Ontwerp vestigingsbesluit Buitenlands nieuws erneuzen De economische achteruitgang in de Verenigde Staten Het plan-Rapacki Mr. Van Roy en over Indonesië Ontwikkelingsdag voor kleinfruitteelt in Kapelle DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN ÜERIKZEE DE VRIJE ZEEUW DE NIEUWE GARANTIEPRIJS VOOR MELK Belangrijke branden in december 1957 Keesje liet zich niet vangen levensmiddelenbedrijven naar de S. E. R. "AKKERTJES" EGYPTE PROTESTEERT BIJ SOEDAN Gevluchte gevangenen veroverden jacht STAKING IN DE ARGENTIJNSE OLIE-INDUSTRIE Verkoop bij executie van een Turks schip ag 19 februari 1958 tste plaats bezet en het >oft intens genoten van „Het Slangenmens", amusante verwikkelin- i voortdurend lachsal- ie rijen der bezoekers en het langdurig ap- elk bedrijf was ten vol- d. zitter, de heer R. J. v. letuigde na afloop zijn de toneelgroep van a", die de leden en do- in „De Volharding" een avond heeft bezorgd, dankte hij de bezoekers ehouden geslaagde ver- arbij de hoop uitspre- de op zaterdag 22 febr. uden olieboilendag ten het uniformfonds een- •es zal opleveren. Overdracht wandtapijt. februari zal ir. A. G. lirecteur-generaal van aterstaat, te Zierikzee tapijt overdragen, dat naatschappijen, die na nood op Schouwen aan :el aldaar hebben ge- n het gemeentebestuur ikzee hebben geschon- tapijt, dat is ontwor- Cuno van der Steene werd uitgevoerd door de Cneudt, draagt de e legende van Schou- AUTO RKKTl TEGEN 'W EE HUIZEN 'avond tegen zessen is van een expeditiebe- e snelle visser") tussen dijk en Utrecht met jlheid van de weg ge- tegen twee huizen ge nder dat er persoonlij- ikken zijn gebeurd, hoe- jizen zwaar beschadigd de uit Hilversum heeft feur van de wagen op lin.gin Wilhelminaweg ilettendheid doordat hij eken in een ogenblik goedendag zwaaide, de ver het stuur verloren, rgs de weg staande wa- een daar gevestigde ko- 1 kon nog net worden al schaafde hij er rer het rijwielpad vloog recht op de daarachter huizen af. waarvan hij ;n harde klap twee ram- waar beschadigde. Bij de huizen is de ravage dergelijke omvang, dat n van de voorgevel in ;e van de kamer liggen, urder van de wagen en aers van het huis kwa- >ngec'.eerd af. iaar links had gereden, de aanrijding 'tót- gevolg icier merkte op, dat er smalle wegen zeker ekeken moet worden en rom 23 of 5 dagen, met van de door mej. B. de schade-opgaaf. tonrechter zag de schuld inrijding bij B. liggen en elde hem (ondanks het B. juist jarig was) tot dagen en betaling van richte schade. ïlgisehe klompenmaker C. te Kemseke had op tus '37 met een hengel de kreek te Nieuw-Na- ls hij al jaren deed. Op ste dag werd de C.'s ver- gecontroleerd en bleek formeel niet in orde was ze niet was geviseerd Kamt \—n Visserii. /as duidelijk dat De C. verplichte afstempeling wist. icier was overtuigd dat ilkomen te goeder trouw veest en eiste daarofh ten boete van 1 met te- van de inbeslaggenomcn de kantonrechter De C. tomstig de eis van de uitspraak deed, was onze iur van oordeel dat er alle reden was om de •hter dank te betuigen mild vonnis. M. S. te Terneuzen reed ktober '57 met zijn auto xelsestraat te Terneuzen, hl'ing van de brug. Ter an de Technische school n auto geparkeerd waar naar links moest uitwij- dezc te passeren. Op drt naderde echter een auto 1 door de heer v. d. V. te Een botsing was toen r te vermijden. De scha- le auto van de heer v. d. ruim 500. e door de verlichting van welke voor die van de V. reed nogal gehinderd Eicier eiste tegen S. 40 ren. De kantonrechter uit doende, veroordeelde S. of 5 dagen. atste kwam voor het hek- V., chauffeur te Terneu- ze had op 10 december ig jaar te Koewacht ge- n een surveillerende po- had toen geconstateerd, kontekenbord niet goed was. ende er absoluut zeker jn dat alle lichten in orde maar vond goed, dat d» eet werd afgedaan daaw uw verhoor de operatie .1 maken dan de kwaal, uitspraak tegen V. f 1 dag hechtenis. Woensdag 19 februari 1958 Volgens de „Financial Times" is de huidige economische terug gang in de Verenigde Staten be gonnen toen de Verenigde Staten weer meer goud en dollars van de wereld begonnen te ontvan gen, waardoor de ontoereikend heid van de monetaire reserves der andere landen nog groter werd. Naar de mening van het blad moeten de Verenigde Staten de goudprijs verhogen, willen zij voorkomen, dat de recessie zich over de gehele wereld verspreidt. Daar de reserves van de vrije we reld buiten de Verenigde Staten door de ontwikkeling van de Amerikaanse betalingsbalans zijn geslonken, welk proces nog ver ergerd is door de toeneming van het Duitse goud- en dollarbezit, kan er namelijk een strijd om in standhouding of verbetering van de monetaire reserves ontstaan, die neerkomt op een internatio nale daling van de bedrijvigheid. Hoe kan er een einde worden ge maakt aan een dergelijke gevaar- lijke strijd om monetaire reser ves, zo vraagt' de „Financial Times" zich af. Meer dan iets an ders heeft de constante goudprijs de wereldreserves tot het huidige gevaarlijke peil doen dalen, zo meent het blad, dat als zijn me ning te kennen geeft, dat een ver- hoging van de goudprijs een ver plichting is tegenover de wereld handel. Helaas is het wel bijna zeker, dat de Verenigde Staten zullen weigeren de goudprijs te verhogen, zo verzucht de „Finan cial Times". Het Amerikaanse denken wordt Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Roemers be treffende de door de regering te nemen beslissing inzake de ga rantieprijs voor melk, heeft de heer Vondeling, minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening geantwoord dat de gevraagde werkwijze een aan de te nemen beslissingen vooraf gaande gedachtenwisseling door de regering niet kan wor den gevolgd. Zij is ook in het ver leden niet toegepast en lijkt even min voor de toekomst bruikbaar. De regering heeft reeds advies fekregen van het' Produkt voor uivel én van het consumenten contactorgaan. Zij moet nog over leg plegen met het Landbouw schap en wellicht opnieuw met het Produktschap voor Zuivel. Daarna zal zij een beslissing ne men en deze direct aan de Kamer berichten. Uiteraard is de rege ring gaarne bereid over haar be slissingen met de Kamer van ge dachten te wisselen. reeds lange tijd geobsedeerd door de voordelen, die een verhoging van de goudprijs zou meebrengen voor de landen, die Amerika niet' wenst te bevoordelen in het bij zonder natuurlijk de Sowjet-Unie. Naar de mening van de „Finan cial Times" moet het duidelijk worden gemaakt, dat indien de Verenigde Staten hun verant woordelijkheid niet aanvaarden men van de andere landen niet kan verwachten, dat zij de in schikkelijke slachtoffers zullen worden van de wereldrecessie, die er uit voortvloeit. Een betrekke lijk eenvoudig defect in de struc tuur van het wisselsysteem van de wereld heeft reeds in belang rijke mate bijgedragen tet het ondermijnen van het stelsel van internationale hanctal, waarvan alle landen leven, aldus de „Fi nancial Times". Gedurende de maand decem ber 1957 werden 50 personen, van wie 18 leden van het brand weerpersoneel, door brand ge wond. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 1.893.345. (v.m. ƒ6.221.210, de cember 1956 ƒ2.617.555). Uit een overzicht van de 29 belangrijke branden, elk met een schade van ƒ20.000 of meer blijkt, dat hierbij 14 boerderijen c.a. gebou wen van landbouw- en veeteelt bedrijven waren, die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waarvan de totale directe scha de wordt geraamd op 693.900 (in de vorige maand 7 boerde rijen met een schade van f 450.180, december 1956 10 boer derijen met een schade van ƒ498.600). Bij de boerderijbranden gin gen 28 koeien, 7 varkens en 1700 stuks kleinvee verloren. Handel en industrie leden met 12 branden een schade van f 522.200 (vorige maand 17 bran den met een schade van f4.938.650; december 1956 11 branden, schade ƒ1.343.000.). De atoom-mogendheden dienen de verplichting °P rich te nemen geen kernwapens te gebruiken tegen doelen in een Midden-Euro- pese zone zonder atoomwapens volgens het Poolse plan-Rapacki. Dit heeft de Poolse regering voorgesteld in nadere toelichtin gen op het Poolse plan. die de vorige week vrijdag in Warschau aan vertegenwoordigers van Wes telijke en Oosteuroppse landen zijn overhandigd. De toelichting is maandag door het officiële Poolse persbureau P.A.P. gepu bliceerd. De landen, die deel zouden uit maken van de zóne zouden van hun kant de verp'ichting op zich moeten nemen om geen kern wapens binnen hun grenzen toe te laten of te vervaardigen. Ook zouden deze landen (Polen, Oost en West-Duitsland en Tsjecho- Slowakije) geen uitrusting voor het lanceren van kernwapens en raketten mogen toelaten. Ame rika. Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zouden deze ver plichtingen moeten aanvaarden voorzover het bun troepen in deze gebieden betreft. Dit zou ook gelden voor de an dere landen met troepen in het betrokken gebied. De betrokken staten moeten voorts overeenkomen een ruim en doelmatig controlestelsel in de voorgestelde zóne in te richten on zich daaraan onderwerpen. Er zou zowel contröle op de grond als vanuit de lucht moeten ko men. Aan de contröle zouden o.a. afgevaardigden van de NAVO en het pact van Warschau en neu trale waarnemers moeten deelne men. Het Poolse memorandum raadt voorts het opstellen van een in ternationale conventie aan om de verplichtingen van de zöne- landen vast te leggen. Om node loze verwikkelingen te voorko- In de afgelopen week zijn 61 Zuidsiavische vluchtelingen ille gaal Oostenrijk binnengekomen. Hun aanvragen om politiek asiel worden door de Oostenrijkse autoriteiten onderzocht. De Nederlandse ambassadeur In de Verenigde Staten, mr. J. H. van Rojjen, heeft op een perscon ferentie verklaard, dat ook een overwinning van de opstandelin gen op president Sockarno wei nig hoop biedt op handhaving van de Nederlandse belangen in Indonesië. „Zelfs de gematigden in de In donesische republiek willen een nationale economie," aldus uu. Van Royen. Ma ir l.ij voeg.-; hieraan toe, dat zulk een econo mie onder een nieuw bewind misschien zou worden tot stand gebracht binnen de grenzen van het internationale recht en d grondregel van de rechten van de mens. Deze laatste regel werd nu geschonden door de meedogen loze uitzetting van 46.000 Neder landse burgers, zonder schade loosstelling Prins Buwono de negende, sul len van Djogjakarta, heeft op een persconferentie in Santa Barbara gezegd, dat hij geen mening over de toestand in Indonesië kan geven, aangezien hij al meer dan twee weken niet in het land ge weest is. (De sultan neemt deel aan een bijeenkomst van de reis- vereniging voor het gebied van de Stille Oceaan.) Hij verklaarde dat er in het ver leden veel problemen in Indone sië zijn opgelost en dat het hui dige beslist ook op te lossen is. Zijn eventuele medewerking aan het kabinet van Soekarno hing van vele factoren af. Hij had ove_ sigens nog geen verzoek daartoe ontvangen. men, zouden de betrokken landen eventueel ook verklaringen kun nen deponeren bij een gezamen lijk aan te wijzen land. De ver- Dlichtingen van de grote mogend heden zouden in de vorm van een gemeenrchaprreliik document of eenzijdige verklaringen gegoten kunnen worden. De Poolse regering stelt het openen van onderhandelingen over een zóne zender atoomwa pens op basis van deze suggesties voor. REACTIES OP HET PLAN-RAPACKI. Volgens Britse diplomatieke waarnemers is het voornaamste bezwaar van het z.g. plan-Rapac ki het feit, dat de N.A.V.O.- sfrijdkrachten in West-Duitsland bij aanvaarding ervan niet meer de beschikking over kernwapens zouden krijgen, betekent dat het Westen dan niet meer de kans zou hebben het onvermijdelijke overwicht der communisten op het gebied der gangbare bewape ning en de sterkte der daarmee uitgeruste troepen, teniet te doen. In Wcstöuitse officiële krnigen neemt men een geresrveerde hou ding aan tegenover het. Poolse memorandum, waarin uitbreiding werd gegeven aan het plan-Ra- pack. Diplomatieke waarnemers te Bonn zien er weinig in, dat voor Bondskanselier Adenauer aan trekkelijk zou kunnen zijn. In dit verband wordt opgemerkt dat Adenauer kortgeleden om trent het oude plan-Rapacki heeft gezegd dat aanvaarding hiervan het einde van de N.A.V.O. en van de Westeuropese vrijheid zou be tekenen. Men acht het te Bonn onwaar schijnlijk, dat het plan-Rapacki ■'n zijn huidige vorm door de Westduitse regering als onderhan delingsbasis zal worden aanvaard. Het zal een onderdeel moeten vormen van een algemeen ontwa- ooningsplan en van voorstellen tot hereniging van Duitsland, wil Bonn er belangstelling voor krij gen. Dc Poolse regering is van me ning dat bespreking van het plan- Rapacki zal bijdragen tot een succesvol verloop van een even tuele topconferentie, aldus heeft het officiële Poolse persbureau „P.A.P." maandagavond te War schau verklaard. Men meent te Warschau dat de Poolse diplomatie alles in 't werk zal stellen, om onderhandelingen over het uitgebreide plan-Rapac ki tewee» te brengen. Doch ter wijl aan de ene kant de Ver. Sta ten dit plan als „uiterst gevaar lijk" beschouwen, moeten aan de andere kant ook de meest opti mistische Polen toegeven dat de kans, dat het positieve resultaten zal opleveren, slechts gering is. Surveillerende politie-agenten zagen in de nacht van maandag op dinsdag tot hun stomme ver- bazing midden in de Hoofd straat van Apeldoorn een dam hert lopen, dat rechtsomkeert maakte, toen er een vrachtauto naderde. De agenten staakten al spoedig hun achtervolging, toen zij bemerkten, dat het hert veel sneller was dan zijzelf. Gistermorgen vonden kinderen van de Koningin Wilhelmina- school op de Parkweg het hert op het schoolplein, waar het lag uit te rusten van het hachelijke uitstapje. Het dier, dat in diepe rust verkeerde, werd spoedig wakker en bleek allerminst schuw te zijn. Het vermaakte zich best met de kinderen. Inmiddels had het onderwij zend personeel de politie ge waarschuwd, die reeds bericht had ontvangen, dat het hert eigendom was van een ingezete ne van Apeldoorn. Deze ver scheen ter plaatse en het hert kwam onmiddellijk nader, toen het bij de naam Keesje werd aangeroepen. Het liet zich ech ter niet vangen. Integendeel. Toen pogingen daartoe in het werk werden gesteld ging het er weer tussenuit. Dwars door de stad rende het snelle dier, dat tenslotte een schuilplaats zocht in een tuin in één der straten. Daar kon het door de eigenaar worden gevangen en vervolgens naar zijn verblijf worden teruggebracht. Vooruitlopende op enige tech nische wijzigingen in de vesti gingswet bed/ijven 1951, waar over dinsdag een Memorie van Antwoord verscheen, is aan de SER een „ontwerp-vestigingsbe- sluit levensmiddelenbedrijven" om advies gezonden. Het uitgangspunt van het ontwerp levensmiddelenbedrij ven bestaat uit toelatingseisen t.a.v. kredietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid. Onderscheid wordt gemaakt tussen het algemeen levensmid- delenbedrijf, waarin geen am bachtelijke handelingen wor den verricht en het gespeciali seerde bedrijf, waarin dit wel geschiedt. Het ontwerp stelt een alge meen levensmiddelendiploma voor. Daartoe wordt als eis de zekerheid van een verantwoord beheer van het uitgebreide as sortiment gevraagd, zonder vak bekwaamheid voor ambachte lijk werk. straks hebt U griep helpen direct In Kapelle is een ontwikke lingsdag voor de kleinfruitteelt gehouden waar vier deskundi gen over vraagstukken met be trekking tot de teelten van aardbeien, frambozen en bes sen. Over de mogelijkheden van een hogere produktie spraken dr. H. J. de Fluiter, hoofd van de afdeling entomologie van het I.P.O. te Wageningen en ir. J. A. van Rhee, onderzoeker bij het instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de na tuur te Arnhem. De eerste spre ker behandelde de virusbestrij ding bij aardbeien door middel van bladluisbestriiding en gaf aanwijzingen met betrekking tot de bestrijding van de aard- beiknotehaarluis. Uit proeven is n.l. gebleken dat deze luis de overbrenger-- is van virusziekten in aardbeien en door bestrijding kan ook een goede bestrijding van virusziekten worden ver kregen. Ir. Van Rhee behandelde de invloed van de wind op de aard beien en deelde mede hoe uit proeven is gebleken dat aard beien een 35 procent hogere op brengst kunnen geven op be schutte percelen in vergelijking met onbeschutte percelen. Ook kan de oogst wat worden ver vroegd als er een goede beschut ting is. Vooral in Zeeland is dit zeer belangrijk want hier is steeds veel wind. Dr. ir. W. v. d. Zweep, van het instituut voor biologisch en scheikundig onderzoek van landbouwgewassen te Wagenin gen behandelde de mogelijkhe den van chemische onkruidbe- strijdinr bij kleinfruit en ir. B. Roelofsen te Goes, sprak over zijn ervaringen op een stu diereis naar Schotland. Ir. J. J. van Hennik, rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, zeide in een slot beschouwing dat er grote be langstelling voor deze teelten is in Zeeland. Hij deelde mede dat deze belangstelling vooral in het gebied rondom Kapelle- Biezelinge zeer groot is. In het gebied van de veiling in deze plaats is een areaal van 300 ha kleinfruit en het afgelopen jaar werd aan kieinfruitprodukten geveild voor een totaal bedrag van rond 3 miljoen gulden. Dat betekent dus dat de opbrengst van kleinfruit in dit gebied ge middeld ongeveer 10.000,— per ha bedroeg. Ir. Van Hennik zeide ook dat op de proeftuin in Kapelle zeer veel werk wordt gemaakt van produktiebevordering. Verder schenkt men ook aandacht aan de plantsystemen en zo neemt men op het ogenblik proeven met bessen aan draden. Ir. Van Hennik zeide dat er bij sommi ge kwekers een angst bestaat dat er een overproduktie zal ko men van kleinfruit. Hiervoor was ir. Van Hennik echter nog niet zo bang want het is toch nog steeds zo dat lang niet elk gebied geschikt is voor de teelt en verder is er het grote vraag stuk van de arbeidsvoorziening tijdens de pluk. In Zeeland is op het ogenblik een grote uit breiding van de frambozenteelt. Tijdens de pluk vraagt een ha frambozen echter 3.000 arbeids uren en daarom waarschuwde spreker sterk tegen ondoor dachte uitbreiding van deze teelten. Als voordeel van de teelt van kleinfruit noemde spreker dat er belangrijk min der geïnvesteerd moet worden dan b.v. bij de teelt van hard- fruit en bij de groenteteelt. De leiding op deze bijeen komst berustte bij de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, voorzitter van de veiling Ka- pelle-Biezelinge en omgevingen de afdeling Kapelle-Biezelinge en omgeving van de N.F.O.. welke deze ontwikkelingsdag ,;amc-n organiseerden. Het is dus zo, dat tot gespe cialiseerde bedrijven, waarvoor een vestigingsvergunning nodig is, in het onderhavige ontwerp worden gerekend; het kruide- niersbedrijf, de melkkleinhan- del, de zuivelkleinhandel, de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit, de ambulan te straat-ihandel in deze bran che, de kleinhandel en ambu lante handel in vus, het poe- liersbedrijf, het slagersbedrijf, het banketbakkersbedrijf en de kleinhandel in brood, banket en chocolaterie en dat van al deze bedrijven uit een algemeen le- vensmiddelenbedrijf kan wor den ontwikkeld. De economische realiteit ver toont een onderlinge verschui ving van assortiment in de be drijven, die levensmiddelen ver kepen. Men noemt dit paralleli- sering met vooral verpakte arti kelen. Voorzover artikelen uit de genoemde branches geen am bachtelijke (vakkundige) be handeling voor aflevering be hoeven zouden deze, volgens het ontwerp, dus in algemene levensmiddelenbedrijven kun nen worden verkocht. Dit zou b.v. voor verpakt en/of bevro ren vlees, idem voor vis, gevo gelte, groenten, fruit, melk, brood enz. kunnen gelden. Huis houdelijke artikelen, drogisterij- artikelen, verpakte geneesmid delen en tabak.-artike'»-n, waar voor afzonderlijke ontwerp-ves- tigingsbesluiten bij de S.E.R zijn ingediend, worden uitdruk kelijk van het „algemene le- vensmiddelenbedrijf" uitgezon derd. Zo'n bedrijf kan deze ar tikelen dus alleen voeren, in dien daartoe aparte vakbo kwaamheid is behaald. Op grond van de wet kan, na in voering der besluiten, op grond van persoonlijke, plaatselijke of De Egyptische ambassadeur te Khartoem heeft dinsdag bij pre mier Abdoellah Chalil van Soe dan geprotesteerd tegen het zen den van Soedanese troepen in de grensgebieden ten noorden van de 22ste breedtegraad. regionale omstandigheden mid dels ministeriële verklaringen of ontheffingen, van de regelen worden afgeweken. Voorkomen is, dat het krui- deniersbedrijf tot uitgangspunt van het algemene levensmidde- lenbedrijf is gekozen. Men heeft ook deze branche tot het totaal van de voorziening met levens middelen gerekend, op één lijn met de andere branches. Dit neemt niet weg, dat in het krui- deniersbedrijf de ontwikkeling naar een algemeen levensmid- delenbedrijf het sterkst is. Uitermate moeilijk is de ma terie van het bakkersbedrijf. Per jaar sluiten in Nederland plm. 450 bakkerijen. Daarnaast is er het broodslijtersbedrijf als verkoopspunt. Indien nu aan de kruideniersbranche toestem ming wordt gegeven brood te verkopen, dan komen er direct 25.000 potentiële verkoopspun- ten bij. Anderzijds kan de broodverkoop in het beeld van het algemene levensmiddelen- bedrijf blijkbaar niet gemist worden. Onder de vestigingswet 1954 vallen op het ogenblik ongeveer 200 soorten bedrijven, waarvoor nieuwe vestigingsbesluiten, ter vervanging van de oude op grond van de wet van 1937, en de erkenningsregelingen op grond van de bezettingsmaatre gelen 1941 en op grond van het organisatiebesluit voedselvoor ziening, gevormd moeten wor den. Voor 24 der belangrijkste is advies van de S.ER.-commis- sie gevraagd en reeds verkre gen. Zodra de technische wijzi gingen in de wet van 1954 vast gesteld zijn, waardoor deze wet beter hanteerbaar wordt en het redigeren der besluiten eenvou diger, kan tot afkondiging wor den overgegaan. In behande ling zijn 38 andere groepen. Voor deze 200 groepen, omvat tende 80.000 bedrijven ofwel een derde deel van ons winkel apparaat, gelden thans vesti gingsbeschikkingen, die op 1 ja nuari 1959 expireren. Over de opleiding voor het algemeen levensmiddelenbedrijf is in het ontwerp-besluit vastge legd, dat op grond van een di ploma voor een gespecialiseerd bedrijf aanvullend examen kan worden gedaan om het algeme-, ne diploma te behalen. Er is dus geen sprake van een som van speciale diploma's. Ander zijds zal her niet mogelijk of be perkt mogelijk moeten zijn, dat op het algemene diploma aante kening voor een gespecialiseer de branche wordt geplaatst. VER. STATEN Een twintigtal gevangenen is er in geslaagd de Ecuadoriaan/e gevangenis op het eiland Isa bella, één van de Galapagos- eilanden in de Stille Oceaan, te ontvluchten. Na een oproer in de gevange- nis hadden zij met kleine vis sersbootjes zee gekozen, waar zij een Amerikaans motorjacht ontmoetten dat op weg was naar Panama. De vluchtelingen overmeesterden de opvarenden van het jacht de eigenaar, diens vrouw, een vriend en vier bemanningsleden waarna zij met het jacht koers zetten naar Ecuador. Daar zijn zij op 45 km ten zuidwesten van Esmeraldas geland, het jacht lieten zij toen vrij, na het grondig te hebben geplunderd. ENGELAND. Door AGATHA CHRISTIE. Arbeiders in de Argentijnse olie-industrie zijn tegen de maat regel van de regering om al deze bedrijven door soldaten te laten bezetten in hongerstaking ge gaan. Dit was gedaan om het hoofd te bieden aan een aangekondigde loonstaking, die een olietekort aan de vooravond van de alge mene verkiezingen zou veroor zaken. Matrozen en soldaten zor gen ervoor dat arbeiders op sleu telposities op hun post blijven en dat ze deze slechts verlaten als opvolgers uit nieuwe ploegen hen aflossen. Volgens een mededeling van een vakbond moest men ze ventig arbeiders van een raffina derij wegens uitputting naar zie henhuizen overbrengen. 5) Het was een man van misschien tussen de zestig en zeventig. 0;j een afstand had hii het vvelwi' lend uiterlijk van een filantroop. Zijn lichtelijk kaal hoofd, zi.in ge welfd voorhoofd, de glimlachende mond, die een erg wit veis gebit liet zien alles scheen te wijzen op een vriendelijke persoonlijk heid. Alleen de ogen waren daar mee in strijd. Ze waren klein, diepliggend en listig. Niet alleen dat. Toen de man, een opmerking makend tegen zijn jonge metge zel, door het vertrek keek, rustte zijn blik een ogenblik op Poirot en juist die seconde was er een vreemde kwaadaardigheid, een onnatuurlijke spanning in zijn blik. Dan stond hij op. „Betaal de rekening. Hector," zei hij. Zijn stem was lichtelijk hees van klank. Ze had een vreemde, zachte, gevaarlijke klank. Toen Poirot zijn vriend in de hall opzocht, verheten de twee andere mannen juist het hotel. Hun bagage werd beneden ge bracht. De jongste hield er het oog op. Even later deed hij de glazen deur open en zei: Nadruk verboden. „Kant en klaar, mijnheer Rat- chett." De oudere man bromde toe stemmend en ging de deur uit. „Eh bien," zei Poirot. „Wat denk je van deze twee?" ,Hct zijn Amerikanen," zei monsieur Bouc. „Zeker zijn het Amerikanen. Ik bedoel, wat denk je van hun per soonlijkheid?" „De jonge man leek heel sym pathiek." „En de andere?" „Om je de waarheid te zeggen, vriend, mag ik hem niet. Hij maakte een onaangename indruk op me. Wat vind jij?" Hercule Poirot wachtte even vóór hij antwoordde. „Toen hij me passeerde in bet restaurant," zei hij ten laatste, „had ik een eigenaardige indruk. Het was of een wild dier, maar woest, woest, begrijp je me ge passeerd had." „En toch zag hij er zo eerbied waardig uit." „Précisement! Het lichaam de kooi is zo respectabel mo gelijk, maar door de tralies kijkt het wilde dier." „Je hebt fantasie mon vieux," zei monsieur Bouc. .Best mogelijk. Maar ik kan de indruk niet van me afzetten, dat er iets slechts heel dicht langs me is gegaan." „Die keurige Amerikaanse mijn heer?" „Die keurige Amerikaanse mijn heer!" „Wel," zei monsieur Bouc vro lijk, „het kan zijn. Er is veel kwaad in de wereld." Op dit ogenblik ging de deur open en de conciërge kwam naar hen toe. Hij keek bezorgd en ver ontschuldigend. „Het is onbegrijpelijk, mon sieur," zei hij tegen Poirot. „Fr is niet één eerste klas coupé te krijgen in de trein." „Wat?" riep monsieur Boue. „Om deze tijd van het jaar? Ah. ongetwijfeld is er een groepje journalisten politici." „Ik weet 't niet. mijnheer," zei de concierge zich eerbiedig tot hem wendend. „Maar zo is het." „Wel, wel." Monsieur Bouc wendde zich tot Poirot. „Wees maar niet bang, vriend. We zul len het wel schikken. Er is altijd één coupé. no. 16. die vrij is. De conducteur zorgt daar voor!" Hij glimlachte, keek toen op de klok. „Kom," zei hij, „het is tijd dat we gaan." Op het station werd monsieur Bouc met eerbiedige voorko mendheid begroet door de bruin- geuniformeerde wagon-lii-con- ducteur. „Goedenavond, monsieur. U hebt coupé no. Hij riep de kruiers en zij reden hun lading halverwege langs de trein, waarop de bordjes zijn be stemming vermelden: IstanbulTriesteCalais. „Alles is vol vanavond, hoor ik?" „Het is ongelooflijk, monsieur. De hele wereld verkiest van avond te reizen!" Toch moet ie plaats vinden voor deze heer hier. Hij is een vriend van mij. Hij kan no. 16 krijgen." „Die is bezet, mijnheer." „Wat? No. 16?" Ze wisselden een blik van ver standhouding en de conducteur glimlachte. Hij was een lange, gele man van middelbare leeftijd. „Ja zeker, monsieur. Zoals ik u zei, we zijn vol overal vol." „Maar wat is er aan de hand?" vroeg monsieur Bouc boos. „Is er ergens een conferentie? Is het een gezelschap?" „Neen. monsieur. Het is maar toeval. Toevallig hebben zoveel mensen vanavond verkozen te reizen." Monsieur Bouc maakte een ge baar van ergernis. „In Belgrado,' zei hij. „komt de wagen uit Athe ne. En ook de BoekaretParijs- wagen. Maar we komen pas mor- gneavond in Belgrado. Het pro bleem is de nacht. Is er geen 2de klas cabine vrij?" „Er is een tweede klas cabine, monsieur." (Wordt vervolgd.) haven van Bremen op verzoek van een Nederland'e schuld eiser aan de ketting ligt, zal bij executie verkocht worden. De schulden van de Turkse reder H. C. Mardin te Istanbul zou den verscheidene honderddui zenden mark belopen. INDONESIË Het treinongeluk bij Lewisham De machinist van de expres- trein, die in december j.l. bij Lewisham, Zuid-Londen, achter op een stoptrein reed, waardoor negentig personen om het ie ven kwamen en 175 werden ge wond, zal terecht moeten staan op beschuldiging van dood door schuld. De 61-jarige bestuurder wordt de dood van de conduc teur van de aangereden trein ten laste gelegd. Betogingen tegen waterstofbom in Londen Voor de ambtswoning in Downing Street van de Britse minister Harold MacMdlan heeft zich maandagavond laat 'n groep van ongeveer 300 perso nen verzameld, die tegen de wa terstofbom betoogden. De beto gers werden door de politie ver- spreid, die Downing Street af zette. De protestbetoging werd in Whitehall voortgezet. De Britse filosoof Bertrand Russell heeft maandag op een drukbezochte v ergadering te Londen gezegd, dat het abso luut noodzakelijk is, wil de mensheid voortbestaan dat de waterstofbom overal verboden wordt. De proeven met water stofbommen waren schadelijker dan de meeste mensen besef ten, „en veel schadelijker dan de regeringen willen toegeven". WEST-DUITSLAND Drie Nederlanders in Djakarta gearresteerd De woordvoerder van de Ne derlandse diplomatieke "erte- genwoordiging in Djakarta heeft dinsdag plaatselijke persberich ten bevestigd over de aanhou ding in cte hoofdstad van drie Nederlanders. Het zijn de heren J. J. E., di recteur van de handelmaat schappij Polak en Schwartz, en J. KT. en I-I. D. M. emoloyé' van deze firma. Zij werden gearre steerd op beschuldiging van overtreding der d< viezenbepa- ineen aldus bedoelde pers berichten. BELGIË Zware sneeuwval Uit Midden- en Oos! België wordt zware sneeuwval gemeld. Ook in Zwitserland, waar de wintersport a! enige dagen door dooi werd bedreigd, is weer sneeuw gevallen. ALGERIË Het 8077 brt. grote Turkse vrachtschip „Mardin". dat se dert begin augustus 1957 in de Drie Algerijnen terechtgesteld In Algiers zijn drie Algerijnse verzetsstrijders die schuldig wa ren bevonden aan aanslagen op Europeanen in de tweede helft van 1956, terechtgesteld. INDIA Multimiljonair gearresteerd Ds Indiase politie heeft dins dag de 35-jarigs multimiljonair Moendhra gearresteerd op be schuldiging van zwendel. Moen dhra, die in de afgelopen paar jaar veel aandelen in verschei dene grote, vroegere Britse on dernemingen heeft gekocht, is onlangs genoemd tijdens een onderzoek, dat de regering heeft laten instellen naar investering van de genationaliseerde levens verzekeringmaatschappij in maat=chappijen die Moendhra beheerst. De minister van Financiën, Krisjnamasjari, is de vorige week afgetreden, nadat een ju ridische commissie had uitge maakt dat de levensverzeke ringsmaatschappij haar geld niet goed had belegd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3