UIT DE PROVINCIE Franco flirt met Chroesjtsjef Verklaring van Pineau Eric de Noorman - De ontembare PIIROL BEURSO VERZICHT Gemeenteraad van Breskens AGENDA TERNEUZEN. SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. VOGELWAARDE Verrassend Spaans dubbelspel mei niei ie voorspellen resultaat NORSTAD WIL ATOOMWAPENS VOOR WEST-DUITSLAND Egyptische troepen ontruimen Soedanees gebied ■oti MINISTER STRUYCKEN BEZOCHT WALCHEREN Minister mr A. A. M. Struycken heeft e?n tweedaags bezoek aan Walcheren gebracht, waar hij met de Commissaris van de Ko ningin in Zeeland en met enkele ambtenaren van zijn ministerie en van ,8e provinciale griffie in alle negentien Waleherse ge meenten is geweest'. Minister Struycken stelde zich op de hoogte van de bezwaren, die in de raden dezer gemeente leven ten aanzien van zijn voor stel tot herindeling van de ge meenten op Walcheren, waardoor het aantal gemeenten zal worden teruggebracht tot negen tien. •Na afloop heeft minister Struycken dinsdagavond in Mid delburg een persconferentie ge houden. waarin hij mededeelde dat de herindeling van Walcheren eerst over vier la zes jaar haar definitieve beslag zal hebben ge- kregen. De Waleherse gemeente raden hebben over het algemeen hun belangen alle op zakelijke wijze verdedigd en in een open hartige sieer, aldus de minister. Door ie plannen tot herindeling zjjn echter enkele problemen ont<- staan,conder andere op het ge bied der huidige samenwerking der Waleherse gemeenten, waar voor ie minister een oplossing hoopt te vinden. Zo komt bijvoor beeld ie stichting maatschappe lijk werk op het platteland, waar aan uitsluitend wordt deelgeno men door de Waleherse dorpen, op een te kleine basis wanneer enkele gemeenten uit dit verband verdwijnen doordat zij gevoegd worden bij een andere gemeente. Het door minister Struycken ontworpen plan tot samenvoe ging van de gemeenten Vlissin gen, Souburg, en Ritthem tot één grote gemeente schijnt na deze hearing weinig verandering te zullen ondergaan, want de mi nister sprak als zijn mening uit, dat hét voor geheel Zeeland van zeer groot belang zal kunnen zijn wanneer er een grote gemeente met een zeer brede basis ont staat, die ontplooiingsmogelijk heden op velerlei gebied zal bie den, een element dat tot dusver in Zeéland wordt gemist. In de gemeente Oost- en West- Souburg, 7000 zielen groot, die zich het felste keert tegen de herindeling omdat zij dan haar zelfstandigheid zal verliezen en gevoegd zal worden bij Vlissin- gen, is de minister een half uur langer gebleven dan aanvanke lijk zijn bedoeling was. •Het gemeenteoestuur overhan digde hem een memorandum, ont. leend aan een ontwerp-rapport dat werd opgemaakt door mr dr C. Ch. A. van Haren, advocaat te Den Haag. Dit memorandum is in feite een antwoord op het door de gemeente Vlissingen ont worpen structuurplan, dat een stad beoogt van 80.000 inwoners en die zich zal uitstrekken vanaf de Waleherse duinenrij tot aan de gemeente Borssele op het eiland Zuid-Beveland, dus met in begrip van het Zuid-Sloe, waar industrievorming wordt gedacht. In dit memorandum wordt na der onder ogen gezien, welke be zwaren er kleven aan samenvoe ging van Souburg en Vlissingen, wat volgens het memorandum nooit en te nimmer zal geschie den, omdat zowel stedebouwkun dig als structureel er een grote scheiding zal blijven bestaan. De minister was van mening dat de door Souburg aangevoerde argu menten van zeer weinig kracht zijn. De minister heeft ten aanzien van de herindelingsplannen op Schouwen medegedeeld, dat het ontwerp eind van dit jaar in de Kamer zal worden behandeld. ST. PHILIPSLAND EERSTE IN NATIONALE RODE KRUIS CAMPAGNE Met een bijdrage van gemid deld ruim één gulden per hoofd van de bevolking heeft de afde ling St. Fhilipsland van het Ned. Rode Kruis het tijdens de natio nale campagne van het Rode Kruis gepresteerd gemiddeld 420 boven het streekbedrag te komen, dat door het hoofdbe stuur van het Rode Kruis was vastgesteld. Met een opbrengst van 2402 op nog geen 2200 zielen eindigde St. Philipsland als eerste in de provinciale en nationale wed strijd en veroverde zodoende voor de vierde achtereenvolgende maal de nationale wimpel en het Zeeuws campagnebord, respec tievelijk voor de hoogste op brengst van de landelijke en pro vinciale wedstrijd. De ereprijzen zijn maandagavond aan het be kwamen deze op de rijweg van de oprit terecht. Televisiemasten sneuvelden iri Dé raad van Breskens kwam maandagavond j.l. in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Eekhout. Het Groene Kruis heeft inder tijd plannen gehad tot het stich- 'èn van een badinrichting. Toen de gemeente deze plannen heeft overgenomen en gerealiseerd werd besloten dat de door het Groene Kruis gemaakte kosten doÖfdfiè gemeente zouden worden gerestitueerd. Men is het nog niet eens ÖVer de grootte van dit be drag, aldus de voorzitter. Illgévolge de kleuteronderwijs wet werd de vergoeding en het werkelijk uitgegeven bedrag voor rret openbaar kleuteronderwijs over 'het jaar 1956 vastgesteid. Hierbij bleek, dat een tekort is ontstaan van ƒ636,38 of per leer ling ruim 6. De heer F. G. M. Goethals in formeerde hoe het staat met de R. K. kleuterschool. De Voorzitter zeide, dat ook de ze kleuterschool de ruim 6 per leerling nog als aanvulling zal krijgen op grond van de gelijk stelling van het kleuteronderwijs. Met het oog op het steeds druk ker Wordende verkeer in de Lan- seweg hebben B. en W. het nood zakelijk geoordeeld ten behoeve van de bewoners van de noodwo ningen, die van de Langeweg ge bruik moeten maken, een trottoir aan te leggen ter lengte van 85 meter en ter breedte van 1,70 m. De kosten zijn geraamd op 2515. De raad ging hiermede akkoord. Naar aanleiding van het ver zoek van de Stichting Luchtver- binding Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel-om een subsidie van 4 cent per inwoner ten behoeve van de exploitatie van een helikopter- dienst AxelRotterdam v.v. advi- veerden B, en vv. afwijzend. Dfi heer W. C. van der Hooft vond'de motivering van B. en W. niet'scherp genoeg. Hij was van mening, dat de helicojoterdienst voor Breskens van weinig of geen belang is. Ook zag hij in de ze diénst, die bij mist en storm niet' zal kunnen functioneren, geen rechtstreeks belang voor Zeeuws-Vlaanderen. Het belang van Zeeuws-Vlaanderen zag spre ker meer gediend met een betere en goedkopere bootverbinding. Z.h.s. werd de subsidie afge wezen. Momenteel heeft de gemeente geen geschikte vuilnisbelt. B. en W. hebben van de heer J. A. Lako toestemming gekregen om de op diens hofstede bevindende put met vuilnis te dempen. Hiermede zal ongeveer 5 jaar gemoeid zijn. Het Vrije van Sluis heeft het ge meentebestuur gemachtigd een dam te leggen om toegang te ver krijgen tot de te dempen put. Tijdens de rondvraag infór meerde mevr. M. M. Niermans Gossije of de gemeente de kosten van de transportakten op zich 'neemt betreffende de aankoop van een gedeelte grond van de polder Oud- en Jong-Breskens door de heren Roest en Van de Broeke. De voorzitter bevestigde de vraag van vragenstelser. De heer Van der Hooft wees op liet raadsbesluit van 14 januari 1957 naar aanleiding van 't ETI- rapport over Breskens tot het in stellen van een Commissie die de ontwikkelingsmogelijkheden van Breskens zou onderzoeken. Spr. vroeg, of B. en V/. bekend zijn met de door deze commissie ont wikkelde activiteiten met betrek king tot de aspecten welke uit het verleggen van de veerhaven voor Breskens voortvloeien. De voorzitter zei, dat deze Commissie zich met de verwe zenlijking van de Boulevardweg en de bouw van zomerhuisjes ten westen van de huidige veerhaven heeft bezig gehouden. De heer Van der Hooft drong er bij B. en W. op aan de Com missie tot verdere bestudering der mogelijkheden van Bres kens' ontwikkeling aan te sporen. De heer Van Haneghem zei het met de heer Van der Hooft eens te zijn, dat er meer moet gebeu ren. Maar hij vond dat de verbe tering van de oeververbetering primair is. Alle krachten moeten eerst hierop geconcentreerd wor den, omdat bovendien weinig ge daan zal kunnen worden in an dere richting vóórdat men weet welke werken in het kader van de verhoging der zeedijkenzullen worden uitgevoerd. De heer E. Seuss wees er op, dat de waterkering bij herhaling op spoedige dijkverbetering heeft aangedrongen. De heer Van Haneghem zei nog, dat Breskens een van de ge vaarlijkste plaatsen is in Neder land en vond het bedroevend, dat 6 jaar na de ramp nog niets is gedaan voor een algehele veilig stelling van Breskens en de ach terliggende streek. De heer De Feijter informeer de naar industrievestigingen in Breskens. De voorzitter zei, dat enige maanden geleden inderdaad on derhandelingen zijn gevoerd, die jammer genoeg op niets uitlie pen. st'uur van de afdeling uitgereikt door de voorzitter van het hoofd, bestuur van het Ned. Rode Kruis, A. G. J. M. F. van der Kroon en de kringcommissaris van het Rode Kruis in de provincie Zee land, mr j. a. Heyse uit Middel burg. In de feestelijke bijeenkomst werd verder nog de 100ste Land- steinerpenning in deze gemeente uitgereikt. Ook dit is een opmer kelijk resultaat, wanneer men weet dat de afdeling pas na de watersnoodramp is opgericht. veerdiensten op de westersciielde gestaakt De straffe noord-noordooster sneeuwstorm, met 'n windkracht negen, heeft ernstige stagnatie doen ontstaan bij de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. Het veer VlissingenBreskens is dinsdagavond om acht uur voorlopig stilgelegd. De boot, die uit Breskens ver trok heeft er niet minder dan 2 uur over gedaan, om de haven van Vlissingen binnen te lopen, terwijl hij normaal 20 minuten over deze route vaart. De bootverbinding Terneuzen Hoedekenskerke werd eveneens om half tien stopgezet, terwijl de dienst KruiningenPerkpolder voorlopig nog werd voortgezet. De vaart op de Westerschelde werd ten zeerste gehandicapt doordat ter plaatse drie gasboei en uit zijn en het Loodswezen gisteravond niet meer in staat was deze nog te doen ontsteken. De veerdienst ZierikzeeKat- seveer werd nog normaal geva ren, evenals de dienst Wolvaarts- dijkKort gene. schip op vvesterschet.de omhooggevaren. Ter hoogte van de Lage Sprin ger is gisteravond op de Wester schelde de „American Hunter" van de U. S. Line aan de grond gelopen. Het schip was met een lading stukgoed op weg van Antwerpen naar Rotterdam. De „American Hunter" liep aan de grond tijdens een sneeuw storm. Zowel uit Vlissingen als uit Veere zijn sleepboten ter assisten tie uitgevaren. Men verwacht niet, dat men voor hedenochtend iets zal kunnen doen. de noordoosterstorm en hevige sneeuwjacht. Kempenaar op Oostelijk havenhoofd geslagen. Tijdens de vaart van Hansweert naar Terneuzen van de Belgische kempenaar „Erna", groot 660 ton, nam gistermiddag te ongeveer 5 uur de wind zó in kracht toe, dat hij weldra in een noordooster- storm overging. Door de kracht van de opge- zwiepte golven werd het roer van de „Erna" verbrijzeld en begon het schip stuurloos rond te drij ven. Bij het naderen van de zee dijk wierp de 30-jarige schipper A. Jansen uit St. AmandsDerg het anker uit, doch toen ook dit werd verspeeld, kwam het schip te ongeveer 6 uur op de buiten zijde van het Oosthavenhoofd, in de hoek nabij de Oostbeer, terecht. Daar het ledige schip nevig op de steenglooung heen en weer werd geslingerd, wer- de beide opvarenden, de reeds genoemde schipper en de 17-jari- ge knecht P. Visser uit Steijn (L.) van boord gehaald en door de politie naar het bureau ge bracht, waar beiden vanwege de dienst van sociale zaken van droge kleren werden voorzien. Hedenmorgen zal met sleep- boot-assistentie getracht worden de kempenaar, eigenaar de heer I Dankaart R. van Laek uit St. Amandsberg, Kortvis los te trekken en in de haven te A. BakkerC. Sage brengen. De gladheid van de weg deed vele auto's slippen. Een aantal auto's, die na aan komst van de veerboot te Perk polder de reis voortzetten, zijn onderweg het slachtoffer gewor den van de gladheid van het weg dek en de hevige sneeuwstormen. Een vrachtauto uit Aardenburg kwam in de buurt van Kuitaart in de berm van de weg terecht en hoewel de bestuurder van een volgende vrachtauto van dezelfde firma probeerde zijn collega weer op de rijweg te trekken, gelukte zulks niet en kwam ook zijn auto in het ongerede. In de loop van de late avond werden de chauffeur van de eer ste vrachtauto, wonende te Oos- burg, en een mede-inzittende uit Eede, door de bestuurder van een vrachtauto van de N. V. „De Hoop" naar Terneuzen gebracht, waar ze te middernacht op het politiebureau arriveerden om te overnachten en hedenmorgen zullen proberen hun gestrande vrachtauto vrij te krijgen. Het wegverkeer is door de ijs- vorming op de rijweg practisch geheel stilgelegd. Schoorsteenbrandje. Gisteravond te 9 uur ontstond een schoorsteenbrandje in de wo ning van R. H., wonende in de Dekkersraat. Door de brandweer werden met.een blusapparaat de vlammen in de schoorsteen ge doofd. Hondententoonstelling. Op de clubmatoh van de Ne derlandse Cocker-Spanielclub te Utrecht behaalde de heer J. van Dixhoorn te Terneuzen met zijn zwarte cocker spaniel-teef „Coc- kerdomo's Florida" het predicaat uitmuntend. De zwarte reu Cocky of the Game Yard ontving het predicaat zeer goed. Er waren in totaal 67 inzendingen. Biljartwedstrijd. Bij de biljartwedtsrijd zondag j.l. in café „De Oude Brug" ge houden had de volgende uitslag. 1. A. d'HertC. Meerschaert (Zelzate-Sas)2. A. Lacayse-R. Houtepen (Zelzate-Sas)3. Hoste- Van Opdorp; 4. Neve-Gilb. Be gijn; 5. E. de Vos-I. de Ruyscher Koewacht-Biervliet) Biljarten. Aan de biljartwedstrijd in café Th. Crombeen te Rapenburgtol werd deelgenomen door 26 spe lers. De uitslag was als volgt: 1. Joh. de Bakker (Stoppel dijk) -Th. Plat'jouw (Lamswaar- de)2. H. Wijnacker (Stoppel dijk)-B. van Leemput (La-ms- waarde)3. P. 'Everaert (Terho le)-E. Strooband (Bosehkapelle). Biljarten. In café P. Lambert te Boseh kapelle werd een biljartwedstrijd gespeeld tussen de „De Treffers" uit Bosehkapelle en de „Axelse- biljartclu'b", zulks in het kader van de driekamp tussen de clubs uit Stoppeldijk, Axel en Boseh kapelle. De uitslag van deze match was als volgt: BosehkapelleAxel L. Lambert J. Groothaert 5796 P. Mangnus C. Hoogstrate 6950 A. Mangnus M. Linthout 7843 J. Mangnus C. v. Tatenhove 4330 J. Dobbelaar F. Groothaert 4317 M. Herman L. Kaijser De opnieuw opgelaaide Marok- op dit ogenblik zeker niet in over- Dak van rijwielstalling de lucht in. Te kwart over 5 sloeg de wind onder het dak van de open rij wielstalling der R. K. Ulo-school aan de le Verbindingsstraat. Het dak van zinken golfplaten ging de lucht in en kwam aan de an dere zijde van de 2 m. hoge om- hevig op de grond terecht. Dakpannen op straat. J. MelC. Groothaert O. Poppe—J. Wieland 38— 25 29—37 25— 23 22— 31 22— 21 426—373 Voor Axel was dit de laatste wedstrijd in deze driekamp. In totaal heeft' deze club 1744 ca ramboles behaald. „De Tol" uit Stoppeldijk heeft tot op heden 1449 car. gescoord en „De Tref fers" zijn toe aan een totaal van 1390. De finale tussen beide laatstgenoemde clubs belooft dan ook iets speciaals te worden. Te ongeveer kwart voor 6 kreeg Ongetwijfeld zal één van deze de wind vat op de dakbedekking clubs de beker in de wacht sle- van de woning van de heer J. R. pen, die voor de winnaar van Scheele aan de Scheldekade en, deze driekamp wordt uitgeloofd. "aanse opstand in het gebied van Ifni een Spaanse enclave in Ma- tokko is een gevaarlijke doorn in het vlees der Spaans-Arabische betrekkingen. Jaren lang al poogt Franco in het gevlei te komen by de Arabische landen en gaarne po seert hij als beschermheer van een grote Arabische alliantie. In Madrid is nu bekend ge maakt, dat de zogenaamde rebel len in Ifni, overigens een arm zalige, dun bevolkte landstreek, met Russische wapens zouden zijn uitgerust. Niet met Franse of Ame rikaanse wapens, hoewel zulks toch voor de hand zou liggen, om dat de rebellen zich ongetwijfeld in de sympathie van de jonge staat Marokko mogen verheugen. Wil men de verdenking wekken, dat de Russen nu al bezig zijn, vaste voet in Ifni, aan de kust van de Atlan tische Oceaan gelegen, te krijgen? Dit vermoeden dringt zich op, maarmet de waarheid kan het eenstemming zijn. Marokko en ook de opstandelingen van Ifni onder houden op het ogenblik uitstekende betrekkingen met Amerika; en de banden, die men nog steeds met Frankrijk heeft, zijn sterker en vriendschappelijker dan veelal wordt aangenomen. SNIJDT HET MES AAN TWEE KANTEN Al te zeer heeft de koning van Marokko zich aan het Westen ge bonden hij herbergt in zijn land vele Amerikaanse bases om nu ook al aan een Russische spook in het noord-westen van Afrika te kunnen geloven. Daar komt bij, dat het juist tie Spaans-Russische betrekkingen zijn, die in de laatste maanden, onop vallend en zonder dat er veel no titie van is genomen, aanmerkelijk zijn verbeterd. Weer eens tracht Franco liet De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft in de raad van de republiek (Se naat) verklaard, dat, indien Frankrijk Noord-Afrika verliest, de gehele westelijke wereld de verliezende partij zal zijn. De Senaat hield een debat over de Frans-Tunesische betrekkin gen. •Engeland noch de Verenigde Staten zouden in de plaats van Frankrijk komen, indien dit land Noord-Afrika zou verliezen. Pineau zei verder, dat het At lantisch pact alleen waarde heeft, indien zijn solidariteit in de ge hele wereld, tot uiting komt. „Wij hebben de Verenigde Staten dat verteld, ook dat zij grote fouten Van een militair standpunt be keken is het van „absoluut essen tieel belang" dat de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens worden uitgerust. Dit heeft de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, generaal Norstad, dins dagavond in een vraaggesprek voor de Westduitse televisie ver klaard. Om strategische redenen wees de generaal het denkbeeld van de instelling van een at'oomwa- pensvrije zone in Midden-Europa, zoals in het Poolse plan van mi nister Rapacki wordt voorgesteld, van de hand. Zolang er niet in politiek en militair opzicht een fundament is gelegd voor een elininering van het oorlogsge vaar, zou een dergelijke overeen komst het Westen zonder verde diging laten, zo meende generaal Norstad. De Soedanese minister voor Maatschappelijke Zaken, Moham med Aboe Sin, heeft dinsdag op een persconferentie te Khartoem medegedeeld dat de Egyptische troepen het gebied van Aboera- madi, dat ongeveer 130 kilometer ten zuiden van da Egyptisch- Soedanees gebied, is gelegen, hebben ontruimd. „Alle Egyptische militairen zijn vertrokken. De waarnemende gouverneur van Aboeramadi heeft hun vlag neergehaald", al dus minister Aboe Sin. Van Soedanese zijde is inder tijd medegedeeld, dat een com pagnie Egyptische troepen zich in dit gebied had ingegraven. genezen snel met hebben gemaakt, in het bijzonder ten aanzien van het verdrag van Bagdad (waarvan de V.S. geen lid zijn) en van Suez." Er is ech ter niet naar onze woorden ge luisterd, aldus de minister. Pineau zei over de Tunesische kwestie, dat de goede diensten van Engeland en Amerika niet het Algerijnse vraagstuk kunnen omvatten, maar alleen het ge schil tussen Frankrijk en Tune- sië: de toestand van de Franse troepen, het probleem van de Algerijns-Tunesische grens en hervatting der Frans-Tunesische besprekingen. Deze besprekingen zouden in geen geval een con ferentie met andere mogendhe den kunnen worden. Tunesië zou strict neutraal moeten zijn in de Algerijnse kwestie. woensdag 26 februari. TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 13 uur: Algem. verga dering leden Eerste Nederl. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Sas van Gent". Luxor-Theater, 8 uur: Kit ty in de grote wereld". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: Schuldig Bloed. doneer»ag 27 febr. T ERNEUZEN: Hotel Des Pays- Bas, 1.30 uur: Vergadering van stembevoegde ingelanden van de polder Kleine Zevenaar of Noord-Westenrijk. Hotel Des Pays-Bas, 3.30 u.: Vergadering van stembevoeg de ingelanden van de polder Oude Zevenaar. OOSTBURG: Ledel-Theater, 8 uur: A.V.R.O.'s tournée „Klaar is Kees". mes aan twee kanten te laten snij den, door zich voor de Amerikanen zo duur mogelijk te maken en tege lijk draden naar de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese landen te spinnen. Waar dit verrassende spel hem zal brengen, kan moeilijk worden voorspeld. Nadat de tweede Spoetnik het wereldruim was ingestuurd, hield Franco in Escombreras (bij Carta, gena) een rede, waarin hij de Rus sen prees en verklaarde, dat zij hun grote technische successen vooral aan hun „eenheid en discipline" te danken hadden. In het oude Rus land zou zoiets niet mogelijk zijn geweest. Franco roemde tiet to talitaire systeem en de geleide eco nomie en cultuur. GOUDSCHAT AFGESCHRE VEN. Inderdaad tracht Madrid al lan gere tijd een toenadering tot de Sowjets te bewerkstelligen. De Spaanse regering, die zoals bekend, de welwillende belangstelling ge niet van Bonn, is er niet voor teruggeschrokken, Adenauer voor het hoofd te stoten, door met Oost- Duitsland onderhandelingen over een handeiskrediet van 100 miljoen gulden te beginnen. Met Polen onderhoudt Spanje reeds economische banden en ook met Tsjechoslowakjje zijn op het ogenblik besprekingen over een handelsverdrag aan de gang. De Spanjaarden voeren Oostduifcse, Poolse en Tsjechische machines in en leveren agrarische produkten aan de door de Russen beheerste gebieden. Men tracht thans met Moskou zelf tot een handelsovereenkomst te komen en heeft daartoe zelfs' de befaamde kwestie van de goud schat van de agenda geschrapt. Zoals bekend eiste Franco tot voor kort de teruggave van ruim een miljard gulden aan goud, dat tij dens de burgeroorlog naar Moskou zou zijn gebracht. RODE IMMIGRATÜ:. De Russen hebben niet slechts de laatste gevangene van de „Blauwe Divisie" die in de wereld oorlog tegen de Sowjets streed, vrijgelaten, maar bovendien ook.de talrijke Spanjaarden, die na de burgeroorlog naar de Sowjet-Unie emigreerden, de terugkeer naar Spanje toegestaan. En aan deze lieden, vroegere vijanden Van Franco, wordt thans dooi de Spaanse regering geen strobreed meer in de weg gelegd. Daarentegen is bekend, dat de Spaanse vluchtelingen, die in ande re landen leven, zoals bijvoorbeeld in Mexico, van Madrid geen Ver gunning krijgen, om zich eindelijk weer in het vaderland te vestigen. Franco wenst geen democraten, maar slechts communisten, in wie hij op het ogenblik waardevolle bondgenoten tegen de democrati sche en liberale stromingen in het eigen land ziet. Daarentegen zijn de Spaans- Amerikaanse betrekkingen er niet beter op geworden, hoewel Spanje reeds grote credieten heeft gekre gen en als gevolg van kostbare militaire bouwwerken miljoênen Amerikaanse dollars het land bin nenstromen. (Nadruk verboden:) SENEMBAH VAST IN LAGERE MARKT In aandelen N.V. Senembah- maatschappij kwam gistermid dag op bevel van de commissa ris voor de noteringen ter beur ze geen notering. De aandelen waren echter 46 bieden tegen maandag 42. Binnenkort is een voorstel van de directie te ver wachten, om maximaal 50 pro cent van het uitstaande aan delenkapitaal aan aandeelhou ders terug te betalen. Aldus me dedelingen van de directie in de gisteren gehouden buitengewo ne algemene vergadering. Ook in aande!enBilliton-2kwamgeen notering tot stand, in verband met berichten uit Indonesië o.a., dat de tinonderneming van de Billiton in Indonesië vanaf 1 maart a.s. rechtstreeks onder lei ding van de Indonesische rege ring zal komen te staan. Aande len Korenschoofdiemaandagop 98 procent reeds 8 punten hoger waren werden gisteren verno- 100. „Denk er om, als je herrie maakt, kost het je de kop", bijt Eric de Bohuslaner toe. Dan haasten zij zich langs de dichtbe groeide helling In de richting van de naderende troep krijgs volk. ,Wie kunnen dit zijn', bedenkt Eric. ,De troep van Harald of mijn eigen mensen?' Hij hoeft niet lang op het ant woord te wachten. Uit het woud beneden hen komt ineens 'n klei ne ruitertroep te voorschijn. Ha rald en de Bohuslaner. En op het zien hiervan snelt de voor hoede van de krijgerstroep hen tegemoet. De Noorman, die hier het zijne van wil hebben, bindt Regin voor alle zekerheid aan 'n boom en daalt behoedzaam de helling af. Op gevaar af ontdekt te worden werkt hij zich dichter bij. Hij kan weliswaar niet horen wat daar gesproken wordt maarstalte van een vrouw. Een vrese- het gelach bewijst dat ze nog al lijk vermoeden maakt zich van schik hebben. Mogelijk dat het goud daar de reden van is, of... en dan ontdekt Eric ineens te midden van al die mannen de ware reden van hun de Beren jager; Ingrid opwinding: het is de tengere ge-1 Onder Breskens hem meester. Nog verder dringt hij zich naar voren en met een gevoel van wanhoop herkent hij haar. Het is de dochter van Olaf men op 102 procent op geruch ten, dat de Korenschoof zal worden overgenomen. De markt had gistermiddag wederom niet veel te betekenen De arbitrage doet haar best, om internationaal tot zaken te ko men, doch steeds komt zij op dit pad zichzelf tegen. De be richten in het algemeen, geven het publiek geen aanleiding om tot effectenzaken over te gaan. Door een en ander bleef de af faire dan ook zeer beperkt. Aandelen Kon. Olie verder op retour en ca. 1 lager 14250, 1 beneden pariteit Amerika Philips lag wat zwak in de markt met een verlies van 3 punten. Unilevers trokken na een zwak begin op 334 aan tot 336 tegen maandag 337%. A.K.U.'s een ietsje lager. K.L.M. onveranderd op ƒ103.50 Scheepvaarten verdeeld met koersfluctuaties van één punt naar beide zijden. Cultures ge makkelijk. Staatsfondsen blij ven aan de vaste kant en waren wederom fractioneel hoger. De introductie van 1.000.000 4% procent 30-jarige obligaties 1958 ten laste van de gemeente Amsterdam was, volgens de beurs, een succes. Voor de eer ste verhandeldag werd de no tering vernomen op 93% pro cent. In de notering van de rentespaarbrieven en woning bouwlening viel t.o.v. maandag geen afwijking van betekenis te bespeuren. Aandelen Walvis vaart 64 procent ex 5 procent tegen maandag 59 procent. Prolongatie 4% procent. BEUBSENDICES. 21/2 24/2 25/2 Int. concerns 247.09 245.23 24421 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 135.04 13451 13399 121.74 120.90 12U1 10852 10852 108.19 6597 65.04 6523 17554 17435 173.76 nabeubskoersen Kon. Olie: 142.80 ged. en bieden144.90 142.60) Unilever: 337 (335%)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2