Uit de Provincie ZWARE SHAG Burgerdienstplicht Bescherming Bevolking AGENDA Buitenlands nieuws TERNEUZEN AXEL SAS VAN GENT. SLUISKIL DOUWE EGBERTS SLUIS. ZUIDZANDE VLISSINGEN. ZIERIKZEE. Geleerden keren uit de Sow jet-Unie terug Dr Wohlgemut gearresteerd HET SCHEEPSONGEVAL DE SCHELDE. OP Naar opvarenden gisteren mede deelden. boorde zich met een zware klap de neus van de „Char les Tellier", die op weg was van Hamburg naar Antwerpen, mid scheeps in het tegemoet komen de Turkse Libertyschip „Aydin". Enige tientallen minuten za ten beide schepen muurvast in el kaar. Toen zij elkaar loslieten verkeerde het Turkse schip in zinkende toestand, doch ook de „Charles Tellier" had zware ave rij opgelopen. In de boeg was een groot gat ontstaan, waar een sloep gemak kelijk doorheen kon varen. De twee voorste ruimen waren vol water gelopen. Het schip liep aan de grond, maar werd latei- op de avond door sleepboten uit Antwerpen en Terneuzen vlot gebracht en naar de vaargeul ge sleept. Daar werd onderzocht of het zonder al te veel risico naar Antwerpen gesleept on worden voor nader onderzoek en herstel. Het Turkse schip was er erger aan toe. Men slaagde erin het zinkende schip nog zoveel moge lijk naar de wal te sturen, maar op ongeveer 300 meter uit de kust, juist bij de zandplaat „De Appelzak", liep het aan de grond. Op dat moment spoelden de gol ven reeds over het diep liggende voorschip. Bij het intreden van de eb was het zover gezonken dat het voorschip vrijwel gelijk lag met het wateroppervlak. Voor zover bekend, heeft de aanvaring tussen beide schepen geen persoonlijke ongevallen ten gevolge gehad. Geslaagd. Voor het praktijk-diploma boek houden slaagde te Goes de heer W. van den Hemel alhier. bestaan, waaraan dan de Jeugd raad indien gewenst haar mede werking zal verlenen. Tenslotte wenste de voorzitter mej. Dijksterhuis al goeds voor de toekomst en dankte haar har telijk voor het werk in de Ter- neuzense Jeugdraad. Een waardevolle verrassing. De 11-jarige Viko Hooreman, leerling van de openbare lagere school, ontving het blijde bericht, dat hij bij de door de Henk van Laar-stichting georganiseerde landelijke tekenwedstrijd de twee de prijs, zijnde een radiotoestel, had gewonnen. Ongeval. Dinsdagmiddag had de land arbeider J. S„ wonende in de buurtschap „Ronde Putten", toen hij op zijn fiets uit Axel huis waarts reed, het ongeluk zodanig te vallen, dat zijn rechtersleutel- been brak. Nadat hem genees kundige hulp was verleend, werd hij naar zijn woning vervoerd. Inenting tegen polio. Op 18 februari a.s. wordt te Sas van Gent inenting gehouden tegen polio voor kinderen gebo ren in 1952, 1953, 1954 en 1956. Voor diegenen die in 1957 gebo ren zijn wordt eind maart gele genheid gegeven. In totaal komen 370 kleuters in aanmerking. Diegenen die in 1955 geboren zijn hebben al twee inspuitingen gehad; de derde inspuiting geschiedt eind mei. Ook bestaat het plan om voor de 30 kleuters van de Zand straat in de Zandstraat zelf ge legenheid tot inenting te geven zodat deze kleuters niet meer naar Sas van Gent, Sluiskil of Philippine gebracht moeten wor den. •Jaarvergadering Terneuzense Jeugdraad. Onder voorzitterschap van de heer E. de Groene kwam woens dagavond de verschillende jeugd verenigingen uit Terneuzen en Sluiskil in de raadszaal bijeen. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de goede opkomst. De secretaresse, mej. R. Dijk sterhuis las de notulen waarin de wens naar voren gebracht was dat ook met de ongeorgani seerde jeugd contact zal worden opgenomen. Dit onderwerp maakte ook tij dens deze bijeenkomst een deel van de besprekingen uit, doch de vergadering kon ook ditmaal niet tot algehele klaarheid komen. ïn de eerste plaats is er in Ter- neuzen een zeer groot gebrek aan geschikte ruimte en in de tweede plaats zou men over vrij grote subsidies moeten kun nen beschikken. Tenslotte resteerde nog de be langrijke vraag, wie deze taak op zich zou nemen. De secretaresse wees in haar jaarverslag in het bijzonder op het geslaagde feest van 31 aug. en op de beide muziekavonden door kapelaan Janssen gegeven, die ten zeerste in de smaak wa ren gevallen, al had de laatste maal de belangstelling groter kunnen zijn. De volksdanscursus trok grote belangstelling en zal daarom in 1958 worden voortge zet. Tenslotte deelde spr. mede dat 24 jeugdverenigingen bij de Terneuzense jeugdraad zijn aan gesloten. Aansluitend hierop wees de voorzitter er op, dat eind 1956 de jeugdraad min of meer op een dood spoor gelopen was. Het afgelopen jaar kenmerkte zich door 'n verheugende activi teit, doch deze kan nog groter worden. De penningmeester, de heer Gerreman, gaf een overzicht van de financiële toestand. Er was een batig saldo van ruim 200. De vioe-voorzitter, de heer L. de Jonge, en bestuurslid no. 1, mevr. v. Driel, traden reglemen tair af en werden bij acclamatie herkozen. In de vacature ontstaan door liet vertrek van de secretaresse, mej. R. Dijksterhuis, werd voor zien door de benoeming van mej. Van Eek. Het programma voor 1958 werd vervolgens ter sprake gebracht. In februari zal de heer R. Plas- schaert te Westdorpe spreken over de Scandinavische landen; in maart zal mevr. Van Driel een les (en zo nodig meerdere) in handenarbeid geven, terwijl in april een cursus volksdansen zal aanvangen. Voor de maand november zal ie heer P. Bos te Holten worden aangezocht een lezing te houden over vogels. Door de per 1 januari 1958 op gerichte groep zeeverkenners van „Sint Hubertus" werd een aanvraag om lidmaatschap inge diend. Hierover zal in verband met de verleende subsidies 't ge meentebestuur worden geraad pleegd. Eveneens werd langdurig ge sproken over de feestelijkheden ip 30 april a.s. Het festiviteiten- "omité zal de voorlopige plannen Carnavalsoptocht 1958 op de film. De directie van het Olympia Theater alhier is er weder in geslaagd Polygoon-Haarlem naar Sas van Gent te laten komen om opnamen te maken van de car navalsoptocht van a.s. zondag middag. Het ligt in de bedoeling om deze reportage, tesamen met de opnamen van nog enkele andere carnavalsoptochten in Brabant en Limburg, reeds enkele dagen later in het Olympia Theater alhier te vertonen. Hoog prinselijk carnaval bezoek. August, Am,mand, Louis de die werden gemaakt, verder uit werken. Gehoopt werd dat voor het avondprogramma van parti culiere zijde belangstelling zal Eerste, carnavalprins uit Sas van Gent, zo werd bekend ge maakt door de chef protocol van de beetwortelkoppen zal maan dag a.s. met zijn gehele gevolg een bezoek aan het' Elizabeth zie kenhuis alhier brengen waar de stoet te ongeveer 4 uur zal ar riveren. Aangekomen in 't Eli zabeth ziekenhuis zal de prins zich laten voorstellen aan de in de kliniek verblijvende patiën ten. Op zeer intieme wijze zal de prins een onderhoud hebben met de Sasse onderdanen, die door hun verblijf in de kliniek het carnaval niet' op eigen bo dem kunnen vieren. Licht in voorheen duistere straten. De Spoor- en Middenstraat, sJhds hun bestaan tijdens de avonduren steeds in duister ge huld, baden thans door aanbren ging van een ondergronds net in een zee van licht. Ook de zeer handige Middenstraat'bewoner, die als wagen-bezitter een rijwiel lantaarn in de daknokvhad be vestigd, om zijn voor net huis staand vervoermiddel voor de wet in het gewenste parkeerlicht te plaatsen, heeft dit doeltref fend hulpmiddel thans niet meer van node. Geslaagd. Aan een zestal leden van het verplegend personeel van het R.K. St. Elizabeth ziekenhuis al hier werd examen afgenomen voor het godsdienst-diploma. Dit examen vormt hoewel lostaand van de eventueel te behalen ver pleegster- en ooievaars-kruis, voor de R.K. instellingen toch een onderdeel voor het volgend eindexamen, hetwelk over enige maanden zal worden afgenomen. Geslaagd zijn de dames G. van Aalst, D. van Ecke, G. van Ecke, C. Hillaert, M. van Hoorinck em P. Moerbeek. Keurige sleepnavigatie. De loods aan boord van het uit Moravia (Liberia) 9.000 ton me tende afkomstige zeeschip „Gel- la", heeft in samenwerking met de kapiteins van de sleepboten „En Avant V", „Schepen-Siffer", „Pierre" en „Constants" een pracht staaltje van onderlinge sa menwerking getoond. De sleep boten hadden gisteren namiddag tot taak de „Gella" veilig door de Minister Lelybrug te varen en toen het zeeschip de brugge- hoofden naderde zag het er naar uit dat de doorvaart niet zoals normaal zou verlopen. Voetgan gers, fietsers en automobilisten stopten, en bleven in bewonde ring staan kijken. Slechts enkele meters voor het bruggehoofd voeren de voortrekkers „En Avant" en „Schepen Siffer" uit een en nam ieder zijn weg in het grote en kleine vaargat van de brug. Men vroeg zich af hoe de kabel doorvoering, waarvoor het brug gehoofd een belemmering was, Op een gisterenmorgen gehon- lijk klein aantal noodwachters den persconferentie heeft de di recteur van het bureau der stich ting Bescherming Burger Bevolking, mr L. Tielenius Kruythoff de geruchten tegenge sproken volgens welke de rege ring reeds definitief zou hebben besloten de burgerdienstplicht vcor de bescherming van de be volking in te voeren. DONDERDAG 13 FEBR. AXEL: Het Centrum, 1.30 uur: Algemene vergadering van af gevaardigden van polders en waterschappen, aangesloten bij het waterschap Hulster en Axeler Ambacht. Het leek de heer Kruythoff echter niet onwaarschijnlijk, dat een dergelijke maatregel voor en kele grote steden, waar zich niet voldoende vrijwilligers hebben gemeld voor de bezetting van sommige vitale diensten van de B.B.-organisatie thans in overwe ging wordt genomen. De heer Kruythoff deelde verder mee dat het dagelijks bestuur van de stichting B. B. maandag 24 febru ari in Den Haag bijeen zal komen om over deze eventuele invoering van een burgerdienstplicht van gedachten te wisselen. De B.B. heeft thans een bezet ting van 167.000 leden. Het ver loop wordt geheel opgevangen en er is zelfs een kleine vooruit gang. De blokploegen zijn thans voor ongeveer tweederde bezet en hiermee kan de regering wel genoegen nemen. Voor de bezet ting van de operatieve vaste diensten (medische dienst, op- ruimdienst, sociale dienst en brandweerafdelingontbreken evenwel op de 25.000 man die men nodig heeft ongeveer nog 11.000, voornamelijk in enkele grote gemeenten. Aangezien het hier diensten betreft waarvan de leden in geval van nood gekazer neerd zullen worden aan de rand van de gemeente, bestaat hier voor tot nu toe slechts weinig animo. De burgerdienstplicht ligt ons vólk echter niet en deze zou trouwens vele problemen mei zich brengen van organisatori sche aard. Een voordeel van de invoering van een burgerdienstplicht voor de B.B., zging mr Kruythoff verder, zou zijn dat dan alle la gen der bevolking aan de burger bescherming zouden meedoen. Men zal in dat geval zonder twij fel tot een volledige bezetting van de onderscheidene diensten kunnen komen, terwijl ook de op leidingscursussen beter gevolgd zullen worden. De heer Kruythoff onderstreep te nog dat slechts een betrekke- aan de organisatie der operatieve diensten van de B.B. ontbreekt, n.l. ongeveer 11.000. Bij invoering van een dienstplicht zouden de noodwachters in de eerste plaats worden gereeruteerd onder de militairen zonder mobilisatiebe stemming en onder de buitenge woon dienstplichtigen. De bezetting der B.B.-diensten in de dorpen en kleinere gemeen ten geeft in het algemeen geen aanleiding tot bezorgdheid en voor deze wordt dan ook geen invoering van een dienstplicht overwogen. dan wel moest geschieden, doch de „Schepen Siffer" liet de hare schieten en het eerste obstakel bleek uit de weg geruimd. Vrijge komen van haar last schoot zij in snelle vaart door het brug- gedeelte om dan wederom vast te maken. De twee slepers die als roergangers fungeerden kwa men wederom te samen en de volle kracht die op dat moment het zeeschip zelf ontwikkelde name even de aak der sleepboten over. Schietwedstrijd Reserve-Rijks- politie. Onder leiding van postcom- mandant G. U. M. Ulstee vond alhier in hotel „Het Zwin" een schietwedstrijd plaats van de reserve-rijkspolitie van de post Aardenburg. Deze wedstrijd werd bijgewoond door It. C. W. Bloe- mers, adj. L. Meertens en burge meester P. F. van Hootegem. Er werd aan deelgenomen door reservisten uit Aardenburg, Cad- zand, Retranchement en Sluis. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. J. Ketele, Sluis (wisselbeker) 152 ptn; 2. Tj. Klonluma, Sluis (medaille) 132 pin; 3. J. Kaysau, Aardenburg 117 ptn; 4. A. Bo- gaart. Sluis 109 ptn; 5. A. C. Leliaèrt, Sluis 96 ptn. Uitvoering Rederijkers. De tweede uitvoering van de rederijkerskamer „De Oranje- bloem" gaf voor het talrijke pu bliek zeer aardig spel te zien. Het stuk „Liefde is geen speel goed" door Willem van Boxtel stelt niet alleen hoge eisen aan de opvoerenden, maar ook aan de costumering en het toneel, Aan het einde van de voorstel ling ontving de heer J. Smooren burg dan ook een welverdiende dank van de heer W. Blaeke, voorzitter' van de Rederijkerska mer. mogen van 25 ton. De importeur zal deze kraan exposeren op de Jaarbeurs te Utrecht. Na afloop zal de kraan naar Vlissingen worden overgebracht. Raadsvergadering. De raad der gemeente Zuid- zande kwam maandagmiddag in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester H. P. Everwijn. Aangezien dit de eerste verga dering in 1958 was, opende de voo.rzitter de vergadering met een korte nieuwjaarsrede, waar in spreker onder meer wees op de kleine toewijzing voor Zee land van de te bouwen woning wetwoningen in 1958. De gemeen te Zuidzande heeft plannen voor de bouw van 3 woningwetwonin gen en spreker hoopte dat toe stemming tot' deze bouw verkre gen zal worden. Hij beklemtoon de de noodzakelijkheid ook aan kleine gemeenten woningen toe te wijzen, aangezien hij dit een levensbelang voor die gemeenten achtte. Verder deelde de burgemeester mede dat in de loop van 1958 ge tracht zal worden om op de ur- gentielijst voor de bouw van een nieuwe kleuterschool te worden geplaatst. Het gebouw waar de school thans huisvest, voldoet niet aan de eisen van het Bouw besluit voor kleuterscholen en verbouw zou te veel kosten met zich brengen voor wat dan nog maar wordt verkregen. Wanneer een nieuwe kleuterschool kan worden gebouwd, zal het' huidige gebouw uitstekend geschikt kun nen worden gemaakt voor dorps huis. Hierna wees spreker er op dat naast deze stoffelijke zaken, het gemeentebestuur in 1958 ook aandacht zal moeten blijven schenken aan de geestelijk.more le kanten, zoals gemeenschaps zin, cultuur en jeugdwerk. De heer Van Cruijningen beant woordde de rede van de burge meester en zeide te hopen dat de weg OostburgZuidzande dit sche opleidingen in deze omge-j jaar zal worden verbeterd, daar ving, omdat de dichtstbijzijndedeze weg zienderogen verslech- U.T.S.-sen te Terneuzen en 's-Her-terd. Rozenoord werd ook nu weer niet vergeten. Daar kregen de bejaarde bewoners hetzelfde stuk te zien. Dochters van de heer Wage bo den na afloop aan de dames bloemen aan. Geslaagde uitvoering. Voor een uitverkocht Parochie- huis werd het toneelstuk „Lotje" op de planken gebracht. De opvoering geschiedde door het knapentoneel van het Sint Eernardusinstituut te Knokke. De zeer goede vertolking, de fraaie kinderbaletten en de ver zorgde décors vielen te loven. Burgemeester P. F. van Hoote gem sprak namens de bevolking woorden van dank voor het ge bodene. Monster-snoek. In de vaart van Brugge naar Sluis werd een snoek uit het wa ter gehaald die 7 kilo en 3 ons woog. Dit monster werd gevan gen door de Belg Louwereins. In de osseweide. In de wijk Heille werd de heer A. van Deurssen 30 jaar en daar deze heer nog niet is ge trouwd werd hem de sleutel van de Osseweide aangeboden door een groot aantal vrienden en kennissen uit de grensstreek. Men meende het echter niet bij die sleutel alleen te moeten laten en daarom vond men het maar beter hem nog een geschenk er bij aan te bieden in de vorm van een rooktafel. Om een U.T.S. voor Vlissingen Het bestuur van de vereniging „De Ruijterschool" te Vlissingen heeft zich tot het gemeentebe stuur gewend met het verzoek om uit te spreken, dat de oprich ting en instandhouding van een uitgebreid technische school met part-time-onderwijs nodig Wordt geoordeeld. In het verzoek merkt het be stuur van de Zeevaartschool op, dat door het ontbreken van een U.T.S. een grote leemte is ont staan in het systeem van techni- Jaarvergadering Sportver eniging. De Zuidzandse Sportvereniging hield maandagavond in de zaal van hotel „De Rode Leeuw" haar ledenvergadering, waarvoor een goede belangstelling bestond. Tijdens deze vergadering werd o.m. besloten over te gaan tot oprichting van een korfbalclub, die voorlopig als een aparte af deling onder het bestaande be stuur van de Sportvereniging zal werken, eventueel aangevuld met enkele oud-korfbalspelers. Vóór men tot dit besluit kwam had de voorzitter van de Z.K.B., de heer D. P. Saaman, de verga dering een toelichting gegeven over de korfbalsport. De heer Saaman zeide verheugd te zijn, dat thans ook in Zuidzande een korfbalclub komt, hetgeen de mogelijkheid opent om in de aan staande zomermaanden een com petitie te gaan houden in West Zeeuws-Vlaanderen, waardoor de reiskosten aanmerkelijk worden gedrukt. Voor deze nieuwe club hebben zich reeds 11 heren en 6 dames als lid aangemeld en getracht zal worden om eind maart een pro- paganda-wedstrijd in Zuidzande te houden. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de heer P. W. de Witte herkozen, terwijl als nieu- bestuursleden werden geko- we zen de heren J. A. J. Focke. Langedijk en Aanbesteding. De N.V. Grondmij. te De Bilt heeft gistermiddag in hotel „Con cordia" te Zierikzee aanbesteed het aanbrengen van een binder en/of deklaagconstructie en slijt lagen op wegen gelegen in de her verkaveling Schouwen-Duiveland, onderdelen van het waterschap Schouwen en de polder Burg en Westland met een totale opper vlakte van 271.400 vierkante meter. Laagste inschrijver was de fir ma Strijland te Uithoorn voor een bedrag van 963.000,Hoogste inschrijver was de Kon. Wegen bouw Mij. te Utrecht voor een be drag van 1.045.000, togenbosch zeer moeilijk door leerlingen uit Walcheren enz. be zocht kunnen worden. Het ontbreken van een U.T.S. is er de oorzaak van, dat de be staande industrieën onvoldoende lager trehnisch kader ter be- schil: ig hebben. Om hieraan te- rD.uvv ,e komen wenst men het .i van part-time-onderwijs, dat nog hoofdzakelijk dagonder wijs is. Er zou dan gedurende 8 uren per week overdag theore tisch onderwijs moeten worden gegeven, terwijl de practische vakken gedurende 4 uur per week des avonds zouden moeten worden verstrekt. De cursus duurt 5 jaar en het diploma is gelijkwaardig aan dat van een dagschool voor U.T.S. Voor het geven van deze lessen zal gebruik kunnen worden ge maakt van de lokaliteiten der hogere technische school te Vlis singen, zodat kostbare investerin gen voorlopig nog niet nodig zijn. Het ligt in de bedoeling om zo mogelijk reeds per 1 september te starten en wel met 2 afdelin gen. n.l. werktuigbouwkunde en scheepsbouwkunde, waaraan gro te behoefte bestaat. Torenkraan op luchtbanden De outillage van de N.V. Ha ven van Vlissingen zal volgende maand worden uitgebreid met een torenkraan op luchtbanden. Het is een kraan met een hefver- Naar aanleiding van de aan de gemeenteraad ter kennisneming gezonden resolutie van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, waarin een be roep wordt gedaan om in elke gemeente de naam „Europa" te geven aan een straat, plein e.d., werd op voorstel van burgemees ter en wethouders besloten, de openbare lagere school deze naam t'e verlenen zodat deze in de toekomst bekend zal worden als „Europa-school". Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten te 's-Graven- hage zal een geldlening tot een .bedrag van ƒ6.000 worden aan gegaan, tegen een rente van 6 looptijd 25 jaar. Dit betreft het aandeel van de gemeente Zuid zande uit de Nationale Woning bouwlening 1957. Op het verzoek van de heer J. I. v. d. Vijver te Zuidzande om een premie voor woningverbete ring, werd gunstig beschikt. De subsidie van de plaatselijke muziekvereniging „Veronica" zal met ingang van 1958 worden ver hoogd van 300 tot 600, terwijl de Classicale Commissie voor Gezinszorg in West Zeeuws- Vlaanderen een subsidie werd verleend van ƒ60,26. Tenslotte stelde de raad nog een wijziging vast van de Bezol digingsregeling secretaris-perso- neel. WEST-D UITSLAND Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 50). (Nadruk verboden.) Hij pauzeerde even om de siga ret uit te drukken. „Natuurlijk niet. Wij jonge mensen laten ons niet ringeloren en zeker niet om zulke pietluttige redenen als een meisje, dat onze ouders niet be valt, maar waarop niet dat is aan te merken. Wij leven in de 20ste en niet in de 17de eeuw!" Voor wie scherpe oren had, was 't duidelijk, dat de arts wat over dreef. Maar hij bereikte er zijn doel mee, namelijk dat Kees met meer aandacht begon te luisteren. Gewoonlijk heelt de jeugd een langer leven vóór zich dan de ouders. Vandaar dat bij eer. goe de keuze als u hebt gedaan, de ouders op de duur zuilen moeten toegeven, óf ze gaan aan hun ver zet te gronde. Interesseert het u te weten, dat uw moeder aan dat laatste toe is?" De handig gekozen woorden mis ten hun uitwerking niet. „Het geeft mij in zekere zin voldoe ning!" antwoordde .Kees afgeme ten. maar er klonk een ondertoon van onzekerheid door. „En bent u dan niet genegen om, ter wille van het leven van uw moeder, als eerste die onzali ge twist bij te leggen en naar haar toe te gaan?" „Ik zou zeggen," antwoordde Kees aarzelend, „dat het aan moe der is om mij dat te laten weten. Niet ik heb haar weggestuurd, maar zij mij!" „En als uw moeder dat niet kan, omdat ze nu eenmaal zich zelf niet kent en niet toegeven lean?" Begonnen er betere gevoelens in Kees Almekinders wakker te worden? Maar nóg gaf hij zich niet gewonnen. „Het spijt me dokter! Maar ik voel er weinig voor nóg eens door haar het huis uitgestuurd te worden en dan nog uitgelachen te worden bovendien. U ként moeder niet!" De arts keek Kees scheiu aan. „U vergist u! U kont uw eigen moeder niet! U denkt, dat ze zo keihard is, als u zelf graag zoudt zijn! Daarom bent u bang voor haar. U weet niet, dat één vrien delijk woord van uw kant al het ijs zou doen smelten en dat klein beetje aanhouden van uw kant voldoende zou zijn om haar te helpen." „Jazeker!" mokte Kees. „Dat is nou net de omgekeerde wereld! Wie onrecht is aangedaan moet óók nog het eerste zijn om het weer goed te maken. Ik moet zeg gen, dat ik dat nog nooit heb ge hoord!" „Hebt u dat nog nooit gehoord? Dan hebt u zeker de naam van Christus óók nooit gehoord? Kijk eens, meneer Almekinders, uw persoonlijke overtuiging ken ik niet, maar u zult mij moeten na geven, dat het van groter karak ter getuigt over aangedaan on recht heen te stappen dan dat niet te doen. En dan nog wat. Wie denkt u, dat door die ngelukkige geschiedenis méér heeft geleden, u of uw moeder?" „Ik zal er eens over denken!" beloofde Kees. „Ik moet „U moet onmiddellijk met mii mee! Kom, kom, een man gaat de moeilijkheden niet uit de weg. Niet eerst wekenlang over deze zaak gaan tobben en het u zelf óók nog eens extra lastig maken. Meegaan, nu idrect!' „Is het zó ernstig, dokter?" Hij was nu tóch geschrokken. „Gelukkig niet. Maar ik zie, dat u tóch van plan bcnl te gaan. Ga dan nü!" Even streed Kees een zware strijd tegen zichzelf. Toen dacht hij aan die nacht, dat hij de smok kelroute der Fauwels had gevon den en'. óók niet zichzelf had kunnen wreken. Hij ging. Er was nog niets veranderd aan het oude, bekende huis, toen Kees die in zijn auto achter die van de dokter aanreed, het erf opdraaide. Toen hij uitstapte, bleef de ander zitten, gebaarde dat hij dóór moest lopen. Hij was nog .geen stap verder of daar ging de'deur al open. „Kees!" „Cor!" Broer en zuster omarmden el kaar even, toen gingen ze naar binnen. „Hoe is het met moeder?" „Och, dat wordt steeds erger. Wacht, ik zal vragen of de dokter thee wil drinken, wacht maar oven. Maar Kees, die nu maar direct de beslissing wiiae. liep dooi naar de kamer, waar hij moeder wist en klopte op de deur. Vóór hij naar binnen ging wilde hij die oude stem horen. „Is daar iemand?" Toen deed hij de deur open en stapte naar binnen. Moeder en zoon keken elkaar aan, voor het eerst sinds jaren. Even meende Kees de trekken van haar gezicht te zien verstrakken, even maar. Dan begonnen haar lippen te beven en stak ze haar hand uit, naar de zijne. Dat was voldoende Mc-t één stap was Kees bij haar bed, bukte zich over haar en kuste haar, voorzichtig alsof ze een klein kind was. Wat was ze vermagerd en rimpelig geworden, zijn moeder! Er trok een floers voor zijn ogen, maar het was nog dezelfde stem, al leek ze voor hem heel uit de verte te komen: „Zo, m'n zeun, ben je daar? Is Jannie niet meegekomen?" Hij moest zieh even herstellen. Nee moeder, die is niet goed van daag. Ze heeft het al een paar dagen niet gemakkelijk. „Wat.wat scheelt er aan?" Hi.i schaamde zich, dat ze het niet wist, dat zelfs dit kon gebeu ren zonder haar. „We verwachten over een poosje onze eerste, moe der," zei hij onzeker. Maar dam ineens weer jongensachtig, voeg de hij cr aan toe: „Je dacht zeker: werd ik nou nog ooit grootmoe der of nooit?" Pas op dat ogenblik zag hij van tussen haar grijze wimpers twee tranen rollen. De eefste EINDE. Twaalf tot vijftien Westduit- se geleerden, die na de oorlog gedwongen werden in de Sow- jet-Unie te werken, zijn woens dagochtend per trein uit Mos kou in Frankfort aan de Oder, in Oost-Duitsland, aangeko men. Men meent dat de geleer den, specialisten op hun gebied, hebben medegewerkt aan be paalde geheime Sowjetrussische projecten. De Westduitse regering had reeds twee jaar bij de Sowjet- autoriteiten op terugzending der geleerden aangedrongen. Van welingelichte zijde is te West-Berlijn nog vernomen dat zich onder de geleerden enkele raketspecialisten bevinden, die in de Sowjet-Unie mogelijk heb ben meegewerkt aan het ma ken van een nieuwe raketten- brandstof. Dr. Wolfgang Wohlgemut, die in juli 1954 tezamen met het toenmalige hoofd van het bu reau ter bescherming van de Westduitse grondwet, dr. Otto John, naar Oost-Berlijn is uit geweken, is dinsdagavond j.l. in West-Berlijn gearresteerd. Wohlgemut, die een bezoek aan Westberlijnse kennissen bracht, was in het geheel niet op een arrestatie verdacht. De Westberlijnse politie hield reeds sinds enige dagen het oog op de kennissenkring van dr. Wohlgemut, nadat diens vroe gere medewerkster en vriendin, Anne Marie Weyres, eindelijk de vestigingsvergunning had verkregen, waarop zij reeds maanden wachtte. Het Westduitse gerechtshof te Karlsruhe heeft dr. John op 22 december 1956 tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld op be schuldigingen, die jegens hem, na zijn afvalligheid en; zijn uit wijken naar Oost-Duitsland, wa ren uitgebracht. Dr. John was 20 juni 195-4 naar Oost-Berlijn vertrokken. Hij week later weef naar West-Duitsland uit. Tijdens het proces heeft hij verklaard dat dr. Wohlgemut hem, tijdens een bezoek aan diens woning, in een kop koffie een verdovend middel had toege diend en hem vervolgens naar Oost-Berlijn had ontvoerd. Het hof te Karlsruhe verklaar de echter dat John's bewering „volstrekt ongeloofwaardig" was. Omtrent dr. Wohlgemut ver klaarde het hof bij die gelegen heid: „Het hof heeft dr. Wohlge mut herhaaldelijk verzocht als getuige op te treden en het heeft hem daarvoor een vrijgeleide aangeboden. Wohlgemut is niet gekomen, waarschijnlijk omdat hem dit onmogelijk is gemaakt (zijn woning in Oost-Berlijn werd door de Oostduitse veilig heidspolitie scherp bewaakt). Niettemin is het hof ervan over tuigd dat dr. Otto John vrijwil lig naar Oost-Duitsland is ver trokken en dat dr. Wohlgemut, wat ook zijn rol in deze zaak ge weest moge zijn, niet als ontvoer der van John is opgetreden''.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2