Hussein proclameert tegen-regering voor Indonesië Buitenlands nieuws r M Directeur van naamloze vennoot schap aangehouden wegens verduistering HET WEER inisterscomité de Benelux bijeen Soekarno terug in Djakarta salons serbèrt* van HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48-cent. Losse nrs 9 ct. VRIJE MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 12e Jaargang Nr 4297 Verschijnt dagelijks Uitgeefster- N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs pet mm 15 ct; advertentie f2.25 minimum per Lt-kolonel Ahmad Hussein heeft zaterdagavond een nieuwe onafhankelijke rege ring voor Indonesië gepro clameerd. De proclamatie werd ge daan na het aflopen van het ultimatum van vijf dagen aan de centrale regering, dat eiste dat het kabinet van Djuanda zou aftreden. De proclamatie van lt-kolonel Hussein luidde als volgt: „Aan alle Indonesiërs waar gij u 'ook bevindt, waar onze stem ook wordt gehoord, in naam van de Almachtige heeft de revolu tionaire Banteng-raad besloten 'n nieuwe regering voor de Indone sische republiek te vormen". Kolonel Hussein las de procla matie voor na afloop van een bij eenkomst met de revolutionaire raad, die twee uur had geduurd. Hij werd luide toegejuicht. De bijeenkomst was begonnen toen het vijf dagen geleden ge stelde ultimatum was verstreken. Hussein zei dat de premier en minister van Financiën van de tegen-regering zou zijn mr. Sja- fruddin Prawiranegara, oud gou verneur van de Bank Indonesië. De naam van Sjafruddin werd gevolgd door voortdurend ap plaus. Kolonel Hussein noemde lt-ko lonel Sim.bolon als minister van Buitenlandse Zaken, lt.-kolonel Dachian Djambek als minister van Binnenlandse Zaken, mr. Burhanuddin Harahap, oud-pre mier als minister voor Defensie en Justitie. Hussein maakte verder bekend, dat dr Soemitro Djojohadikusu- mo minister van Handel en Ver hingen is, Moh. Kassim minister van Gezondheid en Openbare Werken, lt.-kolonle Warouw mi nister van Ontwikkeling en In dustrie, Saladin minister van Ar beid, lt-kolonel Saleh Lahalid mi nister van Voorlichting, Lintang minister van Godsdienstzaken en Osman minister van Sociale Wel vaart. Hussein besloot zijn proclama tie aldus: ,,Ik dring er bij alle In donesiërs, burgers en leden van de strijdkrachten op aan loyaal te zijn aan de revolutionaire re gering tot de doelstellingen van deze strijd zijn bereikt". Na de bekendmaking van de namen der ministers op de bij eenkomst legden de minister om de beurt, te beginnen met kolo nel Djambek, een eed van trouw aan de nieuwe regering af. Overste Ventje Sumual die voor bestemd is om chef-staf te wor den van de strijdkrachten van de revolutionaire regering te Pa- dang, is van Manilla vertrokken naar Singapore, op doorreis naar Sumatra. Later op de avond heeft de nieuwe revolutionaire regering haar eerste order uitgevaardigd via radio-Padang. Zij gaf alle ambtenaren, diplomaten in het buitenland en soldaten opdracht orders te ontvangen van, en al leen samen te werken met de re volutionaire raad. Na de eedaflegging heeft de premier van de revolutionaire re gering, Sjafruddin, de menigte toegesproken. Hij zei; „Namens mijn kabinet dank ik u allen voor het vertrouwen in ons gesteld en de eer ons verleend om de strijd tot het hereiken van onze doel stellingen te leiden. Wij hebben deze zware verantwoordelijkheid op ons genomen omdat wij gelo ven dat deze strijd het oprechte verlangen vertegenwoordigt van het volk van Indonesië, dat het slachtoffer was van het concept van Soekarno. Intussen wil ik het buitenland eraan herinneren niet' tussenbei de te komen in de binnenlandse moeilijkheden van dit land en wil ik het verzekeren dat de revolu tionaire regering de veiligheid van buitenlanders en hun eigen dommen in het gebied van de revolutionaire rgering waar borgt.". Hij besloot: „Wij willen onze strijd voortzetten en zijn bereid alle consequenties onder ogen to zien in het geloof dat het recht uiteindelijk zal zegevieren". De Indonesische luchtmacht heeft in Djakarta bekend ge maakt, dat troepen van de tegen regering op Sumatra het vlieg veld van Padang hebben bezet. VLIEGVELD VAN PADANG DOOR TROEPEN VAN HUS SEIN BEZET. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat een bataljon militairen het vliegveld op 11 fe bruari heeft aangevallen en heeft bezet. De verdediging be stond uit ongeveer 50 manschap pen. Voorts wordt nog medege deeld dat de troepen van Hussein de landingsbaan hebben gebarri cadeerd om het landen van vlieg tuigen te voorkomen. STEUN UIT ATJEH. Volgens een te Singapore van radio-Padang opgevangen be richt, heeft de revolutionaire re gering te Padang zondagavond bericht ontvangen van de „loyale steun" van het volk van At'jeh in Noord-Sumatra. ARRESTATIEBEVEL TEGEN SJAFRUDDIN. De chef-staf van de Indonesi sche strijdkrachten, generaal Na- sution, heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Sjafruddin en alle andere leden van de re volutionaire regering en zij wor den beschuldigd van hoogvrraad, aldus meldt de correspondent van het A.N.P. in Djakarta. SOEKARNO TERUG IN DJAKARTA. President Soekarno van Indo nesië, die zondag in Djakarta is teruggekeerd, heeft in zijn radio rede niet rechtstreeks melding gemaakt van de proclamatie van de nieuwe revolutionaire Indone sische regering. Hij zei tot een juichende me nigte, die zich voor zijn paleis in Djakarta, had verzameld: „Ik ben hersteld en nu ben ik blij dat ik weer thuis ben en met u kan werken". Hij verklaarde voorts dat alle landen die hij bezocht had de wens te kennen hadden gegeven, dat Indonesië verenigd en sterk zal zijn. „Wij moeten nu net als voor heen weer allemaal samenwer ken", aldus Soekarno. In een kort welkomstwoord zeide premier Djuanda o.a., dat het Indonesische volk verheugd is over de behouden terugkeer van president Soekarno en dank baar voor zijn aandeel in Indone- sië's strijd in het algemeen en voor de uitgebreide inlichtingen, die de president in het buitenland heeft verstrekt over de strijd voor het verkrijgen van westelijk NieuwjGuinea, die het voert met alle kracht waarover het be schikt. Djuanda maakte evenwel geen gewag van het uitroepen van een tegen-regering te Padang. „Washington Post" over Indonesië De „Washington Post" schreef zaterdag, dat het duidelijk is, dat de tegenwoordige Indonesische regering aan de eisen tot hervor ming m.oet toegeven, als men an archie en een mogelijke commu nistische staatsgreep wil voorko- „Op welke wijze Indonesië aan de eisen tot meer autonomie in de buitengewesten wil voldoen en of het zich zal wagen aan pre sident Soekarno's vrij vormloze plan voor „geleide democratie", zijn in de allereerste plaats zijn eigen zaken, zoals minister Dul les zelf heeft erkend". „Doch de rest van de wereld kan niet' onverschillig blijven te genover de sinistere toeneming van de communistische kracht op Java of tegenover de problemen, welke werden geschapen door de wrede én onbezonnen verwijde ring van de Nederlandse belan gen. „Dit blad is van oordeel, dat de Verenigde Staten niet alles wat mogelijk was hebben gedaan om een verstandige regeling van het Indonesische geschil met Neder land over West-Irian of westelijk Nieuw-Guinea te bevorderen. Dit' kan mogelijk van invloed zijn op de houding van Indonesië, doch het heeft weinig te maken met de huidige kwestie. „Hoewel Dulles ervoor waakte zulks niet te zeggen, schijnt het duidelijk, dat de regering-Djuan- da zal moeten toegeven aan de hervormers, wil men anarchie en een mogelijke communistische staatsgreep voorkomen", aldus de „Washington Post". Mislukte aanslag op Truman? In Independence (Missouri) is zaterdagochtend een man aange houden die, nadat hij had gepro beerd een onderhoud met oud president Truman te krijgen, in het bezit' bleek te zijn van een automatisch pistool. De man, de 33-jarige Richard Goff, werd gearresteerd in de bi bliotheek die Truman in Indepen dence heeft gesticht. Hij zei, dat hij vrijdag met de oud-president over een baantje had gesproken en dat hij hem zaterdag weer wilde spreken. Goff is in hechtenis genomen wegens illegaal wapenbezit'. VER. STATEN Weer een Atlas-proef mislukt. Op het Amerikaanse proefsta tion te Cape Canaveral is zater dag weer een proef met een Atlas-raket mislukt. Tot op heden zijn met deze intercontinentale raketten zes proeven genomen, waarvan er t'wee geslaagd zijn. Toen de leider van de proeven zaterdag „op de knop drukte", ontstond er een reusachtige rook wolk. Toen die opgetrokken was stond de „Atlas" nog rustig op zijn plaats. De Amerikaanse luchtmacht maakte daarop bekend, dat de proef voor die dag „geëindigd was". De Amerikaanse marine bestelt nieuwe atoomduikboten De Amerikaanse marine heeft vrijdag drie nieuwe atoomduik boten besteld, waarmee onder water „Polaris"-projectielen kun nen worden afgeschoten. Twee van deze schepen zullen te Groton in Connecticut en één te Mare Island in Californië worden gebouwd. Verwacht wordt, dat de eerste van deze duikboten in 1960 zal kunnen worden opgeleverd. In hetzelfde jaar zal, naar men hoopt, de „Polaris" in seriepro- duktie worden genomen. De duikboten voor het afschie ten van de „Polaris" zullen de grootste schepen van hun type zijn, die ooit werden gebouwd. Hun waterverplaatsing zal on geveer 5600 ton zijn. De schepen zullen ongeveer 115 meter lang worden en de romp zal groot ge noeg zijn om er de negen meter lange „Polaris"-projectielen in verticale stand in te stuwen. Ieder schip zal hoogstens zes tien van deze raketten met mid delgrote reikwijdte kunnen mee nemen. De wapens kunnen van een waterstoflading worden voorzien. ENGELAND. Stassen afgetreden. Harold Stassen is zaterdag als ad viseur van president' Eisenhower in ontwapeningskwesties afgetre den. Hagerty, de perschef van het Witte Huis, verklaarde dat Stas sen is afgetreden om in mei kan didaat te kunnen zijn bij de repu blikeinse voorverkiezingen voor het gouverneurschap van Penn sylvania. Stassen had zelf zijn be sluit genomen en niet op verzoek van president' Eisenhower. President Eisenhower heeft 't ontslag „met diep leedwezen" aanvaard. Nieuwe Tunesische klacht bij de Verenigde Naties. De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken Sadok Mok- kadem heeft zondag meegedeeld, dat Tunesië een tweede klacht bij de Ver. Naties heeft ingediend, volgend op de Franse klacht over de houding van Tunesië t.a.v. Al- gerië. De nieuwe Tunesische klacht is volgens de Tunesische minis ter een soort antwoord op de Franse en een uitweiding van een deel van de eerste Tunesische klacht, dat de toestand in Algerië een bedreiging is van de wereld vrede. De bewaking van een atoomcentrum. Een groep studenten van de universiteit van Manchester heeft aangetoond, dat de bewa king van het atoomcentrum te Dounray in Schotland waar de reactor voor de eerste Britse atoomduikboot wordt gebouwd, niet doeltreffend is. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn negen studenten erin geslaagd het centrum bin nen te dringen en onopgemerkt aan de reactor een vaantje te bevestigen. SOWJET-UNIE Stalins biografie in de encyclopedie. In een nieuw deel van de grote Russische encyclopedie, waarop twee jaar is gewacht, wordt Stalm een groot man ge noemd ondanks fouten in zijn karakter en verkeerde beslissin gen. Deze officiële biografie van Stalin bestaat slechts uit zes pagina's. De laatste uitgave van de encyclopedie welke tijdens Stalins leven werd uitgegeven, bevatte een levensbeschrijving van 46 bladzijden. De biografie somt de reeds eerder op Stalin geuite kritiek op, maar betuigt hulde aan zijn prestaties. Zuidkoreaans lijnvliegtuig vermist. Een vliegtuig van de Zuidko- reaanse nationale luchtvaartmij met 28 passagiers en een beman ning van drie keppen, dat op weg was van Poesan naar Seoel, wordt vermist. Volgens een woordvoerder van de maatschappij wordt onder zocht of het vliegtuig wellicht gedwongen werd naar Noord Ko rea te vliegen. Men houdt ook rekening met de mogelijkheid, dat het vliegtuig is neergestort of een noodlanding gemaakt heeft. Een woordvoerder van de Zuid- koreaanse luchtmacht heeft mee gedeeld, dat het hoofd van de ge heime dienst van de Zuidkoreaan- se luchtmacht en drie andere leden van het Zuidkoreaanse leger zich aan boord van het ver miste toestel bevinden. Amerik. vliegtuig in Europa vermist. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Europa heeft zondag medege deeld, dat een Dakota C 47 met 7 bemanningsleden en 9 passa giers, vermist wordt. Het toestel moet zich bevinden tussen Napels en Athene. In een verklaring van het hoofd- kwartier wordt gezegd dat de Da kota zaterdag van de Westduitse luchtbasis te Ramstein-Landstuhl is vertrokken met bestemming Istanboel. Zaterdagavond even voor mid dernacht heeft men voor het laatste seinen van het toestel op gevangen. Het meldde toen dat hij zich ten oosten van Napels bevond. H.K.H. Prinses Marijke, die dinsdag 18 februari a.s. haar elfde verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom). Te Haarlem is aangehouden een 45-jarige directeur van een han delmaatschappij (Boeke en Hui dekoper) G. K., verdacht van verduistering van 63.000, ten nadele van de vennootschap. De aangehoudene heeft een be kentenis afgelegd en is in bewa ring gesteld. G. K. had de be schikking over een privé reke ning bij de N.V., waarop salaris, dividend, tantième en andere in komsten werden gestort. Daarop stond dus een positief saldo. Op geregelde tijden nam de directeur meer geld op dan zijn rekening vermeldde, ondanks het feit, dat in de statuten van de N.V. be paald is, dat in dergelijke geval- Franse consulaten moeten sluiten De Tunesische autoriteiten hebben donderdagavond de slui ting van de Franse consulaten- generaal te Medjez el Bab, Le Kef en Gafsa gelast, zo is uit Franse bron vernomen. De Franse zaakgelastigde in Tunis, Jean-Pierre Benad, zou de con- len de directieleden toestemming van de commissarissen nodig hebben. Een accountantsbureau constateerde, dat aan het eind van 1956 de schuld van verdach te aan het bedrijf reeds tot 54.000 was opgelopen. Dit werd in een jaarverslag van 't bureau gememoreerd, doch dit verslag kwam pas in het tweede gedeel te van 1957 ter kennis van de commissarissen. Toen was het tekort reeds opgelopen tot 63.000. Er ontstonden verder moeilijkheden over het beleid tussen de directie en commissa rissen, en aan de directeur werd daarom gedwongen ziekteverlof verleend. Tegen 1 februari van dit jaar werd hij als directeur ge schorst. De verdachte heeft aan de re cherche verklaard het geld ter eigen bate te hebben gebruikt. BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN EN GEDOOD Op de rijksweg Deventer Apeldoorn, onder Teuge is vrij dagavond 8 uur de bijna 60-jarige J. S. uit Wilp, toen hij plotseling met zijn rijwiel de weg overstak, door een juist passerende bus van de Veluwse Auto Dienst aan gereden. De man werd tegen het' wegdek geslingerd en liep onder meer een schedelbasis-fractuur en een diepe hoofdwond op, ten gevolge waarvan hij spoedig is overleden. De chauffeur van de bus. J. van 't E. uit Apeldoorn, liep een shock op en moest in het zieken huis worden opgenomen. i» kopptrmii Waportteoditf markt 16 krevw»njsfroat 9 ItTMuzeti kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" LAGERE TEMPERATUREN. Tijdens het weekeinde heeft de zachte lucht, waarin vorige week een temperatuurniveau voor- kwam, dat ruwweg 10 graden suis in deze steden evenwel op- boven normaal was, plaats moe- gedragen hebben op hun post te blijven, omdat de Tunesische maatregel volgens hem in strijd is met de Frans-Tunesische con sulaire overeenkomst. Het ministerscomité van de Be- nelux heeft zaterdag zijn goed keuring gehecht aan de richtlij nen ter verwezenlijking van de riëie kerngroep voor landbouw- tiek en de vrijmaking van enkele produkten, waarover de ministe- niële kerngroep voor landbouw vraagstukken op 19 december van het vorige jaar overeenstem ming was gekomen. Voorts ging het comité, dat te Brussel vergaderde, akkoord met het gemeenschappelijk deel van de Memorie van Toelichting, die de regeringen bij het verdrag van de economische unie zullen voegen als zij dit verdrag ter be krachtiging aan de nationale par lementen aanbieden. Het genoem de gedeelte zal dus in de drie landen woordelijk gelijijk zijn. Overeenkomstig de geest en de doelstellingen van het uniever drag besloten de ministers tol een verdergaande vergemakkelij king van het personenverkeer in het Beneluxgebied. Deze vereen voudigingen hebben betrekking op de personencontrole en op grotere faciliteiten inzake de controle op reisbagage en het motorrijtuigverkeer. Zo zal de vrijstelling aan de binnengrens van de Benelux voor het reizi gersverkeer worden verhoogd tot een waarde van 150 gulden of 2.000 frank van de door de reizi gers met hun bagage vervoerde voorwerpen. Nadere bijzonderheden betref fende deze nieuwe regeling zul len op zeer korte termijn worden bekendgemaakt, daar de regeling al per 1 maart a.s. in werking treedt. ten maken voor minder zachte lucht. Zondag drong polaire lucht West-Europa binnen. De aanvoer vond plaats tussen een in diepte toenemende depressie boven Scandinavië en een hogedrukge- bied, dat zich over IJsland naar het zuidoosten uitbreidde. De noordwester nam daarbij geleidelijk in kracht toe. Intussen werd over de Noordzee nog iets koudere lucht getransporteerd, waarin bij Schotland hagel- en DINSDAG 18 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 1.55 2.14 Terneuzen 2.30 2.49 Hansweert 3.10 3.29 Walsoorden 3.20 3.39 ZON MAAN onder op onder op Febr. 17 7.53 18 7.51 19 7.49 20 7.47 natte-sneeuwbuien voorkwamen. Ook bij ons zal vandaag de aan gevoerde lucht weer wat kouder zijn. Daarin zullen, vooral in het noorden van het land, enige bui en tot ontwikkeling komen. De noordwestelijke wind blijft over wegend krachtig. 17.5G 17.55 18.00 18.02 6.53 7.18 7.41 8.02 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. LAGERE TEMPERATUREN. Wisselend bewolkt' met plaat selijk enige regen- of hagelbuien, 17.091 vooral in het noorden van het 18.11 i land. Overwegend krachtige wind 19.18 j tussen west en noordwest. Op- 20.22 nieuw lagere temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1