Radio-Padang en Radio-Menado gebombardeerd Het bezoek van Pr inses Beatrix Su aan riname Dulles over Indonesië Weeroverzicht De Veiligheidsraad Nasser president van de Arabische Unie HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 12e Jaargang Nr 4303 CYPRUS. CHURCHILL HEEFT GEEN KOORTS MEER. PADANG BELOOFT MEER AUTONOMIE salons sobèrt" Singapore verbiedt wapenuitvoer naar Indonesië De kwesiie-Tunis Zoon van Degrelle omgekomen. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,- Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Ambtenaren van radio-Malakka hebben meegedeeld, dat zij zater dag de gehele dag geen uitzen ding hebben opgevangen van ra dio-Menado, het station van het opstandige Noord-Celebes. Volgens een bericht van A.F.P. viel het wegblijven van radio-Pa- dang en radio-Menado samen met berichten, volgens welke beide stations zouden zijn gebombar deerd door vliegtuigen van de centrale regering. Eveneens vol gens A.F.P. zou het bericht van een bombardement op Menado zijn bevestigd door berichten uit Djakarta. Radio-Djakarta maakte verder bekend dat vrijdag een luchtaan val is gedaan op Painan, 80 km ten zuiden van Padang, en dat bij vergissing ook een bom was geworpen op Djambi in Zuid-Su- matra. De regering in Djakarta zal zijn verontschuldigingen aan Zuid-Sumatra, dat neutraal is in het conflict, aanbieden. De vliegtuigen die zaterdag in de loop van de ochtend Padang en Bukittinggi aanvielen, werden bij hun aanval door luchtafweer geschut en mitrailleurs bestookt. Na de aanvallen verdwenen de beide zenders uit de lucht. Elf vliegtuigen van de Indone sische luchtmacht' hebben zater dag een zware luchtaanval op de stad Pakanbaru, ca 130 km van Padang, uitgevoerd volgens be richten die zondag in Singapore zijn ontvangen. Volgens deze be richten was een brug vernield cn werd één man gedood. De Indonesische luchtmacht heeft zondag in Djakarta bekend gemaakt, dat zij bruggen als doelwit koos, omdat zij voorne mens was de wegen in Midden- Sumatra te sluiten. In kringen van opstandelingen in Singapore zei men thans te ge loven, dat de centrale regering haar luchtaanvallen misschien zou laten volgen door troepenlan dingen ergens aan de Sumatraan- se kust. Over het bombardement op de radiozenders zei men, dat, indien de zenders ernstig beschadigd waren, zij misschien lang uit de lucht zouden zijn, daar bij het vervoer van nieuwe onderdelen naar Midden-Sumatra de blok kade van de centrale regering zou moeten worden getrotseerd. DE MOLUKKEN BLIJFT TROUW. De waarnemende commandant van de Molukken, majoor Ming- gu Nonlohy, heeft trouw beloofd aan de centrale regering, zo heeft het Indonesische persbureau PIA gemeld. Bericht werd, dat majoor Ming- gu op een persconferentie in Am- bon zaterdag had meegedeeld, dat hij ook zou voortgaan met het uitvoeren van orders van de chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution. In Nicosia zijn zondag vlug schriften verspreid van Dighenis, de leider van de Cyprisch-Griekse ondergrondse organisatie. ,.Het uur nadert dat ik een to tale oorlog zal afkondigen", zegt Dighenis. Volgens de vlugschrif ten zal het niet alleen een oorlog met wapens maar ook een econo mische oorlog en lijdelijk verzet tegen Engeland zijn. Betoging van Turkse Cyprio ten ie Londen. Ongeveer 8.000 Turkse Cyprio ten hebben zondag te Londen 'n betoging gehouden voor verde ling van Cyprus. De betogers droegen een zwarte lijkkist mee en spandoeken met „Verdeling of dood" en „Cyprus is Turks". Uit leuzen op andere spandoe ken bleek, dat de Turkse Cyprio ten geen vertrouwen stellen in de huidige gouverneur van Cyprus, Foot. De temperatuur van sir Win ston Churchill die in zijn vakan tieverblijf Roquebrune aan de Rivièra longontsteking en pleuri tis had opgelopen, is weer nor maal. Dit is zondag in een me disch bulletin meegedeeld. Zijn toestand blijft op bevredigende wijze vooruitgaan. De resultaten van een routine onderzoek, zondagochtend, waren normaal. Wij houden ons aan de beginse len van de Indonesische staat zoals deze op 17 augustus 1945 werd afgekondigd en erkennen alleen een centrale regering in Djakarta, aldus majoor Minggu. AMERIKA EN DE GEBEUR TENISSEN IN INDONESIË. De woordvoerders van 't Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bewaren nog het grootste stilzwijgen over de ont wikkeling in de situatie in Indo nesië. Voor bepaalde waarnemers be staat er geen enkele twijfel dat de standpunten zich in Indonesië verscherpt hebben en dat presi dent Soekarno zich voor het ogenblik althans heeft uitgespro ken ten gunste van een zeker blijk van macht. Zo vatten zij in het algemeen het nieuws op in zake de luchtaanvallen op Mid den-Sumatra en Celebes. Dit nieuws is overigens onder grote koppen op de frontpagina's in de Washingtonse bladen gepu bliceerd. Men betreurt natuurlijk in Washington het toevlucht nemen tot geweld en de mogelijke con sequentie daarvan. Voor 't ogen blik, zo merkt men echter op, hebben deze acties nog slechts beperkte afmetingen gehad, die niet zoveel betekenen als het' uit breken van vijandelijkheden tus sen beide partijen op grote schaal. Het schijnt trouwens niet, zo is men van mening, dat men in Indonesië dergelijke vijande lijkheden kan verwachten omdat beide partijen over geringe mili taire middelen beschikken. Men verheelt echter niet, dat de situatie zich sterk zou kunnen wijzigen indien de missie naar Oost-Europa voor het aankopen van wapens met succes zou wor den bekroond voordat het Indo nesische conflict is geëindigd. Intussen, zo meent men, zal dit conflict indien het zal voortdu ren, zich vooral afspelen op eco nomisch en politiek gebied. Dit zou al een langdurig en moeilijk conflict kunnen zijn, dat tot vol ledige chaos in Indonesië zou kunnen leiden, zo zei men. PLANNEN VAN DE TEGEN REGERING. D voorlichtingsofficier van de rebellen Des Alwi heeft zondag in Manilla verklaard, dat de re volutionaire regering van plan was commerciële vliegtuigen aan te schaffen voor het doen van za ken en voor andere doeleinden. Op de vraag wat hij bedoelde met andere doeleinden zei Des Alwi lachend: „Wij zouden ook kunnen beginnen met hen te bombarderen". De revolutionaire regering van Padang heeft over de radio een verklaring uitgezonden, waarin een grotere autonomie en een hogere levensstandaard wordt beloofd aan provincies die zich bij iiaar 'willen aansluiten. Er ko men dagelijks verklaring van trouw binnen, aldus de verkla ring, en uiteindelijk zal geheel Indonesië zijn trouw aan de re volutionaire regering betuigen. d»kapp«f »rf W oport» codwf markt [6 bromwWjsfroat 9 ♦•muzen i kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" De regering van Singapore, die een strict neutrale houding aanneemt ten opzichte van de situatie in Indonesië, heeft een verbod ingesteld op de uitvoer van oorlogsmateriaal en dergelij ke naar elke Indonesische haven. Een woordvoerder van het mi nisterie van handel en industrie deelde mede, dat hieronder val len goederen als pantserwagens, stalen helmen en machinegewe ren, en mogelijk ook grensgeval len als bijvoorbeeld hagelpatro- nen. Opnieuw was het zaterdag vroeg dag voor onze Kroonprin ses, want de tocht naar Broko- pondo duurt lang, zodat men vroeg moest vertrekken. Per auto reed de Prinses naar Zande rij, waar een extra motortrein reeds stond te wachten om, de Prinses en gevolg, vergezeld door de minister-president, dr J. H. E. Ferrier, en de districtscom missaris van Suriname, mr J. van Petten en hun echtgenoten, naar Kabel te brengen, een klein dorpje aan de Surinamerivier. Te Kwakoegron stopte de drai- sine, want Graman Abone kwam met zijn gevolg zijn opwachting maken bij Prinses Beatrix, waarna de tocht weer werd ver volgd. Na aankomst te Kabel en verwelkoming door dr J. F. Jans sen, direkteur van het Juliana- hospitaal en echtgenote, werd het hospitaal bezichtigd. Het hos- De Veiligheidsraad heeft er bij Egypte en Soedan op aangedron gen de toestand te laten zoals hij is in afwachting van een her vatting van de onderhandelingen ter regeling van het geschil over 25.000 km- grond in het' grensge bied. De raad, die op dringend ver zoek van Soedan was bijeenge komen, heeft zich minder dan anderhalf uur met deze zaak be zig gehouden en geen besluit ge- ten. Egypte had tevoren laten we ten, dat het besloten had de re geling van de grenskwestie uit te stellen tot na de verkiezingen in Soedan. De zaak blijft op de agenda van de raad en deze zal zonodig opnieuw bijeenkomen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammar- skjoeld, heeft beide partijen ver zocht zich te onthouden van han delingen die de spanning zouden nomen over de juridische aspec-kunnen vergroten. pitaal dat in 1947 werd geopend, heet voluit „Het Prinses Juliana zendingshospitaal der Evangeli sche Broedergemeente". Het heeft ruim 45 bedden, een isola tiebarak, behandelkamers, labo ratorium en een apotheek, enke le weken geleden ontving het hospitaal opnieuw een waarde volle aanvulling voor de inven taris, speciaal voor de t.b.c.-be- strijding. Dit was mogelijk ge maakt door het Koningin Wilhel- mina-fonds, waarvan de actieve voorzitster, mevr. Wijsmuller, hier onlangs een bezoek had ge bracht. Men beschikt te Kabel, dat ge legen is aan het einde van de spoorlijn en vlakbij de Suriname rivier, verder over een grote vruchten- en groentetuin, een veestapel en weiden, twee water torens en een logeergebouw. De directeur wordt bijgestaan door ongeveer tien verpleegsters. Vooral de bestrijding van malaria wordt krachtig ter hand geno men. Kabel ligt nu eenmaal mid den in het oerwoud en in dit vochtige hete perbos komen tal rijke tropische ziekten voor. Doordat de bevolking de wetten der hygiëne niet kent, doch slechts een primitieve magische volksgeneeskunde, verbreiden de vele ziekten zich zeer gemakke lijk. Gelukkig neemt, mede dank zij de evangelie-verkondiging en het onderwijs, het vertrouwen in de moderne geneeskunde meer en meer toe. Er blijft echter nog zeer veel te doen, alhoewel men uiteraard zeer tevreden is met de bereikte resultaten van dok- Op het plein van de republiek te Cairo is kolonel Nasser zater dag door de samengestroomde menigte toegejuicht als president van de Ver. Arabische republiek. N.a.v. de berichten dat Egypti sche strijdkrachten Soedan zijn binnengevallen, zei Nasser in een toespraak tot de menigte dat de Ver. Arabische republiek nooit de wapens zal opnemen tegen een Arabisch volk. De Arabische eenheid, die nu bereikt is, is een „groot wapen"' tegen de gemeenschappelijke vij and, die „een directe aanval op ons heeft gedaan toen hij Port Said aanviel", aldus Nasser. Die vijand zal echter volgens Nasser niet meer in staat zijn de Arabi sche republiek aan te vallen. De bijeenkomst in Cairo, die door Nasser werd toegesproken, groeide in korte tijd uit tot een reusachtige demonstratie van eenheid waaraan ruw geschat een half miljoen Egyptenaren deelna men. Boven de hoofden van de toeschouwers ofitplofte vuurwerk en van grote hoogte daalde lang zaam een groot vlaggedoek met het portret van Nasser naar be neden. Nassers toespraak kreeg een ovatie van vijf minuten. Na hem spraken twee studenten, een jon gen en een meisje, die de trouw van de jeugd aan de nieuwe repu bliek vertolkten. De menigte riep leuzen als „Weg met het imperialisme", „Weg met de dollar en zijn mees ter", „Weg met de Eisenhower- doctrine" en „Vrijheid van Oman tot Algerië". Het eerste decreet' dat Nas ser zaterdag als president van de Verenigde Arabische Repu bliek uitvaardigde, bevatte de benoeming van de Egyptische opperbevelhebber, generaal Ah. del Hakim Amer, tot opperbe velhebber van de strijdkrach ten der Arabische republiek, met de rang van veldmaar schalk. IN SYRIË In de Syrisphe hoofdstad, Da mascus, trok zaterdagochtend 'n menigte van naar schatting tien duizend mensen juichend en zin gend door dë straten om uiting aan de vreugde over de vereni ging met Egypte te geven. De Syrische premier, Sabri As- sali, heeft zaterdag aan Nasser een telegram gezonden, waarin hij de uitslag van de volksstem ming in Syrië meedeelt. Hij ver klaarde, dat zijn kabinet is afge treden en zijn bevoegdheden aan hem. Nasser, heeft overgedra gen. De buitenlandse diplomaten in Cairo zijn zaterdagochtend om half elf Nederlandse tijd officieel op de hoogte gebracht van de ge boorte der Verenigde Arabische Republiek. De Tunesische president Habib Eourguiba heeft zaterdagavond in een onderhoud met een cor respondent van „A.F.P." ver klaard dat de Franse troepen in Tunesië zich eerst weer vrij zul len kunnen verplaatsen, wanneer Frankrijk ermede heeft inge stemd ze geheel en al terug te trekken. „Ik verklaar hierbij dat een onafhankelijk land niet voor on bepaalde tijd kan instemmen met de aanwezigheid van buitenland se troepen op zijn gebied. De Franse militairen moeten ver trekken", aldus Bourguiba. De president verwelkomde het Brits-Amerikaanse aanbod tot het verlenen van goede diensten, doch hij voegde hieraan toe dat dit niet beperkt kon blijven tot de ver- I laatsingen der Franse troepen in Tunesië, het uitoefenen van toezicht in het Tunesisch-Alge- rijnse grensgebied en de hervat ting der Frans-Tunesische bespre kingen. Bourguiba verklaarde ook het Franse voorstel, dat het toezicht in 't Tunesisch-Algerijnse grens gebied zou worden uitgeoefend door een gemengde Frans-Tune sische troepenmacht, aangevuld met militairen van. 'n derde land. niet te kunnen aanvaarden". „Ik heb geen vertrouwen meer in Frankrijk", aldus de Tunesi sche nresiden* Mario Leon Degrelle, de 18-ja- rige zoon van de voormalige lei der van de Belgische fascistische beweging de rexistische partij is zaterdagavond te Sevilla met zijn motorfiets tegen een taxi gereden en om het leven ge komen. Hij is zondagmiddag in Sevilla begraven. Mario Leon Degrelle is naar verluidt pas enige maanden ge leden in Spanje aangekomen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft bij de beëdiging van Howard P. Jones als ambassadeur in Dja karta de republiek Indonesië „een zeer groot experiment in zelfbestuur onder moeilijke om- standigheden" genoemd. De re- I publiek is voor een groot deel tot stand gekomen omdat Ameri- Een woordvoerder van het State Department zei dat het met het oog op de toestand gewenst is, dat Amerika er zo spoedig mogelijk een ambassadeur heeft. Op de vraag of zich belangrijke wijzigingen in de Amerikaanse politiek ten aanzien van Indone sië hebben voorgedaan, zei de woordvoerder dat de situatie te weinig stabiel is om commentaar te leveren. In ambtelijke en diplomatieke kringen in Washington leidt men Spanje bevond. Verscheidene jaren geleden ka daar veel voor voelde en wij heeft de Belgische regering de hebben zeer veel belang bij haar uitlevering van de vader van i toekomst en bij goede betrekkin- Mario Leon Degrelle geëist, gen tussen de repuliek en de m vvcxollllieiuJ1 1C1UI omdat deze zich volgens haar in 1 Verenigde Staten, aldus de minis- pujïes» WOorden af, dat Ame- "U >gr rika een afwachtende houding aanneemt in het huidige conflict. Velen hebben de indruk gekre gen, dat de minister de gevoe lens, die hij in Djakarta heeft opgewekt door zijn persconferen tie van elf dagen geleden, weer wilde kalmeren. Hij verklaarde toen, dat er op de eilanden bui ten Java een groeiende bezorgd heid was onder de Mohammeda nen over wat hij noemde de toe nemende communistische in vloed op de regering in Djakar ta en dat Amerika gaarne een regering in Indonesië zou zien, die grondwettig was en in over eenstemming met de wensen van het volk. ZACHTE LUCHT WINT. temperatuur van acht graden, Een storing die zaterdag boven 1 toen inGilze Rijen nog maar Engeland lag en daar sneeuw 1 nauwelijks boven nul was. 6 - - - - - 'De langzame beweging van de storing en de vrij zuidelijke koers ervan het' centrum trok nagenoeg over het midden van ons land zal er oorzaak van zijn dat de zachtere lucht in het noorden van het land maar lang zaam terrein wint. Maar de activiteit van een de pressie op de. Oceaan, die er mede oorzaak van is dat een zwakke rug van hoge druk boven Engeland naderbij komt, doet ons toch verwachten dat evenals in het zuiden, ook in het noorden de wind in de westhoek terecht zal komen. Er blijft veel bewol king met plaatselijk wat regen en boven smeltende sneeuw mist. veroorzaakte, trok zondag in een zeer langzaam tempo over ons land en bracht vooral in het mid den van het land langdurige neerslag. Zondagavond om 7 uur werd sinds 's-ochtends 7 uur in Z. Limburg de grootste neerslag- hoeveelheid gemeten. Daar viel 11 mm, toen was er in Groningen nog maar 0,1 mm gevallen, maar daar was het neerslaggebied toen pas aangekomen. Aan de zuidzijde van de sto ring voerden zuidwestelijke win den zachte lucht aan die geleide lijk aan de koudere lucht met temperaturen rond het vriespunt verdrong. Op een bepaald ogenblik meld de het vliegveld Woensdrecht 'n DINSDAG 25 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 5.33 6,00 Terneuzen 6.08 6.35 Hansweeit 6.48 7.15 Walsoorden 6.58 7.25 ZON op Febr. 24 7.39 25 7.36 onder 18.09 18.111 MAAN op onder 9.34 10.05 0.34 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. In hef noorden koud, in het zuiden zacht Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, motre gen of mist en in het noorden en midden van het land aanvankelijk nog sneeuw. Overwegend matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtin gen. In het noorden van het land temperaturen om het vriespunt, in het zuiden temperaturen aan zienlijk boven het vriespunt. De neiging tot „geleide econo mie", zo zei Dulles op die pers conferentie, was misschien niet in overeenstemming met de voor lopige grondwet en voldeed ken nelijk grote bevolkingsgroep niet. Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken reageer de snel op Dulles' woorden. Het gaf de volgende dag een verkla ring uit, waarin gezegd werd dat Dulles zich niet met de binnen landse zaken van Indonesië moest bemoeien. Toch is het opgevallen, dat de Amerikaanse minister zich ook niet rechtstreeks voor de centra le regering: uitsprak. Vele waar nemers zijn van mening, dat de toekomstige Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Indonesië in hoge mate zal afhangen van de rapporten van de nieuwe am bassadeur. De ramp in de mijn van Tji- nakoeri, in India, heeft de levens van 177 mijnwerkers gevergd. ter Janssen en zijn staf. Na de bezichtiging van het hospitaal en het zusterhuis lunchte het gezel schap in het logeergebouw. Om twee uur in de middag stapte men in de corjalen en via de stroomversnellingen en de grote meren, die de rivier hier in het oerwoud vormt, ging het naar het dorpje Kadjoe. waar Graman Aboikoni met gevolg zijn opwachting kwam maken. De hoofdingenieur van het Bro- kopondoplan ir B. Zonneveld, had zich te Kabel bij het hoge gezelschap gevoegd om het te begeleiden naar Brokopondo. Later werd nog even gestopt bij Koffiekamp. De Prinses bezichtigde in dit gekerstende dorpje het houten kerkje en schooltje, waarna de tocht naar Brokopondo werd voortgezet. Na aankomst aldaar rustte men uit van de toch wel wat vermoeiende tocht Bosnegers van verschillende dorpen uit de omgeving hadden zich hier verzameld. Na de maal tijd voerden zij voor hun blanke Prinses uit het verre Holland hun dansen op, rond woest vlam mende vuren. Men moet wel ge speend zijn van ieder gevoel voor romantiek, wanneer een dergelij ke vertoning, diep in het oer woud, niet een sterke indruk achter laat. Deze avond moet er voor onze Kroonprinses een ge heel nieuwe wereld zijn openge gaan; een wereld waarover zij ongetwijfeld veel gelezen heeft, maar die haar niettemin totaal onbekend was. Het ritselende oerwoud, de vreemde opzwepen de muziek, het vlammenspel en daaromheen niet te vermoeien, stampende en springende zwart glimmende lichamen der bosne gers. Slechts weinig reizigers door het' Surinaamse land zijn in de gelegenheid zulk een schouw spel bij te wonen. Wie verre rei zen doet', kan veel verhalen. Wij zijn er zeker van, dat onze Prin ses, eenmaal terug in Nederland, in haar beschrijvingen van haar reis, deze nachtelijke belevenis een ereplaats zal geven. Zondag heeft H. K. H Prinses Beatrix een rustdag genomen, die dus werd doorgebracht te Eroko- pondo Dit voor de toekomstige ontwikkeling van de Surinaamse economie zo belangrijke gebied is trouwens interessant genoeg om er een dag door te brengen en de Prinses maakte van deze officiële rustdag dan ook gebruik om zich uitvoerig over het Broko- pondoplan te laten voor lichten. Zoals men zich zal herin neren, is de opzet, nabij Bi oko- pondo een grote stuwdam in de Surinamerivier te bouwen en daarnevens een watei kracht werk. De verwerkelijking van dit plan is mogelijk geworden door liet sluiten van een overeenkomst met de Amerikaanse Alcoa Mij, (tie besloot tot de oprichting van een dochteronderneming, dt Sur- aleo, waarin de Surinaamse Bau xiet Maatschappij werd opgeno men. De keuze tussen de lokaties Brokopondo, Berg en Dal en Af- fobakka, aan de bovenloop van de Surinamerivier, is gevallen op de laatste plaats, die door een spe- ciaal aan te leggen verkeersweg met het Bauxietcentrum Para- nam stroomafwaarts zal worden verbonden. De naam Brokopondo is dus in wezen uit de tijd. De aarden dam, die de rivier zal al- sluiten, komt te liggen tussen de Heuvelruggen de Dabikw'in en Rodie Hede Bergie en wordt 1400 meter lang. Het water achter de ze dam wordt opgestuwd tot een meer zo groot als de gehele pro vincie Utrecht en verzwelgt uiter aard een gelijke oppervlakte oer woud Men hoopt dat de water krachtcentrale jaarlijks 1 miljard kwh zal produceren. Deze stroom wordt voor een gering gedeelte aigenomen door Paramaribo, maar zal hoofdzakelijk de ener giebron zijn voor een aluminium reductiebedrijf dat te Paranam door de Suralco zal worden ge bouwd. Men verwacht dat deze plaats, met thans slechts een paar duizend inwoners, zal uitgroeien tot de belangrijkste industrie plaats van Suriname. Het is dui delijk dat dit niet alleen de voor delen zijn van het Brokopondo- plan Het is tenslotte ee.i project waaruit talrijke belangrijke voor delen voor Suriname zullen voortvloeien. Het hoogtepunt voor de Prin ses vormde deze ctag een echte Surinaamse maaltijd, welke men gegeten moet hebben om ook maar enigszins de voortreffelijke kwaliteiten ervan te kunnen be- ordelen. Het menu vermeldde natuurlijk behalve pindasoep ook het Surinaamse gerecht bij uit stek: pom. Dit gerecht, dat veel aan een pastei doet denken, wordt bereid uit kip. geraspte tayer (een knolvrucht) en zout- vlees. Pom wordt, uiteraard dooi de Surinamers, maar ook door de vreemdelingen, met bijzonder veel smaak gegéten.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1