- en baksteenindustrie, de houtverwerkende industrie, de leder, en rubberindustrie, de veenderijen, de strokartonindu strie en in de sector handel en verkeer. De confectie-industrie vertoont enige opleving, maar volledig herstel zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, ge-, zien de verminderde koopkracht. In de overheidssector zal ook in 1958 aan een krappe perso neelspolitiek de hand worden ge. houden. Er kunnen ook bedrijfstakken worden vermeld, welke hun tot nu toe gunstige werkgelegenheid kunnen handhaven, o.a. de chemi sche' nijverheid, de mijnen en de voedingsmiddelenindustrie, ter- wijl ook in de grafische nijver heid en de reinigingsindustrie nauwelijks enige vermindering van de bedrijvigheid wordt ver wacht. In de landbouw zal de invloed van de genoemde factoren be perkt blijven tot een verminder de uitvoering van cultuurtechni sche werken. Hier moet echter rekening worden gehouden met het proces van mechanisatie en rationalisatie, dat een geleidelij ke doch vrij snelle teruggang in de werkgelegenheid in deze sec tor teweegbrengt. De getroffen maatregelen, zo als het achterwege blijven van bestellingen, hebben in sommige bedrijfstakken voor bepaalde on dernemingen tot' het inkrimpen of stopzetten van de produktie en tot werkloosheid geleid. Ander zijds hebben die maatregelen met name voor de gemeenten een verlichting gebracht, zonder wel ke nog meer werkgelegenheid verloren zou zijn gegaan. De bouw van woningwetwoningen is door de getroffen maatregelen veilig gesteld. De totale voorraad voor onmid dellijke uitvoering gereede wer ken van overheid en particulie ren in de genoemde gebieden be loopt circa 225 min gulden. Het betreft weg- en waterbouwkundi ge werken, scholen, ontginningen en gebouwen. Hiervan zal thans dus in de overheidssfeer voor 55 min gulden tot uitvoering wor den gebracht, terwijl daarnaast goedkeuring is verleend voor een aantal particuliere bouwwer ken. In het kader van het addi tionele programma van openbare werken ad 55 min is de rege ring bereid te bevorderen, dat' aan de betrokken gemeenten extra financieringsmiddelen voor de uitvoering van de daarin op genomen openbare werken wor den versterkt. Vergelijkbare gegevens over de werkloosheid in andere landen zijn niet beschikbaar. De laatste tijd hebben berichten over grote stijgingen in de Verenigde Sta ten en Canada sterk de aandacht getrokken, t'erwijl ook een hoger niveau gemeld wordt uit België (115.000 volledig werklozen me dio feruari) en West-Duitsland (1.432.000 eind januari). Niettemin heeft de Nederland se export naar de laatstgenoem de en de overige landen van West-Europa, dat wil zeggen naar onze voornaamste afnemers, zich in het 4e kwartaal 1957 be vredigend ontwikkeld. Gezien de huidige situatie heeft de regering besloten, een bedrag van 10 min gulden extra voor A.W. beschikbaar te stellen. Hierdoor komen wat meer ob jecten voor uitvoering beschik baar, terwijl deze werken in het algemeen een duidelijker struc- tuurverbeterend karakter zullen hebben. Tenslotte deelde de minister mee, dat de regering niet voor nemens is over te gaan tot het verstrekken van een tijdelijke rentebijslag voor de bouw van premiewoningen. De behandeling van de inter pellatie zal op dinsdag 4 maart worden voortgezet. H. M. DE KONINGIN ONTVANGT ONDERSCHEIDING VAN NICARAGUA. De nieuwe ambassadeur van Nicaragua, de heer J. Sanson Téran, die, vergezeld van de Kamerheer i.b.d. prof. mr. M. F. de Gaay Fortman, donderdag ochtend aan het Huis ten Bosch arriveerde om aan H.M. de Ko ningin zijn geloofsbrieven aan te bieden, is gedurende negen jaren gedelegeerde van zijn land geweest bij de Verenigde Naties. D.e nieuwe ambassadeur heeft aan H.M. tevens uitgereikt de hoogste onderscheiding, welke het land kent, n.l. het groot kruis met gouden ster in de orde van Ruben Dario (Ruben Dario was een dichter). H.M. is het eerste Europese staatshoofd dat deze hoogste onderscheiding van dat land ontvangt. De ambassadeur noemde het tegenover H.M. een bijzondere eer vooir hemzelf, dat hij als eerste daad in zijn nieuwe functie deze onderschei ding mocht uitreiken als bewijs van de grote bewondering, wel ke het volk van Nicaragua koes tert vèor Koningin Juliana. Winogradofs mededeling aan de Gaulle Het bericht dat de Sow jet-am bassadeur in Frankrijk, Wino- gradof, generaal De Gaulle on langs heeft meegedeeld, dat de Sowjet-regering voorstandster is van handhaving van Bizerta als oorlogshaven van de Franse marine, heeft te Parijs veel op zien gebaard. Van betrou.vbare zijde werd vernomen, dat de Sowjet-am- bassadeur 14 dagen geleden het zelfde heeft meegedeeld aan de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau. Ofschoon de Sowjet-ambassa- de te Parijs heeft ontkend, dat De Gaulle iets dergelijks is mee gedeeld, schijnt het wel zeker te zijn, dat de Franse regering erop meent te kunnen vertrou wen, dat de Sowjet-Unie niets zal doen om de positie van Frankrijk in Tunesië te ver slechten. De regering zou zelfs geloven, dat Moskou uiteinde lijk zal besluiten niets te doen wat de positie van Frankrijk in Algerië zal verzwakken. Massa-arrestaties in Roemenië gemeld Volgens in Wenen ontvangen berichten zouden in Roemenië „enkele duizenden" voormalige grondeigenaars, officieren, hoge ambtenaren en mensen in vrije beroepen gearresteerd zijn. De politie zou nieuwe arrestaties willen verrichten. Het lot van de gearresteerden is niet bekend, maar waarnemers in Wenen zeggen, dat de laatste arrestatie van vele voormalige „burgerlijke elementen" werd verricht' om arbeidskrachten te krijgen voor de aanleg van een kanaal van de Donau naar de Zwarte Zee. Dit project had men later laten varen. In Brussel is woensdag bekend gemaakt, dat met ingang van 1 maart 1958 de controle op het rei zigersverkeer aan de gemeen schappelijke grenzen van de Bc- nelux-landen in ruime mat« zal worden vergemakkelijkt. Zowel ten aanzien van de binnenkomen de als van de uitgaande toeris ten-auto's zal de stelselmatige controle van de daarbij behoren de documenten achterwege blij ven. Slechts in uitzonderlijke ge vallen zal van die documenten nog inzage genomen en tot de identificatie van de rijtuigen wor den overgegaan. Behoudens voor enkele pro- dukten, waaronder alcoholhou dende dranken en tabakswaren, zal vrijstelling van alle belastin gen worden gegeven voor de door toevallige reizigers ingevoerde goederen, welke voor hun per soonlijk gebruik bestemd zijn en waarvan de globale maximum waarde niet hoger is dan 2000 fr. Voor tabaks-produkten zullen vrij worden toegelaten 100 siga retten of 20 sigaren of 40 cigaril- lo's of 125 gram rooktabak. Voor de alcoholhoudende dranken ver andert er niets. Ook het Nederlandse ministe rie van Financiën heeft medege deeld dat de grensformaliteiten aan de intra-Bene!uxgrenzen ver eenvoudigd zullen worden. Met ingang van 1 maart 1958 zullen de volgende maatregelen in wer king treden: 1 Ten aanzien van auto's en motorfietsen, welke Nederland via de intra-Beneluxgrens bin- 'nenkomen of verlaten, zal de stel selmatige controle aan de hand van de daarbij behorende docu menten (zowel nationale als in ternationale) bescheiden voortaan achterwege blijven. 2. Op de bagage voor persoon lijk gebruik van reizigers, die de intra-Beneluxgrons passeren, za! in het algemeen slechts steek proefsgewijze controle worden uitgeoefend. 3. De vrijstelling van belasting voor goederen, welke door reizi gers over de intra-Beneluxgrens worden ingevoerd wordt van 25 gulden (in België en Luxemburg 300 franken) verhoogd tot 150 gul den (in België en Luxemburg 2000 franken). De regelingen met betrekking tot de vrij in te voe ren hoeveelheden accijnsgoedc-ren ondergaan een verruiming in deze zin, dat ten aanzien van tabaks- produkten ten behoeve van inge zetenen van de Beneluxlandt-n vrijstelling van belasting wordt verleend voor 100 stuks sigaret ten of 20 stuks sigaren of 40 stuks cigarillos of 125 gram gekorven tabak. Voorts zal met ingang van 15 maart 1958 de paspoortencontróle op personen, die een van de Be- neluxlandcn verlaten om zich naar een van de andere Benelux- landen te begeven, in het alge meen niet meer worden uitge oefend door de ambtenaren van het land van uitreis. Nederlan ders, Belgen en Luxemburgers, Van officiële zijde wordt bc- ':_nd gemaakt: „In overleg met de Australi sche regering is bc-sioten de vol gende maatregelen te nemen ter uitbreiding van de Nederlands- Australische samenwerking t.a.v. Nic-uw-Guinea: a.. Nederlandse en Australische liaison-ambtenaren zullen resp. te Port Moresby en IIoHandia wor den gestationeerd. b. Aan Hare Majesteits am bassade te Canberra zal een atta ché worden verbonden, die spe ciaal belast zal zijn met de be- Opgelegcle schepen in Engelse havens In Engelse havens waren blij kens de cijfers die door de kamer voor de scheepvaart gepubliceerd werden op 1 februari jl. 99 En gelse schepen van tezamen 492.040 brt en 42 buitenlandse schepen (186.663 ton) anders dan voor herstelwerkzaamheden op. gelegd. Dit betekent een totale toeneming van 33 schepen sedert 1 januari jl. toen de totale ton nage 537.814 ton bedroeg. Bij de schepen die op 1 februari zonder emplooi waren, bevinden zich 28 tankschepen van tezamen 241.198 ton. handeling van Nicuw-Guinea ongelegenheden. Hiertoe zal een ambtenaar van het ministerie van Zaken Overzee worden aangewe zen. c. Naast het gebruikelijke di plomatieke overleg tussen béide regeringen over Nieuw-Guinca aangelegenheden zullen regelma tig besprekingen worden gehou den- tussen ambtenaren uit Ne derlands, resp. Australisch Nieuw- Guinea (Papua) en vertegenwoor digers van de departementen van beide landen, die bij het beleid inzake Nicuw-Guinea zijn be trokken. De eerste bespreking zal medio dit jaar worden gehouden. Bovenbedoelde maatregelen zijn gebasseerd op de gemeenschappe lijke Nederlands-Australische ver klaring van 6 november 1957. Hierin hebben de beide regerin gen zich" uitgesproken voor voort zetting en versterking van de be staande samenwerking t.a.v. het bestuur van Nieuw-Guinea. In deze gemeenschappelijke verkla ring hebben de regeringen voorts, uitgaande van de geographische en etlmologische verwantschap van de bevolkingen van de Ne derlandse en Australische delen van Nieuw-Guinea, enige geza- melijke richtlijnen van bestuurs beleid bekend gemaakt. Doelstel ling van dit beleid in een zoda nige vooruitgang en ontwikkeling van de betrokken gebieden te be reiken, dat de inwoners in staat zullen zijn over hun eigen toe komst te beslissen." die aan het intra-Beneluxverkeer deelnemen, zullen bovendien door de ambtenaren van het land van inreis bij de grensoverschrijding nog slechts in bijzondere geval len aan een controle worden on derworpen. Zij kunnen in het al gemeen volstaan met het onge opend vertonen van hun rejs- papier. Vereenvoudiging van grens formaliteiten aan de buiten grens van de Benelux. In het kader van de bevorde ring van het internationale toe risme wordt dcor de regeringen van de Beneluxlanden overwogen aan de buitengrenzen van Bene lux de douaneformaliteiten voor het motorrijtuigenverkeer met in gang van 1 april 1958 te vereen voudigen. Deze vereenvoudiging zal hier in bestaan, dat er geen triptieken of carnets meer nodig zijn voor personenauto's, motorrijwielen en bromfietsen welke door toeristen van gelijk welk land tijdelijk worden ingevoerd. Nadere mededelingen omtrent de invoering van deze nieuwe re geling zullen zo spoedig mogelijk volgen, aldus het ministerie van Financiën. KOFFIEPRIJS VERLAAGD. Naar het A.N.P. uit vak kringen verneemt, is de ver koopprijs van koffie met in gang van 28 februari, al naar gelang de soorten, van 12 tot 4 cent per pakje van 250 gr. verlaagd. Ontevredenheid onder overheidspersoneel in Ned. Nieuw-Guinea In een vergadering van de af deling Hollandia van het chris telijke werknemersverbond in Ned. Nieuw-Guinea is een reso lutie aangenomen waarin wordt gezegd, dat het personeelsbeleid van het gouvernement van Ned. Nieuw-Guinea in overeenstem ming dient te zijn met hét: standpunt, dat de regering in neemt ten aanzien van de op voeding van de papoea tot zelf beschikking. In de resolutie wordt gezegd, dat de huidige personeelspoli tiek van het gouvernement in deze belemmerend moet wer ken: het is niet te verwachten, dat bii het uitblijven van een positieregeling voor de Neder landse ambtenaar, van hun zij de een hartelijke medewerking zal worden gegeven om zichzelf overbodig te maken. - Het christelijke werknemers- verbond beveelt daarom aan het geven van de status van rijksambtenaar aan iedere Ne derlandse ambtenaar in Ned. Nieuw-Guinea. Ernstig vliegtuigongeluk in Engeland Een vliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij „Silver City" is donderdag op een heuvel nabij Bolton, in het Engelse graafschap Lancashire, omlaag gestort. Het ongeluk heeft aan 34 per sonen het leven gekost. Aan boord waren 42 personen. Het verongelukte toestel :s een viermotorige ..Britannia 170", die van het eiland Man naar Mans- ehester was vertrokken. Verscheidene overlevenden wa ren in staat lopend het televisie- zendstation, dat zich in de nabij heid van de plaats des onheils be vindt, te bereiken. Het verongelukte vliegtuig' is in drieën gebroken. Delen ervan liggen ever een groot gebied ver spreid. Slechts de staart is heel gebleven. De rijkswaterstaat 'sGraven- hage deelt het volgende mede: De zijrivieren van de Rijn heb ben thans hun topstanden gehad, doch voor de Beneden-Rijn is nog een aanzienlijke stijging op komst. Voor Keulen wordt als hoogste stand 8.30 verwacht, voor Lobith een topstand tussen 15.70 en 16.00 meter en wel in de loop van Zaterdag. Wat de Maas betreft, de water, stand aan de hoofdsluis te Maas tricht is thans 45.74 Vermoe delijk werd gisteren de top be reikt en wel iets lager dan 46 Dit hoogwater zal daarmede overeenkomen met dat van de cember 1952. Tengevolge van de nog steeds voortdurende stijging van het wa ter in de Rijn stroomt dit nu in grote hoeveelheden over de Spijk- se overlaat. Het drostambt Elten zag zich derhalve gistermiddag wederom genoodzaakt de voor het vervoer van stenen van de te Lobith en Spijk gelegen steenfabrieken zo belangrijk wegverbinding Elten— Spijk voor het zware wegverkeer af (e sluiten. Hoewel laatstegenoemde weg twee jaar geleden belangrijk werd opgehoogd, zal het water ditmaal naar verwac hting zó hoog worden, dat de weg voor een be langrijk gedeelte onder de water spiegel zal komen te liggen. Dan zullen ook voertuigen lich ter dan anderhalve ton niet meer naar Spijk kunnen komen en zal dit dorp dus niet meer bereikbaar- zijn. Hei dorp Lobith blijft dan nog 'echt- bereikbaar via Babberich en de brug bij Herwen, welker capaciteit echter beperkt is tot medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Vrij veel bewolking. Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen of natte sneeuw. Hier en daar mist. Ho gere middagtem.pcraturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind voornamelijk tussen zuid en zuid. west. personenauto's en klei: - vracht wagens. Het voetgangersverkeer tussen Lobith en Spijk wordt in deze da gen onderhouden door een rivier vaartuig, de „Wilhelmina". De noordelijke stroming, die woensdag nog boven geheel West- Europa stond werd donderdag nog slechts in een beperkt gebied om de Alpen aangetroffen. Bij zonder hevig waren de noorde lijke winden in het Rhönedal. waar een zware storm stond b;; een temperatuur van maar even boven nul. Deze wind, die in die omgeving een vaker voorkomend en gevreesd verschijnsel vormt, draagt de naam van Mistral. Elders in West-Europa zijn de winden geleidelijker meer weste lijk, hier en daar zelfs zuidelijk geworden. In ons land kon hier door bij wind van zee de tempe ratuur in de kuststrook tot 4 a 5 graden oplopen. In het Oosten van Nederland kwam het kwik echter maar 1 graad boven nul. De genoemde veranderingen han gen samen met de ligging van een hoge-drukgebied, dat zich in de afgelopen dogen van het ge bied ten zuiden van IJsland naar de Golf van Biscaye heeft ver plaats. Tegelijkertijd zijn de luchtdrukken in de omgeving van IJsland tamelijk laag geworden. In verband hiermee is boven, de Britse eilanden geleidelijk zach tere lucht aangevoerd. Verwacht wordt dat deze lucht langzaam ook Nederland zal binnendringen, hetgeen gepaard kan gaan met wat regen of motregen hier en daar voorafgegaan door sneeuw. Aangezien deze lucht nogal voch tig is moet ook plaatselijk mist worden verwacht. ZON MAAN cp onder op onder Mrt. 1 7.28 18.18 13.20 4.19 2 7.26 18.20 14.31 5.02 3 7.23 18.22 15.48 5.40 ZATERDAG 1 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.50 10.25 11.05 11.15 n.m. 10.31 11.06 11.46 11.56

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1