Chinese volks vrijwilligers verlaten Noord-Korea Boodschap van aan Soekarno Sjaffruddin Tunesië en de NAVO-strategie Sowjet-voorstel voor kern wapen vrije zone in Midden-Europa V&ikcJk Het bezoek van Prinses Beatrix aan Suriname Churchill heeft longontsteking en pleuris Italiaans vrachtschip vergaan de Atlantische Oceaan in WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN K. L. M.-vliegtuig DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958. 12e Jaargang Nr 4300 DODENHERDENKING OP 3 MEI BEROEP VAN DE VERENIGDE STATEN OP COMMUNISTISCH CHINA AMERIKAANSE KUNSTMANEN Hevige ontploffing op Brits vrachtschip Soedan verwerpt Egyptisch protes Looneis van Britse mijnwerkers afgewezen 22 OPVARENDEN VERMIST Polen wenst tweezijdige besprekingen met W est-Duitsland Nieuwe bijeenkomst tussen Soekarno en Hatta De „bevriezing" van Indonesische geldmiddelen De scheep- en luchtvaart in en boven Midden-Sumatra bij landing te Caïro beschadigd Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties ïgéén handelsadvar. tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uui Voor het maandagnummer: zaterdags 10 n> Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldt, dat de Chinese „volksvrijwilligers", die in de Koreaanse oorlog tegen de troe pen van de Verenigde Naties heb ben gevochten, voor het einde van dit jaar geheel uit Noord- Korea zullen worden terugge trokken. De terugtrekking zal geleide lijk geschieden. De maatregel is bekendgemaakt in een in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang uitgegeven Chinees- Koreaanse verklaring. In deze verklaring wordt ge zegd dat een Chinese delegatie onder leiding van premier Tsjou en-Lai en een Noordkoreaanse regeringsdelegatie overeenstem ming hebben bereikt over alle be sproken problemen. Het eerste contingent zal Korea op 30 april verlaten. In ambtelijke kringen te Was hington is men zeer tevreden over 't Chinese besluit, ofschoon, zo wordt gezegd, het zeven jaar te laat genomen is. Opgemerkt wordt, dat Amerika al 80 procent van zijn troepen die er ten tijde van de wapenstilstand lagen, heeft teruggetrokken. Van gezaghebbende Amerikaan se zijde wordt er voorts op gewe zen, dat de Amerikaanse divisies die nog in Korea zijn, daar zijn op uitnodiging van de V. N. en krachtens de bepalingen van het met Zuid-Korea gesloten veilig heidsverdrag. Behalve de Ameri kanen zijn er bijna geen V. N.- troepen meer nog slechts een Turkse brigade en een Siamese compagnie. De Chinese aankondiging wordt in Washington gezien als deel van een vredesoffensief van de communisten in het Verre Oosten zoals de Russen het in Europa doen. Vorige week is in Washington door bemiddeling van de Britse zaakgelastigde in Peking een Cihinese nota ontvangen, waarin Werd voorgesteld dat alle troepen van beide zijden van de bestands. l|jn worden teruggetrokken en lat er in het gehele land verkie zingen worden gehouden onder oezicht van neutrale waarne mers. De Koreaanse oorlog begon 25 juni 1950 toen de Noordkoreanen de 38ste breedtegraad overstaken en Zuid-Korea binnendrongen. Dezelfde dag verzocht de Veilig heidsraad aan de V.N.-leden Zuid- Korea hulp te verlenen. Toen het V.N.leger onder generaal Dou glas MacArthur de Noordko reanen had teruggedreven tot de Mandsjoerijse grens, begon China zich met de zaak te bemoeien door 200.000 man troepen te stu ren, die tot diep in Zuid-Korea doordrongen. Maar in april 1951 stond het V.N.-leger weer aan de 38ste breedtegraad. In juni 1951 werd besloten het vuren te sta ken en in juli 1953 is er een be stand getekend. De commissie Nationale Her denking verzoekt ons er nog maals de aandacht op te vesti gen, dat de dodenherdenking dit jaar zal plaats hebben op zater dag 3 mei in plaats van zondag 4 mei. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag een beroep gedaan op communistisch China na de aan gekondigde militaire ontruiming van Noord-Korea ook in te stem men met het houden van vrije verkiezingen in Korea onder toe zicht van de Verenigde Naties. De Tunesische eis dat alle Fran se troepen het land verlaten, werpt belangrijke problemen op voor de Navo-strategie, zo wordt uit de omgeving van het hoofd kwartier in Parijs vernomen. De Golf van Gabes is de enige kwetsbare plek tussen Marokko en Egypte, waarlangs in Albanië gestationeerde Russische vlieg tuigen zouden kunnen proberen de Amerikaanse vliegbasisin Ma rokko aan te vallen. Deze z.g. zak van Gabes was een van de rede nen waarom Frankrijk, buiten de marinebasis Biierta, een aantal De Sowjet-regering heeft gis teren, in een officiële te Mos kou uitgegeven verklaring, aan de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk voorgesteld met haar 'n internationale overeenkomst aan te gaan waarbij een kern- wapenvrij zóne in Midden-Euro pa wordt gevormd. Zoals bekend, heeft Polen in oktober reeds in het plan-Ra- packi de vorming van een der gelijke zóne, welke Oost- en West-Duitsland, Polen en Tsje- cho-Slowakije zou moeten om vatten, voorgesteld. Polen deed vrijdag in een me morandum verdere voorstellen voor een stelsel van contröle te land en uit de lucht. De Sowjet-verklarin? bevat geen bepaalde voorstellen voor inspectie, maar de woordvoer der van' het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken, Ilyitsjef, zei op een persconfe rentie, dat de „kwestie van een redelijke contröle kan worden bestudeerd". De Sowjet-Unie stelt voor, dat de zóne vrij zal zijn van raket ten, lanceerbases voor deze pro jectielen en kernwapens. Ilytsjef zei, dat men volgens de Sowjetregering geleidelijk tot een oplossing van het vraag stuk van het verbod van kern wapens moet komen. De Sow jet-Unie beschouwt het plan voor een kernwapenvrije zóne als het meest aanvaardbare en con structieve begin. Plechtige verklaringen van de acht betrokken mogendheden Engeland, Frankrijk, de Sowjet- Unie, de Ver. Staten, West- en Oost-Duitsland, Polen en Tsje- cho-Slowakije zouden voldoen de zijn om het statuut van een dergelijke zóne te garanderen, aldus de Russische woordvoer der. In antwoord op vragen zei hij, dat bezwaren tegen het plan op een topconferentie besproken zouden kunnen worden. Volgens de Sowjet-verklaring stellen de Ver. Staten en Enge land hun hoop op kernwapens als middel tot intimidatie ter verwezenlijking van hun politie ke doelen. Midden-Europa wordt één der gevaarlijkste gebieden in de we reld genoemd, omdat daar een ongewone concentratie van troepen en wapens is van de lan den van de Noordatlantische verdragsorganisatie en de orga nisatie van 't verdrag van War schau. Door de vorming van een kernwapenvrije zóne zou het ne men van andere maatregelen ter voorkoming van een atoom oorlog worden vergemakkelijkt. garnizoenen in Tunesië heeft ge handhaafd. Het hoofddoel van deze garnizoenen is het bescher men van de radarstations, waar mee de nadering van vijandelijke vliegtuigen kan worden gecon stateerd. Als Frankrijk als gevolg van het bombardement oo Sakiet deze radargarnizoenen zou moeten op heffen, zou dat de Amerikaanse bases in Marokko in direct ge vaar brengen. Volgens militaire deskundigen in Parijs zou Ame rika dan mischien permanent ra darschepen langs de kust van Tu nesië moeten laten patrouilleren De 'Amerikaanse ambassadeur in Tunis, Georges Gorse, was met de Tunesische regering zo goed als tot overeenstemming geko men over een regeling, die zowel voor Frankrijk als voor de Navo- defensie bevredigend was, toen het incident in Sakiet gebeurde De Amerikanen willen van Bi- zerta een Navo-haven maken, maar de Fransen voelen daar niet veel voor. De „New York Times" meldt dat de 2.700 pond wegende kunst maan, die de Amerikaanse lucht macht in oktober wil lanceren, de voorloper zal zijn van verken- ningssatelieten, die de aarde van uit de ruimte zullen verkennen. Volgens het blad is de voorge nomen lancering van deze kunst maan de eerste aanwijzing dat de luchtmacht goed opgeschoten is met de ontwikkeling yan grote verkenningssatelieten. De luchtmacht is van plan de Atlas, een intercontinentaal bal listisch projectiel met drie raket motoren te gebruiken voor het lanceren van genoemde kunst maan. Woensdagavond heeft zich een ontploffing voorgedaan op het 7.440 ton metende Britse vracht schip Seistan, na een brand op het schip. Volgens een officiële zegsman te Manamah (Bahrein) zijn schepen bezig met het oppik ken van overlevenden. De ontploffing deed huizen op acht kilometer afstand schudden Later is gemeld, dat 5 lijken zijn geborgen. Vóórdat het schip zonk had de bemanning medegedeeld, dat on geveer de helft van de lading ont plofbare stoffen was gelost. Het lossen moest door rookontwikke ling gestaakt worden. Men had getracht de brand met stoom te blussen. De „Seistan" vervoerde ontplof bare stoffen voor industrieel ge bruik van Engeland naar havens aan de Perzische Golf. De bemanning bestond uit 14 Engelsen en ongeveer 31 Aziaten De regering van Soedan heeft meegedeeld, dat zü het Egypti sche protest tegen de aanwezig heid van Soedanese troepen ten noorden van de 22ste breedte graad heeft verworpen. „Wij zijn gereed ons land te verdedigen als Egypte in zijn huidige houding mocht volharden", aldus de rege ringsverklaring. Maar in een communiqué, uit gegeven na een kabinetsvergade ring, spreekt Soedan zich uit voor onderhandelingen over het omstreden gebied. De ministers van Buitenlandse Zaken van Soedan en Egypte hebben dinsdag de zaak bespro ken. Beiden verlangen naar een vreedzame oplossing van het ge schil, zo is verklaard. Een Italiaanse weduwe, Gio- conda Messini, is te Pontassieve, bij Florence, op 103-jarige leeftijd overleden, kort nadat zij haar ouderdomspensioen had aange vraagd. In een boodschap aan president Soekarno heeft de premier van de revolutionaire rgeering in Mid- den-Sumatra, mr. Sjafruddin Pra- wiranegara, woensdagavond ge ëist, dat de president zijn „stand punt bekendmaakt, indien hij de eenheid van het land wenst te Woendagsmiddag nam H. K. H. Prinses Beatrix voorlopig af scheid van Paramaribo om te be ginnen aan een tocht, die haar uiteindelijk naar één van 's we- reis grootste bauxietvindplaat- sen zou leiden. Om acht uur ging de Prinses aan boord van het splinternieu we en luxueuze jacht „Oranje" van de gouverneur van Surina me Na een korte tocht over de Su- rinamerivier legde het jacht aan bij Meerzorg. Van Meerzorg ging het per auto door het distrikt langs rijst velden en citrusplantages naar het plaatsje Nieuw-Amsterdam, de residentie van distriktscom- missaris Robles, in wiens huis 'n korte ontvangst werd gehouden. Men is hier in het distrikt van de Indonesiërs. Krachtens de „overeenkomst betreffende de toescheiding van staatsburgers", die deel uitmaakt van de overeen komsten betreffende de soeve reiniteitsoverdracht, hadden de in Suriname wonende Indonesiërs het recht, te kiezen tussen de Ne derlandse en de Indonesische na tionaliteit.. Door de zogenaamde Wet-Donker daartoe in staat ge steld, heeft echter een groot deel van de Indonesiërs in december 1954 de Nederlandse nationaliteit en daarmede het kiesrecht ver kregen. Het was dus logisch dat de Ja vanen. zoals zij in Suriname wor den genoemd, gaarne hun eerbied aan het Huis van Oranje wilden betuigen. Zij demonstreerden dit met een dans, die speciaal bij der gelijke gelegenheden wordt ver toond. De reis werd later voortgezet naar Mariënburg, een suikeron derneming van de Nederlandse Handelsmaatschappij, waar men uit suikerriet, behalve suiker, ook uitstekende rum vervaardigt. Door suikerrietvelden en langs verschillende koffie- en citrus plantages ging het vervolgens in de richting van Alkmaar waar de prosppetor, een bauxietschip van de Surinaamse Aluminium Cy, lag te wachten om de Prinses en haar gezelschap aan boord te nemen en naar Moengo te Dren- gen. Hier nam een romantische tocht door het Surinaamse oer woud een aanvang. Vooral de zonsondergang en de prachtige heldere tropische sterrenhemel maakten diepe indruk op de Prinses. De nationale kolenraad heeft een eis van 382.000 Britse mijn werkers voor een loonsverho ging van tien shilling per week (ongeveer vijf gulden) officieel van de hand gewezen. Inwilli ging van deze eis, die afkomstig is van het personeel dat per dag wordt betaald, zou neerkomen op een extra uitgave van negen miljoen pond per jaar. Ver wacht wordt dat de mijnwerkers die tegen tariefloon werken een soortgelijke eis zullen indienen. handhaven". De boodschap, die radio-Bukettingi uitzond, werd in Singapore opgevangen. In de boodschap werd verder gezegd: Wel verre van onze eisen te beschouwen met het ernstige ver langen om de nationale proble men tot een oplossing te brengen, heeft de huidige regering arre staties bevolen, en bedrijft thans duidelijk een vertragingstactiek. De moeilijkheden waarin 't volk zich bevindt, kunnen niet op kor te termijn tot een oplossing wor den gebracht, maar de revolutio naire regering van Indonesië wenst zich voor het volk in te zetten en daarbij niet te worden gehinderd door de obstructie van een „clique" die zich nog steeds als de regering beschouwt. Zoals de zaken thans staan, gevoelen noch de provincies, noch het In donesische volk jegens haar enige aanhankelijkheid. De presi. dent dient onverwijld kenbaar te maken, aan welke zijde hij staat, indien hij de eenheid van het land wenst te handhaven. Er staat hem slechts een ding te doen: terug te keren tot zijn po sitie van constitutioneel presi dent, zoals de revolutionaire re gering dit eist. Wij wensen, al vorens in de eerstkomende da gen tot beslissende daden over te gaan, het standpunt van presi dent Soekarno te vernemen. CREAM CRACKERS 'deluxe' .met het geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct. Los 28 ct per 100 gr. Ook zoutloos. Sir Winston Churchill lijdt aan longontsteking en pleuritis, aldus is woensdagavond te Londen be kendgemaakt. Hij heeft een goe de nachtrust genoten en ook gis teren overdag heeft hij zich goed gevoeld, aldus het medische bul letin. ,Sir Winston heeft een chro nische aandoening, die verschij- dene weken zal duren", zo heeft Churchills behandelende arts, dr. Roberts, woensdag te Roque- brune C rp Martin aan de Fran se zuidkust waar de Britse staatsman momenteel in de vil la van zijn uitgever verblijft verklaard. De arts noemde het De minister van Binnenlandse Zaken van Soedan, Ali Abdel Rahman, was van mening riat „alles op een vreedzame manier geregeld zal worden en dat de betrekkingen tussen beide landen niet slechter zullen worden". De betoging en de conferentie van alle Soedanese partijen, die woensdag in Khartoem gehouden zouden worden, zijn uitgesteld om de leiders van de partijen, die in de provincies verkiezings campagnes voeren, in staat te stellen tijdig naar Khartoem te rug te keren. Het door de Egyptische rege ring gesteunde persbureau voor het Midden-Oosten meldt dat de toestand ernstiger is geworden nadat Soedanese troei>en naar het gebied ten noorden van de 22ste breedtegraad zijn gezonden. Het 5.636 ton metende Italiaan se vrachtschip „Bonitas" bevindt zich in de Atlantische Oceaan, op ongeveer 120 mijl ten oosten van Kaap Lookout, in de Amerikaan se staat Noord-Carolina, in zin kende toestand. Het schip werd omgeven door golven van een zeven meter hoogte. Dinsdag te 23.52 uur was de gewoonlijk ongeveer dertig man sterke bemanning bezig het schip te verlaten. De kustwacht van Norfolk, in de Amerikaanse staat Virginia die dit mededeelde, meldde voorts dat het Amerikaanse fregat „Hartley", de kotter „Chulula" van de Amerikaanse kustwacht, twee Amerikaanse koopvaarders en een Brits vrachtschip de „Bo nitas" ie hulp snelden. Volgens het laatste bericht heeft de gehele bemanning (27) van de „Bonitas" het schip ver laten. Een Amerikaans vracht schip tracht hen op te pikken. De „Bonitas" voer met een lading erts van Brazilië naar Baltimore. De schepen die hulp bieden aan het zinkende Italiaanse vracht schip „Bonitas" hebben maar drie van de 27 bemanningsleden van het Italiaanse schip kunnen redden, aldus de Amerikaanse kustwacht. De reddingboot van de „Bonitas" waarin 25 man za ten, sloeg om toen hij langszij de „President Adams", het eerste schip dat op de plaats van de ramp arriveerde, kwam. De „Pre sident Adams", een Amerikaans vrachtschip, streek een van ziin reddingsboten, maar de hoge zee en het slechte weer maakten het reddingwerk gevaarlijk. De „President Adams" meldde dat de 22 overige bemannings leden, na het omslaan van de reddingboot van de Bonitas" in de ijskoude zee zijn weggedreven. Er bestaat maar weinig hoop dat men de 22 man nog kan redden. Negen schepen zouden aan het reddingswerk deelnemen. De „President Adams" meldde later, dat de „Bonitas" nog drij vende is, maar dat de ruimen een en twee onder water staan. Het werd mogelijk geacht, het schip naar een haven te slepen, ais het weer zou verbeteren. Over de vermiste bemanningsleden werd niets naders gemeld. Een later bericht meldt: Vijf lijken van opvarenden van het Italiaanse vrachtschip „Boni tas", dat woensdagochtend bij Norfolk is gezonken, zijn in de loop van de dag door schepen uit zee opgepikt; eerder waren drie overlevenden van de „Bonitas" opgepikt. Het zoeken naar de overige 19 vermisten wordt voortgezet, hoe wel er weinig hoop is dat zij nog in leven zijn. een soort bronciaie aandoening, die voor zover hem bekend niet gevaarlijk is. Het bulletin was getekend door Churchills lijfarts, lord Moran, en dr. Roberts. Lord Moran is drie uur bij de oud-premier gebleven. Churchills secretaris, Monta gue Brown, heef*- versla"gevet s meegedeeld, dat Churchill opge wekt is en dat hij de dag heeft doorgebracht' met praten met zijn echtgenote en dochter Sarah Churchill. Montague Brown wilde niet zeggen of Churchills toestand als gevaarlijk wordt beschouwd. Deze weigering bete'-ent niet, ;!n{ de toestand gevaarlijk, zo voegde hij eraan toe. Het bulletin is pas zo iaat' ge publiceerd omdat de familie eerst moest worden ingelicht. Heden avond zal weer een bulletin wor den uitgegeven. Churchills zoon Randolph be vindt zich in de Verenigde Staten en twee dochters zijn te Londen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Iets hogere temperaturen. Veel bewolking met af en toe enige regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige, later moge lijk harde wind in hoofdzaak tus sen west eri noordwest. Iets hoge re temperaturen. Polen heeft in een tweede schrijven aan West-Duitsland tweezijdige besprekingen over de vraagstukken van een atoom- vrije zóne in Midden-Europa voorgesteld. Dit schrijven is toegevoegd aan het memoradum over het plan- Rapacki, dat West-Duitsland via de Zweedse autoriteiten van Po len heeft ontvangen. NÉeiV» BLIKGROENTEN .i: 4 nriïiufHn klocJF Op'tbfrl1 VRIJDAG 21 FEBRUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.26 4.01 4.41 4.51 n.m. 3.49 4.24 5.04 5.14 ZON op Febr. 20 7.47 21 7.45 22 7.43 onder 18.02 18.04 18.06 MAAN op onder De correspondent van het ANP in Djakarta heeft van welinge- lichte kringen vernomen, dat voorbereidingen wordeii getrof fen voor een nieuwe ontmoeting tussen president Soekarno en oud-vice-president Hatta. Zij ver wachten, dat Soekarno vandaag Hatta in diens woning zal bezoe ken. Naar verluidt, zullen de twee voornaamste leiders van het land de afkondiging van de „revolutio naire regering" in Midden-Suma- tra bespreken, en de daarmede verband houdende problemen. De Indonesische ambassadeurs in West-Duitsland en de Philip- pijnen, Zairin Zain en Nazir Pa- muntjak, die kortgeleden een be zoek aan Midden-Sumatra heb ben gebracht, hebben dinsdag en woensdag elk afzonderlijk een onderhoud gehad met Hatta en Soekarno. De revolutionaire regering heeft woensdagavond via radio Padang in een decreet gezegd dat buitenlandse bankinstellin gen, die geen gevolg hebben ge geven aan de bekendmaking van zondagavond tot het „bevriezen" van de geldmiddelen van de Indo- nesische regering, die zij onder haar berusting hebben, zullen worden ontheven als deviezen- correspondenten voor Indonesië, of als beheerders van Indonesi sche regeringseigendommen. Radio Bukit Tir.ggi maakte een decreet bekend van de revo lutionaire regering, waarbij een besluit van de centrale regering waardeloos wordt verklaard, n.l. het besluit waaibij de zee- en luchtwegen naar M'.dden-Suma- tra worden geblokkeerd. Volgens besluit van ue revolu tionaire regering zijn c.e wateren in Midden-Sumatra en liet lucht ruim er boven vrij toegankelijk voor iedereen, behalve voor vlieg tuigen en schepen ven de Indone- siscne luchtmacht en marine. (Zie verder pag. 7, ie koiom.JI 8.02 8.23 8.45 20.22 21.25 22.29 Tweede piloot gedood De K. L. M. decit mee dat vol gens bij haar binnengekomen be- woensdagochtend om het It. L. M.-\ iiegtuig (Jan Huygen van Lin- bij de landing op liet van Cairo is bcscha- richten 2.15 uur PH-DFK schoten) vliegveld digd. De dertien passagiers, waarvan vier uit Nederland, liepen hierbij geen letsel op. Helaas kwam van de I «'man ning de tweede vlieger, de heer K. Moraal, bij het verlaten van de machine vermoedelijk in aan raking met één der nog draaien de propellers waardoor hij op slag gedood werd. Het vliegtuig, dat dienst deed op de lijn AmsterdamPraag WenenAtheneBeiroetCai ro), had een bemanning van acht personen onder commando van gezagvoerder H. J. Musselman t Canadees), De heer Moraal, die dertig jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was se dert spetember 1953 in dienst van de K. L. M. De K. L. M. heeft uit Cairo vernomen, dat de PH-DFK als gevolg van nog niet bekende oor zaak zodanig op het vliegveld van de Egyptische hoofdstad is geland, dat het toestel vrij ern stig werd beschadigd. Voorts werd één landingslicht van een startbaan beschadigd. Er heeft zich geen brand voorgedaan.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1