Uit de Provincie Kantongerecht Terneuzen Eric de Noorman - De ontembare 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 19 februari 1958 TERNEUZEN. HULST OOSTBURG A. H. DESMIDT SAS VAN GENT. SLUISKIL STOPPELDIJK. ZAAMSLAG ZIERIKZEE VOORJAARSWEER. VERGADERING C.J.M.V. ZEELAND TE KAPELLE. Afgelopen weekeinde vergader de de afd. Zeeland van de C. J. M. V. te Kapelle. De 2e voorzitter, de heer Alle- wijn, opende de vergadering door te laten zingen lied 56: „Werk want de nacht komt dalen", en ging vervolgens voor in gebed. De Schriftlezing was uit 1 Sam. 13 en Marcus 14 3242. In het bijzonder stond de heer Allewijn stil bij de woorden „Mijn ure is gekomen". Hierop werd gezongen lied 189: „Als ik het wond're kruis aanschouw". In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit dat er zo velen naar deze ver gadering waren gekomen. Het jaarverslag van de secre taris getuigde van vreugde maar ook van verdriet, over het over lijden van de heer C. Leunis, en over de achteruitgang van het ledental. Moge 1958 deze achter uitgang doen veranderen in voor uitgang met Gods kracht voor het hoogste belang der jongeren. De penningmeester kreeg daar na gelegenheid zijn jaarverslag voor te lezen. Het boekjaar sloot met 'n voordelig saldo ad 41,88. De voorzitter dankte de func tionarissen voor het vele werk door hen verricht. Gezongen werd lied 136: „Wij bezitten een woord voor de we reld". Daarna hield de heer Ka- boord een inleiding getiteld: „Het roer vast". De vragen, die hier naar voren kwamen werden be sproken in praatkringen. Hou het roer vast en neem als Loods aan boord Jezus Christus Die ons zal brengen in de veilige ha ven. De verschillende vragen die uit de praatkringen naar voren kwa men werden door een forum be antwoord. Na de broodmaaltijd werd vertoond de film „Heuvel 24 antwoordt niet". De dagsluiting werd gehouden door de heer H. Eversdijk uit Ka pelle naar aanleiding van Jesaja 55, waarna deze geanimeerde en zeer geslaagde dag werd beslo ten. Wereldvrouwengebedsdag. Zoals het in vele plaatsen reeds verscheidene jaren gewoonte is geworden, zal ook dit jaar op de eerste vrijdag van de lijdens weken de Wereldvrouwengebeds dag worden gehouden. In tal van landen worden op dezelfde dag dergelijke gebeds samenkomsten belegd om ge meenschappelijk voor de nood van wereld en kerk te bidden. Het moge bekend zijn, dat ook ln Terneuzen door de Hervorm de en Gereformeerde vrouwen reeds enige jaren gezamenlijk het initiatief is genomen om alle vrouwen en meisjes, van welke religie, rang of stand ook, op te roepen om gezamenlijk op de eerste vrijdag van de lijdenswe ken, a.s. vrijdag, deze gebeds samenkomsten bij te wonen. Zij zal dit jaar worden gehouden in de Gereformeerde kerk in de Noordstraat, aanvangende des avonds te 8 uur. De prachtige li turgie. die zal worden gebruikt, werd dit jaar samengesteld door een groep Australische vrouwen. Van kleitablet tot wereld- boek Gisteravond werd door burge meester mr. P. Tellegen, in aan wezigheid van genodigden en een vrij groot aantal belangstel lenden, in het Jeugdgebouw in de Kerkhoflaan de bijbelten toonstelling geopend die zal du ren tot vrijdag 21 februari a.s. Alvorens burgemeester Teile gen deze tentoonstelling opende werd een welkomstwoord gespro ken door ds. J. Scholten, Her vormd predikant te Terneuzen. Ds. Scholten heette in het bij zonder burgemeester Teilegen welkom en dankte hem harte lijk voor zijn bereidwilligheid deze tentoonstelling te willen openen. De tentoonstelling, al dus spreker, vormt een zeer be langrijk onderdeel van de actie van het Nederlands Bijbel Ge nootschap in Oost Z.-Vlaande- ren. Geen enkel boek werd in de loop der tijden zovele malen ge drukt als de bijbel. Thans is de bijbel in zijn geheel in 200 talen en in ruim 900 talen gedeelte lijk gedrukt. In de elf taferelen die de tentoonstelling bevat zijn de verschillende facetten te zien, zo deelde spreker mede. De grote doelstelling van deze reizende tentoonstelling is drie voudig de bijbel dichter bij de Nederlandse bevolking te bren gen; het wekken van meer be langstelling voor de wereldbij- belvoorziening en daadwerkelij ke medewerking van meerderen in ons land. Het Nederlands Bij bel Genootschap bestaat sinds 1814 en werkt sinds 1946 met verscheidene landen in federa tief verband. Momenteel telt het N.B.G. 162.000 leden en men hoopt in 1964 de 200.000 leden te bereiken. Momenteel werkt men met een tekort van 80.000 gulden. Burgemeester Tellegen, hierna het woord verkrijgend, noemde het voor Terneuzen een onder scheiding dat in zijn gemeente de tentoonstelling voor Zeeland start. Al heeft de overheid nu niet meer zoveel aandacht voor de bijbel als in de tijd van de Statenbijbel (1618 Synode van Dordrecht), toch mogen wij wel zeggen dat de overheid in zijn algemeen Christelijk denkt. Burgemeester Tellegen noem de de bijbel een spiegel voor de mensheid in de loop der tijden. H y betreurde het dat zoveel on- kerkelijken een mooie oude bij bel met gouden sloten vaak als pronkstuk in hun huis gebrui ken maar dit is een symbool van deze mensen. Zij houden dit zo mooie boek gesloten voor hen zelf. Daarom, zo zei spreker, vindt men aan de moderne uit gave geen sloten meer en ook dit is een symbool. Daarna ver klaarde de burgemeester de ten toonstelling voor geopend. De heer Joh. Brezet, vicaris der Hervormde gemeente las uit Lucas 4 hoofdstuk 14 t m 22 en gaf daarover een korte toe lichting. De tentoonstelling die op mo derne en overzichtelijke wijze is opgesteld is de moeite van het bezichtigen alleszins waard. De eerste stand toont de bezoeker de oudste handschriften en leidt via de stand „de Bijbel en de boekdrukkunst", waarbij ook Nederlandse bijbels te bewonde ren zijn, naar de tijd van de Dordtse Synode. Vervolgens wordt de aandacht gevraagd voor de bijbel in de nieuwe ver taling en de bijbel in Indone sië, Afrika en de Congo. Men krijgt een duidelijke in druk van de bijbel als wereld- boek bij de volgende stand en ook is een aparte stand gewijd aan de Friese vertaling van de bijbel. Tenslotte ziet men een aantal fraaie reproducties van etsen en schiderijen van Rem brandt waarin de bijbel een rol speelt, en krijgt men aan de laatste stand een indruk van het administratieve werk van het Nederlands Bijbel Genoot schap. Iedere avond wordt door een predikant een tiental minuten over de bijbel gesproken en to nen interessante filmstrips da betekenis van het boek dat het meest werd gedrukt, gelezen en becommentariseerd. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van bur- gemeester A. L. S. Loekefeer kwam de raad van Hulst maan dagavond in spoedeisende verga dering bijeen. Er stond slechts één punt op de agende vermeld, n.l. het aangaan van een vaste lening van 75.000. Deze lening, die door de Bank van Nederland se Gemeenten wordt verstrekt, zal worden aangewend voor het bouwrijp maken van de gronden voor het te bouwen ziekenhuis Ook de rioleringen zullen u't deze lening worden gefinancierd. Burgemeester Loekefeer gaf een uiteenzetting over de '"ning, die wordt verstrekt voor 25 jaar met een rente van 6 Er n-o gen geen aflossingen geschieden vóór 1966. In het schrijven was naar vorengebracht dat de reed vóór 20 februari a.s. zou moeten beslissen of het de lening aan vaardde. De heer Van der VValle bracht naar voren, dat volgens de rege ringsregeling de gemeenten niet meer dan 41i r'r> rente mogen be talen. Hoe zit dit dan met d,e 6 die door de Bank van Nederland se Gemeenten wordt geëist? De voorzitter lichtte toe, dat hierover een schrijven was ge richt aan G. S. Er moet verder nu worden afgewacht hoQ de 'aak zich ontwikkelt. B. en W. delen het naar voren gebrachte van raadslid Van der Walle. Zij zijn dezelfde mening toegedaan. De heer Blomraaert brengt naar voren dat de Bank van Ne derlandse Gemeenten hiermede zich een sic* om do arra houdt. Raadslid Van Artenhals vroeg waarom er niet meer gelden wer den beschikbaar gesteld, vooral voor woningbouw. Burgemeester Loekefeer zeide dat er enkel ge'den werden be schikbaar gesteld voor vastge stelde plannen, zoals de bouw van het ziekenhuis en scholen bouw. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. om de 75.000 te lenen 'zonder stemming aangenomen. Hierna sluiting. Veehouders vergaderden. De Vereniging tot verbetering van Rundvee in West Zeeuws- Vlaanderen kwam maandagmid dag in vergadering bijeen in ho tel „De Eenhoorn" onder voor zitterschap van de heer M. J. de Bruijne. De vergadering was druk be zocht. De voorzitter sprak hier over in zijn openings- en begroe tingswoord dan ook zijn voldoe ning uit. De secretaris, de heer Ach. Buijek. bracht het jaarverslag, waaruit' van de activiteiten van de vereniging bleek. Het jaar '57 werd met een batig slot van hot voorafgaande dienstjaar ad. 1113,57 begonnen. In totaal werd ontvangen 1904,94 en uit gegeven 684,75, zodat 1957 met een batig slot van 1256,19 afge sloten kon worden. De boeken werden staande de vergadering door de heren J. Rissoeuw (Zuidzande) en E. Buiisse 'Groedei gecontroleerd en in orde bevonden. Na de ver gadering van hun bevinding op de hoogte te hebben gesteld, keurde de vergadering de reke ning 1957 goed onder dankzeg ging aan de penningmees.er. De periodiek aftredende be stuursleden J, Almekinders, Ach. Buijek, A. VerhageHoste en Cam. Vercraeije werden met algemene meerderheid van stem men in hun functie herbenoemd. Op voorstel van het bestuur werd besloten voor de fokveedag te Oostburg een subsidie van 25 te verlenen en voor de fok veedag te IJzendijke 15. Vergadering K.I.-Vereniging De K.I.-vereniging West Z. Vlaanderen hield maandagmid dag in hotel „De Eenhoorn" een vergadering, welke door vele leden werd bezocht. Voorzitter A Brakman opencie de vergadering met een kort woord, waarin hij ir. Harmsen, rijksveeteeltconsu lent; dr. Tesink, dir. Gezond heidsdienst voor Dieren te Goes, en de heren Robeijn en Minnaert van harte welkom heette. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer C. Vercraeije waarin hij ver- klaarde als voorzitter te willen aftreden, dit wegens gevorderde leeftijd en gezondheidsoverwegin gen. Voorts was er een dank schrijven van genoemde heer Vercraeije voor het feit, dat hem het ere-voorzitterschap van de vereniging werd aangeboden. De inkomsten van de vereni ging bedroegen in '57 28.388,82, de uitgaven 27.588,16, waardoor een vermogenstoename ontstond van 800,66. Het vermogen dei- vereniging is thans 1581,38. De aftredende bestuursleden A. Temmerman (Hoofdplaat). L. Basting (Retranchement), A. Ver- nage Hoste (Schoondijke), R. A. F. Wijffels (St. Kruis) en Ach. Buijek (Waterlandkerkje) wer den herbenoemd. In de plaats van het aftredende besturslid J. C. Risseeuw (Zuidzande), die zich niet meer herkiesbaar stel de, werd gekozen de heer P. van Cruijningen te Zuidzande. In de plaatsen van de heren J. Flik weert te Breskens en Ed. Buijsse te IJzendijke, die wegens verhui zing bedankten, werden benoemd de heren J. Basting te Breskens en G. van Waes te IJzendijke. Hierna volgde een bespreking over de mogelijke verkoop van de verenigingsstier Witzij's Ade- ma. Uit het afstammingsrapport bleek, dat deze st'er voor de mas sa een goede stier is geweest. Mede gezien de kosten van een nieuwe stier en de opbrengst van Witzij is het bestuur una niem tot de conclusie gekomen de vergadering voor te stellen Witzij nog een jaar aan te hou den. De inseminatiegelden, die voor 1956 1957 resp. voor Witzij's Ade- ma op 13,en voor Rotterda Smit op 15,waren vastge steld werden door de vergade- BAKKERIJ Nieuwediepstr. 1 Tel. 2926 Terneuzen ring voor het jaar 19571958 op resp. 14,en 16,— bepaald. bit het jaarverslag over 1956 1957 bleek, dat bij 1960 dieren inseminaties werden uitgevoerd. Het daaraan voorafgaande jaar bedroeg het aantal inseminaties 1916. 1150 dieren waren na de eerste inseminatie drachtig. Besloten werd voor de veeten- toonsteling te Oostburg een sub sidie van 25,te verlenen en voor de veetentoonstelling te IJzendijke een subsid.e van 15. Hierna kwam de rijksveeteelt consu lent ir. W. L. Harmsen aan het woord. De Zeeuwse rundveestapel is over de gehele provincie in het afgelopen jaar toegenomen, na melijk van 82.000 tot S5.000 stuks. Deze toename is voor een be langrijk deel toe te schrijven aan de mesterij (2000 stuks). Voor de melkerij ligt de zaak geheel anders. De teruggang van van het aantal melkkoeien in West Z.-Vlaanderen is in 1957 voortgezet. Zo zijn er 200 min der. Voor de eerste maal daalde het aantal beneden de 2500 stuks. In de saneringsgebieden ziet men een toename van de melk veestapel, ook is dit het geval in het zandhedrijf. In de akkerbouwgebieden is de melkerij zeer moeilijk te hand haven. De gehele provincie Zee land zal tol. de toeiagegebieuen behoren. De garantieprijs is voor Zeeland bepaald op 28,8 cent bij een vetgehalte van 3,7. Voor St. Philipsland, Noord-Beveland en W. Z.-Beveland is de garantie 27 cent. De garantie is een belang rijk anker, waar de bedrijfsvoe ring aan vast kan liggen. De K.I. is één van de fundamentele mid delen om tot verbetering van de melkerij te komen, vooral dient de aandacht gevestigd te worden op de veelal beneden het lande lijk gemiddelde liggende gehalte. Be K.I. groeit nog steeds in West Z.-Vlaanderen. In het op richtingsjaar 1951 werden 776 dieren geïnsemineerd, tegen thans bijna 2000. Met 430 leden werd gestart, thans zijn het "er 533. Per bedrijf werd 1,8 stuks geïnsemineerd, thans is het 3,7. De bevruchtingsresüllaten voor Zeeland liggen nog niet erg gun stig. De dracbtigheidspercenta- ges na 1 maal insemineren zijn: Zeeland 63,5 Walcheren 67 Bevelana 65,6 West Z.-Vlaan deren 58,7 70 van de mannelijke af stammelingen van K.I. stieren worden goedgekeurd. In Zeeland is men dik tevreden over de productie; het gemiddel de is 4800 liter van 3,83 vet in 310 dagen. Dr. Tesink, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, hield daarna een inleiding over de bestrijding van het besmette lijk verwerpen. (Abortus Bang). Na de inleiding werden vele vragen gesteld, die inleider alle beantwoordde. Tot slot werd een aantal films vertoond over de K.I. en machi naal melken. Ongeval De laatste carnavalsdag heeft nog een dissonant gekregen doordat de luxe wagen „van den grootste boer" (E. M.) bij het achteruit rijden van de Westka de naar de Noordweststraat te lang zijn bocht nam en over het trottoir huppelde, raakte daar na met het spatbord het ver keersbord „verboden inrit", dat met een klap tegen het hoofd van L. van E. uit Zelzate te recht kwam. De klap was zó hevig d?t mej. van E. tegen de grond gesmakt werd waardoor zij een hersenschudding opliep. De geroepen geneesheer acht te het noodzakelijk dat mei. Van E. naar het ziekenhuis te Sluis kil werd overgebracht. De rijks politie maakte proces-verbaal op. Carnavalsfeesten De vierde dag bracht Prins Guust II en zijn gevolg een be zoek aan de wekelijkse markt. De prins en zijn gevolg werden door de marktkramers en markt- bezoekers hartelijk welkom gehe ten en werden door de kramen heengeleid. Ook de boerenerme- nie was de gehele middag in touw en bracht nog een muzikale serenade aan het gouden bruids paar Van AckerAcke. Met de feestneus in de bajes Carnaval vieren wekt niet al leen dorst op maar doet meer dan gewoonlijk de maag ramme len. Een aantal carnavalvierende Sassenaren ondervond op zeker ogenblik dit laatste maar &1 te duidelijk en aangezien in Sas geen rustig plekje te vinden was, reed men naar Philippine om zich te goed te gaan doen aan 'n welverzorgde mosselpartij. Toen men uit de auto stapte bevond men zich verkleed en ge maskerd op de openbare weg en de Philippiense politiemacht kon dit niet tolereren. In de bajes kreeg men gelegenheid zich van het feestel'jk vertoon te ontdoen en toen stond direct de deur van de vrijheid wijd open. De eetlust was door dit intermezzo niet ver minderd en de Sassenaren geno ten nu dubbel: van de vrijheid en de schaaldieren. Grandioze intocht van prins Toon de Eerste Voor het eerst in de Terneu- zense geschiedenis, waartoe van zelfsprekend ook de Sluiskilse be hoort, werd alhier carnaval ge vierd en wel door de leerlingen van de Sint Antoniusschool. Enkele maanden geleden wer den onder leiding van het hoofd der school, zr Maximiliana, en het overig onderwijzend perso neel reeos de voorbereidingen hiertoe getroffen. Na de kerst- vacantie werd de prins van de St Antoniusschool, genaamd Toon de Eerste, in een ofliciële bijeenkomst met zijn volledige raad geïnstalleerd. Het was de 12-jarige Theo Bracke uit de zc de klas op wiens schouders de iaak zou komen te rusten als prins zijn onderdanen voor te gaan. Omstreeks half drie gistenmid- dag werd de stoet geopend door de prinselijke hofnar, die vooraf ging aan een door een Zeeuwse knol getrokken zegekar. Achter deze praalwagen zette een bonte stoet van ongeveer 250 school kinderen, gekleed in velerlei ge daanten, zich in beweging, bege leid door de schoolbeerenkapel. En het is leut geworden, op een enkele carnavalsvierder na, die bevangen werd door de kou de. Het werd een zegetocht door Sluiskils oud en nieuw gedeelte. Teruggekomen op het school plein werd aan de carnavalsvier ders met teilen tegelijk patates frites aangeboden. De filmopera teur, die reeds met de stoet was meegetrokken, kreeg tijd in over- vloed om zijn camera te laten draaien. Het geheel wevd op de band gedraaid om te zijner tijd op een ouderavond te worden vertoond en afgedraaid. Uit iedere klas zou de origi neelste uitbeelding een prijsje ontvangen, maar dit bleek geen gemakkelijke taak voor zr Marie Sophie om dit naar juiste waarde te bepalen, zodat zij de gulden middenweg koos en bij verloting de couverts zal uitreiken. Cursus Veilig Verkeer. Voor de openingsles van de cursus „Veilig Verkeer" in het Verenigingsgebouw alhier be stond een behoorlijke belang stelling. De avond werd geopend door burgemeester Hendrikse, die het grote belang van een derge lijke cursus naar voren bracht en dank bracht aan de docent, opperwachtmeester Schelfaut voor het in deze getoonde ini tiatief. Vervolgens werd het woord gevoerd door kapelaan Rombouts, die wees op de 'grote gevaren van het moderne snel verkeer. Ter bevordering van eigen veiligheid en die van an deren is de mens verplicht zich stipt aan de verkeersregels te houden en zich hiertoe de no dige kennis te verwerven. Op perwachtmeester Schelfaut gaf daarna de eerste inleidende les, waarbij het gesproken woord verduidelijkt werd met gepro jecteerde verkeersstrips. De gehele cursus zal vijf zes lessen omvatten, die iedere vrij dagavond in het Verenigingsge bouw zullen worden gegeven. Tevens zullen hierbij verschil lende films worden vertoond. Bonte avond K. A. J. De jongerenafdeling van de plaatselijke K.A.J, en V.K.A.J. gaf in het Verenigingsgebouw een bonte avond voor de ouders en verdere belangstellenden, die zeer druk werd bezocht. De leiders van de Jong-V.K.A.J. en Jong-K.A.J., respectievelijk mej. E. van Overmeeren en de heer R. Eeman, alsmede de uitvoe renden mogen op een zeer ge slaagde avond terugzien. Het afwisselende programma van toneel en declamatie werd door de jeugdige spelers en speelsters zeer vlot voor het voetlicht ge bracht en het ensemble „Fri- vola" zorgde voor vrolijke mu ziek. Het geheel viel bij het pu bliek zeer goed in de smaak. Het succes van de avond was wel het optreden van de heer R. Eeman in zijn pracht imita tie van Dorus. Op deze avond werd nog het woord gevoerd door de heer W. Brouwers, dio cesaan voorzitter van de K.A.J. Ook de speciale kindervoor stelling werd druk bezocht. Jaarvergadering. Dezer dagen hield de controle vereniging „Zaamslag en Omstre ken" haar jaarvergadering op de bovenzaal van de heer v. d. Veke. De voorzitter, de heer J. Tolle naar van Hoek, verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder de hoofdcontroleur, de heer Stroo. Na vaststelling der notulen volgde het jaarverslag van de penningmeester en van de secre taris. L-.j de periodieke bestuursver kiezing werd bij acclamatie her benoemd, de heer C. A. Dees. De heer L. Scheele gaf daarna een uitvoerig verslag over de ge houden controle. Het bleek, uat er in onze omgeving zeer goede melkkoeien met hoge opbreng sten zijn. De heren M. van Fraaijenhove te Axel en C. de Feijter te Bosch- kapelle werden benoemd tot le den van de technische commissie. Tot afgevaardigde naar de P. V. M, werd benoemd de heer W. L. den Hamer te Axel en tot diens plaatsvervanger, de heer L. HuijsSen te Terneuzen. De hoofdcontroleur, de heer Stroo, hield hierna een causerie over het melkonderzoek op eiwit. Na de rondvraag sloot de voor zitter de vergadering, waarna men zich verenigde aan een kof fietafel. Na afloop hiervan werd een bedrijfsfilm vertoond over de' melkwimine, het schoonheiden van het materiaal, de melkcon- trole enz. De voorzitter betuigde aan het slot van de avond allen, die aan deze zeer geslaagde jaarvergade ring hun medewerking verleen den zijn hartelijke dank. Uitvoering „De Volharding". Door de toneelgroep van het muziekgezelschap „Concordia" nit Ax°) werd t" 14 en 15 ff'—, de jaarlijkse uitvoering van „De Volharding" verzorgd. De bovenzaal van „Het Wapen van Zeeland" was beide avonden tot de laatste plaats bezet en het publiek heeft intens genoten van de klucht „Het Slangenmens". De vele amusante verwikkelin. gen deden voortdurend lachsal vo's uit de rijen der bezoekers opklinken en het langdurig ap plaus na elk bedrijf was ten vol le verdiend. De voorzitter, de heer R. J. v. d. Veke, betuigde na afloop zijn dank aan de toneelgroep van „Concordia", die de leden en do nateurs van „De Volharding" een genotvolle avond heeft bezorgd. Tevens dankte hij de bezoekers voor de gehouden geslaagde ver loting daarbij de hoop uitspre kend dat de op zaterdag 22 febr. a.s. te houden oliebollendag ten bate van het uniformfonds een zelfde succes zal opleveren. Overdracht wandtapijt. Op 28 februari zal ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, te Zierikzee het wandtapijt overdragen, dat door de maatschappijen, die na de watersnood op Schouwen aan het herstel aldaar hebben ge weckt. aan het gemeentebestuur van Zierikzee hebben geschon ken. Het tapijt, dat is ontwor pen door Cuno van der Steene en dat werd uitgevoerd door Edmond de Cneudt, draagt de naam ,De legende van Schou wen". VRACHTAUTO REED TEGEN TWEE HUIZEN Dinsdagavond tegen zessen is een auto van een expeditiebe drijf („De snelle visser") tussen Maartensdijk en Utrecht met grote snelheid van de weg ge raakt en tegen twee huizen ge reden. zonder dat er persoonlij ke ongelukken zijn gebeurd, hoe wel de huizen zwaar beschadigd zijn. Komende uit Hiivprsum heeft de chauffeur van de wagen op do Koningin Wilhelminaweg van onoplettendheid doordat hij te Groen eken in een ogenblik iemand goedendag zwaaide, de macht over het stuur verloren. Een langs de weg staande wa gen van een daar gevestigde ko lenhandel kon nog net worden ontweken, al schaafde hij er langs. Over het rijwielpad vloog de auto recht op de daarachter gelegen huizen af. waarvan hij er met een harde klap twee ram de en zwaar beschadigde. Bij één van de huizen is fie ravage van een dergelijke omvang, dat de luiken van de voorgevel in de bedstee van de kamer liggen. De bestuurder van de wagen en de bewoners van het huis kwa men er ongedeerd af. Zitting van dinsdag 18 februari E. B.. chauffeur te St. Jansleen had op 31 januari '58 tijdens dich- te mist zonder zichtbare achter lichten gereden. Hiervoor vroeg de officier 25 of 5 dagen waarmede de kanton rechter zich verenigde. J. G., scholier te Axel, had met zijn fiets op 29 januari '58 in de Noordstraat te Terneuzen in ver boden richting gereden. De jonge man verklaarde, dat' hij van dit verbod niet op de hoogte was. Dit baatte hem natuurlijk wei nig want de verkeersborden staan in deze straat bij legio op <-,o:i afstand van slecms eaice.e tientallen meters. Met 3 of 1 dag kan de zaak vereffend worden. De fabrieksarbeider C. F. te Zaamslag was op 21 november '57 met' zijn auto in botsing ge komen met de auto van de wijk zuster mej. B. op de kruising van de Eendrachtpolder en de Grote Huissenpolder. In de zitting van 4 februari had D. verklaard dat de situatie tekening niet precies weergaf hoe de aanrijding zich had voor gedaan. De zaak was deswege uitge steld voor een nader getuigenver hoor en thans waren aanwezig de verbalisant B. en de wijkzus- tre mej. B. Beide getuigen verklaarden, dat het uitzicht ter plaatse welis waar moeilijk is, maar dat de remsporen van D.'s auto duidelijk te zien gaven dat hij de bor'-f 1 groot had genomen en daardoor 94. De paardendief stoort zich niet aan Eric's bevel en Eric zendt hem een pijl achterna. Maar in de wirwar van takken is een zeker schot haast een onmogelijk heid. Haastig baant de Noorman zich een weg naar de bosrand om een vrij schootsveld te hebben; en juist op het moment, dat de ander gejaagd opstijgt, treft hem Eric's pijl. Met een kreet stort de man van het paard, dat er hinnikend van door gaat en op enige afstand staan blijft. De paardenrover poogl over eind te komen, maar Eric is sne' bij hem. Hij heeft slechts een lichte wond. „Waar zjjn je makkers"? bijt hij de rover toe. „Dood", slamelt de man. „We vielen in een hinderlaag. Alleen ik ontkwam". „Dus Harald was jullie te slim af", zegt Erie grimmig. De rover neemt hem even scherp op. maar als Eric de man vraagt of hij weet. wie hij is, schudt deze ontkennend het heofd. „Sta op"! beveelt de Noorman. „Ik heb niets aan jou, en méér tijd kan ik niet verspelen. Het ga je goed. makker". Hij grijpt zijn paard en nage staard door do rover verdwijnt hij langs het spoor. ..OI ik je ken!", mompelt de paardendief. „Zeker, koning Erie. En 11-, weet wat me nu ie doen staat ook. Anders ga jij er nog met ons goud vandoor. Maar daar zal ik een slokje voor ste ken". te veel naar links had gereden, hetgeen de aanrijding'tot-gevolg had. De officier merkte op, dat er op zulke smalle wegen zeker goed uitgekeken moet worden en eiste daarom 25 of 5 dagen, met toewijzing van de door mej. B. ingediende schade-opgaaf. De kantonrechter zag de schuld van de aanrijding bij B. liggen en veroordeelde hem (ondanks het feit dat B. juist jarig was) tot 15 of 3 dagen en betaling van de aangerichte schade. De Belgische klompenmaker G. 1.1, de C. te Kemseke had op 23 augustus '57 met een hengel gevist op de kreek te Nieuw-Na- men, zoals hij al jaren deed. Op de bewuste dag werd de C.'s ver gunning gecontroleerd en bleek dat deze formeel niet in orde was daar deze niet was geviseerd do r de Kame:- ven Visserij. Het was duidelijk dat De C. van deze verplichte afstempeling niets af wist. De officier was overtuigd dat De C. volkomen te goeder trouw was geweest en eiste daarofh slechts een boete van 1 met te ruggave van de inbeslaggenomen hengel. Toen de kantonrechter De C. overeenkomstig de eis van de officier uitspraak deed, was onze zuiderbuur van oordeel dat er voor hem alle reden was om de vrederechter dank te betuigen voor zijn mild vonnis. A. F. M. S. te Terneuzen reed op 14 oktober '57 met zijn auto in de Axelsestraat te Terneuzen, in de richting van de brug. Ter hoogte van de Technische school stond een auto geparkeerd waar door hij naar links moest uitwij ken om deze tp passeren. Op dat moment naderde echter een auto bestuurd door de heer v. d. V. te Sluiskil. Een botsing was toen niet meer te vermijden. De scha de aan de auto van de heer v. d. V. beliep ruim 500. S. zeide door de verlichting van een auto welke voor die van de heer v. d V. reed nogal gehinderd te zijn. De officier eiste tegen S. 40 of 8 dagen. De kantonrechter uit spraak doende, veroordeelde S. tot 25 of 5 dagen. Als laatste kwam voor het hek je O. P. V., chauffeur te Terneu zen. Deze had op 10 december van vorig jaar te Koewacht ge reden en een surveillerende po litieman had toen geconstateerd, H„t keitekenbord niet goed verlicht was. V. meende er absoluut zeker van te zijn dat alle lichten in orde waren, maar vond goed. dat cV zaak direct werd afgedaan daa* een nieuw verhoor de operatie erger zou maken dan de kwaal. Eis en uitspraak tegen V. I boete of 1 dag hechtenis.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2