EKLAME ÏËLPLAK De werkloosheid in Engeland VenJtcuJe Het bezoek van onze Kroonprinses aan Su riname Sneeuwstorm over geheel Nederland Het weer in Europa uktie .VANDAMME Hr. Ms. onderzeebootjager Drenthe brengt K.P.M.-schip „Kasimbar" op ZON- en MAANSTANDEN :RO-Schoolvulpen Dinsdag reclame de£.uxe Trein- en wegverkeer in wanorde Stagnatie bij de luchtvaart HET WEER Komplot in Perzië ontdekt WEERBERICHT HOOGWATER w Blijvend gegarandeerd 3,45 ƒ5,45 5.75 )EN BOER Nieuwediepstraat 2S Terneuzen NSDAG en WOENSDAG 500 gram GEHAKT voor 1,40 en kg GESMOLTEN KEI - ZEL voor 1,50. Slagerij jkstraat 16, Terneuzen. iet enige 100 o vlekvrije Jlakmeel. ;aal voor het voorliknen n zacht board. tOGISTERIJ PLATTEEUW lordstraat 59, Tern-euzen Telefoon 2376 HAMBURGERS 4 voor f 1, 500 gram VERSE WORST 1.68 SPEKLAPPEN 500 gram f 128 'onder zwoerd en been 1.38 per 500 gram PLOCKWORST per 100 gram f 0.48 ?a L. A. IJsebaert Vlooswijkstraat 57 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 12e Jaargang Nr 4305 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 et. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Februari staking te Amsterdam herdacht Bij het monument de dokwer ker op het J. D. Meyerplein in het hart van de voormalige Jo denbuurt te Amsterdam is ook ditmaal op de historische datum, 25 februari, de februaristaking herdacht. Op die dag in 1941 leg de de Amsterdamse burgerij massaal het werk neer als pro test tegen de eerste deportaties van de Joodse landgenoten. Landing in Sumatra verwacht? Volgens berichten die in; Sin gapore zijn ontvangen heeft de opstandelingenregering van Mid. den-Sumatra Padang als hoofd kwartier verlaten en is zij naar het binnenland vertrokken. Deze berichten meldden echter dat troepen van de opstandelingen bezig waren de haven te verster ken. Volgens deze berichten was de revolutionaire regering ervan overtuigd dat dit weekeinde een landing door gewapende troepen van de centrale regering zou vol gen na de bomaanvallen op Pa dang. Volgens de berichten verwach ten de opstandelingenleiders een invasie vanaf de eilanden van de Riouw-Archipel, die tegenover de handelswegen naar Singapore liggen. Zij verwachten dat de troepen van de centrale regering zullen pogen de rivierhaven Pa- kanbaru in oostelijk Sumatra te neimen en dan over het land naar Padang zullen trekken. President van universiteit Indonesia neemt ontslag uit protest tegen bombardement op Painan Professor Bahder Djohan, de president van de universiteit van Indonesië, heeft zijn ontslag in gediend, uit protest tegen het bombardement door de Indonesi. sche luchtmacht op het plaatsje Painan, in Midden-Sumatra, op vrijdag jl. Naar werd vernomen, heeft professor Djohan aan de minister van Onderwijs, professor Prijono maandag schriftelijk verzocht hem met ingang van 25 februari uit zijn ambt te ontslaan. Radio-Djakarta meldt aanval op veerboot Radio-Djakarta heeft dinsdag avond bekendgemaakt, dat een bommenwerper van de Indonesi sche luchtmacht maandag een aanval deed op een veerboot tien zuidwesten van Pakanbaru in Midden-Sumatra. Pakanbaru, het centrum van een groot olieveld van de Caltex is de oostelijke toe gangspoort naar het centrum van de rebellen. Radio-Djakarta zei dat de veeiboot later zonk. Hierdoor zijn de verbindingen tussen Pakanbaru en het hoofd kwartier van de rebellen in Pa- dan? verbroken. Vóór de aanval werden waarschuwingsschoten gelost om te vermijden dat slacht offers zoudien vallen. Het vlieg tuig dat de aanval uitvoerde keerde veilig op zijn 'basis terug, aldus radio-Djakarta. „Op 20 februari jl. heeft Hr Ms onderzeebootjftger „Drenthe" in volle zee, in Straat Makassar, het K.P.M.-seI»ip „Kasimbar" aangehouden. Ofschoon het schip de Nederlandse vlag voert en een Nederlandse zeebrlef heeft, bleek aan boord zich een Indonesische gewapende bezetting te bevinden, die Hr Ms „Drenthe" beschoot nadat deze het schip had verzocht te stoppen. De „Kasimbar" is een schip, dat door de Indonesische rege ring onrechtmatig is vastgehou den en onttrokken, aan de zeggen, schap van de K.P.M. en de door haar aangestelde gezagvoerder. Deze bleek vervangen te zijn door een door de Indonesische autori teiten aangewezen Indonesische kapitein. By dagorder werd de aan boord aangetroffen gewa pende bezetting ontwapend. Het schip is opgebracht naar Mano- kwari", aldus deelde de marine- voorlichtingsdienst gisteren me de. •Naar het ANP van bevoegde zijde in Den Haag verneemt be vonden zich aan boord van de „Kasimbar" veertien bewapende Indonesiërs. Het is niet bekend of er gewonden zijn of schade is ontstaan -bij de aanhouding. Er waren aan boord van het K.P.M.- schip geen Nederlandse officie ren, aldus vernemen wij verder. Over het doel van de reis, de pas sagiers en de iading konden nog geen nadere b'",zonderheden wor den verkregen. Ook is nog geen beslissing genomen over de sta tus van de Indonesiërs die met 't schip naar Ma -okwari zijn over- gegebracht. itol' is echter niet uitgesloten, dat zij in de gelegen heid zullen worden gesteld naar Indonesië terug te keren. Naar wij voorts vernemen heeft de .Drenthe" het K.P.M.- schip aangehouden op 28 mijl uit de kust in de Straat Makassar tussen Borneo en Celebes. De „Drenthe" is 10 december vorig jaar uit Den Helder via het Panam,a-kanaal naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrokken. Een dag later vertrok de „Evertsen" met dezelfde bestemming. Van bevoegde zijde in Den Haag werd er op gewezen, dat de koninklijke marine de be voegdheid heeft op volle zee Ne derlandse schepen aan te houden. Juist maandag is in Genève de internationale conferentie over het zeerecht begonnen, waarop een van de agendapunten zal zijn het Indonesische besluit ove rigens nog niet bij wet bekrach tigd dat alle wateren tussen Het Britse Lagerhuis heeft maandag met 309 stemmen voor en 258 tegen een regeringsmotie aangenomen, waarin het Lager huis werd verzocht zijn instem ming te geven aan de praktische maatregelen van de regering ter bestrijding van plaatselijke toene- ming van de werkloosheid. Een socialistische motie, waar in uiting werd gegeven aan be zorgdheid over toeneming van de plaatselijke werkloosheid in de laatste tijd en waarbij de rege ring werd verzocht passende maatregelen te nemen ter verbe tering van de toestand, werd ver worpen. De plaatsvervangende leider van de socialisten, Griffiths, zei, dat er aanwijzingen zijn, dat Groot-Brittannië een tijd van meer algemene werkloosheid te gemoet gaat. Engelse kustvaarder gezonken De Britse kustvaarder „Gan nochy" (512 ton) is dinsdagmid dag in de Ierse Zee gezonken. De voltallige bemanning kon tijdig aan boord van een loodsboot worden genomen, aldus een tele gram van de Nederlandse kust vaarder „Helvetia-S", die ook langszij de „Gannochy" wist te komen. De loodsboot met de geredden heeft koers gezet naar Liverpool. Eerder had de „Gannochy" een SOS-sein uitgezonden dat zij he vig slagzij maakte en hulp be hoefde Volgens de minister van Han del, Eccles, bestaat er in Groot- Brittannië geen algemeen werk loosheidsprobleem. De plaatselij ke toeneming moet worden opge lost op een wijze die op de plaat selijke omstandigheden is afge stemd. DE LONEN IN DE ENGEL SE INDUSTRIE Het gemiddelde weekloon van volwassen mannelijke arbeiders in de Engelse verwerkende indu strieën bedraagt volgens de re- geringscijfers thans 13 pdst. Het ingestelde onderzoek had betrek king tot bijna 7 miljoen arbei ders vari beide geslachten en alle leeftijden in de verwerkende cn andere industrieën. Het loon van de mannelijke arbeiders in de verwerkende industrieën alleen bedroeg in dezelfde loonweek van het vorige jaar gemiddeld 12.5.7 pdst. Als men ook de niet- verwerkende Industrieën er in betrekt, dan komt men op een lager gemiddeld weekloon van 12.1(1.7. Het gemiddelde loon voor vrou. wen boven 18 jaar was in oktober jl. in de verwerkende industrieën alleen 6.9.11 pdst. en in alle in dustrieën, waarop het onderzoek betrekking had, 6.9.6 pdst. Het aantal arbeidsuren voor de verschillende groepen was in ok tober jl. in alle industrieën, waar op het onderzoek betrekking had, als volgt: mannen 48,2 uur (vorig jaar 48,5), vrouwen 41,2 uur (41,5), jeugdige arbeiders 44,5 uur (44,9) en meisjes 42,1 uur (42,5). de eilanden van de Archipel als Indonesische territoriale wateren zullen worden beschouwd. De vol gende landen hebben zich tegen deze Indonesische aankondiging verzet: de Verenigde Staten, En geland, Australië, Nieuw-Zeeland, Frankrijk, de Duitse bondsrepu bliek, Noorwegen, Zweden, Ja pan, Portugal, België en Neder land. Indonesië wordt op de con ferentie in Genève vertegen woordigd door een delegatie van zes leden onder leiding van de Indonesische ambassadeur in Zwitserland, Achmad Subardjo. De „Kasimbar", een schip van 2180 ton, werd in december in de haven van Balikpapan door de Indonesische autoriteiten overge. nomen. Naar wij van de Marvo verne men is de aanhouding van de „Kasimbar" volgens de normale procedure geschied. Dit' zou kun nen betekenen, dat de .Drenthe" bij de ontmoeting met de „Ka simbar" ergens in de op sommige plaatsen meer dan 200 km brede Straat van Makassar via opti sche seinen naar de naam heeft gevraagd, waarop bleek, dat het 'n Nederlands schiD was. Weder om met optische seinen is daar op de „Kasimbar" opgedragen te stoppen. Toen hieraan geen ge volg werd gegeven, heeft de „Drenthe" het' gebruikelijke schot voor de boeg afgevuurd, waarop het K.P.M.-vaartuig is bijgedraaid. Nader wordt van marinezijde medegedeeld, dat aan boord van Hr Ms onderzeebootjager „Dren the" als gevolg van de plaats hebbende beschieting geen doden noch gewonden zijn. K.P.M.-schip achtervolgd door Indonesische kanonneerboot De koninklijke marine in Sin gapore heeft gisteren de volgen de verklaring uitgegeven: „Hedenmiddag heeft de „Mas ter Attendant" (van Singapore) de koninklijke marine medege deeld, een verzoek om bijstond te hebben ontvangen van de „Labuan Hadji", een K.P.M.- schip dat hedenmorgen uit Sin gapore opweg naar Thailand was vertrokken". De „Labuan Hadji meldde op korte afstand te worden gevolgd door een In donesische kanonneerboot. Ten einde deze aangelegenheid te on- dei'zoeken werd een motorsloep van de koninklijke marine van Malakka gealarmeerd en voorts een Sunderland-toestel van de R.A.F. van Seletar (Singapore) uitgezonden om een onderzoek in te stellen. „Toen de Sunderland op de aangegeven plaats in het gebied ten noorden van de vuurtoren Horksboro, had 'bereikt, bleek de Indonesische kanonneerboot naar Indonesië terug te keren, terwijl de „Labuan Hadji" in noord westelijke richting stoomde. „Er werden geen verdere inci denten gemeld", aldus besloot de verklaring. Radio-Djakarta over opstandelingenleiders RadioDjakarta zei dinsdag avond dat de leiders van de op stond in Midden-Sumatra op het punt stoan hun volgelingen te verlaten en naar 'het buitenland te vluchten. „Er zijn tekenen die erop wijzen dat deze leiders de bevolking en de militairen zullen verlaten om henzelf de gevolgen, waarvoor de leiders verantwoor delijk zijn, onder ogen te laten zien", aldus de radio. Verscheide ne leiders zoals Sjafruddin heb ben hun familie geld gegeven om het land te verlaten. „Zij zul len beslist asiel vragen in het .buitenland omdat' zij hun geld daar geïnvesteerd hebben, aldus radioDjakarta. Amerikaanse erkenning van Verenigde Arabische Republiek De Verenigde Staten hebben dinsdag de Verenigde Arabische Republiek van Syrië en Egypte officiëel erkend. g CREAM CRACKERS met het geheel eigen karakter. Pet groot pak 80 ct.Los 28 ct pet 100 gr. Ook zoutloos. Na een vlotte reis was de At- tis al vroeg in de morgen voor de wal van Nieuw-Niekerie. Ge lukkig had de vaak zo hinder lijke golfslag voor de kust geen invloed gehad op de nachtrust van het hoge gezelschap, zodat men volkomen uitgerust het binnenvaren van de Nickerie- rrvier kon meemaken. Bij de monding van de rivier zwaaiden vissers in hun kleine bootjes hartelijk naar de opvarenden. Het binnenvaren van de Nicke- rierivier zo langs de verschillen de posten en rijspelmolens is altijd weer een bijzonder aardig gezicht, zo ook nu met al die vlaggen. Tegen 9 uur verliet H.K.H. het schip. Op de kade werd zij welkom geheten door de dis- tricts-commissaris mr. dr. A. J. A. Quintus Bosz en echtgenote. Na 'n rondrit door Nieuw-Nicke- rie, alwaar o.a. de markt en het in aanbouw zijnde hospitaal werden bezichtigd, werd een be zoek gebracht aan de westelijke polders. Natuurlijk werd gestopt bij de zeedijk, waar als steeds een heerlijke frisse bries stond en bij het Corantijnstrand, van waar men duidelijk het naburig land, Demerara, of in Neder land meer bekend onder de naam Brits-Guyana, kon zien liggen. Bij de vuurtoren bracht de Javaanse bevolking haar hulde. Later op de weg naar het Coratijnstrand, verwelkom den de Hindoestanen de Prinses. Op het strand werd een verver sing gebruikt. Dit gaf, na de rit door de brandende zon, gelegen heid om wat af te koelen. Een muziek-bandje, bestaande uit Creolen, zorgde voor gezellige Om half tien dinsdagmorgen lag de temperatuur van de on derste luchtlaag bij het vlieg veld Schiphol '0,2 graad boven het nulpunt en een half uur later precies 0,2 graad daaron der, waardoor de regen in onder koelde toestand in ijs werd om getoverd bij het in aanraking Komen met een vaste massa. Op dat ogenblik werd door de sta tionsdienst aan de gezagvoerders van de K.L.M.-vliegtuigen en aan de captains van de buitenlandse vliegtuigen geadviseerd niet te vertrekken in verband met de mogelijkheid van sterke ijsafzet ting op de vleugels gedurende de start. Het luchtverkeer lag door het vallen van de onderkoelde regen dan ook volkomen stil. De wacht kamer Europa zat binnen korte tijd volkomen vol met passagiers, die niet konden vertrekken. Tegen half twaalf ging de on derkoelde regen in hagel over en omstreeks het middaguur woei er overeenkomstig de voorspel ling op Schiphol een sneeuw storm. De talrijke machines, die op het platform stonden, werden naar de hangars gesleept om de vleugels, romp, motoren, schroe ven en andere deien gehee) ijs- en sneeuwvrij te maken. 's Middags om half drie nam het luchtverkeer op Schiphol wee, enigszins normale vormen aan. De Nederlandse Spoorwegen deelden mede, dat liet treinver keer gisteren in grote delen van het land ernstige tegenslag heeft ondervonden van ijzelafzetting op de elektrische bovenleiding en van bevroren wissels. Het alge mene beleid was toen, dat de Spoorwegen probeerden zoveel mogelijk en zo goed mogelijk te rijden, en waar dat nodig was busdiensten in te schakelen, of schoon dat laatste ook op grore moeilijkheden stuitte. GEEN NACHTPOS i'- TREINEN. De P.T.T. deelde mede, dat ten gevolge van de slechte weersom standigheden de nachtposttreinen in de afgelopen nacht niet kon den rijden. Als gevolg daarvan moet men rekening houden met vertraging in het postvervoer. AMSTERDAM. Dooi de aanhoudende sneeuw val is ernstige stagnatie ontstaan in het openbare vervoerwezen in Amsterdam. Tegen het spitsuur Overstromingen, gladde we gen, sneeuw en hagel hebben dinsdag het verkeer in nagenoeg geheel West-Europa ontwricht. In Frankrijk en WestDuitsland werden laaggelegen dorpen ge waarschuwd voor overstromings gevaar door de sterk gezwollen rivieren. In Zuid-België trad de Sambre buiten haar oevers, waardoor spoorlijnen onder wa ter kwamen te staan. Ook de Seine wies tot alarmerende hoog te; de straten van Coulommiers en Pont Moulin stonden blank. Enkele wegen langs de Rijn wer- den overspoeld. In Tirol waar het nog flink sneeuwt heerste ge vaar voor lawines, terwijl in Oost-Oostenrijk het weer warm en zonnig was. Engeland werd dinsdag getrof fen door een zware sneeuwstorm., die het spoor- en wegverkeer in verwarring bracht en honderden dorpen isoleerde. Ook het luchtverkeer op het Londense vliegveld kreeg grote vertragingen. Langs de gehele Belgische kust woedde dinsdagavond een hevige sneeuwstorm. Talrijke vissersvaartuigen die op zee wa ren, liepen de haven binnen. Talrijke bomen werden ontwor teld en daken beschadigd. Een windmolen te Oostende, die be richten over windkracht door geeft, is door de kracht van de wind gebroken en in zee geval len. in de namiddag viel gisteren enkele malen op gedeelten van het tramnet de stroom uit, zodat de dienstregeling, die toch al met vertraging werd afgewerkt, ge heel in de war liep, maar later op de avond kon althans het tramverkeer weer enigszins in goede banen geleid worden. Erger was het met het busver- keer, vooral in de buitenwijken was het haast niet meer mógelijk om de gemeentelijke autobussen te laten rijden, doordat hier op deze plaatsen particuliere auto's ingesneeuwd raakten en de weg versperden. ROTTERDAM. Het verkeer te Rotterdam on dervond ook hinder van het zeer slechte weer. De regen, die dins dagmorgen gestadig viel, ging des middags over in hagel en sneeuw, zodat de treinen en trams langzaam moesten rijden door de beijzelde bovenleidingen. In de stad hebben zich toch enige aanrijdingen voorgedaan. DEN HAAG. In Den Haag heeft het verkeer gisteravond grote moeilijkheden gekregen als gevolg van de glad heid van de wegen. In de loop van de middag waren de natte straten opgevroren en gister avond legde zich een dun laagje sneeuw op het wegdek, dat dooi de wind werd weggeblazen, zodat de straten er nog gladder door werden, slippartijen kwamen al- lerwege voor en geparkeerde wagens hadden de grootste moei te op gang te komen. Alleen de trams trokken zich van het weer weinig of niets aan. Ze waren dan ook druk bezet. In de uitge strekte buitenwijken van Den Haag en in de randgemeenten kwam het verkeer vrijwel tot stilstand. FRIESLAND. In Friesland werden de bus diensten gistermiddag vanaf vijf uur gestaakt. In de omgeving van Lemmer, waar de sneeuw hier en daar een halve meter hoog lag, werd liet hele verkeer gestremd. Schoolkinderen uit de omgeving moesten de afgelopen nacht bij burgers van Lemmer logeren. Voor het autobusverkeer in Drenthe kan samenvattend wor den gezegd, dat de toestand langs de Drentse Hoofdvaart het ergst was, omdat de risico's dat een bus daar te water raakt ernstiger zijn dan elders, waar een bus hooguit vast kan lopen in de term van de weg. VERKEER OVER DE AF SLUITDIJK WAS NIET MEER MOGELIJK. De verkeersgroep van de rijks politie te Alkmaar deelde gister avond mede, dat het verkeer over de weg door de Wieringermeer naar de Afsluitdijk was gesloten. Honderden auto's waren op deze weg vastgelopen. Ook de rijks weg 7 van Amsterdam naar de Afsluitdijk zat dicht. De politie had handen vol werk om de vast gelopen automobilisten langs deze weg onderdak te brengen in café's langs de weg. VEERDIENST TE HELLE- VOETSLUIS GESTAAKT. Als gevolg van de felle sneeuw storm en de daarmee gepaard gaarne ijzelafzetting zag de R.T.M. dinsdagavond om half negen zich genoodzaakt de veer dienst HellevoetsluisMiddelhar- nis te staken. Naast de strijd tegen sneeuw en ijzel kreeg de R.T.M. boven dien nog te kampen met zeer lage waterstand in de havens van Hellevoetsluis en Middelharnis, waardoor uitvaren onmogelijk werd. MOEILIJKHEDEN OP DE VELUWE. Gisteravond omstreeks vijf uur deed de hevige sneeuwstorm zijn intrede op de West-Veluwe, in de Gelderse vallei. De sneeuw is op sommige plaatsen tot een halve meter hoog opgewaaid. Het ver keer was toen reeds praktisch gestremd op alle binnenwegen. Op de hoofdwegen ondervond het verkeer grote vertraging. De ijzel en de sneeuwstorm heeft ook het verkeer ontwricht op de ZuidholLuidseei landen. Op Flakkee is de elektriciteit op vele plaatsen uitgevallen doordat palen van het bovengrondse net] zijn omgewaaid. Hier en daar la gen de leidingen onder span ning over de wegen. 2 KLEINE BUITENDIJKSE POLDERS ONDERGELOPEN. Het door de noordoosterstorru opgestuwde water van liet IJssel- meer heeft dinsdag twee kleine buitendijkse polders bij Durger- dam overmeesterd. 's-Middags om drie uur begon de z.g. Kleine IJdoornpolder vol te lopen. Dit gebeurt bij hoog wa- muziek. Onderweg werd gestopt om de polderbesturen en de be- stuursopzichters aan H.K.K. voor te stellende bevolking kreeg daarbij de gelegenheid bloemen en geschenken aan te bieden. Na afloop van deze tocht keerde H.K.H. korte tijd terug aan boord van het K.N.SAI- schip om zich wat op te frissen en daarna was er een ontvangst ten huize van de distfiks-com missaris, waar de Prinses de ge legenheid had, nader kennis te maken met degenen die verant woordelijk zijn voor de gang van zaken in deze polders. Nadat men aan boord ge luncht had, volgde in de namid dag het bezoek aan de oostelij ke polders waarbij onder meer in de Prins Bernhardpolder de rijstselectieproeven bezichtigd werden. Bij de steiger van Klein-He- narpolder scheepte het gezel schap zich later weer in doch ditmaal niet meer aan boord van het KJ4.S.M.-schip. De dis- tritcsbarkas, Oranje Nassau, zou zorg dragen voor het ver voer van het hoge gezelschap naar Wageningen. Na enkele uren varen doerrfde plotseling uit het oerbos, vaak nog wel eens avontuurlijk de jungle ge noemd, een echt Nederlands polderland óp, inclusief de gro te graansilo. Het was of de be zoekers leden aan een fata mor gana, doch alles bleek echter werkelijkheid toen men de han den schudde van de directeur, de heer L. G. Witte. Het spreekt vanzelf dat on derweg talrijke malen moest worden gestopt om de samenge stroomde bevolking gelegenheid te geven hun bloemen en ca- deaux aan de Prinses aan te bieden. Vooral bij de rijstsilo in de Hamptoncourtpoider juich ten drommen mensen H.K.H. langdurig toe. Op verzoek van de Prinses werd de avond rustig bij de heer en mevr. Witte in huiselij ke kring doorgebracht. Ook de pers had aan dit verzoek gevolg gegeven en was achtergebleven in Paradijs en reed terug naar Nieuw-Nickerie waar de inwo ners een feest aanboden. ter wel meer. Maar uit voorzorg is men toen reeds begonnen met j de evacuatie van het vee van de veehouder Veldhuizen, dat zich j in de onmiddellijk aangrenzende Grote IJdoornpolder bevond. 261 runderen, enige tientallen scha pen en een paar varkens werden uit de Grote IJdoornpolder ge haald. Net op tijd, want later op de avond drong het water ook tot deze verder onbewoonde polder, want de veehouder Veldhuizen woont in het drop Durgerdam zelf, dooi-. Dinsdagavond heeft men nog een hulp-actie ondernomen om de honderd kippen van de vee- houder eveneens in veiligheid te1 brengen en ook deze tocht had succes. Het vee is bij plaatselijke I boeren overgebracht. Men heeft niet kunnen nagaan of er een gat in het betrekkelijk lage dijkje van de Kleine IJ doornpolder is geslagen. De Gro te IJdoornpolder is voor het laatst vijf jaar geleden tijdens 'n maartse storm ondergelopen. Van bevoegde zijde te Teheran is dinsdagmorgen vernomen, dat belangrijke Perzische perso nen en vreemdelingen betrokken zijn in een komplot tegen de vei ligheid van de staat, waarvan de ontdekking heeft geleid tot de arrestatie van acht personen. De Perzische ministerraad heeft maandagavond onder voor zitterschap van de sjah vijf uur vergaderd. Men verwacht de pu- blikatie van 'n communiqué over deze zaak, die „zeer ernstig" ge noemd w ordt omdat de vreem (te lingen die er bij betrokken zijn klaarblijkelijk onderdanen zijn van een „bpvriend land". Vol gens geruchten zouden het Ame rikanen zijn. Het blad „Farman" meent te weten, dat in het komplot hoge Perzische officieren verwikkeld zijn. IJ S K O U D De zachte lucht, die dinsdag tot; ihet midden van het land was doorgedrongen en waarin tempe naturen van niet minder dan 11 graden werden gemeten, werd in de laatste helft van de dag met grote kracht naar het zuiden te ruggedreven. -Dit ging met hevige sneeuw stormen gepaard, die vooral in het zuiden van het land 's avonds bijzonder krachtig waren. Onder- tossen bevindt geheel Nederland zich weer in koude uit Scandina vië afkomstige lucht waarin de temperatuur dinsdagavond over al onder het vriespunt was ge daald. De depressie die de stormen heeft veroorzaakt trekt inmiddels naar het zuidoosten weg zodat vandaag een langzame afneming van de wind mag worden ver wacht. De richting blijft daarbij noordelijk zodat' de toevoer van koude lucht blijft voortduren. Hoewel vooral aanvankelijk nog enkele sneeuwbuien zullen voorkomen, zijn later ook ver spreide opklaringen waarschijn lijk. De middag-temperaturen zullen niet ver boven het vries punt komen. medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. KOUD. Overwegend zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk sneeuw. Overwegend krachtige maar aan vankelijk nog af en toe storm achtige wind tussen noordoost en noord. Lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt. DONDERDAG 27 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m 7.09 7.49 7.44 8.24 8.24 9.04 8.34 9.14 ZON MAAN op onder op onder Febr. 26 7.34 18.13 10.41 1.36 27 7.32 18.15 11.25 2.35 28 7.30 18.16 12.18 329

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1