Het bezoek van Prinses Beatrix aan Suriname «^linnenkast Wat brengt de radio? Zuid-Amerika leeft op een vulkaan DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN AGENDA 12e jaargang no. 4306 Witter dan het witste plafond is zijn overall... stralend wit! Brandwonden Kloosterbalsem Donderdag 27 februari 1958 VRIJE ZEEUW MOEILIJKE TIJD VOOR DICTATUREN, MAAR NOG MOEILIJKER VOOR DEMOCRATIEëN •,LECHTS wanneer (le vulkanen hier plotseling tot uitbarsting Komen, richten de haastige en schrik verradende blikken van Europa en Noord-Amerika zich naai' het gevaarlijk gistende La tijns Amerika. Zowel de landen om de Caraïbisehe Zee als die op het Zuidamerikaanse vasteland zijn geen van alle verschoond ge bleven van de economische om wenteling, die zich overal vol trekt. Maar er zijn soms wel enorme verschillen waar te ne men. Enorm voorbeeld is de bijna explosieve groei van steden als Sao Paulo en Caracas. Overal in de Latijns-Amerikaanse wereld grenst de wildernis aan woonste den, met hyper-modern comfort. Overal wordt de betekenis van de grondstoffen, die eens de kracht en de rijkdom van deze staten vormden, teruggedrongen door de nieuwe economische vormen der industrialisering. En overal zjjn de volken, zelfs het grote deel ervan, dat analfabeet is, op mars naar een nieuwe tijd. RIJKDOM ALS EEN VLOEK. 'fWEE gebeurtenissen van de laatste dagen en maanden geven een goed voorbeeld van de omwentelingen, die zich hier vol trekken. In Venezuela is presid- dent Jimenez het land uitge jaagd. Dat was een duidelijk te ken van de woede en afkeer, die de dictatuur had gewekt, hoewel het land om zo te zeggen barst van welvarendheid. Maar waarheen stroomde het geld? Waarheen vloeide het reus achtige overschot van de olierijk dom? In elk geval niet in de zak ken van de gewone burgers een groot deel van hen heeft niet eens zakken, omdat het geen fat soenlijk pak kleren bezit. „Venezuela's fantastische rijk dom", heeft de indertijd door Ji menez verdreven rechtmatige president Romula Callegas eens gezegd, „is een vloek voor mijn volk, dat corruptie en moreel ver val voortdurend ziet toenemen. De afgrond tussen de in weelde badende kleine bovenlaag en de grote meerderheid van het volk wordt steeds breder". Jimenez zelf was een ietwat eigenaardige dictator: hij hield geen redevoeringen, maakte geen propaganda voor zichzelf en zijn bewind en in tegenstelling bij voorbeeld met de Republiek Do minica, waar zowat op elke M raat hoek een borstbeeld van dictator Trujillo staat, zag men in Venezuela nauwelijks een foto van de heerser. Hij is de zoon van een straat arme onderwijzer. (Op het ogen blik is hij multi-miljonair als •die Zuidamerikaanse dictators heeft hij uitnemend voor zichzelf gezorgd.) AAN WELKE KANT STAAT DE KERK? NATUURLIJK kan men er over strijden, op welke wijze de democratie in Latijns-Amerika het best tot ontwikkeling kan worden gebracht. Hier vermel den wij slechts feiten. En een feit is, dat de situatie in geen van al deze staten dezelfde is.' In Venezuela bijvoorbeeld heeft de kerk, door het richten van felle aanvallen op Jimenez, mede de stoot gegeven tot de verdrij ving van de dictator. In andere staten daarentegen werkt zij nauw met de heersende dicta tuur samen. Bezien wij thans eens het al maanden lang in vlammen staan de Cuba. De man, die in het woeste bergland van het oosten resideert, van daar uit steeds >?fotere groepen vrijheidsstrijders bet land instuurt en de heer schappij van dictator Batista reeds sterk aan het wankelen heeft gebracht, Fidel Castro, is een streng gelovige Katholiek. Zijn tegenstander Batista is, evenals Jimenez, feitelijk een proletariër, stamt uit een arme- 'ijk milieu en was eens een ty pische onder-officier. Hoe lang zal hij het nog houden? De geschiedenis van Cuba van bet laatste jaar is er een van een lange serie brandstichtingen, bomaanslagen, terreur, moorden en martelingen van de tegenstan- der. En zoals er in Venezuela in de pamfletten tegen het oliekapi taal van leer werd getrokken, zijn de buitenlandse suikeronder nemingen het doelwit van de Cu baanse revolutionairen. HET ROMMELT OVERAL. QOK boven de rest van Latijns- Amerika hangen zware on weerswolken. In Ciudad Trujillo troont weliswaar de familie Tru- ]ilIo ook al van kleinburger lijke afkomst nog in 't volle bezit van haar macht, maar door de zaak-Garlindez heeft zij zich moreel voor de wereld geruï neerd. De familie Somoza in Nicara gua zit eveneens op een kruitvat. En het ontzettend arme Haïti, welks paleisachtige hotels zoveel licht uitstralen, dat de bewoners van de krotten in de omgeving geen lampen behoeven te gebrui ken, heeft weliswaar eindelijk weer een president gekregen, Duvalier, maar de eigenlijke heerser heet Kebreau, is generaal en onderhoudt zich en zijn leger uit de opbrengst van de uitvoer van het land. Overigens is de schatkist leeg. Een andere vulkaan werkt in Guatamala, waai heen zo onge veer alle vluchtelingen zijn terug gekeerd. die voor de inmiddels ineengestorte dictatuur van Cas tillo Arams de wijk hadden geno men. En wanneer hier weer eens iets zou gebeuren, zou geen Noordamerikaanse interventie redding kunnen brengen, want de tijden zijn veranderd en zelfs Dulles is vermoedelijk interven- tiegeschuw geworden. Waarheen men ook kijkt in dit deel van de wereld, vrijwel ner gens ontdekt men iets, dat hoop op een werkelijk democratische ontwikkeling rechtvaardigt. Gun stige uitzondering zijn Mexico, het kleine Costa Rica en Uru guay. WAT DOET WASHINGTON? J)E VERENIGDE STATEN heb- ben zich tot nog toe niet doel bewust en volgens een vast plan om deze buurlanden bekommerd. Maar het zijn tenslotte buren, w aarmede men in de toekomst misschien veel inniger en inten siever zal moeten samenwerken. Wie wil voorspellen, of niet op zekere dag het westelijk half rond van de Hudson Baai tot Pa- tagonië het laatste Westelijk- Christelijke bastion ter wereld zal zijn? Ook Washington volgt alie ge beurtenissen, die zich in Latijns Amerika afspelen, met grote aan dacht. Het gebied bevindt zich in Nederlands vaartuig gestrand op Zweedse zuidkust Het in ballast varende Neder landse vaartuig, „Beppie" van 655 ton is dinsdagavond in een sneeuwstorm ongeveer vijf mijl ten zuiden van Kristianopel, aan de Zweedse zuid-oostkust, aan de grond gelopen. Er zijn acht opvarenden aan boord. Er zijn sleepboten en een mo torreddingboot uitgevaren om hulp te verlenen. Aan boord van de „Beppie", die in de loop van de middag Kalmar had verlaten op weg naar Antwerpen, is alles wel. een toestand van overgang en het is beslist nog niet te laat om hier een slag voor de democratie te winnen. Maar de strijd kan niet gestre den worden door de Standard Oil of de United Fruit Company. Hij kan slechts worden gevoerd in het kader van een weloverwogen buitenlandse politiek, die het de toekomstige heerser van Latijns Amerika, de „Indio", de kleine man, mogelijk maakt, tot over eenstemming te komen met al die machten, die in hem op het ogen blik nog bijna uitsluitend een ob- jekt van uitbuiting zien. (Nadruk verboden.) Na de nacht rust in het hotel „De Wereld" ontbeet de Prinses in de eetzaal van dit werkelijk niet ongeriefelijke hotel. Het is bepaald luxueus om toch eigen lijk vrij diep in de bossen op schuimrubber matrassen te sla pen in een kamer met vaste was tafel en warm en koud stromend water. Hierna volgden een drie uur vergend bezoek aan de polders en wooncentra van het Wageningen- project, beroemd misschien wel wereldberoemd om de geslaagde pogingen de mechanische rijst bouw in de moerassige gronden te bedrijven. Sedert 1949 toen hier het eerste kampje werd op geslagen en de strijd tegen het oerwoud werd aangebonden, is er een ongelooflijke hoeveelheid werk verzet, vaak onder omstan digheden, die zeer primitief wa ren, maar die kennelijk de prik kel inhielden om door te zetten. Per jeep werd naar de eigen lijke Wageningenpolder gereden, langs treksloten en over ophaal- - 1 ij Vf tl %.j V Hier is met SUNIL gewassen. Dat hemelsblauwe Sunil, waar in al het wasgoed stralend wit wordt. Werkelijk, stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u minder waswerk, min der te wringen, dusminder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles langer nieuw. Ook wasketel, wasmachine en wringer varen er wel bij. Neem meteen het voordelige reuzenpak a SUK 8-1085- 25 bruggetjes. Een vrijwel echt, Ne derlands polderlandschap. Al moest men er even aan wennen in de kanalen huismoeders in speedboten te zien racen naar de winkels om hun inkopen te doen. De boerderij van de familie Pe ters werd bezichtigd en mevr. Pe ters, afkomstig uit Noord-Bra bant, haastte zich het hoge ge zelschap een kopje koffie aan te bieden. Toen stapte de Prinses ook in een van de speedbootjes en ver der ging het door de talrijke ka nalen langs de rijstpolders en on der ophaalbruggetjes naar het pompgemaal dat werd bezichtigd. Men vraagt zich af hoe het mo gelijk is geweest deze installatie hier in het binnenland gereed te krijgen. Het hart van de hele onderneming, zoals directeur Witte het pomphuis noemde, is zeer modern en doet zeker niet onder voor andere gemalen in Nederland. Na nog de silo te heb ben bekeken, werd per jeep te ruggereden naar het hotel en was de tocht ten einde. Met muziek voorop defileerde de gehele bevolking van Wage- ningen gekleed in de verschillen de nationale klederdrachten voor de Prinses. Luid werd er gejuicht en en thousiast werd er met de papie- den vlaggetjes gezwaaid toen men langs de Prinses trok. Na afloop was er gelegenheid tot zwemmen in het zwembad Flamingo, terwijl de Prinses na een drankje te hebben gedron ken, zicli terugtrok om wat uit te rusten en zich te verkleden voor de ontvangst. Tijdens de ontvangst van onge veer 200 personen in het hotel „De Wereld", dat in zo menig op zicht doet denken aan een mo dern hotelletje ergens in een Zuiderzeepolder, kreeg H.K.H. de gelegenheid dieper in te gaan op gesprekken met de mensen die er wonen en werken over de tal loze problemen die er rijzen, vooral bij de boerengezinnen, die van het platteland zo naar de tro pen waren overgeplant. Vooral sprak zij lang met het bestuur van de bond voor plattelands vrouwen. Om ongeveer één uur in de middag scheepte men zich weer aan boord van de Oranje, de Oranje Nassau en de Beatri... kleine jachten, die het gezelschap binnendoor naar Coronië zouden overbrengen. Men voer door de rivieren de Arrawara en de Way- ombo oude Indiaanse namen een tocht die behoort tot de ■mooiste die men in dit mooie land Kan maken. De rivieren met hun ontelbare bochten en hun tiental len zijrivieren spreken tot ieders verbeelding en tonen de „toeris ten" een beeld van Suriname, zo als men nergens elders vinden kan. MURPDY SPRAK MET BOURGUIBA Robert Murphy, die namens de Verenigde Staten zijn goede dien sten aanbiedt in het Frans-Tune sische geschil, heeft dinsdag te Tunis met president Bourguiba gesproken. Hij zei na afloop van het onder houd, dat dit hem een „stap voor uit" had gebracht. Hij was „opti mistischer dan ooit". Murphy was bij zijn aankomst door demonstranten toegejuioht. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde te Pa rijs: „Wij koesteren hoge ver wachtingen, dat de Amerikaanse missie van goede diensten met- succes zal eindigen". Het Parijse avondblad „Paris- presse" meldt intussen uit Tunis, dat de toestand in de Franse ma rinebasis Bizerta in Tunesië slechter wordt. Hoewel het garni zoen regelmatig voorraden ont vangt, wordt de blokkade rondom de haven steeds meer verscherpt, aldus het blad. Kloosterbalsem zuivert ei» ge neest de wond, bevordert de groei van een nieuwe huid. "geen goud zo goed" J VRIJDAG 28 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Ee ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de zie ken; 11.05 Voor de kleuters; 11.20 Plantaardig en mineraal; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded 12.33 Sport en prog nose; 12.50 Gram.; 12.55 Bezoek Prinses Beatrix a. d. West; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beursber.; 14.00 Hobo cn clavecimbel; 14.30 Voor dracht; 14.50 Koorconc.; 15.00 Ge- var. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Jeugdconc.; 17.10 V. d. jeugd; 17.40 Hammondorgelspel17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Caus.; 18.25 La tijnse klanken; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Musette- ork.; 19.30 Gesprek; 19.45 Caus.; 19.50 V.P.R.O.-nws; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekenweek; 20.15 Caus.; 20.30 10 jaar Wereldfederalisten; 20.40 Alt en clavecimbel; 21.00 Lichte muz.; 21.30 Documentaire; 21.55 Gram.; 22.25 Buitenl. overz.; Minder terroristische aanslagen op Mohammedanen in Frankrijk Maurice Pic, Frans staatssecre taris voor Binnenlandse Zaken, heeft dinsdag in de nationale ver- gadering verklaard, dat het aan tal terroristische aanslagen dat de Mohammedanen Algerijnse nationalisten) in Frankrijk we derzijds plegen, kleiner wordt. Er waren 183 terroristische aanslagen in februari, tegen 275 in januari, 337 in december en 357 in november. Ongeregeldheden in Melbourne In Melbourne is het woensdag tot botsingen gekomen tussen de politie en stakende haven arbeiders en zeelieden. De havenarbeiders zijn vier dagen geleden in staking ge gaan uit protest tegen het uit dunnen van werkploegen. Zee lieden van enkele der 37 sche pen die door de staking worden opgehouden, hebben zich nu bij de stakers aangesloten. De ongeregeldheden begon nen toen de politie een stoet van meer dan 100 zeelieden uit- eenjoeg. Later moest de politie stoeten havenarbeiders versprei den hetgeen tot botsingen leid de. Door AGATHA CHRISTIE. 12) (Nadruk verboden.) „Mijn zuster en haar kinderen verwachten me", zei de Zweedse dame huilend: „Ik krijg geen be richtje naar hen toe. Wat zij den ken? Ze zullen zeggen dat er iets ergs gebeurd is met mij." „Hoe lang zullen we hier staan?" vroeg Mary Debenham. „Weet iemand dat?" Haar stem klonk ongeduldig, maar Poirot merkte op, dat ei- geen sporen waren van die bijna koortsige onrust, die ze getoond had bij het oponthoud in de Tau rus Express. Mrs. Hubbard begon weer: „Er is niemand in de trein, die een steek weet. En niemand probeert iets te doen. Een troep sukkels! O, als dit bij ons gebeurde, dan zou tenminste iemand proberen iets te doen. Arbuthnot keerde zich tot Poi rot en zei: „U is directeur van de lijn, geloof ik, monsieur. U kunt ons zeggen Glimlachend sprak Poirot hem tegen. „Neen, neen," zei hij: „Dat ben ik niet. U verwart me met mijn vriend, monsieur Bouc." „O, neemt u me niet kwalijk.' Volstrekt niet. Het is heel na tuurlijk. Ik heb nu de covpé, die hij eerst had." Monsieur Bouc was niet aan wezig in de restauratie-wagen. Poirot keek rond om te zien wie er hog meer ontbraken. Prinses Dagiloff ontbrak en het Hongaarse paar. Ook Ratcrett, zijn kamerdienaar en de Duitse kamenier. De Zweedse dame veegde haar ogen af. „Ik ben dwaajj," zei ze. „Het is verkeerd on te huilen. Alles om bestwil, wat er ook gebeurt." Daze christelijke gevoelens wer den echter lang niet gedeeld. „Dat is allemaal heel goed," zei MacQueen rusteloos. „We kun nen hier wel dagen vastzitten." „Wat is dit eigenlijk voor een land?" vroeg mrs. Hubbard hui lerig. Toen ze hoorde dat" het Joego slavië was, zei ze: „O, zo'n Bal- kanland! Wat kun je anders ver wachten?" „U is de enige geduldige, made moiselle," zei Poirot tegen Mary Debenham. Ze haalde even haar schouders op. „Wat valt er aan te verande ren?" „U is 'n filosoof, mademoiselle." „Dat wil zeggen, ik houd mij afzijdig. Ik geloof dat het enkel zelfzucht is. Ik heb geleerd, me zelf nutteloze emotie te sparen." Ze sprak meer tot zichzelf dan tot hem. Ze keek hem zelfs niet aan. Haar blik ging langs hem, naar buiten, waar de sneeuw in zware massa's neerlag. „U hebt een sterk karakter, ma demoiselle," zei Poirot zacht. „U hebt geloof ik, het sterkste ka rakter van ons allen." „O neen. Neen, heus niet. Ik ken iemand veel, veel sterker dan ik." „En dat is?" Ze scheen plotseling tot zich zelf te komen, tot het besef dat ze met een vreemde sprak, met wie ze tot nu toe maar een half dozijn zinnen had gewisseld. Ze lachte, een beleefd maar ge reserveerd lachje. „Wel, die oude dame bijvoor beeld. U hebt haar waarschijnlijk opgemerkt. Een heel lelijke oude dame, maar iemhnd van beteke nis. Ze heeft haar pink maar op te lichten en de hele trein vliegt." „Hij vliegt ook voor mijn vriend, monsieur Bouc," zei Poirot. „Maar dat komt omdat hij directeur van de lijn is, niet omdat hij een heerszuchtig karakter heeft." Mary Debenham glimlachte. De morgen ging voorbij. Ver scheidene mensen, waaronder Poi rot, bleven in de restauratiewa gen. Men voelde dat men de tijd gezamenlijk beter door kwam. Hij hoorde nog heel wat over mrs. Hubbard's dochter, en hij vernam de levensgewoonten van wijlen de heer Hubbard, van diens op staan 's morgens af en zijn bis- cuitje bij het ontbijt, tot zijn lust in bed met de bedsokken die mrs. Hubbard gewoon was voor hem te breien. Toen hij luisterde naar een ver ward verslag van de zendings plannen van de Zweedse dame, kwam een van de wagon-lit-con- ducteurs de wagen in en bleef bij hem staan. „Pardon, monsieur." „Ja?" „Compliment van monsieur Bouc en of u zo vriendelijk zou willen zijn een ogenblikje bij hem te komen." I oirot stond op, excuseerde zich bij de Zweedse en volgde de man. Het was niet zijn eigen conduc teur, maar een grote, blonde kerel. Hij volgde zijn gids door de gang van zijn eigen wagen cn door de volgende. De man klopte aan een deur en liet Poirot bin nen gaan. Het was niet monsieur Boucfs eigen coupé. Het was een tweede klas-coupé blijkbaar gekozen om zijn grotere ruimte. Het was er inderdaad nog vol genoeg. (Wordt vervolgd.) 22.40 Zorg om de mens; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.30 Lichte muz.; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Waar voor uw geld; 9.35 Omroepork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorspel; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Gr.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz.; 13.40 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Gram.; 1450 Lichte muz.; 15.20 Voordr.; 15.40 Fagot en piano; 16.00 Tuinbouw- praatje; 16.15 Gram.; 16.35 Piano recital; 17.00 Voordr.; 17.20 Vocaal ens.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.: 18.00 Harmonie-ork.; 18.20 Stem men van overzee; 18.35 Voor de jeugd; 18.50 Cursus; 19.00 Nws; 19.10 Caus.; 19.15 Regeringsuitz. 19.25 Heet van de matrijs; 19.45 Radiokrant; 20.05 Caus.; 21.00 De jeugd op eigen wieken (hoorspel); 21.30 Radicphilharm. ork.; 22.10 Vrouwenkoor; 22.30 Rep. bezoek Prinses Beatrix a. d. West; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid; 23.35 Gram. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 1230 Weerber.; 12.34 Gram. (om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gr.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.45 Duitse les; 18.00 Zang; 18.10 Voordr.; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang; 20.00 Orkestcon- cert; 20.40 Kunstkaleidosc.20.55 Orkestconc. (verv.); 21.25 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzfnuz.: 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. DONDERDAG 27 FEBR. TERNEUZEN: Hotel Des Pays- Bas, 1.30 uur: Vergadering van stembevoegde ingelanden van de polder Kleine Zevenaar of Noord- Westenrijk Hotel Des Pays-Bas, 330 u.: Vergadering van stembevoeg de ingelanden van de polder Oude Zevenaar. OOSTBURG: Ledel-Theater, 8 uur: A.V.R.O.'s tournée „Klaar is Kees". VRIJDAG 28 FEBRUARI. AXEL: Terrein Jeugdherberg, 10 uur: Publieke verkoping bij opbod van 'n partij landbouw werktuigen, -machines en ge reedschappen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5