UIT DE PROVINCIE Minister Samkalden over de goklust Verkeersmoeilijkheden in Europese landen De strijd in Aigerië Beleg van een boerderij in het zuiden van Frankrijk TERNEUZEN. SAS VAN GENT. WAARSCHUWING VAN BEN GOERION AARDENBURG SLUIS. ZAAMSLAG „Navaho" ontploft Maatregelen in Bulgarije EISENHOWERS PERSCONFERENTIE. Noord Korea wijst goede diensten van Rode Kruis af Hoog water op de rivieren MINISTER ALGERA BRACHT EEN DRIEDAAGS BEZOEK AAN BELGIË. Ministries bezoek aan de sluizen te Terneuzen. Gisternamiddag heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, vergezeld van de Belgische ministers Vanaudenho- ve, Eayat en Van Anseele, waai- bij aanwezig waren de Commissa ris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot en de burgemees ter mr P. H. W. F. TeUegen, een bezoek gebracht aan de zeesluizen alhier. Dit was het slot van het •driedaags bezoek van mr J. Al gera aan België, dat maandag aanving met de bezichtiging van de Stop van Ternaaien. Dinsdagavond had minister Al gera te Gent een bespreking met ie Belgische ministers over de plannen voor de verbreding van het kanaal GentTerneuzen en het bouwen van een nieuwe zee sluis te Terneuzen. De Belgische en de Nederland se delegatie begonnen later met het onderzoek van de technische moeilijkheden waardoor de ont worpen werken tot dusver niet konden worden uitgevoerd. Zodra de Belgiscne en Neder landse commissie van onderzoek haar werkzaamheden zal hebben beëindigd zal een communiqué worden uitgegeven. Ontvangst ten stadhuize te Gent. De heer Merchiers, burgemees ter van Gent, heelt woensdag morgen in het stadhuis ©en re ceptie gehouden ter ere van de Nederlandse minister. De burgemeester zeide in zijn begroetingswoord, dat het be zoek van minister Algera aan Gent getuigt van inzicht in de wederzijdse economische behoef ten. Het is tevens aan zinnebeeld van de samenwerking tussen de twee landen, na de ondertekening van het Benelux-verdrag van economische unie. In zijn antwoord zeide minister Algera, dat hij. tijdens zijn ver blijf in België vruchtbaar werk aad kun man doen. Over de Stop van Ternaaien kon een gemeen schappelijke houding worden aangenomen. Dat is een goed voorteken! wat de onderhandelin gen inzake de verbreding van het kanaal Gent—Terneuzen betreft, te meer daar er terzake tussen de beide regeringen geen princi pieel meningsverschil bestaat. Tot besluit sprak de Nederland se bewindsman het verlangen uit, dat de onderhandelingen over het kanaal van Terneuzen positieve resultaten zullen ople veren. Na afloop van de receptie werd door de ministers het Belgisch gedeelte van het kanaal bezich tigd, waarna naar Terneuzen ge reden werd voor het bezichtigen van de sluizen. Na de bezichtiging werd in hotel „Rotterdam" een informele bespreking gehouden. Gouden bruiloft. o.m. mevr. Wille, namens het districtsbestuur, een afgevaar- digde van de afd. Sluiskil, alge- Gisteren vierde het echtpaar vaardigden van de Terneuzense Gideon van den Berge—Juliana bestuurdersbond en het dagelijks Hofman in het Julianaziekenhuis bestuur van de vrouwengroep gouden u" zijn hu- te Terneuzen welijksteest. De gezondheidstoestand van beiden is momenteel van dien aard, dat een drukke feestdag niet verantwoord werd geacht. Niettemin had het verplegend personeel van het Julianazieken huis voor een passende versiering van de kamer waarop het gouden echtpaar verbleef, gezorgd en bo den zij allen hun hartelijkste ge lukwensen aan. va ue P. v u. A. Na goedkeuring der jaarver slagen, vond de besl'uursverkie- riot i steen van het voormalige ketel zing plaats. Het aftredend be- u„,„ komt de Partij van de Arbeid uit met onderstaande lijst. 1. mevr. E. J. van den Broecke, geb. De Man; 2. P. de Vreeze; 3. P. Nieskens; 4. J. W. A. T. Com- melin; 5. J. Willemsen; 6. H. P. Beun. Fabrieksschoorsteen gesloopt. Het waren dinsdagmiddag eni ge angstige ogenblikken voordat' de 45 meter hoge fabrieksschoor- stuur, bestaande uit de dames Dierx, voorzitter, Sol, penning- in eesteresse en mej. Dieleman, werd bij acclamatie neraozen. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer Huybrecht namens de bestuurdersbond. Hij spra'k de hoop uit, dat zij ook in het komende jaar zal deelnemen Het bezoek dat aan de heer en aan pet sociaal-economische werk mevrouw Van den Berge werd Van het N.V.V. Vervolgens wer- gebracht, beperkte zich tot de (jen nog gelukwensen uitgespro- naaste familie. Evenwel kwamen I vaT nd_-i. in de loop van de dag vele bloem stukken, schriftelijke felicitaties en geschenken binnen. De overige patiënten in het Ju lianaziekenhuis werden door het echtpaar Van den .Berge op een versnapering onthaald. Lezing over de Scandinavische landen. Voor de leden van de bij de Terneuzense Jeugdraad aangeslo- en organisaties hield de heer R. Plasschaert uit Westdorpe een lezing met dia's over zijn reis naar de Scandinavische landen. De heer Plasschaert vertelde zeer veel interessante bijzonder heden over deze drie landen. Hoe wel zij niet als specifiek toeris- tenland staan aangeschreven, is het toch alleszins de moeite waard een bezoek aan Denemar ken, Zweden en Noorwegen te brengen. Een nadeel is wellicht dat naar onze begrippen de prij zen er erg hoog zijn. Veel wist de heer Plasschaert te vertellen over het natuur schoon, de literatuur, architec tuur en de zeden en gewoonten der bevolking. Na de pauze vertoonde spreker een serie prachtige kleurendia's De voorzitter der Terneuzense Jeugdraad, de heer E. de Groene, dankte de heer Plasschaert harte lijk voor het gebodene. Dat er zo'n geringe belangstelling was, schreef de voorzitter toe aan het bijzonder slechte weer. Hij hoop te dan ook, dat bij een volgende lezing van de heer Plasschaert de weersomstandigheden gunstiger zullen zijn. Vergadering Vrouwenbond van het N. V. V. De afdeling Terneuzen van de Vrouwenbond van het N.V.V. vierde in café „De Vriendschap" haar 1-jarig bestaan. Ondanks het buitengewoon slechte weer, was op deze vergadering een groot aantal leden aanwezig. De vergadering werd gepresideerd door mevr. Dierx, die er in haar openingswoord op wees, dat de afd. erin geslaagd is, een groot' aantal vrouwen te bereiken, die vóórdien van geen enkele organi. satie lid waren. Zij dankte voorts al de leden die de afd. tot bloei hadden gebracht. Voorts begroet te zij de verschillende gasten In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de be groting van Justitie wijdt minis ter Samkalden aandacht aan het •probleem van wat hij aanduidt •als de „goklust". Hij zou van een sociaal euvel villen spreken in zoverre voor hte grote publiek de gelegenheid •bestaat' en te baat wordt geno men om massaal en frequent aan ie verlokking van veelal kost bare prijzen toe te geven. Hij ver dacht, dat het algemeen gunstig antvangen initiatief om dit sTaagstuk commissoriaal te doen doen bezien, zal kunnen leiden tot wegneming van de op dit ter rein geleidelijk ontstane misstan den. De minister zou het minder juist vinden om, vooruitlopend <!»p de resultaten van de arbeid «Ier commissie, reeds thans maat regelen van meer algemene strekking te bevorderen. Van zelfsprekend betekent dit niet, aldus de memorie van antwoord, dat intussen in concrete gevallen het optreden met de ten dienste staande middelen zal worden ge staakt. Aan de commissie zal de nodige tijd moeten worden- gela ten om aan haar opdracht te vol doen, doch de minister zal haar zeker vragen spoed te betrachten. Zij zal de vrijheid hebben desge wenst een interim-rapport uit te brengen. De minister acht het verwijt van te grote passiviteit in zijn beleid te dezer zake ongegrond. Hij wijst erop dat de uitspraken van de Hoge Raad, in de aanhan- gige principiële zaken eerst da teren van 17 december en dat hangende deze uitspraken een meer afwachtende houding dien de te worden aangenomen. Het is overigens allerminst zeker dat bedoelde uitspraken de organisa toren- vrijheid van handelen heb ben gegeven. De Hoge Raad was namelijk in beide zaken (Caritas en KNVB) om technisch-juridi sche redenen niet in de gelegen heid een rechtstreekse beslissing te geven over de vraag of al dan Israël behoudt zich het recht voor op te treden als Irak troe- ipen naar de Jordaans-Israëlische niet sprake was van een (voor 'Tens brengt, zo heeft de Israë- het publiek) „opengestelde" ge- i. D^v-i Usohe eerste minister, Ben Goe- rion woensdag op een persconfe rentie gezegd, in verband met de ipasgevormde Iraaks-Jordaanse federatie en de Egyptisch-Syri- sche republiek. Ben Goerion zei, dat Israël geen mededeling heeft gehad, dat •ie Egyptisch-Syrische republiek de wapenstilstandsovereenkomst met Israël zal eerbiedigen. iDe Israëlische premier zei worts, voorstander te zijn van een, embargo op nieuwe wapen- leveranties aan het Midden-Oos ten en niet een, dat, zoals nu, al leen op Israël van toepassing is. Ben Goerion zei dat Israël de vorming van de twee nieuwe Arabische unies imet enige be zorgdheid gadesloeg, in het bij zonder omdat zij door militaire dictators worden geleid. Naar z|jn mening bestaan in het hele gebied waartoe Israël behoort geen democratische regeringen, rij het met uitzondering van I raël zelf en Turkije, legenheid tot deelneming. De mi nister heeft daarom, inmiddels opdracht gegeven, in beide geval len een nieuwe strafvervolging aan te vangen, teneinde zo moge. lijk alsnog in hoogste instantie een directe uitspraak op dit punt te verkrijgen. Voor instructies tot het nemen van verder gaande maatregelen ziet hij in deze ge vallen vooralsnog geen aanlei ding. Wat de puzzelrage betreft is het denkbaar, dat zich gevallen voordoen waarin bewijsbaar be drog de opganisator van een puz. zei vervolgbaar maakt terzake van oplichting of zelfs misschien terzake van oneerlijke mededin ging. Tot dusver zijn zodanige ge vallen niet ter kennis van de mi nister gekomen. De minister beschikt niet over aanwijzingen, dat in het alge meen de controle op de naleving van aan de toestemming voor het houden van loterijen verbonden voorwaarden gebreken vertoont ken door de heer J. Hamelink, aniens uc iJChiUurutio^o v.} Mevr. Wille, namens het districts. uaoLUUr, en mevr. nendriKS, na mens de zusterafdeling Sluiskil. De voorzitster dankte allen voor hun vriendelijke woorden, eraan toevoegende; „Wij staan voor een nieuw en fris jaar, wij zuiien ue Kansen, cue nee tueuen zal. benutten." Daarna kwam het moment van de onthulling van de vlag. Vóórdat zij hiertoe overging hield de presidente een korte toe spraak, waarin zij o.m. zeide, dat het niet de bedoeling wasdik wijls met deze vlag de straat op te gaan. De tijd van demonstra ties is nu eenmaal voorbij. Maar zij is een symoool van strijd en vreugde en zal wapperen op de landdagen. Na de onthulling, klonk uit de luidspreker het lied „Morgen rood", gezongen door de ,Stem des Volks", dat door de aanwezi gen staande werd meegezongen. 'tijdens de pauze werd een trac- tatie aangeboden en vond de trek king van de verloting plaats. In het onderling samenzijn, dat hierna volgde, werd een forum gevormd, dat vanwege de vele gestelde vragen, het zwaar te ver duren kreeg. Tenslotte werd de feestelijke bijeenkomst door de voorzitster met' een kort woord en het zin gen van een strijdlied gesloten. Begin van brand. Gisteravond te 8 uur werd de heer Rammeloo van het herenkle dingmagazijn in de Nieuwstraat door een rooklucht opmerkzaam gemaakt, dat in het onder de win- Kel gelegen atelier en opslag bergplaats een begin van brand was ontstaan. Bij het openen van de deur van de bergplaats zag de heer R. dat deze vot rook stond. Direct werd de politie hiermede in kennis ge steld, die de brandweer alarmeer de. Ondertussen was het de heer R. gelukt de oorzaak van de rook ontwikkeling te ontdekken, waar na hij er in slaagde de smeulende houtwol in een doos met heren hoeden met emmers water te doven. Toen de brandweer arriveerde behoefde zij niet meer op te tre den. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie al hier zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en bij de daarachter vermelde adressen terug te bekomen. Grijs kindermutsje, G. de Smidt, Van Bovenstr. 36; paar zwarte damesglacé's, J. Harte, Remise, Industrieterrein; huissleutel no. '7, Lange Kerkstr. 102; halsket ting, L. Durinck, Jacob Catsstr. 11; timmermansduimstok, H. Claessens, Geraniumstr. 4; mo torstofbril, Hamelink, Oudeland- seweg 41; paar nylonkousen, L. de Putter, Zaamslagveer B 104; huissleutel, A. Dieleman, Hogen- dijk 3; plactic boodschappennet (blauw), Corrie Buijze, Axelse- straat 218; kinderzakdoekje, J. Schrijver, Nieuwstr. 12; paar bruine damesglacé's, Meertens, Brouwerijstr. 7; zilverbon, Van der Kraay, Van Steenbergenl. 5. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: sleuteltje nr. 10 Lipssleutel aan ring, rood-wit geblokte das, bruin kinderwantje rood met grijs gebreide want, grijze want, parapluiehoes, paar gummipijpen en zwart gebreide want. Kandidaatstelling gemeente raad. Voor de a.s. verkiezingen voor de gemeenteraad te Aardenburg huis van de Fosfaatfabriek tegen de vlakte ging. Deze kolos moest tussen twee fabrieksgebouwen in vallen. Het ene gebouw was slechts een tweetal meter van de valbaan verwijderd. Het was een bewijs van grote deskundigheid en ervaring van de firma Fascho- bouw uit Tilburg dat' zij met zulk een nauwkeurigheid, ondanks de stormachtige wind, dit werk tot een goed einde wist te brengen Onder belangstelling van tal rijke aanwezigen, w.o. de direc tie ir C. A. L. Horstmann en drs P. A. Neeteson viel om streeks vier uur met een bewon derenswaardige nauwkeurigheid de schoorsteen tussen de gebou wen tegen oe grond. Opmerke lijk was dat tijdens de val de schoorsteen niet brak en languit tegen de grond sloeg. Ondanks alle voorzorgsmaatre gelen, men had een groot zandbed aangebracht, sprongen door dé dreun de ter plaatse liggende ondergrondse waterleidingbuizen van het fabrieksnet. Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi- artsexamen ue heer F. E. V. V. van Hootegem, alhier. Vogel bost hermi ng swac h t „Oost Zeeuws-Vlaanderen" De Vogelbeschermingswacht „Oost Zeeuws-Vlaanderen", ten doel hebbende het behouden van de vogelstand in de natuur en zo mogenjk de uitbreiding daarvan, nieid alhier haar eerste jaarver gadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat ueze jonge vereniging (opgericht te Terneu zen in juli 1956) thans reeds 125 leden telt. Er werd door het (voorlopige) bestuur dan ook met stilgezeten. Propaganda- avonden werden gehouden te Hulst, Terneuzen, Hoek en Kioos- terzande, terwijl nog andere plaatsen op het programma staan. Verschillende broedplaat sen in Oost Zeeuws-Vlaanderen, die andere jaren vaak werden verstoord, konden, na bespreking met verschillende instanties, eige naars of gebruikers van gronden, tegen verstoring worden be- scnermd. Onder 'Hoek kon, met medewerking van enkele land bouwers, èen voör Zeeuws-Vlaan deren belangrijke kluten-kolonie onder toezient van de vogelwacht worden gesteld, hetwelk een gun stig resultaat opleverde. Ook an dere vogelsoorten broeden op dit terrein. Inmiddels zijn nog verschillen de voorbereidingen gaande over de bescherming van meer gebie den tegen het a.s. broedseizoen. Voorts werden circulaires over wintervoedering van vogels en over het uithalen en verstoren van nesten verzonden aan alle lagere scholen, terwijl op ver schillende plaatsen nestkastjes werden opgehangen, die het broe den van mezensoorten enz. be vorderen. Op veel plaatsen in dit gewest werden waarnemingen gedaan voor het onderkennen en „inventariseren" der hier voor komende vogelsoorten. Daarbij is gebleken dat Zeeuws-Vlaanderen kan gerekend worden tot de zeer rijke vogelgebieden van ons land, zowel als broed- en verblijfplaats en als pleisterplaats voor trek kers. Het voorlopig bestuur, bestaan de uit de heren F. K. Haak te Zaamslag, voorzitter; G. Sp-on- selee te Boschkapelle, secretaris; Em. Schelfhout te Hengstdijk, penningmeester, en H. J. M. Goos- sens te Axel, werden bij acclama tie definitief gekozen en werd nog aangevuld met de heren A. Koster te Hulst en J. Wonder- gem te Hoek. Dit jaar zal getracht worden zwaluwnesten-telling te doen hou den door de schooljeugd. Na de pauze verzorgde dr W. G. Suetens te St. Andries (bij Brugge) een interessante en leerzame lezing aan de hand van door hem vertoonde kieurdia- positieven. Ook uit hetgeen dr Suetens vertelde, bleek zijn grote Een raket van de Amerikaan se luchtmacht van het type „Navaho" is dinsdag kort na het afschieten op de basis Cape Canaveral in Florida ontploft. De raket steeg enige duizenden meters en viel toen naar bene den. Even voordat zij de aarde bereikte ontplofte zij. De „Navaho" is een verouderd projectiel. Men is zeven maan den geleden met het ontwikke lingsprogram opgehouden, om dat andere projectielen veel zwaardere ladingen kunnen vervoeren en grotere snelheid bereiken. De raket heeft pulserende straalmotoren en was gebouwd voor het afleggen van een af stand van 3.000 km met een snelheid van minstens driemaal die van het geluid. Sneeuw en ijs op de Parijse vliegvelden Orly en Bourget heb ben gisteren het vliegverkeer vertraagd. Zware sneeuwstormen hebben treinen in Noord-Frankrijk opge houden en vele diensten uit Parijs zijn geannuleerd. Voor Le Havre wachten schepen -met binnen komen tot de storm is uitgewoed. In Dieppe is het dak van stadium afgewaaid. Overstromingen aan de boven loop van de Rijn houden de scheepvaart' op. De schepen- kun- Bij felle gevechten in het ge bied van Tablat, in Aigerië, zijn 45 opstandelingen, onder wie een bendeleider, gesneuveld. Twee rebellen zijn gevangen genomen Bij gevechten in het departe ment van Constantine zijn 31 ver zetslieden gesneuveld en twee ge vangen genomen. Bij een ander gevecht, dat ten zuid-westen van Morsott, in het zelfde departement, werd gele verd, zijn 31 opstandelingen ge sneuveld. „Reuter" meldt, dat de expres- setrein van het traject Algiers Oran dinsdagavond j.l. vier en een half uur te laat in Algiers is aangekomen na een incident, dat vijf opstandelingen, die sabotage wliden bedrijven, het leven heeft gekost. De inzittenden van een verken ningslorrie, die verscheidene hon derden meters vóór de trein uit reed, ontdekten 53 kilometer ten zuidwesten van Orleans een mijn po de spoorbaan, die zij onscha delijk wisten te maken. En de be manning van een vliegtuig zag de saboteurs, die zich in de nabij heid verdekt hadden cngesteld, om het resultaat van hun aanslag gade te slaan. Achtervolgende Franse troepen hebben vijf der saboteurs gedood, terwijl zij ook de hand op sabo- tagemateriaal wisten te leggen. De vier gevechten, die de afge lopen dagen in Oost- en Midden- Algerië zijn geleverd, hebben, va. gens de Fransen, aangetoond dat de opstandelingen goed be- wapend zijn. Aan Franse zijde sneuvelden 56 mannen-, terwijl er negentig werden gewond. De opstandelin gen verloren meer dan 150 man. Franse waarnemers zeggen, dat de gebieden, waar de gevech ten werden geleverd, van Tunesië uit van wapens worden voorzien. Volgens een woordvoerder van het bureau Lacoste, de minister van Aigerië, bevinden zich in Tu nesië zesduizend opstandelingen. Bij hen zouden zich Syrische en Egyptische instructeurs bevin den. In alle Bulgaarse steden wor den communistische commissies tegen straatschenders gevormd krachtens een nieuwe wet, die de autoriteiten de bevoegdheid geeft jeugdige misdadigers naar kampen voor dwangarbeid te zenden, aldus dinsdag te Bel grado ontvangen berichten. De maatregelen tegen straat schenderij gaan gepaard met een actie tegen, dronkenschap en „Westerse gewoonten", zoals Rock 'n Roll en het dragen, van bepaalde kleding. De Bulgaarse communistische partij ging tot deze acties over nadat in december van vorig jaar een jonge communist in een volle tram te Sofia was ver moord. De moord, waarvoor twee jon gelingen ter dood zijn veroor deeld, was het teken voor on middellijke maatregelen tegen onruststokers en andere onge wenste jongelingen. Op twintig km ten zuiden van Tenes (West-Algerië) zijn 24 Franse militairen in een hinder laag gesneuveld. Acht man wor den vermist. De strijd duurt voort. In het zuiden van Aigerië, dichtbij de grens, is een jong Brits echtpaar, dat met een jeep op weg was naar Zuid-Afrika, op een mijn gereden. De vrouw werd zo zwaar gewond, dat zij spoedig overleed. De man werd met verwondingen in een zieken huis opgenomen. Vier en twintig Franse solda ten hebben woensdag in een hin derlaag nabij Tenes in westelijk Aigerië het leven gelaten. Daar mee is het aantal doden aan Franse zijde sedert begin febru ari tot 174 gestegen. In Algiers werd opgemerkt dat de opstande lingen beter bewapend en ge traind zijn dan ooit tevoren. Men schat hun sterkte op een 30.000 man, waaronder hulptroepen niet zijn begrepen. In het gebied van Constantine zijn wo-ensdag minstens 80 op standelingen gesneuveld. In an dere gebieden verloren 82 opstan. delingen het leven. "kennis van de vogels. Daar hij een gedeelte van zijn vrije tijd in Zeeuws-Vlaanderen doorbrengt, heeft hij ons gewest leren ken nen als een prachtig gebied voor de vogels. De aanwezigen hebben wel kun nen zien wat bereikt kan worden, wanneer men met volharding en geduld zijn doel nastreeft. Een Franse boer, gewapend met een jachtgeweer, heeft maandagochtend j.l. zijn boer derij gebarriceerd en heeft se dertdien de gendarmerie op een afstand gehouden, die opdracht heeft hem naar een inrichting voor geestesziekten over te bren gen. Dinsdagavond had men de boer, Pierre Manent, nog niet in handen. Het beleg begon toen perso neel van de inrichting hem met een ziekenauto wilde halen van zijn boerderij bij 't dorp Casties- laBrande in de omgeving van Toulouse. Hij liet hen niet toe en maakte een vesting van zijn woning. Hij begon te schieten, toen gendarmes de deur forceerden na een inleidende aanval met traangas. Een politieman werd ernstig gewond. Een ander, die eveneens was getroffen, bevond zich in de boerderij, toen Ma nent er in slaagde de deur weer te barriceren. De gendarmes wisten dinsdagavond niet of hun collega nog in leven is. Later hebben de gendarmes, 20 in getal, hulp gekregen van een pantserauto. Deze wagen reed tegen een muur van de boerderij, waardoor een gat ontstond. Drie gendarmes kro pen door het gat in de boerde rij, waar zij ontdekten, dat hun collega was gedood. Zij brach ten zijn lijk naar buiten. Toen de nacht viel werd de wacht rondom de boerderij be trokken. Het werd mogelijk geacht, dat men het gebouw woensdag in brand zal steken om Manent te dwingen te voorschijn te ko men. Pierre Matw, de krankzinnig geworden Franse boer, die in zijn boerderij door politiemannen werd belegerd, nadat hij met zijn jachtgeweer op gendarmes had geschoten, die opdracht hadden hem naar een inrichting voor geesteszieken over te brengen, is tenslotte gedood. De politie hervatte de aanval bij het aanbreken van de dag met een pantserwagen en handgrana ten. Tenslotte werd in de puinho pen van de boerderij het lijk van de man aangetroffen. Men ver moedt, dat hij dinsdagavond j.l. door het ontploffen van een handgranaat is gedood. Bij het gevecht ls, als gemeld één politieman gedood en één ernstig gewond. VLASSERSBEDRIJF IN NOORDBRABANT In het orgaan van het Econo misch Technologisch Instituut voor Noordbrabant wordt de ont wikkeling van de situatie in het Westbrabantse vlasserij bedrijf „bepaald rnstig" genoemd. „Uit alles blijkt, dat men hier te maken heeft' met een noodtoe. stand welke reeds tot vrij ingrij pende maatregelen genoopt heeft", aldus het instituut. „Deze -maatregelen omvatten o.a. de mogelijkheid tot belening van vlas tegen een prijs van 1,25 per kg met' centrale opslag van het beleende vlas, indien een aanne melijke prijs bij verkoop niet kon worden bereikt. Het zal afhangen van de samenwerking, welke de vlassers en de vlasspinnerijen in ternationaal zullen kunnen op brengen tegenover o.a. de Russi sche dumping-activiteit, of het vlassersbedrijf zich zal kunnen handhaven. Ten dele is in West- Brabant een omschakeling gaan de in de richting van de cham pignon teelt. Deze pogingen schij nen naar wij vernemen reële kan sen op succes te hebben. Door de gang van zaken in het vlassers- bedrijf dreigt de vlasspinnerij' Dinteloord in moeilijkheden te geraken. Reeds is het beraad over stopzetting gaande geweest. Voorshands is besloten het be- drijf, dat aan ca 70 arbeidskrach ten werkgelegenheid verschaft, te continuëren ondanks de ver liezen, welke in het afgelopen jaar werden geleden". President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferen tie verklaard dat (le Verenigde Staten alvorens met de Sowjet- Unie overeen te komen met kern proeven op te houden, daarvoor de goedkeuring van de Navo- bondgenoten behoeven. Gevraagd over een voorstel van Stassen, die woensdag in een tijdschriftartikel ais eerste stap naar een akkoord met de Sow- jet-Unie een tweejarig verbod op kernproeven onder V.N.-in- spectie had aanbevolen, zei Eisen hower dat hij Stassens voorstel niet in bijzonderheden wilde be spreken. Eisenhower zei tenslotte dat het enige tijd zou kosten om de huidige teruggang in de Ver. Sta ten tot staan te brengen, maar verwachtte in maart een stijging in de vraag naar personeel. Het internationale comité van het Rode Kruis heeft een tele gram van het Noordkoreaanse Rode Kruis ontvangen, waarin het aanbod om goede diensten te verlenen ten behoeve van de inzittenden van het Zuidko- reaanse vliegtuig, dat onlangs gedwongen werd in Noord-Ko- rea te landen, wordt afgewezen. De 34 inzittenden van het toe stel maken het, volgens het te legram goed. Enkele van hen willen terug naar Zuid-Korea. Deze kwestie moet, naar Noord koreaanse opvatting, geregeld worden via overleg tussen de autoriteiten van de twee delen van Korea. nen door de hoge waterstand niet onder de bruggen door. In Sleeswijk-Holstein komen sneeuwverstuivingen voor var twee meter hoog. De Franse spoorwegen hebben later medegedeeld, dat het ver- keer op alle hoofdtrajecten in Noord-Frankrijk is hersteld. In Engeland zijn evenals maan dag ook gisteren wegen geblok keerd, treindiensten gedesorga niseerd en plattelandsplaatsen ge isoleerd. Duizenden militairen en burgers zijn aan het sneeuwrui men. De Franse spoorwegen heb ben laten weten, dat het trein verkeer in het noorden en noord-westen van het land ten gevolge van een zware sneeuw storm ernstig wordt belemmerd. Vele goederentreinen zijn uitge vallen. De passagiersdienst over het kanaal tussen Calais en Dover is geheel gestaak. De sneeuwstorm die in de nacht van dinsdag op woensdag in België heeft gewoed heeft talrijke verkeersstremmingen veroorzaakt. In het gebied van Brussel kunnen treinen door de sneeuw niet verder. De treinen uit Ant werpen komen in Brussel-Noord aan en keren dan naar Antwer pen terug. Ook in vele gebieden van Bel gië is de treinenloop gestoord en zijn stations geblokkeerd. De dikte van de sneeuwlaag varieert van 15 tot 75 cm. In de borinage zijn telefoon palen gesneuveld. Op sommige plaatsen is de laag bevroren sneeuw 1.50 meter dik. Op het vliegveld Meisbroek was het verkeer woensdagoch tend normaal. Vanwege de hoge waterstand van de Maas zijn woensdag alle stuwen in Limburg gestreken. Uit België werd nog was gemeld. Enkele plaatsen in Zuid-Limburg hebben last van het hoge water. In Itteren is de weg naar Meers- sen overstroomd, waardoor het verkeer wordt bemoeilijkt. De watestanden op de Rijn wa ren woensdag hoog en op de zij rivieren nog stijgende. Ais gevolg van de stijging van het Rijnwater moest de weg EltenLobith woensdagmorgen opnieuw voor alle verkeer wor den afgesloten. Het dorp Lobith kan nog bereikt worden via de weg EltenSpijk, doch verwacht moet worden, dat ook deze weg spoedig zal worden afgesloten, zodra de Lobithse overlaat in werking zal treden. Het dorp Spijk zal dan afgesloten worden; het dorp Lobith zal dan slechts door auto's van beperkte omvang via BabberichHerwen bereik baar zijn. Scheepvaart op de Maas gestremd. Tengevolge van de hoge stand van de Maas werd de sluis bij Limmel in het Julianakanaal woensdagmiddag gesloten. Dc scheepvaart op de Maas bij Maas- tricht en naar en van het Juliana kanaal is hierdoor gestremd. De Daalstraat in Borgharen staat onder water. Het dorp Itteren is geïsoleerd. De weilanden in Heu- gem bij Maastricht zijn over stroomd. Het water staat hier ge deeltelijk op de verkeersweg. Ook het riviertje De Geul is bij Wijlre en Gulpen buiten de oevers ge treden. Polder onder water. In Spakenburg is in de nacht van dinsdag op woensdag de polder Westmaat voor een groot deel onder water komen te staan. De dijk, die deze polder beschermt, werd over een af stand van ongeveer 40 meter weggespoeld door het plotseling opdringende water van het IJsseimeer. Als gevolg daarvan is het sportveld van de voetbalvereni ging Spakenburg onder water komen te staan, terwijl drie ge zinnen hun meubilair naar ho ger gelegen verdiepingen moes ten brengen. Ook het vee moest in veilig heid worden gesteld. Enkele pinken, die in een schuur ver blijven, moesten zich zwem mend een weg naar het droge banen. De dieren konden echter worden opgevangen. Ook enige woningen in de IJselmeerstraat t Spakenburg, tot waar het wa ter was doorgedrongen, moes ten worden ontruimd. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREM" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 26 febi. GROENTEN. Per kg: Rode kool A 714 ct, B 89 ct; Boerekool 1029 ct; Sa- voye kool A H 1928 ct, BI 32— 35 ct; Breekpeen 812 ct; Was- peen 10 ct; Prei A 3744 ct; B 34 ct; Knolselderij B 1423 ct, C 2 ct; Spruiten A II 5062 ct, Bil 45 ct; Uien 413 ct; Witlof A 42 60 ct, B 5260 ct, afw. 1446 ct; Veldsla 80 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes 10—11-

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2