De gebeurtenissen in Indonesië ongarije Produktschap voor pluimvee en eieren dag 20 februari 1958 erknieuws. IRKDIENST nenlands Nieuws BILJARTEN Donderdag 20 februari 1958 DE VRIJE ZEEUW VOETBAL De steun van Midden- en Noord-Celebes aan Midden-Sumatra NASUTION VERKLAART DE REVOLUTIONAIRE RADEN ONWETTIG de philippijnen en de gebeurtenissen in indonesië ROYCO-soepenrijk van inhoud, rijk van smaak! VERMIST AMERIKAANS VLIEGTUIG OP DE VESUVIUS GEVONDEN BEURSO VERZICHT BOD OP ALLE AANDELEN HOYNG Beursindices Nabeurskoersen e dagelijks nog mensen its de vrijheid van hun treefden, tot zware gc- straffen worden veroor- proeessen die onder het n gerechtigheid slechts :em van politieke onder- vertegenwoordigen", rapport blijkt dat er ds verkorte procedures gehouden, waarvan en- ar gesloten deuren. „De i zijn in vage bewoordin. oh reven en de bestraf- zwaar". s het rapport heeft Ja- ir op 1 september van 't ar voor radio-Boedapest „Wij werken met onze ind en houden 't pistool k-^r. En we zullen men- tegenwerDinsren maken eeven. Al wie tegen het ebelleert zal de gevolgen moeten dragen AXEL. /ereldvrouwengebedsdag lhier vrijdagavond te 8 >uden in de Gereformeer- (Pironstraat). DERDAG 20 FEBR. 3EREF. GEMEENTE, •n: 7 uur, eerw. heer nburg, van Utrecht. ÏEED IN HET WATER R BLEEF DRIJVEN it de auto van de arts H. uit Nieuw-Weerdinge, ravond het Weerdinger m eed, bleef drijven zijn persoonlijke ongelukken on konden omstanders rige zoontje van de arts, in de auto zat. bevrijden, ongetje, Rudi, bevond itrneks vijf uur met zün buurmeisie Margriet L. ivagen, die geparkeerd 'gs het kanaal. Plotseling e auto echter te rijden, het kanaal af. Het meis- er nog uit te springen, jongen ging met de auto al in. ks het geopende portier wagen drijven naar de van het kanaal, waar n gered kon worden. EE TANKSCHEPEN IN BOTSING. agavond zijn in de mond Waalhaven te Rotterdam ikschepen met elkaar in 'ekomen. Het betrof hier ;rlandse rpotorschin „Es,- "land 59", groot 547 b.r.t., met stookolie en. het lege ïotorschip „Essen 834". jenoemd schip, dat van kwam, wilde de Waal- idraaien, maar botste op Nederland", die van wam. itse schip liep aan stuur- ie een gat op van onge- m2. Het dreigde te zin- ar is door een pomphoot zeven omhoog gezet. Van erlandse sch'p werd de ïgedeukt. J WIST WAT HM DOEN MOEST. het optreden van hun zoontje kon dinsdag en inbraak bij de familie ie Lindesingel te Rotter- rden verijdeld, ingen, die alleen thuis d om kwart vóór twaalf van gestommel in de ijn ouders waren bij de p bezoek. Zonder zich te n draaide hij het licht liftend in bed draaide hij lefoon, die naast zijn bed •t nummer van de buren, n vader naar huis kwam, de buitendeur openstaan, eek geforceerd te zijn. nbrekers was geen spoor bekennen. Er wordt niets het kampioenschap van Temeuzen iteravond gespeelde par- de kamp om de kam- tel 195S hadden tot uit- 20 150—150 rime lleman ■ten 'eman 18 150—43 e serie Van Damme met nboles. IE ENGELSE BEKER rhester United versloeg 'field Wednesday ester United heeft de de bekerwedstrijd uit de nde tegen Sheffield Wed- met 30 gewonnen. Bij eidde de ploeg met 10. INNAARS SCHONKEN IUIZEND POND. nnaars van de Engelse ooi van deze week, de mevr. Brockwell, hebben ruim 10.000) geschon- de nabestaanden van de 'ers van de vliegramp, 6 februari bij München ond. irockwell en zijn echtge- nog nimmer een voet- rijd hebben gezien, won- week het record-bedrag 028 pond sterling (meer iljoen gulden), de chèques zowel de mevr. Brockwell schonk - waren de eerste uit we chèque-boekjes, en de ie zij ooit van hun leven etekend. (Vervolg van le pagina.) VERZOEK VAN PADANG AAN DE K. P. M. De revolutionaire regering in Padang hoeft de K. P. 51. ge vraagd het scheepvaartverkeer niet Sumatra zo spoedig moge lijk te hervatten, meidt radio- Padang. In zijn boodchap aan de verte genwoordiger van de K. P. M. in Singapore, deelde de minister van Scheepvaart van de „revolutio naire regering" in Midden-Suma- tra mede niet te kunnen instaan voor de veiligheid van de K. P. M.-schepen in de wateren of havens, die niet onder contro le staan van de regering van Midden-Sumatra. Als wateren, die onder de con trole van Midden-Sumatra staan, gat de minister op: d\ westkust, de wateren tussen Ben.melen, op ngrens van Zuid-Sumatra, en Sabang bij de noordelijke punt van het eiland, en van de oost kust alle kustwateren met uit zondering van die bij de haven van Belawan. „Buiten dit gebied moet een en ander geheel aan uw eigen oordeel worden overgelaten", al dus de boodschap. De revolutionaire regering heeft aangeboden de 2.661 ton metende „Both" van de K. P. M. weer vrij te geven, als de maat schappij bereid mocht zijn de vaart op Sumatra te hervatten, aldus een woordvoerder van de K. P. M. in Singapore. De „Both" zou dan 110 Nederlanders kun nen meenemen, die Sumatra wil len verlaten. De K. P. M. was nog niet be reid commentaar te leveren op het verzoek. Op het ogenblik liggen nog 12 schepen van de K. P. M. werke loos in Singapore, na hun terug trekking uit de vaart in de Indo nesische wateren. Een ander schip ligt in Penang, terwijl 15 schepen zijn ingelegd op diensten in het Verre Oosten. MIDDEN-SUMATRA TRACHT OUDE OORLOGSSCHEPEN TE KOPEN. Volgens de „Straits Times" tracht de revolutionaire regering van Midden-Sumatra vijf vroege re Franse oorlogsschepen, die in Singapore liggen, te kopen. Het betreft hier de patrouillevaartui gen „Gironcourt", „Chavercon" en „Longarisse", alsmede de tankiandingsvaartuigen „Berna- dette" en „Jaur". Het blad meld de, dat vertegenwoordigers van de „rebellen-beweging" in Singa pore trachtten de eigenaren te vinden van- deze oude, reeds ont takelde oorlogsschepen,- die al meer dan een jaar in Singapore liggen. De schepen zouden con tant worden betaald. 5IIDDEN-SU5IATRA TRACHT TELEGRAAFVERBINDINGEN TE HERSTELLEN. Volgens uit Bukettingi ontvan gen berichten zoekt de regering van Midden-Sumatra naar een telegraafmaatschappij, die be leid is het telegraafverkeer voor haar te behandelen. In verband hiermede zeide een v oordvoerder van de Cable and Wireless Ltd niet te verwachten, dat zijn maatschappij bereid zal zijn zulks te doen. Cable and Wireless heeft een overeenkomst met de Indonesische centrale re gering en zal met deze regering zaken blijven doen, zolang zij de erkende regering van de Indone sische achipel is. MINISTERIE VAN VOOR LICHTING OVER NIEUW- GUINEA EN MIDDEN- SUMATRA. In een radio-uitzending van liet ministerie van Voorlichting heeft de Indonesische regering dinsdagavond ervoor gewaar, schuwd, dat als men de „destruc tieve pogingen van avonturiers in Padang" zou toelaten, zulks „de nationale potentie om West- Irian te bevrijden en een einde te maken aan de Nederlandse economische overheersing in In donesië zal verzwakken", aldus berichten in de Indonesische pers De indrukken, die president Soekarno tijden zijn jongste be zoek aan enkele Aziatische lan den heeft opgedaan, zo vervolgde de uitzending, zijn van „onschat bare waarde voor de voortzet ting van de strijd voor de terug keer van West-Irian". Met betrekking tot de gebeur tenissen in Midden-Sumatra, waarschuwde het ministerie van Voorlichting de bevolking kalm en waakzaam te blijven, en zich niet te laten beetnemen door lage 'ain de uitzending werden kolo nel Hussein en Prawiranegara beschuldigd van een taktiek van „agitatie en lasterlijke beschuldi gingen", met buitenlandse hulp, die erop gericht zijn het prestige van president Soekarno omlaag te halen. Het ministerie van Voorlich ting gaf de luisteraars de verze kering, dat de door de groep van Hussein en Prawiranegara ge schapen moeilijkheden zullen worden overwonnen, waaraan werd toegevoegd, dat de regering met beleid optreedt en zal optre den tegen hen, die de bestaande wetten hebben overtreden. AIOGELIJKHEID VAN LUCHTAANVAL OP PADANG? De commandant van de basis van de Indonesische luchtmacht te Padang heeft woensdagavond in een radio-boodschap, op de chef-staf van de luchtmacht te Djakarta een beroep gedaan, geen luchtaanvallen te doen uit voeren op de basis te Padang. De commandant te Padang zeide, dat zijn verzoek betrekking had op de aankondiging, woensdag ge daan door het hoofdkwartier van de Indonesische luchtmacht, via Djakarta-radio". De commandant van de luchtbasis te Padang zei de in zijn boodschap: „Terwille van de veiligheid van het perso neel van de luchtmacht, hun ge zinnen en degenen die in de na bijheid van het vliegveld te Pa dang wonen, richt ik tot U het verzoek, geen luchtaanval te on dernemen. Wij hebben niet het verlangen, de basis te verlaten". De boodschap werd uitgezon den door radio Buket Tinggi, Het commando van de Indone sische luchtmacht heeft in een aankondiging, die bij tussenpo- zen werd uitgezonden door radio Djakarta, aan al het personeel van de Indonesische luchtmacht te Padang het bevel gegeven, uit de buurt van de luchtbasis te Pa dang te blijven tijdens het over vliegen van vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht. Radio Bukit Tinggi deelde gis teren mede, dat tijdens een bij eenkomst van hoofden van rege ringsdiensten in de Minahasa, in Midden-Celebes, de deelnemers steun aan de regering van Mid den-Sumatra hebben beloofd. Voorts meldde radio Bukit Ting- gi, dat de officieren en onder officieren van het Indonesische leger in Noord-Celebes order hadden ontvangen zich in verbin ding te stellen met de regering in Djakarta, doch zij hebben daar aan geen gevolg gegeven. De stafchef van het leger in Djakarta, generaal-majoor Nasu- tion, heeft diverse revolutionaire raden in de buitengewesten on wettig verklaard. Hij noemde de Bantengraad in Centraal Suma tra, de Permestaraad in Celebes en de Garudaraad in Zuid-Suma tra. Nasution heeft de arrestatie be volen van de militaire autoritei ten in Noord-Celebes, die dinsdag oneervol ontslagen zijn wegens het partijkiezen voor de revolu tionaire regering. Ook heeft hij een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de civiele administra teur van Noord-Celebes, Manapo. In Zuid-Celebes hebben de mi litaire gouverneur, de militaire bevelhbeber en de regionale poli tiechef er gezamenlijk bij de be volking op aangedrongen kalm te blijven. Zij verklaarden te blijven bij het beginsel van het behouden van de integriteit van de staat in overeenstemming met de onaf hankelijkheidsverklaring. LK 7 W« Hifs? Dc Philippijnse minister van Buitenlandse Zaken, Felexberto Serrano, heeft woensdag medege deeld, dat de Philipijnse regering niet voornemens is het verblijf van Indonesische „opstandelin gen" in de Philippijnen te bekor ten. Hij zeide dit in antwoord op hem gestelde vragen. Op de vraag of de Philippijnse regering enigerlei officiële mede deling van de rebellenregering heeft ontvangen, antwoordde Serrano: „Mij is geen enkel ge val daarvan bekend". Voorts werd medegedeeld, dat de commissie voor anti-Philippijn- se activiteiten van het Huis van Afgevaardigden een onderzoek zal instellen naar de beweerde infiltratie in de Philippijnen van buitenlandse communistische stu denten, zulks in verband met be schuldigingen door een vertegen woordiger van de Indonesische opstandige beweging, dat Indone sische communistische studenten naar de Philippijnen zouden zijn gezonden om invloed uit te oefe nen op daar studerende andere Indonesische studenten. In kringen van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken is woensdag het vertrou wen uitgesproken dat de Phillip- pijnse regering niet zou toestaan dat Indonesische opstandelingen de Philippijnen gebruiken als ba sis voor hun acties tegen de re gering in Djakarta, zo heelt het Indonesische persbureau „PIA bericht. In deze kringen werd dit medegedeeld naar aanleiding van de acties van Ventje Sumual en zijn collega's op de Philippij nen. Volgens „PIA" had men in deze kringen gezegd, dat de Phi lippijnse regering de veiligheids diensten had opgedragen de re bellen te waarschuwen hun ac ties tegen de regering in Djakar ta gedurende hun verblijf op de Philippijnen te staken, anders zouden zij zich blootstellen aan uitwijzing. De Philippijnse regering dachl niet aan erkenning van de op standelingenregering van Mid den-Sumatra, zo werd in deze kringen medegedeeld. De export van pluimveehoude- rijprodukten in januari '58 heeft die van dezelfde maand van het vorige jaar met ruim 2 miljoen gulden overtroffen. Dit deelde de vice-voorzitter van het produkt schap voor pluimvee en eieren, de heer H. Kikkert, mede tijdens de woensdag in Utrecht gehou den vergadering van het bestuur van het produktschap. Het betuur herdacht het op 17 febr. j.l. plotseling overleden be stuurslid, de heer A. M. Jochem- sen, die de leeftijd van 47 jaren bereikte, Ir. J. G. Tukker, voor zitter van het produktschap, was wegens ziekte verhinderd de ver gadering bij te wonen. Uit het export-overzicht over de maand januari, dat de voorzit ter verstrekte, bleek voorts, dat het in die maand uitgevoerde aantal consumptie-eieren met on geveer 30 miljoen stuks beneden het aantal van januari 1957 is ge bleven. Dank zij de thans geldende betere prijzen was er echter een meer-opbrengt van bijna ander half miljoen gulden. Het aantal uitgevoerde consumptie-eieren is in vergelijking met januari 1957 sterk gedaald. Volgens het voor lopig exportoverzicht is in de maand januari totaal voor ruim 46 miljoen gulden aan pluimvee- houderijprodukten uitgevoerd. In januari 1957 bedroeg dit ruim 44 miljoen gulden. De voorzitter deelde nog mede dat het dage lijks bestuur van het produkt schap ter bestudering van het vraagstuk van de uitbetaling van eieren naar kwaliteit een com missie heeft samengesteld. Hier in hebben zitting twee leden-ver zamelaars, twee leden handela ren, twee leden als vertegen woordigers van de pluimveehou derij en een lid als werknemers vertegenwoordiger. De voorzitter van het produktschap, ir J. G. Tukker, werd als voorzitter van de commissie benoemd. Tunesië helpt Algeriinse opstandelingen, aldus correspondent van de „Times" Het Is zeker, dat Tunesië (1c Algerijnse opstandelingen helpt en aanmoedigt, zo sehrijft de spe ciale verslaggever van de Lon- dense „Times" in Tunesië. Zelfs al zou president Bourgui- ba het willen, dan zou het hem nog onmogelijk zijn, de strijd krachten van de opstandelingen, die zich in Tunesië bevinden, te ontwapenen of uit te wijzen. Tu nesië voert tot zijn rechtvaardi ging aan, dat het voor het Wes ten beter is, dat de Algerijnse op standelingen hun basis in Tunis hebben dan in Praag of Cairo, aldus de verslaggever. Hij is van oordeel, dat de Tunesische rege ring enerzijds bevreesd is voor een Franse overwinning in Alge- rië, omdat dat wel eens zou kun nen leiden tot een „herovering" van Tunesië door de Fransen, en anderzijds bang is voor een over winning van het Algerijnse „na tionale bevrijdingsfront", omdat daardoor Noord-Afrika wellicht in Pan-Arabiseh en pro-Russisch vaarwater zou kunnen komen. Kortom, alle vraagstukken be treffende Noord-Afrika zijn ten nauwste met de kwestie-Algerië verbonden, aldus de verslaggever van de „Times", Het Amerikaanse militaire vlieg tuig dat sedert zaterdag met 16 man aan bcord wordt vermist, is teruggevonden op de Vesu vius, de vulkaan bij Napels. Het toestel, een tweemotorige Dakota, was op weg van Land- stuhl in West-Duitsland naar Istanbul. Het werd vermist kort nadat het van Napels Was opgestegen. Het wrak ligt op de steile noor delijke helling van de Vesuvius. De reddingsploeg die onderweg is, heeft met slecht weer en mist te kampen. Aan boord van het toestel be vonden zich zeven bemannings leden en negen passagiers, allen Amerikaanse militairen. Het wrak ligt op een hoogte van 1432 meter op de Somma, een van de twee toppen van de Vesuvius. Deze top ligt op slechts 15 km van Capodichino, het vliegveld van Napels. Men denkt, dat het vliegtuig motorstoring heeft gehad, daar de ligging van het wrak erop schijnt te duiden dat het toestel naar Napels wilde terugvliegen. Het zicht was zaterdag, de dag waarop het toestel neerstortte, zeer slecht en de piloot heeft de Vesuvius daardoor waarschijnlijk niet gezien.. Ook moet de radio aan boord van het toestel niet hebban ge werkt, anders zou de piloot zeker zijn routewijziging hebben laten weten. Alle inzittenden dood aangetroffen De zestien inzittenden (allen Amerikanen) zijn dood aangc- tro'fen. Dc hulpploeg, die hun dood vaststelde, kwam in dc mid dag hij liet wrak aan. Het grote nieuws dat gister middag op de beurs de ronde deed was, dat een aanbod wordt gedaan op alle aandelen van de N.V. Hoyng te Amsterdam tot de koers van 110 procent. De laatst gedane notering ter beurze was 75 procent. In ver band met bovenvermeld bod op deze aandelen kwam er gisteren geen notering tot stand. Aandelen Èscomptobank wer den gistermiddag in een open hoek verhandeld op een prijs van 36 procent ofwel ruim 100 procent lager dan de laatst ge dane notering van een hele lange tijd geleden van 143 pro cent. Tussen deze twee noterin gen is geen koers tot stand ge komen. Na op 36 procent te zijn verhandeld steeg de koers snel en bleven de aandelen 44 bie den en 50 laten. De aandelen gaan in stukken van 400 roe- pia's per aandeel. De waarde van de roepia's is indertijd door de vereniging van de effecten handel vastgesteld op 3 roe pia's is een gulden. Aandelen Kon. Olie gaven •"'steen min of meer de toon n voor. het koersverloop van N internationale waarden. De ndelen lagen op 148.50 bijna 2,— hoger clan de slotprijs van dinsdag, doch bleven nog circa een gulden beneden pariteit New York. De handel bleef evenals de vorige dagen be perkt. De arbitrage kon weinig uitrichten en het publiek hield zich grotendeels afzijdig. De koersstijging van de aandelen was hoofdzakelijk een gevolg van de betere slotkoers van de aandelen in Wallstreet. In sympatie met de betere stemming in de oliehoek waren aandelen Unilever beter op 340' 'i tegen de vorige dag als slotprijs 338', 2. Aandelen Phi lips lagen opmerkelijk goed in de markt. Deze aandelen wor den door het buitenland ge kocht. Na een opening op 246 steeg de koers tot 248' 2 tegen dinsdag 245' 3. A.K.U.'s lagen eveneens goed in de markt op 153, plus lVa procent. K.L.M. min 50 cent. De scheepvaarten openden in het algemeen prijshoudend. Aandelen K.P.M. konden tot 104' 2 plus 1 procent aantrekken mede in verband met het be richt, dat de tegenregering in Midden-Sumatra aan de K.P.M. heeft verzocht, de scheepvaart diensten op Sumatra weer te willen hervatten. Aandelen Nie- velt Goudriaan en Holiand- Amerikalijn konden zich even eens 1 procent verbeteren. In de cultures was het giste ren zeer rustig en voor Verenig de Deli's en H.V.A.'s 1 procent lager terwijl Amsterdam Rub bers vrijwel onveranderd no teerden. Staatsfondsen lagen wederom vast in de markt speciaal op de gepubliceerde gunstige week staat van de Nederlandsche Bank, de staffellening lag op 86U, 's hoger terwijl ook het kortlopende papier vast in de markt lag. Rentespaarbrieven werden vernomen op 102'/a (102V4). 17/2 18/2 18/2 Int. concerns 253.01 248.78 251.15 Industrie 135.38 134.83 134.57 Scheepvaart 123.82 123.40 124.03 Banken 112.11 110.97 109.83 Ind. fondsen 67.62 66.79 66.42 Algemeen 179.07 176.72 177.68 Kon. Olie: 149.60-146.80 148.65 Unilever; 339 (339%) Philips: 247 (24814)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3