Uit de Provincie Binnenlands nieuws SF Rechtszaken Eindelijk^ van die hoest af! AGENDA MARKTBERICHTEN Beursoverzicht TERNEUZEN. KERKDIENST Wat brengt de radio? AARDENBURG AXEL RETRANCHEMENT SAS VAN GENT SLUISKIL IJZENDIJKE Een Zeeuws-Vlaams feuilleton De aanvaring in de Westsluis. Snei herstel van het zeescheep- vaai*tverkeer. Met grote voortvarendheid zijn gistermorgen de herstelwerk zaamheden voor het vrijmaken van de westelijke schutsluis aan gevangen. Reeds vroeg in de morgen ar riveerde een SO-tons bok van de bergingsmaatschappij Van den Akker (Rotterdam) uit Vlissin- gen en begon direct met het ver wijderen van de door het Engel se m.s. „Fountains Abbey" aan gevaren binnenvloeddeuren en de op enige plaatsen gebroken Baeleybrug. In de loop van de middag was reeds de westelijke reservevloed- deur geplaatst, terwijl hedenoch tend om 7 uur zal worden begon nen om ook de oostelijke reserve- binnenvloeddeur aan te brengen. Hedenavond zal dan weer nor maal geschut kunnen worden en zal ook de „Fountains Abbey", die reeds uit Gent in de Weste lijke kanaalarm is teruggekeerd, afschutten voor haar lijndienst op Goole. Het zal echter wel enige tijd duren vooraleer de Baileybrug weer op het binnensluishoofd kan worden geplaatst. De a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten en Gemeente raad. -Vaar wij vernemen zal in ver- >and met de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten en Ge meenteraad, de minister van Bin nenlandse Zaken, mr A. A. M. Struycken, begin maart alhier voor de K. V. P. een verkiezings rede houden. De organisatie hiervan heeft de afdeling Temeuzen der K. V. P. ,op zich genomen. Benoeming kleuterleidster. De openbare kleuterschool aan de Oranjestraat alhier is uitge breid met een nieuw lokaal. In Oud-Geref. Gemeente. Dinsdag- 1X februari. Terneuzen. 7 uur: Ds Visser. verband daarmede moest tevens een vierde leidster worden aan gesteld. Hiervoor is, ingaande 15 februari a.s., benoemd mej. R. Boesewinkel uit Gemert (N.-Br.) „Festival" gebouw. in het Concert- WOENSDAG 12 FEBRUARI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 De Ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; (9.359.40 waterst.); 10.00 Schoolradio; 10.20 Gram.; 11,00 Gevar. progr.12.00 Orgel at zang; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 V. h. platteland; 12.38 Viool, cello en piano; 13.00 Nieuws13.15 Tentoonstellings agenda; 13.20 Lichte rnuz.; 13.50 Medische kron.; 14.00 Piano- voordr.14.30 V. d. jeugd; 16.30 Gram.; 17.25 Orgel, harp, viool en zang; 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws en comm.; 18.20 Lich- muz.18.40 Act.18.50 Caus. 19.00 V. d. kind.; 19.10 Caus.; 19.25 VARA-Varia; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Tussen de regels door; 20.15 Opera; 2&25 Caus.; 22.40 Lichte muz.; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.50— 24.00 Soc. nws in Esperanto. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws en weerber.8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvr.; 915 Lichte muz.; 10.00 Gram.; 1050 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.05 Historisch hoorspel; 12.05 Mezzo-alt en piano; 12.30 Land en tuinb. meded.; 12.33 Lichte muz.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Ballet; 15.50 Oude muz.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Counter-tenor en ciavecimbel17.40 Beursber. 17.45 Gram.; 18.00 Leger des Heilskwartier18.15 Spectrum; 5850 Koorzang; 18.50 Gram.; 1855 Een goed woord voor een roede zaak; 19.00 Nws en weer- ber.19.10 Caus.; 19.15 Orgel- conc.19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Grain.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Interkerkelijke Jeugdevangeli- satiezar.gdienst21.20 Kon Mil. Kapel; 21.50 Caus.; 22.15 Lichte muz.; 22.40 Gram.; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nws; 23.15 Zaalsportuitsl.23.2024.00 Pla- temüeuws. BRUSSEL (VI.): 11.00 Gram.; 12-30 Weerber.; 12.34 Gram.; (Om 12.55 koersen); 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16D0 Koersen; 16.02 Gram.; 16.15 Ork. conc.; 17.00 Nieuws; 17.10 Viool en piano; 17.45 Gr.; 17-50 Boekbespr.; 18,00 Leken- raoraal en -filosofie; 18.30 Voor de sold.19.00 Nws; 19.40 Koor zang; 20.00 Hoorspel; 21.15 Gr, 21.35 Idem; 21.50 Idem; 22.15 Caus.; 22.25 Kamermuz.; 22.55 23.00 Nieuws. Ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de Algemene Be drijfsgroepen Centrale trad voor de afdeling Terneuzen en Hoek van het Ni V. V. in het tot de laatste plaats bezette Concertge bouw op Roland Wagter Sr en zijn cabaret-ensemble. De voorzitter van de afdeling Terneuzen, de heer J. Stoffels, sprak een kort welkomstwoord speciaal tot de districtsbestuur der voor de drie zuidelijke pro vincies, de heer J. Schepers. Deze vroeg in een kort betoog de aandacht voor hetgeen in deze vijftig jaren achter ons ligt en memoreerde daarbij de toestan den, zoals de ouderen zich nog herinneren, doch die de jonge arbeider van nu zich niet kan voorstellen. De heer Schepers wees er op dat de organisaties heel veel tot verbetering der toestanden heb ben bijgedragen en attendeerde er op dat de arbeiders uit de ka naalzone niet mogen denken dat zij in „een vergeten stukje Ne derland" wonen. Hij blikte ook even in de toe komst en liet de mogelijkheden in 't nieuwe industriële tijdperk, zoals spreker het noemde, zien. Tenslotte spoorde spreker de aanwezigen aan zich te organi seren. Roland Wagter Sr met zijn en semble bracht daarna een geva rieerd en zeer aantrekkelijk pro gramma. Hij had zelf een belangrijk aan deel in deze avond door zijn con férence en de zeer geslaagde traverti's, die hij met veel succes vertoonde. Willy Ré liet zich als een goede accordioniste kennen en oogstte reeds bij haar eerste optreden 'n hartelijk applaus. De jonge cabaretière Judith de Leeuw, die steeds meer op de voorgrond komt, bracht uitste kende cabaretnummers, die zij met haar warme stem en fijn-ge nuanceerde voordracht bijzonder goed wist te brengen. Hoewel dezs nummers van een geheel ander genre waren dan hetgeen was voorafgegaan, wist zij direct de zaal te boeien. Willy Alberti, de gevierde zan ger van voornamelijk zuidelijke chansons, bleek door zijn verwel koming voor de bezoekers geen onbekende te zijn. Dick Harris die diverse num mers op de piano begeleidde en zulks uitstekend deed. had zelf nog een spectaculair nummer met gekleurde ballons waarvan hij allerlei dieren wist te fabrice ren. Alles tezamen was deze avond een groot succes en werden de artiesten aan het eind van de avond met een ovationeel applaus dank gebracht. Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het arts examen de heer R. H. de Bruy- ekere, alhier. Agenda gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt donderdag a.s. in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Onderzoek geloofsbrief en be slissing over toelating als lid van de raad van de heer J. Hol- lebek in de vacature van de heer P. A. Wondergem. Invoering kindertoelage-rege ling ambtenaren van de burger lijke stand. Wijziging ambtenarenregle ment Keuringsdienst - van Wa ren en interimregeling-ziekte kosten personeel Keuringsdienst van Waren. Tegemoetkoming vervoerskos ten-schoolbezoek art. 13 l.o. wet. Toekenning voorschotten ge meentelijke vergoedingen aan bijzondere scholen (exploitatie vergoeding en vergoeding vak onderwijs) over 1958. Vaststelling voorschotten art. 73, le en 2e lid, kleuteronder wijswet. Verlaging pachtprijs volks tuintjes. Aangaan geldleningen bij de N. V. Bank voor Nejderlandse Gemeenten, a.) voorkeurslening rentespaarbrieven 1957, b.) Eer ste Nationale Woningbouwle- ning 1957. Jaarvergadering C. J. B. T. B. Vorige week hield de C. J. B. T. B. in de „Stadsherberg" haar jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de heer A. Brandes, in gebed was voorge gaan, werd het Schriftgedeelte Lucas S 414 gelezen. In zijn welkomstwoord begroet te de voorzitter in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer A. Loeve van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Axel. Het jaarverslag van de secreta ris getuigde van de grote activi teit der leden, terwijl de pen ningmeester in zijn jaaroverzicht met voldoening kon bogen op een finantieel gunstig jaar. De heer Loeve hield hierna 'n causerie over de chemische on- kruidbestrijding. Wijzende op de noodzakelijkheid van het spuiten o.a. ter bestrijding van de verge- lingsziekte bij bieten, waarschuw de hij ernstig voor de gewassen bedreigende ziekten, temeer daar deze zachte winter zeer gunstig is voor de in de grond levende insecten, die zich weldra zuilen gaan vertonen om een aanval te doen op de jonge gewassen. Spreker gaf daarop een over zicht van de diverse chemische bestrijdingsmiddelen, die bij tij dig spuiten met groot succes kunnen worden aangewend. Het waakzaam oog van de landbou wer zal hem veel teleurstellingen kunnen besparen, want hij, die tijdig de strijd tegen de diverse gewassenziekten en plagen aan bindt, zal zijn chemische bestrij ding rijkelijk beloond zien. Op deze zeer interessante cau serie volgde een geanimeerde ge- BRACHT VROUW BABY OM HET LEVEN? DINSDAG 11 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De nachten van Cabiria. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Levensroman van Frans Schubert. WOENSDAG 12 FEBR. TERNEUZENLuxor-Theater, 8uur: De nachten van Cabiria. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Levensroman van Frans Schubert. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft maandagmorgen een gevangenis straf van zes jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de 80-jarige mevrouw L. M. L.van M. ter zake van zware mishande ling de dood tengevolge heb- oende. Op woensdag 3 juli van he( vorig jaar is een baby van zes maanden (een jongetje van een tweeling) overleden. De behande ling van de zaak was reeds op 20 januari begonnen, maar we gens ziekte van de getuige-des- Kundige, dr. J. P. L. Huist uit Leiden, uitgesteld tot gistermor en. De vrouw ontkent schuldig te zijn aan het haar ten laste ge legde. Wel heeft zij toegegeven in het verleden in driftbuien de baby geslagen te hebben. Zulks ook op woensdag 3 juli om streeks 2 uur tijdens een hevig onweer. De behuizing van het ge zin (man, vrouw en de tweeling) in de Rivierenbuurt in Haarlem- Noord was zeer slecht. De man werkte in continudienst en had op die datum nachtdienst gehad. Aqeq op Jooa rioi] 3ou daqs Ctpj is overleden. Als verklaring van het gebeurde zeide de vrouw, het kind de fles te hebben gegeven. Zij was daarvoor op de rand van het bed gaan zitten, er doorheen gezakt en op de baby gevallen. Daarna heeft zij haar man ge roepen, die de dokter waar schuwde. Na diens komst zou zij pas vernomen hebben, dat het kindje was overleden. Dr. Hulst, die de sectie op het lichaampje heeft verricht, ver klaarde maandagmorgen dat een complex van wonden als oorzaak van de dood gesteld dient te wor den. De wonden moeten met grof geweld en niet uitsluitend van de 3e juli zijn toegebracht. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat de vrouw in haar omgeving niet bij zonder populair was. Gebleken is, dat zij 'niet zachtzinnig met de baby omging. Het verhaal over het vallen op het bed wilde hij terzijde stellen. Hij meende, dat de zware mishandeling de dood tengevolge hebbend, bewe zen is. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Loben Seis, zeide dat het be wijs onvoldoende was. Toen de vrouw op 3 juli vernam dat haar kind was overleden, reageerde zij normaal en moest zelfs in een psychiatrische inrichting worden opgenomen. De verhalen van familieleden en buurtgenoten over de vrouw noemde pleiter overdreven. Hij concludeerde tot vrijspraak en vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling. De rechtbank heeft maandag middag op dit verzoek gunstig beslist en mevr. L. M. L.van M. onmiddellijk in vrijheid gesteld. De uitspraak is bepaald op donderdag 20 februari. dachtenwisseling en de voorzitter was zeker aller tolk toen hij de heer Loeve dank bracht voor zijn leerzame rede. Bij de nu volgende bestuursver kiezing werd in de plaats van de niet herkiesbare voorzitter als zodanig gekozen, de heer W. van Hoeve; cie periodiek aftredende secretaris werd herkozen en in de vacature ontstaan door het in militaire dienst gaan van de heer J. Dieleman, werd benoemd, de heer J. de Jonge, en in de vaca ture van technisch lid, ontstaan door de benoeming van de heer Van Hoeve tot voorzitter, werd voorzien door de benoeming van de heer A. Brandes. Nadat de oud-voorzitter allen dank had betuigd voor de aan vaarding van hun herbenoeming of benoeming, betuigde de nieu we voorzitter de heer Brandes de dank der leden voor het vele werk dat deze in het belang dei- vereniging had verricht. De voorzitter deelde nog mede dat er waarschijnlijk nog een schattingswedstrijd op het bedrijf van de heer W. Dieleman zal worden gehouden, waarna de heer Brandes het dankgebed uit sprak. Visuitzetting op Kleine Kreek. Door het bestuur van de vis club „G.O.A." werd gisteren op de kleine kreek 600 kg voorns uitgezet. Prijskaarting „Ons Genoegen": Zondag werd door de kaartclub „Ons Genoegen" bij de heer E. Tieleman de prijskaarting waar aan 42 personen deelnamen, voortgezet. De uitslag was als volgt: 1. J. HeijnsdijkA. Koster; 2. Jos. van EekTh. Tieleman; 3. F. JansenW. Strijdonck; 4. C. van EspenEd. Tieleman. De extra prijzen verkregen: 1. H. van den BergenF. Michiels; 2. C. KaijserJ. de Visser. Kollekte. De kollekte in de Ned. Herv. Kerk voor Internationale Hulp verlening bracht 24,22 op. Filmavond. De atletiekvereniging „Het Zwin" organiseerde zaterdag avond in samenwerking met het Groene Kruis een filmavond. De voorzitter van „Het Zwin", de heer W. Kuijs sprak een wel komstwoord. Allereerst werd een filmpje van atletiekwedstrijden te Retranchement vertoond. Daarna sprak de districtsver pleegster zuster Stellweg over Ik be^on al te den ken, dat die hoest nu eenmaal bij mijn gestel hoorde. "Neem toch eens Abdijsiroop' zei een kennis, "die zuivert je luchtwegen en daar gaat het om". En ja hoor, eerder dan ik - t dacht was 't afgelopen met die plaag! De 23 genezende bestanddelen lossen liet slijm op en verjagen „Hygiëne". Een en ander werd met een film toegelicht. In de pauze werd een verloting gehouden en ontvingen Hannie van Hanegem en Sjaak de Win- ne een aandenken voor hun sportprestaties in 1957.Tenslotte werden nog diverse Zeeuwse filmpjes vertoond. De voorzitter van het Groene Kruis, de heer J. A. Hennekeij, sprak een slotwoord. Succesvol concert. Zaterdagavond gaf de Sasse harmonie ,',De Verenigde Vrien den" een concert in de grote feestzaal van de Spiegelglasfa- briek. Het programma was zoda nig gekozen dat het aan de muzi kanten en aan dirigent Mannaert dQ hoogste eisen stelde en dat het gebodene een populair karak ter droeg. Na de peuze verscheen de har monie als boerenkapel. Het langdurig applaus van de bijna 350 toeschouwers was het beste bewijs dat het publiek deze concerten ten zeerste waardeert. Het bestuur van de harmonie deelde ons mede, dat zij een in vitatie geaccepteerd had om op zondag 1 juni a.s. tijdens de wereldtentoonstelling te Brussel in ..Oud-België" met haar z.g. boerenkapel op te treden. Optreden van pianist Jules de Corte. Zaterdagavond werd in het patronaatsgebouw een instuif- avond georganiseerd door de Sasse jeugdzorg. Op het pro gramma stond het optreden van de 31-jarige blinde pianist Jules de Corte. Voor dit optreden bestond grote belangstelling. Dc bezoekers he'o- bens ten zeerste genoten van het spel en de liedjes van de toonkunstenaar. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politiepost alhier werden als gevonden aan gegeven de volgende voorwer pen, welke zijn terug te bekomen bij de daarachter vermelde adres sen: Groen gekleurd regencape, W. Jansen, Pierssenspolderstr. 70; houten schopje, R. de Graeve, Vinkenstr. 13 en huissleutel, Wij nen, Losjesweg 61. Verder werden, aan de politie post gedecoreerd: Ar.--.' and, kinderportemonnaie, auic: - en twee boven elkander j.:-.zachte kentekens van Groot internationaal zee- hengelconeours. Op de gehouden vergadering van het organiserend comité van dit vissportevenement, bestaande uit de besturen van de plaatselij ke hengelsportveneniging en de V.V.V., werd besloten dit jaar weer een groot concours in de Schelde te organiseren, en wel op 20 april tussen de gemeenten Breskens en Hoofdlpaat, alwaar ook het vorig concours werd ge houden. De plaatsen zijn zodanig gekozen, dat het een- zeldzaam heid is, dat men er tuig ver speeld. Van alles kan er gevan gen worden, schar, bot, paling, zeebaars en ook gul. Het ligt in de bedoeling om, de wedstrijd te doen aanvangen om 13.30 uur, anderhalf uur met op komend water en één uur met afgaand. Het tij is prima, zodat alle factoren aanwezig zijn om een prachtige wedstrijd te garan deren tussen de verwa'chte hon derden deelnemers (vorig jaar 430!) uit binnen- en buitenland. Omstreeks zes uur vindt daar na in IJzendijke de prijsuitrei king plaats, tevens het begin zijnde van diverse attracties, zo dat er die dag weer een prettige en sportieve sfeer in de gemeen te IJzendijke zal heersen. DRIE DODEN BIJ VERKEERS ONGEVAL TE MUIDEN. De 31-jarige aannemer A. Ho! lering uit Deventer is zondag middag omstreeks half zes (terugkerend uit Amsterdam) met zijn 29-jarige vrouw en hun zoontje van 2 jaar bij een ernstig auto-ongeluk op de rijksweg nr. 1 onder Muiden om het leven ge komen. Hij botste met zijn Vauxhall tegen een uit 't Gooi komende tegenligger, een Mercury, waar in zes Amsterdammers zaten, die allen gewond werden en met ern stige verwondingen in 'n zieken huis opgenomen werden. Het schijnt, dat de bestuurder van de grote uit 't Gooi komende Mercury met een vaart van min stens 100 km bezig was een vóór hem rijdende auto te passeren. Op dat moment week deze eer ste auto echter ook naar links uit om een derde wagen in te halen en het gevolg was, dat de Mercury over de witte streep op de derde rijbaan werd gedrongen (de weg bestaat hier uit vier rijbanen). Dit alles gebeurde in de buurt van de plaats waar de oude Mui- derstraatweg op de rijksweg uit komt. De Deventer aannemer kwam uit de tegenovergestelde richting en moet de gevaarlijk naar links uitzwenkende Mercury hebben zien aankomen. Men neemt aan, dat hij daarvan hevig geschrok ken is, hard geremd heeft en toen met zijn Vauxhall geslipt is. In- plaats van zover mogelijk naar rechts uit te wijken zeilde de wagen ietwat naar links en toen kon een botsing niet meer wor den vermeden. Op het laatste moment draaide (of slipte) de Vauxhall helemaal naar links uit, zodat liet geen frontale bot sing werd. De Mercury torpe deerde 'de kleinere wagen van de aannemer aan de rechter voor zijde en boorde zich tot midden onder de motorkap. De Vauxhall als lichtste wagen werd meteen weer in de richting Amsterdam helemaal naar de overzijde van de straatweg meegesleurd. Daar kwamen de beide wagens met de neuzen nog in elkaar tot stil stand. Na het ongeval trof men de lijken van de aannemer en zijn zoontje, die uit de Vauxhall wa ren geslingerd, op de weg aan. Mevr. Hollering zat in het wrak van de wagen geklemd. Ook zij moet op slag dood zijn geweest. De drie lijken werden naar het Sint Gerardus Majeliaziekenhuis te Bussuin overgebracht. VEEMARKT ROTTERDAM. 10 februari. Op de veemarkt van Rotter dam werden 1878 stuks vee aan gevoerd, zijnde1082 vette koeien en ossen; 796 vette var kens. De prijzen waren als volgt; vette koeien ƒ2,60ƒ3,30; var kens ƒ1,64ƒ1,68. Alles per kg. Overzicht: vette kceien: aan voer iets meer, handel goed, al leen zeer goede dieren ruim prijshoudend. (Verder vooral niet hoger; prima exemplaren boven notering). Varkens: aan voer groter, handel kalm, prij zen lager, vooral bij afloop. (En kele prima's boven notering zware varkens van 1,581,60 per kg.) AARDAPPELBEUKS ROTTERDAM Kleiaardappelen 35 mm op waarts. Alpha 10—11. Bintjes 1112,25. Eigenheimers 1517. Bevelanders 1416,50. Furore 17—18,50. Meeriander 1314. Voor export. Bintjes in twee maten gesor teerd van de kleigrond 12,50; Alpha export in twee maten ge sorteerd 12, Gewassen van de kleigrond. Eigenheimers 17,5020 Bintje 17. Zandaardappelesi Noordeling 1011. Liberitas 1012. Gieneke 7,508,50. Voeraardappalesi 1,503, prijzen berekend per 100 kg en op de ihandelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM Binnenlandse granen och- tendbeurs officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe: Rode op vochtconditie, tot 29.85. 48) door W. GELDOF Nadruk verboden. Wat niet goed zit, nog altijd niet, is het hart van de v^edu- we Almekinders. In haar bijzijn worden de namen Kees en Jan- nie niet meer genoemd. Dat Cor en Henk echter normaal bij Kees en Jannie komen en dus ook over haar praten, zit haar wel heel hoog. Nóg hoger zit haar echter het feit, dat het Kees zo voor de wind gaat en dat Jo met zo'n deftig heer schap gaat. Liever had ze een schoonzoon gehad, die het oude bedrijf van haar man weer ter hand kon nemen. Maar ze heeft tijdig ingezien, üat het te gek zou zijn het daar op aan te leg gen. Omdat Jo en haar vriend de laatste maanden veel bij Kees en Jannie komen (waar meet je in deze streek anders naar toe gaan met je meisje dan naar familie?), is zij dus de laatste, die niet van toegeven weet. En het allerergste wat haar kwelt is nog wel, dat er op het huis honden van Jannie niet dht gezegd kan worden. Als Cor en Henk 's avonds laat terugko men van een visite, ziet ze in de ogen van haar dochter de af gunst blinken. Want wel hebben Cor en Henk een zeer groot huis en evenveel ruimte als Kees en Jannie, zo niet meer. En wel hebben ze, toen ze het naar hun smaak wilden inrichten, op geen geld behoeven te kij ken. Maar ze zitten in een oud, vochtig huis, waar niet veel te maken is. Je kunt er de prach tigste vloerbedekking in leggen, het behang gaat tcch gauw ver kleuren en loslaten, de ouder wetse ramen kunnen niet vor- rien vergeleken met de fraaie erker in het nieuwe huis van Kees en Jannie en ga zo maar door. Twee en zestig is zo nu, maar het tobben heeft haar vroeg oud gemaakt. En langzaam maar zeker zijn de zenuwen haar de baas geworden. Slapte, lusteloosheid en algemene zwak te, gepaard gaande aan een overgevoeligheid, die haar voor anderen ongenietbaar maakt zijn bezig haar krachten te slo pen. De oude huisdokter heeft haar heel wat kalmerende ze nuwdrankjes gegeven, maar het heeft weinig uitgehaald. Het is zelfs veel erger geworden. Op zekere dag begonnen haar be nen dienst te weigeren. Een verlamming, die ze alle kracht ontnam, was daar de oorzaak van. Toen is de nieuwe, jonge dok ter gekomen. De oude was ver trokken en had zijn praktijk overgedaan aan een neef. Hém haat de weduwe Almekinders met een intense haat. Dat komt, omdat deze jonge dokter volgens haar zo brutaal is als de beul en stampvol zit met ge leerde fratsen waar je niets aan hebt. Toen hij haar vcar het eerst helemaal had onderzocht en alle verschijnselen van de ziek te had bestudeerd, zei hij„Nu moet u eens eerlijk opbiechten, mevrouw Almekinders! (Ja, mevrouw zei hij!) Is er mis schien iets waar u al jaren over tobt? Er is bij u geen enkele or ganische afwijking te vinden, die uw toestand kan verklaren en dat u simuleert geloof ik Dat zou zinneloos zijn. vertelt u eens wat meer van uzelf en. uw kinderen en zo". Met- ee:i snauw heeft ze de jonge dokter weggestuurd. Wat een fratsen. Omdat hij de oor zaak evenmin kon vinden, be gon hij praatjes te verkopen! Ze heeft voor duur geljd een pecialist uit Middelburg laten overkomen. Die heeft echter ge zegd, dat hij hier weinig kon uitrichten en de behandeling in overleg met de huisdokter sou regelen. En dus is de geha te, jonge dokter weer terugge komen. Dit keer heeft hij zich niet laten wegsnauwen, zoals de vorige maa.l Hij is er rustig op een stoel bij gaan zitten en heeft gezegd: ,Jk wil nu wel weggaan, me vrouw Almekinders, maar voor u een week verder bent, laat u me tóch weer halen vanwege de pijn! Want cüe komt óók nog, als er niets verandert. Als u nu eens redelijk met mij wil pra ten, kunnen we verder gaan. Anders kom ik de volgende week wel, want ik heb nog meer te doen". Ze heeft hem geen boe, of ba meer gezegd en hij is wegge gaan. Maar drie dagen later neeft ze hem inderdaad laten halen. De pijn moet dus wel erg zijn geweest, dat kun je denken. Maar nu heeft de dokter niets gevraagd. Hij heeft een pijn stillend middeltje meegebracht ert gezegd„Als u niet vertellen wilt wat er aan schort, wil ik het wel doenIk heb het een en ander nagevraagd en ik kan u wel dit zeggendoor uw tob ben hebt u uzelf ziek gemaakt. Er is soms een geestelijke oor zaak voor een lichamelijke kv/aal en dat is bij u wel heel sterk het geval. En daarom kan ook de knapste specialist uniet heioen. U kunt wèl uzelf hel pen, namelijk door op te hou den met uw dwaze en volstrekt zinneloze getob!" En hij is, een beetje kwaad, doorgegaan: „Wat u wil, is vol strekt zinneloos. U wilt ide le vensloop vsn een paar mensen veranderen en dat is niet voor ons mensen weggelegd! Dat uw zoon een ander tnsisje koos dan wenste, v/as erg voor u. Dat hij er mee trouwde nóg erger Maar toen het onherroepelijke was gebeurd, had u zich er bij nee moeten leggen. U bleef ech ter haten en tobben, terwijl er niets meer aan te veranderen was. Dat is dwaas (Wordt vervolgd.) Voedergranen Zomergerst, nauwelijks prijs houdend, naar kwaliteit 25,75- - 27,75; extra kwaliteit tot ƒ28,25. Haver, nauwelijks prijshou dend, naar kleur en droogte ƒ23,50ƒ25; extra blanke tot 25,50. Rogge, goed prijshoudend, doorsnee kwaliteit ƒ21,25; bak- rogge ƒ22,50. Peulvruchten: Groene erwten, vrijwel zonder handel, tot 31,50. Schokkers tot ca 56. Bruine bonen prima blank en droog ca 60. CLAIMHANDEL KONINKLIJKE GESLOTEN Het was gisteren de laatste dag van de handel in claims Kon. Olie, die tot dusver dit jaar aan de markt een speciale kleur heb ben gegeven. Van de eerste dag af was de belangstelling volop op de elaimhoek gericht, maar men kan niet zeggen dat de activiteit elke dag opmerkelijk groot is ge weest. Wel viel gisteren vast te stellen! dat een zeer belangrijk deel van de claims naar het bui tenland is verhuisd, in de eerste dagen naar Amerika, later voor al ook naar Parijs. Trouwens ook gisteren was Parijs de grote koper van claims en dit hield mede verband met de toestand in Tunis, die reeds tot gevolg heeft gehad dat de goudprijs in Frank rijk is opgelopen. Aandelen Ko ninklijke worden kennelijk als een veilige belegging in de huidi ge onzekere Franse politieke toe stand geacht. De handel verliep overigens uitermate rustig. Van daag worden de claims onherroe pelijk waardeloos, dus gisteren moest nog gespuid worden wat mogelijk was. De notering lag merendeels op ƒ4,56 en, die voor de aandelen Olie op 149,50 tot 149,70, een verhouding dié hoek- lieden hoopgevend achten voor de naaste toekomst. Internationa le fondsen waren voorts aange boden onder invloed van New- York, dat erg teleurstelde. Voor al Unilever inoest het ontgelden en zakte zelfs 7 punten in tot 340. Maar ook Philips en AKU ontkwamen niet aan een zwakke re houding. K.L.M. daarentegen lag vlak tegen de 110 aan. Men klaagde steen en been over gebrek aan orders. De om zetten zullen stellig niet groot zijn geweest. Scheepvaart ont moette zeer weinig belangstel ling en verkeert in afwachting van het jaarverslag KNSM. In donesische fondsen waren verla ten en onzeker. Men weet nu helemaal niet meer waar men aan toe is, want volgens de jong ste berichten zal er binnenkort in Djakarta -met de ontevreden groepen worden gepraat. Dit zou de kans op een tegenregering weer geringer maken. Staatsfondsen waren goed prijshoudend. Vrijdag is in de rentespaarbrieven een bedrag omgezet van niet minder dan 1.065.000. De notering werd gis teren vernomen op 100% a 100%. De 5% pet lening Pegem, uitge geven tegen 99 pet, werd geta xeerd op 101. Ook deze lening is zwaar overtekend. De markt sloot 7eer rustig met weinig op merkelijke veranderingen. Prolongatie 4% pet. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 149.80-151.30 (ƒ149.70) Unilever: 340 (339%) Philips: 249 (247%) beursindices 6/2 7/2 10/2 Int. concerns 254.03 256.57 252.84 Industrie 136.84 137.10 136.74 Scheepvaart 124.45 125.08 124.45 Banken 112.44 112.93 112.93 Ind. fondsen 66.42 68.08 68.64 Algemeen 179.82 181.38 179.57 HES. TWEE! K? Middelburg 23; Terneuzen Roosendaal 2—1 omhkrafrel eerste Kr -Kot i—L R< Teomburg Walcheren Noormannen Sohoondijke- diifce Volhardir KES. Iwelandia VJiesingen 4 land Sport Oost burg 2 EERS -Li I—C Ste TWEEDE riierviiet 2Gt de kampioen); chement 33. TWEEDE Yerseke 2Co K wadendamme- 4—3; Partijzen- DERDE Sohoondijke 2 DERDE h Goes 4Hulst kampioen); Part 3 36; Robur 2 Zaterdagc Aan vi TWEEDE HeekZaamsl KffiSS. TWEEDE I Alliance 2 12 1( Hulst 2 12 1< Roosend. 2 13 Vlissingen 3 15 Core Boys 2 10 Axel 2 11 Middelb. 3 10 Hout 2 10 RSC '2 12 Terneuzen 2 15 KMKtSTE KLASS. Nieuwdorp 16 li Arnemuiden 14 11 AZW 16 Colpl. Boys 13 Spui 15 Krabbend. 15 Wemeld. 17 Tere. Boys 14 Rtfiandia 13 Znamslag 13 TWEEDE KLASS Driewegen 12 Hoek 11 Tern. B. 2 10 8 9 11 AZW 2 Hoek 2 Zaam.slag 2 12 A55W 3 11 Sjmj 2 11 Driewegen 2 11 AKWK RABBI AZW had Htonelink, die va sure verstek mo 3n verband mt o-tgeluk bij Mün< Engelse club tod" zo zwaar hing de terreinv werd vóór de stilte in acht Beide ploegen goed aan en me tok had Krabben leiding kunnen voorzet van rei /an Bendegem maar de geboden de gasten niet Axelse voorhoede lopig ook niet 'De strijd doels af op 't mi minuten kopte voorzet van I0Even gastheren 0 tweede doelpunt, •llgers kon een ker gemakkelijk maai hij liet Fraeijenhove dors had te doen ton (2—0). Nadat Jansen zotten de stand bracht, werd tttgd. Na de rust goed in en kon Van Bendt schoon houden "wam deze ir twven zonder eve tc worden. Kral aft gen speel E la goed! vc s d lope de wa: sle Snel bindt Eric «»n stevig boompj achter de rovers niet lang vóór hf krijgt. Ze zijn afge fluisterend bijeen wate: al. Een u voor een samen

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2