Uit de Provincie Binnenlands nieuws De arbeidssituatie in Zeeland O-V er 'Zevl&ze^els AGENDA rV.l öriii'e r en In verband met de belangrijke stijging van het aantal werklo zen in Zeeland, dat nu het dub bele is van het aantal van het vorig jaar, hebben de directeur- generaal voor de arbeidsvoorzie ning, dr. ir. 1). R. Mansholt en liet hoofd van de hoofdafdeling aanvullende werkgelegenheid te Den Haag een bespreking gehou den over de werkloosheidssi tuatie in Zeeland en over de in verband hiermee te treffen maat regelen, met liet bestuur van de provinciale commissie voor de werkgelegenheid in Zeeland. Men kwam vrijdag bijeen op de provinciale griffie te Middel burg. Namens het bureau werd hier door de voorzitter, de heer C. Philipse, lid van Gedeputeer de Staten, meegedeeld, dat het percentage werklozen in het ge west Zeeland, per rayon sterk uiteenloopt. Toppercentages waren er op 1 januari j.l. in het rayon Oost burg (9V2 procent), rayon Hulst 18%) rayon Tholen (7) en rayon Goes (6 pet). Ook op Walcheren is de werkloosheid, mede ten ge volge van het aflopen der her verkavelingswerkzaamheden vrij sterk toegenomen. Nadat dr. ir. Mansholt een over zicht had gegeven van de alge mene situatie en van de gedrags lijn der regering, werden de mo gelijkheden in Zeeland onder het oog gezien. De in deze getroffen en nog te treffen maatregelen kunnen als volgt worden samengevat: Reeds heeft de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening van het coördinatiecollege voor openbare werken in 's-Gravenha- ge. machtiging gekregen zelf standig en zonder dat de subsi die-aanvragen het college zijn ge passeerd, zijn goedkeuring te hechten aan de uitvoering van -zogenaamde regiewerken. Dit zijn werken, waarvan de kosten min der dan ƒ175 per manweek be dragen. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft we gens de stijgende werkloosheid goed gevonden, dat de directie in deze provincie goedkeuring ver leent voor de uitvoering van wer ken beneden de 100.000 met de uitvoering waarvan binnen een maand een aanvang zal kunnen worden gemaakt tot een totaal bedrag van SOO.OOO. Voorts is rijksgoedkeuring ver leend in de particuliere sector voor werken boven de 100.000 lot een bedrag van 21 miljoen gulden. Hierin is een bedrag van 13 miljoen gulden voor de cokes- fabriek te Sluiskil begrepen, ter wijl verder nog goedkeuring is verleend voor de bouw van een lagere technische school te Goes, een veilingsgebouw te Kapelle en te St. Annaland en verder eni ge grotere panden in de sector handel en verkeer te Goes, Zie- rikzee, Vlissingen en Axel. Voor 1958 is de bouw toege staan van 500 woningwetwonin gen en 1800 premiewoningen in 'Zeeland. Op 1 januari j.l. waren 1800 premiewoningen in uitvoe ring. Bij de aanvang van 1958 waren 2100 woningen in uitvoe ring, welk aantal in 1957 1900 bedroeg. In 1958 waren er dus 200 meer in uitvoering. Dit aan tal moet nog worden verhoogd met 500 woningwet- en 1800 pre miewoningen. Het aantal aanvragen voor pre- miebouw is in het begin van dit jaar ook hoger dan aan het be gin van vorig jaar. Voor de bouw van het ziekenhuis te Hulst werd reeds in 1957 goedkeuring ver teend. De minister van Sociale Zaken heeft voorts goedgevonden, dat een aantal belangrijke herverka velingswerkzaamheden in de be trokken gebieden in handkracht ui worden uitgevoerd met in schakeling van werklozen, waar bij het kostenverschil door het ministerie van Sociale Zaken wordt gedragen. Tenslotte heeft minister Suur- hoff toestemming verleend de aarden banen van wegen en rij wielpaden in D.A.C.W.- (dienst aanvullende cultuurtechnische tewerk gesteld, te weten 987 werklozen in Zeeland en 130 man in kampen in de Peel in Noord- Brabant. ke tijd zal worden uitgevoerd. Op 1 februari j.l, waren 1117 man. afkomstig uit de provincie Zeeland, bij aanvullende werken werken) verband uit te voeren, ken, zoals verharding, in de kos ten waarvan geen subsidie zal worden verleend, binnen redelij- Naar aanleiding van deze me dedelingen, gedaan door de provinciale commissie voor de werkgelegenheid in Zeeland, verzoekt het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid ons, de volgende aanvulling zij- nertijds aan deze mededelingen toe te voegen. „In de afgelopen weken heeft de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening in een aan tal provincies oriënterende be sprekingen gevoerd met de pro vinciale commissies voor de werkgelegenheid. Deze bespre kingen, welke in verband staan met de jongste ontwikkeling op de arbeidsmarkt, zullen in de komende weken ook in andere provincies plaats hebben. In dit kader viel ook de bijeenkomst met de provinciale commissie voor de werkgelegenheid in Zeeland. Daarbij is gebleken, dat de reeds in Zeeland getrof fen voorzieningen geleid hebben tot een aanmerkelijke verho ging van de tewerkstelling op aanvullende werken in Zeeland. Deze maatregelen bestonden uit het in handkracht uitvoeren van herverkavelingswerken, waarvan de extra kosten door het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid worden gedragen. Voorts werd gewezen op de reeds in andere provin cies toegepaste mogelijkheden tot het leggen van aarden ba nen, van wegen en rijwielpaden, met subsidie van de Dienstaan- vullende Civieltechnische Wer ken (D.A.C.W.), mits hierbij van vervroegde uitvoering spra ke is en binnen enkele jaren een verharding wordt aange bracht, zonder subsidie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Gedurende de bespreking werd de indruk gekregen dat met de hierboven vermelde maatregelen en de verruiming van het goedkeu- ringsbeleid van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid een redelijke bestrij ding van de werkloosheid in Zeeland kan worden verkregen. Naar aanleiding van vragen heeft de directeur-generaal in de bespreking met de provincia le commissie voor de werkgele genheid te Middelburg medege deeld, dat in de laatst gehou den vergadering van het coördi natie college van openbare wer ken een regeling is getroffen waardoor de goedkeuringspro cedure voor de uitvoering van z.g. goedkope werken kan wor den versneld. In een aantal ge vallen waarin uitvoering van aanvullende werken van bete kenis is in verband met de ex cessieve stijging van de werk loosheid is het gelukt voor fi nancieringsmoeilijkheden van lagere publiekrechtelijke licha men een regeling te treffen". in Over de week eindigende co zaterdag 8 februari 1958 werden ie meeste spaarkaarten inge leverd door mevr. J. DE BLAEIJ- DIELEMAN, Mauritsfort 33, Hoek De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Vraagt Uw winkelier. MAANDAG 10 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De nachten van Cabiria. AXEL: Het Centrum, 8 uur: De nachten zzmOO SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De laatsten zullen de eersten zijn. DINSDAG 11 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Thcater, 8 uur: De nachten van Cabiria. SAS VAN GENT: Olympia- Tbeater, 8 uur: Levensroman van Frans Schubert. „JANUS" MELDT ZICH De 35-jarige Amsterdamse in breker N. J., in zijn wereld be kend als „Janus", die in de nacht van 30 op 31 januari in een win kel in Nijmegen ƒ12.000 uit een brandkast haalde en sindsdien voortvluchtig was, heeft zich za terdagmiddag ca 12 uur op het hoofdbureau van politie te Am sterdam gemeld. Zoals bekend kreeg Janus na de inbraak nog in dezelfde nacht een auto-ongeluk in 's-Hertogen- bosoh. Hijzelf wist te ontsnappen, maar zijn maat werd door de po litie bewusteloos in de auto aan getroffen. Hij was in het bezit van een aantal loonzakjes van de beroofde Nijmeegse firma. In de auto werd ook een handschoen van „Janus" aangetroffen waar in een topje van zijn duim zat. Door middel van dit liohaams- deeltje waarvan een afdruk al voorkwam in toet politie-arohief is hij geïdentificeerd. Vrijdag werd een opsporings bericht gepubliceerd. De politie vermoedt dat J., na zich een week te hebben schuil gehouden, geen uitweg meer zag toen hij zijn sig nalement in de dagbladen aan trof. VERDACHT VAN FRAUDE De secretaris-penningmeester van het waterschap Niervaert te Klundert W. A. B. uit Heiningen is door de recherche van de rijks politie in het district Breda gear resteerd op verdenking van frau de. Controle van de boeken van het waterschap heeft namelijk een tekort aangetoond van rond de 20.000. De gearresteerde was reeds vóór de oorlog bij het waterschap in dienst en sinds enige tijd ver gulde hij er de functie van secre taris-penningmeester. Voor zover imen thans heeft kunnen nagaan moet B. naar men vermoedt in 1956 met de verduistering zijn begonnen. Men had hiervan geen enkel vermoe den, tot in de afgelopen dagen een accountantsonderzoek werd ingesteld. Daarbij kwam het te kort aan het licht. De accountant stelde het bestuur van de ver moedelijke fraude in kennis en onmiddellijk werd een speciale bestuursvergadering belegd. Na afloop daarvan Heeft de voorzit ter zich in verbinding gesteld met de justitie, die B. heeft laten ar resteren. DE BRUG OVER HET HARINGVLIET De gemeenteraden op Schou- wen-Duiveland hebben unaniem besloten adhesie te betuigen aan een brief die is uitgegaan van de gemeentebesturen op Goeree- Overflakkee aan de Tweede Ka mer over de brug over het Ha ringvliet. De gezamenlijke ge meentebesturen van Schouwen- Duiveland wijzen de Tweede Ka mer op 'het grote 'belang van de ze brug voor het eiland en drin gen er op aan dat de totstandko ming van deze oeververbinding niet zal worden uitgesteld.. Minister Algera heeft medege deeld dat voorlopig niet aan deze brug (tussen Ooltgensplaat en de Hoekschewaard) kan worden be gonnen als gevolg van de beste dingsbeperking. Het besluit van de gemeentera den op Schouwen-Duiveland is ge nomen op een bijeenkomst van alle burgemeesters en secretaris sen en raadsleden van het eiland in het dorpshuis te Nieuwerkerk, waar de „Werkgroep Deltazaken Zeeland" uitvoerige voorlichting verstrekte over de Zeeuwse as pecten van het Deltaplan. Tijdens deze werkvergadering, die onder voorzitterschap stond van burge meester mr F. Th. Dijckmeester van Zierikzee werd medegedeeld dat de vereniging van burgemees ters en secretarissen op Schou wen-Duiveland en St Philipsland een commissie heeft ingesteld welke zich zal beraden over het standpunt van Schouwen-Duive land met betrekking tot het Del taplan. Daarbij zal zij trachten bepaalde wensen en suggesties te formuleren, teneinde de toekom stige ontwikkeling zoveel moge lijk te leiden in de door het eiland gewenste 'banen. Op deze werkvergadering bleek dat men op Schouwen-Duiveland spoedig met de uitvoering van het Deltaplan te maken krijgt, voornamelijk omdat weldra zal worden begonnen met de aanleg van de dam naar Overf lakkee, de z.g. Grevelingendam bij: Bruinis- se, die in 1964 gereed zal zijn. Dat zou betekenen dat een snelle ver binding roet Rotterdam tot stand is gekomen, indien althans de brug over het Haringvliet even eens gereed zou zijn. OUDE VROUW OVERVALLEN. Op de 75-jarige alleenwonende weduwe De Jong te Ridderkerk is zaterdagavond door twee onbe kenden een roofoverval gepleegd. De mannen drongen haar wo ning aan de Kivietssteeg binnen, grepen het weerloze oudje en bonden handen en benen. Met 'n doek werd haar de mond ge snoerd. Nadat zij haar op haar bed hadden geworpen, dreigden zij de vrouw met de dood, indien zij niet vertelde waar zij haar geld opgeborgen had. Hoewel daartoe de doek om haar mond moest worden losge maakt kon het slachtoffer in haar doodsangst nauwelijks ge luid uitbrengen, noch aanduiden, waar zij haar schamele bezit had geborgen. De rovers maakten, nadat eij het huis onderzocht hadden, een beurs met 30 gulden buit. Zij! zijn hierna per auto verdwenen. Hoewel licht gewond, slaagde de oude vrouw er in zich na een worsteling van een half uur van haar boeien te bevrijden en de buren te waarschuwen. De toen direkt gealarmeerde politie stel de een onderzoek in. Een medicus ontfermde zich over het slacht offer van deze overval. Vermoedelijke daders aange- gehouden. De politie te Ridderkerk heeft in de loop van zondag twee man nen aangehouden. Het zijn de 27- jarige W. van D. uit Dordrecht, die door de politie in een woning aldaar werd gearresteerd, en de eveneens 27-jarige P. A. uit Zwijndrecht, die in een café te Dordrecht werd aangehouden. Beide mannen, die bij de politie geen onbekenden zijn, ontkennen iets met deze roofoverval te ma ken te hebben. De politie beschikt echter, volgens haar mededeling, over voldoende bewijzen om de mannen in verzekerde bewaring te houden. In de woning van de weduwe De Jong werd namelijk een knoop gevonden, afkomstig van de regenjas van W. v. D.. Voorts werden van beide mannen vin gerafdrukken en afdrukken van hun schoenen aangetroffen. TERNEUZEN. Aanvaring in Westsluis. Gisteravond te zeven uur werd tijdens het opschutten in de Westsluis de binnenvloeddeuren en de Baileybrug door de met stukgoederen geladen Gooleboot „Fountains Abbey" aangevaren en zwaar besohadigd doordat de lijnboot GooleGent inplaats van achteruit met dezelfde kracht vooruit voer. De schok was zó hevig dat de westelijke binnenvloeddeur tot 5 meter onder water werd vernield, terwijl de oostelijke vloeddeur licht beschadigd werd. De Baileybrug kreeg zulk een duw dat zij uit haar geleiderails werd gelicht en op vele plaatsen is gebroken. Hedenmorgen wordt met het lichten van brug en sluisdeuren begonnen. De kustvaarders zullen tijdelijk geschut worden door de Midden- sluis. De zeescheepvaart zal gedu rende de herstelwerkzaamheden grote stagnatie ondervinden, daar thans tijdelijk alleen geschut zal kunnen worden met ebdeuren. Katholieke zeeverkenners geïnstalleerd. In het parochiehuis werd za terdagnamiddag schipper C. Pie- ters en stuurman J. v. d. Snep pen door distriktskommissaris, de heer G. Mechelinck uit West- dorpe, geïnstalleerd als schipper resp. stuurman van de eerste Ka tholieke zeeverkennersgroep in Zeeuws-Vlaanderen en van de Terneuzense „Sint Hubertus"- groep. Hierbij waren aanwezig, de aal moezenier van de vrouwelijke verkenners, distriktsaalmoeze- nier kapelaan Vaarten uit Sas van Gent, pastoor Van Campen, leden van de technische commis sie en als gasten schipper L. de Jong van de N. P. V. „Kapitein Vanderdecken"-groep met enkele zijner zeeverkenners en akela Gerreman van de „Doorman"- groep der N. P. V. Hopman Dirkx, die het eerst 't woord voerde, heette allen, spe ciaal de gasten van de N. P. V. van harte welkom. Voor de in carré opgestelde verkenners werd de installatie van C. Pieters en J. v. d. Sneppen verricht. Zij beiden legden de be loften af. De heer Mechelinck deelde aan akela Dirkx mee, dat het hoofd kwartier haar het Woodbadge- brevet 'heeft toegekend, een hoog en weinig toegekend bewijs van bekwaam leiderschap. Als het seizoen is aangebroken zullen voor de zeeverkenners 2 boten klaar zijn. Pastoor Van Campen was ver heugd over de activiteit der Ka tholieke jeugd en in verband daarmede met de vooruitgang van de Katholieke verkenners organisatie. Wanneer er nieuwe parochia nen in Terneuzen kom,en, aldus spreker, stuur ik hun een kaart met de toren van onze St. Willi- brordusparochie. Deze toren moe ten zij altijd in de gaten' blijven houden, maar ook jullie als je op de baren van de Schelde dobbert. Schrijf daarom, op de boeg van julie boot „Gode bevolen". Namens de „Kapitein Vander- decken" en „Doorman"-groep sprak schipper L. de Jong. Hij zei o.m.: „Wij hebben nu een ri vaal gekregen, maar één in de goede zin van 'het woord". Hij overhandigde schipper Pieters 'n fraai en nuttig aandenken en wenste hen „Goede wacht en be houden vaart". Daarna werd de koffie geser veerd want vóór de verkenners was de pret nog niet voorbij. Zij hadden een geheimzinnige op dracht te vervullen die eerst des avonds werii bekend gemaakt. Ergens in Oost Zeeuws-Vlaande ren werden zij vanuit auto's ge- dropped en moesten (liefst zon der hulpmiddelen) de weg naar huis vinden. Om elf uur was het uur waarop zij zich weer in het parochiehuis moesten melden. Vergadering bridgeclub „Luetor" De bridgeclub .Luctor' hield in hotel „Des Pays-Bas" een druk bezochte vergadering. Na het welkomstwoord door de voorzit ter, de heer P. v. d. Goes, die zich over de grote opkomst en de bloei van de club, welke thans 75 leden telt, zijn voldoening uit sprak, werden de notulen door de secretaresse, mevr. R. Voorhans, voorgelezen. Uit een kort verslag van de penningmeesteresse, mej. C. de Vries, bleek dat ook finan cieel de club er goed voorstaat. Doordat de club de laatste tijd in ledental enorm is vooruitge gaan, achtte het bestuur het no dig dat dit met twee leden werd uitgebreid. De vergadering koos de heren A. Verschelling en R. IJsebaert. Volgens de eindstand van de afgelopen competitie ontvingen de vier winnende paren (er zijn n.l. vier groepen) de overwin ningsoorkonde. De heren P. v. d. GoesMeulenberg, die overwin naars waren in de A-groep, ont vingen voor de tweede achtereen volgende maal de Boerman-tro fee. Op 28 februari begint de nieu we competitie. De indeling hier van werd tijdens de vergadering aan de leden bekend gemaakt. De voorzitter deelde verder mede dat, gezien het succes van de vorige jaren, ook nu weer met Pasen een tornooi zal worden ge organiseerd. Hieraan zal o.a. worden deelgenomen door het in .et eerste viertal van Nederland spelende paar de heren Filarski en Verboog te Amsterdam. Nadat bij de rondvraag nog enkele kwesties van interne aard waren besproken sloot de voor zitter deze vlotte bijeenkomst. Toneelvoorstelling in het Parochiehuis Gisteravond gaf de staf van de verkenners uit Philippine „André de Thaye-groep" voor de lef en var. cV: instuif en verdere belang- st en een toneelvoorstelling. e .espelenden hebben de si- .uauc-s in het stuk goed weten rit te buiten, zodat zij op een ge daagde voorstelling kunnen te rugzien. Het décor was eenvoudig maar smaakvol en de meubels die de firma IJsebaertTemmerman ter beschikking stelde, deden het uitstekend. De vrij talrijke aanwezigen hadden met deze opvoering een prettige avond, waarvoor zij met een hartelijk applaus dankten. AXEL Autobotsing in de Wilhelmina- straat Omstreeks het middaguur had gisteren op de hoek van de Prins MauritsstraatWilhelminastraat een botsing plaats tussen twee personenauto's. Deze aanrijding welke een grote materiële scha de opleverde is overigens zeer goed afgelopen. De bestuurder C. kwam met zijn Vauxhall uit de Pr. Maurits straat op de kruising van de Wil helminastraat. Op dat moment naderde via de Bylocquestraat de heer S. uit IJzendijke met zijn Cldsmobile hetzelfde kruispunt. De Oldsmobile werd het trottoir opgeslingerd met grote schade en de Vauxhall kwam eveneens in de Wilhelminastraat met be hoorlijk wat averij tot stilstand. Op het moment van de aanrij ding kwam het ongeveer 12-jarig zoontje van de familie BI. met zijn fiets in westelijke richting Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 47) Nadruk verboden. „Kijk Kees, mijn ouders zijn maar eenvoudige keuterboertjes in Zuid-Beveland. Een paar ha boomgaard en wat bouwland, dat is alles. Maar ik zou mijn ouders geen driehonderd gulden afhan dig durven maken op de manier zoals jij het tienvoudige vroeg." „Het kon w.el eens zijn," zei Kees na ren dgenbi 1; van stilte „dat driehonderd gulden voor hen nog meer betekende aan tienduizend voor moede. Je ver geet,, dal al het gedeblokkeerde geld op de bank stond. ö:t er niets voor was gekócht in verge lijking met wat. wij vóór de oor log hadden. Lie drieduizend gul den betekenden voor ie ar maar een kleinigheid, misschien tien procent van haar bar.kre':ening!" „Dat \vi$t ik niet!", zei Henk verbluft. „Toen ik Cor leerde ken nen, dacht ik een meisje van mijn stand voor mij te hebben." Kees haalde de schouders op. „Tja, wat wil je? Thuis liepen wij elkaar in de weg en ze wilde wat méér van de wereld zien. Overi gens dien je te bedenken, dat je met wat geld óók niet veel doet als je er niet bij gaat werken. Zó denk ik er tenminste over." Henk knikte. „Ik ben blij, dat ik nu tenminste iets meer weet. Eigenlijk durf ik nu wel op je bruiloft te komen. Moeder is daar natuurlijk fel op tegen en klaagt, dat jij haar in de steek gelaten en uitgeplunderd hebt." „Dat zal wel, maar je weet nu beter. Hoe gaat het anders thuis?" „Nou je weet, dat moeder je i ver- knechtjes weer wilde aan nemen? Faas had echter al werk bij een ander gevonden cn blee,: waar hij was en I iet was bepa .ld de snuggerste niet, dat weet je. Hij kon met de jeep en de trac tor niets beginnen en na een maand heeft moeder ook hem weg moeten sturc-n." „En de machines?" voeg Kees gespannen. Henk haalde de schouders op. „Alles is schoonge maakt en in 't vet gezet. Dat is siles. Ik heb moeder aangeraden een grote uitverkoop te houden, maar daar wil ze niets van weten. Iic dacht, dat ze het geld wel kon gebruiken, maar nu snap ik het. Ze denkt misschien, dat jij toch nog wel eens thuis komt." „Ik kom thuis, zodra het kan Henk!" antwoordde Kees. „Maar door de Wilhelminastraat gere den en werd door de Oldsmobile gegrepen. De jongensfiets werd deerlijk gehavend, maar de knaap kwam er, hoewel hij on der de auto terecht was geko men, met slechts enkele schram men vanaf. Jaarvergadering L.J.G. en Z.P.M. In de jeugdherberg „Bleije Haghe" kwam de lanaoouwjeugd oijeen voor haar jaarvergaae- ring. De voorzitter, de heer Jac. Murre, sprak, na de leden en in het bijzonder de heren W. Kostei en Iz. de Feijter. resp. voorzitter en secretaris der atd. Axel der Z.L.M., te hebben verwelkomd, een enthousiast welkomstwoord. De jaarverslagen van de secre taris en penningmeester der L.J.G. werden uitgebracht door de heren J. de Piuter en Petrus Dieleman. Voor de afdeling Axel der Z.P.M werd dit gedaan door mej. Cathrien de Putter. Al deze verslagen getuigden, met een gepast optimisme, van het werk der plattelandsjeugd. Bijzondere vermelding kregen de reizen naar Markelo en 's-Kerto- genbosch. Ook de in de afgelopen zomer op de weide van de heer De Putter gehouden openlucht avond bleek een succes te zijn ge weest. In de bestuursvacature van de L.J.G. werd de heer A. de Putter gekozen. De voorzitter, die het voornemen had als zodanig te be danken, zwichtte voor de drang op hem uitgeoefend, zodat hij in functie bleef. De heer W. Koster, voorzitter van de afd. Axel der Z.L.M.. sprak aan het eind der vergade ring de jongeren namens de Z.L.M. toe. Hij zeide dat de Z.L.M. het jongerenwerk met grote belangstelling volgt. Het is goed, dat de jeugd onder elkaar is bij zang en spel, maar het is ook goed ook voor de ouderen dat de jeugd de vraagstukken van de dag op haar wijze bena dert. Hij vroeg de jeugd vooral niet te vergeten dat zij morgen de leiders op de bedrijven en in de maatschappij zullen zijn en zich reeds nu hierop moeten voorbereiden. Er heerste de gehele avond een prettige vlotte stemming, die het slot van de jaarvergadering te vroeg deed komen. BRESKENS Uitvoering toneelvereniging Vrijdag- en zaterdagavond werd door de Visserijcommissie voor de vreemde visers een uit voering gegeven in het Eioseoop- gebouw. De toneelvereniging „Thalia" bracht voor het voet licht iiet toneelstuk van Jan den Hartog „Schipper naast God". Hoewel de dames en heren een goede vertolking van de rollen gaven, ging hiervan veel verlo- grime der tonelisten. Tijdens de pauze werd een goed geslaagde verloting gehou den, die 508,30 opbracht ten be hoeve van de Noord- en Zuid hollands Reddingsmaatschappij. SLUISKIL Een oorlogsouveniertje Sinds de bezettingsjaren lag er in het kanaal Terneuzen Gent nabij het Sluiskilse eiland een beurtvaartschip hetwelk door de overweldigers tot zinken was gebracht. Thans heeft het vaartuig „Frap.per" met behulp van een giek het motorschip bo ven water gehaald. Na eerst een noodverband te hebben aange legd in de vorm van draadom wikkeling kwam het motorschip, waarvan slechts zeer weinigen vermoedden dat het daar gezon ken was, te voorschijn. Voor de scheepvaart een flinke oprui ming, voor de sloper een niet minder prettige opdracht. Meicomité In een speciaal bijeengeroepen je weet, hoeveel er voor nodig is om iemend te doen inzien, dat hij ongelijk heeft gehad èn wat er dan nog voor nodig is om hem of haar dat te doen erkennen!" De waarheid van deze laatste woorden zou Kees Almekinders nog aan de lijve ondervinden. De bruiloft, die de week daar op bracht, werd ingetogen, maar toch feestelijk gevierd. Wat bi zonder verheugend was, was het feit, dat behalve Cor en Henk, ook veel ooms en tantes aanwe zig waren. Blijkbaar vonden ze het toch wel al te erg, om weer, evenals bij Kees' verloving, thuis te blijven. Maar er waren er ook bij, die wat meer dan de ande ren kennis hadden genomen van de feiten en ze dus anders waren gaan beoordelen. Dat bemerkten Jannie en Kees wel aan de woor den, waarmee hun gelukwensen vergezeld gingen. Het gaf hun een gevoel van voldaanheid en maakte het leed om de afwezig heid van twee broers en een moe der, iets minder. Die drie 1 ruisjes betekenen drie jaren. In drie jaren kan in een mensenleven ontzaglijk veel ver anderen ten goede of ten kwa de. In dezelfde tijd kan-alles ech ter ook zó zijn gewone gangetje zijn gegaan, dat cjr vrijwel niets is veranderd. Beide verschijnselen hebben zich intussen in het leven der fa milie Almekinders voorgedaan. Voor Jannie en Kees is er wei nig veranderd. De zaken van Kees zijn regelmatig goed gegaan, stille en drukke tijden hebben el- vergadering van het Mei-comité werd in intieme kring afscheid genomen van voorzitter Dour leijn, die door verandering van dienstbetrekking Sluiskil gaat verlaten. De heer Dourleijn die per 1 maart naar 's Hertogen bosch zal verhuizen, werd dank gebracht voor het vele werk dooi hem verricht. In deze bijeenkomst werd de heer M. Hendriks tot opvolger benoemd. Voorts werd de a.s. Mei-viering onder de loupe genomen en plan nen besproken voor een op dit mei-festijn op te voeren toneel spel. Jaarvergadering Jv-A.B. met feestelijk slot Het was voorzitter C. Com piet van de plaatselijke K.A.B. afde ling die in zijn openingswoord een tot in alle boeken goed bezet verenigingsgebouw met leden en echtgenoten kon begroeten voor de jaarvergadering. Zoals gebruikelijk gaf de voor zitter een jaaroverzicht, waarbij hij er op wees, dat de toestand in ons land in tegenstelling met '56 wel verslechterd is. De zware druk welke van de bestedingsbe perking is uitgegaan, heeft zijn stempel op het arbeidersgezin ge drukt. Door de vakcentralen is echter krachtig geprotesteerd zo dat uiteindelijk de gezinnen met de niet verdienende kinderen tóch nog werden betrokken in de kinderbijslagverhoging, hetgeen in de huidige omstandigheden 'n kleine tegemoetkoming genoemd kan worden. Vervolgens weid door de voorzitter een ander fa cet hiervan gesproken, n.l. het groeiend aantal werklozen. Lan delijk is men de 100.000 reeds ge passeerd en voor wat Zeeuws- Vlaanderen betreft steeg het ge tal van 800 op 1200 werkzoeken den. Het uitvallen van de vlas- en textielindustrie kunnen wel als voornaamste oorzaak worden genoemd. Lichtpunten noemde spreker de maatregelen die de regering neemt om meer werk- objecten op gang te brengen. Al zijn de moeilijkheden nog niet op gelost. men zal er goed aan doen om met goede moed de blik voor uit te wenden en te vertrouwen op het hoofdbestuur, dat met in zet van alle krachten zal trachten aller belangen te behartigen. Hierna nam de voorzitter het meer plaatselijke verenigings- nieuws onder de loupe en hij ver heugde zich over de gezonde groei die de afdeling en onderaf delingen te zien geven. De inmiddels reeds naar Til burg overgeplaatste oud-gardiaan van het Capucijnen werd dank gebracht voor het vele werk als geestelijk adviseur verzet. Be groet werd de nieuwe adyiseur pater vicaris en de voorzitter hoopte, dat ook deze zich snel in de afdeling zal kunnen thuis voe len. Hierna konden de secretaris en penningmeester zeer gunstige jaarverslagen uitbrengen, zowel financieel als wat het ledental betreft. Het aantal donateurs van Herwonnen Levenskracht steeg van 153 tot 215, terwijl ter vergadering 7 donateurs zich aanmelden. Ook de Credo pugno club, onlangs heropgericht, deel de in de vooruitgang De centra- de volksbank zag het aantal spaarders van 210 op 234 ge bracht. Het fonds tot steun aan priesteropleidingen uit het arbei dersmilieu het „Kanunnik Van Schaikfonds" telt thans niet min der dan 110 donateurs, de No- bart Stichting voor rustbèhoe- vende ouders en hulpbehoevende kinderen kon weer een respecta bel bedrag worden overgelegd. Tijdens de pauze werd aange kondigd dat men een verloting zou houden, waarvan de baten waren bestemd ter tegemoetko ming in de kosten voor een reis naar Lourdes. De jaarlijkse be stuursverkiezing bracht geen schokkende veranderingen. Pater Vicaris hield een boeien de causerie met als onderwerp: de taak van de kerk. Na afloop der vergadering volgde nog een geanimeerd bal. kaar afgewisseld, maar het perso neel is uitgebreid en hun per soonlijk geluk is diep en innig ge bleven. Er is slechts één wens on vervuld gebleven: totnogtoe is de ooievaar in de nieuwe woning nog niet verschenen. Wat niet is, kan echter nog komen. Karei Pauwels is een jaar ge leden vrij gekomen. Hij heeft eerst een tijdje thuis gewerkt en heeft daarna zijn oude beroep van handel weer opgevat. Maar noch hij, noch zijn broers be moeien zich meer met de onge oorloofde handel en smokkel. Het kwaad, dat bijna hun gehele fa milie te gronde deed gaan, lokt hen niet meer. Karei en Piet heb ben sinds enige tijd verkering, ze hopen dit jaar nog een woning in Aardenburg toegewezen te krij gen. Dan zullen zij spoedig ver geten zijn wat eenmaal is ge schied. Tenminste.Helemaal vergeten zullen ze het wel nooit, maar dat behoeft cok niet. Fie en Marie Pauwels zijn nu al twee jaar getrouwd. De eerste met een jonge boer uit de buurt van Biervliet, de tweede meteen kantoorheer uit Oostburg. Ook Cor en Henk zijn al twee jaar ge trouwd. Ze wonen bij moeder in en Jo schijnt de laatste tijd be trekkingen te onderhouden met de nieuwe gemeentesecretaris, die zo vaak bij de burgemeester aan huis komt. De ondernemende jongeman droomt er van, eenmaal óók burgemeester te worden in een niet al te afgelegen Zeeuws dorpje.Dat zit dus wel goed. (Wordt vervolgd.) ©WTVEUCHTE FEEEGDE Uit de open bj.jjondere geva: gemannen te Werkseveld) g« veld, is de geva Rotterdam ontv De jongeman Boe. die niet ve ting woont, w Toen de vrouw wilde halen liep en sloeg haar m die op tafel stoi Mevrouw Bos 1 de hoofdwonde by bewustzijn, haar opnieuw sloeg toen tegf bleef bewuste! jongeman is gaan doorzoeke de een leren ja van 10,- M' vlucht, toen me kwam en om h Onmiddellijk politie en het neel de achten bjj gebruik wei een speurhond, vluchteling noE Kustvaartuig De Nederlanc „Beekbergen" v landse scheepva: uit Rotterdam, gebouwd in 1953 gen om tien m op weg van A Rotterdam bij een paalhoofd VF.IJSTELI «ELITAIRE Dl «EKHAUNGSf LANDBOUVVt Tal van perse «jede door onze 1 ALGEHELE VRI militaire dienstpl Dit betreft alle Telen van hen zelf geprobeerd, gewezen. Dit betekent dl afwijzing, de zaa verloren behoeft schouwd. Met tal van v< wij staven, d vrijstellingen he geweest van een der betrokken alsmede de wijze zaak voor cliëntei gezet en mondt betzij op het Min afwijzing, voorde In januari 19i dagbladen over vagende: „Het bemiddelii turs in Bennekt dankbetuigingen by zijn brieven v al een afwijzende ile Minister had< De bemiddeling v; ters was dus wel vloed, zijn hulp w üageroepen. De 00 brek aan deskuni ajs. militair, die weet te verdediger lastingzaken nee iemand, omdat de weinig of niets w lastingwetgeving." bladen. Door onze bemid militair echter gel rechtsgeleerde oi jarenlange ervari; treffender argume: Het is vanzelfsj na afwijzing ook 'teling verdedigen 'eges, enz. Veie verzoeken, gedaan, doch wa kans van slagen ten, zijn door or siistheid afgewez hebben wij het wonnen. Marykelaan 17 Telef. 08 Vraag lijst van daagden door onzi vrijblijvend •ns. Tientallen dank •azage. Wij houden zittin: WORGEN 12 FEB] sen 11 en 14 uuj Korenbeurs", Gr. U kunt daar 1 spreken, geheel T-S. Wij bijkantoren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2