Uit de Provincie 1 Binnenlands nieuws jt&z&ts die. schtiiven. Minder kortademig DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Per 1 april nieuwe helikopter verbinding Axel-Rotterdam l ABDIJSIROOP Vier vluchten per week op Rotterdam en Brussel wèg dat benauwde gevoel! TERNEUZEN. SCHAAK- EN DAMSPELEN AXEL NIEUWVLIET SAS VAN GENT. SLUISKIL IJZENDIJKE- (Advertenite) Teneinde meer bekendheid te geven aan het doel van de Stich ting Luchtvel-binding Zeeuwsch Vlaanderen hield het bestuur van deze Stichting gistermorgen in het paviljoen „Zomerlust" te Axel een persconferentie. Met de voorzitter en de secre taris van het dagelijks bestuur, resp. de heren P. L. D. J. van Oeveren en C. Smies, waren aan wezig de heren ir G. P. M. Diköt- ter, lid van Ged. Staten, ir C. A. L. Horstmann, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. A. Hendrikse, secretaris der Kamer van Koophandel en Fa brieken, ir C. A. de Vlieger, hoofd, ingenieur van de Rijkswaterstaat te Terneuzen, en de directeur van het E. T. I. in Zeeland, drs M. C. Verburg te Middelburg. Nadat de voorzitter, burge meester Van Oeveren, de aanwe zigen had verwelkomd, gaf hij een algemeen overzicht van de helicopterdienst gedurende de 2 jaren, dat deze luchtverbinding als proef was onderhouden. Het is gebleken, dat de proef helicopterverbinding in de afge lopen twee jaren aan de gestelde verwachtingen ruimschoots heeft voldaan.. Het eerste jaar werd gevlogen met een zespersoons helikopter en het jaar daarop met een twaalfpersoons toestel. Toen bleek dat de bezetting uit stekend was te noemen. Op de heenreis van Axel naar Rotter dam bedroeg de gemiddelde be zetting acht en op de terugreis, dus van Rotterdam naar Axel, ruim zeven. De nieuwe dienst zal vier maal per week worden gevlo gen en uitsluitend gedurende het zomerseizoen. Het luchtvaartsyndicaat van de Kamer van Koophandel te Rot terdam heeft in principe reeds een ruime subsidie voor deze hernieuwde dienst toegezegd. De directeur van de K. L. M., generaal Aler, heeft eens gezegd ifat de helicopter uitnemend ge schikt is voor die gebieden waai de weg ophoudt. Bij ons in Zeeuws-Vlaanderen, aldus burgemeester Van Oeveren, houdt de weg inderdaad op en daarom valt de efficiency van het hefscliroefvliegtuig zo sterk op. Indien men van een openbaar vervoermiddel (bus, boot en •rein gebruik maakt heeft men van Axel naar Kruiningen een uur en 34 minuten nodig, daar komt dan nog bij voor de trein reis van Kruiningen naar Rotter dam 1 uur en 8 minuten, in totaal dus 2 uur en 42 minuten. Per helicopter maakt men deze reis in slechts 50 minuten. Verder heeft een luchtverbin ding voor Zeeuws-Vlaanderen grote psychologische betekenis. Spreker wees in dit verband op het Delta-plan. Naast de veilig heid beoogt men hier toch ook mee door verkorting een snellere weg te verkrijgen met de rand stad Heiland. Zeeuws-Vlaanderen valt hier practisch geheel buiten. Daarom zal een helicopterdienst ook een voortdurend appèl zijn voor het verkrijgen van een vas te oeververbinding over of onder de Schelde. De luchtverbinding zal natuur lijk geld kosten en gerekend naar i vluchten per week zal dit, in clusief de exploitatie van de heli haven, in totaal ƒ35.000 bedra gen. Hiervoor verwacht de Stich ting de medewerking van het Rijk. provincie, gemeenten en de industrie Verwacht wordt, dat dc st. eek ƒ10.000 zal inbren gen. Minister Algera heeft aan vankelijk in zijn Memorie van Antwoord het verzoek om sub- .sidie afgewezen, omdat dit neer zou komen op 33 per passa gier. Na gehouden besprekingen met enkele Kamerleden, onder wie de burgemeester van Aar denburg, de heer J. van Don gen, tevens lid van het stich tingsbestuur, heeft minister Algera zich bereid verklaard het subsidieverzoek nader te willen bezien, temeer omdat de stichting een nieuwe bereke ning heeft ingediend, waardoor .de rijkssubsidie verminderd ■kon worden tot 16 per passa gier. De directeur van het Econo misch Technologisch Instituut in Zeeland, drs. M. C. Verburg, die tevens als zodanig zitting heeft in het stichtingsbestuur, gaf een uiteenzetting over deze ihelikopterveibinding, zulks met het oog op de streekontwikke ling van Zeeuws-Vlaanderen Voor het scheppen van een gun stig industrieel klimaat zal het nodig zijn dat Zeeuws-Vlaande ren snellere verbindingen krijgt, en de helikopterlijn zal Mertoe het zijne kunnen bijdra gen, zo meende de heer Ver- lourg. Deze verbinding heeft ook een psychologisch aspect, zulks met het oog op het Deltaplan. Want door de uitvoering van dit plan krijgen vrijwel alle Zeeuwse eilanden, echter met uitzondering van Zeeuws-Vlaan deren, snellere verbindingen met Holland. Een helikopterlijn kan daar om gezien worden als 'n voort durend appèl voor betere en snellere verbindingen en tevens als middel om het isolement van Zeeuws-Vlaanderen te door- Abdijsiroop stilt de hoest buien en zuivert breken, naar drs Verburg be- de luchtwegen. IE UaU uaA rvsin loogde. Ik heb veel minder Het ligt in de bedoeling het' 'ast van m n '<ort' stichtingsbestuur, dat thans uit ademigheid nu ik ge- tien personen bestaat, uit te regeld Abdijsiroop neem breiden tot vijftien. Derhalve is een verzoek gericht tot de mi nister van Verkeer en Water staat, de minister van Economi sche Zaken, Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en de Vereni ging van burgemeesters en secretarissen voor Oost en West Zeeuws-Vlaanderen om een vertegenwoordiger aan te wij zen. Benoeming. Bij koninklijk besluit is met in- gan" van 1 februari j.l. benoemd tot hoofdingenieur van de Rijks waterstaat in vaste dienst ir H. M. J. Diekerhof, alhier. ©ud-Terneuzen voor de bejaarden Gist'ernamiddag hield de heer Alb. IJsebaert in het parochie huis voor de bejaarden zijn zeer :1 bekend geworden voordracht over de geschiedenis van Terneu zen. Hoewel de heer IJsebaert reeds eerder voor cle bejaarden de interessante geschiedenis van f onze stad vertelde (n.l. voor het Eén-twee-"diep ademen... heerlijk! comité Reis ouden van dagen) r was de belangstelling ook nu weer zeer groot. Met evenveel interesse, alsof het de allereerste maal was, heb ben de bejaarden geluisterd en weer intens genoten van het prachtige fotomateriaal waarover de heer IJsebaert beschikt. Het De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) 3LV. Fa P. J. v. d. SANDE IN VAL IN ROTTERDAMS SPEELHOL De poljtie heeft zondagavond een inval gedaan in de woning van de 64-jarige weduwe A. M de L.A. aan de Straatweg, waar roulette werd gespeeld. Behalve genoemde bewoonster werden ook de bankhouder de 44-jarige fabrieksarbeider E. R. uit Den Haag, de croupier en zijn vrouwelijke hulp, te weten de 47-jarige monteur H. J. A. van V. en de 23-jarige kantoor bediende E. de W., beiden uit Rotterdam, aan het hoofdbu reau van politie In bewaring ge steld. Een achttal bezoekers, dat om de speeltafel geschaard zat, moest ook mee naar het bureau. Zij kregen proces-verbaal en konden toen weggaan. In beslag werd genomenhet kasgeld, een bedrag van 500,—, duizenden fiches, een grote en een kleine roulette met bijbe horend materiaal. FIN AN CIERIN GSZWENDEL AAN HET LICHT GEKOMEN. De 37-jarige grossier J. P. S. deed dezer dagen bij de Haagse politie aangifte van het ont vreemden van zijn auto, die hij aan het Slijkeinde had neerge zet. Kort daarna werd de wagen op enkele honderden meters met ingeslagen zijruitje terug gevonden. Bij het door de poli tie ingestelde onderzoek bleek dat degenen die de auto gefi nancierd hadden deze hadden willen veilig stellen, omdat S. geen afbetalingen meer ver richtte, doch er blijkbaar nie't in waren geslaagd het voertuig ver weg te rijden. De politie hield hierop in deze zaak de dertigjarige verzekeringsagent C. W. en de 22-jarige acquisiteur H. T. M. J. aan. Bij het verhoor van beide lieden kwam een fi- nancieringszwendel aan het licht waarbij ook J. P. S. be trokken was. H. T. M. J. bleek 12 niet bestaande tweedehands auto's voor zijn eveneens fictie ve klanten door een maatschap pij te hebben laten financieren terwijl de beide andere „verzeke ringsagenten" J. P. S. en C. W. vier van deze spookauto's op hun geweten hadden. De finan cieringsmaatschappij, die in goed vertrouwen nimmer ver zocht had de aangekochte auto's te tonen, lijdt een verlies van ƒ32.000,— gulden. BERUCHTE INBREKER GEARRESTEERD. Door een toevallige samen loop van omstandigheden heeft de Amsterdamse recherche in samenwerking met de politie van Nieuweramstel in de nacht van zaterdag op zondag de be ruchte 33-jarige inbreker G. H. gearresteerd. De man had za terdagavond j.l. twee inbraken gepleegd, in De Bilt en in Baarn. Hij wilde zijn buit, be staande uit kostbare sieraden, van de hand doen bij de 76-ja- rige (als heler bekend staande) B. van de S. te Amsterdam. De recherche verrichtte juist een huiszoeking bij deze laatste (die voor de hoofdstedelijke politie geen onbekende is en die al meer dan 35 jaar in de gevan genis heeft doorgebracht) toen H. aanbelde om zijn buit aan te bieden. De vrouw van v. d. S. waar schuwde haar gade, waarop H. onmiddellijk de benen nam. De rechercheurs hadden hem ech ter meteen herkend. De achter volging, die terstond werd inge zet, en waarbij revolverschoten knalden, eindigde met een he vige vechtpartij met de achter haalde in de Rustenburger straat. De sieraden, die hij die nacht hacj gestolen, werden op hem gevonden. De politie vermoedt, dat zij met de arrestatie van H. de hand heeft gelegd op een inbre ker, die een reeks inbraken o.a. in Amsterdam, De Bilt, Heemstede, Bloemendaal en enkele Gooise gemeenten heeft gepleegd en daarbij voor enige tienduizenden guldens heeft buit gemaakt. In H.'s bezit vond men ook een kattapult, een apparaat voor het inschie ten van ruiten op afstand. AUTO OVER DE KOP Een dode. Maandagochtend omstreeks halfvijf is op de Bosscherweg te Maastricht in de bocht even voor bij de sluis, een personenauto met acht inzittenden over de kop geslagen. Een van de inzittenden is omgekomen. De auto met vier dames en vier heren allen uit Maastricht (vermoedelijk carnavalvierders) is tegen de afrastering gereden en vervolgens over de kop gesla gen. De 30-jarige beroepsmilitair J. W. Guffens werd gedood. De echtelieden Aerts werden zwaar gewond en opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht. De andere inzittenden wer den of slechts licht gewond of bleven ongedeerd. GROTE BOERDERIJ AFGEBRAND Te Houtigehage in de onmid dellijke omgeving van Drachten is zondagavond omstreeks 7 uur een grote boerderij, bewoond door de heer L. van der Veen, vrijwel geheel afgebrand. De gehele hooi- voorraad, 100 pakken stro, veel huisraad en boerengereedschap gingen verloren. De veestapel bestaande uit 27 stuks runderen, en 3 paarden kon worden gered. Bij het naar buiten brengen van de laatste koe werd de heer Van der Veen zoda nig door de rook bedwelmd, dat hij niet meer uit eigen kracht de brandende stal kon verlaten. De koe trok hem echter mee naar buiten, hetgeen zijn redding bete kende. De oorzaak van de brand is onbekend. OVERVALLER OP MEISJE GEGREPEN. Een zestienjarig meisje dat zondagavond op de Bergselaan liep, hoorde plotseling snelle voetstappen achter zich waarna zij door een man werd vastge grepen. Hij legde een hand op haar mond om haar 't schreeu wen te beletten, maar zij ver weerde zich hevig en zag kans hem met een parapluie te ra ken. Hij rende toen weg, met medeneming echter van haar handtasje. Het meisje zette de achtervol ging in, ontmoette daarbij een politieagent die zij inlichtte en die er in slaagde de overvaller, de 29-jarige hulparbeider P. van der V. uit Rotterdam, te grij pen en hem naar het politie bureau te brengen. was een vertelsel uit hun jonge jaren, toen zij de generatie waren die werkte en zorgde. Mevr. Dikötter en de heer De Rijck dankten de heer IJsebaert zeer hartelijk voor zijn interes sante lezing. Wanneer de heer IJsebaert op maandag 24 februari a.s. zijn lezing zal houden in het Jeugd- gebouw aan de Kerkhoflaan voor de Christelijke Reisvereniging, zal dit de vijftiende maal zijn. Carnavalvlering- in het parochiehuis Ter gelegenheid van het car naval had het R.K. Instuifcomi- té een uitstekend programma voor de jeugd. Zondagnamiddag trad Mr. Truxor voor de school jeugd op. Ook nu weer was het parochiehuis stampvol en heeft de jeugd uitbundig genoten van Mr. Truxor's goocheltoeren en poppenkast. Voor de oudere jeugd en ver dere belangstellenden stond het optreden van het bekende Roo- sendaalse cabaretgezelschap „Klaveren Vijf" op het program ma. In zijn welkomstwoord vroeg kapelaan Janssen nog meer aandacht, zowel van de ouders als van de jeugd, voor het zo belangrijke instuifwerk. Jac. Mol bracht met zijn ge zelschap een luchtig maar uiterst plezierig carnavalpro gramma onder de titel „Lachen is Leven". Met groot élan en in een ple zierige vaart werd de ene Bra bantse kolder na de andere op het toneel gebracht. De talrijke aanwezigen hebben een genoeg lijke avond gehad. De verschil lende sketches werden op pretti ge wijze afgewisseld door uit stekende accordeonmuziek en aardige liedjes. In het dankwoord aan de ar- tisten de dames kregen wel verdiende bloemen werd ook kapelaan Janssen betrokken. Vergadering' Statencentrale Hulst der A. R. P. Vrijdagavond vergaderde de Statencentrale Hulst van de A.R.-partij, onder leiding van de heer F. de Koeijer te Zaamslag, in de Chr. Bewaarschool aan de Ds. Jan Scharpstraat te Axel, die goed gevuld was. De Edelachtbare Heer L. W. H. de Geus, burgemeester van Linschoten (U.) trad als spre ker op, daar het Tweede Kamer lid, de heer J. van Eibergen, ver hinderd was. De heer De Geus besprak zeer uitvoerig de struc tuur en de belangrijkheid van de Provinciale Staten in ons Staatsbestel. „Er zijn", aldus spreker, „thans twee meningen over de taak van de P. S. en G. S. Een gedeelte wil hun taak nog uitbreiden en het Rijk ont lasten en een gedeelte dat zegt: „Gaan hun bemoeiingen nu al niet te ver?" Bij zijn gedegen betoog betrok hij ook het lands bestuur en de gemeentelijke autonomie. Verder nam hij ter loops de internationale verhou dingen ten aanzien van de Euro- markt en de Kolen- en Staalge meenschap onder de loupe. Burgemeester De Geus kreeg heel wat vragen te beantwoor den; dit nam ongeveer l'/s uur in beslag, een bewijs, dat hij zijn toehoorders aan „het werk" had gezet. Kaartclub „Ons Genoegen" De kaartclub „Ons Genoegen" had op zondag j.l. een prijskaar- ting belegd bij J. Heijnsdijk. De prijzen gingen naar: le pr. F. JansenA. Deij; 2e pr. J. v. HermonS. J. Diele- man; 3e pr. J. Heijnsdijk—A. Verpoorten; 4e pr. J. de Visser R. Scheele. Extra prijzen E. PietersF. Groothaert; M. BollemanC. Groothaert. Uitvoering Christelijke Jeugdvereniging, Vrijdagavond hield de Christe lijke Jeugdvereniging haar jaar lijkse uitvoering in het kerkge bouw van de Vrije Evangelische Gemeente alhier, waarvoor zeer grote belangstelling bestond. De avond stond onder leiding van de voorzitter van de Christelijke Jeugdvereniging, de heer J. de Bliek, die deze avond opende en een ieder opwekte om zoveel mo gelijk bij te dragen aan het zo zware maar toch mooie werk de jeugd nader tot God te brengen, waarna hij voorging in gebed en uit de bijbel Lucas 12 1321 las. Mej. M. Cappon hield een inlei ding uit de bijbel naar de woor den uit Mattheus „Komt allen tot Mij en ik zal U rust geven", waarna het zangkoor enige toe passelijke liederen zong. Hierna volgde het jaarverslag der drie verenigingen door de secretaresse, mej. I. de Cap. Na dit jaarverslag volgde een vermakelijke samenspreuk „Han nes en Drika in het restaurant". Mej. I. de Cap hield de stichte lijke voordracht „Wees blij met wat 't leven je ook brengen mo ge". De toespraak van Ds. Praas hield o.is voor dat wij ten allen *.,;dc goeden moed behoren en kunnen hebben, omdat wij weten dat de Heer een welbehagen heeft in een ieder die wandelt op zijn weg en hem nooit verlaat in moeilijke en duistere tijden. Hierna werd een kopje thee met versnapering aangeboden, waarna mej. G. van der Molen 'n aardige en vermakelijke voor dracht hield. In de pauze werd er een verlo ting gehouden met mooie en aan trekkelijke prijzen. Ook na de pauze stond het pro gramma op hoog peil en genoten de aanwezigen ten volle van zang, samenspraak en voor dracht. Na het slotwoord door de voor zitter ging ds Praas voor in ge bed, waarna deze avond werd ge ëindigd met het lied „.Dankt dankt nu allen God". Gouden bruiloft Heden, dinsdag, viert het echt paar J. F. van Acker en C. van AckerAeke zijn gouden huwe lijksfeest. Op 18 februari 1908 (iaden zij te Westdorpe in het huwelijk om zich direct in Sas van Gent te vestigen. liet was Jan van Acker zijn tweede huwe lijk; zijn eerste vrouw stierf op nog jeugdige leeftijd. Jan was iosarbeider. Het was vooral de Coöperatieve Beetwor tel Suikerfabriek die zijn grootste werkgeefster werd. In 1913 ging Jan voor een Antwerpse bagger- maatschappij naar Canada, maar aangezien de werkzaamheden door de rotsige onderbodem op niets uitliepen, was hij na ruim 6 maanden weer in het vader land. Intussen had Zulma een han deltje in vis opgezet waarmee ze met een handkarretje de baan opging. Deze negotie liep behoor lijk en uiteindelijk trokken beiden in de winkel op de hoek van de Stationsstraat en de Schulpen- pad waar zij nu nog wonen cn nog hun handel drijven, al zijn ze de eerste helft van de zeventig reeds gepasseerd. Daar dit niet helemaal van een leien dakje gaat, krijgt Zulma veel hulp van de naast haar wonende schoon dochter. Jan zijn liefhebberijen waren altijd met de duiven spelen en bollen; ook het carnaval- en ker- misvieren deed hij graag, evenals zijn vrouw, wier lijflied „Dag Jan" bekendheid verwierf. Opa Jan sukkelt de laatste tijd echter nog al en de laatste dagen gaat het weer minder. Het spijt Zulma zeer dat door deze omstan digheden de feestelijkheden in intieme kring gehouden worden. Toch zal er van de zijde van de bevolking ongetwijfeld voor deze gouden bruiloft vee] belangstel ling zijn. De Carnavalsfeesten In het kadei van de algemene Sasse carnavalsviering trad in 't patronaatsgebouw zaterdagavond net cabaretgezelschap van Char les Aerts op, die presenteerde: „Radioterie met de medewer king van Heiman Tliolen, confe rencier; Kitty van Dongen, ca baretière; mr Chandu, de man met de radarogen; les Rabones, internationale goochel-show, en Lave Petersen, muzikaal genie. Deze cabai etavond werd druk be zocht en oogstte veel succes. Zon dagavond was er een soiree dan sante coslumèe met het bekende radiodansorkest van Martin Erich. Ook voor deze dansavond bestond ruime belangstelling. 3e dag Maandagochtend moest de prinsenwagen in allerijl worden opgeknapt om 's middags te kun nen dienen voor het bezoek aan het gecostumeerde en gemas kerde bal van de ouden van da gen in hotel „Rotterdam". Talrij ke Drees-trekkende Sassenaren hadden gevolg gegeven aan de oproep en het was om half drie een gezellige drukte van ouden van dagen en belangstellenden toen prins Carnaval met zijn ge volg, het circus B. T. Kop, arri veerde. Heel de dag was het in de ge meente een drukte van belang van de traditionele ventende ge- maskerden die trachtten hun beurs wat op krachten te bren gen om de carnavalsleut verder te kunnen voortzetten. Sasse prins bracht vreugde en ondervond dankbaarheid in het St. Elizabeth zieken huis. Tot een van de prettigste en on getwijfeld dankbaarste ambtelij ke verplichtingen van August Ammand Louis de Tweede, car naval-prins van Sas van Gent, behoorde zeker het bezoek aan het St. Elizabeth ziekenhuis. De prins toonde hiermede bij al die vreugde ook mede te leven met hen, die door ziekte niet in staat waren het festijn op eigen bodem mee te vieren. Te ongeveer 4 uur arriveerde de prinselijke wagen en de me nagerie van het B. T. Kop-circu.s op het parkeerterrein van het ziekenhuis, waar de prins met zijn gevolg werd ontvangen dooi de eerwaarde moeder-overste in tegenwoordigheid van de directri ce met haar staf. Voorts waren ter begroeting aanwezig de eerw. zusters, het teken-personeel, pa tientjes, getooid met feestneuzen, en verpleegden, voor zover deze daartoe in staat waren. De prins, gezeten op de meters hoge zittende olifant, gemonteerd op een zegewagen, beleefde een angstig moment, doordat hij met zijn enorme stadssleutel in aan raking kwam met de draden van het bovengrondse lichtnet, waar door het maar weinig scheelde of hij had behoord tot de patiën ten van het ziekenhuis. Terwijl de prins met zijn ge volg door de directrice naar de zieken-afdeling werd gebracht om daar aan de verpleegd wor dende Sassenaren een bezoek te brengen werd de menagerie van het B. T.-kop circus in de bedrijfs- keuken losgelaten op een gewel dige hoeveelheid oliebollen, wel ke met huid en haar verslonden werden. Ook de circusband en het bijna voltallige personeel van het ziekenhuis had zich in de keuken geïnstalleerd en in af wachting van de komst van de prins vierde ook daar de leut on der de vrolijke klanken en een dansje hoogtij. Zodra de verscheu rende en minder gevaarlijke die ren kans zagen glipten zij wc om ei gens verscholen wat op h- i verhaal te komen. Prins August II overhandig bij zijn bezoek aan zijn zieke o derdanen aan ieder van hen eo schaal met fruit en sprak menig bemoedigend woord. Na zijn rondwandeling door de zalen vervoegde de prins en zijn gevolg zich eveneens in de vro lijke keuken en ook zij werden getrakteerd op het vastenavond gerecht. Daar de prins in Sas nog ande re plichten te vervullen had, en hij met al zijn onderdanen op goede voet wenste te leven, moest hij alras afscheid nemen, waar bij hij zijn dank aan moeder-over ste betuigde voor de glorieuze ontvangst, en gaf daarna het sein tot vertrek aan zijn gevolg, waaronder de Sasse vroede vade ren en hun burgemeester, die met de menagerie weer naar eigen veste trokken. Het kaartseizoen beëindigd Vier en zestig K.A.B.-ledèn wa- ren tot afsluiting van het winter- kaartseizoen in hun verenigings gebouw bijeengekomen. Het heeft wel even geduurd eer de heer Rob. de Caluwé tot eerste prijswinnaar kon worden ver klaard. De verdere uitslag was: 2. Rob. Kaas, 3. F. de Rijk, 4. P. Gelder land, 5. L. Smoienaers, 6. A. van Avermaete, 7. M. Cortvriendt, 8. J. Vonck, 9. E. Vermeire en 10. E. Lambert. Met de extra prijzen vertrokken de heren L. Lafort en E. van Pamelen huiswaarts. Het Vrije van Sluis Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot gezworene van het waterschap Het Vrije van Sluis de heer P. L. de Meijer alhier. VAN KLEITABLET TOT WERELDBOEK Reizende tentoonstelling van het Nederl. Bijbelgenootschap komt naar Terneuzen Deze mobiele bijbeltentoonstel ling, die reeds in enkele andere plaatsen in Nederland met zo veel succes werd georganiseerd, zal thans ook in Terneuzen wor den opgezet. Op dinsdag 18 februari om 20 uur zal ze officieel worden ge opend door burgemeester mr P. Tellegen in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Door AGATHA CHRISTIE. 4) „Ja, ja, dat begrijp ik. Maar de tijd!" „De tijd?" „Ja, dit zal ons ophouden." „Ja, dat is mogelijk," stemde Poirot toe. „Maar dat kunnen we niet hebbenDeze trein moet om 6.55 aankomen en je moet de Bosporus oversteken en aan de andere kant de Simplon Orient Express halen om negen uur. Als er een paar uur vertraging is, missen we de aansluiting." „Het is mogelijk, ja," gaf hij toe. Hij keek haar nieuwsgierig aan. De hand die op het raam pje lag, was niet geheel vast: haar lippen beefden. „Komt het er erg voor u op aan, mademoiselle?", vroeg hij, „Ja, o ja. Ik moet die treirf halen." Ze keerde zich van hem af erf gir.g de gang door naar kolonel Arbuthnot. Haar ongerustheid was echter nodeloos. Tien minuten later ging de trein weer op weg. Hij kwam maar vijf minuten te laat weg had ingehaald. De Bosporus was ruw en mon sieur Poirot genoot niet van derate reserveren?" Nadruk verboden. overtocht. Hij werd van zijn reisgenoten gescheiden op de boot en zag hen niet weer. Bij hun aan komst aan de Galata Brug reed hij onmiddellijk naar het To- katlian Hotel. HOOFDSTUK II. In het Tokatlian vroeg Poirot om een kamer met bad. Toen ging hij naar het bureau van de concierge en vroeg naar brie ven. Er lagen er drie voor hem en een telegram. Zijn wenkbrau wen gingen omhoog bij het zien van het telegram. Het kwam on verwacht. Hij opende het op zijn gewone niet-gehaaste manier. De ge drukte woorden stonden er dui delijk. Voorspelde ontwikkeling' Kass ner zaak onverwachts gekomen kom onmiddellijk terug. „Dat is beroerd," mompelde Poirot geërgerd. Hij keek op de klok. „Ik moet vanavond doorgaan," zei hij tegen de concierge. „Hoe in Haydapassar, daar hij ondei- Iaat gaat de Simplon Oriënt?" „Om negen uur, mijnheer „Kunt u een slaapcoupé voor I „Zeker, mijnheer. Dat is niet moeilijk om deze tijd van het jaar. De treinen zijn bijna leeg. Eerste klas of tweede?" „Eerste". „Trés bien, monsieur. Hoe ver gaat u?" „Naar Londen." „Bien monsieur. Ik zal een biljet voor u nemen naar Lon den en een slaapcoupé bespre ken in de Stamboel-Calais wa gen." Poirot keek weer op de klok. Het was tien mnuten vóór ach ten. „Heb ik tijd om te dineren?" „Welzeker, mijnheer." De kleine Belg knikte. Hij ging zijn kamer afbestellen en liep de hall naar het restaurant door. Toen hij zijn order aan de kell- ner gaf, werd een hand op zijn schouder gelegd. „Ah, mon vieux, maar dit is een onver wacht genoegen", zei een stem achter hem. De spreker was een korte, dik ke, bejaarde man, zijn haar en brosse geknipt. Hij glimlachte verrukt. „Monsieur Bouc." .Monsieur Poirot." Monsieur Bouc was een Belg, directeur van de Compagnie In ternationale des Wagon-Lits, en zijn vrienndschap met de vroe gere ster van de Belgische poli tie dateerde van vele jaren terug. „Je bent ver van huis, mon cher," zei monsieur Bouc. „Een zaakje in Syrië." „Ah! En wanneer ga je naar huis?" „Vanavond." „Prachtig! Ik ook. Dat wil zeggen, ik ga naar Lausanne, waar ik zaken heb. Je reist met de Simplon Oriënt?" „Ja. Ik heb juist gevraagd een slaapcoupé voor me te bespre ken. Het was mijn bedoeling hier een paar dagen te blijven, maar ik heb een telegram ont vangen dat me voor belangrijke zaken naar Engeland terug roept". „Ah!" zuchtte monsieur Bouc. „Les affaires al die zaken Maar jij, jij staat op de boven ste sport tegenwoordig, mon vieux „Een beetje succes heb ik ge had, misschien". Hercule trachtte bescheiden te kijken, maar faalde glansrijk. De heer Bouc lachte. „We zien elkaar later nog wel", zei hij. Hercule Poirot wijdde zich aan de taak, zijn snor uit de soep te houden. Die moeilijke taak veibracht hebbende, keek hij om zich heen, terwijl hij wachtte op de volgende gang. Er waren maar een stuk of zes mensen in het restaurant, en bij die zes waren waren er maar twee, die Her cule Poirot interesseerden. Die twee zaten aan een tafel niet ver van de zijne. De jong ste was een innemende jonge man van dertig, klaarblijkelijk een Amerikaan. Het was echter zijn metgezel, niet hij, die de aandacht van de kleine detec tive had getrokken. (Wordt vervolgd.) In 11, één voor één zeer inte ressante stands, laat deze ten toonstelling ons meeleven met de geschiedenis van de Bijbel, van de tijd af waarin men nog op klei schreef, tot in onze tijd, waarin de bijbel is vertaald in meer dan 1100 talen. Reeds is gebleken, dat er voor deze expositie terecht zeer veel belangstelling bestaat, in 't bijzonder ook van de jeugd. Met behulp van modern ten toonstellingsmateriaal wordt op instructieve en frisse wijze veel leerzaams en interessants ver toond over de bijbel in hand schrift en de betekenis van de boekdrukkunst voor de bijbel voorziening. Aparte stands worden gewijd aan Staten Verta ling, Nieuwe Vertaling en de Bij bel in het Fries. Ook Rembrandt's bijbelse kunst wordt niet verge ten. Een suggestieve compositie van raambiljetten uit alle delen van de wereld brengt tot uiting, dat de Bijbel wereldboek is. Bijzon dere aandacht wordt besteed aan de Bijbel in Afrika en Indonesië. In een aparte stand wordt vorm gegeven aan de verschillende wij zen, waarop men de bijbel kan gebruiken: bij het puzzelen, als huisbijbel, bij het ziekbed, enz. In een laatste stand wordt iets ver toond van de arbeid van het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap. Een ruim voorziene bijbelwin kel zal er ook aanwezig zijn, waar men bijbeluitgaven in veel formaten, prijzen en talen zal kunnen aanschaffen. De tentoonstelling zal voor ouderen geopend zijn dinsdag 18 februari van 8 tot 10 uur, woens dag 19, donderdag 20 en vrijdag 21 februari van 9--12, 2half 6 en half 810 uur. De toegangs prijs is op 50 cent gesteld (kin deren 25 cent). Iedere avond zal om 8 uur een plaatselijk predikant een tien-mi nuten speech houden, en om 3 uur een nieuwe filmstrook „Ne derland en de Bijbel", worden vertoond en toegelicht. Men verzuime niet van de ge legenheid gebruik te maken om deze prachtige tentoonstelling in onze eigen woonplaats te bezoe ken. Het bestuur der afd. Tperneu- zen van het Ned. (Bijbel genootschap

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2