Mammie, ik zie pappie nooit" De ontembare Keulen viert meest grandioze carnavalsfeest van Europa Gedetineerden ontsnapt en aangehouden Spit in de rug Kloosterbalsem „Kölle allaaf Gemeenteraad van Aardenburg Donderdag 6 februari 1958. DE VRIJE ZEEUW 5 DE PLOEGENDIENST IN DE SAMENLEVING (Van onze soc. econ. medewerker) O In veel gezinnen in steden en dorpen wordt erover ge klaagd, dat de kinderen hun vader zo weinig zien. De heer des huizes verlaat vroeg in de ochtend van een werk dag zijn woonhuis om in een ander gedeelte van de stad zijn werk te vinden. Hij komt niet thuis voor de koffie of de lunch, omdat de afstand naar het gezin te groot is. Wanneer tenslotte om vijf uur of half zes de dagtaak wordt beëindigd, dan duurt het nog meer dan eens een uur of meer voordat de huiselijke haard wordt bereikt en tegen die tijd gaan de kleine kinderen alweer zo lang zamerhand naar bed. Hetzelfde euvel vindt men bij de duizenden forensen In ons land, die op en neer rei zen van hun woonplaats* dorp naar hun werkstad of omgekeerd. Het steeds nij pender wordende ruimtege brek in ons kleine land maakt de afstand tussen werk- en woonoord steeds groter en de tijd, die met rei zen en overblijven verloren gaat, komt ten laste van het gezin. Mag men dit uitgebeelde probleem ernstig vinden, niet minder moeilijk liggen de ge- zinskaarten bij de ploegen- arbeid, waarvan de omvang steeds meer schijnt toe te nemen. Dit is ook wel ver klaarbaar, wanneer men zich even realiseert, waaruit de ploegenarbeid voortkomt. EEN DERDE VAN DE DAG Van de vierentwintig uur, die een dag telt, zal een machine park in normale gevallen er slechts acht tot acht en een half draaien. Dit kan voor bepaalde bedrijven niet worden gehand haafd. Er zijn productieprocessen, waar bij een achturige werkdag het produkt niet gereed is. Stopt men na acht uur, dan bederft het halffabrikaat bij onderbre king van de arbeid. Vervolgens zijn er bedrijven, die dag en nacht moeten werken, zoals de dagbla den voor het nieuws, de gasfa brieken voor kook- en verwar mingsdoeleinden, de spoorwe gen voor het vervoer enz. Een derde categorie heeft een duur machinepark staan, dat sterk on derhevig is aan economische sli.i- tage. Dat wil zeggen: na een be paalde tijd zijn machines door de technische vooruitgang ver ouderd, omdat er al weer moder ner en meer kostenbesparende apparaten zijn uitgevonden. Of ze opgebruikt zijn of niet, de staande machines moeten dan plaatsmaken voor nieuwe. Dit betekent ook, dat in de tijd van hun aanwezigheid deze machines zo intensief mogelijk moeten worden aangewend. Indien we er nog aan toevoe gen, dat zeer dure machines uit kostenoverwegingen nimmer mo gen stilstaan, dan hebben we hier in korte trekken de oorzaken op gesomd, waaruit de ploegenar beid ontstaat. Want wanneer een machinepark of een deel ervan moet blijven draaien gedurende twaalf of vierentwintig uren van de dag, dan moeten er ook de nodige mensen bij zijn om ze te bedienen of om toezicht te hou den. DRUKTE MOET NOG KOMEN. Even doordenkend op hetgeen hiervoor geschreven is, zal men met ons tot de conclusie moeten komen, dat vooral uit kostenover wegingen terwille van de econo mische slijtage de ploegenarbeid steeds moet toenemen. Want steeds duurder en ingewikkelder worden de machines en getrain de technici slagen er steeds snel ler in betere en per produkt-een- heid goedkopere machines te maken. Mochten eenmaal de atoom-vin dingen in toepassing worden ge bracht, dan worden de installa ties nog veel duurder, terwijl ze na korte tijd weer vervangen moeten worden. Gedurende de tijd dat ze in gebruik zijn, moe ten ze dus zoveel mogelijk wor den gebruikt. Daarom menen wij dat de ploegenarbeid nog zijn drukste dagen voor de boeg heeft. Het gezin kan echter ook de dupe worden van dat ploegen- systeem in de produktie. Het Chr. Nat. Vakverbond heeft zich op dit probleem bezonnen en de r.adelen vastgesteld. Al deze na delen concentreren zich rond het gezin en de gemeenschap, waat- uit de ploegen-arbeider wordt weggenomen op uren, die hij voor zijn privé-leven niet kan missen, Want de mens heeft ook nog naast zijn dagtaak een opdracht in de kleine gezinsgemeenschap in de andere samenlevingsver banden, waarin hij behoort te staan. VERSTOORDE DAG INDELING. Van die andere vormen van groepsleven noemen wij de ver eniging en de kerk. Al deze vor men van samenleving worden door de vroege en late diensten van werknemers verstoord. Tn het gezin moet de vrouw extra vroeg opstaan om voor haar man epn ontbijt te verzorgen. Wil ze daarna nog gaan rusten, dan ont waken de kinderen en kan ze ver dere nachtrust wel afschrijver Het eind van deze geschiedenis is ''en afgetobde huisvrouw, die met haar nerveuze stemming een ge zonde ontwikkeling van het ge zin niet bepaald bevordert. Intussen raakt ook de man ver moeider dan bij een normale dag taak. Hij moet bij zijn thuiskomst vroeg in de middag zich met zijn gezin bemoeien en komt per sal do niet vroeg in bed om wat slaap in te halen. Nachtdienst kan er toe leiden, dat er overdag geslapen moet worden. Wat hiervan terecht komt in een stad of dorp met veel verkeerslawaai, temidden van een gezin met kinderen, die hun va der graag bij zich willen hebben, kan men zonder veel fantasie be vroeden. Door de merkwaardige tijdsindeling komt voorts de voe ding in gevaar en niet zelden worden er maar warme maaltij den overgeslagen. HET AVONDWERK. Het zijn speciaal de late dag en avonddiensten, die het vereni gingsleven aantasten, hoewel dit ook wel schade wordt toege bracht door vroeg- en nachtdien sten, omdat er tenslotte ééns ge tracht moet worden, slaap te vin den. Bij veel avondwerk is het lid maatschap van een vereniging zinloos, omdat zowel de vergade ringen als de bijeenkomsten in de avonduren worden gehouden. Ook de organisatie- en het in standhouden van de kerkelijke arbeid geschiedt bij avond, zodat daaraan niet kan worden deelge nomen. En de huisvrouwen, die juist 's avonds van het gezel schap van hun echtgenoot zou den kunnen genieten, zitten ver eenzaamd te wachten op hem, die tot de avondploeg behoort. In het bedrijfsleven wordt nog al eens verondersteld, dat een wat kortere arbeidstijd met een hoger loon compensatie kan bren gen voor de genoemde nadelen. Dit is maar zelden het geval, om dat de genoemde lichamelijke en- psychische nadelen tot ontevre denheid leiden en uiteindelijk ook nog tot een geringere arbeids prestatie. WISSELING NODIG. Het C. N. V. protesteert tegen een ver doorgevoerde ploegen arbeid en wenst een ploegwisse ling op zo kort mogelijke termijn, zodat een huisvader niet weken lang 's avonds of 's nachts van huis is. Deze wens is zeer juist en past geheel in het kader van de gezinsbescherming; waaraan onvoldoende aandacht wordt be steed. Ook de eis om de rechtspositie van ploegenarbeiders, die net niet kunnen volhouden, te verbe teren, verdient aandacht. Deze vergrote aandacht zou moeten uitvloeien over het gehele pro ductieproces, dat meer en meer onder de ban komt van de ploe gendienst. Voorheen was dat een verschijnsel, dat slechts bij uit zondering in fabrieken en werk plaatsen voorkwam. Thans moet men de bedrijven, die nog in een normale dagdienst werken, met een lantaarntje zoeken. De maat schappij is in al haar overige in stellingen echter nog op de dag dienst ingesteld. De winkels zijn alleen overdag open en in de meeste plaatsen spelen de thea ters alleen 's avonds. Het ver enigingsleven bloeit eveneens bij kunstlicht. Dit alles in aanmerking geno men is het begrijpelijk dat het ge zelligheidsleven zich in de toe komst meer zal moeten instellen op een bepaald bedrijf. Daarom ligt er voor de personeelsvereni gingen ook een grootse taak voor de toekomst, want binnen het be drijfsverband kan men zich in stellen op de ploegendiensten. Voor zover het geestelijke en cul turele leven thans daarvan scha de ondervindt, zal het een tegen hanger moeten vinden in perso- neelsacties binnen het bedrijfs verband, waarbij wij tot ons leed wezen moeten constateren, dat vooral de geestelijke verzorging geen aandacht vindt. Meer -in dustrie geestelijken zullen daar de velden wit vinden om te oogsten. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) In de nacht van dinsdag op woensdag zijn twee gedetineer den, n.l. de 32 jarige Nedrik Ja cob S., rijks-Duitser uit Amster dam en de 27-jarige Huibert van N. uit Rotterdam, uit het straf- gesticht Norg te Veenhuizen ontvlucht. Zij waren beiden op genomen in het centrale hospi taal van Veenhuizen. De zaal, waar zij lagen is voorzien van draairamen met daarvoor har monicagaas. Het was voor de beide gedetineerden betrekke lijk gemakkelijk het raam open te krijgen, het gaas te verwijde ren en daarna te verdwijnen. Door de velden zijn zij in noordelijke richting gevlucht, totdat ze in Peize terecht kwa men. waar ze bij een benzine station een auto stalen. Daar mede reed het duo door Fries land in de richting van de af sluitdijk om zich naar Amster dam te begeven. Aan deze reis kwam evenwel een ontijdig ein de tussen Ziirich en de afsluit dijk, want (vermoedelijk door de storm) werd de auto van de weg afgedrukt, vernielde acht langs de weg staande betonnen paaltjes en werd zodanig be schadigd, dat de reis niet kon worden voortgezet. Zij hebben zich daarop te voet naar Bols- ward begeven om een nieuw vervoermiddel te zoeken, maar hier werden zij aangehouden door de rijkspolitie, waarmede de ontvluchting een einde had genomen. Zij zijn gisteren op transport gesteld naar Veen huizen. Hendrik Jacob S. was juist vrijdag door de arrondisse mentsrechtbank te Assen ver oordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf wegens een serie in braken, die hij in de zomer van 1957 in manufacturenzaken te Smilde, Bodegraven en Barne veld had gepleegd. Hij is de man, die de gewoonte heeft tij dens gevangenschap lepels en dergelijke in te slikken om zo in een ziekenhuis terecht te ko men en gemakkelijker te kun nen ontvluchten. Flink urrijven met Klooster- balsem, de warmteopwekkende stoffen verjagen snel de pijn. 'geen goud zo goed" J (van onze elfde narren verslaggever) CARNAVAL Welk een magische uitwerking heeft dit woord op de be volking. Op de bevolking van de zuidelijke Nederlanden, maar op de inwoners van de stad Keulen in Duitsland beslist nog meer. Want in deze stad aan de Rijn, de stad van de eau de cologne, wordt een carnaval ge- De optocht trekt door de stad, grandioos en dwaas. en waar de „Keulse potten" een tikkeltje vierd, zo groots, zo grandioos, dat zelfs de Limburger, die toch wel iets kcvieesd v00r zl->n Oorsprong van carnavalvieren afweet, de mond van verbazing openvalt, als hij dit mocht aanschouwen en het is begrijpelijk, dat vele Duitsers uit andere HET Keulse carnavalsfeest is een voort plaatsen en buitenlanders naar Keulen trekken om daar, als de optoch- zetting van de oorspronkelijke lentefees ten door de stad trekken en prins' Carnaval gedurende drie dagen zijn ten, die in de naroomse tijd in het gehele scepter van dolle dwaasheid en jolijt zwaait, mee te brullen in het koor der „Keulse potten": „Kölle Alaaf". Het Keulse carnaval is in januari al begonnen. Dat moge U misschien een beetje vreemd in de oren klinken, maar reeds van Nieuwjaar af is het in Keulen carnaval en dat is ook altijd ^"reven wy dat het carnaval met zo geweest. Natuurlijk, er wordt normaal dooi gewei kt, maar toch hangt er Nieuwjaar begon en tot vastenavond over de domstad een waas van opgewekte vrolijkheid en dwaasheid en wanneer 's avonds de stad in een zee van licht baadt, verandert het se rieuze burgermannetje in de dolste dwaas en neemt hij noch een ander, noch zichzelf serieus. gebied van de Nederrijn uitbundig werden gevierd. Voor het eerst komt namelijk in de archieven van de stad Keulen de naam „Fastelovend" voor in het jaar 1341. En het is niet alleen het burgermannetje, dat verandert, maar het is ook de direc teur van de fabriek, die als zigeuner door de stad huppelt en de tramconducteur die zich als ridder verkleedt en met een ele gant gebaar de dames, die hij op zijn weg tegenkomt een hoofse groet toeroept. Het ..Weiberfeest" is reeds voorbij en het voorlezen van de grote „Prinzenprokla- mation" eveneens. Het werd onmiddellijk gevolgd door een bal aan het Hof van Zijne Doorluchtige Zotheid, een bal dat niets onderdoet voor de bals, die soms in Europa aan koninklijke hoven worden gegeven en waarbij uw narrenverslagge ver vertegenwoordigd was. „Schommelen" U KENT HET WEL, die beweging die wij arm in arm op een bruiloft partij ma ken onder het zingen van „Bij ons in de Jordaan'' of „Datteme toffe jongens zijn1' maar wist u ook, dat dit „schommelen" uil Keulen afkomstig is? Daar is het bij de carnavalsviering ingevoerd, mensen, elkaar volkomen onbekend, steken bij el kaar in, „schommelen" heen en weer on der 't zingen van alle bekende carnavals schlagers en gelooft u me, de „Keulse potten" kennen een paar van die schla gers. Onophoudelijk klinkt een nieuw lied door de balzaal en iedereen zingt dapper mee, waardoor een hoge graad van uitgelaten heid en vrolijkheid wordt bereikt en dat zit niet alleen in de wijn, die in rijkelijke hoeveelheid vloeit. Want de Keulenaren hebben bewezen in tijden van schaarste aan deze verrukkelijke vloeistof, dat het zonder wijn ook gaat en dat de pret en jool dan evengoed tot een toppunt wor den gevoerd. Een klein (jaloers) addertje schuilt hierbij echter ook wel in *het gras, want men geeft enorme kapitalen uit, om dit car navalsfeest groter te maken dan in elke andere Duitse stad, dan in elke andere Europese stad en het is Duisburg, waar men de Keulenaren vlak op de voet volgt De Prins leest de grote Carnavalsprocla- matie voor. duurde, in feite worden de carnavalslie deren bekend gemaakt op de „Elften in Elften 11 Uhr 11" dus op 11 november 23 uur 11. En op Oudejaarsavond begin nen dan de Sitzungen, die over de gehele wereldbekend zijn, de samenkomsten die in het teken van de carnaval staan en waarbij b.v. kunstenaars en zangers op hun eigen manier uitleg geven aan hun gedachten over de politiek en die krijgt het dan zwaar te verduren, maar wat mag het allemaal hinderen, want het is ter verhoging van de carnavalspret. Bloemen uit Holland OP DE zogenaamde Rosenmontag begint 's avonds laat de grote carnavalsoptocht. Dit jaar zullen bloemen uit Holland de versierde wagens met hun prachtige tooi optuigen. In deze optocht zal een Prinzen- wagen mee rijden van 18 meter lengte. De stoet zelf zal kilometers lang zijn. Men verwacht een miljoen toeschouwers langs de route, die de stoet zal gaan en een bewijs, dat de Keulse versieringen niet voor de praalwagens van een andere stad onderdoen is wel het feit, dat deze Prinzenwagen volgend jaar het Keulse carnaval in Nice in Frankrijk zal verte genwoordigen. Prins, boer en jonkvrouw EEN ENORME TAAK is voor het carnavalsdrielal weggelegd, het drietal waarop het grootste carnaval steunt: ne Doorluchtige Hoogheid Prins Carnaval gesecondeerd door Hare Hoogheid de Keulse Jonkvrouw en Zijne Deftigheid de Keulse Boer. Dit drietal is het, die in magnifieke en even zo kostbare carna- valskledij een zware taak tegemoet gaat. Bezoek aan ziekenhuizen, aan scholen en bejaardentehuizen en alsmaar even vrien delijk en opgewekt zijn. Elk jaar is er natuurlijk een andere Prins, maar hij moet tevens over een ruime beurs be schikken, want er wordt menig rondje op zijn zak gedronken. Hoe grandioos het carnaval in Keulen wel is volgt uit het feit, dat de stad Keulen alleen al 50 carnavalsverenigin gen telt, die ieder 6 tot 10 avonden orga niseren, er zijn kinderoptochten en ook deze trekken een enorme grote belang stelling. Iedereen doet gek, iedereen is gek in Keulen als de drie hoofddagen, dit jaar 16, 17 en 18 februari van het carnaval zijn aangebroken. Iedereen doet mal en dwaas, iedereen is mal en dwaas, want het is carnaval en de dag der ontnuchte ring blijft veraf, ook al is hij'tot op de middernachtelijke klokslag genaderd. (Nadruk verboden). GRAP Gemeld Is dat nabij Londen een aan een valscherm bevestigde bus met instrumenten naar be neden is gekomen, waaraan een kaartje was bevestigd, waarop in vier talen werd verzocht de bus op te sturen aan het Russische aeronautische instituut. Politiemannen en personeel van het Britse ministerie voor de luchtvaart hielden zich maandag met 't geval bezig, zonder voors hands iets wijzer te worden. Doch tenslotte bleek dat het geheel op een grap berustte en dat de z.g. „wetenschappelijke in- sti umenten" niet anders waren dan het mechanisme van een wekker. In de raadsvergadering van Aardenburg hield burgemeester J. M. A. C. van Dongen een nieuwjaarsrede. Hierin legde hij o.m. de nadruk op de slechte toestand waarin de vlasserij zich bevind en de historische beteke nis van de Beneluxovereenkomst. Vooral bij dit laatste zag hij gro te mogelijkheden voor de land bouw, maar hij erkende ook, dat er met name bij de middenstand moeilijkheden zouden kunnen rij zen en dat het daarom van het grootste belang was dat de mid denstand zich beter organiseerde. Hij sprak ook de hoop uit dat het gemeentelijk apparaat straks wat meer armslag zou krijgen als de nieuwe financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente gere geld zou zijn. De groei van de gemeente staat praktisch stil. Bij de verdeling van woning ruimte wordt te veel toegegeven aan de zuigkracht van de rand stad Holland. Een groot natio naal bouwplan moet er komen met een goede industriesprei- 84. Tegen de hevige protesten van Svein en de anderen in be geeft de Noorman zich nog dezelfde nacht op weg, slechts gewapend met pijl en boog en een kort zwaard. Het is een heldere nacht. Op één der hel lingen houdt Eric zijn paard in voor een laatste blik op de glimmende lichtjes van de burcht. Dan zet hij zijn paard aan en verdwijnt in de duisternis. De gevaar lijke tocht is begon nen. Eric weet, dat de kleinste ver gissing of onachtzaamheid hem 't leven kan kosten. Want buiten Ha- rald en zijn troep zijn er hog ande re vijanden in deze noordelijke wildernis, even meedogenloos, even dodelijk: wolven, beren, lynxen. De eerste uren rijdt hij in kal me galop voort over een smal pad, doch zodra hij het gebied nadert, waar hij vermoedt, dat Harald zich ophoudt, stijgt hij af en zoekt zijn eigen weg langs smalle vvildpaad- jes en haast onbegaanbare hellin gen. Het eerste wat hem te doen staat, is, een plek te vinden, waar hij en zijn paard een veilig toe vluchtsoord kunnen vinden; een goed verborgen grot of zoiets. Vandaar uit kan hjj dan pogen Ha- rald's schuilplaats op te sporen. En dan houdt hij opeens met een ruk de pas in voor een diep, breed spoor. Hf) onderzoekt de bodem. Er is tenminste één ruiter bij en het spoor loopt zuidwaarts. „Zuidwaarts", mompelt Eric, „Bohuslan ligt in het zuiden. Ik moet me al erg vergissen als dit niet van Harald en zijn bende is. Er achteraan dus"!! ding, die rekening houdt met de nocien en behoelten van het plat teland. Het oudste raadslid, wedhou- der A. I. Catsman, beantwoordde de rede van burgemeester Van Dongen. Bij de ingekomen stukken was een verzoek om een bijdrage van net archeologisch genootschap. Deze werd vastgesteld op 2b per jaar. De bijzondere scholen kregen de gebiuikelijKe voorschotten. Alge wezen werd een verzoek van net fruitteellproetbedrijf in Philippine, ondanits een pleidooi van mevr. E. J. v. d. KroecKe-de Man, om deze bijdrage te schen ken. De plaatselijke V.V.V. kreeg 150 Dijdrage voor de nieuwe Streekloider. Deze zomer komt er een unie ke volksdansvertoning op het ge meentelijk sporttrerrein en hier in is de gemeente garant voor 'n mogelijk tenort toi een bedrag 'van maximaal 500. De huur van de voormalige marechaussee-kazerne werd lb vernoogü. Ken voorstel van B. W. voor een drietal nieuwe straatnamen kon niet in behandeling komen omdat de meningen hierover sterk verdeeld waren. Algemeen ging de gedachte uit naar het lieinaert épos waarin Aarden burg een niet te ontkennen rol speelt. Tijdens de rondvraag kwam de openbare school ter sprake. Dui delijk was hier dat het dringend nodige herstel niet door het ge meentebestuur werd belemmerd. De school is slecht en Gedep. Staten hebben zich hierover reeds tot de Kroon gewend. ©a padvindersgroep „St. Baaf" kreeg grond nabij de Elder- sschans voor het bouwen van 'n troephuis.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5