PANG. de versnapering van de eerste RANG Uit de Provincie kaas Binne RAI DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN RANG is alleen RANG als er RANG op staat Amr.TrfgvYirryrwmrmrmTmvrniTmmTmrmmTiwrmmmmmmmmvmTrrmmmiTi BRITSE CANBERRA BIJ GESCHER VERONGELUKT Beide inzittenden gedood AMERIKAANSE MARINE- CONSTELLATION OVER TIJD 600 HUTTEN GINGEN IN VLAMMEN OP IN DAKAR TUNESISCH-FRANS INCIDENT Beslissing kan eind februari vallen F. N. Z.-VOORZITTER BEPLEIT VETTERE MELK In spanning wacht de zuivelwereld op beslissing van de regering U. F. M. Dellaert ontving F. A. I.-onderscheiding. Wet duurtetoeslag 1956. TERNEUZEN. kaas AXEL OOSTBURG Betoging in Seoel Tusentijdse verkiezing in Mineapolis SAS VAN GENT. SLUIS. VLISSINGEN ZAAMSLAG ZUIDZANDE SCHANDAAL BIJ RECHTERLIJKE MACHT IN LIBANON Wat brengt Ken Britse tweemotorige straal- bommenwerper van het type Can berra is donderdag bij Gescher in West-Duitsland, dertig km ten zuid-oosten van Enschedé, veron gelukt. De twee inzittenden kwa men om het leven. Het toestel was gestationeerd op het vliegveld Bruggen, een NAVO-lucht'basis in het West- duitse grensgebied ter hoogte van Roermond. De Canberra oniplofte in de lucht, toen het toestel laag over Gescher vloog. Vrijwel elk huis van het dorp is door de ontplof fing beschadigd. Vele mensen liepen lichte verwondingen op, voornamelijk snijwonden door rondvliegend glas. Een Constellation van de Ame rikaanse marine is aanzienlijk over tijd. Het had in Newfound land van een vlucht over de Azo- ren moeten terugkeren. Men is een uitgebreide opsporingsactie begonnen. Nog onbekend is hoe veel mensen aan boord van het viermotorige toestel waren. In de renbaanwijk van Dakar West-Afrika) is woensdag, ter- uijl er een staking van Inheemse brandweerlieden gaande was, een grote brand uitgebroken. Blanke brandweerlieden, geholpen door militairen en politie, bestreden 't vuur, maar zij konden niet ver hinderen dat 600 hutten in vlam men opgingen. Een kind is om het leven gekomen. Honderden mensen zijn dakloos. De Tunesische autoriteiten heb ben donderdag bekendgemaakt, dat Franse troepen in Kemada, een dorp in het zuiden van Tune sië. in het gemeentehuis een radaslid en twee leden van de nationale garde gevangen geno men hebben. De drie Tunesiërs worden in het kam» van de Franse militairen vastgehouden. De telefoonverbin dingen met Remada zijn na de Franse overval verbroken. .De Tunesische regering neemt het incident hoog op, aldus de be kendmaking. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Tunis, dat woensdag bij Bemada een jeep van het Franse leger op een mijn is gereden. Het is oog niet bekend of er slachtof fers zijn gevallen. Uit Franse bron wordt verno men, dat een officier gewond zou zijn. Na het ongeval met de jeep zijn de Franse militairen het dorp •binnengerukt, waar zij in de zetel van de delegatie (onder-prefec tuur) en het posthuis van de na tionale garde een Tunesische functionaris en twee leden van de Tunesische nationale garde gevangen namen. De Franse opperbevelhebber in Tunesië, generaal Gambiez, heeft woensdagavond onmiddellijk de vrijlating van de drie Tunesiërs gelast. Het Franse kamp bestaat uit een klein woestijn-vliegveld, 45 km van de Libische grens, en on derkomens voo rde bezetting van 300 man. In Franse legerkringen is ver klaard, dat de jeep op het vlieg veld zelf, dat niet afgezet is, op een mijn is gereden. De militai ren hebben daarop de plaatselijke functionarissen voor een onder vraging aangehouden. De voorzitter van de Konink lijke Zuivelbond F.N.Z. de heer G. H. E. M. van Waes bepleitte gistermiddag in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven" een ho ger vetgehalte voor consumptie- melk. Een enkele centen hogere prijs voor een normaal produkt lijkt hem niet onoverkomelijk. Een hoger vetgehalte acht hij niet schadelijk voor de gezond heid in het beeld van de totale vetconsumptie. De melkafro- ming, aldus de heer Van Waes, dwingt tot een niet economisch verantwoorde boterproduktie Wij belasten met onze jaarpro ductie van 76.000 ton de Euro pese boterbalans nodeloos, het geen voor de Nederlandse zui vel in internationaal opzicht een pijnlijke en onbevredigende toestand is. De standaardisatie, nuttig en nodig in een tijd van vetschaarste, is thans in een ernstig nationaal nadeel veran derd, aldus de heer Van Waes. Hij acht terugkeer naar natuur lijk vetgehalte- in geleidelijke aanpassing met een prijsont wikkeling in een rustig tempo de juiste weg. In spanning wacht de zuivelwereld op een beslissing van regering, welke beslissing waarschijnlijk eind februari valt. In de Vara-radio-uitzending: „Dit is uw leven" gepresenteerd door Bert Garthoff en samenge steld door Joop Koopman, werd woensdagavond de directeur van de N. V. Luchthaven Schiphol, U. F. M. Dellaert, voor de microfoon gebracht, die zoals bekend, gedu rende een mensenleeftijd allerlei functies en bij verscheidene in stanties voor de luchtvaart werk zaam is geweest. Tijdens deze uitzending heeft de heer C. Kolff, voorzitter van de K.N.V.V.L. en vice-president van de Féderation Aeronautique Internationale medegedeeld, dat het bestuur van deze federatie had besloten de heer Dellaert te begiftigen met het Tissandier-di- ploma. Deze internationale onder scheiding wordt toegekend aan personen, die zich voor de ont wikkeling van de luchtvaart bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt. Verder heeft de burgemeester van de geboorteplaats van de heer Dellaert, de gemeente Westdorpe, bekend gemaakt dat de directeur van de Amsterdamse luchthaven benoemd is tot ere-burger van Westdorpe. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebe sturen verzocht te bevorderen, dat de duurtetoeslag krachtens de wet duurtetoeslag 1956 bij wijze van voorschot ook aan het daar voor in aanmerking komend per soneel in dienst van de gemeen ten, voor zover de bezoldiging daarvan van gemeentewege wordt geregeld, wordt toegekend. De minister merkt op, dat be langhebbenden, die kinderbijslag genieten op grond van de kinder bijslagwet hun eventuele aan spraak op een duurtetoeslag zul len verkrijgen ingevolge de ter zake in voorbereiding zijnde wet, zodat het verlenen van een duur tetoeslag van gemeentewege uiter aard voor hen achterwege dient te worden gelaten. C'andidatenlijst voor de gemeenteraad Tijdens een algemene vergade ring in „Pro Rege" van de Anti Revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Ter- neuzen, is de definitieve candida- teniijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen bekend ge maakt, die er als volgt uitziet: 1. M. van Langevelde; 2. P. Loof; 3. G. den Hamer; 4. mr. G. Tichelman; 5. H. Ribbens; 6. G. van Hoeve; 7. L. Huyssen; 8. C. Hamelink; 9. J. L. de Putter en 10. L. de Jonge. Feestvergadering „St. Willi- brordus" De afdeling Terneuzen van de Ned. Kath. Bond van Werkne mers in Industriële Bedrijven hield onder voorzitterschap van de heer M. J. Karremans in het parochiehuis haar jaarlijkse feestvergadering. Als gasten wa ren hierbij aanwezig kapelaan A. C. Janssen, geestelijk advi seur, pater P. Pisters S. M., be- drijfsaalmoezenier en bestuursle den van de Terneuzense K.A.B. De voorzitter wijdde zijn ope ningswoord hoofdzakelijk aan het onderwerp „De waarde van de Euromarkt voor de arbei ders". Bij de mededelingen vroeg de heer Karremans aandacht voor de spaarkas ten bate van de kin- derreizen. Voor zover nog nodig wekte hij de leden op hieraan zo veel mogelijk deel te nemen. Als afgevaardigde der Terneu zense afdeling naar het a.s. twee daagse congres te Scheveningen werd de voorzitter aangewezen. Nadat pater Pisters een kort woord had gesproken over de menselijke verhoudingen in het bedrijf en de geestelijke adviseur over het godsdienstig leven der werknemers werd een aanvang gemaakt met het feestelijke ge deelte van het programma. Een dagelijkse puzzle: wat eten me vandaag Natuurlijk T Een kaasgerecht! (een originele en zo lekkere 52 oplossing van Uw probleem GEBAKKEN KAASPLAKKEN Per persoon 75 gram belegen kaas De belegen kaas in plakken van een '/i cm dikte snijden. Deze door een vrii dik papje van bloem en water halen, daarna door paneermeel wentelen en in de koekepan vlug aan weerszijden bruin bakken. Op een verwarmde schotel schikken en zo warm mogeliik opdienen. Doe nóg meer mei PUBLICATIE V. H. NEP. ZÜIViL»Ü«iAUjjlJSWIJK Aanrijding. Gisteravond te 7 uur had op het kiuispunt Axelsestr.Iepenlaan een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door de handelver- tegenwoordiger E. J. de J. uil Goes en een auto bestuurd dooi de landbouwer J. v. H., wonende in de Nieuw-Neuzenpolder. Nadat de heer v. H. bij het ben zinestation aan de garage Van Putten en Vroon had getankt keerde hij zijn auto om in de richting van de brug weg te rij den. Op het moment dat hij het genoemd kruispunt was genaderd kwam uit de Iepenlaan de auto van de heer De J. gereden. Deze kon de auto van de heer v. H., die reeds op de rijbaan reed, niet meer ontwijken met het gevolg dat beide auto's aan de voorzijde zwaar beschadigd werden en de bestuurders licht gewond. Bejaarden Sociëteit. In de bejaarden sociëteit hield vicaris Den Blaauwen een inlei ding over het Bijbelgenootschap. Ter verduidelijking hiervan ver toonde hij ook een film, die be trekking had op het ontstaan van de Bijbel en de verbeteringen welke er in de tijden zijn aange bracht', aanpassende aan de ont wikkeling van de taal. Voor de liefhebbers van oude geschiedenis en kunst viel er te genieten. Men kreeg veel beelden uit de middeleeuwen te zien en geleidelijk kwam men in de mo derne tijd. De vicaris moest nog enkele vragen beantwoorden omtrent de noodzaak van de aangebrachte vernieuwingen en ook omtrent de psalmen. Plattelandsvrouwen afd. Axel De afd. Axel van de Ned. bond van Plattelandsvrouwen hield een goed bezochte jaarvergadering. De voorzitster, mevr. Meijling, was verheugd, dat de vergadering ondanks de slechte weersomstan digheden zo goed bezocht was. Na allen hartelijk welkom te heb ben geheten, gaf zij het woord aan de secretaresse voor het uit brengen van het jaarverslag. Mevr. Schieman bracht daarop haar keurig verzorgd jaarverslag uit, dat geheel op rijm was ge steld. Het bleek, dat de afdeling in het afgelopen jaar op haar vergaderingen 16 culturele onder werpen had doen behandelen of hieraan elders had deelgenomen. Dit alles bewees, dat de afdeling een actief verenigingsleven heeft. Ook het financiële verslag, uit gebracht door mevr. Wolfert-de Regt, getuigde hiervan en kwam. dit tot uiting in de financiële resultaten. Bij de bestuursverkiezing gaf mevr. Meijling te kennen geen functie meer te ambiëren. In haar plaats werd mevr. Dekker-Becu benoemd. Mevr. De Bruijne-Laurens, on langs teruggekeerd uit Canada van een familiebezoek, was zo be reidwillig de leden der afdeling haar indrukken te vertellen, wel ke zij in Canada had opgedaan. Uiteraard gold haar causerie in hoofdzaak de positie van de vrouw in het huisgezin. De aanwezigen luisterden vol aandacht naar deze interessante causerie. Na de pauze was het de beurt aan de heer J. de Vries uit Hulst, die over zijn vakantiereizen naar Duitsland èn Oostenrijk vertelde. Op deze reizen heeft hij tal van prachtige foto's gemaakt. Deze bijzonder geslaagde natuuropna men, waarvan vele in natuurlijke kleuren, werden via 'n projectie apparaat op 't scherm gebracht, zodat de dames als het ware dooi de heer De Vries werden meege nomen op zijn reizen door de landen, welke hij had bezocht. De presidente dankte, en de leden onderstreepten dit met ap- j plaus, mevr. De Bruijne en de heer De Vries voor hun gewaar deerde bijdrage op deze mooie middag. Taxatie- en Veebeoordelings- wedstrijd C.J.B.T.B., afdeling Oost Zeeuws-Vlaanderen. Woensdagmiddag had er een gecombineerde wedstrijd plaats op het bedrijf van de heer W. J. Dielemanv.d. Panne in de Coe- gorspolder tussen 'n 25-tal leden C.J.T.B. en leerlingen van de Chr. Lagere Landbouwschool te Axel onder leiding van de heer K. Booy. Namens de C.B.T.B. was aan wezig de heer L. de Regt, terwijl de heer A. Loeve van de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst op trad als wedstrijdleider. De wedstrijd bestond uit het schatten van het gewicht èn de ouderdom van vette runderen en een melkkoe, stal en inrichting, gewicht van 10 verschillende hoe veelheden en soorten voedermid delen, leeftijdsbepaling van een paaid, het meten der banden van een trekker, antislipbeweging en aanspanning, bougies en verstui vers, bepaling van potermaten bij aardappelen, het onderkennen van een bepaalde soort zaaizaad enz. Dit was voor velen uiteraard meer dan voldoende om hun praktische kennis eens te toet sen, daar het alle zaken betrof, die de doorsnee jonge boer dient te weten. Opvallend waren dan ook de resultaten die behaald werden door diegenen, die ook in vorige jaren reeds meegedaan hadden, hetgeen wel bewijst het grote praktische nut van een dergelijke wedstrijd. Zo kon b.v. de schat ting van 12 lijnkoeken uiteen lopen van 0,60 tot 3 kg en de leeftijd van het 2 Mi-jarig warm- bloedp-ard, dat juist aan het tan- deuwRs'elen was, van 2 jaar tot - Ook zocht men naarstig i iar de bougies in de dieseltrek- ker. Velen leverden echter een uitstekende prestatie en benader den zeer dicht het maximum te behalen'aantal punten (250). Na afloop verzamelden allen zich in de woning van de heer Dieleman waar de welkome kof fie geserveerd werd en de jury de uitslag bekend maakte, die als volgt luidde: 1. P. van Hoeve Azn te Ter- neuzen, 144 punten;: 2. Jac. van Hoeve Azn te Terneuzen, 142 p.; 3. A. J. de Koeijer te Zaamslag, 134 p.; 4. C. Steendijk te Axel, 133 p.; 5. J. Dieleman te Terneu zen, 113 p.; 6. T. Tollenaar te Hoek, 108 p.; 7. J. C. Roose, 107 p.; 8. Joh. Bareman, 105 p.; 9. M. Dieleman, 103 p.; 10. J. Bak ker, 101 p„ en 11. Iz. Riemens, 100 punten. De overige deelnemers behaal den minder dan 100 punten. De heer De Booy reikte met een toepasselijk woord aan de eerste prijswinnaars een klein geschenk uit en dankte allen die deze zeer prettige en leerzame middag hadden mogelijk ge maakt. Nadat de voorzitter van de C.J.E.T.B., de heer W. van Hoeve Abr.zn., de jury dank had ge bracht voor haar medewerking, bood hij de leden hiervan een aandenken aan. Het was voor het bestuur, de jury en de deelnemers aan deze uitgebreide en lang niet gemak kelijke wedstrijd een prettige en leerzame middag geweest. Feestavond „Vara." In het Ledeltheater vond de jaarlijkse feestavond van de Vara plaats. Voor een totaal uitver kochte zal kon de heer G. J. Oor- ZUID-KOREA Meer dan 50.000 mensen heb ben donderdagmorgen in Seoel een betoging gehouden. Zij eis ten de teruggave van het Zuid- Koreaanse vliegtuig en de te rugkeer van de passagiers en bemanning van dit toestel, dat naar men aanneemt zondag j.l. door communistische agenten gedwongen werd naar Noord- Korea te vliegen. VER. STATEN Door AGATHA CHRISTIE. Bij een tussentijdse verkie zing voor het Amerikaanse Huis wan afgevaardigden in Minnea polis een republikeins bol werk hebben de republikei nen veel stemmen verloren. De republikeinse kandidaat, Albert Quie, kreeg 44.310 stemmen te gen 43.655 voor de democraat Eugene Foley. Bij de vorige ver kiezingen kreeg de republikein se kandidaat 60 procent van het aantal stemenm. HOOFDSTUK III. Monsieur Poirot was een beetje laat toen hij de volgende dag de restauratiewagen binnen kwam. Hij was vroeg opgestaan, had bijna alleen ontbeten, en had de morgen doorgebracht met de noti ties door te zien van het geval, dat hem naar Londen terugriep. Hij had weinig van zijn reisgezel gezien. Monsieur Bouc, die al aan tafel zat, wuifde een groet en wenkte zijn vriend naar de lege plaats tegenover hem. Poirot ging zit ten en genoot al spoedig mee van het voorrecht van de tafel, die het eerst bediend werd en met de uitgezochtste beetje. Het eten was ook ongewoon goed. Niet vóór ze van een fijne roomkaas smulden, liet monsieur Bouc zijn aandacht afdwalen naar andere zaken dan de voeding. Hij was in dat stadium bij een maal, waar in je filosofisch wordt. „Ah!" zuchtte hij. „Had ik maar de pen van een Balzac! Ik zou dit toneel beschrijven." Hij wuifde met zijn hand. Nadruk verboden. „Dat is een idee," zei Poirot. „Ah, vind je ook niet? Het is nog niet eerder gedaan, denk je wel? En toch, het leent zich tot romantiek, mijn vriend. Om ons heen zijn mensen van alle stan den, van alle nationaliteiten, van alle leeftijden. Drie dagen zijn I die mensen, vreemden voor el kaar, samen gebracht. Ze slapen en eten onder hetzelfde dak, ze kunnen niet van elkaar weg. Aan het eind van de drie dagen schei den ze, ze gaan huns weegs, om elka-ar misschien nooit weer te zien." „En toch," zei Poirot, stel dat een ongeluk „Och neen, mijn vriend." „Van jouw gezichtspunt zou het betreurenswaardig zijn, dat geef ik toe. Maar toch, laten we het even veronderstellen. Dan, mis schien, worden allen hier aaneen geschakeld.door de dood." „Nog wat wijn," zei monsieur Bouc, haastig inschenkend. „Je bent jezelf niet, mon cher. Het is misschien je digestie." Het is waar," zei Rairot, dat het eten in Syrië misschien niet ge schikt was voor mijn maag." Hij dronk van zijn wijn. Dan, achterover leunend, liet hij zijn blik nadenkend door de restaura tie-wagen gean. Eehalve zij, zaten er dertien mensen en zoals mon sieur Bouc gezegd had, van alle nationaliteiten en standen. Hij begon hen te bestuderen. Aan de tafel tegenover hen za ten drie mannen. Ze reisden, ver_ moedde hij, ieder afzonderlijk en waren slechts zo bij elkaar gezet door het feilloze oordeel der kell- ners. Een grote, donkere Italiaan be werkte zijn tanden met gusto. Een magere, netto Engelsman tegen over hem, had het uitdrukking loze, afkeurende gezicht van de ;oed-gedresseerde bediende. Naast de Engelsman zat een grote Ame rikaan, misschien een handelsrei ziger. „Je moet 't er dik opleggen," zei hij luid. De Italiaan legde zijn tanden stoker weg om breed te gesticu leren. „Vast", zei hij. „Dat zeg ik ook altijd." De Engelsman keek uit het raam en kuchte. Poirots blik ging verder. Aan een klein tafeltje, heel recht, zat een van de lelijkste oude dames, die hij ooit gezien had. Het was een gedistingeerde lelijkheid, eerder betoverend dan stuitend. Ze zat kaarsrecht. Om haar hals droeg zij een collier van heel grote parels, die, on waarschijnlijk als het scheen, echt waren. Haar vingers waren overdekt met ringen. Haar sabel bonten mantel was teruggeduwd van haar schouders. Een heel kleine, dure, zwarte toque was afschuwelijk onflatteus bij het gele padachtige gezicht er onder. Ze sprak nu tegen de kellner op een duidelijke, hoffelijke, maar volkomen autocratische toon; „U wilt wel zo goed zijn in mijn coupé een fles mineraalwater en een groot gias sinaasappelsap te plaatsen. En ook te zorgen dat ik gebraden kip zonder saus krijg voor het diner van vanavond er wat gekookte vis." De kellner antwoordde eerbie dig dat het gebeuren zou. Ze gaf een lichte, bevallige hoofdknik en stond op. Haar blik ving die van Foirot en ging over hem heen met de nonchalance van de ongeïnteresseerde arristo- cratie. „Dat is prinses Dragiloff', fluis terde monsieur Bouc. „Ze is een Russin. Haar man heeft al zijn geld vóór de revolutie in het bui tenland belegd. Ze is verbazend l ijk. Een cosmopolite." Poirot knikte. Hij had gehoord van prinses Dragiloff. „Ze is een persoonlijkheid," zei monsieur Bouc. „Zo lelijk als de nacht, maar ze iaat zich gelden. Vind je niet?" Poirot stemde in. (Wordt vervolgd.) schot uit Sluis het openingswoord spreken, dat gevolgd werd door een kort propagandistisch woord van de heer J. van Sprakelaar uit Rotterdam. Het verdere gedeelte van de avond wei d verzorgd door het Vara-revuegezelschap, dat in een vlot tempo de revue „Als de haan kiaait" voor het voetlicht bracht. Het zeer gevarieerd en door de bezoekers gewaardeerd programma van kleinkunst boei de de aanwezigen van het begin tot het eind en wei den de artisten na elk door hen gebracht nummer met een welverdiend applaus be loond. Aan het eind van deze geslaag de avond bood de voorzitter aan de dames van het gezelschap een „Eenhoorn"-lepeltje aan. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor werktuig bouwkundig ingenieur onze stad genoot W. A. Goethals (Zand straat). Carnavalsfeesten ten einde. Dinsdag tegen middernacht had zich een grote menigte, ver kleed en niet verkleed, op het martkplein verzameld om getui ge te zijn van de sluiting van de Sasse Carnavalsfeesten. Onde. het zingen van „Moeder onze kraai is dood" weid een namaak kraai uit een hoge mast gehaald. Burgemeester Den Boer alsmede Prins August II en zijn gevolg hadden zich boven op een garage opgesteld alwaar de Prins de macht weer overdroeg aan de burgemeester. Beiden trachten zich zo goed en kwaad dat ging verstaanbaar te maken aan de nog in feeststemming verkeren de menigte. Met Bengaals vuur werden tenslotte de Carnavals feesten uitgeluid. Werkbezoek aan H-eille. Vrijdagavond gaat de gemeen teraad een bezoek brengen aan de wijk Heille teneinde aldaar, evenals voorgaande jaren een be spreking te houden met de leden van de z.g. „wijkraad" en de ove rige bevolking van deze voorma lige grensgemeente om de diverse problemen van deze afgelegen streek onder ogen te zien en zo mogelijk tot een oplossing te brengen. Biljartvereniging- „Central" De in het gelijknamige clublo kaal gehouden jaarlijkse feest avond van de biljartclub „Cen tral" ging vooraf door een onder linge wedstrijd, waarin liet bete re spel van haar Belgische leden opviel. De uitslag was 1. J. Vis ser te Knokke en 2. F. Hermans te Hoecke. Na afloop verenigden de leden zich aan de traditionele feestmaaltijd. Nederlandse kustvaarder had moeilijkheden. De Nederlandse kustvaarder „Merwestad", groot 351 b.r.t. en gebouwd in 1950 voor de rederij Laakborg te Rotterdam, is don derdagmorgen vroeg bij Westka- pelle in moeilijkheden gekomen. Het schip kreeg machineschade en seinde omstreeks vijf uur om sleepbootassistentie. Uit Vlissingen voer de „Scal- dis" uit, die heeft vastgemaakt en het vaartuig naar Rotterdam bracht. Tragisch. Gistermiddag omstreeks 2 uur reed in de Axelsestraat op haar bromfiets de 63-jarige mevr. Ale- wijnse-van den Broeke. Ter hoog te van de Brouwerijstraat kwam zij door onopgehelderde oorzaak te vallen. Nadat zij weer was op gestaan en haar kleren wat had geordend wilde zij weer op haar bromfiets wegrijden, doch plotse ling zakte zij ineen en bleef op de straatweg liggen. Direct snel den velen toe om hulp te verlenen en werd dokter Verboom gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse was en de eerste hulp verleende. Hierop werd meviAlewijnse in de nabijgelegen woning van de heer L. Verberkmoes binnenge bracht, waar zij enige ogenblik ken later overleed. Met de autobestelwagen van de heer Slabbekoorn werd de ovei- ledene naar haar woning te Zaamslag-Veer overgebracht. Hei gebeurde verwekte zowel te Zaamslag als op het Veer grote ontsteltenis. Interessante Coniactavond. Woensdagavond werd door de afd. Zaamslag der Z. L. M. en de afd. Terneuzen van de Bond van Plattelandsvrouwen bij de heer Van der Veke, de jaarlijkse con tactavond gehouden, welke zeer goed bezocht was. Het L. J. G.-orkest van Hoek, onder leiding van de heer Tony van Dixhoorn, verleende zijn medewerking door het ten geho re brengen van enige mooie num mers, waarbij als jodelzanger op trad de heer G. Dees. De spreekster van deze avond was mej. J. Mol uit Kamperland, die een causerie hield over haar bezoek aan de Verenigde Staten en deze verduidelijkte door het vertonen van praentige kleuren dia's. Mej. Mol had dit bezoek ge bracht in het programma der uit wisseling der plattelandsjonge ren uit alle landen der wereld. In de 6 maanden, die zij in de Verenigde Staten heeft doorge bracht, heeft zij dit enorme land van oost naar west doorkruist. Om een vooi beeld van de af standen te geven deelde mej. Mol mede, dat zij, na te New York te zijn aangekomen, 7 dagen achter een in een bus reed om naar de staat Washington te rijden. Deze staat is vijfmaal zo groot als Ne derland en heeft een bevolking van slechts 2 miljoen personen. Daar zij, overeenkomstig het reisschema, niet langer dan drie weken bij dezelfde familie ver bleef, heeft zij met vele families kennis gemaakt, die haar overal met grote gastvrijheid ontvingen. In verband met de afstanden werd vele malen gebruik gemaakt van het vliegtuig. Er zijn dan ook boeren, die zelf over een vlieg tuig beschikken, meestal 'n Piper- Cub. De Amerikaanse boeren zijn ingesteld op mechanisch wer ken en meestal doet de boer met zijn hele gezin het werk. Paarden zijn er zeer weinig meer in ge bruik en dan meestal nog als rijpaard. Er is in Amerika maar één plattelandsjongeren orga satie, die als embleem klaver vim heeft, met in ieder blad de 1< ter H, de eerste letter van hak, hoofd, handen en gezondheid. Tussen de jonge farmers wor den grote wedstrijden gehouden, o.a. in het opfokken van vee, enz. Door enkele grote concerns, zo als General Motors, Singer, Ford en Chrysler worden hiervoor zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld. Nadat mej. Mol nog enkele ge stelde vragen had beantwoord, werd zij door de voorzitter har telijk dank betuigd voor haar in teressante causerie, waarna hij deze gezellige en leerzame bijeen komst sloot. Filmvoorstellingen Zuidzande heeft de laatste da gen in het teken van de film geleefd. Eind vorige week gaf het Oranje-Comité een voorstel ling met kleurendia's, van ver schillende zaken die op het dorps leven betrekking hebben, zoals schoolreizen, reis van ouden van dagen en dorpsfeesten. De be- langsteling voor deze avond was zeer groot en de vertoonde plaatjes vielen zeer in de smaak. Het Oranje-Comité heeft ge sterkt door deze mening, beslo ten met dit werk door te gaan. Zaterdagavond werd vervol gens de traditionele Rode Kruis- filmavond gehouden, met als hoofdnummer de film „Zwervers der 20e eeuw", terwijl maandag avond door de kerkeraad dei- Nederlands Hervormde gemeen te een filmavond werd gehouden waar de „Lutherfilm" werd ver toond. Voor deze beide avonden bestond eveneens een goede be langstelling. Tenslotte volgde dinsdagavond nog een herhaling van de ver toning van de kleurendia's, waar voor wederom een grote belang stelling van de zijde van de Zuid- zandse bevolking werd getoond. Benoeming Tot bestelier in vaste dienst bij Schoondijke, werd benoemd de heer J. Allaart te Zuidzande, thans hulpbesteller alhier. Het Libanese kabinet heeft woensdagavond besloten de on schendbaarheid van rechterlij ke ambtenaren voor de tijd van één jaar op te heffen. Dit besluit is genomen om de rechterlijke macht te zuiveren. Er is n.l. gebleken, dat ambte naren, onder wie de procureur- generaal van een gerechtshof, betrokken zijn bij een schan daal over exploitatie van gehei me bordelen. Het onderzoek heeft aange toond, dat ruim vijftig dossiers over ontvoering en gevangen houding van meisjes waren ver dwenen. Een deel ervan is bij de procureur-generaal terugge vonden. DE „RENATE LEONHARDT" Dezer dagen is in Utrecht een vergadering gehouden, waartoe ruim 400 aandeelhouders van de coöperatieve bergingsvereniging „Rcnate Leonhardt" waren uitge nodigd. Deze uitnodiging was ver zonden door een voorlopig comité van aandeelhouders, bestaande uit zes personen. Voor het meren deel zijn dit gewezen „voorlopi ge" bestuursleden, die sinds 18 augustus 1955 contact hebben on derhouden met de ondernemer- beheerder der vennootschap on der firma, de heer P. Visser uit Wijde Wormer. Zoals bekend heb ben 3300 Nederlanders in totaal circa 450.000,in deze onder neming gestoken. Uitvoerig, zo deelt men van de zijde van het comité mede, is van gedachten gewisseld over de gang van zaken en de mogelijkheden die men nog ziet tot berging. Bin nen enkele weken zal op verzoek van een aantal aandeelhouders, onder wie de leden van bovenge noemd comité, een buitengewone ledenvergadering worden bijeen geroepen. Hiertoe is statutaire medewerking gevraagd en zullen binnenkort convocaties aan de leden-aandeelhouders worden toe gezonden. GEI.D UIT ER VERDUISTI De Apcldoornse po 29-jarige tuinder N houden, omdat hij verdacht een bedr veer 13.000,- te het lord uit de nalatensi grootvader ten nade dere erfgenamen. To op de dag van overli grootvader vcrschee iatenschap vast. te - do drie geldkistjes tientallen guldens te verwondering van d Zij vertrouwden de dat zij meenden, da der die bij B. woon geld had. Zij namen de arm en B. beleen het geld te hebben Hen derde deel ervai hen opgemaakt, te v/eerde de rest in hebben verbrand oi bezwaard voelde. 1 wordt nog voortgez- DRIELING GI TE ZWOL Mevrouw M. Huil to Zwolle heeft loven geschonken a ling. Drie jongetjes, Jan Teun, Dirk Le> han hebben gekregi ele drieling is de he( kamp, bureauchef i.isselse Landbouwrr Twee der kinde Twee der kinderei dag overleden. DOCR BROJ AANGEREDEN EN De 67-jarige mev Heerde is woensdai streeks halfnegen t J 6-jarige bromfiets F,pe aangereden ei liep langs de kant toen zij plotseling achterop komende werd aangereden. I een onderzoek in n< van het ongeluk. AANGEHOUDEÏ OPLICHTING EN IN GESCH! De politie heef lichting en valsheh tot een bedrag vat gehouden de 34-; man-uitvoerder A. was in betrekking maatschappij. B. 1 administratie en meer arbeiders in dan in werkelijkh was. De inhoud v; jos der gefingee stak hij dan in eig dien heeft hij zich waarin zich 300 ZATERDAG 22 HILVERSUM I Gym.; 7.20 Gram. Gram.; 9.00 Voor Waterstanden); 10 Morgenwijding; 10 ziek; 10.45 Euiten 11.00 Hoorpsel met Cello en piano; 1 zang; 12.30 Land- meded.; 12.33 Grai 13.15 Vara-varia; 1 ork,; 13.45 Sportpr ft jeugd; 14.35 Lie Boekenwijsheid; 1 18.35 Fries progr, philharm. ork.; 16 Lichte muz.; 17.30 en comm.; 18.20 Li Regeringsuitz.; 19 staalkaart; 19.30 Idem; 20.05 Schefc progr.21.45 Soc. Opsporing verzoch spel; 23.00 Nws Lichte muziek. HILVERSUM II 7.10 Gr.; 7.15 De 7.45 Morgengebed 8.00 Nws; 8.15 Gr de huisvrouw; 10.01 ♦ers; 10.15 Gram. zestig? 11.00 Voor Gram.; 12.00 Mid Gram.; 12.30 Land -meded.; 12.33 Gra new ijzer; 13.00 Nv. 13.20 Gr.; 13.30 Voor de jeugd; 14 14.40 Boekbespr.; Harmonie-ork.; 1. letteren en kunsti nenkoor; 16.00 16.50 De schoonhi 'iaans; 17.20 Spo De springplank; 1 ziek; 18.00 Jourr 18.10 Gram.; 18.1 nenhof; 18.25 Stri hu mijn geval; 1 Comm.; 19.15 Kaï Caus.; 20.25 Act. ■aan; 20.45 Gram 21.50 Lichte muz den de zondag in gebed en liturg. 23.15 Nieuws in Nouveaté's. BRUSSEL: 12.( T/eerber.12.34 G tief; 12.45 Gram.; Radio-almanak; 1 «aal; 15.00 Gran deonspel; 15.30 G oordeonspel: 16.0 Orkestconc.; 16.4 17.00 Nws; 17.10 lit. kal.; 17.20 Liti 17.30 Gram.; 18.0C d. soldaten; 19.00 20.00 Cabaret; 21 Amus. ork.; 22.0< Verzoekprogr.; 2 Dansmuziek,

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2