JONGE De „naam" van Nederland KERKDIENSTEN D Kostwinnersvergoeding verbeterd Subsidieregeling particuliere woningbouw gewijzigd DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN BILJARTEN 565 ERGERLIJKE STAND. DER BEVOLKING AGENDA Voor de zondag Marktberichten Zeepost rdag 15 februari 1958 Zaterdag 15 februari 1958 VRIJE ZEEUW AXEL trijd om het kampioen- hop van Terneuzen. de talrijke biljartliefheb- het duidelijk, dat de aan- ontmoetingen voor het en van de kampioenstitel in groot belang zullen zijn, daar de heer A. Meert nog ongeslagen uit de strijd omen. de overige biljartvirtuozen enige malen de eer van de inning aan hun tegenspe- ïoesten geven, zullen deze lies in het werk stellen om ehten de achterstand op de eert in te lopen, t gelukken zal, is echter ote vraag, want het is be- dat deze een zeer gelijk- biljarter van formaat is, /einig last heeft van het rarm" zijn. belangstellenden wachten lve in café „La belle vue" pannende partijen. ploffing in zwavelmijn op Sicilië ■en zwavelmijn te Caltanis- Sicilië heeft zich gisteren are ontploffing voorge- 'olgens de laatste cijfers acht doelen en 64 gewon, nkele gewonden zijn er aan toe. SAS VAN GENT en: 1 jan. Karin L.R., d. H, CattoirVerhelst, Ro- 3; 9 jan. Sharon M. A., W. VoetenSchenkels, ?tr. 15a; 11 jan. Ronald z. v. R. E. J. Kouijzer Oostkade 26; 20 jan. Mon- z. v. E. H. Hoefeijzers Westdam 39. leden: Maria T. Steenbeke, echtgenote van Angelus ker. Poeldijk 46; Johannes ian, 78 j., echtgenote van da R. de Theije, Vertoin- 2; Ferdinand L. Schef- wed. van Victorina Ri- lostdam 53; Marie M. P. ux, 88 j„ wed. van L. Ste- lostkade 4. leden te Terneuzen: Leo- Migom, 69 j., wed. van P. vmit, Schulpenpad 11; Ar- C. Peutevynck, 88 j„ echt- van L, C. Vanspranghe, rkt 2; Mathilde P. Mar- j.. wed. van C. L. Acda, an 4; Juliana van'KeuTe- 81 j„ wed. van- A'. L'.-van broek, Tramstr. 21a. omen personenG. de "i echtgenote, tuinier. Bui- 23 van Terneuzen; Petrus |anis en echtgenote, z.b., 48 van Axel; J. de n gezin, ess, belastingen, 19 van Heinkenszand; de Maat en gezin, bank- e. Plata»nstr. 6 van Axel; Steijaert en gezin, fabr. loosferlaan 20 van West- Adrian"s van Zon, owmr N. Bogpardstr. 1 van Ginneken; Dirk W. F. wmr KMar., N. Bogaard- ~n Baarn: Johannes TI. echtg., werktoigk. ing., astr. 4, resp. van IJzen- Delft; Marie L. R. van dienstbode. Westkade 17' is. okken: Anthonius B. van en gezin, fabr. arb., laan 20 naar Terneuzen; F. d° Mul. fabr. arb., 8 naar Terneuzen; Nico- Spring in 't Veld, N. Ba- 1 naar Amsterdam; W. ijn, marechaussee, Irene- laar Ede; H. Feiken, ma- ree, Poelstr. 46a naar tstaaf L. van der steen, dstr. 75 naar Westdorpe; H. C. Wyckhuyse. fabr. ikerdi.i'k 3 naar Wachte- rtita M. Priiijn, z.b., B. ;elstr. 24 naar Udenhout; M. AnnaartVereecken, Krugerstr. 4 naar Ter- G. Siegers, owmr KMar., lagelstr. 42 naar Roosen- RDAG 15 FEBRUARI. UZEN: Luxor-Theater, lotre Dame de Paris, certgebouw, 8 uur: De /an Bagdad, ein West Bolwerk, 3.30 rn. BoysWemeldinge. Het Centrum, 6.30 en 9 tiserball. AN GENT: Olvmpia- 8 uur: Droomeiland. >LAG: Verenigingsge- uur: Ruiteravond L.R. ruiters. 1AG 16 FEBRUARI. LJZEN: Luxor-Thealer, Irene van Bagdad: 4.30 Notre Dame de Paris. ;ertgebouw, 8 uur: De 'an Bagdad. Kolkzicht, 7.30 uur: irting. Het Centrdm, 3.45 uur: all; 8 uur: Semiramis. ^N GENT: Olympla- 2'/a u. Davy Crockett; iur: Droomeiland. De D A F-auto Hogeschool en fusie Onze „vriend" Soekarno Indonesië r.p de tweesprong Dokter O. HET „GEPLUKTE" WEGVERVOER Aan de vooravond van de nieuwe R Al-ten toonstelling is de voorzitter, de heer Eriksson, stevig van leer ge trokken tegen de belasting maatregelen van minister Hofstra. Het was de minis ier juist gelukt, door maar weer eens met de portefeuille te zwaaien, ook het fiat van de Eerste Kamer te krijgen voor „Minister Hofstra schijnt te menen", aldus de heer Eriksson, „dat de automobielhandel en het wegvervoer objecten zijn, die al tijd maar weer door belastingen geplukt kunnen worden". „Dat de regering geld nodig heeft, is logisch, maar ik protesteer er tegen., dat dit steeds maar weer bij auto- en motorhandel en het wegvervoer wordt weggehaald". Overigens hoopte de spreker, dat nog dit jaar met de bouw van een nieuw RAI-gebouw kon wor den begonnen. Een nieuwe hogeschool? „In het oosten des lands dient een instelling voor hoger onder wijs te worden gevestigd, waar technische en toegepaste sociale wetenschappen kunnen worden gedoceerd. Meer en meer blijkt, dat de technische wetenschappe lijke afdelingen voor de opleiding tot beroepsuitoefening in het be drijfsleven een sociaal weten schappelijke aanvulling bij de vorming van de studerenden niet kunnen ontberen'. Aldus het rap port „Functie en structuur van een in Oost-Nederland te stich ten instelling voor hoger onder wijs", opgesteld door de hoogle raren Groenmati uit Utrecht, Van Hasselt uit Delft en Van Heek uit Leiden en openbaar ge maakt in een bijeenkomst in de Twentsch^ Schouwburg te En schede. En. de gemeente Jutphaas (bij Utrecht') heeft zich akkoord ver klaard met een verzoek van de Stichting Fundamenteel Onder zoek van de Materie (FOM), om zijn belastingplannen, on danks het feit, dat ook in IvVP-kring grote bezwaren bestonden. De KVP zwichtte, omdat 'n kabinetscrisis haar „zeer ongewenst" voorkwam, „zeker op dit tijdstip, gezien de moeilijke internationale situatie waarin Nederland verkeert". F \\\.M VAN NEDERLAND kon de afgelopen week weer met ere worden fienoemd Van Doorne's Automobielfabrieken, bij afkorting meestal „de DAF" delicten zoröden voor een sensatie en prestatie van de eerste rang, door met een personenauto op de markt te komen, die wel eens de Nederlandse volkswagen" kon worden: een auto van 4000 en dan voorzien van automatische koppe ing en ver snelling, iets wat men tot op heden slechts bij de z.g. klassewagens tegenkwam. De kruissnelheid bedraagt' 80 a 90 km per uur en het nieuwe DAF-produkt, de eerste Nederlandse personenwagen sinds dertig jaar, gebruikt slechts één liter benzine voor 17 km rijden. Ook het bui tenland toont grote belangstelling. portretten van Roosevelt en. Churchill op straat liet verbran den, als een vorst op het kussen zetten en later met alle eerbetoon in eigen land ontving, waar hem nota bene na het drama Jung- schlager het eredoctoraat in de rechten werd aangeboden. In mijn ogen is Soekarno een oorlogsmisdadiger. Als hoogle raar in het reent is het m>ij een raadsel, hoe in de Ver. Staten een universiteit hiertoe kon be sluiten. Ik heb een andere opvat ting van gerechtigheid", aldus prof. Gerbrandy. Daarop onderbrak de Kamer voorzitter dr. Kortenhorst de rede van de AR-afgevaardigde en eiste, dat hij de beledigende uit lating aan het adres van een be vriend staatshoofd zou terug trekken. Daarop antwoordde prof. Gerbrandy: „Ik trek deze woorden over uw „vriend" in". De Kamervoorzitter van zijn kant repliceerde: „Als u een nationale liguur bent, dan trekt u deze woorden in en dan is het hoofd van een bevriend land ook uw vriend". Ja, zo is dat in het parlemen taire spraakgebruik. Als men een vriend heeft, maar die vriend gaat' u bestelen en beroven, belie gen en belasteren, dan blijft men zo iemand toch zijn vriend noe men. Maar of Nederland zijn naam ook op déze wijze hoog houdt, is een tweede! op het landgoed Rhijnhuizen te Jutphaas een laboratorium voor termonucelair onderzoek in te richten. Met andere woorden: hier zal een centrum voor het nemen van fusieproeven ont staan, dat wel eens van interna tionale betekenis kon worden en dus opnieuw de naam van Neder land kan hoog houden. Jassen en jurken De heer De Kadt van de Partij van de Arbeid stelde in de Twee de Kamer vast, dat koers en tem po in Indonesië thans bepaald worden door het onzalige bond genootschap van extreme natio nalisten en communisten. „Dit alles zal doorgaan tot' de laatste Nederlander uit Indonesië ver dreven zal zijn. Waarover zouden, wij thans dan nog met Indonesië moeten praten?" Dit alles was mede gericht te gen de partijgenoten van spreker in de Eerste Kamer. Voor hen had de heer De Kadt enkele min der vleiende woorden in petto. „De Senaat is altijd op zijn best', als zij zich bezig houdt met de jassen, jurken en steken van mi nisters. Ze mogen daarbij ook 'n steekje laten vallen". Prof. Rom- me trachtte later de pil wat te vergulden, maar de heren sena toren, konden het er voorlopig wel mee doen. Uw „vriend" Soekarno Prof. Gerbrandy (AR) hekelde met name ook de houding van de Ver. Staten van Amerika t.a.v. Indonesië en Soekarno. „Men ging in Washington zelfs zo ver, dat men Soekarno, die tijdens de oorlog met Japan in Batavia de OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. NED. IIERV. KERK. ZONDAG 16 FEBRUARI. Axel: 10 uur Vicaris S. den Biaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. w! J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- r.iers. Philippine: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Vicaris Joh.' Bre- zet; 7.30 uur Ds. F. Visser, van Amsterdam (Jeugddienst) Zaamslag: 9.30 uur de heer C. H. Hetjboer; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht (Bed. H, Doop). WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HEKV. KERK. ZONDAG 16 FEBRUARI. Aardenburg: 10.30 uur Cand. C. A. Metting van Rün. Biervliet: 10 uur Ds. W. S Even huis. Bieskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. W. Metting van R(jn Groede: 10' uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Wika Waster- val. Nieuwvliet: 10 uur Ds J. v. d. Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Zuidzande. Reiranchement: 10 uur Ds A. C. VV. ten Cate, van Cadzand. Schoondijke: 10 uur de heer P. M. van Kranenburg, van Groede. St. Kruis: 9 uur Cand. C. A. Met ting van Rijn. Sluis: 9.30 uur Ds. W. S. H van Dalen. St. Anna ter Muiden: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen; 4 uur Ds. A. C, W. ten Cate (Streekjeugd- dienst). Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendi.iko: 10 uur Ds. C. v Evert Zuidzande: 10 uur Ds H Kuyl- man Bed. H. Doop). GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds C de Ruyter, van Wemeldinge. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. P Boonstra, van Marum Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds H Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hork 10 uur leesdienst- 4.30 uur Stu l^nt Geelhoedt Ten If zen: 10 uur en 3 uur Cand. Zuylekom, van Rotter- CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Vloo wijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OÜD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlos singssamenkomst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Ciinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. ii. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur 10.15 uur en 17.00 uur H. H Missen Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sigarenindustrie remt produktie af De werkgevers- en de werk nemersorganisaties in de siga renindustrie hebben tijdens een bijeenkomst in Den Haag de si tuatie besproken, waarin de siga renindustrie komt te verkeren als gevolg van de ontwikkelingen in Indonesië ten aanzien van de uitvoer van ruwe tabak naar Nederland. Deze organisaties kwamen eensgezind tot het be sluit, dat' het zeer gewenst is de produktie van sigaren voorlopig af te remmen en zij hebben daar om, in overleg met de directeur- generaal van de arbeidsinspectie, besloten met ingang van begin maart de werktijd tijdelijk in te korten. Een tegen-regering Met spanning heeft de wereld uitgezien -naar de verrichtingen van de opstandige Indonesische autoriteiten op Sumatra. Een de legatie onder leiding van luit'.- kolonel Ventje Soemoeal is naar Tokio getrokken, waar president Soekarno vertoefde. De militaire commandant van Midden-Suma- tra, overste Achmed Hoessein, heeft daarop aan de president en aan premier Djoeanda in Batavia een ultimatum gesteld, waarin geëist wordt, dat het kabinet bin nen vijf dagen aftreedt'. Als het kabinet niet heengaat, zou Su matra het gezag van de centrale regering van Indonesië niet meer erkennen. Hoessein eiste het vormen van een nieuwe regering, bestaande uit een aantal deskundigen onder leiding van de vroegere vice-pre sident' Mohammed Hatta en sul tan Hamengkoe Boewono van Djogjakarta, die thans in de Ver. Staten verblijft. Wat het einde van dit alles zal zijn? Dienstplicht en vergif Minister Struycken heeft in principe besloten, in de grote ste den de burgerlijke dienstplicht in te voeren voor de organisatie Bescherming Bevolking. Oor zaak: men is er tot op heden niet in geslaagd, in de grote steden voldoende vrijwiligers voor de B. B. te werven. De verwachting bestaat echter, dat vele leden van het B. B.-be- stuur zich fel zullen verzetten te gen het loslaten van de vrijwilli- gersgedachte, omdat men van menir.g is, dat het spreekwoord nog altijd geldt: Met onwillige honden is het slecht hazen van gen. Zijn niet Abana en Farpar, de rivieren van Damascus, beter dan alle wateren van Israël? 2 Kon. 5 21a. Hoe vaak zijn wij in ons mur mureren en in ons afwijzen van Gods voorrechten aan deze Naa- man gelijk! Het onaanzienlijke leeft voor ons geen waarde. Dat wat geprezen wordt door de men sen en groot schijnt voor onze ogen, achten wij alleen van bete kenis! En toch verwerpt God dik wijls dat „grote" in onze ogen en verkiest Hij liet geringe middel, om een zegen te geven. Zegt Zijn Woord ons niet duidelijk: het dwaze dezer wereld en het zwak ke heeft God uitverkoren, om de wijzen en sterken in eigen oog te beschamen? Verachten wij dan niet de kleine middelen waardoor God de eenvoudigen van hart ge nade wil bewijzen. Stellen wij ons vertrouwen niet te zeer op ons eigen oordeel en inzicht. Bouwen we onze verwachting niet op het geen succes belooft onder demen- sen. Die heerlijke rivieren van Damascus braciiten de kranke Naaman geen genezing. Maar de onaanzienlijke modderige Jor- daan was de rivier Gods in dit geval. Zo brengt eigen verdien ste ons geen zaligheid. Maar het Kruis van Christus, de Joden een ergernis, de Grieken een dwaas heid en de wijsheid dezer wereld een bespotting, dat brengt alleen verlossing. He ootmoedigen geeft God genade. Het heil in Hem wordt eerst [verworven Daar, waar de nieuwe mens begint, En 't hart, der zonde afgestorven, Slechts in Zijn kruis voldoening [vindt. (Uit 't Nieuw Bijbels Dagboekje.) Ingaande met de maand april zullen enige verbete ringen worden aangebracht in de uitkering van de kost winnersvergoeding, aldus deelt de regering mede aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Dit betreft dan de uitkering aan militairen die voor herhalingsoefeningen moeten opkomen en zij die in aanmerking komen voor uitkering van een kostwin nersvergoeding bij eerste opkomst. Een vergoeding wegens in komstenderving zal worden gegeven bij herhalingsoefenin gen, in plaats van de thans bestaande kostwinnersvergoe ding. De nieuwe regeling n.l. komt hierop neer, dat aan loontrekkenden en daarmede gelijk te stellen personen 80 proeent van him brutoloon zei worden vergoed. Zelfstandi gen zullen in aanmerking kun- nen komen voor een vergoe ding, welke gelijk is aan liet bruto loon, dat aan een ver vanger in de zaak zal moeten worden uitgekeerd. De ver goeding zal worden gebonden aan een maximum loon of bi komen van 6900,per jaar. Deze uitkering geldt zowel voor de loontrekkenden als voor de zelfstandigen. Ook kinderbijslag Onafhankelijk hiervan zal eveneens recht' bestaan op kin- derbijslag en kindertoelage. De kostwinnersvergoeding bij eerste oefening ondergaat 'n verbetering in die geest, dat van de inkomsten van broers en zusters van de militair niet meer 70 zal worden mede- gerekend bij het vaststellen van het z.g. overblijvende ge zinsinkomen, doch hoogstens 60 daarvan. Hierdoor wordt verkregen, dat' in een aantal gevallen, waar in tot dusverre op grond van dit resterende gezinsinkomen wel aanspraak op vergoeding kan worden toegekend, hoe wel dit voorheen niet het ge val was. Bovendien kan het zijn, dat door de nieuwe rege ling de vergoeding kan wor den verhoogd. De ongehuwden De regeling om als ongehuwd militair zijnde tot kostwin ner te kunnen worden aange merkt' is eveneens uitgebreid. Thans is het zo, dat de mili tair tenminste 't dubbele van het overige gezinsinkomen in het gezin moet brengen, de nieuwe regeling bepaalt daar omtrent dat de militair reeds als zodanig kan worden be schouwd indien hij tenminste evenveel inbrengt als de ove rige gezinsinkomsten bedra gen. Deze nieuwe regeling is in de eerste plaats van veel be lang voor de gezinnen met lage inkomens, aangezien voor de hoofdkostwinner een De subsidieregeling voor de partikuliere woningbouw wordt ingaande vandaag gewijzigd en daarmede aangepast aan lie bestaande sociaal-economische omstandigheden, aldus verklaar de de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid ir. H. B. J. Witte donderdagmorgen tij dens een persconferentie. Deze wijziging heeft geen repercussies voor de schatkist, doch zal naar zjjn mening het bouwen van pre- miewoningen vergemakkelijken en versnellen. De wijzigingen zijn in breed overleg, ook met verte genwoordigers van het bouwbe drijf, tot stand gekomen. De premieregeling is thans naar gemeentegroepen (5 klassen) ge differentieerd. Voorheen was zij voor het gehele land gelijk. Het maximum aan stichtingskosten is hiermee gewijzigd. De maxima der huurprijzen, waarboven geen premie wordt verleend, zijn eveneens naar ge meenteklasse verhoogd terwijl de In de Leeuwarder strafgevan genis is een 34-jarige gevangene door vergiftiging om 't leven ge komen. Het merkwaardige is, dat in dezelfde gevangenis de beken de dokter O., voormalig arts uit' Berkel, vertoeft, die indertijd we gens vergiftiging van zijn vrouw tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld is. En nu heeft men op de 34-jarige A. L. een medi cijnflesje gevonden met het op schrift: „Medicijnen van dokter O". En dokter O. blijkt plotseling te beschikken over een schrifte lijke bekentenis van A. L-, waar in hij toegeeft de dood van me vrouw O. op zijn geweten te heb ben en waarin hij tevens zin speelt op zijn eigen zelfmoord. Het is alles merkwaardiger dan merkwaardig, het is allermerk waardigst. (Nauruk verboden.) mogelijkheid tot het verkrijgen van een kleiner premiebedrag bij een overschrijding der maximale stichtingskosten of huurprijzen (uitloop 10 percent in bepaalde gevallen) in de plaats is gekomen van liet vervallen van de premie bij elke overschrijding. Tevens wordt het mogelijk de volle premie ook in gevallen toe te kennen, indien niet een bemid delend orgaan voor de „eigen" woning wordt ingeschakeld. Dit geldt ook voor aanvragers van 65 jaar en ouder. De „topgaran- tie" van de gemeenten komt dan niet in werking. Voor de bouwers wordt van uitzonderlijk belang geacht, dat de premie voor de partikuliere bouw voortaan zal worden toege kend aan de aanvrager-initiatief nemer in plaats van de eerste eigenaar van de woning bij de eerste bewoning. Dit betekent een financierings faciliteit voor de bouwer en daar naast een vervallen van registra tierechten en makelaarsprovisie over de premie bij verkoop. De volle premie zal blijkens de mededelingen van minister Witte voor alle eigen woningen, waar van de stichtingskosten bepaalde bedragen niet overschrijden, wor den verleend. De maxima der stichtingskos ten zullen nu naar geiang van de gemeentegroep en de daarin geldende grondkosten ƒ33.000—; 30.000 en 27.000 bedragen. In- plaats van deze kosten mag ook het zesvoud van het toe te ken nen premiebedrag als grens wor den aangehouden, speciaal met het oog op de bouw van eigen woningen voor grote gezinnen. Bij overschrijding, gekort. In de maxima zijn centrale verwar mingsinstallaties, liften en in be ginsel garages ook niet begre pen. De aanvullende subsidiëring ter bevordering van het eigen wo- ningbezit kan volgens de sinds 1953 bestaande regeling voor per sonen beneden de 50 jaar plaats vinden. De eigenaar-bewoner krijgt dan de volle premie plus 10 jaar 2,5 percent van het premie bedrag. Bij deze regeling behoeft de grens der stichtingskosten niet te worden aangehouden. Wel ech ter de beperkende oppervlakte normen. Via de sinds 1956 bestaande be middelende organen, die langza merhand op gang komen, kan voor het bezit van een eigen wo ning behalve de volle premie een bedrag ineens als toeslag (25 25 percent van de premie) wor den toegekend plus een garantie voor een hypothecaire lening (topgarantie). Hier gelden echter wel de maxima der stichtingskos ten. De toeslag wordt aan perso nen tot 65 jaar verleend de ga rantie alleen aan hen, die nog geen 55 jaar. Minister Witte heeft deze in komensgrens met het oog op de gestegen kosten van levensonder houd verhoogd. Voor in gezins verband samenwonenden is het maximum verhoogd van 2000 tot 2520 per jaar en voor niet in gezinsverband wonenden van ƒ1300 tot ƒ1640 per jaar. Hier mede zijn dezelfde grenzen als bij de ziekenfondspremies voor deze categorieën aangehouden. Minister Witte zeide desge vraagd te verwachten, dat' dit jaar zeker wel 70.000 woningen gereed zullen komen. HONGARIJE Russen trekken troepen terug De Russen zullen op zeer kor te termijn 17.000 man troepen uit Hongarije terugtrekken, meldt Tass. Deze maatregel wordt genomen in het kader van de algemene sterktevermin dering van de Russische weer macht. Door AGATHA CHRISTIE. 2) Dit moest Aleppo zijn. Niets te zien natuurlijk. Alleen een lang, slecht verlicht perron, waar ergens luide, woedende twistgesprekken in het Arabisch aan de gang waren. Twee man nen onder haar raam spraken Frans. Eén was een Frans offi cier, de ander was een klein mannetje met een enorme snor. Ze glimlachte flauwtjes. Ze had nog nooit iemand zo zwaar in gepakt gezien. Het moest erg koud zijn buiten. Daarom stook ten ze de trein zo vreselijk. Ze probeerde het raam lager neer te duwen, maar het ging niet. De slaapwagen-conducteur kwam naar de twee mannen toe. De trein ging vertrekken, zei hij. Monsieur moest maar instappen. De kleine man nam zijn hoed af. Wat had hij een eivormig hoofd! Ondanks haar preoccupaties glimlachte Mary Debenham. Een belachelijk uit ziend mannetje! Het slag van mannetjes, dat je nooit ernstig kon nemen. Luitenant Dubosc sprak zijn afscheidsrede. Hij had ze van te voren bedacht en bewaard tot de laatste minuut. Het was een heel mooie, gepolijste toespraak. Om niet voor hem onder te doen, antwoordde monsieur Poirot op dezelfde wijze. Nadruk verboden. „Instappen, monsieur", zei de conducteur. Met een air van oneindige te genzin klom monsieur Poirot in de trein. De conducteur klom hem na. Monsieur Poirot wuif de met zijn hand. Luitenant Dubosc salueerde. Met een hef tige ruk zette de trein zich in beweging. „Enfin", mompelde monsieur Hercule Poirot. „Brrrr!", zei luitenant Du bosc, in volle omvang beseffend hoe koud het was. „Voila, monsieur". De con ducteur onthulde Poirot met een dramatisch gebaar de schoonheid van zijn slaapcoupé en zijn keurig gerangschikte ba gage. „Het kleine valies van monsieur heb ik hier gezet". Zijn uitgestrekte hand was suggestief. Hercule Poirot legde er een opgevouwen bankbiljet in. „Merci monsieur". De conduc teur werd kwiek en zakelijk. „Ik heb de biljetten van monsieur. Ik zal ook de pas nemen, als u wilt. Monsieur onderbreekt zijn reis in Stamboel, meen ik?" Monsieur Poirot bevestigde dit. „Er zijn niet veel reizigers, zeker?", zei hij. „Neen, monsieur. Ik heb maar twee andere passagiers, allebei Engelsen. Een kolonel uit Indië en een jonge Engelse dame uit Bagdad. Heeft monsieur nog iets nodig?" Monsieur vroeg om een flesje Perrier. Vijf uur 's morgens is een lastige tijd om te reizen. Het duurde nog twee uur, vóór het dag zou worden. Zich bewust van een onvoldoende nachtrust en van een met succes vol brachte kiese zending nestelde monsieur Poirot zich in een hoek en viel in slaap. Toen hij wakker werd. was het half tien en hij stevende naar de restauratie-wagen op zoek naar warme koffie. Er was maar één passagier op het ogenblik blijkbaar de jonge Engelse dame waarover de con ducteur gesproken had. Ze was lang, slank en donker mis schien 28 jaar. Er was iets koel-zakelijks in de wijze waarop ze zat te ont bijten en de kellner riep om haar meer koffie te brengen, hetgeen ondervinding van de wereld en van reizen verried. Ze droeg een donkere reisjapon van dunne stof, uitstekend ge schikt voor de verhitte atmos feer van de trein. Monsieur Poirot, die niets be ters te doen had, vermaakte er zich mee, haar te bestuderen zonder het te laten blijken. Ze was, oordeelde hij, het slag der jonge vrouw, dat uit stekend voor zichzelf kan zor gen, wèAr ze ook was. Ze had evenwicht en practische zin. Hij mocht de strenge regelmaat van haar trekken en haar fijne bleekheid wel. Evenzo het glan- zend-donker hoofd met zijn or delijke golven en haar grijze ogen koel en onpersoonlijk. Maar zij was, besloot hij, een beetje tè competent om te zijn wat hij een „charmante vrouw" noemde. Even later kwam iemand an ders de restauratie-wagen bin nen. Dit was een lange man van tussen de veertig en vijftig, mager van gestalte, bruin van huid, met haar, dat aan de sla pen licht grijsde. „De kolonel uit Indië", dacht Poirot. Hij maakte een buiging voor het meisje. „Morgen, miss Debenham". „Goedemorgen, kolonel Ar- buthnot". De kolonel legde een hand op de stoel tegenover haar. „Geen bezwaar?", vroeg hij. „Natuurlijk niet. Ga zitten". „Wel, ziet u, niet iedereen houdt van conversatie aan het ontbijt". „Dat is zo. Maar ik ontbijt niet". De kolonel ging zitten. „Kellner", riep hij gebiedend. Hij bestelde eieren en koffie. Zijn ogen rustten een ogen blik op Hercule Poirot, maar dwaalden onverschillig verder. Poirot, die zijn gedachten las, wist dat hij in zichzelf gezegd had: .Maar zo'n rare vreemde ling". Hun nationaliteit getrouw waren de twee Engelsen niet spraakzaam. Ze wisselden een paar korte opmerkingen en kort daarna stond het meisje op en ging terug naar haar coupé. (Wordt vervolgd.) groter percentage van zijn in komsten kan worden vergoed, dan voor het z.g. „medekost winner" zijn. Wij moeten er tenslotte nog de aandacht op vestigen, dat de nieuwe regeling in zijn ge heel nog nergens te verkrijgen is, zodat' de finesses van deze belangrijke kwestie nog niet verstrekt kunnen worden. Zo staan de ongehuwden, die b.v. op kamers wonen, niet bij hun ouders, er vermoedelijk ook niet slecht voor. Voor hen bestond reeds de mogelijkheid in het genot te komen van een, zij het kleine, toelage. Hoe deze toelageregeling nu worden zal, is helaas nog niet bekend gemaakt. (Nadruk verboden.) FRUITV OORRAAD IN ZEELAND MINDERT SNEL. De fruitvoorraden in Zeeland nemen snel af. Lange tijd zjjn er tamelijk ruime aanvoeren ge weest maar de laatste weken is er op de fruitveilingen van Goes, Kapelie en Krabbendjjke samen nog maar een aanbod van 150 ton appelen per week en peren wor den niet meer aangeboden. Het ziet er naar uit dat in de komende weken de aanvoeren nog verder terug zuilen lopen en met drie of vier weken zal het fruit in Zeeland praktisch ge ruimd zijn. Dat is enige maanden eerder dan in een normaal jaar. De grote vraag en de geringe oogst zijn de voornaamste reden van dit snelle ruimen door de kwekers. De kwaliteit van het fruit is steeds zeer goed gebleven. Aan vankelijk had men hiervan niet zulke hoge verwachtingen omdat het truit groot was en los opge groeid maar het is erg meege vallen. De appels die op het ogen. blik uit koelhuizen en gascellen komen zijn van zeer goede kwa liteit. De vraag naar fruit blijft op de Zeeuwse veilingen zeer groot. Vooral Frankrijk en België kon den de laatste weken grote hoe veelheden van de beste kwalitei ten gebruiken. De hoofdrassen zijn Golden Delicious en Jona- taan. De prijs van ae beste kwa liteiten ligt voor de Golden Deli cious van 1,20 tot 1,30 per kg en voor de Jonathan van ƒ1 tot 1,10 per kg. UIENHANDEL BLIJFT ZEER LUSTELOOS. Nog steeds zijn er op de uien- veilingen op de Zeeuwse en Zuid. hollandse eilanden tamelijk ruime aanvoeren van uren en het ziet er naar uit dat dit nog wel gedu rende enkele weken het geval zal zijn. De voorraden zijn echter aan het minderen want niet alleen wordt er door de telers flink ge ruimd maar ook is het uitvalper centage groot. Het ligt dikwijls boven de 30 procent. De afzet verloopt erg traag. Engeland is de voornaamste af nemer. Meer dan de helft van de totale uienexport van de laatste weken gaat naar dit land. De con currentie op de Engelse markt wordt echter steeds groter. Onze tweede belangrijkste afnemer is West-Duitsland. Hier is de con currentie van andere landen ech- ter nog belangrijk groter dan in Engeland. Als gevolg van dit alles is op de uienveilingen de prijs van de exportgeschikte uien de laatste weken teruggelopen. Zo werd deze week voor de exportgeschik te middelkwaiiteit 13,50 tot even 14,per 100 kg betaald. Deze prijs is te laag om de te ler ook maar enigszins een ver goeding te geven voor het bewa ren en maakt ook geen goede be- drijfsuitkomst van de uienteelt mogelijk. Met ingang van 11 februari is uienexport naar Ierland toege staan maar hiervan werd geen invloed op de prijzen ondervon den. Van meer belang zijn de weersomstandigheden. Voor een goede afzet zou het wat kouder moeten zijn dan het nu is. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Alcor", 20 februari. Australië s.s. „Oronsay", 24 februari. Brazilië s.s. „Libertad", 24 februari. Canada s.s. „Rijndam", 17 februari, s.s. „Sommelsdijk", 19 febr. m.s. „Byklefjell", 24 februari. Chili: Via New York, 19 februari. Ned. Antillen m.s. „Adonis", 17 februari, m.s. „Isis", 24 februari. Nieuw-Zeeland Via Engeland, 22 februari. Suriname m.s. „Charis", 19 februari. Unie van Zuid-Afrika en Zuid West-Afrika m.s. „Winchester Castle", 22 februari. Brits-Oost-Afrika s.s. „Pierre Loti", 22 februari. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3