Radio-Padang meldt steun aan Indonesischetegen-regeringvan Atjeh Eisenhowers brief aan Boelganin ERUJKE STAND. Het bezoek van Prinses Beatrix aan Suriname Hevige koude en sneeuwstormen in Verenigde Staten Da Tu r.esische klacht bij Veiligheidsraad Het plan van Rapacki Het weer in Eu rooa menu HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- eu MAANSTANDEN DINSDAG 18 FEBRUARI 1958. 12e Jaargang Nr 4298 Persconferentie van Sumitro Vrijwilligerskorps voor Midden-Sumatra gevraagd SCHEPEN UIT PADANG IN BESLAG GENOMEN CENTRALE REGERING ZAL „GEëlGENDE MAATREGELEN" NEMEN CENSUUR OP BERICHTGEVING OVER MIDDEN-SUMATRA IN INDONESISCHE PERS ZUID-SUMATRA GEEN BASIS VOOR AANVAL OP MIDDEN-SUMATRA Pers-attaché in Manilla oneervol ontslagen KONINGIN JULIANA TERUGGEKEERD FRANKRIJK EN TUNESIE AANVAARDEN BRITS EN AMERIKAANS AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN 127 personen kwamen in afgelopen weekeinde om BLOEDIGE OPSTAND IN PHILIPPIJNSE GEVANGENIS Groot aantal doden en gewonden Iraakse parlement stemt in met stichting van unie met Jordanië rEKNEUZEN. n. 5 febr. Margo Ra el an Alphonsus D'Hont en ;hens, won te Zuiddorpe, r B 45. 7 febr. Suzanna van Joachim Leemar. en Jansen, won. Beuken- ebr. Harold Gilles, z. van tevjers en Diana M. De ion. De Doelderstr. 16; s Joannes Jacobus, z. van 1 Smeets en Carla J. L. te Sas van Gent, Oost- Reinier, z. van Pia-ter eele en Cathalina Harms, >e Feijterstr. 8; Alphms, ilphus Breepoel en Maria on. Middenstr. 5; Tarne- uida, d. van Florus Die- Antje G. den Hamer, xel, Weststr. 66; Sjouke, rianus de Vries en Maat raten, won. Rozensti 78; Marianne, d. van Fran- ;kker en Jacomina A. de von. Korte Kerkstr. I 3. luzanna Licia, d. van An- Stoffels en Pieterr.ella von. Rozenstr. 152; Jaco- in Simon van Hoeve en G. van Doeselaar, won. lag, Aandijkepolder B 118; anciscus, z. van Georges eulen en Johanna M. M. ilt, won. te Sas van Gent, itstr. 5. lijksaangiften. 10 febr. n Jacobus de Rijk, 30 j., te 's-Heer Arendskerke), Jansen, 23 j., jd. jksvoltrekkingen. 13 ;ebr. 1 Johannis Suij, 25 j., jm„ dia Rosalia Johanna van j., jd. 14 febr. Cornelis Fteüngoudt, 24 j., jm.. en tas, 22 j., jd. (won. te len. 5 febr. Maria E jg- 74 j., wed. van Willem an Rosendaal. 6 febr. Ho- Vtarie Ceulenaere, 8o j., i Alphonsius Geilleit wo- Sas van Gent7 febr. Syl- e de Backere, 70 j., echtg. lem Schellinkhout. 9 febr. llem Frederik Kaijser. 44 (won. te Zaamslag'. 11 trus van Laere, 86 j on- jn. te Overslag). intens i de Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Radio-Padang heeft maandag avond meegedeeld, dat een poli tieke leider uit Atjeh, de meest noordelijke provincie van Suma tra, op een politieke massa-bijeen komst in Bukittinga had gezegd, dat Atjeh de revolutionaire rege ring steunde. De radio zei, dat de leider, Amelz, had meegedeeld, dat' Atjeh geheel en al achter de revo lutionaire beweging stond. De bijeenkomst, zo werd gezegd, tel de ca 20.000 inwoners van de stad en studenten. ■Radio-Padang zei, dat Sjafrud- din Prawiranegara tijdens de bij- oenkomst een bittere aanval op president Soekarno had gedaan. Hij had president Soekarno ervan oeschuldigd „de witte vlag te hebben getoond" toen hij in 1948 door de Nederlanders gevangen genomen werd. Hussein zei, dat de nieuwe regering de toepassing van de Indonesische grondwet zou herstellen. Bericht werd dat het revolu tionaire kabinet maandagavond in Padang bijeenkwam om de reactie van Djakarta en het bui tenland te bespreken. Radio-Padang herhaalde de de creten voor buitenlanders, waar in een beroep gedaan werd om geen overeenkomsten te sluiten met de centrale regering en om regeringsfondsen te bevriezen en het decreet inzake de waarborg voor hun veiligheid in het gebied dat de revolutionaire regering beheerst. Volgens berichten, te Singa pore uit Padang ontvangen, zou de „revolutionaire regering", be halve uit Atjeh, ook een betui ging van sympathie hebben ont vangen van officieren in Noord- Celebes met de mededeling, dat deze steun zullen verlenen aan de regering te Padang. Volgens leden van de „revolu tionaire regering" zou de mili taire cammandant in Atjeh, over ste Sjamaun Gaharu, een bijeen komst hebben belegd van de anti communistische Darul Islam in Atjeh. De Darul Islam, die even eens de centrale regering be strijdt, pleegt overleg over de thans ontstane toestand. De eerder genoemde Abelz is lid van de commissie, die de nieuwe grondwet voor Indonesië heeft opgesteld. Dr. Sumitro, de minister van Handel van de „revolutionaire regering" in Midden-Sumatra, heeft tijdens 'n persconferentie in Geneve medegedeeld, dat het nieuwe regiem er naar zal stre ven de communistische partij vol ledig te elimineren. Dit betekent niet noodwendig, dat de partij buiten de wet zal worden gesteld, doch dat de communistische in vloed in het politieke leven zal worden geëlimineerd. Dr. Sumitro verklaarde na drukkelijk, dat de nieuwe rege ring geen oorlog wenst, „doch wij zijn vastbesloten een politiek door te voeren, die meer houvast zal bieden voor de belangen van ons volk". ■Hij zeide, dat de „rebellen-rege ring" de steun heeft van de mili taire commandanten van geheel Sumatra, en van Noord en Zuid Celebes. Borneo is neutraal, en de strijdkrachten op Java zijn in hun sympathie verdeeld, zo voegde dr. Sumit'ro er aan toe. In een korte bekendmaking heeft radio-Padang een oproep omgeroepen van overste Hussein, tot het vormen van „organisaties voor de verdediging van Midden- Sumatra", teneinde steun te ver lenen aan de „revolutionaire re gering. Naar te Singapore bekend werd hebben marinevaartuigen van de regering te Djakarta, gestatio neerd op het eiland Pulu Samboe, gelegen op 12 km ten zuiden van Singapore, beslag gelegd op twee schepen, die uit een der rivier havens in het gebied van de „re volutionaire Indonesische rege ling" naar Singapore voeren. Deze schepen, de „Selat Siberut" en de „Senang" vervoerden rub ber die zij te Djambi, een der vijf havens in het opstandige gebied, hadden ingeladen. Deze havens staan op de „zwarte lijst" van de centrale regering. Onmiddellijk nadat deze beslag legging te Singapore bekend was geworden, hebben alle te Singa pore gevestigde reders, die op het ogenblik in het opstandige gebied schepen voor anker heb ben liggen, aan de gezagvoerder daarvan opdracht gegeven, niet te vertrekken. Inmiddels hebben twee sche pen, geladen met rijst, Singapore verlaten met bestemming Pa dang. Een woordvoerder van het' In donesische consulaat-generaal te Singapore heeft gedreigd met de onmiddellijke inbeslagneming van schepen, waarvan de gezag voerders zouden trachten, de ver bodsmaatregelen te overtreden die de centrale regering te Dja karta heeft uitgevaardigd tegen de ruilhandel tussen de Indonesi sche eilanden en het buitenland. In een maandagmiddag uitge geven communiqué heeft het In donesische ministerie van Voor lichting bekend gemaakt, dat de regering stellig geëigende maat regelen zal nemen ten opzichte van de „proclamatie van een „regering" op 15 februari" in Midden-Sumatra. Deze maatregelen zullen in overeenstemming zijn met de be leidvolle politiek der regering en gericht zijn tegen mensen, die de bestaande wetten hebben over treden. In de verklaring wordt het zeer betreurenswaardig 'genoemd, dat „zulke politieke en beschaafde leiders" als Burhanuddin Hara- hap en Mohammed Sjafrei (een deskundige op het gebied van het' onderwijs) door de voormalige militaire commandant van Mid den-Sumatra, tot „ministers" zijn benoemd. De dagbladen in Djakarta heb ben volledig gezwegen over de proclamatie van de revolutio naire regering in Padang, als ge volg van een verbod van de mili taire commandant van Djakarta aan de pers tot het publiceren van berichten over Midden-Suma tra, die niet afkomstig zijn van de legervoorlichtingsdienst of van bevoegde regeringswoord voerders. Het nationalistische partij-or gaan „Suluh Indonesia" meldde maandag, dat de hoofdredacteu ren der dagbladen in Djakarta bij de plaatselijk militair com mandant waren ontboden, om te worden ingelicht' over het ver bod tot publicatie van nieuws over Midden-Sumatra. De onaf hankelijke „Indonesia Raya" bracht gisteren zelfs geen hoofd artikel. De linkse „Pemuda" heeft een beroep gedaan op oud-vice-presi- dent Hatta om niet het stilzwij gen te bewaren, nu zijn naam is genoemd door „bepaalde groe pen". Dit voortdurend stilzwijgen zou de indruk kunnen wekken, dat hij de acties van deze groe pen niet afkeurt, aldus „Pemu da". Het enige blad dat de samen stelling van de „revolutionaire regering" heeft gepubliceerd, is het communistische partij-orgaan „Harian Rakjat". De militaire commandant van Zuid-Sumatra, luitenant-kolonel Barlian, heeft zijn troepen en de burgerij opgedragen elke actie, die tot verdeeldheid in het ge bied zou kunnen leiden, te ver mijden. Hij zeide, dat Sumatra geen bloedvergieten wenst. Volgens radio-Palembang, die in Djakarta werd opgevangen, zeide Barlian niet l'e kunnen toe staan, dat Zuid-Sumatra wordt gebruikt als een basis voor een aanval op de naburige provincie. Voorts heeft het ministerie van Voorlichting maandag bekendge maakt, dat de pers-attaché van de Indonesische ambassade in Manilla, Des Alwi, oneervol is ontslagen. Des Alwi, een vroeger ambte naar van het ministerie van Voor lichting, trad de vorige week als tolk op tijdens een door kolonel Sumual in Manilla gehouden persconferentie. Bij die gelegen heid had hij verklaard zich bij de anti-regeringsgezinde „jonge ko lonels" te hebben aangesloten. President Eisenhower heeft er maandag in een brief aan de Sowjet-premier, Boelganin, bij de Sowjet-Unie op aangedrongen een einde te maken aan de hui dige impasse bij de voorbereidin gen van een topconferentie door gebruik te maken van „minder gepubliceerde contacten". Eisenhowers brief, die maan dag te Moskou is overhandigd, is een antwoord op Boelganins schrijven van 1 februari. Eisenhower schreef, dat hij zich is gaan afvragen of men een resultaat zal kunnen bereiken door elkaar geschreven redevoe ringen te zenden. Indien de Ver enigde St'aten en de Sowjet-Unie vorderingen willen maken bij het verbeteren van hun onderlinge betrekkingen dan moetan andere wegen worden gevonden dan voortzetting van het openbare debat, aldus de brief. Volgens Eisenhower zal een ge- dachtenwisseling door middel van ambassadeurs of ministers van Buitenlandse Zaken van meer nut zijn dan wat Chroesjt- sjef te Minks de polemieken tus sen, regeringschefs heeft' ge noemd. In overeenstemming hiermee voert de Amerikaanse regering overleg met enkele andere be langhebbende landen over de wenselijkheid van terreinverken ning op meer gebruikelijke ma nier. Eisenhower voegde hieraan toe, dat welke gang van zaken men ook kiest, de deelneming van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken aan deze werkzaamheden vereist is. De president betoogde, dat, in dien de Sowjet-Unie het Ameri kaanse voorstel de wereldruimte alleen maar voor vreedzame doe len te gebruiken, van de hand wijst, de Sowjet-Unie de verant woordelijkheid op zich laadt voor voortzetting van de bewapenings wedloop. De Verenigde Staten zijn be reid tot samenwerking met iedere Sowjet-regering, die op recht streeft naar vreedzame vooruitgang van het' Russische volk, maar blijven bezorgd over de doelen van het internationale communisme. Hare Majesteit Koningin Juliana is gistermorgen om 11.45 uur van haar wintersportvakantie op paleis Soestdijk terugge keerd. De regeringen van de Verenig de Staten en Groot-Brittannië hebben hun goede diensten aan geboden voor regeling van het geschil tussen Frankrijk en Tu nesië. Frankrijk heeft de aanbie dingen aanvaard, aldus het Fran se ministerie van Buitenlandse Zaken. Ook de Tunesische regering heeft het Britse en het Ameri kaanse aanbod van goede dien sten ter regeling van het geschil tussen Frankrijk en Tunesië aan vaard. Waarschijnlijk zijn nog nimmer zoveel mensen op het vliegveld „Zanderij" aanwezig geweest voor de verwelkoming van een lijnvliegtuïg van de K. L. M. als maandagmiddag, toen het vlieg tuig van Curacao met een wijde boog over Paramaribo vloog en daarna koers zette naar Sur name's internationale vlieghaven. Keurig op tijd streek de grote vogel uit het K. L. M.-nest op de nieuwe, drie kilometer lange, startbaan neer en weldra stond het vliegtuig geparkeerd voor de autoriteiten, die ter verwelko ming aanwezig waren. Snel werd de trap aangevoerd en toen zwaaide de deur open. Het volgend ogenblik stond de Prinses in het felle licht van de middagzon en wuifde naar de honderden, die haar eerste aan komst op Surinaamse bodem tot een onvergetelijk feit, ook voor haar, of misschien zelfs juist voor haar, maakten. Plechtig klonken de tonen van het Suri naamse volkslied over de savan nen en toen vervolgens ook het Nederlandse volkslied had weer klonken. leek het wel alsof een Tengevolge van sneeuwstor men en hevige koude, waarbij temperaturen werden geconsta teerd van 30 tot 35 graden Cel- cius onder nul, zijn in het afge lopen weekeinde in de Verenigde Staten minsten-- 127 personen om het leven gekomen. De gouver neurs van New York, Pennsylva nia en in Nieuw-Engeland heb ben de noodtoestand afgekon digd, alle politieverloven inge trokken, de scholen gesloten en de bescherming burgerbevolking bevolen met uitrustingstukken en voorraden de hulpploegen te hel pen bij hun pogingen de inge- sneeuwden te bereiken. Een opstand in de gevangenis van Moentinloepa, dertig km ten zuiden van Manilla, heeft volgens voorlopige cijfers aan 'n dertien tal gevangenen het leven gekost, terwijl er talrijke gewonden zijn. De zeshonderd gevangenen kwamen twee dagen geleden in opstand, omdat zij vonden dat zij slecht werden behandeld en de gevangenis te vol was. Volgens de gevangenisautoriteiten werd de actie geleid door communis ten. De opstandelingen barriceer- den eich in een deel van het ge bouwencomplex, waar zij 'n aan tal bewakers als gijzelaars vast hielden. Er zijn politieversterkin- gan met pantserwagens naar Moentinloepa gezonden. Uit nadere berichten blijkt, dat er dertien gevangenen om- het leven zijn gekomen. Het aantal gewonden bedraagt zes en twin tig. De orde is nog niet geheel hersteld. Ook al hebben Frankrijk en Tunesië de goede diensten van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië aanvaard, (le plannen voor een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad voor vandaag kun nen onveranderd blijven, aldus is maandag; in kringen van de Ver enigde Naties te New York ver nomen. In deze kringen achtte men het mogelijk, dat met' het oog op een eventuele binnenlandse reactie op een intrekking van de Tune sische klacht president BourguJba van Tunesië zal besluiten de klacht te handhaven. Er werd op gewezen, dat volgens berich ten uit Tunis van zondagavond Bourguiba de vertegenwoordi ging van zijn land last heeft ge geven de gehele kwestie van de Algerijnse opstand tor sprake te brengen, omdat de toestand in dat land een bedreiging voor de vrede in Noord-Afrika zou vor men. Ambtenaren van de Verenigde Naties zeiden later, dat er geen aanwijzingen zijn, dat de klacht zal worden ingetrokken. Maar wat op de zitting zal gebeuren, „is een ander verhaal", zo zeiden zij. Al 't overheidspersoneel in Was hington had de aanzegging ge kregen zich gisteren niet op zijn werk te melden, behalve wanneer het absoluut nood zakelijke bezigheden moet ver richten. Dit vanwege de door de sneeuw versperde wegen. In New York had men voor het aanbreken van de dag circa 10.000 arbeiders verzameld, die tot taak hadden sneeuw te rui men op enkele van de voor naamste verkeerswegen en spoorwegen. Miljoenen Amerikanen zagen zich maandag voor de reusach tige taak gesteld zich te gra ven uit de dikke laag sneeuw, die de staten van het noordoos ten en midden-westen bedekt. Het witte tapijt was het gevolg van een van de hevigste sneeuwstormen, die sedert ja ren deze delen van de Verenig de Staten heeft gewoed. Door de stormen, die soms een snel heid bereikten van 80 km per uur raakten duizenden mensen in afgelegen plaatsen geïso leerd, werd het verkeer bijna stilgelegd en moesten de scho len, kantoren en fabrieken slui ten. Er valt op het ogenblik geen sneeuw meer. Generaal I.auris Norstad, de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachtcn in Europa, heeft maandag op een persconferentie te Parijs verklaard, dat elk voor stel voor instelling van een gede militariseerde zone in Midden- Europa, waardoor de verdedi gingsmogelijkheden van het wes ten worden verminderd zonder dat hiertegenover een toeneming van de veiligheid staat, moet worden afgewezen. De generaal voegde hieraan toe, dat zijn hoofdkwartier de militaire consequenties van ver scheidene plannen van deze strek king die van beide zijden van het „ijzeren gordijn" zijn gedaan, be studeert. De Belgische minister van De fensie, Spinoy, heeft als zijn oor deel te kennen gegeven, dat het Poolse plan de kwetsbaarheid van Wesl'-Europa niet zal vermin denen maar integendeel zal doen toenemen. De minister verklaar de tegenover een parlements commissie, dat het plan van het Sowjet-blok een veel dieper ach terland zou geven, waar lanceer- inrichtingen voor raketten met middelgrote en grote reikwijdte zouden kunnen worden gebouwd. Spinoy deelde mede, dat' de Belgische troepen in West-Duits- land eind 1958 en begin 1959 uit gerust zullen worden met raket ten met korte reikwijdte van het type „Little John", „Honest John" en „Corporal". De oplei ding van het personeel door Ame rikanen in West-Duitsland is al begonnen. zekere betovering verbroken werd. Met vlugge stappen kwam de Prinses de trap af en met een stralende glimlach, waaruit' niets bleek van de vermoeienissen van het bezoek aan de Antillen en de lange vliegtocht, begroette zij de verzamelde autoriteiten. Nadat allen aan haar waren voorgesteld en ook de leden van het gevolg van de Prinses een handdruk hadden gewisseld met de Suri naamse autoriteiten, inspecteer de Prinses Beatrix de erewacht van de troepenmacht in Surina me. Begeleid door de commandant, kapitein M. P. van den Bergh, liep Prinses Beatrix langzaam langs de haag van militairen, hiermede een taak vervullend, die niet weg te denken is bij een ge legenheid als deze, ditftiaal in het vlakke Surinaamse land. Pas na de inspectie kwam het' moment, waarop de Prinses ge legenheid kreeg zich te wenden tot het Surinaamse volk. Het werd een spontane begroeting van beide kanten. Na in de auto te hebben plaats genomen, reed de Prinses in ge zelschap van gouverneur Van Tilburg naar Paramaribo. De tocht van „Zanderij" naar Paramaribo, over een, dank zij de fondsen van het tienjarenplan opnieuw gepavleide weg, werd op Lelydorp onderbroken. De be volking, die zich verzameld had, kreeg in dit' plaatsje gelegenheid, haar hulde te betuigen. Later moest opnieuw gestopt worden bij „Nieuwe grond", niet alleen omdat de erepoort een snelle rit onmogelijk maakte, maar ook om dat de opdringende bevolking niet toeliet dat de Prinses „zo maar" passeerde. Op Hindoe- staanse wijze werd H. K. H. een bloemenkrans van faja lobi het geen vurige liefde betekent) om gehangen. Nadat de tocht was voortgezet, bereikte de stoet al vrij spoedig de rand van Paramaribo en daar mede werd het begroetingsge- juich en de belangstelling van de bevolking voor de komst der Prinses steeds luidruchtiger en enthousiaster. Bij de eerste hui zen van de stad moest opnieuw worden gestopt. De bevolking had daar een bloementapijt neer gelegd en hier legde H. K. H. te voet ongeveer honderd meter af, waarbij zij werd vergezeld door de stadscommissaris, mr. F. J. H. Barend. Schoolkinderen uit Paramaribo zongen het speciaal voor deze ge legenheid gecomponeerde wel komstlied van de Surinaamse musicus Lex Vervuurt. Daarna ging het langs rijen juichende mensen naar het ruime gouverne- ment'splein, waar in de woning van de gouverneur kamers voor de Prinses en haar gevolg gere serveerd zijn. Voor het paleis, door minister Kernkamp eens een van de mooiste paleizen in tropische landen genoemd die hij kende, hadden duizenden inwo ners van Paramaribo zich op het grasveld opgesteld en toen H. K. H. op het balkon verscheen, werd zij minutenlang toegejuicht. Vro lijk wuivend, kennelijk getroffen door de hartelijkheid van de be volking van Paramaribo, groette de Prinses terug en het was dui delijk dat het haar moeite kostte terug te gaan in de beslotenheid van het paleis, waar haar gast vrouw, mevrouw Van Tilburg als mede mevrouw Ferrier, echtge note van de minister-president, haar wachtten. De Iraaks-Jordaanse unie is maandag op een gewone zitting van het parlement eenstemmig door 160 Iraakse senatoren en af gevaardigden goedgekeurd. De vergadering werd door ko ning Feisal en kroonprins Abdoei Illah bijgewoond. In Frankrijk hebben in het af gelopen weekeinde negentien personen door verkeersongeval len het leven verloren. Het was gevolg van het ongewoon fraaie weer zeer druk op de wegen. In bijna een eeuw tijd had men zulk een zonnig en warm weekeinde in deze tijd van het jaar niet ge kend. Het kwik klom zaterdag in Parijs tot 20 graden Celsius (68 Fahrenheit). De stadsparken en de caféterrasjes waren vol Parij- zenaars die zich door het zonne tje lieten verkwikken. Maar tegelijkertijd spookte het elders in Europa. Ban. vijftigtal schepen moest voor een opste kende zware storm over Noord- west-Duitsland een toevlucht zoeken in de Elbe nabij Cux- haven, waarvan evenwel de haven zelf ook van het nood weer te lijden had: een deel er van werd door het opgezweep te water overstroomd. Ook in Oostenrijk en Zwitserland gut ste de regen het hele week einde bij stromen neer. In zo hevige mate zelfs dat bij nog langer voortduren watersnood voor geheel Oostenrijk dreigt. De Donau en zijn zijrivieren wassen onrustbarend. Men vreesde dat de buitenwijken van Linz in Opper-Oostenrijk maandagnacht onder zullen lo pen en geëvacueerd moeten worden. Het invallen van de dooi en de regenval veroorzaakten boven dien lawines die vele wegen versperden. In de Beierse laag vlakte kwamen eveneens vele huizen en boerderijen onder water te staan, die soms met behulp van duikers moesten worden ontruimd. Lawines ont wrichtten voorts het verkeer in de Zwitserse kantons Grau- bünden en Wallis. De regen viel hier tot' op de uitzonder lijke hoogte, van 2500 meter. De wintersportcentra raakten door het slechte weer in ontredderde toestand en velén maakten een eind aan hun vakantie. VAN DE DAG Héél eenvoudig, héél lekker: ENKELE BUIEN Een langgerekte noordweste lijke tot noordelijke stroming be slaat thans een gebied dat zich uitstrekt van de omgeving van ons land tot in de nabijheid van Spitsbergen. De koude poollucht die in deze stroming met storm achtige snelheden naar het zui den wordt getransporteerd en waarin het kwik in ons land gis teren niet boven 6 graden steeg, heeft de warme lucht die hier cle vorige week aanwezig was tot bij de Alpen en Zuid-Frankrijk ver dreven. In het laatste gebied kwamen maandag middagtempe- raturen voor van omstreeks 20 graden. De genoemde stioming die in stand wordt gehouden door een hogedrukgebied boven West- Rusland verandert maar weinig van plaats. Storingen die er in mee bewegen zullen ook vandaag af en toe stevige winden evenals enkele sneeuw- of hagelbuien veroorzaken. In de temperatuur komt daarbij in vergelijking tot maandag maar weinig verande ring. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig lot dinsdagavond. Enkele buien. Opklaringen, maar ook enkek' hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige noordwestelijk" wind. Ongeveer dezelfde middag- empeiaturen als gisteren. WOENSDAG 19 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 2.28 2.46 Terneuzen 3.03 3.21 Hansweert 3.43 4.0) Walsoorden 3.53 4.11 ZON MAAN op onder op onder Febr. 18 7.51 17.58 7.18 18.11 19 7.49 18.00 7.41 19.18 20 7.47 18.02 8.02 20.22 21 7.45 18.04 8.23 21.25 22 7.43 18.06 '8.45 22.29 23 7.41 18.07 9.08 23.32

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1