Uit de Provincie %Scl GERRIT DE JONGE TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Gemeenteraad van Groede Houten schoolgebouw afgebrand Gemeente Terneuzen AGENDA BILJARTEN BRIDGE ZONDAGDIENST ARTSEN britse blae selwyn m wam DE VRIJE ZEEUW Zaïerdag 22 feSruarf 1958. Zaterdag 22 fet Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL OPENING VAN HET DORPSHUIS IN DREISCHOR. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft vrijdagmiddag te Dreischor het dorpshuis van deze gemeen te officieel geopend. De gemeen te heeft dit dorpshuis kunnen in richten door de aankoop van een hotel-café-restaurant. Tegelijkertijd is de adoptie af gesloten van Dreischor door de gemeenten Aalsmeer en Renkum. De burgemeester van Dreischor, de heer A. H. Vermeulen, bood de colleges van burgemeester en wethouders van beide gemeen ten, die bij de officiële opening van dit dorpshuis aanwezig wa ren, een door de glazenier H. Lief- kes te Den Haag gebrandschil derd raam aan. Het had als voor stelling 't wapen van Dreischor, omspoeld door golven. De burgemeester van Renkum, de heer D. Matzer van Bloois, bood de gemeente Dreischor een door de Renkumse schilder Fer- werda vervaardigd landschap aan. Voor mevr. Vermeulen wa ren er bloemen, een ruiker anjers, geschonken door de burgemees ter van Aalsmeer, de heer G. G. Loggers. TERNEUZEN. Boeiende lezing voor Ouheidkundige Kring Eén der knapste professoren van de Gentse universiteit, zoals dr J. Wesseling professor H. van Weverke noemde, heeft gisteren avond in hotel „Des Pays-Bas" voor een klein, maar uiterst aan dachtig gehoor een lezing gehou den voor de oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" over „De invloed van de pest in vroe ger eeuwen op godsdienstig, so ciaal en economisch terrein". De schrijver van 'n groot standaard werk over de Vlaamse historie heeft dit onderwerp van vele zij den nauwkeurig en op aantrekke lijke wijze voor zijn gehoor be licht. De invloed van de pest was vér- reikend, aldus prof. Van Werve ke. In de Katholieke kerk bad men niet voor niets: „Van pest, hongersnood en oorlog, verlos ons Heer". Dat van deze drie rampen de pest het eerst ge noemd werd, had wel degelijk zijn oorzaak. Spreker wees er op, dat wij de aard van de pest pas sinds ruim 60 jaar kennen. In China en India eiste deze ziekte in 1894 12 mil joen slachtoffers en het was pas toen, een jaar na de dood van Louis Pasteur, dat men weten schappelijke onderzoekingen ging Instellen. Men ontdekte toen de bacil bij de rat en bij de mens. De geschiedenis der verschil lende epidemieën nagaand, ver telde spreker dat de oudste da teert van ongeveer 1100-1000 jaar vóór Christus, waar in het eerste boek van Samuel over een ziekte wordt gesproken, die men als de pest kan betitelen. Ook in 300 en in 50 vóór Christus zijn er epedimieën geweest. Grote bekendheid verwierf „de zwarte dood" in 1347 die vele slachtoffers eiste. Deze ontstond in 1346 in de stad Kafa in het zuiden van de Krim en verspreid, de zich door middel van schepen die goederen vervoerden naar Messina, Genua en verder over West-Europa. Een zeer bekende epidemie die ook in onze streken veel slacht offers eiste was de pestv an Lon den, die in 1665 uitbrak. Over het aantal slachtoffers die tengevolge der pest zijn ge vallen zei professor Van Werve- ke. dat de cijfers die door de ge schiedschrijvers zijn gegeven zeer onbetrouwbaar zijn. Over het algemeen waren deze veel te hoog, waar een aantal van éénderde der bevolking wordt genoemd. Men treft in oude kro nieken getallen aan veel hoger dan het totale aantal inwoners van een bepaalde plaats. Een grote steun hebben de ge schiedvorsers aan de parochiere- gisters. Doch daar deze pas veel later werden ingevoerd heeft men over de voorgaande eeuwen wei nig betrouwbare gegevens. Voor wat betreft het godsdienstig leven vermeldde prof. Van Wer- veke dat „de zwarte dood" bij de mensen van dien tijd een grote psychische schok teweeg bracht. Er ontstond de secte der gese laars, die zich in het openbaar geselden en meenden dat zij na 33 dagen (het aantal levensjaren van Christus) niet meer voor de ziekte vatbaar waren. Sommigen geloofden aan een boosaardige opzet van bijv. bronvergiftiging waardoor de ziekte kon optreden en zo ontstond de Jodenvervol ging. Benden onder aanvoering van Peter de Kluizenaar hebben verschrikkelijk huisgehouden on der de Joodse gemeenschappen. De stemming onder de mensen was vaak zeer begrijpelijk gedrukt tot wanhopig. Anderen leefden gedurende de korte tijd die zij nog meenden te hebben, zeer losbandig. Ook op economisch gebied was een epidemie zeer goed merkbaar doordat bijv. de Vlaamse laken wevers, die van „de zwarte dood" weinig te lijden hadden, geen af zetgebied konden vinden voor hun produkten in streken waar de bevolking gedecimeerd was. Spreker zei tenslotte dat ook naar onze streken de pest van 1665 was overgeslagen en dat het interessant zou zijn wanneer iemand zich met de studie hier van zou willen bezighouden. In dit geval heeft de geschiedvorser aan de medicus waardevolle in lichtingen kunnen geven. Nog steeds zijn er geleerden die zich met de geschiedenis van de pest bezighouden, omdat men aan een juist overzicht nog lang niet toe is. Aan het slot van de voordracht dankte dr Wesseling prof. Van Werveke namens de Oudheidkun dige Kring zeer hartelijk voor zijn boeiend betoog. Vrouwen-wereldgebedsdag. Gisteravond, de eerste vrijdag in de Lijdensweken, werd in de Gereformeerde kerk alhier de vrouwen-wereldgebedsdag gehou den, waar vrouwen uit allerlei kring en kerkelijke formatie sa men waren, om de nood der we reld in het gebed op te dragen. Het was reeds de vijfde maal, dat men zo samen kwam. om in ver bondenheid met 134 landen, ver spreid over de ganse aarde, als gebedsgemeenschap samen te zijn. In al deze landen gebruikte men op deze zelfde dag dezelfde liturgie, die ditmaal als thema had: „Het Brood des Levens". De liturgie werd geleid door mevrouw R. Pestmanvan Kem pen en mevrouw G. J. van der VlugtVinkenborg. Bijbeltentoonstelling „Van kleitablet tot Wereldboek." Gisteravond vond in tegenwoor digheid van mevr. S. C. de Ca sembroot-Baronesse Van der Feltz, hoofdbestuurslid en voor zitster van de Commissie Zeeland van het Nederlands Bijbelgenoot schap, de officiële sluiting plaats van de tentoonstelling „Van klei tablet tot Wereldboek," gehou den in het Herv. Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Ds Scholten, voorzitter van de afd. Terneuzen, sprak een kort slotwoord. Dit kon zijn in de toon der dankbaarheid, want de be langstelling gedurende de gehele tentoonstelling was van dinsdag avond tot en met vrijdagavond bevredigend en velen hebben deze belangstelling o.a. omgezet in daadwerkelijke medewerking door lid van het N. B. G. te wor den. Kapitein J. Gout van het Leger des Heils sloot de tentoonstelling met dankgebed. Vóór de officiële sluiting werd nog een vergadering gehouden, waarin de Provinciale Commissie Zeeland met de afdelingsbe stuursleden de balans opmaak ten van de tentoonstelling en de in Oost Zeeuws-Vlaanderen ge voerde streekactie, terwijl de ver dere activiteit ten behoeve van de wereld-bijbelvoorziening een punt van bespreking uitmaakte. Candidatenlijst P. v. d. A. vastgesteld. Woensdagavond j.l. hebben de afdelingen Terneuzen en Sluiskil van de P.v.d.A. een gecombineer de vergadering belegd in de zaal van ,,'s Lands Welvaren" alhier. Het referendum candidaatstel- ling voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen had de volgende uit. slag: 1. M. de Vos; 2. W. Henry; 3. R. Hol; 4. A. Jansen (Sluiskil) 5. P. J. Huybrecht; 6. mevrouw E. DoornsOrtelee; 7. J. M. Ha melink; 8. F. Drabbe (Sluiskil); 9. mevr. R. van DrielVermeu len; 10. L. F, du Bois; 11. J. Hof man; 12. J. Stoffels; 13. A. A. Kolijn; 14. J. M. Doorns; 15. J. van Wijck; 16. J. Meeusen; 17. W. van Sluys en 18. J. A. Slock. Het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer M. J. van Poelje uit Vlissingen, tevens voorzitter van het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid hield een inleiding met als onderwerp: „De komen de raads- en statenverkiezingen",. Spreker attendeerde op de be langrijkheid van deze verkiezin gen met name ook voor die voor de samenstelling van de gemeen teraad van Terneuzen, omdat deze gemeente zich op schier alle ge bied gestadig uitbreidt en de raad in de komende zittingsperiode belangrijke beslissingen zal heb ben te nemen. Bij de bespreking van de pro vinciale begroting vroeg spreker nadrukkelijk aandacht voor het provinciaal studiefonds, waarvan blijkbaar door onbekendheid door belanghebbenden nog te Weinig gebruik wordt gemaakt. Op deze inleiding volgde een drukke en geanimeerde discus sie, waarbij talrijke belangrijke zaken de revue passeerden. Hier bij viel tevens ernstige critiek te beluisteren op de uitlatingen van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en ^abneken voor Zeeuwsch-Vlaanderen inzake diens jongste jaarrede. Causerie over Kinderrecht. Fen der Kden vin het uvr- neuzense R. K. Vrouwengilde, mevr. mr. J. P. M. Vermeulen Peeperkorn, sprak voor een groot aantal medeleden over het vroe gere en huidige kinderrecht. Mevr. Vermeulen bepaalde zich hoofdzakelijk tot een beschou wing over de wetten die er zijn gekoróen in 1901 en de toestand zoals die in de kinderreehtspraak was daarvoor. In de vorige eeuw n.l. werden kinderen die 'n straf baar feit hebben gerleegd op de zelfde wijze veroordeeld als een volwassene, al was de straf dan iets minder. Men lette er toen helemaal niet op dat een kind dat van het rechte pad was afgewe ken, uit een verkeerd milieu kwam, verkeerd was opgevoed, het' weerloze slachtoffer was van de ouders die uit elkaar waren gegaan of op misdadige wijze was geëxploiteerd. Voor de meeste mensen is het kinderrecht een gesloten boek. Het was de grote verdienste van mevr. Vermeulen het onderwerp op een zo begrijpelijk mogelijke wijze uiteen te zetten. In d" ei'-iio mededelingen die mevr. Dikötter had wees zij op de a.s. handwerktentoonstelling der bejaarden in het Parochie huis. Men moet alles in het werk stellen om met 300.subsidie de zaak draaiende te houden. Van de zijde van de leiding der R. K. bejaardensociëteit zal dan ook alles worden gedaan om het te kort aan te vullen. Voor de dames met kleine kinderen had de nresidente een verheugende mededeling n.l. dat door de spon tane medewerking van de V K. A. J. de parochie nu ook beschikt over een thuiswachtdienst, zodat ook deze moeders eens een avond tezamen met de echtgenoot uit kunnen gaan. AXEL Candidaten Gemeenteraad. In de afdelingsvergadering van de Partij van de Arbeid te Axel is de candidaatstelling voor de gemeenteraad behandeld. Besloten werd met een lijst van 10 namen uit' te komen. De groslijst werd als volgt samengesteld: C. van Bendegem, K. Hamelink, H. FolkersmaStaal, P. Scheele. Jac. Dronkers, J. v. d. Velde, P. L. MaasDieleman, Jan Diele- man Azn., J. A. Roose, 10 K. M. Kaijser. Vóór de definitieve vaststelling der lijst wordt nog een referen dum gehouden. BOSCHKAPELLE. Op hol geslagen paard veroorzaakt botsing Een op hol geslagen paard zorgde in de Kerkstraat voor een grote consternatie. De wagen, die het paard met zich meetrok, kwam halverwege de Kerkstraat in botsing met een langs de weg geparkeerde Volkswagen. De auto werd een zestal meters mee gesleurd en tussen de wagen en de gevel van een woonhuis totaal in elkaar gedrukt. Het paard kreeg bij deze bot sing de vrije teugel en kwam zonder verdere ongelukken te ver oorzaken op stal aan. De bestuurder van de Volkswa gen, een vertegenwoordiger van Unilever uit Terneuzen, mag zich gelukkig prijzen dat hij zich ten tijde van de botsing niet in zijn auto bevond. Ontwikkelingsavond K.A.B. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. belegde in het kader van haar winterprogramma een ont wikkelingsavond voor de leden. Op deze goed bezochte avond werd het woord gevoerd door de penningmeester van de diocesane bond, de heer H. Broeders. Spre ker had als onderwerp gekozen de vernieuwingen, die zich in deze moderne tijd in de kerk aan dienen. Met veel kennis van za ken gaf de heer Broeders een kijk op de verschillende hierom trent heersende opvattingen. Van zelfsprekend bleef de laatste Vas tenbrief. waarin de bisschoppen van Nederland hun visie op deze modernisering geven, niet onbe sproken. Spreker vond met zijn interessante causerie bij de aan wezigen een aandachtig gehoor. HOEK Verg. Vrouwenbond N. V. V. De afdeling Hoek van de vrou wenbond van het N.V.V. hield een drukbezochte ledenvergade ring in de Gehoorzaal. Als gas ten waren aanwezig de districts voorzitster van Zeeland, mevr. Dierx, en mevr. Van Driel, decla- matrice, beiden uit Terneuzen. Na het huishoudelijk gedeelte hiep' de districtsvoorzitster een inleiding. Zij wees op de grote betekenis van een eigen vrou wenorganisatie. Er zijn nu een maal terreinen, ook op het ge bied van de vakbeweging, die beter door de vrouw dan door de mannen benaderd kunnen wor den. Zij besprak verder de leden- winactie en wekte op tot deelna me aan het bondswerk, erop wij zende, dat de enkeling niets ver mag, maar dat alleen door zich aaneen te sluiten, de vrouwen medezeggenschap kunnen krij gen. Hierna droeg mevr. Van Driel op keurige wijze een schets voor van A. M. de Jong, getiteld: „Acht uur", wat door de aanwe zigen zeer gewaardeerd werd. Na de pauze werd door mevr. Dierx een fi'm vertoond over de vrouwenbond. Mevr. Van Drie) droeg daarna nog wat luchtig Afrikaans proza en poëzie voor. Nadat de aanwezigen nog eni ge strijdliederen hadden gezon gen, dankte de voorzitster van de afdeling Hoek, mevr. Buijze— Deij, de beide dames hartelijk vonr !i"i rrc>deweki ng en gingen allen hoogst voldaan óver het genotene huiswaarts. STOPPELDIJK. Aanrijding Aan het eind van de dorpsstraat kwamen een vrachtwagen en een bus van de Z.V.T.M. met elkaar ln botsing. De vrachtwagen van de fa Van M. uit Olesendam wilde ter plaatse van richting terande ren en de bestuurder merkte bij deze manoeuvre de bus niet op. De materiële schade was zeer aanzienlijk. De bus, een extra- dienst-bus voor het vervoer van werklieden, bekwam een diepe deuk van enkele meters lengte. Van de inzittenden werd niemand gewond. Zuivelavond In het Verenigingsgebouw werd door het Nederlands Zui- velbureau een voorlichtingsavond gegeven. Het programma omvat te een lezing over het belang van melk en zuivelprodukten in de dagelijkse voeding, alsmede enke le films. Tijdens de pauze werd de aanwezige dames een verversing aangeboden. SLUIS. Agenda gemeenteraad. Donderdagavond a.s. komt de gemeenteraad van Sluis in open bare zitting bijeen. De heer J. S. Baas verzoekt om ontheffing van pacht van een stuk weiland. Subsidie werd aangevraagd door de classicale commissie bij zonder kerkelijke gezinszorg en maatschappelijk werk in West' Zeeuws-Vlaanderen en door de Stichting Luchtverbinding Zws.- Vlaanderen te Axel voor de heli- copterdienst AxelRotterdam. Over het al of niet aanstellen van een derde schoolarts vindt een bespreking plaats. Op advies van G. S. wordt een administratieve wijziging voorge- ste'-1 in de verordening on de heffing van reinigingsrechten. B. en W. stellen voor een geld lening aan te gaan van 3000 uit de opbrengst van de eerste Na tionale Woningbouwlening 1957. Verschillende caféhouders en benzinepompstai'onhouders vra gen voorts ontheffing van pre- carisrechten. Een kampeer-geld-verordening moet worden vastgesteld. Zaalrit Sluisse auto- en motorclub De jaarlijkse zaalrit van de Sluisse Auto- en Motorclub werd dit jaar verreden op een kaart van Oost Zeeuws-Vlaanderen. De rit werd uitgezet door de heren J. A. Castelei.jn en P. Harriot. De uitslag luidt: Duo-klasse: 1. J. Risseeuw- Rosendaal 53 str.p.; 2. R. Graha- me en echtgenote 136 strp.; 3. W. MussonR. Gevaert 162 strp.; 4. J. SmoorenburgA. van Beijs- terveldt 172 strp. Soloklasse: 1. G. de Bruijn 53 strp.; 2. G. J. van Oorschot 82 strp.; 3. H. F. Bogaert 107 strp. ZAAMSLAG C-HU-candidaten voor de gemeenteraad. Donderdag vergaderde de kies vereniging CHU onder leiding van de voorzitter de heer H. K. Markusse. De lijst van candidaten voor de verkiezing van leden van de ge meenteraad werd als volgt opge maakt: A. Koster, Jac. van Cadsand, Jac. van Hoeve, I. M. C. de Jonge, F. P. de Kubber, A. Dekker— Varel, P. Meertens en G. v. d. Waa. Wegens vertrek naar elders nam de voorzitter afscheid. Door de secrtearis de heer A. Koster werd hem dank gebracht voor het vele werk dat hij voor de Kiesvereniging heeft gedaan. In zijn plaats werd als bestuurs lid gekozen de heer D. Dekker Fzn. EGYPTENAREN IN SOEDAN GEARRESTEERD De Soedanese minister van So ciale Zaken heeft op een perscon ferentie in Khartoem meege deeld, dat er donderdagavond 50 Egyptenaren zijn gearresteerd te Wadi Haifa toen zij op een boot zonder visa Soedan binnen poog den te komen. In het gebied, dat direct ten noorden van Wadi Haifa ligt, is een deel van de landstreek waarop Egypte aanspraak maakt. De minister van Sociale Za ken, Mohammed Ahmed Aboe- sin, zei dat zich onder de gear resteerden 7 Egyptische mili tairen bevinden. De overigen waren in burger. De Egyptenaren werden van het Egyptisch schip gehaald en naar een politiebureau gebracht om ondervraagd te worden. Aboesin zei dat het schip ge laden was met suiker, graan en andere goederen, die kennelijk waren bestemd om uitgedeeld te worden onder de bevolking van het omstreden gebied. De arrestaties kwamen een paar uur na afkondiging van het be sluit van de Soedanese regering om niemand zonder visum in Soedan toe te laten. Aboesin verklaarde voorts dat de tien leden van de Egyptische kiescommissie, die al in het ge bied zijn „waarschijnlijk" niet gearresteerd zullen worden, om dat Soedan incidenten bij de Egyptische volksstemming wil vermijden. De politieke partijen van Soedan, die de verkiezingsstrijd tijdelijk hebben gestaakt, be spreken op het ogenblik de mo gelijkheid van een gesloten front om de Egyptische aan spraken te bestrijden. De Soe- danezen in Khartoem en ande re plaatsen van het land namen de portretten van Nasser weg, die in de café's en openbare ge bouwen hingen. Centrale regering zendt serum tegen hondsdolheid met legervliegtuigen naar West-Sumatra De Indonesische regering heeft vrijdag bekend gemaakt, dat de minister van Gezondheid en de voorzitter van het Indonesische Rode Kruis opdracht hebben ge kregen om met legervliegtuigen serum tegen hondsdolheid naar het westelijk deel van Midden- Sumatra te zenden, waar honder den slachtoffers vallen door hondsdolheid. In de bekendmaking werd ge zegd, dat „Hussein-S.jafruddin riet in staat waren deze ziekte te bestrijden en om hulp hadden gevraagd", en dat „hondsdolheid in dit gebied woedt als gevolg van de chaos, die werd veroor zaakt door Hussein en zijn aan hangers". OPENBARE RAADSVERGADERING De burgemeester van Terneuzen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente is belegd tegen donderdag 27 februari 1958 te 19.00 uur. Terneuzen, 21 februari 1958 De burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN Een felle, zeer spectaculaire brand, zoals de Slotermeer er nog geen gezien heeft, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een houten schoolge bouw aan de westelijke rand van dit stadsdeel binnen een kwartier tijds in een tientallen meters hoog oplaaiende vuurzee veranderd. Waar men zich in de Slotermeer ook bevond, men kon overal de rossige gloed te gen de hemel afgetekend zien. Door onbekende oorzaak was de brand ongeveer een half uur na middernacht uitgebroken in de Immaculata-school, een R.K. lagere school, gevestigd in een houten noodgebouw. Het ge bouw stond tussen verscheidene andere schoolgebouwen in, zo als de „Lourdes-school" en de „Burgemeester van Tellegen- school" (voor U.L.O.-onderwijs), beide houten noodgebouwen, en de fraaie stenen „Lodewijk van Deijssel-school". Binnen tien minuten tijds brandde het gehele, ongeveer 50 meter lange, lage gebouw van voren naar achteren als een fakkel. Het was een fantastisch schouwspel, en er was nog steeds geen brandweer. Deze brand heeft wel duide lijk aangetoond, dat het onver antwoordelijk is, een stadsdeel met 40.000 inwoners (om van het nog verder van het centrum gelegen Geuzenveld niet te spreken) zonder een brandweer kazerne aan zijn lot over te la ten. Hoewel de melding van de brand, die door inzittenden van een passerende bus uit Geuzen veld ontdekt werd, binnenkwa men op een ogenblik, dat men de brand waarschijnlijk nog met een blusapparaat de kop had kunnen indrukken, ging het gebouw in vlammen op, doordat de brandweerwagens van het Haarlemmerplein, de De raad van de gemeente Groede vergaderde donderdag avond voor de eerste maal in '58, wat reden was voor de burge meester J. C. Everaars iets te zeggen over het jaar dat achter ons ligt. De voorzitter begon met er op te wijzen, dat hoewel Groede in de zomermaanden veel badgasten ontvangt, de hoofdbron van het bestaan toch te zoeken is in de landbouw. De resultaten in de landbouw waren het afgelopen jaar niet erg gunstig. Voor Groe de is hef jaar 1957 niet goed ge weest. Het bevolkir.gsopntal liep van 2078 terug tot 2055. Niettegenstaande de financiële moeilijkheden als gevolg van een volstrekt onjuiste financiële ver houding Rijkgemeente en de investeringsheperking is het ver heugend te kunnen constateren, dat toch nog vooruitgang is ge boekt en wel de bouw van 6 wo ningwetwoningen, verbetering van tal van particuliere wonin gen. kleedlokaal op het gemeen telijk sportcomplex en de inge bruikname van dat sportcomplex. Voorts wees de voorzitter op voor de gemeente belangrijke ge beurtenissen, als de ingebruik name van de Franse Kerk als ieugdcehouw en de eanlee i'in een rijwielpad langs de weg Bui- tenlust-Nieuwvliet. Oo oulhureel- gebied was de schilderijtentoon stelling belangrijk te noemen. Alles wat de gemeente pro beerde tot stand te brengen is niet gelukt; zo slaand" men er helaas niet in de uitvalsweg te doen aanleggen. Ook konden geen geldmiddelen aangetrokken worden voor de bouw van een nieuw postkantoor. Ingekomen stukken. G. S. heeft het raadsbesluit tot het aangaan van een rekening- courantovereenkomst met een krediet van maximaal 100.000 goedgekeurd. De minister van O. K. W. deelde de raad mee, dat de bouw van de openbare kleuterschool op de urgentielijst werd geplaatst. Op het verzoek van het R. K-. Kerkbestuur werd het voorschot voor de R. K. lagere school voor 1958 bepaald op 2.026.53. Op het desbetreffende verzoek van het bestuur van de Nutsbe- waarschool werd de vergoeding over 1957 ingevolge de kleuter onderwijswet beDaald op een be drag van ƒ1.027,37 en het voor schot voor 1958 op 1020, Het verzoek van de Stichting Luchtverbinding Zeeuws-Vlaan deren om een subsidie van 4 cent per inwoner in de exploitatie van een helieopterverbinding Axel- Rotterdam v.v. werd op voorstel van B. en W„ mede gezien het geringe belang voor de gemeente Groede afgewezen. De heer Vinjé zei, dat deze aanvrage an ders zou liggen, wanneer er ook in West Zeeuws-Vlaanderen, b.v. te Breskens gelegenheid was voor Dassagiers aan boo-d van dr. helicopters te gaan, dan werd hiermee een rechtstreeks West Zeeuws-Vlaams en daardoor een gemeentebelang gediend. Blijkens een aanbod van de Bank voor Ned. Gemeenten kan uit de eerste woninbouwlening aan Groede een geldlening groot 18.000,worden verstrekt te gen een rente van 6 Hiernaast bestaat de mogelijkheid, dat het rijk in de rentekosten een bij drage verleend, zodat niet meer dan 4 rente zal behoeven te vorden betaald. Aangezien het noodzakelijk is ten behoeve van kapitaalsuitgaven langlopende leninge - aan te gaan adviseer'" -> B. en W. de raad het aanbod te accepteren. De begrotingen van het jaar 1957 en 1958 werden gewijzigd. Ere-penning in goud der Vereniging „Nederlands Fabrikaat" voor Gebroeders Van Doorne Tijdens een ontvangst in het Amstel Hotel te Amsterdam heeft de voorzitter van de vereni. ging „Nederlands Fabrikaat", de heer E. J. Muller aan de heren dr. H. J. en W. A. V. van Doorne, directeuren van de DAF-automo- bielfabrieken te Eindhoven, de ere penning in goud van deze ver eniging uitgereikt. De opdracht op de penning luidt: „Ter ere van scheppende fantasie, voor uitstrevend vakmanschap en baanbrekende vindingrijkheid, in het nationale belang verwezen lijkt door de ondernemers H. J. en W. A. V. van Doorne en hun medewerkers". De ere penning is door de ver eniging ingesteld om verdienste lijke leden te eren. Gisteren werd voor de eerste maal sinds de op richting van de vereniging in 1915 de ere-penning in goud uit gereikt. Bezwaren tegen SER-advies inzake vestigingsregelingen Door het algemeen orgaan voor handel en met handel verwante bedrijven in landbouw, visserij en voedselvoorziening zijn bij de staatssecretaris van Economische Zaken schriftelijke bezwaren in gebracht tegen een Ser-advies in zake vestigingsregelingen voor de handel in poot. en consumptie aardappelen en strovlas. Het algemeen orgaan meent, dat de Ser-adviescommissie zich daar bij niet gehouden heeft aan het criterium van de wet, namelijk of een vestigingsbesluit een goede bedrijfsuitoefening kan bevorde ren. Voorts zou de commissie in het geheel geen rekening hebben gehouden met of aandacht ge schonken aan de ervaringen, die in de betrokken bedrijfstakken met vestigingsregelingen zijn op gedaan. Tenslotte stelt het alge meen orgaan, dat de Ser-commis. sie kennelijk naar argumenten heeft gezocht om het tot stand komen van vestigingsbesluiten te kunnen verhinderen. Aanvaarden van het advies zal door het niet hanteren der wette, lijke criteria, in strijd zijn met de vestigingswet en niet kunnen lei den tot een verantwoord beleid, aldus de brief van bet algemeen orgaan voedselvoorziening. G e wichtsgrenzen baconvarkens gewijzigd Daar het aanbod van baconvar kens inmiddels weer te grote vor men heeft aangenomen, heeft het bestuur van het Produktsehap voor Vee en Vlees besloten de maximum gewichtsgrens voor baconvarkens op 68 kg terug te brengen. Met ingang'van 24 februari a.s. zullen tot nader order slechts varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 68 kg voor de baronbereiding geslacht kunnen worden. Prinsengracht en zelfs van de Achtergracht uit Amsterdam gerecruteerd moesten worden, en dus afstanden moesten af leggen die varieerden van 5 tot 10 km. Toen zij om kwart voor één arriveerden, was bijna alles reeds ingestort. Vergat de werkster de gas kachel uit te draaien? De vermoedelijke oorzaak van de brand, die in de nacht van donderdag op vrijdag het nood- schoolgebouw in de Slotermeer verwoest heeft, is een gaskachel, die door een werkster slechts half uit was gedraaid, toen zij donderdagavond de school ver liet, aldus een mededeling van de Amsterdamse politie. Het raadslid W. J. de Bruyne (V.V.D.heeft intussen een aan tal schriftelijke vragen aan B. en W. gesteld, waarin hij ophelde ring vraagt over een bericht, vol gens hetwelk de brand zou zijn ontstaan door een lek in de gas leiding. Volgens de politie is van een lek niets gebleken. Wel meent men te weten, dat in de nabijheid van de gaskachel een handdoek hing. Aangenomen wordt, dat deze handdoek ten slotte vlam heeft gevat. De gaskachels in de school (er staan er diverse) worden doof het personeel bij het sluiten van de school uitgedraaid. Men laat alleen het waakvlammetje nog branden. Donderdagavond heeft de werkster dit echter niet ge daan, doch één der kachels half laten branden. ZATERDAG 22 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: Kitty in de grote wereld. Concertgebouw, 8 uur: „De onschuldige verrader". SLUISKIL: Café Beaart, 2,30 4 uur: Spreekuur Tweede Kamerlid Drs Th. J. Wester hout, lid 2e Kamer v/d Partij van de Arbeid. ZAAMSLAG: De Kraag, 7 u.: Café-Restaurant „De Kraag", Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Casino de Paris". SPUI: Voetbaiterrein, 4 uur: SpuiArnemuiden. SAS VAN GENT, Olympia- Theater, 5, 6 en 7 uur: Carna valsoptocht 1958 te Sas van Gent; 8 uur; „De Vagebond Koning". ZONDAG 23 FEBRUARI. - TERNEUZEN: LuXor-THeatéf 2 uur: „De onschuldige verre der: 4.30 en 8 uur: „Kitty in de grote wereld". Concertgebouw, 8 uur: „De onschuldige verrader". AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Casino de Paris"; 8 u.: „Mam- zelle Striptease". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „De blauwe diamant van de Maharadja"; 5 en 8 uur: „De Vagebond Ko ning". -&De revolutionaire regering te Bukit Tinggi heeft heden haar opdracht aan banken in het bui tenland, om tegoeden van de cen trale regeling te blokkeren, her haald. Zij verklaarde oen verbod van de centrale regering ongeldig, waarin het onderhouden van lucht- en scheepvaartverbindin gen met gebieden, waar de op standige elementen in Midden- Sumatra en Noord- en Midden- Celebes zeggenschap uitoefenen, wordt verboden. HET KAMPIOENSCHAP VAN TERNEUZEN. De gisteravond gespeelde par tijen om de titel '58 hadden de volgende uitslag: A. Meert-de Mul 16 150—70 Verstraeten-de Clerck 18 150109 v. d. Eijk-van Damme 18 99150 De hoogste serie van deze avond werd gefabriceerd door de heer Van Damme met 41 caramboles. De Zeeuwsvlaamse competitie In de viertallencompetitie van de Ned. Bridgebond afd. Zeeuws- Vlaanderen is in de hoofdklasse de spanning aanmerkelijk toe genomen doordat Luctor Oost burg met 'n 62-46 nederlaag naar huis stuurde, waardoor Luctor nog een kans behoudt voor de kampioenstitel. De nog te spe len wedstrijdenLuctorTer neuzen en Oostburg—Hulst moeten de beslissing brengen. Terneuzen heeft zijn kans om het degradatiegevaar te ontlo pen benut door van Hulst te winnen met 5023. In de eerste klasse won Luc tor 3 met gedecideerde cijfers van Oostburg 2 (5717), Sas 3 Sas 2 kon wegens ziekte nog niet gespeeld worden. Relatief staat .Luctor 2 er het beste voor, hoe wel theoretisch zowel Sas 2 als Luctor 3 nog kans maken naar de hoofdklasse te promoveren. De stand is nu Hoofdklasse: Oostburg 1 7 5 0 2 10 Luctor 1 7 4 1 2 9 Sas 1 6 3 0 3 6 Hulst 1 6 2 0 4 4 Terneuzen 1 6 1 1 4 3 Eerste klasse: Luctor 2 6 4 1 1 9 Luctor 3 7 4 1 2 9 Sas 2 6 3 1 2 7 Oostburg 2 5 1 1 3 3 Sas 3 4 0 0 4 0 SJAFF RAPP' WERF REIZE De gebeurte op. Soekarno is v gekeerd. Na de i menigte: „Ik ber thuis ben en mei Intussen heeft dan aanvankelijk werd meegedeeh baby verwachtte herinnerde, had 1 de zich subiet gej Een vreemde Voorzover bekent nog steeds niet g< wel werd een gebo andere en voor minder prettige melijk die van een t op Sumatra. Tijdens zijn verb was aan Soekarno tum overhandigd nieuwe regering vormd, onder leidinj med Hatta en Djogja en anders Sumatraanse kolor langer. Prompt volg tatiebevel uit Die daar lachten Hoess< Djambek en Loei om. De Banteng-rat Sumatra kondigde oorlog af. Djakarta echter niet aan het toen werd prompt een nieuwe, revol tegenregering gevo Indonesië, onder froeddin, de door zette directeur van Indonesia. De milit dant van Noord-Ce Somba, heeft zich staf al solidair ver! Sumatranen. En ste stellig niet zijn 200.000 in Er is een lijvif rapport verschenen tie van de 200.000 na-oorlogse jaren n; uit Indonesië uitge\ noten. Het gaat diegenen, die de laa uit Indonesië zij mattr-over hen, die besfaaosmogelijkhe in dat land en ovt om zich in te voege lar.dse samenleving Bij wie zien de ge zeil de grootste schi de ellende? Voor h den van die vraag enguéte, die onder van hen is ingesteld hoe men gestemd z( men had kunnen de Tweede Kamervt 1955, antwoordde KVP, 18 op de F malige partij van ter), 6 op de VVI of CHU en 2 op enquête, die onder netjes uit, wannee „De antagonistisch opzichte van de „so zeer emotioneel de commentaren df den, maar die de m< anderen weergaf, ben de ondergang ninkrijk op hun gei Hoe staat he Van zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, tel. 2Q20. Apotheek geopend: Klaassen, Noordslraai 54, werkloosl De Nederlandse doen al hun best, on vooral maar van t dat het met de wer zo'n vaart loopt, cijfer van de werkh derland, 122.000, zien worden als he aldus dr. ir. D. R. directeur-generaal voorziening bij de het gewestelijk arl Breda. Nadat de 1 zijn filosofie van voltooid had, bl« Verscheidene 1 vragen zich naar het' Lagerhuisdeba tenlandse politiek Selwyn Lloyd als ..Foreign Office" vangen. Zowel de conser Mail" en „Daily E liberale „News C men het optreden ter in het debat e een „ramp". Volg was het zo erg, da Millan zich genood het debat' te sluiU slechte indruk, di< had gewekt, weg spronkeiijk zou Al minister van Sts aan het „Foreign trens de regering ken. Vele bladen zij dat Selwyn Lloy zwak was, dat de oppositie daarop t stemming te vrag<

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2