kaas Binnenlands nieuws JAARVERGADERING AGENDA DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Gemeenteraad van Schoondijke Afdeling Axel Z. L. M. -v Natuurlijk! Een kaasgerecht! kaas Dinsdag 11 februari hield de aid. Axel der Z.L.M. haar jaar vergadering in „Het Centrum", welke als naar gewoonte zeer druk bezocht was. In zijn openingswoord begroet te de voorzitter, de heer W. Kos ter, de aanwezigen en in 't bijzon der de Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen, de heer ir, Kaenen, de algemeen secreta ris der Z.L.M.mr. J. F. G. Schlin- gemann, de voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M., de heer Abr. Haak. de vertegenwoordi gers der L.J.G., de heren Murre en Van Putten, en de vertegen woordiger van de Prov. Voedsel- commissaris, de heer Burger. Hierna gaf de heer Koster een algemeen overzicht over het jaar 1957, waaraan wij het volgende ontlenen Het ledental, dat nog steeds stijgende is, nadert de 160 en is, na de afd. St. Annaland, de grootste afdeling der Z.L.M. Hij sprak de verwachting uit, dat' de nieuwe leden zich spoedig in de organisatie der Z.L.M. zullen thuis gevoelen. Wat de belangen behartigende taak van deze or ganisatie betreft is deze te split sen in twee delen: een algemene en een individuele, d.w.z. van de leden persoonlijk. Hoewel op dit laatste niet' verder doorgegaan kan worden, moge wel geconsta teerd worden dat velen hebben ervaren, dat hun persoonlijke be langen door het afdelingsbestuur en het secretariaat der Z.L.M. met volledige inzet worden be hartigd. Wat de algemene belangen be treft wenste spreker alleen te memoreren de kwestie der veer- verbindingen over de Schelde. In de duisternis om dit probleem gloort n.l. enig licht, daar de re gering heeft toegezegd de (moge lijkheid van een vaste oeverver binding met Zeeuws-Vlaanderen te willen onderzoeken. Voorlopig zullen wij ons nog moeten stel len met de bootverbindingen, waarvan zoals allen bekend is de efficiency veel te wensen overlaat. De enige afdoende op lossing is dan ook een tunnel, waardoor Zeeuws-Vlaanderen uit haar isolement verlost zal wor den. Hierna gaf de voorzitter een algemeen overzicht van de oogst- resultaten in 1957. De tarwe gaf behoorlijke op brengsten, maar de garantie- ïprijs werd over het algemeen niet of nauwelijks gehaald. On derhandelingen worden gevoerd om tot een verantwoord percen tage van het vochtgehalte te ko men en verder is de gehele tar- weprijsregeling, waarvan de ba ds het z.g. maal- en menggebod' is, onder de loupe genomen. Wat liervan het resultaat zal zijn, is nog niet bekend, doch de boer heeft inmiddels reeds gezaaid, hetgeen een onbevredigende toe stand is. Ook de gerst gaf een behoor lijke opbrengst, dóch wanneer men weet, dat de L.E.I.-calcula- oies hebben aangetoond dat de kostprijs 26 cent bedroeg, kan men meteen zien, dat het meren deel der gerst beneden de kost prijs verkocht is geworden. Wat de hakvruchten betreft gaf de biet over het algemeen een slechte kg-opbrengst en een ma tig gehalte, terwijl door het twee prijzenstelsel van de geldelijke opbrengst nog een bedrag moest worden afgestaan. ;De aardappel-misère is overbe kend. Zij heeft een nieuw woord aan onze taal toegevoegd, n.l. ..aardappelbroek". De peulvruchten erwten en bo nen hadden over 't algemeen een goede kg-opbrengst, vooral de erwten. De prijzen van deze pro- dukten liggen echter te laag, te meer daar in vele gevallen de kwaliteit ervan matig is. De met vlas beteelde opper vlakte gaf een geweldige in krimping te zien, waardoor de financiële resultaten hiervan nog behoorlijk waren. Door de grote invoer van het Russische vlas in West-Europa, is hoewel dit vlas wan mindere kwaliteit is, door haar lage prijs een ernstige con current geworden van het Neder landse produkt. tHet koolzaad is in kg en gelde lijke opbrengst tegengevallen en zal de teelt' hiervan, tenzij de prijzen hoger worden, nog ver der worden ingekrompen. Blauwmaanzaad heeft over 't algemeen goede resultaten opge leverd. Men hoede zich echter voor te grote uitzaai, daar de markt van dit produkt klein is. De karwij is beneden de maat gebleven, hetgeen jammer is daar dit gewas op goed doorla ssende klei- en zavelgrond een prima produkt' is voor de vrucht- wisseling. (De eindconclusie is dat 1957 voor de akkerbouw een zeer ma tig jaar is geworden. Spreker wees daarbij nog op de sterk gestegen uitgaven: pol- verlasten, hogere pachten, geste gen onkosten-nota's en hogere lonen. De melkveehouderij gaf betere resultaten, doch de vetweiderij is niet lonend meer, daar de aan koopprijzen van het magere wei- Sevee te hoog zijn in verhouding TOt de prijzen voor het slachtrijpe vee. iDat het ook in de nationale economie niet boterde, bewijzen wel de afgekondigde bestedings beperkingen. De regering moedigde de spaarzin aan, doch verhoogde te vens de vermogensbelasting. Na nog gewezen te hebben op de so ciale voorzieningen en in verband daarmede met de grotere admini stratieve rompslomp, de uitbrei dende macht der bedrijfsvereni gingen, die spreker de „Hollandse ziekte" noemde, het heengaan van minister Mansholt en de komst van zijn opvolger dr. ir. Vondeling, en de voortdurende toenadering der Benelux, eindig de de voorzitter met de hoop uit te spreken, dat hoewel door de vele kleine en grotere ergernis sen de boer de lust tot zingen is vergaan, hij straks als de oogst zal worden binnengehaald 't lied van de grote Vlaamse dichter René de Clereq zal kunnen zin gen: En hebben de zeisens gezwinderzwind. De mallende meisens de wagens gepind. Dan zit ik te fluiten van boven op 't voer. Ik ben van de buiten, ik ben van de boer. Nadat de notulen van de secre taris, de heer I. de Feijter Wz., ongewijzigd waren vastgesteld, bracht deze als penningmeester zijn financieel verslag uit. Bij monde van de heer I. Ver hulst deelde de kascommissie mede, dat het' financiëel beheer keurig in orde was bevonden, waarna de heer De Feijter door de voorzitter dank werd gebracht voor het vele en gewaardeerde werk door hem verricht. De contributie werd vastge steld op 6 per jaar voor grond gebruikers en 2 voor niet-grond- gebruikers. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende heer P. B. van Hoeve herkozen. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden herbenoemd de heren P. B. van Hoeve, W. L. den Hamer, J. K. de Putter en A. Scheele. Hierop volgde een lezing met lichtbeelden door dr. W. J. Maan uit Oegstgeest over „Landbouw tussen woestijnen en oerwoud". Dr. Maan, die de Soedan heeft bezocht in het kader van de hulp aan de onontwikkelde gebieden, schetste eerst in grote lijnen de geschiedenis van de Soedan, daar bij opmerkend, dat tussen de woestijnen en oerwouden een grote oppervlakte van 420.000 ha goede landbouwgrond ligt. Om trent de aard der bevolking werd onder enige vrolijkheid de goed moedigheid van de Soedanees ge schetst. Er zijn verschillende stammen b.v. negers, spiernaakt en met een zeer schamel bezit. Op een vraag aan zulk een neger wat hij wel zou willen hebben, had hij gezegd het niet te weten, daar hij zeer tevreden was. Drink water is er zeer slecht maar als men dit tegen een neger zegt, antwoord hij lachendO, dat is niets, want een half uur verder is een goede waterput. Dan zijn er in dat land grote klimatologische verschillen b.v. de regenval is in het ene deel veel groter dan in het andere. B.v. in 't noorden 25 mm per jaar maar in het zuiden 2.000 mm per jaar. In de Zuid-Soedan we melt het van wilde dieren en voor de jagers is het daar een eldorado. De Soedan is vele eeu wen gekoloniseerd. Na 1954 is het weer zelfstandig geworden, maar men heeft begrepen, dat men de Engelse technici niet kan missen. Men heeft echter ontdekt, dat ook andere westerse landen goede technische adviseurs kun nen leveren en in vele gevallen heeft men die liever dan de En gelsen. De bronnen van bestaan zijn veeteelt, jacht en primitieve land bouw. Het rechtsgevoel is ge heel anders dan bij ons in West- Europa en men staat soms stom verbaasd over de naïviteie welke aan de dag gelegd wordt. Zo is het daar eigenlijk met alles. De Soedan is een democratisch land maar als men dit vergelijkt met hetgeen wij hieronder verstaan, dan is het daar eigenlijk een goed geslaagde grap. De hoofdstad is Kartoem en vandaar splitst de Nijl zich in twee armen, een blauwe en de witte Nijl. Deze Nijl is van zeer grote betekenis voor de land bouw. Door het plaatsen van stuw dammen kan men water in reser voirs brengen en hiermee een ge regelde bevloeiing van het land doen plaats hebben. Zodoende zal de primitieve landbouw tot gro tere opbrengsten kunnen komen en zal dit er toe bijdragen tot het omhoogbrengen van het levens peil van die gebieden. Dr. Maan completeerde zijn le zing met een bij uitstek prachti ge serie lantaarnplaatjes in kleu ren van door hemzelf gemaakte foto's welke een duidelijk beeld gaven van de bewoners, flora en fauna van de Soedan. De voorzitter dankte hierop dr. Maan voor zijn prachtige lezing die de volle aandacht van de aan wezigen had. Hierna kwam aan de orde het rapport van de vraagpuntencom missie. Het is de gewoonte der Z.L.M., dat zij aan de afdelingen enkele vragen voorlegt om hier over te rapporteren. Hierover wordt dan gediscussieerd en kan men beschouwen als een „peil- apparaat". De thans voorgelegde vragen hadden alle betrekking op de verbouw van aardappelen. Samenvattend was de conclu sie van de commissie en deze werd door de vergadering in 't algemeen onderschreven -dat men de resultaten der rentabili teit niet moet afwegen na één jaar, maar dat men de uitkom sten moet meten over verschil lende oogstjaren. Dat men ook in de resultaten moet meereke nen, dat de aardappel niet te mis sen is voor een goede vruchtwis seling in het teeltplan. Het vraag stuk van arbeidskrachten is altijd moeilijk geweest bij een gespan nen arbeidsmarkt. Dit laatste zal wellicht ook bijgedragen hebben tot uitbreiding der mechanisatie. Ook dit ging de eerste jaren niet vlot, maar nu kunnen wij vast stellen, dat de mechanisatie bij de aardappelteelt van jaar tot jaar vooruit gaat en bevredi gend verloopt. De totale opper vlakte van aardappelen vond men wel verantwoord, ja zelfs nog wel voor uitbreiding vatbaar. (Een kleine minderheid meen de echter dat men zeker niet meer aardappelen moet gaan ver bouwen.) Voorts was men van oordeel dat' men ook in verband met de export enige spreiding van rassen zal moeten bevorde ren. De voorzitter dankte de com missie voor haar werk en studie om de gestelde vragen goed te kunnen beantwoorden. De omvraag leverde een ver scheidenheid van vragen op waarvan de behandeling alleen al een nieuwe vergadering zou wet tigen. Mr. Schlingemann, en de voor zitter behandelden daarop het bestaansrecht' van het Landbouw schap, de hiervoor opgelegde hef fingen is het Landbouwschap de spreekbuis der landbouw of van de regering, en of de regering niet beter enkele miljoenen zou uitgeven voor versterking der zeedijken inplaats van voor een recreatieoord in de grote kreek. Mr. Schlingemann zei dat men in een vrij land over alle zaken kan denken hoe men wil en dat men hierover ook kan zeggen wat men wil. Maar dat wij één ding 1 nié-K moeten vergeten als wij stellen dat er niet om het Landbouwschap is gevraagd: dat het Landbouwschap een uitvloei sel is van de wet op de P.B.O. Deze wet is ingediend door de regering bij de door het volk ge kozen, volksvertegenwoordigers. Deze wet is met algemene stem men, zowel door de Tweede als door de Eerste Kamer aangeno men. Dit is de eerste realiteit, die wij in onze gedachtengang moe ten betrekken. Verder de heffing hiervoor en, wat gebeurt er met dit geld? Vroeger was het zó, dat er bij verkoop van zowat alle produk- ten een korting werd toegepast voor het bedrijfschap. Nu be taalt men de heffing voor het Landbouwschap rechtstreeks en vroeger langs een omweg. Ter- wille van de landbouw worden verschillende wetenschappelijke onderzoekingen gedaan waarvan het Landbouwschap de helft van de kosten betaalt en de regering de andere helft. Wat betreft de hoge kosten van vergaderingen etc. kunnen wij' vaststellen, dat deze niet zo hoog zijn als men denkt, maar dan komt' dit nog vanwege de constellatie van ons Nederlandse volk. Als wij maar met één landbouworganisatie te doen hadden was het allicht goed koper. Maar wij zijn een volk, dat zich graag verdeelt (en ik gun ieder de vrijheid, aldus spr.). Wij hebben dan ook drie organi saties van. werkgevers en drie van werknemers. Laten wij de zaken als boer nuchter bekijken en nuchter blij ven. Laat ons niet opruien door onverantwoordelijke elementen in onze landbouwsamenleving. Die elementen zijn „er tegen" en als men vraagt wéér zij tegen zijn, dan halen zij de schouders op en krijgt men de indruk, dat Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag (een originele en zo lekkere oplossing van l Uw probleem KAASOMLLET 4 eieren3 tepels melkzoutpaprika poeder, 60 gr. kaas, 30 gr. boter. De eieren en melk loskloppen, de ge raspte kaas eraan toevoegen, het deeg op smaak afmaken met zout en paprika en langzaam in de koekepan in de boter bakken. De omelet voor 't opdienen dubbel slaan. Doe nóg meer met jjfcJCA Jlf v H NED ZUIVELBUREAU RIJSWIJK zij overal vóór zijn waar een rel uit voort kan komen als zij zelf maar buiten schot blijven. Een vraag over de nationalisatie van de grond beantwoordde mr. Schlingemann, dat deze vraag wel gesteld wordt door politici maar wij en de grote meerder heid van het Nederlandse volk zijn er tegen. De voorzitter ging in op het plan om in de grote kreek bij Axel een recreatieoord te maken. Laat ons bedenken, dat dit een object is, dat de bedoeling heeft' van werkverruiming. Het is heus zo (kwaad: niet dat men in ons dichtbevolkte land gelegenheden maakt om gezonde vakantie-oor den te scheppen. Verder gaat hier geen vruchtbaar land verloren. Betreffende het Landbouwschap stelde de voorzitter, dat dit een machtig wapen in handen van de landbouw kan zijn. En als wij in die organen wel eens praten over andere zaken, dan houdt dit toch ook nog verband met landbouw of landbouwbelangen. B.v. bij onteigening van gronden door de overheid staan wij op de bres voor volledige schadeloosstelling e.d. Natuurlijk hebben wij ook critiek op sommige dingen. Maar deze moeten wij met begrip voor de situatie behandelen. Daar hiermee de gestelde vra gen beantwoord wanen,, sloot de voorzitter de vergadering en ver enigde men zich aan een keurig verzorgde koffietafel. VRIJDAG 14 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Notre Dame de Paris. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Droomeiland. ZATERDAG 15 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: Notre Dame de Paris. Concertgebouw, 8 uur: De sirene van Bagdad. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Kaiserball. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Droomeiland. Z AAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7 uur: Ruiteravond L.P>. Julianaruiters. Door AGATHA CHRISTIE. 1) HOOFDSTUK I Het was vijf uur op een win termorgen in Syrië. Op het per ron in Aleppo stond de trein, in de spoorboekjes groots aange duid als de Taurus Express. Hij bestond uit een keuken- en een restauratiewagen, een slaapwa gen en twee personenwagens. Op de tree van de slaapwagen stond een jong Frans luitenant, schitterend in zijn uniform, te converseren met een kleine man, ingepakt tot zijn oren, van wie niets zichtbaar was dan een neus met een rose top en de twee punten van een naar boven krullende snor. Het was vriezend koud en dit baantje: een voornaam vreem deling uitgeleide te doen, was niet te benijden, maar luitenant Dubosc volvoerde zijn taak als een man. Bevallige frases gle den van zijn lippen in gepolijst Frans. Niet dat hij wist waar het over ging. Er waren geruchten geweest, natuurlijk, als altijd in zulke gevallen. Het humeur van de generaal zijn generaal was slechter en slechter geworden. En toen was die vreemdeling ge komen, die Belg, helemaal uit Engeland, naar het scheen. Er was een wéék verlopen, een Nadruk verboden. week van eigenaardige span ning. En toen gebeurden er een paar gekke dingen. Een vooraanstaand officier had zelfmoord gepleegd, een ander had plotseling zijn ont slag genomen, ongeruste gezich ten hadden plotseling hun on gerustheid verloren, zekere mi litaire voorzorgsmaatregelen werden verslapt. En de gene raal luitenant Dubosc's eigen generaal had er plotseling tien jaar jonger uitgezien. Dubosc had een deel van een gesprek tussen hem en de vreemde opgevangen. „Je hebt ons gered, mon cher", zei de ge neraal geroerd, zijn grote witte snor trilde terwijl hij sprak: ,Je hebt de eer van het Franse leger geredJe hebt veel bloed vergieten voorkomenHoe kan ik je danken, dat je aan mijn verzoek hebt voldaan? Zo ver te zijn gekomen Waarop de vreemde mon sieur Hercule Poirot genaamd een gepast antwoord had ge geven: „Kom, wees wijzer, zou ik dan vergeten dat je mijn le ven hebt gered?" En toen had de generaal daar weer een gepast antwoord op gegeven, alle dank voor die vroegere dienst afwijzend en onder herhaalde vermeldihg vier vossen geschoten- op het jachtveld van de N.V. Unitas te Leersum is een drijf jacht op vossen gehouden waar bij vier volwassen dieren on schadelijk werden gemaakt. inbraak geensceneerd De 35-jarige kantoorbediende T. R. te Zwolle, werkzaam bij een brandwaarborgmaatschap pij aldaar, heeft zich in de loop van het laatste jaar voortdu rend kleine bedragen uit de postzegelkas, die hij onder zijn beheer had, toegeëigend, tot een totaalbedrag van ongeveer dui zend gulden. Tenslotte werd zijn angst voor ontdekking zo groot dat hij besloot een in braak in scene te zetten. Maan dagavond belde hij opgewonden de politie op met de medede ling dat er in het kantoor was ingebroken. De politie trof de brandkast en verscheidene bu reauladen open aan. Uit de brandkast was het geldkistje met de postzegelkas verdwenen. De politie koesterde onmiddel lijk verdenking en tenslotte viel R. door de mand. Hij be kende de inbraak te hebben gefingeerd om uit de narigheid te komen. R. had het geldkistje in de Willemsvaart gegooid, waaruit het woensdagochtend is opgevist. Onderzocht wordt thans of R. zich nog aan meer dan de zegelkas heeft vergre pen. door gestolen radio verraden De politie heeft woensdag de 22-jarige losse werkman aange houden, die in de nacht van 10 op 11 februari uit een postzegel winkel aan de Aert van Nes straat te Rotterdam elf gulden, enige mappen postzegels en een draagbare radio had gestolen. Hij trachtte de gestolen zegels bij een andere postzegelhande laar aan de Meent te verkopen. Deze zaak wordt gedreven door een zoon van de bestolenen, die echter afwezig was. De werkster, die ook in de zaak van de vader werkt, zag, dat de „klant" een radio op de toonbank zette, die zij meende te herkennen. Hij moest de winkel onverrichter zake verlaten en de werkster vroeg toen een klant, die zij kende en net binnenkwam, de ander te achtervolgen. Ook de politie werd ingeschakeld en zo liep hij tegen de lamp. utrechtse paragnost hielp, bij opsporing De Utrechtse paragnost Croi- set heeft op verzoek van de re dactie van het Hamburger Abendblatt een maand geleden vanuit zijn woonhuis in Utrecht de plaats aangewezen, waar de 5-jarige Bernd Schelegel uit Buxtehude bij Hamburg al spe lend te water geraakte. Er de den n.l. in Buxtehude geruch ten de ronde dat het kind ont voerd zou zijn. Een journalist van deze Ham- burgse krant heeft zich toen in verbinding gesteld met de heer Croiset, die een locale beschrij ving gaf van het gebeuren. Vol gens de heer Croiset was het kind niet ontvoerd doch ver dronken. Hij gaf, zo deelt hij ons mede, nauwkeurig de plaats aan waar het kind te water was geraakt. Deze situatiebeschrij ving is vier weken geleden door het Hamburger Abendblatt ge publiceerd, alsmede de medede ling van de heer Croiset, dat het kind na enkele weken in de omgeving van de plaats waar het verdronk drijvende zou worden gevonden. Woensdag middag is het kind, zo vernam de heer Croiset woensdagavond uit Hamburg, inderdaad een km van de plaats, die door hem was aangegeven, drijvende ge vonden. van Frankrijk, België, glorie, eer en dergelijke zaken hadden ze elkaar hartelijk omhelsd en de conversatie was geëindigd. Waar het allemaal over ging, was luitenant Dubosc zo duis- tér als mocca, maar hem was de plicht toebedeeld, monsieur Poirot uitgeleide te doen naar de Taurus Express en hij voerde die uit met al de ijver en het vuur, passend aan een jong of ficier met een veelbelovende loopbaan voor de boeg. „Vandaag is het zondag", zei luitenant Dubosc. .Morgen, maandagavond bent u in Stam boel". Het was niet de eerste keer dat hij die opmerking had ge maakt. Gesprekken op het per ron, vóór het vertrek van een trein, hebben neiging enigszins in herhalingen te vervallen. „Dat is zo", stemde monsieur Poirot toe. „En u denkt daar een paar dagen te blijven, meen ik?" „Mais oui, Stamboel is een plaats, die ik nooit bezocht heb. Het zou zonde zijn er door te gaan comme ga". Hij knipte met zijn vingers. Er is geen haast; ik zal er een paar dagen blijven als toerist". „De Aja Sophia is erg mooi", zei de luitenant, die ze nooit gezien had. Een koude wind kwam over het perron fluiten. Beide man nen rilden. De luitenant slaag de er in, een heimelijke blik op zijn horloge te werpen. Vijf mi nuten voor vijf nog maar vijf minuten. Vrezend dat de ander die hei melijke blik had Opgemerkt, Van de zijde van prof. W. H. C. ten Haeff, bijzonder hoogleraar in de parapsycholo gie te Utrecht, vernamen wij dat hij dit geval „opmerkelijk" heeft genoemd. Niet zozeer ten aanzien van de feiten, maar vooral omdat hier niet sprake is van een prognose, die de pa ragnost zelf heeft opgesteld en mogelijk achteraf als „bewijs" introduceert, maar omdat de voorspelling door een derde in dit geval door de journalist van het Hamburgse blad is vastgelegd. Het Hamburgse Abendblatt van 28 januari publiceerde ook de locale bijzonderheden, die Croiset van uit zijn huis opsom de, zoals een plantsoentje, dat hij „zag", een kanaal, een tank op drie „poten" enz. En het il lustreerde deze bijzonderheden met ter plaatse genomen foto's. Desgevraagd bevestigde de redactie van het blad ons de publikatie op 28 januari van de prognose. Woensdagavond meld de het blad, dat de voorspelling was uitgekomen. vader zou zuigeling te hardhandig hebben aangepakt De recherche te Rotterdam heeft een 22-jarige Rotterdamse isoleerder aangehouden, omdat hij op 15 januari j.l. zijn vijf weken zoontje zo hard op bed zou hebben geworpen, dat het het rechterdijbeen brak. De man had niet kunnen slapen, omdat het kind de hele naoht had liggen huilen. Mede door een echtelijke onenigheid had de man, die nerveus van aard is, het huilende kind des mor gens in een aanval van drift op het bed gegooid. De moeder is met het ventje naar het zieken huis gegaan, waar het geduren de drie weken werd verpleegd. ZICH VOOR ƒ3.600 TOEGEEIGEND De politie te Rotterdam heeft twee vertegenwoordigers van een afbetalingsmagazijn aange houden, te weten de 41-jarige R. J. B. en de 24-jarige J. M. E., beiden uit Rotterdam, die op 72 gefingeerde contracten textiel- goederen van hun baas wisten los te krijgen. Zij verkochten de spullen weer aan de 36-jarige mevr. M. H. van der H.A. en de 61-jarige mevr. D. C. D—R., beiden eveneens uit Rotterdam, die de goederen op het Noord- plein weer aan de man brach ten. Zij kregen proces-verbaal wegens heling. Wanneer de baas zijn verte genwoordigers erop wees, dat er een termijn verviel, dan betaal den ze die. Zij stopten echter het ene gat met het andere. De „transacties" omvatten goederen ten bedrage van 3.600,—. De raad kwam woensdagavond in voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur- gemeester F. A. van Rosevelt. De voorzitter zei na zijn be- groetings- en openingswoord, in deze eerste - vergadering in het nieuwe jaar niet te willen nala ten een terugblik te werpen op- het zojuist afgesloten jaar en zo mogelijk een toekomstbeeld te willen oproepen. Wat betreft de bevolking kon hij melding maken van een toe name van 13. Het is weliswaar een vertrekoversehot, maar dat kan worden goedgemaakt. Op nationaal niveau vestig de hij de aandacht op de gerepa- trieerden. De verzorging van deze mensen zal óns land zwaar belas ten. Wij moeten het ons als plicht rekenen deze berooide en besto len mensen liefderijk op te nemen en te zorgen dat zij zich bij ons thuis gevoelen. B. W. hebben 5 noodwoningen voor de gerepa- tileerden beschikbaar gesteld. Nog steeds is. er kwestie met de gemeente Oostburg, die 2 li ha van ons grondgebied wil annexe ren. Een en andër hierover ligt in Den Haag en wij zullen maar rustig afwachten. De wederopbouw van de ge meente Schoondijke kan nage noeg als afgesloten worden be schouwd. In 1957 konden elf nieuw-ge'bouwde woningen wor den betrokken, terwijl twee nieu we openbare gebouwen, te weten de Gereformeerde kerk en het Groene Kruisgebouw in gebruik konden worden genomen. Momenteel zÜn in aanbouw 11 woningen en 1 bedrijfsgebouw, terwijl nog vergunningen voor 1 woning (bungalow) en 1 bedrijfs gebouw konden worden afge- gegeven. Ondanks de bestedingsbeper king heeft de gemeente nog enige dringende kapitaal werken kun nen uitvoeren. Voorts wees spre ker op het voor de landbouw niet bepaald economisch gunstige jaar 1957, terwijl hij de aandacht ves tigde op de Deltawet, die voor Zeeuws-Vlaanderen alleen omvat de verhoging der zeedijken. De voorzitter was verheugd, haastte hij zich weer te spre ken. „Er reizen weinig mensen om deze tijd van het jaar", opkij kend naar de raampjes van de slaapwagen boven hen. ,Dat is zo", stemde monsieur Poirot toe. „Laten we hopen dat u niet insneeuwt in de Taurus". „Gebeurt dat wel eens?" „Het is gebeurd, ja. Dit jaar nog niet". „Laten we dan maar het bes te hopen", zei monsieur Poirot. „De weerberichten uit Europa zijn slecht". „Heel slecht. In de Balkan is veel sneeuw". „In Duitsland ook, heb ik ge hoord". „Eh bien", zei luitenant Du bosc haastig, toen een nieuwe pauze scheen te zullen ont staan. „Morgenavond om 7.40 uur is u in Istanboel". „Ja", zei monsieur Poirot, die wanhopig doorging: „De Aja Sophia moet heel mooi zijn". „Schitterend vind ik". Boven hun hoofd werden de gordijntjes van één van de slaapwagencoupé's opengetrok ken en een jonge vrouw keek naar buiten. Mary Debenham had weinig slaap gehad sinds ze Bagdad de vorige donderdag had verlaten. Nóch in de trein naar Kirkoek, nóch in het Rusthuis te Mosoel, nóch de vorige nacht in de trein had ze behoorlijk gesla pen. Nu, moe van het wakker liggen in de warme benauwd heid van haar oververhitte cou pé, stond ze op en gluurde naar buiten. (Wordt vervolgd.) dat minister Algera de vaste oeververbinding in studie heeft laten nemen. Hij was er van overtuigd, dat deze vaste oever verbinding er zeker zal komen. Het magere contingent woning wet-woningen van 500 voor de gehele provincie Zeeland geeft geen reden tot juichen. Met een beangstigd hart vroeg de voor zitter zich af wat Schoondijke uit deze volumepot te verwachten heeft. Laat ons geloof hebben in eigen zaak en geloof in de toekomst hebben, aldus besloot de voorzit ter. Enkele vroegere raadsbesluiten werden door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd blijkens de des betreffende door G. S. toegezon den stukken. De heer J. Geelhoed deelde bij een schrijven mee, dat hij af zag van de gevraagde aankoop van een perceeltje grond tussen da Prinses Irenestraat en de Dorps straat. De raad trok haar besluit tot verkoop hierop in. De gemeenschappelijk I. Z. A.- regeling werd met algemene stemmen gewijzigd. De looncompensatie ingevolge de huurverhoging, zoals die voor het rijkspersoneel geldt, werd voor het daarvoor in aanmerking komende gemeente-personeel van overeenkomstige toepassing ver klaard, alsmede geschiedde dit voor de ambtenaren van de bur gerlijke stand met betrekking tot de kindertoelageverordening. De begroting 1958 werd op ver langen van G. S. gewijzigd. Deze begroting gaf een tekort aan van 20.028,57. G. S. stuurde deze be groting terug met de mededeling dat op diverse uitgaafposten be zuinigd kon worden en dat een aantal inkomsten-posten konden worden verhoogd. B. W. hebben hierop de be groting nog eens onder de loupe genomen, waarvan het resultaat is, dat het tekort kon worden teruggebracht tot 12.844,38. De raad keurde de voorgestelde be grotingswijziging goed. Z.h.st. aanvaardde de raad het uit hoofde van de tweede natio nale woningbouwlening met voorkeur gekochte certificaten voor Schoondijke beschikbaar ge komen bedrag vén 19.000, tegen 6 Vc 's-jaars van de Bank voor Ned. Gemeenten te lenerl Besloten werd de kasgeldle ning met de gemeente Middel burg groot ƒ100.000,— tegen een rente van 5 'sjaars tot 1 tnei te verlengen. De raad besloot voorts op voor stel van B. W. tot het voeren van een rechtsgeding het Voe ren van verweer) tegen een door de internist dr N. J. Schulte te Oostburg Ingestelde reehtsvorde ring. De heer Schulte heeft bij de gemeente een vordering inge diend wegens behandeling van 5 patiëntjes uit de gemeente die wegens roodvonk in de ziekenba rak te Oostburg Waren afgezon derd. Het bedrag is groot rond 450,—. t De voorzitter betoogde, dat de kinderen met zijn goedkeuring naar Oostburg voor afzondering werden gezonden. Een opdracht aan dr Schulte om de kinderen te behandelen werd niet gegeven, aangezien de huisarts, dokter Eg- gink, de behandeling der kinde ren voortzette zoals te doen ge bruikelijk is. Nog nooit werd aan enige gemeente in West Zeeuws- Vlaanderen een nota gezonden voor geneeskundige hulp ver leend aan patiënten lijdende aan een besmettelijke ziekte. De gemeente heeft dan ook de vordering niet erkend. De raad besloot zich tegen de vordering te verweren. Een aantal strookjes grond aan de zuid-west-zijde van de Dorps straat gelegen werden aange kocht. Voorts werd nog een bedrag van 2760,— van de eerste wo- ningbouWlening als geldlening aanvaard.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2