Uit de Provincie De ge in Nieuwe burgemeester van Middelburg aeinstalleerd Rapport over Hongarije Amerikaanse hulp aau het buitenland zierikzee RECKT3ZAXEN KERKDIENST HET WEER Binnenlands Nieuws BILJARTEN VOETBAL de philipp DE VRIJE ZEEUW Donderdag 20 februari 1958 DE OESTKRPKOEVEN IN ZEEEAND. De „Commissie van Dertien" in Yerseke heeft zich met een memorie tot de regering en het provinciaal bestuur van Zeeland gericht, waarin zij een uiteenzet ting geeft van haar ommezwaai in verband met haar standpunt ten aanzien van de oesterproe- ven in de Zeeuwse wateren. Zoals bekend stelde zij tijdens behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer een schade vergoedingsregeling voor de oesterkwekers primair. De com missie komt tot een conclusie, die, zoals zij verklaart, door de grote meerderheid der kwekers wordt gedeeld: a.) De schadevergoeding moet primair worden gesteld: b.) De schadevergoeding moet los staan van de proeven in het Veersegat en de Grevelingen. c.) De oester verenigingen hebben geen be zwaar tegen het nemen van proe ven, maar zij willen daarvoor geen verantwoordelijkheid aan vaarden. d.) De proeven voor het kunstmatig verwateren van mos selen in Zeeland worden als noodzakelijk beschouwd tot be houd van de mosselexport, e.) De taxering van de waarde en in komsten der bedrijven dient te geschieden over een periode van tien jaar, voorafgaande aan het tijdstip, waarop de Deltawet is aangenomen, TERNEUZEN. Duits schip aan de grond gelopen. Het Duitse schip „Blanken- steyn", groot 8053 b.r.t., gebouwd in 1956, van de Norddeutsche Lloyd, is woensdagavond om streeks zes uur in de Wester- schelde ter hoogte van boei 39 (Biezelingse Ham) aan de grond gelopen. Het schip was van Ant werpen op weg naar zee. Zowel uit Terneuzen als uit Vlissingen voeren sleepboten ter assistentie uit. AXEL Vergadering Ned. Christen Vrouwenbond. Dinsdagavond om 8 uur verga derde de afdeling Axel van de Nederlandse Christen Vrouwen bond in het Torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk, onder leiding van mevr. M. Boorde Graaf. Zuster A. Voorn, uit Middel burg, die werkt voor de aldaar gevestigde dienst „Geestelijke Volksgezondheid','., gaf een uit eenzetting over de werkzaam heden van deze dienst. Zij ver telde heel wat over de behande ling van geestes-zieken in vroe ger eeuwen. „In het begin van de 19e eenw". aldus so'."ekster, „kwam men tot het inzicht, dat e. wat voor die mensen gedaan moest worden en dat ook zij recht op verzorging en behande ling hadden. Eerst later is men begonnen met inrichtingen voor deze mensen te bouwen. Tegen woordig beschouwt men hen meer als zieken, dan als uitgesto- tenen der maatschappij. De gees telijke volksgezondheid houdt zich voornamelijk bezig met de nazorg van uit inrichtingen ont slagen patiënten, zodat zij, indien enigszins mogelijk, weer in de maatschappij kunnen worden op genomen. Ook de voorzorg van de patiënten vormt een onder deel van deze tak van dienst". Zuster* Voorn kreeg nog enke'e vragen over haar onderwerp te beantwoorden. Het was voor de aanwezige dames een zeer leer zame avond. Uitvoering Z. V. U. Onder auspiciën van de Z. V. U. wor.u m T'et Cent 'urr" t° Axel ,.Hedda Gabler" van de Noorse schrijver uit de vorige eeuw Hen drik Ibsen opgevoerd. Het Nieuw Ned. Toneelgezel schap gaf van dit werk van Ibsen een technisch knappe uitvoering. Dat Ibsen in de vorige eeuw heeft geleefd en de fantasie, van het publiek hierop afgestemd dient te zijn, kunnen de spelers ook niet helpen. Alles ademde van een voorbije tijd f décors, kap- werk, grime en costuums) en dit deed de bezoekers zich gemakke lijker zich daarnaar te verplaat sen. Maar één ding is werkelijk ge bleven ook nu, het probleem „Mens". Dat in Ibsens tijd de vooroordelen en de kleinburger lijkheid minder meewerkten om zielsconflicten op te lossen zal wel zo zijn. Maar nu wordt er toch ook vaak behagen geschept om in het diepste van de mede mens te kijken. Wij vroegen ons bij het volgen van dit toneelwerk in het algemeen iets hoger zijn. wel eens af „wat is de waar heid?" en dit pleit toch wel voor het bijzonder goede spel van allen. Jammer, dat de zaal minder dan anders bezet was. De aanwe zigen brachten aan het einde een daverend applaus aan de spelers, dat uitgroeide tot een ovatie toen Rie Gilhuizen, die de titelrol op meesterlijke wijze vertolkte, daar na nog eens alleen voor het open doek verscheen. AARDENBURG Koninklijke onderscheidingen Bij Koninklijk Besluit is ver leend de aan de orde van Oran- je-Nassau verbonden eremedail le in zilver, aan P. J. Hernre, oud-dirigent, in brons, aan A. P. Hermie en C. Marteijn, leden van de muziekvereniging „Elk naar zijn krachten"' te Sint Kruis, wonende aldaar. NIEUWVLIET Vergadering Groene Kruis. Maandagavond hield het Groene Kruis afd. NIeuwvliet haar jaar vergadering onder voorzitter schap van de heer Iz. de Hullu Basting in de Stadsherberg al hier. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter 't afgelopen jaar 1937 dat met zijn bestedings beperking zelfs op deze zo nodige sociale instelling als Wijk- en Kraamverpieging zijn domper heeft gezet, gezen de verlaging van de rijkssubsidies, die doorge voerd zullen worden in de beta ling van het salaris van de Wijk verpleegster. Verheugend is het daarom dat de financiële toestand der vereniging zo goed is, aange zien er anders weer aan een ver hoogde contributie gedacht sou moeten worden. Dank werd ge bracht aan het gemeentebestuur dat zo welwillend is om gratis een lokaal van het oude school gebouw af te staan aan de Ver eniging als opberglokaal van de materialen van het Groene Kruis en als consultatiebureau voor het Groene Kruis. Met de zustervereniging te Groede is een nieuwe regeling aangegaan betreffende de beta ling in de wijkverpleging. Door het bestuur is tevens een kleine vergoeding toegekend aan de penningmeester voor het vele werk aan deze functie verbonden. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering goedge keurd. Hierna werd het jaarverslag voorgelezen, waaruit bleek dat de verplegingsartikelen in 1957 be langrijk zijn aangevuld. De reke ning en verantwoording over '57 werden in orde bevonden met aan inkomsten een bedrag groot 3767,38 en aan uitgaven een be drag van 2193,94, aldus een ba tig saldo van 1573,44. Voor de verkiezing van de pe riodiek aftredende bestuursleden Iz. de HulluBasting (voorzit ter) en D. Luteijn (bestuurslid) las de secretaris nog een brief voor van de heer Iz. de Hullu— Basting, die de vereniging mede deelde dat hij om persoonlijke redenen zich niet meer verkies baar stelde, hetgeen door de ver gadering betreurd werd. Hierna werden de heren D. Luteijn ne P. DhondtRisseeuw als be stuursleden gekozen, waarbij na de afloop van de vergadering de heer H. Brakman door de be stuursleden als voorzitter werd gekozen. Na ae rondvraag dankte de secretaris namens bestuur en le den de heer Iz. de HulluBasting als aftredend voorzitter en be stuurslid voor het vele goede werk dat hij in de afgelopen drie jaar dat hij voorzitter was van de vereniging heeft verricht, waar na de vergadering gesloten werd. SAS VAN GENT. De carnavalsviering o;: de film. Reeds morgen en zaterdag wordt in het Olympia-theater alhier in uurvoorstellingen vertoond de uitgebreide filmreportage van de door Polygoon opgenomen carna valsviering te Sas van Gent. Hierdoor zal men deze feestda gen nog eens, en vermoedelijk beter dan tijdens het persoonlijk bezoek, kannen meemaken en zal menigeen zichzelf op het witte doek in het Olympia-theater zien verschijnen. IJZENDIJKE „Flandria" in „Ankers Los". De Phil-Harmonicaclub „Flan dria" iso p weeen radio-orkest te worden. Het bestuur heeft de zer dagen met de Belgische Ge westelijke Radio-Omroep een con tract afgesloten om haar mede werking te verlenen in het pro gramma van deze omroep, geti teld „Ankers Los". Vrijdagavond trekt „Flandria" naar Gent om in Oud België in dit programma mede te werken. Dit programma zal voor de eer ste maal door het N. I. R. in haar Gewestelijke Programma's wor den uitgezonden op dinsdag 25 februari des avonds te 20 uur. Op 31 maart treedt zij voor de AVRO op. Zonder tijdaanwijzing. De IJzendijkenaren weten van geen tijd meer en dat ondanks drie torenuurwerken, die men rijk is. De uurwerken van het Gemeentehuis en van de Nee'.. Herv. Kerk weigeren reeds jaren hun dienst. Thans is ook het uur werk in de toren van de R. K. Kerk in staking gegaan. Alleen de schoolkinderen vinden dit niet erg, want als zij te laat op school komen is de stilstaande klok hiervan de oorzaak. KOSTEN AFDAMMING WESTERSCHELDE DOOR MINISTER ALGERA GERAAMD OP 1 MILJARD Minister Algera heeft gistermid dag in de Tweede Kamer naar aanleiding van het denkbeeld van afdamming vin de WeSler- sclielde gezegd, dat verwezenlij king van dit denkbeeld 'n com plex reusachtige werken zou meebrengen, waarvan de kos ten zullen liggen in de orde van grootte van een miljard. Spr. heeft geen aanleiding om met België samen een onderzoek in te stellen. T.a.v. de opmerkingen over een helikopterverbinding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Rotter dam verwijst spr. naar de me morie van antwoord. De heer Verkerk lA.R.) vroeg de minister of wanneer het slechts zou gaan om enkele tienduizenden hij blijft bij zijn afwijzende houding ten aan zien van een helikopterverbin ding tussen Zeeuws-Vlaanderen en Rotterdam. DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD Het prijsittdexcUier van liet levensonderhoud van hand- en hoofdarbeidersgezinnen, dat |>cr maand door het centraal bureau voor de statistiek wordt samen gesteld op basis 1951 100, ver toonde van medio december 1957 tot medio januari 1958 geen wij ziging. Het indexcijfer inclusief de A.O.W. bleef 123 en het index- c i"er exclusief de A.O.W. bleef 118. Voor de afzonderlijke groepen van de gezinsuitgaven traden v/el veranderingen op. Zo steeg bet indexcijfer voor voeding van 122 tot 123. Binnen deze sector nam het indexcijfer voor fruit vrii sterk toe, terwijl voort" prijsstijgingen optraden voor aardappelen. chocolade-artike len en verse vis. Het indexcijfer voor groenten daalde daarente gen, evenals de prijs voor eieren. Buiten de vcedingssector werd een prijsdaling waargenomen voor de kleding. Daar stond evenwel een stijging tegenover van de premies voor zieken fond-verzekeringen en voor de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. VRAGEN OVER MELK MET HOGER VETGEHALTE Het Eer:te Kamerlid de heer Haken heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening schriftelijk de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister het voor nemen om binnenkort over te gaan tot het verkoopbaar stel len van consumptiemelk met een lager en een hoger vetgehal te. zoa's in de pers, o.a. in „Het Vrije Volk" van 15 februari j.l. is medevodee'd? 2. Indien deze publikatie juist is. wat zal dan de prijs zijn, wel ke voor de melk met een hoger vetgehalte betaald moet wor den, daar in dezelfde publikatie werd medegedeeld, dat op deze melk de subsidie vn 4 cent per liter zal worden afgeschaft? 3. Is de minister s'rt ir^e te delen, waarom hij de voorstel len van het produktschan zui vel, om het vetgehalte van dc melk in zijn eeheel gelüdeliik te verhogen, met kan aanvaarden, zoa's ook uit genoemde publika tie bli'kf? 4. Is de minister niet met de ondergetekende van menin". dat, door de invoering van twee soor ten me!k juist de min^t draag- krachtigen, die nu reeds in het melkverbruik beperkt worden vrn de "ettere melk verstoken zullen blijven, gezien de hogere prijs, welke dan voor de vettere melk betaald zal moeten wor den? Do internationale commissie van juristen, die de Verenigde Naties va:i advies dient, heeft woensdag te Den Haag aan de pers inlichtingen verstrekt over liaa- derde rapport inzake Hon garije, dat b'nnen enkele weken zal verschijnen. De ondervoorzitter van de com missie, rar. A. J. M. van Dal, zei bij die gelegenheid dat het rap port in tegenstelling tot de in druk. die de huidige Hongaarse regering heeft getracht te vesti gen. aantoont dat het systeem van onderdrukking door middel van de wet in Hongarije onver minderd voortduurt. Het rechts bewustzijn van de wereld moet eraan worden herinnerd dat in U Koninkl. onderscheiding. Bij K. B. is benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nas- sau. de heer mr. C. J. B. du Croo, voorzitter van de vereniging Am bachtsschool voor Schouwen-Dui- veland, wonende te Zierikzee. De onderscheiding is de heer Du Croo gistermiddag uitgereikt door de burgemeester van Zierik zee, mf. F, Th. Dijckmeester. O Het carnaval in Caracas, de hoofdstad van Venezuela, heeft volgens voorlopige cijfers aan 4 personen het leven gekost. 514 mensen hebben verwondingen op gelopen. Na een vacature, die ruim zeven maanucu nee,t geuuuro, nceli Middelburg tnans weer een uur „emeester. In de uurgerzaal werd gister- m.ddag de ïueuwe burgemeester, ,iic do.,, ue wu>„ voornoen uurge- meester van Avereest, geins.ai- ,eerd noor ce iocooucgeuieesier, ue neer n. V». 'Aögeier. Wethouder Kögeler uitte in zijn instaiiatierede ae grote vreugue, die er heerst, uooruat er nu vooi mr dr BoiKestein, die naar iaeven- ter vert.oK, een opvolger is geko men. Hij verklaarde: „Ik kan u aan ook reeas aanstonds de ver zekering geven, dat uw komst zo wel bij net college van B. en W. als bij de raad, evenals bij de bur gerij, grote voldoening heeft ge wekt en met blijascnap is be groet. Ongetwijfeld heöoen er lij- uens de vacature, die aan de be noeming is voorafgegaan, veler lei wensen geleefd ten aanzien van de geestesrichting van de te benoemen burgemeester. Dat met uw benoeming in dit opzicht niet alle wensen in vervulling zijn ge gaan, is begrijpelijk, doen dit zou eveneens het geval zijn geweest met ieder ander, die in de plaats van u zou zijn benoemd, en het oehoeft voor u geen beletsel te zijn om met blijdschap en vreug de uw ambt te aanvaarden, orn aat uw komst de vervuiling bete kent van het alles overheersend verlangen naai' een volwaardige oezettmg van het ambt van eer ste burger van onze stad". Loco-ourgemeester Kögeler be lichtte ook ae grote toekomst, aie de provincie Zeeland en met na me ook Midaelburg, mee zal ma ken door de uitvoering van het delta- en het drie eilandenplan en de industrialisatieplannen, welke er bestaan voor het Zuid- Sloe. Eveneens belichtte hij de grenswijziging, die op Walche ren voor de deur staat. De financiële toestand van Middelburg is echter niet roos kleurig en hij merkte op. dat de nieuwe burgemeester bij zijn komst zich voor een lege schat kist ziet geplaatst, doch dat dit wel geen bijzonderheid zal zijn. Hij prees zich gelukkig, dat men dit jaar met een schone lei kon beginnen, omdat de begrotin: over het afgelopen jaar sluitena gemaakt kon worden, zij het dan ook met niet onbelangrijke opof feringen. De nieuwe burgemeester, mr De Widt, aanvaardde zijn ambt en sprak zijn eerste rede uit. „Met mijn komst hier is een einde gekomen aan een vrij lan ge periode waarin u, mijnheer Kögeler, het burgemeestersambt hebt waargenomen en ik meen te mogen zeggen, dat u het voor treffelijk hebt gedaan". Hij merkte op, dat het inder daad juist is, dat Middelburg nog etrekkelijk vreemd voor hem is, „och hij hoopte zich zo spoedig mogelijk in te leven in de histo rie, doch ook in de actuele pro blemen van Middelburg. „Niet wat wij gisteren waren, maar wat wij morgen gezamenlijk zul len doen, verenigt ons tot een stad", zei spreker met een kleine variatie op Ortega y Gasset. Bur gemeester De Widt was er van overtuigd, dat in het Zeeland van de toekomst Middelburg als pro vinciale hoofdstad, als centrum van cultuur en onderwijs en ho pelijk ook van handel en nijver heid een belangrijke functie zal kunnen vervullen. Wil Middelburg nu de toekomst de plaats in het Zeeuwse bestel innemen, die voor haar poten tieel is weggelegd, dan is het niet voldoende, dat een dagelijks bestuur en een gemeenteraad ac tief zijn, maar dan is er een taak voor de hele burgerij en vooral tuten en verenigingen, die zono dig bij hun werk op zijn volle steun kunnen rekenen. Namens de leden van de ge meenteraad prak het oudste raadslid, de heer I. van Loo (P.v. d.A.), burgemeester De Widt toe. „Voor wat Middelburg betreft", zo zei hij, „hebben uw voorgan gers, de heren Sandberg en Bol- kestein, hun beste krachten ge geven om onze stad weer tot een aantrekkelijk geheel te maken. Wij hopen van harte, dat u in de voetsporen van uw voorgangers verder zult gaan en dat uw arbeid rijke vruchten moge afwerpen voor onze stad en haar inwo ners". Na deze installatie werd een zeer druk bezochte receotie ge houden, waar tallozen het woord voerden. Produktiebeperking in het Ruhrgebied In drie kolenmijnen in het Ruhrgebied zal zaterdag wegens de daling van de kolenafzet een ploegdienst komen te vervallen, zo is bekend gemaakt door de ondernemersorganisaties van de Rob-mijnen. Volgens deze organisatie zijn de onverkochte voorraden steen kolen gestegen tot 587.000 ton en die van de cokes tot 908.000 ton. Functionarissen van de mijn 'ndustrie delen mede, dat de af zet van industriekolen normaal is, maar dat de vraag naar huls brandkolen de laatste maanden- is afgenomen, voornamelok als gevolg van de ongewoon zachte winter. Nederlander in België verongelukt In de spoorwegtunnel te Botse- laar en Gemmenieh in België is in de nacht van dinsdag op woensdag hetl ijk gevonden van de 31-jarige weduwnaar J. Dro- ha uit Vaals. Aangenomen wordt dat hij zich in de weg vergist heeft en in de tunnel door eer goederentrein is gegrepen. President Eisenhower heeft gisteren in een speciale bood schap aan het Amerikaanse con gres om 3.942.100.000 dollar ge vraagd voor hulp aan het buiten land. In zijn bagrotingsboodschap van januari had de president een zelfde bedrag genoemd. Eisenhower zei van mening te zijn dat een besnoeiing van deze som zou kunnen leiden tot aan zienlijke verhogingen van de Amerikaanse defensieuitgaven, belastingverhoging en de nood zaak meer soldaten in dienst op te roepen (Het vorige jaar vroeg Eisenhower om bijna vier miljard dollar voor hulp aan het buiten land, maar het congres kende slechts 2,8 miljard toe). De president vroeg om 2,625 miljard dollar voor militaire bij stand aan de bondgenoten van de Verenigde Staten (Het resteren de bedrag van 1.307.100.000 dol lar is hoofdzakelijk bestemd voor economische hulp). Eisenhower noemde hulp aan het buitenland een afschrikmid del tegen een algemene oorlog- „Wij kunnen het ons ter wille van de veiligheid van onze gezin nen. de toekomst van onze kinde ren en ons voortbestaan als na tie niet veroorloven onze steun aan het wederzijdse veiligheids programma te verzwakken". CANADA. Toenemende werkloosheid De federale regering heeft dins dag (bekendgemaakt, dat de Ca nadese werkloosheid in januari met 520.000 werklozen een na oorlogs hoogtepunt heeft bereikt. Dit cijfer overtrof verre het vo rige na-oorlogse hoogtepunt van 401.000 dat in maart 1955 werd bereikt en betekent tevens een sterke toeneming ten opzichte van het cijfer van 386.000 van mid- den-december 1957. Tevens maakte het ministerie van Arbeid bekend, dat er op 16 januari het record-aantal van 816.982 werkzoekenden bij de Na tional Employment Service in het gehele land geregistreerd ston den. De cijfers van de Employ ment Service geven een beeld van de absolute werkloosheid. Een bepaald deel van de inge schrevenen bestaat uit personen, die van betrekking wensen te ver anderen. Premier Diefenbaker van Ca nada heeft dinsdagavond voor de televisie verklaard dat hij alles zal doen wat mogelijk is om te t voorkomen dat Canada van de ook voor bestuurderen van insti- iwerkloosheid te lijden krijgt. Dien verwacht dat het wetont- werp tegenkanting in het con gres zal ontmoeten omdat velei van mening zijn dat er geen grote sommen gelds overzee moeten worden gestuurd als het land het zelf node kan missen. Eisenhower wees voorts op het belang van hulpverlening aan pas zelfstandig geworden landen om dat ook Rusland hulp aanbiedt. Eisenhower waarschuwde er voor dat beperking van de buiten landse hulp voorts zou kunnen inhouden: Ernstige ontwrichting en ver storing van het evenwicht van de macht der vrije wereld; Bepaalde verbrokkeling van de Amerikaanse strategische posi ties overzee ten gevolge van Chi nees-Russische druk en een te rugdringen van deze posities naar de Amerikaanse kust, en tenslot te: Een belegering van Amerika zelf, dat bijna „alleen staat in een wereld, overheerst door het inter nationale communisme". POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. De politierechter te Middelburg heeft dinsdag de zaak voortgezet tegen R. G. E. L. V. uit Terneu zen, die ervan beschuldigd \frerd in de nacht van 8 op 9 novem ber van het vorige jaar onder invloed zijn auto bestuurd te heb ben. De zaal; kwam 16 januari j.l. reeas in behandeling, maar v"s raaasman verzocht om aan houding hiervan, zodat een keil- ner, die V. bediend had, een ver klaring zou kunnen afleggen. Dit is nu dinsdag j.l. gebeurd, maar het baai ie V. weinig. Hij werd veroordeeld tot 5C0 boete, één maand hechtenis voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd, als mede voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdneid gedurende maanden, eveneens met 3 jaar proeftijd. Zoals gemeld ging V., toen hij op de bewuste nacht 'over de Axelsestraat in Terneuzen reed, op een gegeven moment over het .ietspad rijden, terwijl er boven dien een wielrijder aankwam. Het kwam niet tot een aanrijding omdat V. bij ijds stepte. Hij was rolgens zij i zeggen op liet fiets pad gekomen, omdat hij onder .iet rij ien aan zijn autokachel zat te prutsen. Dit kon de officier van justitie, mr J. L. Andreae, echter niet overtuigen en hij vorderde drie weken gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden. Noch het verweer van de raads man, mr. J. J. van der Weel, die betoogde, dat zijn cliënt overver moeid was, noch de verklaringen van de keliner L. de N. uit Gent, die had vastgesteld, dat V. niet dronken was, toen hij het café verliet, konden V. aan een ver oordeling doen ontkomen. Er diende nog een zaak tegen V, Na een botsing op het Hof te Zande-plein (gem. Hontenisse) met een andere auto op 3 janu ari j.l., was hij*'8oorgereden, on danks het feit, dat hij door een mede-inzittende od het ongeval opmerkzaam was gemaakt. De officier vatte dit ernstig op en vroeg 100 boete. De kan tonrechter. mr B. S. Siepeda, von niste conform. (Zeeuws Dagblad.* 73-JARIGE TOT 12 JAAR VEROORDEELD De rechtbank te Leeuwarden heeft, gistermorgen de 73-jarige W. K. van der M. uit Weidum wegens poging tot moord op de 60-jarige S. Slarkenburg veroor deeld tót een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest. Verdachte had in de periode van 4 juni tot 8 juli 1957 verscheidene keren rattenkruid op het twaalfuurtje van de heer Starkenburg gesmeerd. Naar hij zei om te onderzoeken of dit vergif een pijnlijke uitwerking had. De rechtbank verwierp echter dit verweer van verdach te en veroordeelde hem wegens poging tot moord. De officier ei te destijds 12 jaar gevange nisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de rege ring. Hongarije dagelijks nog mensen die slechts de vrjjheid van hun land nastreefden, tot zware ge vangenisstraffen worden veroor deeld in processen die onder het mom van gerechtigheid slechts een systeem van politieke onder drukking vertegenwoordigen". Uit het rapport blijkt dat er nog steeds verkorte procedures worden gehouden, waarvan en kele achter gesloten deuren. „De misdaden zijn in vage bewoordin. "en omschreven en de bestraf fing is te zwaar". Volgens het rapport heeft Ja nos Kadar op 1 september van 't vorige jaar voor radio-Boedapest gezegd: „Wij werken met onze rechterhand en houden 't pistool in de linker. En we zullen men sen die tegenwerpingen maken °en lesje eeven. Al wie tegen het bewind rebelleert zal de gevolgen daarvan moeten dragen KERKNIEUWS. AXEL. De Wereldvrouwengebedsdag wordt alhier vrijdagavond te 8 uur gehouden in de Gereformeer de kerk (Pironstraat). DONDERDAG 20 FEBR. OUD GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 7 uur, eerw. heer Zwijnenburg, van Utrecht. Eis van Franse Conservatie ven ten aanzien van Bizerta De Franse conservatieve partij heeft woensdag verklaard, dat premier Gaillard „ondubbelzin nig" inoet stellen dat. de marine basis Bizerta in Tunesië Franf zal blijven. Doet hij dit niet dan zullen de drie conservatieve mi nïsters uit Gaillards regering treden. Het partijbestuur heef- een dringend onderhoud met de premier gevraagd. Het „Actiecomité voor Franse eenheid", dat zegt meer clan 200 leden van het Franse parlement te tellen, heeft woensdag beslo ten een campagne te beginnen om „eerbiediging van de Franse rechten" in Tunesië en Bizerta te verzekeren. Het comité sprak zich uit voor instelling van een niemandsland langs de Algerijns- Tunesische grens om infiltratie van Algerijnse opstandelingen tegen te gaan. President Bourguiba van Tu nesië heeft in een persgesprek, dat in ,,Le Monde" is gepubli ceerd, opnieuw verklaard dat de Franse troepen Tunesië zo spoe dig mogelijk moeten veria'"n. Hij zei daarbij dat de ont -i- ming van Bizerta voor w: e vis een nieuw statuut zou moe ten worden opgesteld m's- schien wat langer zou kunnen duren dan die van de andere bases en bijvoorbeeld tegen het nde van dit jaar voltooid zou kunnen worden. COOP. VRUCHTENVEIUING „ZEEUWS-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 19 februari. GROENTEN. l'er kg: Kroten B 1112 ct; Rode kool A 1012 ct, B 78 ct; Boe- rekool 2023 ct; Savoye kool A II 1833 ct, afw. 7 ct; Waspeen 10—liet; Breekpeen 812 ct: Prei A II 26—33 ct, B 14—17 ct; Knol selderij A 1718 ct, C 49 ct; Snruiten A II 2855 ct, afw. 15— 16 ct; Uien 7—12 ct; Witlof A 56 62 ct, B 4664 et, afw. 1447 ct; Schorseneren 3132 ct; Sja lotten 30 ct; Veldsla 90 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes 12. TEMPERATUREN IETS HOGERE Het hogedrukgebied dat boven de Noordzee en bij ons enige da gen een noordwestelijke lot noor delijke stroming in stand heeft gehouden, en in de omgeving van IJsland was gelegen is geleidel" naar de omgeving van Ierland trokken. In verband hiermee den zich bij IJsland enkele s o- ri .gen ontwikkelen, die iets min- ler koude lucht met zich mee voeren. De eerste van deze storingen bereikte woensdagavond verge zeld van enige regen ons land. Het ziet er naar uit dat vandaag een nieuwe storing dicht bij Ne derland kan komen. De regen kansen blijven daarom groot, ter- w'Jl het mogelijk is dat de wind er later wat eerder door zal toe nemen. De temperaturen zullen in het algemeen iets hoger zijn. AUTO REED IN HET WATER MAAR BUEEF DRIJVEN Doordat de auto van de arts Van der H. uit Nieuw-Weerdinge, die gisteravond het Weerdinger kanaal inreed, bleef drijven zijn er geen persoonlijke ongelukken ge'oeurn. en konden omstanders het 10-jarige zoontje van de arts, dat nog in de auto zat. bevrijden. Het jongetje, Rudi, bevond zich omstreeks vijf uur met zün 12-jarig buurmeisje Margriet L. in dc Wagen, die geparkeerd stond langs het kanaal. Plotseling begon de auto echter te rijden, recht op het kanaal af. Het meis je wist er nog uit te springen, maar de jongen ging met de auto het kanaal in. Ondanks het geopende portier bleef do wagen drijven naar de overzijde van het kanaal, waar de jongen gered kon worden. TWEE TANKSCHEPEN IN BOTSING. Woensdagavond zijn in de mond van de Waalhaven te Rotterdam twee tankschepen met elkaar in botsing gekomen. Het betrof hier het Nederlandse mo.torschin „Es se Nederland 59", groot 547 b.r.t., geladen met stookolie en. het lege Duitse motorschip „Essen 834". Laatstgenoemd schip, dat van Duitsland kwam, wilde de Waal haven indraaien, maar botste op de „Esso Nederland", die van Pernis kwam. Het Duitse schip liep aan stuur boordzijde een gat op van onge veer 60 m'-. Het dreigde te zin ken, maar is door een pompboot aan pier zeven omboog gezet.. Van het Nederlandse sch'p werd de steven ingedeukt. HIJ WIST WAT HIJ DOEN MOEST. Door het optreden van hun 10-jarig zoontje kon dinsdag nacht een inbraak bi.i de familie P. aan de Lindesingel te Rotter dam worden verijdeld. De jongen, die alleen thuis was, werd om kwart vóór twaalf wakker van gestommel in de gang. Zijn ouders waren bij de buren op bezoek. Zonder zich te bedenken draaide hij het licht aan en zittend in bed draaide hij op de telefoon, die naast zijn bed staat, het nummer van de buren. Toen zijn vader naar huis kwam, vond hij de buitendeur openstaan. Deze bleek geforceerd te zijn. Van de inbrekers was geen spoor meer te bekennen. Er wordt niets vermist. Om het kampioenschap van Terneuzen De gisteravond gespeelde par tijen in de kamp om de kam pioenstitel 195S hadden tot uit slag: Van Damme Snelleman 20 150150 Verstraeten- Snelleman 18 15043 Hoogste serie Van Damme met 31 caramboles. OM DE ENGELSE BEKER Manchester United versloeg Sheffield Wednesday Manchester United heeft de uitgestelde bekerwedstrijd uit de vijfde ronde tegen Sheffield Wed nesday met 30 gewonnen. Bij de rust leidde de ploeg met 10. POOLW'INNAARS SCHONKEN DUIZEND POND. De winnaars van de Engelse voetbalpool van deze week, de heer en mevr. Brockwell, hebben 1000 f (ruim 10.000) geschon ken aan de nabestaanden van de slachtoffers van de vliegramp, die op 6 februari bij München plaats vond. John Brockwell en zijn echtge note, die nog nimmer een voet balwedstrijd hebben gezien, won nen deze week het record-bedrag V 206.028 pond sterling (meer c 2 miljoen gulden). c beide chèques zowel de 1- als mevr. Brockwell schonk f pond waren de eerste uit nieuwe chèque-boekjes, en de eerste die zij ooit van hun leven hadden getekend. Donderdag 20 fek VERZOEK VA AAN DE K. P De revolutionair Padang heeft de K vraagd het selieepv niet Sumatra zo sik: lijk te hervatten, I'iulang. In zijn boodchap ai genwoordiger van de Singapore, deelde de i Scheepvaart van de naire regering" in M tra mede niet te kun voor de veiligheic K. P. M.-schepen in of havens, die niet or ie staan van de Midden-Sumatra. Als wateren, die or trole van Midden-Sun gaf de minister op: c de wateren tussen B< de grens van Zuid Sabang bij de noort van het eiland, en v kust alle kustwater* zondering van die van Belawan. „Buiten dit gebie en ander geheel aai oordeel worden over dus de boodschap. De revolutionaire heeft aangeboden metende „Both" van weer vrij te geven, schappij bereid rao vaart op Sumatra aldus een woordvoei K. P. M. in Singapor* zou dan 110 Nederl nen meenemen, die ien veriaten. De K. P. M. was reid commentaar te het verzoek. Op het ogenblik li schepen van de K. loos in Singapore, m trekking uit de vaan nesische wateren schip ligt in Penanj schepen zijn ingelegd in het Verre Oosten MIDDEN-SUMATR OUDE OORLOGSS TE KOPEN. Volgens de „Str; tracht de revolutiona van Midden-Sumatra re Franse oorlogssct Singapore liggen, te betreft hier de patrc gen „Gironcourt", en „Longarisse", tanklandingsvaartuig dette" en „Jaur". He de, dat vertegenwoc de „rebellen-bewegin pore trachtten de vinden van- deze oud takelde ooriogssche meer dan een jaar i liggen. De schepen tant worden betaald MIDDEN-SUMATR.' TELEGRAAFVERI TE HERSTELLEN. Volgens uit Bukett gen berichten zoekt van Midden-Sumatr; telegraaf maatschapp reid is het telegraaf* haar te behandelen. In verband hiermt v oordvoerder van Wireless Ltd niet te dat zijn maatschapf zijn zulks te doen. Wireless heeft een met de Indonesische gering en zal met zaken blijven doen, erkende regering va sische achipel is. MINISTERIE LICHTING OV GUINEA EN SUMATRA. In een radio-uit2 het ministerie van heeft de Indonesisc dinsdagavond ervo schuwd, dat als men tieve pogingen van jn Padang" zou to< „de nationale potent Irian te bevrijden te maken aan de economische overhe donesië zal verzwa berichten in de Indo: De indrukken, Soekarno tijden ziji zoek aan enkele den heeft opgedaan, de uitzending, zijn bare waarde voor De Plulippijnsc Buitenlandse Zakei Serrano, heeft woer deeld, dat de Philip niet voornemens van Indonesische gen" in de Philippj ten. Hij zeide dit in he,m gestelde vrage Op de vraag of regering enigerlei deling van de rei heeft ontvangen, Serrano: „Mij is g val daarvan beken- Voorts werd met de commissie voor se activiteiten van Afgevaardigden za) instellen naar infiltratie in de Ph buitenlandse comm denten, zulks in ve schuldigingen door woordiger van opstandige bewegir sische communistis naar de Philippijm gezonden om invlo

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2