ea rkoinen I De toestand in Tunesië I Varensgezel pleegt roofmoord op stiefvader Volksbijeenkomst te Padang r Dr. W. Drees antwoordt Russische premier ►pedie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Fransen vielen dorp aan d. Sande Eis tot aftreden van regering Djuanda salms sobèrt" Een zeer nauwgezette ng van alle kinderen en nsen, die aan reuma lij- arom dringend gewenst. ?n intensieve reuma be is het mogelijk het aan- 'domskwalen belangrijk deren. Hier ligt nog een t arbeidsveld, dat goed lient te worden. GEZOND LEVEN ïrsoonlijJie hygiëne kan er voorts zelf toe bij- •t optreden van hart- en: ■n op de oude dag te n. en van een geregeld le- ;nt in dit verband alle tg. Overmatige licha- geestelijike inspanning worden vermeden, mijde ook een misbruik en alcohol. Men behoe- >r een al te bezet leven, ik ook voor herhaalde ïoties. e zorge men ervoor, geregeld voldoende krijgt. Niet voor niets ;laap wel de „behoeder gezondheid" genoemd. I. W. SCALONGNE. verboden). mber komt de plant waar zij een plaatsje ;n lichte, koele, vorst- er, waar zij matig ;t, maar waar de bla- steeds goed besproeid orden. Pas als de (vellen, mag de plant de warmere huiska- cht worden. Dit is vroege soorten eind begin december. Zet ant te vroeg in een ner dan worden de ruin en gaan ze niet e plant dus in de imer is gekomen, ge- 1 meer water en blij- leien totdat de kleur a doorbreekt. Ziekte en insecten komt in de herfst maar als de blad- oot is, duidt dit op icht, dus weer veel we kleine insectjes kant der bladeren, it behandeld worden Jlossing van 1 gram otine op een liter leuren we bladeren n en gezwollen zijn, deze worden afge- srden verbrand. Zit tp (dat zijn dan de de zwam) dan heel uitplukken, nadat blad met fijne zwa- eeft bespoten, djze behandeld, kan verzekerd zijn, dat plezier van deze ant zal hebben. Jadruk verboden.) duim verried e dader heeft de inbreker rd die op 31 janu- '.gen uit een brand- heeft meegenomen. 'n 34-jarige Amster- J. heeft zich verra- n stukje duim, dat ■kte nadat hij in wsch een ongeluk ■ruk van dit stukje n.l. al voor in het de politie. Intussen nog niet kunnen 4 tiding van deze in de hoofdcommissa- ie te Nijmegen me- nog voortvluchtige was als vrouw ver- ij het ongeval het 'an zi)n linkerduim dels dit lichaams- geidentificeerd als nissen, geboren te 23 november 1923, nd met andere in- enige maanden t. gedeelte van het reldsbedrag was in O unieke foto's iden recepten iheimen, voe- lanieren, alle enz. enz. enz- lecht* ƒ39,60. X Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 55-57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073/u) 2510 N£ 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 12e Jaargang Nr 4291 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsaavar- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 o«r Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Volgens officiële Tunesi sche kringen hebben Franse vliegtuigen het Tunesische grensdorp Sakiet-Sidi-Joes sef gebombardeerd. Er zou den 75 mensen om het leven gekomen zijn. Bij dit dorp, dat aan de grens tussen Tunesië en Al- gerië ligt, zijn op 11 januari 15 Franse militairen door opstandelingen gedood en 5 gevangen genomen. De aanval is zaterdag met een 20-tal vliegtuigen uitge voerd en heeft vijf kwartier geduurd. Twee-derde deel van het dorp is verwoest. Behalve met bommen is het met machinegeweervuur bestookt, aldus wordt van ambtelijke Tunesische zijde verklaard. Van officiële Tunesische zijde is meegedeeld dat een school, die 1 kilometer buiten het dorp lag, was getroffen en dat het meren deel van de schoolkinderen was gedood. Van gewoonlijk welingelichte zijde in Parijs wordt de volgende lezing van het geval gegeven: „Een Frans verkenningsvlieg tuig is zaterdagochtend vroeg be schoten vanaf Tunesisoh grond-, gebied. Het toestel werd bescha digd, doch slaagde er in op Tune sische bodem te landen. ofiteert direkt X t A «♦«♦♦•mm Zuivering van Oostduitse partijbestuur De Oostduitse communisti sche partij heeft een aantal be stuursleden ontslagen, omdat zij democratisering van de par tij wensten en kritiek leverden op partijsecretaris Walter Ul- bricht, zo meldt het partijblad „Neues Deutschland". Karl Schirdewan, lid van het politieke buerau en secretaris van het centrale comité, is we gens pogingen tot fractievor ming uit het centrale comité gestoten, samen met Ernst Friedrich Wolliweber, de vroe gere minister van Staatsveilig heid. De voornaamste theoreticus van de partij, Fred Oelssner, deelde hun lot, omdat hij hun groep geholpen had. Oelssner heeft herhaaldelijk de discipli ne van het politieke bureau ge schonden en geweigerd zich bij de collectiviteit van het bureau aan te sluiten, aldus „Neues Deutschland". Het centrale comité heeft de zuiveringsbesluiten eenstemmig genomen, zo voegt het blad hieraan toe. Oelssner was lid van het poli tieke bureau. Als zodanig is hij ontslagen. Hij is, evenals Schirdewan, „ernstig berispt". Het centrale comité is van 3 tot 6 februari bijeengeweest. Het blad „Neues Deutschland" maakte bekend, dat het comité zich bezig had gehouden met activiteit van een opportunisti sche groep binnen de partij, die de partijpolitiek wilde wijzigen. Reorganisatie bij Amerik. Ministerie van Defensie. De Amerikaanse minister van Defensie, Mcelroy, heeft te Wa shington tegenover verslagge vers verklaard dat hij van 21 to 24 februari te Porto Rico een conferentie met legerleiders zal houden om zich te beraden over de organisatie in de leiding van het ministerie van Defensie. Gelijk bekend is reeds geruime tijd sprake van uitbreiding der bevoegdheden van de minister. Mcelroy verklaarde voorts dat Roy Johnson, de nieuw benoem de leider van A.R.P.A., van april a.s. af de status van ad junct-minister van Defensie zal hebben. De minister merkte op dat binnen twee of drie jaar een bemande kunstmaan zal wor den opgelaten. Hij verklaarde dat Wilsons richtlijn volgens welke het leger zich niet mag "daten met de vervaardiging van raketten voor grotere af stand dan 320 km, is vervallen. Hij verklaarde dat de Redstone- raket van het leger, die op een vaste brandstof 280 km ver komt, het nieuwe tactische wa pen „Pershing" was. De minister onthulde tenslot te dat de eerste operationele eenheid voor intercontinentale raketten (Atlas) eind 1959 een feit zal zijn. Franse militaire kringen te Al giers verklaarden, dat al op 29 januari een Frans vliegtuig door Tunesisoh luchtdoelgeschut tot dalen was gedwongen. Vrijdag jl. was er bij Sakiet-Sidi-Joessef weer op een Frans toestel gescho ten. De commandant van dg Franse grenspost had de bevel hebber van de Tunesische post daarop gewaarschuwd, dat de Fransen met zwaar materieel terug zouden slaan, als zich nog eens een dergelijk incident voor deed. Bij de aanval van zaterdag heb ben de Fransen, naar hun zeg gen, een kamp van de Algerijnse opstandelingen bij" Sakiet-Sidi- Joessef voor de helft verwoest. Voorts werden twee Tunesische gesohutsstellingen vernield en 'n derde beschadigd. De Franse minister van Defen sie, Jacques Ohaban-Delmas, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de Franse luchtmacht slechts ge bruik maakt van een „recht om zich gewettigd te verdedigen tegen luchtdoeltroepen, die op treden van Tunesisch grondge bied". President Bourguiba 'heeft zijn weekeinde te Monastir afgebro ken en het kabinet te Tunis in buitengewone vergadering bijeen geroepen. De Tunesische regering heeft zaterdagavond bekendgemaakt, dat zij haar ambassadeur in Parijs heeft moeten terugroepen en de terugtrekking van alle Franse troepen uit Tunesië, met inbegrip van de ontruiming van de vlootbasis te Bizerta, heeft geëist. Troepenbewegingen van de Franse strijdkrachten in Tunesië zijn zonder speciale vergunning van Tunesische zijde verboden. Om betogingen te voorkomen hebben soldaten zondag in de straten van Tunis gepatrouil leerd. De bladen Tunesië heb ben zondag grote foto's gepubli ceerd van de ruines van het ge bombardeerde dorp. Zondag waren alle telefoonver bindingen met de Franse militai re bases in Tunesië afgesneden. Voor het getroffen dorp geldt 'n uitgaansverbod van zonsonder gang tot zonsopgang om plunde ring te voorkomen. De Tunesische ambassadeur in de Verenigde Staten, Mongi Slim, heeft zondag een onderhoud over het incident gehad met Dag Ham- marskjoeld, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Het is mogelijk dat Tunesië zal verzoeken om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Voorstel van Ho Tsji Minh. President Ho Tsji Minh van Noord-Viëtnam heeft in New Delhi gezegd, dat Noord- en Zuid-Viëtnam moeten onder handelen over vrije verkiezin gen onder toezicht van een in- ternationale commissie, be staande uit vertegenwoordigers van India, Polen en Canada. Ho Tsji Minh. die een bezoek brengt aan India, zei voorstan der te zijn van een enkel parle ment, dat een cenrale coalitie regering zou moeten kiezen. Reeds zondagmiddag is dooi de samenwerkende recherche van Den Haag en Rotterdam de 22-jarige pleegzoon P. G. A. B. van de zaterdagavond vermoord en beroofd gevonden Haagse boekhandelaar B. W. Wygerink gearresteerd en tot bekentenis van deze misdaad gebracht. De pleegzoon, een varensgezel, heeft zaterdagavond twist met zijn pleegvader gekregen over de afbetaling van een schuldbeken tenis, gebaseerd op een door de jongeman in augustus 1957 ge pleegde diefstal van 1600, ten nadele van de boekhandel. De strijd liep over opschorting van de betaling van de laatste ƒ250. De boekhandelaar ging hiermee niet akkoord. Een handgemeen ontstond in het kantoor van de zaak. De 65-jaar oude man kreeg zware klappen op hoofd en ge zicht, kwam te vallen en is na dien ofwel door zijn eigen strop das ofwel met een onder het lijk met bloed doordrenkte dames kous gewurgd. De 61-jarige moeder J. M. W.- B., die nog maar een jaar met de boekhandelaar getrouwd was, heeft na ontdekking van de mis daad haar zoon pogen te bescher men. Eerst heeft de jongeman zijn bebloede kleren met een pak van zijn pleegvader verwisseld. Daar na heeft hij alle beschikbare kas gelden ingepalmd, waarna zijn moeder hem naar de tram heeft gebracht. In een koffertje droeg P. G. A. B. zijn bebloede kleding l mee. I De moeder heeft daarna het lijk „ontdekt" en de politie ge alarmeerd. De 61-jarige moeder vertelde de politie, dat zij haar zoon op de trein naar Rotterdam had gezet, omdat deze weer uit moest va ren. De politie zocht met speurhon den huis, kantoor, winkel en tuin af, doch ontdekte geen spoor. Een in Rotterdam inge steld onderzoek bracht in de loop van de nacht aan het licht, dat P. G. A. B. daar een kosthuis had en ook wel bij zijn zuster kwam. De Rotterdamse politie bleef posten en vond hem zondag omstreeks het middaguur. Na I enige uren in Den Haag te zijn verhoord, waarbij de verhalen van moeder en zoon steeds min der klopten, bekende P. G. A. B. eindelijk de toedracht van zaken. Nadat zijn moeder hem op de tram had gezet is hij zich eerst in enkele Haagse café's gaan be drinken, nam daarna een taxi naar Rotterdam, trok een schoon overhemd in zijn kosthuis aan, wierp het verdachte koffertje over de Maasibrug in het water om zich daarna op Katendrecht met Wijntje en Trijntje van de na de moord gestolen ongeveer 1.000 te ontdoen. Na zijn bekentenis is ook de vrouw van de vermoorde boek handelaar weer door de politie aangehouden. Kennissen wisten nog te vertellen dat het ongeveer een jaar oude huwelijk niet be paald harmonieus was. Moeder en zo worden voorlopig op het politiebureau gevangen gehou den. De militaire commandant in Noord-Sumatra, overste Simbolon heeft zondag in de aangekondigde volksbijeen komst te Padang, 'n beroep gedaan op president Soekar- no en op premier Djuanda, de regering van Indonesië in handen te leggen van de voormalige vice-president dr. Moh. Hatta en van de sultan van Jogjakarta. Hij zeide in een toespraak tot de verzamelde menigte, dat de huidige regering een volledige mislukking is. „Het is niet slechts ons recht, aan de centrale regering te ver zoeken, haar mandaat terug te geven, doch het zou ook onverantwoord zijn als wij dit niet vroegen", aldus Sim bolon. Zijn toespraak werd door Reu ter te Singapore van Radio-Pa- dang opgevangen en heruitgezon den. Volgens de radio-uitzending te Padang nam de vergadering 'n motie aan, waarin één van de provinciale militaire comman danten, overste Hoessein, wordt gemachtigd, aan Soekarno en Djuanda brieven te overhandi gen waarin het onmiddellijke af treden van het kabinet wordt verzocht. In de brief aan Djuanda wordt gezegd, dat de oppositie tegen de regering niet is gericht tegen hem persoonlijk „omdat de hui dige regeringscoalitie een denk beeld is van president Soekarno en gij derhalve niet in staat bent geweest een regeringspolitiek te voeren die afweek van Soekar- no's conceptie". Volgens Radio-Padang valt op het kabinet-Djuanda de blaam voor het mislukken van de poli tiek in de kwestie Ned. Nieuw- Guinea. Verder wordt gezegd, dat in de ogen van het buitenland het prestige van Indonesië is ge daald. Op de regering wordt een beroep gedaan om het verbod van ruilhandel met het buitenland in te trekken, aangezien dit verbod het volk doet lijden. Eén der op de bijeenkomst aan genomen resoluties houdt het verzoek aan president Soekarno in, om zijn ambtseed gestand te doen, met name dat hij als con stitutioneel president, de begin selen van de grondwet in acht zal nemen. Een andere officier die na Sim bolon het woord voerder, overste Djambek, zeide; „Wij strijden niet voor een uiteenvallen van de republiek, wij strijden om haar te redden". In Oost-Timor eten de mensen muizen op, op Borneo is geen rijst. Te Djakarta wordt dit ontkend, maar als men daar eer lijk was, zou men naar die stre ken iemand sturen om zich ter plaatse te overtuigen", aldus overste Djambek. Op de massabijeenkomst werd ook een rede, die luitenant-kolo nel Hussein twee avonden gele den had uitgesproken, opnieuw uitgezonden. In deze rede zei hij dat er een beweging tot het vor men van een nieuwe regering in Midden-Sumatra bestond, „maar wij zullen dit nog niet doen", zo zei hij. Kolonel Hussein zei verder: „de centrale regering heeft actie tegen ons ondernomen en het schijnt dat zij van plan is militai re kracht tegen ons te gebruiken indien dat zou gebeuren, ge loof me, dat zij dan hiervoor ver antwoordelijk is. Hij beschuldigde de regering van het opzettelijk pogen de eco nomie van Midden-Sumatra te ontwrichten en de mond van de Siak-rivier te blokkeren, waarbij <i« kapo»f»rf tó opsrti cocM maritf 16 brwKvnjsfroaf 9 t«f»«uz»o kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" De minister-president dr. W. Drees heeft de Russische pre mier, maarschalk N. A. Boelga- nin, geantwoord op diens brieven van 10 december en 8 januari. Het antwoord is door de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vrijdagochtend op zijn ministerie overhandigd aan de Russische ambassadeur, S. P. Kirsanov. Het antwoord van dr. Drees luidt als volgt: ,.In uw brieven van 10 decem ber 1957 en 8 januari j.l., heeft u mij in kennis gesteld met de bezorgdheid van de regering van de Sowjet-Unie over de toe nemende internationale spannin gen. Ik kan u verzekeren dat bij de Nederlandse regering dienaan gaande niet minder bezorgdheid bestaat. Het spreekt vanzelf, dat mid delen tot vermindering van deze spanningen slechts kunnen wor den gevonden, indien men zich rekenschap geeft van de oorza ken, waaruit zij zijn ontstaan. Hieromtrent bestaat ook blijkens uw brieven, een diepgaand me ningsverschil. U heeft betoogd, dat de politiek van de Sowjet- Unie aan andere landen geen reden zou 'kunnen geven tot vrees voor hun veiligheid en vrijheid, aangezien de Sowjet-Unie slechts zou streven naar een vreedzaam naast elkaar bestaan der volke- ten en geen inmenging in de in terne aangelegenheden van ande re landen zou beogen. Derhalve zou in uw gedaohtengang de or ganisatie van een gemeenschap pelijke verdediging van de tot de Navo behorende landen onnodig zijn en de oorzaak vormen van de huidige bewapeningswedloop. Wederom is in uw brieven gesug gereerd, zoals ook in de propa ganda van de Sowjet-Unie sinds vele jaren regelmatig wordt ver kondigd, dat de Navo-landen met aggressieve bedoelingen zouden zijn bezield. Na al hetgeen reeds eerder is aangevoerd ter weerlegging van deze beschuldiging, zou ik hier eigenlijk kunnen volstaan met de voor de hand liggende opmer king, liggende opmerking, dat ook u niet zult kunnen geloven, dat een land als Nederland zich zou bewapenen met de bedoeling om tezamen -met een aantal an dere landen een wereldoorlog te ontketenen. In de onwezenlijk heid van een dergelijke veronder stelling zou u reeds een duidelijke aanwijzing kunnen vinden- dat uw opvatting omtrent de oorza ken van de spanningen niet juist kan zijn. Met het oog op de grote belan gen, welke op -het spel staan, meen ik echter niet te moeten na laten nog eens een enkele der voornaamste redenen te noemen, waarom Nederland, evenals zijn bondgenoten in de Navo, reden had zich bedreigd te gevoelen door de politiek van de Sowjet- Unie, waarvan het expansionisti sche karakter helaas in de loop van de laatste 12 jaren vele ma len door de feiten is bevestigd. Toen in 1945 de Westerse mo gendheden hun strijdkrachten demobiliseerden, heeft de Sow jet-Unie een zeer aanzienlijk, strijdmacht op de been gehouden, ofschoon daaraan voor defensie ve doeleinden geen behoefte kon bestaan. Onder de druk van deze militaire macht werden door de Sowjet-Unie bezette en nog steeds bezet gehouden landen in Oost- Europa onderworpen aan regi mes, welke niet steunden op de wil van het volk. Ondanks en in strijd met de formele afspraak gemaakt op de topconferentie te Genève in juli 1955, waarbij gij ook de Sowjet- regering instemde met een her eniging van Duitsland door mid del van vrije verkiezingen in over. eenstemming met de nationale belangen van het Duitse volk en de belangen van Europese veilig heid, verklaarde de afgevaardig de van de Sowjet-Unie reeds na drukkelijk tijdens het kort daar op te Genève gehouden conferen tie van de ministers van Buiten landse Zaken der vier grote mo gendheden, dat zijn regering niet bereid was mede te werken- aan een regeling van de hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen. Ter motive ring van deze weigering werd aangevoerd, dat de Sowjet-Unie niet kon aanvaarden, dat vrije verkiezingen zouden leiden tol het verlies van de positie, welke het communisme in Oost-Duits-1 land had verworven. Ik moet hierbij opmerken dat moeilijk kan worden aangenomen, dat de I weigering van de Sowjet-Unie j voortkwam uit beduchtheid voor de conseqenties, welke de hereni-1 ging van het Duitse volk in een j volledig vrije en souvereine staat zou kunnen hebben voor de mili-1 taire veiligheid van de Sowjet-1 Unie en de andere communisti- sche landen in Oost-Europa. j Immers werd door de Wester se mogendheden voorgesteld om de hereniging van Duitsland te doen geschieden in direkt ver- j band met een Europese veilig- j heidsregeling, welke de veilig- heidswaarborgen zou bevatten, waaraan bij de Sowjet-Unie be hoefte zou blijken te bestaan. I Uit de verwerping van dit voor-j stel, evenals uit de scherpe afwij zing van iedere discussie om trent de situatie in Oost-Europa, kan slechts worden afgeleid, dat de Sowjet-Unie de mogelijkheid wenst uit te sluiten dat, eenmaal in haar machtssfeer gebrachte volkeren, de vrijheid zouden her krijgen om zelf over hun lot te- beslissen. De gewelddadige on derdrukking van de opstand in Hongarije heeft een duidelijke bevestiging van deze conclusie geleverd. In de loop der jaren versterk ten bovendien de staatsgreep in Tsjecho-Slowakije, de blokkade van Berlijn, de aanval op Zuid- Korea en de communistische wereldpolitiek in het algemeen- bij de thans in de Navo verenigde landen de ongerustheid omtrent de bedoelingen van de Sowjet- Unie. Daarom hebben deze lan den zich genoodzaakt gezien tot het opbouwen en handhaven van een gemeenschappelijk verdedi- ginsgstelsel. Zij moeten; er zich daarbij rekenschap van geven, dat de offensieve kracht van de militaire macht der Sowjet-Unie steeds hoger wordt opgevoerd, niettegenstaande de door u ge noemde vermindering van de ge talsterkte van het militair perso neel. Uiteraard is de Nederlandse regering zich volledig bewust van de onstellende gevolgen, welke een eventuele atoomoorlog voor alle betrokken landen zou heb ben. Zij is er echter van over tuigd, dat de samenwerking van de Navo de kans op het uitbre ken van een oorlog vermindert. Ik heb voorts kennis genomen van uw waarschuwing tegen het in de laatste conferentie van de Noord-Atlantische raad genomen besluit om aan de Atlantische opperbevelhebber in Europa een voorraad kernwapens en als IRBM aangeduide raketten ter beschikking te stellen, welke wa pens in de daarvoor het meest in aanmerking komende landen zul len worden geplaatst. Ik meen dienaangaande te moeten opmer ken, dat de Sowjet-Unie zelve reeds sinds enige tijd over IRBM- wapens beschikt en kort geleden heeft aangekondigd dat zij het eerste intercontinentale ballisti sche projectiel had geproduceerd. Onder deze omstandigheden lijkt het alleszins in de rede te liggen, dat ook de Navo-landen hun ver dediging met dezelfde wapens wensen te versterken. Ik kan voorts niet uw mening delen, dat het gevaar om vernie tigd te worden in een atoomoor log groter zou zijn voor de lan den, waarin deze wapens zullen worden geplaatst. Uit hetgeen hiervoren is ge zegd omtrent de tussen Oost en West bestaande spanningen kan worden afgeleid, welke middelen mijns inziens het meest in aan merking komen voor herstel van het vertrouwen, dat voor een ver betering van de internationale situatie onmisbaar is. Teneinde de ongerustheid om trent de bedoelingen, welke aan de bewapeningswedloop ten grondslag liggen uit de weg te ruimen-,, moet een ontwapenings overeenkomst ais het aangewe zen middel worden besohouwd. Een dergelijke overeenkomst zal echter om aan haar doel te kun nen beantwoorden, dienen te vol doen aan twee voorwaarden. In de eerste plaats zal de verminde ring van bewapening en strijd krachten dienen te worden ge regeld in dier voege, dat het mili- tairevenwioht wordt gewaar borgd. In de tweede plaats moet een doelmatig systeem van con- tröle op de uitvoering van de overeengekomen ontwapenings maatregelen noodzakelijk worden geacht. Aan deze voorwaarden beantwoorden de ontwapenings voorstellen van de Westerse mo gendheden, welke in de laatste algemene vergadering van- de Verenigde Naties de steun van de overgrote -meerderheid der leden hebben verworven, en die o.a. aandrongen op de onmiddel lijke opschorting van proef explosies en de stopzetting van de produktie van kernwapens. Voorts lijdt het geen twijfel, dat de oplossing van de hangende politieke problemen, met name in Europa, van het grootste be lang is te achten voor het herstel van het wederzijds vertrouwen. Wat betreft de te volgen pro cedure acht ik het twijfelachtig of het houden van een conferen tie van de regeringshoofden van de in uw brief genoemde landen, op dit ogenblik reeds tot de ge wenste resultaten zou kunnen leiden. Het lijkt mij aanbevelens waardig een hervatting van de onderhandelingen te doen voor bereiden langs diplomatieke weg en eventueel in een conferentie van de ministers van Buitenland se Zaken. Hoewel ik mij in dit stadium meen te moeten onthouden van een gedetailleerde beschouwing van de in uw laatste brief ver vatte suggestie, kunt u! er zich van verzekerd houden, dat elk reëel voorstel om tot verminde ring der bestaande spanningen te komen de ernstige belangstelling van de Nederlandse regering heeft. De geschiedenis van- Ne derland staat er borg voor, dat respect voor het internationale recht, voor de menselijke waar den en voor een vredelievende regeling van alle tussen de sta ten bestaande geschilpunten voorop staat in de gedachten van elke Nederlandse regering. Met betrekking tot uw voorstel om onze onderlinge handelsbe trekkingen te vergroten', zal de Nederlandse regering gaarne met de Russische regering nader overleg plegen om, alle handel, welke niet van strategische aard is, te bevorderen. In het bijzon der den/k ik hierbij aan het tot stand brengen van civiele lucht- verbindingen." verscheidene schepen met hun la ding werden opgebracht. In de uitzending werd gezegd dat de bioscoop Capitol, waar de bijeenkomst werd gehouden, ge heel vol was en dat vele mensen buiten moesten blijven' staan. Volgens de uitzending was een aantal buitenlandse correspon denten aanwezig en was aan de muren de leuzen bevestigd: „Ver nietig de coalitie-regering". Reacties van Soekarno's gevolg. De leden van het gevolg van Soekarno -hebben het Reuterbe- richt over de bijeenkomst in Pa dang nauwkeurig bestudeerd. Hun algemene conclusie was: „Niet zo oorlogszuchtig als we verwacht hadden". De Indonesische minister van Scheepvaart, Nazir, heeft zondag op de terugreis uit Tokio naar Djakarta verklaard, dat de Indo nesische regering onmogelijk kan aftreden. Hij zei dat de berichten inzake pogingen om een nieuwe regering in te stellen „kwaad aardig" waren. Hij zei: Alles gaat goed in Indonesië. Hij deelde mede dat hij in Tokio persoonlijk contact met president Soekarno had gehad, die „bezorgd maai optimistisch" inzake de toestand in Indonesië is. Voorts deelde minister Nazir mede, dat Indonesië geen sche pen van Japan zou huren, „omdat dit land niet het type schepen heeft dat wij wensen". Mensenvlees tegen tuberculose In Korea wil het volksgeloof, dat mensenvlees een uitstekend middel is ter bestrijding van t.b.c. Een 18-jarig meisje uit Poesan, Lie Okhwa, heeft de zer dagen de proef op de som genomen. Zij sneed een stuk vlees van een half pond uit haar been, kookte het en gaf het te eten aan haar zieke moeder. De toestand van moeder en doch ter is nu vrij ernstig Zondagmiddag en avond drong zachte lucht ons land binnen. De voorste begrenzingslijn van deze lucht, een warmtefront, vertoon de weinig activiteit. Het behoort bij een storing die in noordoos telijke richting over Engeland trekt, voorafgegaan.door een rug van hogedruk die er zorg voor droeg dat de neerslag die zondag nog hier en daar in ons land voorkwam van weinig betekenis was. Het koufront van de storing lag zondagavond over West-En- geland, de ingang van het Kanaal en de Golf van Biscaye. We ver wachten dat het niet veel ver der meer naar het oosten be weegt. Dit houdt in dat ons land in een zachte zuidwestelijke tot zui delijke luchtstroming blijft. Daarmee wordt dan lucht aange voerd waarin in Frankrijk ma ximumtempera turen van om streeks 12 graden voorkwamen. Dergelijke temperaturen kunnen vandaag ook in ons land voorko- mn. De regen-kansen zijn niet groot en af en toe zal de zon zioh laten zien. Al met al zal het van daag meer lente dan winterweer zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. LENTEACHTIG. Op de meeste plaatsen droog weer met vooral in het zuidoos ten van het land enkele opklarin- gen. Matige tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer. DINSDAG 11 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden FEBRUARI, v.m. v.m. 6.54 7.29 8.09 8.19 n.m. n.m. 7.33 8.0S S.48 8.58 ZON MAAN op onder op onder Febr. 11 8.04 17.45 2.14 11.23 12 8.03 17.47 3.20 12.08 13 8.01 17.49 4.18 13.00 14 7.59 17.51 5.0S 13.58 15 7.57 17.53 5.49 14.59

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1