06 COÖPERATIE mUMtGtKOFF/epRUttN Uit de Provincie RADIO? Eric de Noorman - De ontembare Schoondijke BEURSOVERZICHT Wat brengt de Bekendmaking SCHAAK- EN DAMSPELEN 15 januari j.l. zijn vijf -oontje zo hard op bed ben geworpen, dat het hterdijbeen brak. De d niet kunnen slapen, iet kind de hele naoht *en huilen. Mede door telijke onenigheid had die nerveus van aard "ïuilende kind des mor een aanval van drift op gegooid. De moeder is ventje naar het zieken- aan, waar het geduren- weken werd verpleegd. CH VOOR 3.600 toegeeigend itie te Rotterdam heeft ertegenwoordigers van etalingsmagazijn aange- te weten de 41-jarige en de 24-jarige J. M. E., rit Rotterdam, die op 72 rde contracten textiel- i van hun baas wisten ijgen. Zij verkochten de weer aan de 36-jarige H. van der H.A. en rige mevr. D. C. D.R., veneens uit Rotterdam, goederen op het Noord- eer aan de man brach- kregen proces-verbaal heling. eer de baas zijn verte- digers erop wees, dat er nijn verviel, dan betaal- die. Zij stopten echter gat met het andere, .transacties" omvatten i ten bedrage van lister Algera de vaste binding in studie heeft men. Hij was er van d, dat deze vaste oever- ng er zeker zal komen, ïgere contingent woning- ingen van 500 voor de provincie Zeeland geeft den tot juichen. Met een gd hart vroeg de voor- h af wat Schoondijke uit lumepot te verwachten ns geloof hebben in eigen geloof in de toekomst aldus besloot de voorzit- vroegere raadsbesluiten door Gedeputeerde Sta- igekeurd blijkens de des- nde door G. S. toegezon- cken. er J. Geelhoed deelde bij ijven mee, dat hij af zag gevraagde aankoop van ceeltje grond tussen da Irenestraat en de Dorps- Je raad trok haar besluit oop hierop in. ■meenschappelijk I. Z. A.- werd met algemene n gewijzigd. oncompensatie ingevolge verhoging, zoals die voor spersoneel geldt, werd daarvoor in aanmerking gemeente-personeel van comstige toepassing ver- alsmede geschiedde dit ambtenaren van de bur- stand met betrekking tot 'rtoelageverordening. groting 1958 werd op ver ban G. S. gewijzigd. Deze g gaf een tekort aan van 57. G. S. stuurde deze be terug met de mededeling diverse uitgaafposten be- kon worden en dat een nkomsten-posten konden verhoogd. W. hebben hierop de be- nog eens onder de loupe waarvan het resultaat het tekort kon worden bracht tot 12.844,38. De urde de voorgestelde be- wijziging goed. aanvaardde de raad het 'de van de tweede natio- voningbouwlening met r gekochte certificaten ïoondijke beschikbaar ge- bedrag van 19.000, 's-jaars van de Bank d. Gemeenten te lettert :en werd de kasgeldle- et de gemeente Middel- oot 100.000,tegen een in 5 'sjaars tot 1 mei ngen. ad besloot voorts °P voor- B. W. tot het voeren i rechtsgeding (het voe- verween tegen een door mist dr N. J. Schulte te •g ingestelde rechtsvorde- heer Schulte heeft bij de te een vordering inge togens behandeling van 5 es uit de gemeente die roodvonk in de ziekenba- Oostburg Waren afgezon- et bedrag is groot rond lorzitter betoogde, dat de n met zijn goedkeuring xstburg voor afzondering gezonden. Een opdracht Schulte om de kindéren idelen werd niet gegeven, en de huisarts, dokter Eg- e behandeling der kinde- irtzette zoals te doen ge- jk is. Nog nooit werd aan emeente in West Zeeuws- ;ren een nota gezonden ;eneeskundige hulp ver- an patiënten lijdende aan ■mettelijke ziekte, smeente heeft dan ook de ng niet erkend. iad besloot zich tegen de ng te verweren, lantal strookjes grond aan west-zijde van de Dorps- gelegen werden aange- ts werd nog een bedrag 760,van de eerste wo rsening als geldlening rd. 1 de vaste oever verbinding met zeeuws vlaanderen Tijdens de algemene beraad slagingen in de Tweede Kamer over de begroting van het depar tement van Verkeer en Water- staat heeft de heer Van de Peijl (C.H.) enige kwesties in het zuidwestelijk deel van Ne derland besproken. Hy vroeg de aandacht voor een vaste verbinding met Zeeuws- VJaanderen. Nu het eerste con tact op hoog niveau Ls gelegd, hoopte hij dat met grote voort varendheid aan de uitwerking van dit enorme project zai wor den gewerkt. Met betrekking tot Belgische plannen sprak de heer Van der Poljl zijn vreugde erover uit, dat minister Larock in de Belgische senaat heeft gezegd, dat de waterstaatsproblemen van beide hinden nog nimmer met zoveel goede wil zijn besproken. Ten aanzien van de haven van Breskens zijn bepaalde be loften gedaan. Deze behoren z.i. te worden gerealiseerd. Een snelle verbinding van Zoeuws-Vlaanderen met overig Nederland is z.i. van groot be hing. In dit verband vroeg hij hoe het staat met de helicopter- vorbinding A\elRotterdam. Het vervoer over de Wester- schelde zal een chaos worden wanneer niet onverwijld voor zieningen worden getroffen. De inzet van de onderhande lingen tussen Ged. Staten van Zeeland en de regering is de bouw van een tweede boot, die noodzakelijk is omdat de capaciteit van de huidige ver binding te gering is. NIEUWE ACTIE BIJBELGENOOTSCHAP Met de opzet het werk van het Mederlands Bijbelgenootschap neer onder de aandaent van het publiek te brengen, heeft het hoofdbestuur van deze organisa tie een geheel nieuwe manier 11» propaganda ontworpen Deze nieuwe vorm houdt onder oreer in streekacties van een •/eek te organiseren. In zo'n «eek zal dan getracht worden om de arbeid van het Neder lands Bijbelgenootschap op aan trekkelijke wijze nader te belich ten. Het bestuur heeft thans 4 1 treekacties op het programma. 3e primeur van Nederland krijgt Oost Zeeuws-Vlaanderen. Ook in de streken rond Alphen a/d Rijn, Utrecht en Dokkum ^al een dergelijke week worden gehouden. Het hoofdbestuur neeft zich hierbij ten doel ge teld die gebieden te bewerken, waar de belangstelling voor het bijbelgenootschap niet groot is. In Oost Zeeuws-Vlaanderen zal deze actie van 16 tot 22 fe bruari worden gevoerd. De ten toonstelling van het Bijbelge nootschap „Van kleitablet tot "/ereldboek" zal het centrale iiunt vormen van deze streekac- te. Voorts staan op het pro gramma jeugddiensten, waarin Ds. F. Visser uit Amsterdam, se- uretarts van het Nederlands Bij belgenootschap, zal voorgaan, bet geven van lessen over het werk van het Bijbelgenootschap op scholen en catechisaties. Ook de bijbelcolportage per rij dend bijbelhuis zal in verschil lende plaatsen in de streek aan gepakt worden. Voor het eerst sedert vele jaren boekte het Ne derlands Bijbelgenootschap een tekort van ƒ80.000,—, zo werd tijdens een woensdag gehouden persconferentie medegedeeld. Baarom dienen deze streekac ties ook tot het winnen van 'edem het drie eilandenplan Binnen enige maanden zullen twee tot het drie-eilandenplan behorende werken worden aan besteed, namelijk de bouw van de zeewerende Veeredam tussen oord-Beveland en Walcheren en de bouw van de schutsluis bij Kats, die zal behoren tot de bmnendam tussen Noord- en Zuid-Beveland. Het bestek voor jte twee objecten is thans bij de hoofddirectie van de Rijkswa terstaat te Den Haag en is gro tendeels bestedingsklaar. De sluisput bij Kats en de verbindende dam naar Noord- Beveland alsmede de werkha- vpn voor de aanleg van de veer- «iam bij Vrouwenpolder zijn reeds gereed. Volgens opzet zal het gehele drie-eilaadenplan in 1961 gereed zijn. TERNEUZEN Stichting- ,3IO-vakantiooord" In 't Bio-Vakantieoord „Rus senduin" te Bergen aan Zee worden het gehele jaar door kinderen uit alle delen van Ne derland verpleegd. Voor opnar me in het Bio-Vakantieoord ko men uitsluitend in aanmerking schoolgaande kinderen ln de ■eertijd van 6 tot 14- Jaar, waar voor de schoolarts de uitzen ding nodig acht en waarvan de ouders of verzorgers nagenoeg- niet in staat zijn iets voor de verpleging bij te dragen. Tweemaal per jaar wordt in alle Nederlandse bioscoopthe aters het publiek via een aardig filmpje opgewekt de Stichting „Bio-Vakantieoord" bij dit mooie werk te steunen door het geven van een bijdrage in de collectebussen. Ook uit onze gemeente wor den regelmatig kinderen in het Bio-Vakantieoord opgenomen. Zo vertrokken gisteren weder om 2 kindêren voor een verblijf van zes weken naar deze ideale gezondheidskolonie. Wij zijn er van overtuigd, dat ook deze kin deren geheel hersteld en met een nieuwe dosis levenskracht terug zullen keren. Jaarvergadering- Postzegel vereniging. Woensdagavond j.l. kwam de postzegelvereniging Zeeuws- Vlaanderen in lunchroom Koene alhier in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer H. A. Lyp- pens, op het belang van de phila- telie en sprak de wens uit dat in het nieuwe verenigingsjaar ieder zijn verzameling weer zou kun nen uitbreiden. Door de secretaris, de heer ir. W. D. G. Toorenman, werden hierna achtereenvolgens de notu len voorgelezen en het' jaarver slag uitgebracht. Uit dit laatste bleek dat de vereniging thans 70 leden telt, hetgeen over het ver slagjaar helaas een teruggang betekent van 7 Wat de activi teiten betreft kan de verslagpe riode worden gekenmerkt als een rustig jaar. In het financiële-verslag van de penningmeester, de heer J. Moens, werd gewezen op de nood zaak van contributieverhoging. De periodieke bestuursvergade ring werd niet gehouden, wat door meerderen werd betreurd. Hierna werd een verloting ge houden, die in verband met de precaire toestand van de vereni gingskas, slechts matige prijzen opleverde. De voorzitter hield een lezing met dia's over Finland. Tijdens de rondvraag werd door de leider van de jeugdver eniging, de heer F. D. Hamelink, nog een oproep gedaan tot onder steuning van het zo noodzakelij ke jeugdwerk. Na de bezichtiging van de rond- zending werd de vergadering ge sloten. HENGSTDIJK. Teer dag- duivensociëteit. De plaatselijke duivensociëteit „Nieuw Leven" hield in het club lokaal bij de heer P. van Dijk haar jaarlijkse teerdag. De hoofd schotel van de avond bestond uit een prijskaarting, waarvoor uit de kas verschillende prijzen be schikbaar waren gesteld. De uit slag van deze kaarting was als volgt: 1. J. Boeijkens-Jos. de Bakker; 2. L. van Dorselaer-E. de Waal; 3. E. Boeijkens-P. van Gassen; 4. F. van Deursen-R. van Heese en 5. L. van Bellen-Th. de Winne. Na afloop hiervan vond een gezamenlijke maaltijd plaats, welke niet minder geanimeerd was als de prijskaarting. SAS VAN GENT Carnaval. Intocht van Z.M. Gunst II. Zaterdagmiddag om -3 uur houdt Z. M. Guust II, prins Car naval van Sas van Gent, zijn luisterrijke intocht in Sas van Gent. Via een staaldraad, die gespannen is van de Walzenmo- len naar het gemeentèhuis, komt prins Carnaval naar het dak van het stadhuis toezweven en komt dus letterlijk en figuur lijk met zijn grote parapluie uit de lucht vallen. Met veel lawaai van brand weerwagens wordt prins Carna val van het dak gehaald met een magirusladder, waarna Guust II door de vroede vaderen van Sas van Gent wordt ont vangen en waarna hem de sleu tels van het gemeentehuis voor de volgende drie dagen worden overhandigd. Deze overhandiging zal gebeu ren op het balcon van het stad huis met diverse carnavals-toe- spraken. Hierna begeeft de prins en zijn gevolg zich door de gemeen te om aan een boerenmaaltijd aan te zitten. De volgende dag, zondag, gaat er een grote carnavaloptocht door de gemeente, waarvoor nu reeds een vijftigtal groepen zich hebben opgegeven. Naar wij ver nemen wordt de praalwagen van het comité zelf iets bijzon ders, zij zal ongeveer 16 meter lang worden. Op deze wagen komt prins Carnaval te zitten. Brug te Terdonck (België) aangevaren. Het scheepvaartverkeer met Gent is voor de tweede maal in een week tijds gestremd. Halver wege Gent en de Nederlandse grens heeft donderdagochtend omstreeks 9 uur de Noorse tan ker „Imacos" (2483 brt.) de brug te Terdonck over het kanaal Gent—Terneuzen aangevaren. De botsing gebeurde in een dikke mist, waardoor de rode waarschuwingslampen van de brug niet te onderscheiden wa ren. Door deze mist misleid kwam de Noor met een harde klap tegen de brug terecht. De botsing was zó krachtig dat de brug over een groot gedeelte werd ingedeukt en zelfs het brugdek gedeeltelijk werd ver nield. Ter ondersteuning van het aangevaren gedeelte wil men nu trachten een schip er onder te varen, omdat men vreest dat bij het opendraaien van de brug deze zou kunnen afknappen. In dien dit lukt wil men de brug in opengedraaide toestand op de ducdalven plaatsen, zodat het scheepvaartverkeer ongehinderd kan doorgaan. Het wegverkeer zal worden omgeleid via Zelzate en Gent, terwijl voor de fietsers en voetgangers een pontveer zal worden ingericht. De Noorse tanker werd aan de ketting gelegd en zal voor nader onderzoek naar Gent terugvaren. SLUISKIL Verkeersongeval. Bij de indraai vanaf Kanaal- weg naar het onlangs nieuw ge reedgekomen gedeelte van de Bovenweg reed een luxe wagen, bestuurd door de heer S. uit Sas van Gent, uit de bocht en kwam over het pas aangelegd trottoir in glibberige grond terecht, te zijner tijd bestemd voor plant soen. De heer S. ter plaatse goed bekend, had niet verwacht dat men de nieuwe inrit zó had aan gelegd. Persoonlijk letsel werd door hem en een medepassagier niet ondervonden. Een juist passe rende vrachtwagen verleende hulp bij het uittrekken. Werk in zicht. Hoewel het stijgend werkloos heidscijfer voor wat Zw.-Vlaan- deren betreft nog niet onrustba rend is, zal het toch een ver ademing zijn te weten dat het plaatselijk A.c.z.-bedrijf binnen afzienbare tijd in de bouwvak- kenbedrijfsgroep aan een aantal werkzoekenden enige verrui ming zal kunnen schenken. Men ls daar namelijk met voorberei dende werkzaamheden begon nen voor de bouw van een nieu we cokesoven-batterij-installatie. Wanneer dit nieuwe project in volle aanbouw is, zal dit voor een 150 a 200 bouwvakarbeiders weer werk betekenen. Weer eentje minder. Zo at en toe gebeurt er ter plaatse nog wel eens iets raad selachtigs, wat men niet direct, dan toch wel uiteindelijk, tot op lossing zal weten te brengen. Op een zelfde adres verdwenen in prolongatie vier konijnenbout jes. De laatste bouten-napping geschiedde gisternacht. De eige naresse schrok danig toen zij des morgens bemerkte dat een ongenode gast weer een bezoek aan haar konijnenhok had ge bracht. Vrouwengilde. Het plaatselijk bestuur van de R.K. Vrouwengilde streeft er bij het organiseren van haar winterbijeenkomsten steeds naar de leden een attractievolle avond te bieden. Naast de reeds gehouden de monstraties op cullinair gebied werd ditmaal in zaal krijger door een firma gedemonstreerd hoe een passende make up voor iede re leeftijd en gelaatstype kan worden aangebracht. Onder het motto verandering doet' leven on dergingen verschillende dames 'n gedaanteverwisseling die onder gedaante verwisseling die onder vaardige hand van de heer Pinaut bepaalde associaties wist op te roepen. Tijdens de pauze werd onder het genot van een kopje koffie de reeds afgewerkte mo dellen onder kritisch oog van de aanwezige dames gesteld, waarna in het tweede gedeelte de combi natiemogelijkheden nog eens extra onder de loupe werden ge nomen. SLUIS. Uitstapje „Apollo". De muziekvereniging „Apollo" heeft een uitnodiging ontvangen om het bekende carnaval in Heist (België) a.s. dinsdag muzikaal op te luisteren. Natuurlijk heeft het bestuur van „Apollo" deze invitatie aanvaard en zal het muziekgezelschap vergezeld wor den door de drumband ,,De Jan tjes". STOPPELDIJK. Verkeerscursus. Ook in ons dorp zullen de be langstellenden in de gelegenheid ZATERDAG 15 FEBRUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Voor de vrouw (9.35 Waterstanden)10.00 Tijdelijk uitgeschakeld; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Lichte muziek; 10.40 Buitenl. overz.; 10.55 De familie Doorsnee; 11.25 Gram. 11.40 Mez zo-sopraan en piano; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Hammondorgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Politiekapel; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Voor de jeugd; 14.35 Nieu we gram.; 15.00 Boekenwijsheid: 15.20 Koorzang; 15.35 Van de wieg tot het graf; 15.50 Kamerorkest; 16.30 Is de maat vol?; 16.40 Lich te muziek; 17.00 Wereldkamp. schaatsenrijden; 17.10 Gram. 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nws; 18.20 Orkest; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Passepartout; 19.40 Godsdienst voorheen en thans; 19.55 Deze week; 20.00 Nws; 20.05 Waar gaan wij heen; 20.13 Gevar. progr.; 21.45 Soc. comm.; 22.00 Lichte muz.; 22.27 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Middagklok: 12.03- MM-n orkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gevar. muz.; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Pla- tennieuws; 13.39 Dansmuz.; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Boekbespreking; 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr.; 15.15 Kro niek van letteren en kunsten; 15.50 Amateursprogr.; 16.00 Voor de jeugd; 16.50 Gregoriaanse zang; 17.20 Sport; 17.30 Dansmu ziek; 17.45 Instr. trio; 18.00 Jour nalistiek weekoverz.; 18.10 Pari. overz.; 18.20 Lichte muz.; 18.40 Wereldkampioenschappen schaat senrijden te Helsinki; 18.45 Rege- ringsuitz.; 19.00 Nws en comm.; 19.15 Kamerorkest 19.35 We reldkampioenschappen schaatsen rijden); 20.10 Lichtbaken; 20.25 Met blijdschap en dank baarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje ROSELYNE MARIANNE. F. J. DEKKER J. A. DEKKER- DE DOELDER Terneuzen, 11 februari '58. Korte Kerkstraat 1-3. Tijdelijk: Juliana Ziekenhuis. Het Bestuur van de OUD-VOGELSCHOR- POLDER maakt bekend, dat de rekening van het dienstjaar 1957 en de'be groting over het dienstjaar 1 jan.31 dec. 1958 gedu rende acht dagen vóór en na de vaststelling ter inza ge ligt voor belanghebben den en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijg baar zijn bij de Ontvanger- Griffier; dat een vergadering van Stembevoegde Ingelanden zal gehouden worden op maandag 24 februari 1958, des nam. 3 uur, in Hotel „Centraal" te Sas van Gent. Sas van Gent, febr. 1958. lichte belangstelling voor indonesische fondsen worden gesteld, een verkeerscur- j Act.; 20.40 Gevar. progr., 22.05 sus te volgen. De lessen worden Wereldkamp. schaatsenrijden; gegeven door opperwachtmeester i 5 3 a B postcommandant bed; 23-°° Nws; 23'15 Nlcuws 111 A. Sehelfaut. van de rijkspolitie alhier, in het Verenigingsgebouw. De eerste les is op hedenavond 14 februari. Tijdens de lessen zullen verschil lende instructieve verkeersfilms worden vertoond. Verkeersongeval. Dinsdagavond omstreeks elf uur deed zich op de Provinciale weg ter hoogte van Rapenburg- tol een verkeersongeval voor. Een auto, bestuurd door de heer Van W. uit' Zaamslag, reed in de richting Zaamslag en moest dim men voor een tegenligger. Daar door merkte de bestuurder te laat de voetganger C. M. uit Stoppeldijk op. De 54-jarige heer M. werd door de auto gegrepen en kwam op het wegdek terecht. In ernstige toestand werd hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Het slacht. 1 offer bekwam een beenbreuk en inwendige kneuzingen. Daar hij nog steeds Esperanto; 23.22 Nieuwe gram. BRUSSEL <VL.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gespro. ken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Journaal; 15.00 Amus. pro gramma; 15.30 Gram.; 16.45 En gelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Dag klapper; 17.20 Liturgische gezan gen; 17.30 Gram.; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Gevar. progr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzcekprogr.; 23.05 Gram. Januari topmaand voor televisie-toestellen Bij de dienst Luister- en Kijk gelden zijn in januari 21.320 tele visietoestellen geregistreerd, het grootste aantal dat sinds de in voering van de registratie in 1956 in één maand is geboekt, in bewusteloze toe- Ter vergelijking diene, dat eind stand verkeert, kon hij nog niet' worden verhoord. Fa P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 82 - TeL 2250 januari 1956, na ruim vier jaar TV-uitzendingen, het totaal aan tal aangegeven apparaten 26.267 bedroeg. Op 1 februari 1958 waren 260.339 TV-toestellen ingeschre ven (10 februari 267.876) tegen 239.019 op 1 januari 1958. Het aantal aangegeven radio toestellen nam eveneens toe en wel van 2.362.473 op 1 januari 1958 tot' 2.375.333 op 1 februari 1958. Op 1 februari 1958 waren er 524.685 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 526.145 op 1 januari 1958. Terwijl de effectenmarkt over het algemeen ook gisteren weer blijk gaf van weinig handel, viel er in de Indonesische sec tor van de markt meer belang stelling te constateren. De aan kondiging van de vergadering van de Senembah heeft enige beroering teweeg gebracht. Woensdag waren de aandelen daar vast op gestemd, maar gis teren volgde een reactie tot 42, na bekendmaking van de agen da die het aftreden van een groot aantal bestuursleden ver meldt. De vergadering zelf, zo hoopt de beurs, zal hierover meer licht kunnen verspreiden Het was merendeels nog niet tot de markt doorgedrongen dat de Verenigde Deli nieuwe plan nen bezig is te ontwikkelen en dat zij met name in Italië ac tiviteit wil ontplooien. Aanvan kelijk waren Deli flauw gestemd en liepen zij achteruit tot 56'/2, Loop der bevolking in Nederland over 1957 Volgens het dezer dagen door het Centraal bureau voor de sta tistiek voorlopig vastgestelde be volkingscijfer van Nederland per 31-12-1957 bedroeg het aantal in woners op dat tijdstip 11.094.736 hetgeen een toeneming in 1957 betekent met 138.000 inwoners. De li-miljoenste inwoner werd in mei geboekt. Het huwelijks- resp. geboorte cijfer bleef met 8,5 resp. 21,2 per 1.000 inwoners gelijk aan dat over 1956. Het sterftecijfer lag, ondanks de sterfte tengevolge van de A-griep lager dan over 1956 (7,5 tegen 7,8 per 1.000 in woners). De zuigelingensterfte welke voor het jaar 1956 als geheel be zien voor het eerst minder be droeg dan 20 per 1.000 in dit jaar levendgeboren kinderen (n.l. 19 was voor 1957 opnieuw aanmerkelijk lager (17,2%). Roggen van ongewone groot te hebben baders op het strand van Punta Lara in de buurt van La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires, aange vallen. Tachtig mensen werden gewond, van wie enkelen zwaar. Daarna volgde een herstel tot 58% (woensdag 60). Ook in Am sterdam Rubber vormde zich een hoek op een 2 procent lager niveau. De scheepvaartmarkt was ver- deeld maar Holland-Amerika- lijn, die deze week is ingezakt na het dividend voorstel, veerde gisteren wat op. Van de overige soorten waren Maatschappij Nederland iets lager alsook Scheepvaartunie en Nievelt Gou- driaan. Van de binnenlandse industrieën ging de aandacht uit naar de Schelde, die een di vidend van 12 procent op de gewone aandelen en 12% pro cent op de aandelen nationaal bezit heeft aangekondigd. In verband daarmee werd besloten gisteren geen notering te ma ken. De grote internationale fondsen lieten gisteren weinig van zich merken maar Kon Olie toonde enig herstel, daar mee kennelijk vooruitlopend op de mogelijkheid van een betere stemming van oliewaarden in Amerika. Het hoofdfonds kwam iets boven de 146,uit. Aan delen K.L.M. handhaafden zich op 108,en voor de overige internationale soorten waren de veranderingen miniem. Unile ver en Philips waren goed prijs houdend, A.K.U. wederom aan geboden. Staatsfondsen waren zeer on geanimeerd en nauwelijks ver anderd. De 6 procent woning bouwlening trok wederom iets aan en werd vernomen op 107. Prolongatie 41 procent. NABLUBSTOEESEïf. Kon. Olie: 147.60- -149.20 (146.05) Philips: 246%—247 244%) beursindices U/2 '12/2 13/3 Int. concerns 253.69 248.78 248.78 Industrie 13629 13564 13522 Scheepvaart 122.78 12060 121.32 Banken 111.95 11227 112.44 Ind. fondsen 67.44 67.71 6566 Algemeen 179.49 17664 176.65 ZUID-AFRIKA 90. Het bericht dat Olaf's doch ter in gevaar is verontrust Eric niet weinig, maar de skalde zegt geruststellend: „Er is nog niets aan de hand, want de mannen, die haar moeten ontvoeren z^jn te voet. Ik ben dus eerder op de burcht en kan Olaf waarschuwen". „Laat dat maar aan ntj over", „En als mijn mensen je niet ge- glimlacht hij. loven", antwoordt Eric fronsend. En zo gaan ój uit elkaar Het „Vergeet niet, dat je ln hun ogeii kost de Noorman niet veel moeite een nogal eigenaardige rol hebt Harald's spoor, dat door de drië gespeeld". rovers nog duidelijker ia gewor- De skalde haait de schouders op. den, te volgen 8s° --U-' /niaxï.j vïbnoi oak Op veilige afstand van het kamp - stijgt hfl op en zet zijn paard in j draf. Aan de rand van het woud, houdt hij de teugels in en staart weifelend voor zich. golvende landschap. Voor een mo gelijke achtervolger gemakkelijk te vinden. Té gemakkelijk", mompelt Eric en terwijl hl) langzaam af daalt naar de vlakte overvalt hem „Daar loopt het spoor van Ha-1 opeens een gevoel van argwaan H - A's---.--. ,;i,C raid. duidelijk als Cen lint'door het j De onder beheer gestelde Duitse en Japanse eigendommen Twaalf jaar na het einde van de tweede wereldoorlog beheert Zuid-Afrika nog steeds voor meer dan 4 miljoen pond ster ling aan „vijandelijke" Duitse en Japanse eigendommen uit het jaarlijkse verslag over het jaar 1955/'56, dat dinsdag in het parlement werd ingediend, blijkt, dat de Duitse activa, die zich op 31 maart van het vorige jaar in handen bevonden van de beheerder van vijandelijk bezit, een waarde hadden van pondsterling 3.610958 en dat de Japanse activa pondsterling 624.299 beliepen. Duitse activa worden ter be schikking gesteld van Duitse immigranten, die zich sedert mei 1952 in Zuid-Afrika hebben gevestigd en er zijn aan enkele Duitse firma's leningen ver strekt, op voorwaarde, dat het geld gebruikt zal worden voor de industriële ontwikkeling van de Unie van Zuid-Afrika en van Zuid West-Afrika. In 1956/"57 heeft de beheerder enkele reeds lang uitstaande Japanse schul den geregeld.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3