RANG Outne de Cacao- T PROVINCIE Binnt Dulles antwoordt op open brief van Bertrand Russeli Poging tot lichting van de „Andrea Doria" BEURSOVERZICHT ^J,XLUJJJUUUUULP*AJUULiUUL^ 9. ft H flfi a ft 8 a I) 9 H fl Ofl O 0OJUlimu flU fl fl fl 8 fl fl 8 fl ft Q fl o oo o o o o a o a a o a a ooo oooqodo ootu^ 5 r? Aivrn -~i A De nieuwe RANG rol, méér dan een lekkernij, een exquise versnapering, 2k%t vyv'inr^rrrmpdrrnTrmrmrmYrmrmTmTVYrmr^ een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in 1957 ieta lager dan in 1956 MARKT WEDEROM LAGER VOOR INTERNATIONALE WAARDEN Beursindices SMOKKEL VAN KOBALT NAAR OOST-EUROPA Provincie Zeeland staat aan de top in de LANDELIJKE ROODE KRUIS- KOLLEKTE 1957 Hogere kollekte-opbrengst van 126.495, Verruiming gewichts- grenzen baconvarkens OVER 10 JAAR NAAR DE MAAN TERNEUZEN. AXEL AGENDA HENGSTDIJK. MIDDELBURG RETRANCHEMENT. NIEUWE AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN DJAKARTA BENOEMD eTltal^oVdTeür7nï7eknikt,toen SLUISKIL STOPPELDIJK. Ontploffing in het paleis de Bourbon Wat brengi Uil naam van president rSLsenhower heeft de Amerikaan Eisenhower heeft de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dul les geantwoord op een open brief, die de Britse filosoof Bertrand Russell in november van het vorige jaar heeft ge richt aan president Eisenhower ew aan de secretaris van de Rus- •stsche communistische partij, NSkita Chroesj tspef, in het Lon- deuse weekblad „New States man". Russe! drong bij de twee Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in het 4e kwartaal van het jaar 1957 1.087 miljoen gulden tegen 1.067 miljoen in het overeen komstige kwartaal van het voorafgaande jaar. Tegenover een lagere uitvoerwaarde van de akkerbouw- en tuinbouwpro dukten, resp. 354 miljoen gul den (360) en 164 miljoen gulden (165) staat een hogere uitvoer waarde van de veehouderijpro- aufctesi 569 miljoen gulden (542). Set aandeel van de land- touw in de totale uitvoerwaar de daalde van 37 procent tot 34 ;sroce«t vergeleken met het «vereeakoanstige kwartaal in l*Sg. In 1957 bedroeg de totale uit voerwaarde van land- en tuin- lixrawproduikten 3.894 miljoen tuiden tegen 3.902 miljoen gul den in 1956. Hiervan werd aan akkerbouw- produkten voor een waarde van 1.195 miljoen gulden uitgevoerd <1.351), aan veehouderijproduk- len 1.979 miljoen gulden (1.865) an aan tuinbouwprodukten 720 Miljoen gulden (687). Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uit- voerwaarde daalde in 1957 t.o.v. 1956 van 36 procent tot 33 pro- sent. staatslieden aan op een per soonlijk gesprek over een vreed zaam naast elkaar bestaan. Chroesjtsjef heeft in decem ber al op de open brief geant woord. Hij zei dat de Sowjet- Unle voor een ontmoeting met de Amerikaanse leiders was. Hij kritiseerde het plan tot ves tiging van bases voor raket en kernwapens in Engeland. Dulles valt in zijn brief de stelling van Russell aan, dat het niet nodig is dat Amerika of Rusland het geloof in de eigen ideologie laten varen. Dulles zegt: „Dit is zeker waar voor Amerika, dat geen geweld wenst tie gebruiken ter verbrei ding van de ideologie. Het geldt echter niet voor het communis me, waar de ideologie het ge bruik van macht en geweld in sluit". Ik geloof, zegt Dulles, dat men in elk geval dat deel van de Rusische ideologie moet la ten vallen om het resultaat te bereiken dat Lord Russell en alle andere vredelievende men sen willen. Dulles zegt er zeker van te zijn, dat de Russische leiders niet in een atoomoorlog geloven. De Amerikanen doen dat ook niet, maar willen iets doen om de kans op zo'n oorlog uit te sluiten. De Russische regering heeft al twee initiatieven van Ame rika om het gebruik van kern energie voor militaire doelein den te verhinderen van de hand gewezen zegt Dulles. „Nu doemt er een nieuw gevaar voor de mensheid op in het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden. Amerika heeft voor gesteld de fout van tien jaar geleden niet opnieuw te maken en spoedig maatregelen te ne men om te bereiken dat de ruimte alleen voor vreedzame doeleinden zal worden gebruikt. De Sowjet-Unie heeft nu voor de derde keer een kans cm te laten zien, dat haar praten over vrede meer betekent dan alleen maar een poging om de niet-communistische wereld een gevoel van veiligheid te suggereren", aldus de Ameri kaanse minister. Twee Amerikaanse bergings maatschappijen hebben mede gedeeld dat zij erin geslaagd zijn het karkas van het na een botsing met de Zweedse lijn- Iboot „Stockholm," gezonken Ita liaanse pasagiersschip „Andrea Doria" onder controle te krij gen. In het komende voorjaar zal gepoogd worden tot lichting over te gaan. Indien men erin slaagt de Andrea Doria" in zijn geheel te lichten, zal het schip moge lijk aan een scheepvaartmaat schappij worden verkocht, die het dan weer in de vaart zou kunnen brengen. De mislukte Vanguard-raket at Amerika heeft roet in de ïpede beursstemming gegooid. iVerd woensdag in Amsterdam reeds op te verwachten lagere koersen in Wallstreet vooruit Sdopea, gistermiddag zette de koersdaling zich voort onder leiding van aandelen en claims Koninklijke Olie. De daling in Sit fonds dient hoofdzakelijk te worden toegeschreven aan Zwitserse verkopen. Voor deze rekening vinden thans verkopen plaats van cliënten, die tot op heden hiertoe nog geen instruc- :ies hadden gegeven. Amster dam had de eerste plukclaims ;e verwerken. In beurskringen is men van mening, dat meer aanbod uit Zwitserland ver wacht kan worden. De verko pers kwamen in een markt, die eerder wat vermoeid en teleur gesteld was. Hier en daar zaten nog wal stropjes en de lust om ie positie verder uit te breiden t&s dan ook niet aanwezig. Het laat zich gemakkelijk verklaren, iat de tendentie aan de lage kant was. De handel was giste ren vei zeer gering. De koers ran de aandelen Kon. Olie be paalde zich op circa 149.80 •«gen de vorige slotprijs van f152,—. De aandelen lagen cir ca ƒ3,onder pariteit New Tork. Voor de claims werd be haald 4.56. Het verlies bedroeg hier t.o.v. woensdag bijna 30 cent In de morgenuren waren ie olies op 150.50 en de claims ap ƒ5.62 verhandeld. Claims gewone en preferente aandelen Dordtsche, die heden voor het laatst zullen worden verhan deld, lagen ook aanzienlijk be- aeden woensdag met resp. ƒ35 en ƒ20. Het was uitgesloten, dat de overige internationale waarden ach van de flauwe stemming tn de oliehoek konden onttrek ken. Aandelen Philips moesten dan ook met 4 punten verlies genoegen nemen in een kalme markt. Unilevers hielden zich goed en het koersverlies van 2 punten had niet veel te beteke nen. A_K.U.'s 1 punt lager. K.L.M. gaf van de forse stijging van 3 van woensdag gisteren 1 terug. Scheepvaarten lagen verdeeld au de koersen weken niet veel af bij die van de vorige dag. De raste stemming van woensdag voor de cultures was gistermid dag verdwenen. Voor de hoofd fondsen in deze sector bleven de koersen nauwelijks prijshou dend. Staatsfondsen gemakke lijk- Prolongatie 4'.'t procent. 4/2 5/2 6/2 Int. concerns 357.41 256.23 254.03 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 137.99 137.47 136.84 124.88 125.29 124.45 113.25 112.60 112.44 64.68 67.72 66.42 181.54 181 26 179.82 NABEURS Kon. Olie: 151151.50 (150.35) Unilever: 343 (344%) Claims Kon .Olie: 4.674.79 4.624.64) Pref. Dordtsche: 572 (563%) HVA: 90 (88%) A.dam Rubber: 4545% (40%) Onlangs is in België de Belgi sche expediteur Morenville gear resteerd, die de Duitse grens over wilde met een vracht (kobalt, een metaal dat (bij de vervaardiging van atoomwapens wordt ge bruikt. Bij onderzoek bleek, dat Morenville al 23 ton van dit me taal, dat bestemd was voor Oost- europese landen, over de grens had gebracht. Verscheidene tonnen kobalt zijn aangetroffen (bij een zekere Crough in Brussel, die is aangei houden, evenals zijn vriendin, een Zweedse danseres, die in Luik woont. Men verwacht nog meer arrestaties. Mocht dit niet gelukken, dan zal het karkas van de „Andrea Doria" voor sloop worden ver kocht. Men is voornemens bij de bergingsoperatie gebruik te ma ken van rubberslangen, die door duikers aan de scheepsromp zullen worden bevestigd. Daar na zal er samengeperste lucht in worden geblazen. Vervolgens zullen een zeven tigtal stalen kabels onder de romp van het schip worden ge haald, die vastgemaakt zullen worden aan twee ertsboten, zo als die op de Amerikaanse me ren dienst doen. In de ertsboten zal water worden gepompt, om ze lang zaam enigszins te doen zinken. Vervolgens wordt het water weer door pompen verwijderd. Door het weer omhoog komen van de ertsboten ontstaat wer king in de stalen kabels, waar door het karkas van de „An drea Doria" van de zeebodem zal worden getiid. Hierna zullen sleepboten de tv/ee ertsboten, waarachter dan de gelichte Italiaanse lijnboot in haar kabels hangt, naar on dieper water verslepen. Deze operatie zal worden herhaald totdat de .Andrea Doria", met behulp van drijvende droogdok ken, de haven kan worden bin nengehaald. De kosten der berging worden op 13.475.009 gulden begroot. De bergingswerkzaamheden zullen beginnen, zodra de weersom standigheden dit toelaten. De 29.000 ton grote .Andrea Doria" ligt 75 meter onder de zeeoppervlakte. Bij de botsing met de „Stockholm" verloren vijfig mensen het leven. De Zweedse lijnbcot werd zwaar beschadigd, doch zij kon wor den hersteld en zij vaart thans weer. De campagne 1957 van het Nederlandse Rootle Kruis geeft een vooruitgang te zien t.a.v. 1956. In 1957 bracht de kollekte in totaal op 1.416.516, en in 1956 was de opbrengst 1.290.021, er is dus in 1957 125.495,— meer gekollekteerd dan in 1956. In 1957 werd 56,8 procent van het streefbedrag behaald, dat werd gesteld op ƒ2.493.670 of 1,per gezin. De landelijke kollekte blijft toch altijd nog ruim 1 miljoen gulden beneden het bedrag waar 't hoofdbestuur naar streeft. IN ZEELAND De provincie Zeeland staat aan de top. De opbrengst was hier 61.150,of 90,2 procent van het streefbedrag. Uit deze provincie werd St. Philipsland de landskampioene en verover, de voor de vierde maal de Lin de lijk e trofee, de wit-zijden ere- wimpel. Tweede is Valburg in Gelder land met 230 procent van het streefbedrag of 51,6 cent per inr woner. Op de derde plaats komt Ooltglensplaat in Zuid-Holland op de lijst voor. Hier behaalde men 223.5 procent van het streefbe drag of 53.2 cent per inwoner. Van de drie grote steden 's-Gra- venhage, Amsterdam en Rotter dam staat eerstgenoemde boven aan met een opbrengst van 121.300 of 81.5 procent van het streefbedrag. Voor de negende maal heeft 's-Graverthago het campagne-herinneringsbord voor de „grote steden wedstrijd" ge wonnen. Amsterdam, kollekteerde 127.204,of 59,5 prooent van 't streefbedrag, Rotterdam 89.403 of 49.2 procent van het streefbe drag. Over het gehele land voer den 21 afdelingen geen campagne en 427 wel. Wegens de gewijzigde prijsver houdingen op de varkensmartkt heeft het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de maximum gewichtsgrens voor baconvar kens met ingang van maandag 10 februari a.s. tot 69 kg te verho-, gen. Met ingang van genoemde datum zullen dus tot nader or der varkens met een koud ge slacht gewicht van 63 tot en met 69 kg tot bacon kunnen worden verwerkt. Professor Fred Whipple van de universiteit van Harvard heeft woensdag in Chicago ver klaard, dat Amerikaanse tech nici gereed zijn om volgend jaar een raket met een ontplof bare lading naar de maan te zenden. Hij voorspelde dat in 1965 een bemande satelliet zal worden gelanceerd en dat in 1968 de eerste mensen op de maan zullen landen. HET BURGEMEESTERSCHAP VAN MIDDELBURG De Eerste Kamer heeft gisteren een kort eindverslag uitgebracht over de begroting van Binnen landse Zaken. Het is de commissie van voor bereiding gebleken, aldus dit eindverslag, dat vele leden gaar ne alsnog zouden vernemen, waarom laatstelijk in Middelburg geen lid van de P. v. d. A. tot burgemeester was benoemd. Zij meenden te weten, dat er wel kandidaten waren, leden van ge noemde partij, die voor een be noeming in'aanmerking kwamen. De bedoelde leden wezen er in dit verband op, dat de P. v. d. A. in Middelburg de sterkste partij is (8 van de 19 raadsleden). Bromfiets in brand. Gisteravond omstreeks 9 uur reed de heer F. E. A. E. uit West- dorpe op zijn bromfiets in de Kazernestraat, toen er in de hulp motor een ontploffing ontstond waardoor de brandstof uit motor en tank over de straat vloeide en in brand geraakte. Toen de politie met een blusap- paraat ter plaatse kwam, hadden omwonenden de brand reeds met emmers water geblust. Vermoed wordt dat de ontplof fing is ontstaan door een manke- men aan de vlotter van de mo tor, waardoor het gas zich op hoopte om daarna te ontploffen De heer E. bleef ongedeerd, doch de brommer is zwaar beschadigd. j, ^vergadering Chr. Land- -jiders'oond. Donderdagavond hield de aid. Axel van de Chr. landarbeiders- bond in de Chr. bewaarschool in de Jan Scharpstraat haar jaar vergadering, welke druk bezocht was. De bijeenkomst werd geopend met het gemeenschappelijk zin gen van Ps. 89 1, 7 en 9, waar- VRIJDAG 7 FEBRUARI. TERNEUZEN: Bouwkundig Bureau Joh. Fraanje, openba re aanbesteding bouwen van twee woonhuizen met bijbeho rende werken aan de Jacob Catsstraat. Luxor-Theater, 8 uur: „De nachten van Cabiria". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De laatsten zullen de eersten zijn." ZATERDAG 8 FEBRUARI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De nachten van Ca biria". Concertgebouw, 8 u.: „Lau rel en Hardy bij de luchtbe scherming". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Ariane". SAS VAN GENT: Gemeente huis, 11 u.: Aanbesteding uit voeren van grond-, riolerings- en bestratingswerken. Olympia-Theater, 8 u.: „De laatsten zullen dë eersten zijn" na als Schriftlezing volgde Ps. 103. Na het openingsgebed sprak de voorzitter, de heer j. Hollebek, zijn vreugde uit over de goede opkomst der leden, waaruit bleek aat zij medeleven met de organi satie. De jaarverslagen van de secre taris, de lieer Overdulve, en van de penningmeester de lieer D. J. 1 'reekenhorst, gaven een duide lijk beeld van de activiteiten der airteling gedurende het jaar '57. Beide tunctionarissen kregen voor hun verslagen een dank baar applaus. Door het H. B.-lid, de heer Min- naert uit Goes, werd met een toepasselijk woord aan 17 leden de gouden insigne uitgereikt voor de dooi- hen betoonde trouw aan de organisatie. Na de pauze, waarin koffie werd geserveerd en een geslaag de verloting was gehouden, was het woord aan de heer Minnaert voor het uitspreken van de feest rede.. Hierin wees spreker op het verschil in de positie van de landarbeiders vroeger en' nu. In net verleden behoorden de land arbeiders tot de minst betaaldc- groep en al is het thans zó, dat de lonen flink zijn opgetrokken, zij zijn nog niet op het niveau, dat andere vakgroepen hebben weten te bereiken, al zijn de ver schillen niet meer zo groot ais voorheen. Er wordt thans reke ning gehouden met de werkne mers in de agrarische sector en de besturen der vakbonden zijn er tot de hoogste instanties bij als er over de positie der land arbeiders onderhandeld wordt. Als Chr. organisatie zijn wij, aldus spreker, verheugd over hetgeen bereikt is en dat zij daar in heeft mogen medewerken. De heer Minnaert spoorde de leden aan: om de Chr. vakbewe ging troutv te blijven en groter te maken, opdat zij zich op ver schillende terreinen des levens kan laten geleien in 't belang van haar leden. Verslappen van de activiteit zou zich spoedig doen gevoelen. Na deze rede werd gezamen lijk het bondslied gezongen. Dooi- de afgevaardigden van de afdelingen Zaamslag en Hoek en van de Chr. B. B. te Axel, werden gelukwensen overgebracht. Tijdens de verschillende punten van de agenda werden enlge-films vertoond, o.a. een natuurfilm en een bedrijfsfilm van de Neder landse haringvisserij. De goed geslaagde bijeenkomst werd besloten met dankgebed en het zingen van de Avondzang. Benoemd De heer G. Sponselee alhier is bij beschikking van het ministe rie van O. K. en W. aangesteld als ambtenaar, belast met het op sporen van bij de Vogelwet straf baar gestelde feiten. Koninklijke onderscheiding'. Bij K. B. is verleend de ereme daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan de heer J. P. Ie Clercq, klerk op een notariskantoor alhier. Gemeenteraad. Woensdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Alle leden waren aanwezig. Het aandeel in de inschrijving Een Zeeuws-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 45) (Nadruk verboden.) Het Witte Huis heeft woensdag de benoeming bekendgemaakt van M. P. Jomes, thans onder De eerste september zat Kees inderdaad beter in de snullen dan hij had kunnen dromen. Om dat hij advertenties had geplaatst was zijn zaak reeds wijd en zijd bekend geworden en waren de eerste bestellingen al gekomen. Toen kwam de feestelijke ope ning. De man van het hoofdkan toor was een uitstekend organi sator. Hij maakte de advertenties op cn zorgde, dat de feestelijke opening inderdaad feestelijk was. Wat Kees echter niet had ver wacht geschiedde: er kwamen die dag tientallen mensen kijken en hij en Jannie hadden een drukke dag. De oude heer Van der Burg was ook even aan komen wippen belast met kwesties betreffende het Verre 'Oosten, tot ambassa deur in Indonesië. Jones volgt Allison op, die naar Washington is teruggeroepen. De benoeming van Jones moet door de Senaat worden bekrachtigd. De Amerikaanse consul-gene raal te Hongkong, Everett Drum- tight, wordt ambassadeur op For mosa. hij zag, hoe hier was aangepakt Hij kon gerust zijn: dit zou be slist zijn slechtste vertegenwoor diging niet worden. Toen het half september was. ging Kees er veel met de nieuwe wagen op uit. Naar adressen om ergens aan te lopen behoefde hij niet te zoeken. Door zijn vroegere werk wist hij bij intuïtie waar wat nodig was en waar niet. Zijn familie, althans de ooms en tantes, die bij zijn verloving om moeder niet te kwetsen verstek hadden laten gaan, toonden zich van hun goede kant en als ze zelfs niets nodig hadden, gaven ze wel tiris over mensen in de omgeving. Het gevolg was, dat de verkoop harder van stapel liep dan de firma Van der Burg had durven hopen. Nu was dat ook wel gewenst. Kees wist, dat het nü het seizoen was om te verkopen. Eovendien hadden zij, omdat ze eigenlijk pas in september goed waren be gonnen, de verkoop van maai dorsers, een zeer belangrijk arti kel in deze bouwstreek, gedeelte lijk moeten missen. Dat zou vol gende zomer wel terecht komen, maar voorlopig had men daar niets aan. In oktober besloot Kees er een memnetje bij te nemen voor de service, de verkoop van nieuwe onderdelen en kleine reoaraties. Want als hijzelf met de bestel auto kleinigheden ging afleveren, verloor hij te veel tijd. Tijd, die hij veel productiever kon maken door als verkoper de boer op te gaan. De moeilijkheid was echter een geschikt persoon te vinden. Er waren wel enkele liefhebbers, maar geen enkele was goed op de hoogte met. landbouwwerktuigen en dat was een eerste vereiste. Toen hij dat op een zaterdag avond met Pauwels besprak, stel de deze voor, dat hij Piet eens een maand op proef zou nemen. Deze was nu vier cn twintig jaar en hij was thuis altijd de man ge weest, die over de machines ging. Een rijbewijs had hij ook en nu zijn twee oudere broers weg wa ren, vond hij het op de boerderij dermate stil, dat hij er niet meer kon wennen. Maar Pauwels vrees de, dat wanneer in het aanstaan de voorjaar Klaas, cp één na de oudste, zou terugkomen, de ver leiding voor beide te groot zou worden. ,.Je moet het echter niet als een soort reclasseringswerk opvat ten", voegde Pauwels er aan toe. „Als Piet wil, kan hij heus vol waardig werk leveren. En van de winter zal het hier niet zó druk zijn, dat we hem niet kunnen missen. En als van 't voorjaar Klaas terugkomt, hebben we eigenlijk werkkrachten genoeg." Eigenlijk was Kees wel een beetje huiverig voor Piet. Niet, dat hij hem niet vertrouwde of dat hij het werk niet zou leren, maar wat zouden de mensen er i van zeggen? Piet zou met de be- I stelwagen veel dingen moeten af leveren en dan zou hij ook bij boeren komen, die vroeger niets van hem moesten hebben. Hij besloot daarom eerst eens te vra gen, wat de heren Van der Burg er van zouden zeggen, ito Hun antwoord door de telefoon was verrassend. „Kijk eens, Al- mekinders! Wij van hieruit kun nen de situatie moeilijk beoor delen. De beslising laten wy hele maal aan, u over. Als u denkt dat het zonder al te grote schade voor de zaak kan, kunt u het wel wa gen. U moet bedenken, dat wij in een tijd leven, waarin men een mens, di§ een fout heeft geboet, niet meer zijn leven lang nawijst. Het hangt in hoofdzaak van de persoon in kwestie af. En omdat u die beter kent dan wij, laten wij de beslissing aan u over.'" Kees besloot het er op te wa gen. En reeds na een week wist hij, dat hij zich niet had vergist in piet. De jongen leefde op en leerde vlug, over hém behoefde je je geen zorgen te maken. De enkele boer, die niets van hem moest hebben kon gerust worden verwaarloosd. In do laatste week van oktober kwam het huis voor Kees en Jan nie klaan. Het was wel geen vrij staand huis, zoals Kees liever had gehad, maar toch een hoekhuis van een blokje van drie. Hij had er een aardige tuin en een garage bij. Hij kon tevreden zijn. De zusters van Jannie, Fie en Marie, die Kees' belofte aan tan te Jaan, dat ze niet in de steek zou worden gelaten, hadden na gekomen, stonden er op dat ze het huis voor hun zuster zouden schoonmaken. Ze gunden Jannie haar geluk dus wél. Jannie en Kees namen het voor stel graag aan, want beiden had den het veel te druk om het zelf te doen. Wel gingen ze, als het even kon, een uurtje helpen, maar daar bleef het bij. (Wordt vervolgd.) op de nationale woningbouw lening 1957 bedraagt voor deze gemeente 3000. De raad besloot tot genoemd bedrag een lening aan te gaan bij.de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. De raad besloot, conform het voorstel van B. en W., afwijzend te beschikken op de herhaalde subsidie-aanvrage van hert Ju- lianaziekenhuis te Terneuzen. Het voorstel van B. en W. om aan de schoolartsendienst te be richten, dat de aanstelling van een derde schoolarts in Zeeuws Vlaanderen gewenst was, ontlok te in de raad uitvoerige discus sies. Het college van B. en W. was van oordeel, dat de aanstel ling gewenst is, gezien het grote aantal kinderen van 900Q, dat thans door de schoolarts, moet behandeld worden en achtte het gewenst het onderzoek door de schoolarts met kortere tussen pozen te doen plaats vinden. B. en W. voerden tevens aan, dat landelijk het aantal kinderen ge middeld per schoolarts 5000 be draagt. De aanstelling van een derde schoolarts zal de gemeente per jaar ongeveer 140 extra kosten. Het voorstel van B. en W; werd aangenomen met 4 stemmeh vóór De Bruijne, Den Hamer, Pattist, Kornelis), 2 stemmen tegen en 1 onthouding (Lauret). De tegenstanders verklaarden financiële bezwaren te hebben, waarbij tevens in aanmerking ge nomen moet worden het feit, dat er op het gebied van het onder wijs nog verschillende behoeften bestaan. De voorzitter deelde mede, dat nu de maatregelen inzake de oeverbeveiliging van het Zwin bekend zijn, het mogelijk is de ontwikkeling van de kustsector ter hand te nemen, hetgeen voor de verdere ontwikkeling van het toerisme in de gemeente van groot belang Is. Derhalve besloot de raad om, ingevolge art. 36 van de woningwet te bepalen, dat herziening van het uitbreidings plan wenselijk is. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het aanwijzen van een stedebouw- kundige in verband hiermee. De rekening over het dienst jaar 1956 werd door de raad voor lopig vastgesteld voor wat de ge wone dienst betreft met een ba tig slot van 1911 en wat de ka pitaaldienst aangaat met een na delig saldo van ruim 55.000, Koninklijke onderscheiding voor oad-dirocfcsiir C. N. A., Ir O. F. M. J. Wals, De Commissaris der Koninjgin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, heeft gistermiddag in het groot-casino van de Compag nie Néerlandaise de l'Azöte, de versierselen, behorende bij de on derscheiding officier in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan de oud-bedrijfsdirecteur van de C.N.A. te Sluiskil, ir C. F. M. J. Wats. De heer Wats, die thans is ge pensioneerd, is nog Belgisch con sul in Zeeuws-Vlaanderen, in welke functie hij de belangen van ongeveer 5.000 in Zeeuws-Vlaan deren wonende Belgen behartigt Deze onderscheiding is de beer Wats verleend wegens zijn groot aandeel in de wederopbouw en het herstel van het C.N.A.-bedrijt na de tweede wereldoorlog, en voor zijn activiteiten op maat schappelijk gebied in Zeeuws- Vlaanderen en speciaal in de kanaalzone. De heer Wats is reeds in het bezit van de Belgische onder scheidingen: ridder en officier in de Leopoldsorde, ridder en offi cier in de Belgische Kroonorde n het Belgische ooriogs- en vuur- kruis uit beide wereldoorlogen. De heer Wats is thans nog ver bonden aan het ingenieursbureau Dr Kuipers te 's-Gravenhage en adviserend ingenieur van het te Terneuzen gevestigde industrie centrum „Keracem". Op deze plechtigheid komen wij in ons volgend nummer uitvoe rig terug. Geslaagd. Aan de R.K. universiteit te Nij megen is geslaagd voor het kan didaatsexamen deel 2 geneeskun de de heer Th. M. van de Bilt, alhier. Geslaagd Onze dorpsgenoot de heer A. Mangnus slaagde aan de R-K. Universiteit te Nijmegen voor 't kandidaatsexamen, le 'gedeelte, geneeskunde. FRANKRIJK In het paleis De Bourbon t« Parijs heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, die hei gebouw op zijn grondvesten deed schudden. Er is, blijkens een mededeling van de politie, niemand gewond. De ontploffing heeft zich voorgedaan in een toilet in de benedenverdieping van het ge- houw, dat gewoonlijk door afge vaardigden en paleiswachten wordt gebruikt. ROOKOVE OUDE \Y'o<*isdagavon Kimmen in Ge roofoverval gepl kwige alleenwom B. ZU B*Jn met vier tot l'Ufhonó iJwenon. De mannen, die voor hun geziehi «fon drongen om uur het woon-wi oude dame binr tear een prop in den haar op een s zij het geld gei sneden de mann ilraad door en ve De vrouw, die t met de insluiper gelaat was gew weer loswerken buurman de schuwd. Het ondi middellijk met begonnen. Een s de mannen hee. kunnen geven. Zi, wel in de loop va iiekende in haar jjehad om een te! voeren. Deze p mocht hij iets me ken hebben, leur verklaarde zij te; ZATERDAG 8 HILVERSUM •7.10 Gym.; 7.20 G 8.18 Gram.; 9.00 (9.35—9.40 Water: li.05 Morgenwijd: muz.; 10.45 Buiti 11.05 Pol. cabar recital; 12.00 Gre en tuinbouwmedt •spel; 13.00 Nws; 1 15.20 Accordeonm praatje; 14.00 Voc Jazzmuz.; 15.00 15.20 Koorzang; 1 16.00 Radicphilha Caus.; 17.05 Lich Act.; 18.00 Nws Lichte muz.; 18.4. 19.30 Caus.; 19.41 2i.05 Schets; 20.1 21.45 Soc. comm.; verzocht!; 22.27 PJseuws; 23.15 Re 23.30 Lichte muzi HILVERSUM 7.10 Gr.; 7.15 De 7.45 Morgengebee 8.00 Nws; 8.15 G cle huisvrouw; 10. ters; 10.15 Alt en je zestig?; 11.00 11.45 Gram.; 12 12.03 Promenade Land- en tuinbol Zonnewijzer; 13.( nws; 13.20 Gram. cn zang; 14.00 Vo( Engelse les; 14 14.50 Gram.; 14.51 Kron. v. lettere 15.40 Gemengd 1 de jeugd; 16.50 I h- Gregoriaans; 1 ie; 17.30 De sp: Lichte muz.; 18.( 18.10 Gram.; 18.1 nenhof; 18.25 Str nu mijn geval; ©omm.; 19.15 Rac fcest; 20.10 Caus.; Ge var. progr.; 22 22.35 Wij luiden avondgebed en 1 Bws; 23.15 Nieui 2-3.22 Nouveauté' BRUSSEL: 12 Weerber.; 1234 13.00 Nws; 13.15 14.30 Joum.; 15 fdem; 16.15 Om Engelse les; 17.00 klapper; 17.20 L 17.30 Gram.; Voor de soldaten; Gram.; 20.00 Cal 21.15 Amus. muï 22.15 Verzoekpro 23.05 Gram.; 23.4 ken. Heden is zacht van onsheengeg geliefde zeer Vrouw, Moedi huwd-, Groot grootmoeder SUZANNAI® geb. 1 in de ouderdor jaar en 8 maan Goes: G. DE FEUTE J. DE FEIJTE1 J. DE FEIJTE] Wageningen: F. DE FEIJTE C. Mi DE FEIJ Goes: A. J. DE FEIJT Zaamslag: S. J. KOLE DE B. M. KOLE Goes: G. DE FEIJTE Kleinkind: Achterklei Goes, 6 februa 's Heer Hen< kinderer De begrafenis vinden maandr om 14.00 uur. Liever geen HOEST UW Nattermann's N FORTE helpt, lo op, smaakt goed. bij elke drogist.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2