Uit de Provincie Uitbreiding Technische School te Terneuzen baart nog steeds zorgen De Sasse Carnavalsfeesten IntressanteJezing over Rusland voor Landbouwjongeren te Oostburg terneuzen. axel DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN aarden bresk hul nieuw Hei bestuur van de Technische School voor Terneuzen en Om streken maakt zich zorgen over de nodige uitbreiding. Ook in het vorige jaarverslag werd hiervan gewag gemaakt. Lokaliteiten voor metselwerkplaats, bouw loods, bijbehorende theorie- en tekenlokalen en de noodzakelijke uitbreiding voor invoering van 'n 3-jarige cursus, zijn absoluut noodzakelijk. Hoewel vele malen naar Den Haag werd gereisd en veel correspondentie over dit on derwerp werd gevoerd, en on danks de medewerking van de inspectie, bleef Den Haag weiger achtig. Het oprichten van een Techni sche School te Axel, waarvan sprake is, heeft de uitbreiding van de school in Terneuzen ge handicapt. Nu is de mogelijkheid niet uit gesloten dat binnenkort een be perkte ruimte vrijkomt aan „Het Zwaantje". De voorzitter beloofde echter dat niets zal worden na gelaten om alles wat de uitvoe ring der plannen, zoals het be stuur zich deze gedacht heeft, uit de weg te ruimen. De moeilijke situatie t.a.v. een behoorlijke huisvesting van de metselaar doet het bestuur de pogingen tot het verkrijgen van een oplossing onverminderd voortzetten. De schoolarts, die in 1957 alle leerlingen onderzocht en in zijn rapport enkele algemene opmer kingen maakt over de inrichting van de school, vermeldt over de metselaars „werken in catacom ben met permanente kunstver lichting en het onderwijslokaal voor metselaars is absoluut onge schikt en is uit medisch-hygië- nische overwegingen niet tot een geschikt lokaal te transforme ren". Wat het onderwijs zelf betreft, voltrokken zich belangrijke wijzi gingen. Dit gold zowel voor het dagonderwijs als voor het aan vullend-onderwijs op de avond school. Er werden nieuwe onder wijsmethoden ingevoerd, waarbij een ruimere plaats werd inge ruimd voor de culturele vorming der leerlingen. Een ingrijpende verandering heeft zich voltrokken bij het avond-onderwijs. De bezwaren die het onderwijs aankleefden, zoals dit tot nog toe werd gegeven, waarbij de leerlingen gedurende de zes wintermaanden op vier avonden per week de school be zochten, mogen algemeen bekend worden verondersteld. Men streeft er nu naar hier voor in de plaats te stellen het „ééndagsonderwijs" waarbij de leerlingen (uit het leerlingstelsel) gedurende een vol jaar een gehe le dag per week naar school ko men. Er zijn echter verschilende fac toren, zoals lokaalruimte, be schikbaar zijn van leraren e.d., die de uitvoering hiervan in de weg staan en daardoor is een tussenvorm ontstaan, het z.g. „part-time-onderwijs" gedeelte lijk dagonderwijs). De leerlingen (die reeds in de praktijk werken) komen zo mo gelijk gedurende een vol jaar één middag naar school, terwijl de daarop aansluitende avond, gedu rende de zes wintermaanden be stemd is voor de praktijklessen. Hierdoor wordt het dure en tijd- Vrijdagmiddag werd te Oost- burg in hotel „De Eenhoorn" een vergadering gehouden van de ge diplomeerden van de Rijksland- bouwwinterschool te Schoondijke. De heer Em. Calon sprak een begroetingswoord, waarin hij zich verheugd toonde met het feit, dat de directeur der school ir. J. Roest de vergadering bij woonde, alsmede verschillende leraren van de school. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd vast gesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging een gezonde activiteit ontplooit. Zo werd op 16 mei een feestavond verzorgd voor de oud-leerlingen en pas ge diplomeerden aan de school, voor een zaaiwedstrijd verleende de vereniging haar medewerking. Er waren 24 deelnemers en het stemt tot voldoening, aldus de voorzitter, dat de eerste prijs aerd gewonnen door een lid van mze vereniging. ,fn september werden de tradi tionele ploegkampioenschappen gehouden. Hierin hadden alle drie de standsorganisaties een jurylid. Uit de rekening en verantwoor ding bleek, dat de organisatie f 1293,— in kas heeft, met aan inkomsten en uitgaven in het af gelopen jaar van 896,13. Naar aanleiding van de dit voorjaar te organiseren zaaiwed- strijden deelde het bestuur mede, dat getracht zal worden in twee groepen te beoordelen, daar het erg moeilijk is met gelijke maat staven het ploegen met tractoren en paarden te beoordelen. De wedstrijden, welke vorige jaren door de standsorganisaties werden georganiseerd, zal dit jaar op geheel andere wijze geor ganiseerd worden. Vervolgens sprak ir. Van der Have uit Goes over zijn reis naar Rusland. Ir. Van der Have begon zijn be toog met te zeggen, dat 't geens zins zijn bedoeling is reklame te maken voor Rusland of zijn rege ring. Hij maakte deze reis op uit nodiging van de Nederlandse re gering. In het kader der uitwisse- ring tussen Nederland en Rus- tand is n.I. de mogelijkheid ge spend in eikaars landen eens een kijkje te gaan nemen, naar wat' halve ha. Wat zij hierop mogen verbouwen kunnen zij op de vrije markt' plaatsen. In Rusland kent men geen landbouvoorlichtingsapparaat, zoals in Nederland. Op het gebied der veredeling van gewassen is men behoorlijk bij, doch het ont breekt dit land aan minder ka rakter in de landbouw, waardoor het op wetenschappelijk bereikte, veel te langzaam doordrupt naar de boerderijen. Het vee zag er niet slecht uit. Er waren koeien bij, die ook in de Nederlandse stallen zouden kun nen staan. De stieren waren ech ter bar slecht. Ook op het terrein der fruitkweek was men wat de boomgaarden betreft lang niet op het Nederlandse peil. In een en kel voorbeeldbedrijf echter was prachtig veredelingswerk ver richt. De appels welke de heer Van der Have echter op de markt zag, waren van zeer slechte kwaliteit. Prachtig was de streek rond de Zwarte Zee, waar volgens de Rus sische propagandamachine de ar beiders 14 dagen per jaar vakan tie kunnen nemen, in de prach tigste hotels die men zich denken kan. Bij enig navragen bleek echter, dat het hotel gebruikt' wordt als sanatorium en herstellingsoord. De 14 dagen vakantie aan de Rus sische Rivièra zijn dan ook maar in het brein van de Sowjet-be- stuurders werkelijkheid. In de praktijk komt er weinig van te recht. Opvallend groot was de arbeid van vrouwen. Vrouwen die de straat schoonvegen, muren metselen, met stenen sjouwen etc. zijn in Rusalnd een gewoon verschijnsel. Prachtig zijn de bouwwerken, terwijl eigenlijk tegen de ver wachting in geconstateerd kon worden, dat in de kerken het evangelie verkondigd wordt', zo als dat in de Bijbel werd vastge legd. De kerkdienst, welke de commissie meemaakte, was erg indrukwekkend. Een openbaring was de perma nente landbouwtentoonstelling in Moskou. Hier hebben alle repu blieken het beste op het terrein van landbouw bijeengebracht. Deze tentoonstelling wordt' regel matig door de boeren van de col bouw en veeteelt presteert. Deze uitwisseling is nuttig, niet alleen om eikaars methode eens te leren kennen, doch vooral om het inzicht dat men in het be heer van landbouwgronden, orga nisatie etc. in een ander land kan krijgen. Het moet de Russen toegege ven worden aldus ir. Van der Have. dat ze niets hebben nage laten, om de Nederlanders een goede indruk te geven van hun land. Bij alles wat we te zien gekre gen hebben, wisten we echter steeds dat dit de zonzijde van het leven in Rusland was. Interessant' was de vergelijking die de heer Van der Have maakte met de lonen in Nederlandse munt. Een arbeider verdient gemid deld 700 roebels per maand. Hier van kan hij zich goed voeden, doch de kleding is enorm duur. Een kostuum, en dan van slechte kwaliteit kost 1500 roebel, een paar schoenen 200 tot 300 roebel. Beter zijn de arbeiders op de .staatsboerderijen af. Zij verdie nen meer, en hebben bij hun wo ning een stukje land van een rovende heen-en-weer renzen ge reduceerd en is er meer tijd voor het huiswerk. Het spreekt vanzelf dat één en ander niet buiten het bedrijfs leven om kan gaan, daar niet al leen de patroons gelegenheio moeten geven het dagonderwijs te volgen, maar bovendien het dienstverband in die mate van kracht ware te blijven dat die middag wordt doorbetaald. De heer De Klerk drukte over de medewerking die tot nu toe van de zijde der werkgevers wordt ondervonden, zijn volle te vredenheid uit. Een nieuwe cursus, nl, een op leiding voor vaklieden in de che mische industrie, werd in 1957 ingesteld. Het aantal leerlingen van de dagschool steeg van 248 op 1 januari tot 266 op 31 december. Een toename dus van 7%. Deze aanwas vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in de groei van het aan tal leerlingen voor de le klasse timmeren en bankwerken en voor de kopklasse automonteurs. Voor wat betreft de avond school bezochten van de 213 leer lingen die op 31 december ston den ingeschreven 96 het volledige avondonderwijs. De overige 117 leerlingen zijn ingedeeld in het part-time-onderwijs en volgen dus ook de lessen op woensdagmid dag. Aan excursies en lezingen voor het personeel en de ontspanning en algemene vorming der leerlin gen werd veel aandacht geschon ken. Schoolreizen, excursies naar verschillende bedrijven, film- en toneelvoorstellingen en jeugdcon- cert, werden herhaaldelijk gege ven, zodat ook de algemene en culturele ontwikkeling der leer lingen op een veel hoger peil komt. Van de cursussen die in het schoolgebouw werden gegeven, wordt in het jaarverslag opge merkt dat deze voor de binnen- vaartscflöol het grootste deel van het jaar gesloten was wegens te weinig leerlingen. Verder werd een aannemerscursus gegeven, een cursus chemisciëns, wegen- oouw en opleidingen voor V.E.V. en V.A.M.-examens, gezeltimmer- ren en metselen, gezel en vesti gingswet schilderen. De omstandigheden waaronder het onderwijs wordt gegeven, wisselen van jaar tot jaar; door het bestuur van de Technische School wordt er steeds naar ge streefd deze in een voor het on derwijs gunstige zin te beïnvloe den, opdat de best mogelijke re sultaten worden bereikt. Het onderwijs zelf echter staat of valt met de leraren aan wier zorgen de jeugd is toevertrouwd. Hét stemt het bestuur echter tot voldoening dat het leraren corps zich met toewijding en met inzet van alle krachten van zijn taak kwijt. Dat daarbij steeds gestreefd wordt naar verbete ring, ook door invoering van nieuwe onderwijsmethoden, is een bewijs dat het onderwijs leeft en geeft de beste verwach tingen voor de verdere bloei van de Technische School. men daar op het gebied der land- lectieve boerderijen bezocht. Op VOORTVLUCHTIGE DUITSER GEARRESTEERD De Leidse recherche heeft vrij dag in een hotel te Leiden een voortvluchtige Duitser gearres teerd wiens arrestatie door de Keulse politie was verzocht. De ze man, de 24-jarige L. M., was medeplichtig aan de plundering van een juwelierszaak door drie man in Keulen, waarbij een buit van ruim DM 150.000 in handen van de daders viel. De andere 2 daders zijn onlangs in Duitsland gearresteerd. In een Duitse tele visie-uitzending van woensdag avond is in het Duits en in het Nederlands een verzoek aan de kijkers gericht, om de politie in deze zaak te helpen. OMGEKOMEN BIJ ZWEMMEN IN DE LOOSDRECHTSE PLASSEN. De 17-jarige Olaf Aalfs uit Hil versum is zondagmorgen ver dronken tijdens een zwemtocht op de Loosdrechtse plassen. Hij had met een vriend, de 16- jarige J. Kleunhamm.er, gewed, wie het best' in het koude water van de plassen een zwemtocht van de kust naar het op ruim 1 km liggende eilandje „Robinson Crusoë" zou volbrengen. Hoewel de temperatuur van het water slechts enkele graden bedroeg, gingen de jongens vanuit.één dei- om deze tijd van het jaar verla ten jachthavens zondagmorgen omstreeks tien uur te water. Zij waren beide volleerde zwemmers en bereikten het eilandje. Op de terugtocht kwam Olaf Aalfs in moeilijkheden. Hij werd door de koude bevangen. Zijn vriend zwom, snel naar de oever om hulp te halen, maar toen die kwam, was het al te laat. Hoewel de waterpolitie met een motorboot en ook burgers met' enkele boten (er zijn er om deze tijd van het jaar slechts weinig in Loosdrecht beschikbaar) uren lang hebben gespeurd en ge dregd, kon ook het lijk nog niet worden geborgen. DE VERDWIJNING VAN DE MAASTRICHTENAAR P. Er is nog geen licht gekomen in de verdwijning van de 47-jari- ge J. P., grossier in textielwaren te Maastricht, die dinsdag 14 ja nuari 's avonds om 9 uur het laatst werd gezien in een garage te Maastricht waar hij zijn auto had gebracht' om te laten wassen. Tevoren was hij nog in een hotel aan de markt geweest om daar een kopje koffie te drinken. Zoals gemeld zou hij de volgende dag de wagen komen halen, hetgeen echter niet meer is gebeurd. Maandagmiddag 13 januari is P. gezien op de speelbank te Chaudfontaine in België, waar hij aan een vriend uit Maastricht on geveer ƒ300 leende. „Geef het geld maar terug aan mijn hospi ta", zei P. toen, „want ik ben er enkele dagen niet". Zijn vrienden vragen zich af, of iemand zo maar in Nederland kan verdwijnen zonder ook maar het geringste spoor achter te la ten. P. was gekleed in een van zijn oudste costuums, hetgeen, naar men aanneemt, erop wijst, was hij niet van plan was lang weg te blijven. Hij is in het bezit van zijn paspoort en autopapie ren. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat hij als gevolg van financiële omstandig heden in overspannen toestand is geraakt, maar men acht een on geval of beroving, wellicht in het buitenland, evenmin uitgesloten. Het politieonderzoek in binnen- en buitenland bleef tot nu toe zonder resultaat. VOOR 11.000 KOPER GESTOLEN. Doordat de politie bij een op koper in Arnhem een partij ko- poren strips van 1300 kg vond, waarvan de herkomst dubieus was, is zij een omvangrijke dief stal op het spoor gekomen en zijn twee Arnhemmers, de 27- jarige H. S. en zijn oom, de 55- jarige J. R. in arrest gesteld. Bij het onderzoek bleek, dat beiden sedert september 1956 tot febru ari van dit jaar uit het maga zijn van het bedrijf, waar S. ge durende elf jaren als machine bankwerker werkzaam was, voor een waarde van ruim dertigdui zend gulden aan koper hebben weggenomen. Teneinde in het magazijn, waarin het koper lag opgeslagen, te komen had S. de sleutel nagemaakt. De koperen strips haalde men in de avond- ueren weg. Na de strips te heb ben stukgeknipt, brachten oom en neef het koper naar een op koper te Arnhem en verkochten ze het als afval. Op deze wijze hebben zij in ongeveer vijftien keer circa elfduizend gulden ontvangen. P.v.d.A.-STREEKCONGRES OVER ZEEUWSE PROBLEMEN Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft zater dag in Goes een streekcongres gehouden, waarop Zeeuwse pro blemen aan de orde werden ge steld. Het' congres werd o.a. bijge woond door de leden van de Tweede Kamer van de P. v. d. A. mr. J. A. W. Burger, mej. mr. A. P. Schilthuis, dr. W. H. Vermoo- ten. Voorts gaven de burgemees ters van Vlissingen, Goes, Krui- ningen, Kortgene, Yerseke en Dreisehor blijk van hun belang stelling. Het lid van de Eerste Kamer voor de P. v. d. A., jhr. mr. T. E. J. W. Schorer, die een inleiding hield over structuurproblemen en werkgelegenheid, stelde met nadruk vast, dat het Deltaplan aan Zeeland niet automatisch grotere welvaart zal brengen, maar dat bij de uitvoering van dit plan een positieve welvaartspoli- tiek noodzakelijk is. Het vraagstuk van de ruimte lijke ordening dient naar zijn me ning centraal te worden gesteld in het regeringsbeleid. Hij wees er op, dat' Zeeland niet vraagt om een deel te krij gen van de ontwikkelingsmoge lijkheden in Nederland, maar dat Zeeland een positieve bijdrage aan die mogelijkheden heeft aan te bieden, onder meer met de mo gelijkheden tot industrievestiging aan de Scheldemonding. De heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A. sprak over de toekomst van de Zeeuwse visserij en noemde het een positief winstpunt, dat Zee land nu een visserijschool krijgt. De proeven tot behoud van de oestercultuur in het Veeregat moeten zijns inziens in elk geval doorgang vinden. Verdergaande industrialisering acht hij ook voor Zeeland een eerste eis. Het lid van de Tweede Kamer voor de P. v. d. A„ drs. Th. J. Westerhout, sprak over sociale en geestelijke vraagstukken en stelde, dat in Zeeland behoefte is aan grotere woonkernen, van waaruit de sociale en culturele verzorging kan geschieden. Om daartoe te geraken acht hij sa menwerking tussen de provincia le e,. gemeentelijk overheden non. .elijk, die niet mag wor- ik.i geschaad door een te ver gaande verzuiling. Geslaagde feestavond „Oranje- kwartier". Het bestuur van de buurtver eniging „Oranjekwartier" orga niseerde voor de leden een feest avond in de bovenzaal van hotel „Des Pays-Bas". Het eerste gedeelte van de avond werd, na de opening door de voorzitter, de heer P. Muil wijk, gevuld door de heer Haak Overloop uit Amsterdam, die veel succes oogstte als geheugenkun stenaar en ook de conferance op voortreffelijke wijze verzorgde. Het duo-Hado uit Amsterdam had verscheidene komische ram. mers. Nadat in de pauze een ver loting was gehouden, werd vanaf elf uur tot twee uur de dansmu ziek verzorgd door het orkest' van B. Toonder. Hoewel de belangstelling min der was dan voorgaande jaren, hebben de aanwezigen van een uitstekend programma genoten. Bijzonder goed afgelopen. In de nacht van zaterdag op zondag, ongeveer te kwart' vóór twaalf, deed zich een verkeers ongeval voor, dat wel bijzonder goed is afgelopen. De heer L. J. D., bakker te Sluiskil, reed met zijn auto, waar in tevens gezeten waren zijn moeder, vader. 13-jarige dochter en schoonzuster, in de richting van de stad. Bij het naderen van de West- sluis was de brug voor het ver keer te land gesloten. De brug was reeds omhoog en de afsluit boom gesloten, terwijl de voorge schreven verlichting brandde. Door tot nu toe onbekende oor zaak reed de bestuurder voor bij het stoplicht met verlicht transparant, kwam tegen de af sluitboom van de brug terecht', die door de motorkap van de auto omhoog werd geduwd, en reed vervolgens in de kuil van de klapbrug, een betonnen ruimte van ongeveer 7 meter diepte. Ofschoon de afsluitboom ge heel verbogen was, sloot deze weer achter de auto. Het was een groot geluk dat de auto (een Hillman), zo groot was, dat' zij tussen de brug en de kadewand klem kwam te zit ten waardoor zij niet in de diepe kuil stortte. Onmiddellijk snelden bootslie den, sluispersoneel, douanen en marechaussees toe om hulp te verlenen en slaagden deze er in de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. De bestuurder van de auto bleek een diepe snijwond in het voorhoofd te hebben. De overige inzittenden kwamen, behoudens zeer lichte kneuzingen, met de schrik vrij. Direct werd dokter Nijsten te lefonisch gewaarschuwd. Dokter Schierbeek uit Hoek, die in zijn auto juist ter plaatse kwam aangereden, verleende de eerste hulp, waarna dokter Nijs ten de verdere zorg voor de patiënt overnam en deze vervol gens per taxi naar huis liet ver voeren. Daar de Baileybrug, die een week geleden werd aangevaren, nog niet hersteld is, moest de ontboden kraanwagen van de ga rage Visser eerst naar Sluiskil rijden om bij de klemzittende auto te komen. Het gehele verkeer moest ge durende de werkzaamheden over- Sluiskil worden geleid. Het duurde tot kwart over één vooraleer de stremming weer kon worden opgeheven. Het gemis van een brug over het binnensluishoofd werd nu wel ten zeerste gevoeld. De auto werd zwaar bescha digd weggesleept. Ouderavond Openbare School. De jaarlijkse ouderavond van de openbare lagere school mocht zich in een druk bezoek verheu gen. In zijn openingswoord, waarin de voorzitter, de heer W. Diele- man, in het bijzonder verwel komde burgemeester Van Oeve- ren, de wethouder de heer P, van Bendegem en de gemeente-secre- t'aris de heer P. G. van den Bosse en de inspecteur van het lager onderwijs, de heer mr. Wolf, wees spreker op de verheugende belangstelling van de ouders dei- leerlingen. Spectaculaire intocht van Prins August II Van het lang bewaarde geheim hoe Prins Carnaval zaterdagna middag in Sas van Gent zou arri veren, was reeds enige dagen ge leden een tipje van de geheimzin nigheid opgelicht, toen men actie ve comitéieden een staaldraad zag spannen tussen de graansilo van de meelfabriek en het stad huis. Om precies elf minuten over drie vertrok het circus B. T. Kop Betekop) van de menage rie (Glasfabriek). De cireustrein bestond uit de boerenc-rmenie, de gouden koets waarin gezeten de directeur en directrice van hel circus, een rijdende leeuwenkooi met leeuwen en diverse gevaar lijke en ongevaarlijke rondlopen de wilde beesten. Intussen hiel den de grootste boer en de hof nar het publiek vanaf het balkon van het stadhuis aangenaam be zig, totdat het circus voor het stadhuis arriveerde. Prins Carnaval bleek nog steeds zoek en het circus zag zich genoodzaakt zonder de Prins op 1e treden. De grootste boer deel de mede, dat deprins een reis naar de maan maakte met een ruimteschip van Sasse uitvinding doch dat hij beloofd had precies om 15.31 uur te zullen arriveren. De directeur van het circus verzocht de menigte om zich naar het marktplein te begeven, waar zij het eerste optreden van het circus zouden kunnen bijwonen. Precies om half vier startte van af de graansilo de stunt van de dag. Prins Carnaval, vermomd als een grote leeuw en gezeten in een stoeltje, kwam langs de staaldraad van de 17.50 m hoog te over een afstand van 200 m naar het stadhuis toeglijden. Door een of andere technische storing bleef hij halverwege steken en werd door de brandweer, die met gillende sirenes er op af stoof, uit zijn netelige positie verlost. Zon der kleerscheuren en blauwe plekken kwam hij op het dak van het stadhuis terecht, waar hij dooi- de brandweer met een ma- gyrusladder werd afgehaald. Op het balkon van het stadhuis ontving de ondertussen getrans formeerde prins de sleutels van de oude vestingstad, welke sleu tel op alle sloten paste, maar niet op de gemeentelijke brandkast, aldus burgemeester Den Boer. Hij complimenteerde Guust II Door AGATHA CHRISTIE. deze wijze pleegt mien de voor lichting in Rusland. De staats boerderijen zijn 5 la 6000 ha, de collectieve boerderijen ca. 15.000 ha. Wanneer men werkelijk alles op alles zet, kan de Russische landbouw voor Nederland een enorm gevaar betekenen, omdat het gebied zo enorm uitgestrekt is. Dit bewijst o.a. de dumping van het vlas door Rusland op de wereldmarkt. De industrie in Rusland kan de huidige vlaspro- duktie niet bijhouden. Opvallend is, aldus de heer Van der Have, de verzorging van de parken en wegen, kortom van 'de publieke werken. Het woninggebrek is verschrik kelijk. De woontoestanden nave nant. Dit leidt tot verschrikke lijke revolutiebouw. De delegatie mocht overal vrij fotograferen waardoor de heer Van der Have in staat was, zijn interessante 1 ezing met fraaie lichtbeelden te verduidelijken. Nadat over een en ander nog van gedachten was gewisseld sloot' de heer Calon deze interes sante vergadering. 3) Bij de lunch deelden de twee weer een tafel en weer negeer den ze beiden volkomen de der de passagier. Het gesprek was meer geanimeerd dan bij het ontbijt. Kolonel Arbuthnot praatte over de Punjab en deed af en toe het meisje een paar vragen over Bagdad, waar ze, naar het bleek, een betrekking als gouvernante had gehad. In de loop van het gesprek ontdekten ze wederzijdse ken nissen, wat het onmiddellijk effect had hun conversatie vriendschappelijker en minder stijf te maken. Ze praatten over cude Tommy Die-en-die en over iemand anders. De kolonel in formeerde of ze direct doorging naar Engeland of dat ze in Stamboel bleef. „Neen, ik ga direct door". Is dat eigenlijk geen zonde?" „Ik maakte twee jaar geleden deze zelfde route en was toen drie dagen in Stamboel". „O juist. Wel, ik kan zeggen dat ik heel blij ben dat u direct doorgaat, omdat dit met mij ook het geval is". Hij maakte een onhandig bui ginkje, een beetje kleurend toen hij dat deed. Nadruk verboden. „Hij is licht ontvlambaar, on ze kolonel", dacht Hercule Poi- rot, vermaakt. „De trein is even gevaarlijk als een zeereis". Miss Debenham zei effen dat dat heel aardig zou zijn. Haar toon was vrij gereserveerd. De kolonel, merkte Poirot op, bracht haar terug naar haar coupé. Later kwamen ze door het schitterende landschap van de Taurus, Toen ze keken naar de Cilicische Poort, naast elkaar staand in de corridor, zuchtte het meisje plotseling „Het is zo mooiIk wou ik v/ou „Ja?" „Ik wou dat ik er van kon ge nieten Arbuthnot antwoordde niet. De vierkante lijn van zijn kaak scheen een beetje strenger en grimmiger. Ik wou in 's hemelsnaam dat u hier niets mee te maken had", zei hij. „Sst, alstublieft. Sri „O dat is niets". Hij wierp een licht geïrriteerde blik in Poirot's richting. Toen ging hij door: „Maar ik vind het niet prettig dat u gouvernante is de sla- yin van tyrannieke moeders en hun lastige wurmen". Ze lachte met een tikje onbe heerstheid in de klank. „O, dat moet u niet denken. De vertrapte gouvernante is een afgedane mythe. Ik kan u verzekeren dat de ouders bang zijn, door mij te worden gety- ranniseerd". Ze zeiden niets meer. Arbuth not schaamde zich misschien over zijn uitbarsting. „Een grappig comedietje dat ik hier bijwoon", dacht Poirot. Hij zou zich dig gedachte later herinneren. Ze kwamen die avond om zo wat half twaalf in Konya. De twee Engelse reizigers stapten uit om hun benen te strekken en liepen het besneeuwde per ron op en neer. Monsieur Poirot stelde zich er mee tevreden, de activiteit van het station door het raam aan te zien. Na een minuut of tien besloot hij echter, dat een beetje frisse lucht misschien toch niet kwaad zou zijn. Hij maakte zorgvuldige toebereidse len, wikkelde zich in verschei dene jassen en bouffantes en hulde zijn keurige laarzen in overschoenen. Zo aangedaan stapte hij omzichtig op het per ron en begon op en neer te lo pen. Hij liep tot voorbij de lo comotief. De stemmen deden hem de twee vage gestalten, staande in de schaduw van een goederenwagen, opmerken. Ar buthnot sprak. .Mary Het meisje viel hem in de rede. „Nu niet. Nu niet. Als alles voorbij is. Als 't achter ons ligt dan Discreet wendde monsieur Poirot zich af. Hij verbaasde zich. Hij zou nauwelijks de koele, zelfverzekerde stem van miss Debenham herkend heb ben. „Eigenaardig", dacht hij. De volgende dag vroeg hij zich af of ze misschien getwist hadden. Ze spraken weinig met elkaar. Het meisje, vond hij, zag er zorgelijk uit. Ze had krin gen onder haar ogen. Het was zowat drie uur 's mid dags toen de trein stil hield. Hoofden werden uit de ramen gestoken. Een groepje mannen dromde samen opzij van de lijn, kijkend en wijzend naar iets onder de restauratie-wagen. Poirot boog zich naar buiten en riep de conducteur aan, die voorbijholde. De man antwoord de en Poirot trok zijn hoofd terug en botste daarbij bijna tegen Mary Debenham, die ach ter hem stond. „Wat is er?", vroeg ze adem loos in het Frans. „Waarom houden we stil?" „Het is niets, mademoiselle. Er is iets in brand geraakt on der de restauratie-wagen. Niets ernstigs. Het is geblust. Ze her stellen nu de schade. Er is geen gevaar, werkelijk niet". Ze maakte een nonchalant gebaartje, alsof ze het idee van gevaar afwees als iets volkomen onbelangrijks. (Wordt vervolgd.) met zijn feilloze luchtlanding en met een heers over tapkranen en jeneverflessen hoopte burge meester Den Boer dat Sas van Gent weer vier dagen plezier zou mogen beleven. Prins Carnaval stuurde na deze machtsoverdracht burgemeester Den Boer vier dagen met vacan- tie. Hij wenste hem een zoete rust en 'om deze woorden kracht bij te zetten overhandigde hij hem een suikerpot met een reusachtige fopspeen. De directeur en de di rectrice van het circus ontvingen beiden een herinneringsschild, ook de onder-directeur van de boerenermenie, de heer A. Ran- schaert (beter bekend als Bram), ontving van de hofnar een toe passelijk beschilderde dweil aan een ketting, die hem werd ver leend als zijnde de grootste mu zikale dweil van Sas van Gent. In de komende dagen zal men de onderdirecteur dan ook met deze onderscheiding door de ge meente kunnen zien dweilen. Hierna werd de prins met het circus B. T. Kop. incluis de wilde beesten, door het gemeentebe stuur op een dronk onthaald, waarna een glorieuze rondrit volgde door de gemeente, dïe rij kelijk met vlaggen was getooid. In hotel „Centraal" werd voor ongeveer 100 genodigden een boerenmaaltijd, bestaande uit stamppot van boerenkool met worst opgediend. Met de muziek voorop ging het circus met prins Carnaval hierna door Sas dwei len, zo nu en dan belandend in de vele café's die Sas rijk is. DE TWEEDE DAG Carnavalsoptocht Zag het er in de morgenuren maar somber uit, naarmate de dag vorderde, klaarde het weei op en tegen de middag dat de carnavalsoptocht zou beginnen, was er volop zonneschijn, al was de wind aan de gure kant. Dit betrekkelijk mooie weer had dui zenden naar Sas getrokken en in lange rijen stonden de auto's in de diverse straten geparkeerd. Ook de Z.V.T.M. voerde talrijke bezoekers aan. De optocht werd geopend dooi de boerenermenie, gevolgd door de wagen van prins August II, die veel bewondering oogstte. De prins zetelde metershoog op een reusachtige olifant, die op zijn derrière was gezeten. Hiervoor was een zegewagen gemonteerd met drie steigerende paarden, die gemend werden door de directeur en directrice van het circus B. T. Kop. Het voorste gedeelte van de wagen was gecamoufleerd door enorme draken. Hierna volgde de leeuwenkooi van het circus en daarna bégon de eigenlijke optocht. In deze op tocht trokken de aandacht de apenrots met acrobatenapen aan bengelende takken. Natuurlijk was er een spoetnik en zijn Ame rikaanse tegenhanger de „explo rer" was ook van de partij. Aan gezien het carnaval in het teken van het circus stond, waren er ook talrijke diergroepen en uit beeldingen, zoals een wagen met ijsberen en pinguins. Ook Do- rus" alias Tom Manders. liep mee in de stoet en was werkelijk heel origineel. Corn Boys, de Sasse voetbalclub, werd ook uit gebeeld en voerde in zijn gelede ren een bakfiets met buizen (ne derlagen) mee, de laatste man van deze groep droeg een bordje W.V.O. en hield een rode lan taarn in zijn hand. Na afloop van de optocht wer den in het cafetaria Royal" de prijzen bekend gemaakt. Wagens: 1. Apenrots; 2. Leut tot in de wolken (explorer); 3. Clowns aan de zuidpool (pin guins). 1 persoon: 1. Dorus; 2. Bloe menmeisje; 3. Goochelaar Kip- 2 tot 4 personen: 1. Riksja; 2. twee riksja's; 3. onbekend. 5-9 personen: 1. Negerinnen; 2. groep katten: 3. rebellenclub. 10-20 personen: 1. Hollandse Nieuwe; 2. Triomf en werkelijk heid; 3. Wagen met raketten en Marsbewoners. De secretaris der sie, de heer R. de I oen vlot verslag uit 1957. Uitvoerig w< verslag op de gesl reisjes naar Cadza Mevr. Swets-Gili, riodiek aftrad als commissie, werd h Het bleek een weest te zijn van school, de heer J. der leerkrachten k deel van het vak r de moderne metho en waarom van de; handelde. Met belangstelln ouders deze toelicl z j wel het verscl met de methode va v, :jze waarop zij di rekenen. Van de gelegei werk der leerlinge gen werd een dru maakt. Het werk v ken uitgestald en was een leerkracht de ouders, desverl aan zijn zorg toevc deren, inlichtinger keen. De voorzitter d; slot het dagelijks b mieente, de inspec lager onderwijs in Vlaanderen en de o lingen, die hij vro de toekomst de oi in haar groei te t én hun belangste door het bezoeken den, die een uniel bieden om de banc er huis te versterl Lezing ove In de sociëtei Vriendschap" von< eenkomst plaats v tent Sluis-Aardei nut van het algei Hier hield de he zinck een lezing land, Europa's la; De heer Enzinck gedeelte van het eiland heeft' gere i jkte het gespro] vertonen van een a plaatjes over land Zatedagavond v De Haven" een 1 ossen leden var „Onder ons" tege Bén om één" uit inzet van deze ont (oor Terneuzen ker. Bij de eerste o son de twee kaart Terneuzen plaats renet een gelijk sp< verd Breskens ii (oor Terneuzen o\ uitslag luidde 9i Benoemin met de Bi Door het bestut lagere school is ntstaan door hc iet hoofd der schc van imei a.s. tot de heer A. Sluim gen. Toen de heer I kens met zijn .Strandstraat reed, de hoek van de 2d noising met een u oende bestelauto de heer J. K. Door de botsin voertuigen mater doch persoonlijk bleven uit. Uitvo Zaterdagavond itfke toneelverenig Let geheel gevul uitvoering met 1 neelstuk van Ja Schipper naast Daar Thalia mei rlingt in het West Zeeuws-Vla „Landjuweel" war opvoering beide j\ deling aanwezig. De talrijke bez inet grote spanr spel gevolgd. Met nog groter '*e dames en herer dit stuk hadden t »le uitslag van de ten. Op de agenda avond te houden raadsvergadering punt voor het voo W. tot het aangaa geldlening ten 75.000. Verga» 'Na de algemen; ring op maandag 1658, waarin het 1 aftrad, werd »en nieuwe ledern houden ter verki oieuw bestuur Het afgetrec in deze vergaderir ne stemmen «tuursfuncties t.w. de heer A •er; mevr. M resse-penningmees ren H. Brakman, Quaars, bestuursli her bl Br. Ti<

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2