Jl&ziis die Uit de Provincie De Iielicopterverbinding Axel-Rotterdam Gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde poging tot moord op wethouder te IJzendijke AGENDA Bouw van 623 woningen in Geuzenveld stilgelegd DE VRIJE ZEEUW Donderdag 6 februari 1958. VERDACHTE BIJFT HARDNEKKIG ONTKENNEN GESCHIL OVER DE PACHT VAN STUK GROND MOTIEF VOOR DE MOORDAANSLAG DE WERKLOOSHEID IN ZEEUWS-VLAANDEREN EN DE VOORZITTER VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL TERNEUZEN. AXEL CADZAND NIEU WVLIET OOSTBURG SAS VAN GENT. SLUIS. IJZENDIJKE- ZAAMSLAG DOOR DE E. V. C. GELEIDE STAKING LEIDDE TOT EEN MASSA-ONTSLAG IN AMSTERDAM-WEST MINISTER VAN VERKEER GEVRAAGD om TEGEMOETKOMING VANWEGE HET RIJK Leden der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer hadden de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd, of er voor de heli kopterverbinding Axel Rotterdam vanwege het rijk geen steun kan worden ver leend omdat het hier een buitenlandse maatschappij ganiseerd", zo meende gister-1 betreft, of omdat er andere motieven golden. Zij vroe gen verder of hiervoor toch niet een oplossing te vin den is. Arrestatie in West-Berlijn 2 Hot Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft zich gisteren de gehele dag beziggehouden met de behandeling van de zaak tegen de 26- jarige Belg Aimee L. wonende te IJzendijke, die ervan wordt beschuldigd op 13 januari van het vorige jaar een wethouder van IJzendijke, de 41-jarige landbouwer C Doens, te hebben willen ver moorden. De rechtbank te Middelburg had (le Belg wegens poging tot doodslag tot tien jaar gevangenisstraf met aTtrek van voor arrest veroordeeld. De wethouder was die avond laat naar zijn schuren gegaan voor een controle. Hij stak de buitenlichten en het licht in de schuur op. In het achterste ge deelte van de schuur werd hij plotseling beschenen door een fel licht. „Nu ga ik met je af rekenen", riep een stem en on middellijk hierop viel een schot. Een kogel trof de wethouder in de buik. De gewonde man vluchtte naar het voorste deel van de schuur. Daar greep hij zijn aanvaller. Tijdens deze wor steling herkende hij de man. Hij greep hem in zijn nek en ver wondde hem. Hij verloor de strijd omdat hij een klap met het pistool op zijn hoofd kreeg. De ernstig gewonde wethou der kroop naar buiten en riep om hulp. De politie werd ge alarmeerd en deze kon spoedig op aanwijzing van de gewonde de Belg arresteren. De Belg zat in een plaatselijk café. De jongeman verklaarde toen niets van het gebeurde te we ten. ..Ik ben vanavond per fiets naar een vriend in St. Laureins een dorpje vijftien kilometer van IJzendijke, even over de Belgische grens, gegaan", zei Airnée C., „maar ik zag geen licht branden en dus vermoedde ik dat hij niet thuis zou zijn. Daarop ben ik teruggekeerd en Geachte redactie. Blijkens het verslag in uw blad van 23 januari j.l. heeft de voor zitter van de Kamer van Koop handel in zijn jaarrede het cijfer van 110.000 ingeschreven werk lozen alleszins normaal genoemd. Hij heeft daaraan toegevoegd: „Voor onze streek zijn de werk loosheidscijfers nog vrij laag. Er is in het Westen iets meer werkloosheid dan verleden jaar, doch in Oost Zeeuws-Vlaanderen i krachtvermindering, waardoor zij in het algemeen hogere prij zen voor haar artikelen maakt dan elders in het land (arme be volking van Zeeuws-Vlaanderen, welke van haar laagste gemeente- klasselonen deze hogere prijzen moet betalen) meen ik te mogen betwijfelen. Een ding is echter wel zeker: De middenstand heeft geen behoefte aan een blijkbaar voor de heer Horstmann niet on welkome werkloosheid met de daarmee gepaard gaande koop kan nauwelijks over werkloos heid worden gesproken, behou dens in het uiterste Oosten. Daar maakt trouwens de vlasindustrie een zeer zware tijd door". Hiermede wekt de heer Horst mann de indruk dat de werkloos heid in Zeeuws-Vlaanderen gerin ger is dan in de rest van het land en nie.-s is minder waar dan dat. Een werkloosheid van 110.000 betekent ongeveer 3 van het Nederlandse arbeiderspotentieel. Blijkens de begin januari ge publiceerde cijfers bedroeg de werkloosheid in Zeeland echter 5,3 r,'c en in Zeeuws-Vlaanderen meer da i 6,3 '.'e, dat is dus meer dan het dubbele van het landsge- middelde. In Oost Zeeuws-Vlaanderen, waar volgens de heer Horstmann nog nauwelijks over werkloos heid kan worden gesproken, be droeg het percentage 5,3. In het uiterste Oosten (land van Hulst) zelfs meer dan 8 Vc en in West Zeeuws-Vlaanderen ongeveer 9 Alles dus ver boven het lands- gemiddelde. Slechts de 3 noordelijke provin cies van ons land hebben een ho ger werkloosheidspercentage dan Zeeland (Groningen en Friesland echter lager dan West Zeeuws Vlaanderen en het land Hulst). In de noordelijke provincies wordt echter de noodklok geluifl (terecht) maar in Zeeuws-Vlaan deren zegt de voorzitter van de Kamer van Koophandel, die blijk, baar niet eens de moeite heeft gedaan om zich van de werke lijke stand van zaken op de hoog te te stellen, „van werkloosheid kan nog nauwelijks worden ge sproken". Commentaar hierop lijkt mij overbodig. Wel zullen velen zich met mij afvragen welke waarde nog kan worden toegekend aan de uitspraken van de beer Horst mann wanneer deze zo slecht ge fundeerd blijken te zijn. Velen zullen zich ook de ogen hebben uitgewreven toen zij lazen wat de heer Horstmann heeft gezegd over de industrie vestiging en de verbindingen over de Schelde. In een nogal tegenstrijdig be toog zegt hij eerst, dat ter gele genheid van het bezoek van de parlementsleden aan de Zeeuwse industrie, de schrille tegenstel ling is belicht tussen de steeds verdergaande industrialisatie van „Holland" en het blijvende va cuum in ons gebied, waarbij dan steeds weer is gewezen op het vraagstuk der verbindingen, maar later: „dat nieuwe industrie zal moeten worden gevestigd op die plaatsen van ons land waar de werkers wonen en niet omge keerd", waarmee hij kennelijk be doeld: dus niet in Zeeuws-Vlaan deren. Alle instanties welke zich bezig houden met het scheppen van mogelijkheden voor industrie vestiging in Zeeuws-Vlaanderen w-eten nu waar zij aan toe zijn. Op de heer Horstmann behoeven zij niet te rekenen, want dan ko men er te veel konkurrenten op de arbeidsmarkt. Beter een fikse werkloosheid dan dat. Of het waar is wat de heer Horstmann zegt, dat de midden stand in onze streek niet snakt naar betere verbindingen omdat zij onmiddellijk in baar bestaan wordt getroffen. Indien de heer Horstmann eens de moeite had genomen zich van de omvang en aard der werkloos heid in onze streek op de hoogte te stellen, dan zou hij ook wel tot de conclusie zijn gekomen, dat het niet de vlasindustrie is, welke de hoge werkloosheidscijfers ver oorzaakt, hoe berotbd het in deze industrie momenteel ook gaat. Als voorzitter van de Kamer van Koophandel zou hij ook dienen te weten, dat de door mechanisatie, rationalisatie, chemische onkruid- bestrijding enz. voortdurend uit de landbouw vrijkomende ar beidskrachten, in tegenstelling tot de acnter ons liggende jaren, niet langer door de bestaande industrieën kunnen worden opge nomen. En heeft de heer Horstmann nooit gehoord van de omvang rijke vertrekoverschotten waar mee de meeste gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen te kampen hebben? Gelooft hij bij nader in zien ook niet, dat de vertrekken de bevolking door het scheppen van meer werkgelegenheid hier zou kunnen worden vastgehou den, waardoor hij voor konkur- rentie op de arbeidsmarkt nog van niet eens zo bang zou behoeven te zijn? En nu nog iets over de verbin dingen. Nadat de Kamer bij voortdu ring op betere verbindingen heeft aangedrongen, en enige jaren ge leden Gedeputeerde Staten van Zeeland in overweging heeft ge geven maar weer volledige veer gelden in te voeren teneinde de minister gunstiger te stemmen, komt de voorzitter nu verklaren, dat Zeeuws-Vlaanderen zelf bij een betere verbinding slechts weinig belang heeft, doch dat deze van meer betekenis is voor Frankrijk en Rotterdam. De Zeeuws-Vlamingen zullen zich nu wel afvragen of zij daar voor straks weer veergelden moe ten gaan betalen. Inderdaad mijn heer Horstmann, dat had U hun niet mogen aandoen. En heeft de Kamer de Stich ting voor Economisch Onderzoek der Universiteit van Amsterdam, ook al in hoofdzaak met het oog op een betere verbinding tussen Rotterdam en Frankrijk, een on derzoek laten instellen en rap port uitbrengen? Dit rapport be vat anders toch ook nog al wat gegevens welke het belang van Zeeuws-Vlaanderen aantonen. Gelukkig echter heeft de heer Horstmann zelf zijn argumenten nogal kortzichtig genoemd. Ande. ren behoeven dit dus niet meer te doen. Toch geloof ik dat het in het belang van Zeeuws-Vlaanderen zou zijn indien hij het resultaat van zijn kortzichtige overpeinzin gen niet zo aan de grote klok zou hangen. Een voorzitter van een Kamer van Koophandel is nu eenmaal een man naar wiens woord wordt geluisterd. En de heer Horst mann zal toch niet willen, dat tengevolge van loslippigheid zij nerzijds, maatregelen achterwege blijven welke voor Zeeywa-Vlaan- deren dringend nodig zijn. Met dank voor de plaatsruimte. OPMERKER. naar het café gegaan". Maar bij onderzoek bleek dat in de woning van de vriend (toe avond wel degelijk licht had ge brand en dat dit licht van bui ten af goed te zien was. De wond in zijn nek had Aimée C. opgelopen bij het scheren, zo vertelde hij. Later bij een an dere verklaring zei hij dat de schram in zijn nek was geko men doordat een rondvliegend stuk hout hem had getroffen, ook verklaarde de Belg dat hij al lange tijd in 't café had geze. ten. Maar de politie was om streeks kwart over negen in het café geweest en had de Belg er niet gevonden. De caféhou der had meegedeeld dat Aimée C. pas omstreeks tien uur die avond in het café was gekomen. Het motief voor de moordaan slag zou liggen in een geschil over de pacht van een stuk grond. De heer Doens zou eens hebben verklaard dat hij de grond niet wilde verpachten aan Aimée C., omdat deze oen flink strafblad zou hebben. De Belg zou hierover erg kwaad zijn geworden. Het Hof heeft 's morgens enige politiemannen die het on derzoek hebben verricht ge hoord. De landbouwer Doens, die des middags aan het woord kwam, zeide er absoluut zeker van te zijn dat het Aimée C. was geweest die op hem had geschoten en met wie hij had geworsteld. Het Hof heeft zich voorts enige tijd bezig gehouden met de krab in de nek van de ver dachte. Twee artsen, die daags na het gebeurde de wond had den bekeken zeiden gistermid dag hun mening hierover. Zij konden niet zeker verklaren, dat de wond was ontstaan door de worsteling. Overigens ver klaarde een van de dokters dat, als er niet direct zou zijn inge grepen bij de landbouwer, het voor 99 procent zeker was dat de man aan de schotwond in zijn buik zou zijn overleden. De gewonde landbouwer was uit de schuur gekropen en had zijn knecht om hulp geroepen. Deze knecht vertelde gistermid dag: „Ik hoorde de baas roe pen. Hij riep: „Mari, ik ben ge schoten". Ik vroeg: „Waar dan baas?" Hij zei toen: „In de schuur door C.". Noemde hij geen voornaam?", vroeg.de pre sident, mr. Van Lookeren Cam pagne. „Nee, maar later tegen mijn vrouw heeft hij gezegd: „Het was Aimée C." De dochter van deze landar beider had 's avonds tegen zeven uur een fietser gezien bij de schuur van Doens. Er kwa men daar om die tijd nooit fiet sers. Bovendien had de fiets 'n opvallend helder achterlichtje. Bij een reconstructie had zij de fiets van C. aangewezen als die welke zij de avond ervoor had gezien. „Verdachte, er is wel enig bewijs tegen u. Of dit bewijs voldoende is zal het Hof wel later beoordelen. Maar in het psychiatrisch rapport van pro fessor Baan over u staat dat, als mocht blijken dat u de dader bent, het voor u wel nodig zal zijn dat er nader wordt doorge drongen in de psychische ach tergronden van de misdaad; ook in uw belang". „Ik blijf erbij ciat ik het niet gedaan heb. Ik ben die avond DONDERDAG 6 FEBRUARI. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Cyclusvoorstel- ling met ..Dwars door Parijs". AXEL: Het Centrum, 19.30 u.: Manus voorlichtingsavond met film. VR'JDAG 7 FEBRUARI. TFHNEUZEN. Bouwkundig Bureau Joh. Fraanje, openba re aanbesteding bouwen van 1wee woonhuizen met bijbeho rende werken aan de Jacob Catsstraat. Luxor-Tbeater, 8 uur: „De nachten van Cabiria". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „De laatsten zullen de eersten zijn." niet in de buurt van de schuur van Doens geweest", antwoord de verdachte. „Deze zaak is wel ernstig, maar niet ingewikkeld", zo be gon de procyreur-gsneraal, mr. Zaaijer zijn requisitoir. „De be- wijsc-onstructie is eenvoudig. Het belangrijkste element is de verklaring van de heer Doens, die met volstrekte zekerheid zegt de dader te hebben her kend. Er is géén reden om aan te nemen dat deze verklaring onbetrouwbaar is. Daarbij komt dan dat de dochter van de land arbeider de fietser zag, die de dader moet zijn geweest. Een volgende aanwijzing is de wond in de nek van de verdachte. De versohillende verhalen die C. hierover doet zijn niet waar. Verder komen er nog verschei dene minder belangrijke aanwij zingen. Ik ben ervan overtuigd dat het misdrijf m.et voorbe dachte rade is gebeurd. Deze poging tot moord is een zeer zwaar misdrijf en het motief was gering. Daardoor is deze verdachte gevaarlijk". De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Middelburg: tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. H. A. R. de Mul uit Oostburg, zeide in zijn pleidooi, o.m. dat het bewijs slechts rust op kleine toevallig heden en in het beeld passende vermoedens. Wethouder Doens ging altijd 's avonds pas tegen tien uur de schuren controleren. Die avond ging hij toevallig om- streeks acht uur, omdat hij naar de radio wilde luisteren. Dat kon C. niet weten. Er staat in het psychiatrisch rapport, aldus pleiter, dat C. geen figuur is die na kalm over leg een agressieve daad zou ple gen. De stiefvader van C. had het proces over de pacht van het land gewonnen. Het is ontzet tend voor een boer een stuk van zijn land te., moeten missen, meende mr. De Mul. Doens was daarom voortdurend in gedach ten hiermede bezig. Hij dacht daarom voortdurend aan C„ die dat stuk grond zou krijgen. Mo gelijk heeft hij toen hij aange vallen werd daardoor aan C. gedacht en gemeend C. te her kennen. Pleiter vroeg vrijspraak of als het hof dit nodig achtte een heropening van het onderzoek zodat eventueel nader bewijs materiaal kan worden verza meld. Na re- en dupliek bepaalde het Hof zijn arrest op 19 februari aanstaande. Een gelukkige koliektante. Zoals bekend wordt jaarlijks door het ooriogsgraven comité een kollekte gehouden om de naoestaanaen van ue gevallenen uit de tweede wereiuoonog in de gelegenheid te stellen de graven ui ons ianü te bezoeken. Uit de duizanue.i koiiektanten wordt jaarlijks een aanval in ue geiegenne.d gesteld een gratis reis naar Engeland te maken. Een van ae gelukkigen is dit jaar Ria Visser, Rozenstraat 143, alhier. De reis zal plaats vinnen van 1014 april a.s. Haardendemonstratie Gisteravond werd in café-restau rant „Monopoie" een demonstra tie gegeven door Ue Seiccia-Ulie- stooKnaaruenf abrieken, waarbij werd aangetoond hoe deze haar den speciaal zijn geconstrueerd om de warmte ook over tie vloei' te verspreiden. Door de firma Vers.oot te Terneuzen, hoofd dealer voor Zeeuws-Vlaanderen, waren diverse haardennanaeia- ren uitgenodigd. Er bestond voor deze demonstratie een zeer goe de belangstelling. Teneinde de be zoekers een inciruk te geven van de grootte en de moderne inrich ting van het compiex oer Selec ta fabrieksgebouwen werd na af loop der uemonstratie een inte ressante bedrijfsliim vertoond. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de algelopen maanu januari 1958 door totaal 2969 personen bezocht, tegenover 2695 personen in de ma <»u daarvoor. Aanbesteding Landbouw- liu.siioudsciiool Gisteren vond op tiet kantoor der Z.L.M. te Goes de aanbeste ding plaats van het bouwen van een Lanuoouwnuisnoudschool te Axel. Htervoor werd als volgt inge schreven P. Hoppenbrouwers te Bergen op Zoom 306.200; L. de Bruijn ic Zn te Hulst ƒ290.988; K. J. ue Winter te Rotterdam /2T6.160; P. S. v. Hoeve te Axel 274.200; L. Lansu te Clinge ƒ271.700; la VerstelieVerhage te Vlissingen ƒ261.700; Gebr. Kriekaert te Hengstdijk ƒ256.200; D. van der Poel te üudelande ƒ245.900; C. Priem te Lewedorp ƒ241.180; R. Verstraeten en Zn te Oostburg 230.700; Fa J. Kingsma Zn te Middenmeer ƒ229.700 en lirma Gebr. Van der Poel te Terneuzen 228.920. Bejaardensociëteit opgericht. In Cadzand werd, evenals in omliggende gemeenten, een be jaardensociëteit opgericht. Dit geschiedde op een middagbijeen komst in het Verenigingsgebouw „Het Zwin". Deze bijeenkomst werd geleid door ds. Ten Cate. Meer dan 40 ouden van dagen waren hierbij aanwezig. Nadat allen door burgemeester J. A. Leenhouts waren toegespro ken werd besloten tot definitieve oprichting van zulk een sociëteit, waarvan het bestuur later zal worden samengesteld. Vergadering van de Ver. voor Vreemdelingenverkear. De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer ainier hield maan dagavond naar ledenvergadering in de Stadsherberg. Ais gasl was namens de gemeente hierbij aan-- wezig burgemeester J. C. Eve raars, die ue vergadering gedeel- lijk bijwoonde. Na de opening door de voorzit ter, de heer A. Brakman, werden de notulen van de vorige verga ring goedgekeurd. De secretaresse, mevrouw M. Tienstra, gaf in het jaarverslag een overzicht van het aigeiopeu seizoen, dat wat betreft het aan tal bezoekers zeer gunstig is ge weest. Nieuwvliet komt steeds meer in trek bij de vreemdelin gen. Door gebrek aan pension ruimte en zomerhuisjes kan jam mer genoeg in het hoog-siezoen aan alle aanvragen niet worden voldaan. De uitbreidings- en be- bouwingspiannen voor de kust Konden nog niet verwezenlijkt worden. Het gemeentebestuur doet hieraan echter alles wat zij .tan en wat mogelijk is. Het financiële verslag over '57 sloot met een batig saldo van 433,93. De vergadering gaf haar goed keuring voor de aanvrage van de Koninklijke goedkeuring der itatuten van de vereniging. Aan gezien de bestuursverkiezing, we gens het periodiek aftreden van de voorzitter, de heer A. Brak man, niet vlot verliep besloot het bestuur en bloc af te treden. Zo spoedig mogelijk zal een volgen de ledenvergadering worden uit geschreven voor het kiezen van een nieuw bestuur. Na de pauze hield de heer Os kamp, directeur der Provinciale Zeeuwse V.V.V. te Middelburg een interessante causerie over: „De kunst van een goede verzor ging der badgasten", waarin hij o.a. adviseerde de badgasten zó te ontvangen, zoals men zelf ont vangen wil worden en de aan dacht te vestigen op het speci fiek aantrekkelijke van deze streek. Na de rondvraag sloot de heer A. Brakman met een woord van dank aan de heer Oskamp voor deze causerie en aan de leden voor de goede opkomst, de vergadering. Vergadering Postzegelver. De postzegelvereniging „Het Land van Cadzand" hield in hotel ..De Eenhoorn" te Oostburg zijn jaarvergadering onder leiding van de heer A. de Bert. Uit het jaarverslag van de heer P. S. Catsman bleek dat de ver eniging thans 37 leden telt. Ook financieel gaat het vrij aardig. Dit bleek uit een rapport van penningmeester A. M. de Dreu waaruit bleek dat het kassaldo steeg van ƒ24,87 naar 75,36. De rondzenddienst functioneert nog niet naar wens, maar er wordt ernstig naar gestreefd om dit het komende jaar te verbete ren. De heer A. M. de Dreu werd herkozen tot penningmeester en de heer F. R. Bloem werd aan het bestuur toegevoegd. De heer Catsman blijft deel uitmaken van het bestuur maar moet het secre- tariaat om persoonlijke redenen neerleggen. Na deze goed bezochte verga dering volgde de gebruikelijke veiling. Fosfaatfabriek moderniseert. Vóór de depressie op de vracb/ tenmarkt was 't steeds moeilijk zeeschepen naar Sas van Gent te krijgen aangezien de Jossnelheid door de rederijen te laag werd geacht; ze accepteerden liever ladingen die ergens in een haven in een minimum van tijd gelost werden. Deze moeilijkheden b;j het bevrachten waren er oorzaak van dat de Fosfaatfabriek hogere vrachten dan normaal te betalen had. Het hangbaansysteem dat al uit 1914 stamde en -geheel uit ijzerenconstructie bestond verg de ook grote onderhoudsuit- gaven. Aan ijzeren pilaren had men niet minder dan 3000 m rails hangen. In 1952 werd reeds het gedeelte dat leidde naar de afde- ling van geconcentreerd zwavel zuur gesloopt en vervangen door autotransport. Vorig jaar besliste de directie dat het gehele hangbaansysteem zou verdwijnen d.w.z. naar de silo's waar de ruwe fosfaat wordt opgeslagen en naar de afdeling waar gewoon zwavelzuur volgens het lodenkamerproces wordt ver vaardigd. De twee zwavelzuuraf- deiingen ontvingen met de hang. baan de ruwe pyriet. Voor de fosfaatsilo's heeft men nu een transportbandensysteem gemonteerd die de ruwe fosfaat via een stortkuil naar boven brengt 12 m). Het eigenlijke lossen van de zeeschepen geschiedt met vracht auto's die de fosfaat van onder de kranen naar de stortkuil bren gen. Voorheen had men met het hangbaansysteem een loscapaci- teit van 1500 a 2000 ton per dag; nu zal men 3000 a 3500 ton per dag kunnen lossen. De loseapaci- teit wordt zodoende praktisch verdubbeld. De pyriet zal op de zelfde wijze gelost worden d.w.z. met vrachtauto's maar deze wordt op een hoop buiten de af deling gestort. Trouwens deze zwavelzuuraf delingen gaan in de toekomst zeer waarschijnlijk verdwijnen. Men is druk bezig een nieuwe zwaveizuurfabriek te bouwen met ruwe zwavel als grondstof. De opslagplaats van deze ruwe zwavel komt direct achter de kranen, zodat hiervoor geen transportmateriaal nodig is: De eerste zeeboot met ruwe fosfaat die men met auto's lost en via transportbanden in de silo's verdwijnen is het 5077 brt. metende Italiaanse stoomschip „Croce Marina" met 8200 ton ruwe fosfaat van Casablanca. Ei van 110 gram. Op het landbouwbedrijf van de heer A. de Bert te Sluis Heille heeft een kip het klaargespeeld een ei van 110 gram te leggen. Dit soort eieren is zeldzaam in de kippenwereld. Succesvol optreden van Winando. De zaal van het Hofzichttheater was geheel bezet toen de te IJzendijke reecis bekende telepaat en hypnotiseur Winando zijn pro gramma aanving. Winando wist van begin tot het einde zijn tal rijk publiek te boeien. Zijn toe passen van hypnose op een aan tal jongelui liet de zaal brullen en gieren van het lachen. Zij ont. popten zich als ware rock and roil-dansers en ook als opvoeders van zuigelingen. Een hartelijk applaus was dan ook de beloning voor zijn presta tie. 13131. i. „Flandrla" heeft druk seizoen. De West Zeeuws-Vlaanmse Phil-Harmonieaclub „Flandria" heeft dit seizoen niet over belang, stelling te klagen. Zo treedt zij zaterdag 8 februari op te Cad zand, 9 februari te Hoofdplaat, 22 februari te Groede. Verder op 31 maart voor de AVRO, terwijl zij van de Belgische Gewestelijke Omroep een uitnodiging heeft ge kregen om medewerking te ver lenen in het programma „Ankers Los". Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand januari 1958 door totaal 1171 personen bezocht. De bouw van 623 systeemwoningen in Geuzenveld, Amsterdam- West, voor de vereniging „Eigen Haard" is gisteren stilgelegd. De N.V. Nederlandse Bouwsyndicaat, die dit werk had aangenomen, heeft alle tewerk gestelde arbeiders, geschoolden en ongeschoolden, tezamen ongeveer 230 man, met vergunning van het Arbeidsbureau ontslagen. Voor 24 timmerlieden was die vergunning niet nodig: zij waren in staking gegaan en werden dus op grond daarvan ontsla gen. Daarmede heeft een door de E. V. C. geleide staking tot een massa-ontslag geleid en tot het stilleggen van 'n groot bouwproject. De oorzaak is de beslising van 't Bouwsyndicaat om geen zwar te lonen meer te betalen, althans de zgn. conjunctuur-toeslag (die de arbeiders werd uitbetaald bo ven de wettelijk vastgestelde lo nen) te halveren. Volgens de technisch directeur, de heer L. Naar, bedroeg die toeslag voor geschoolden ongeveer SO V* van het loon en werd teruggebraeht tot 25 (c. Ongeschoolden kregen een toeslag van circa 30 ',i en ont vingen nu nog 15 Nadat dinsdag 28 januari (daags na de uitkering van het verlaagde loon) eerst bijna ieder een het werk had neergelegd, hervatten de arbeiders reeds de volgende dag geheel vrijwillig 't werk. Wel waren zij intussen ge schorst, doch de directie hief die schorsing meteen weer op, toen de arbeiders weer wildon begin nen. Doch reeds dezelfde dag ver lieten 24 timmerlieden het werk. „De E. V. C. heeft alles volgens liet bekende stakingspatroon ge- middag de directie. „Door alleen de 24 timmerlieden te laten sta ken, ontredderden zij de voortzet ting van de bouw volkomen, want de timmerlieden hebben bij alle fasen van de bouw een functie. Reeds na een dag liepen twee machinekranen vast en even la ter konden ook de metselaars niet verder meer. Hun ionen zou den uiteraard normaal doorbe taald moeten worden, omdat zij niet in staking waren gegaan. Zouden wij 24 andere timmerlie den hebben aangeworven, dan zou waarschijnlijk weer een an dere vitale groep arbeiders een partiële staking zijn begonnen en het werk zou na enkele dagen weer stagneren. Er bleef ons niets anders over, dan voor alle arbeiders ontslag aan te vragen". In West-Berlijn is de 36-jarige Franz Naugebauer aangehouden, die in 1954 op geheimzinnige wijze uit dat stadsdeel verdween. Hij zal worden vervolgd op be schuldiging van verraad. Minister Aigera heeft geant woord dat de afwijzing van het verlenen van steun aan de ge noemde helikopterverbinding niet berust op liet feit dat het hier een buitenlandse maat schappij betreft, maar op de omstandigheid dat de voor delen in geen verhouding staan tot de kosten. Gedurende de proefperiode heeft de „Sabena" drie en dertig gulden per passa gier aan subsidie ontvangen. Dit is te veel om er mee door te gaan, aldus de minister. Uit de commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer werd naar aanleiding van dit antwoord nog opgemerkt dat bij de nieuwe opzet van de dienst de kosten veel lager zul len worden. Gevraagd werd of indien de streek (gemeenten, Kamer van Koophandel, enz.) de dienst wil subsidiëren de mi nister dan zou willen overwe gen dit zijnerzijds eveneens te doen. De minister verklaarde hierop een eventuele aanvrftag uiteraard te zullen onderzoe ken. Enige toezegging omtrent inwilliging van een dergelijk verzoek kon hij echter niet doen. COOP. VRUCHTENVEIEING „ZEEUWS-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 5 februari GROENTEN Per stuk: Knolselderij C 10 ct. Per kg: Rode kooi A 10—12 ct, B 10 ct, A II 7 ct; Boerekool 15-- 18 ct; Savoye kooi B I 29—31 ct, A II 10—27 ct, afw. 7—9 ct; Wit te kool A II 14 ct; Breekpeen 8— 13 ct; Waspeen 1015 ct; Prei A II 23—27 ct, B I 13—17 ct; Knolselderij B I 20 ct, B II 6—7 ct; Spruiten A II 2052 ct; Uien 11—13 ct; Witlof A 46—62 ct, B 3158 ct, afw. 1226 ct; Schor seneren 2021 ct; Veldsla 70 ct. FRUIT Per kg: Appelen: Golden Deli cious (export) m. 75-80 ƒ1,16— ƒ1,18, 70-/5 ƒ1,16—ƒ1,19, 65-70 1,071,10; idem binnenland m 7580 ƒ1,01, 70-75 98 ct, 65- 70 94 ct. 60-65 90 ct, K 90—95 ct, F 7185 ct, stek 4867 ct. AANVARING OP DE NIEUWE MAAS. Bakschipper verdronk en. Het 670 ton metende m.s. „Ko ningin Juliana" is woensdagmor gen op de Nieuwe Maas te Rot terdam in aanvaring gekomen met de uit de richting van I>or- drecht komende sleepboot Et) Avant 26," die een lege modi ler- bak trók. Door de schok van de botsing is «en vai. da twee op varenden van de bak, de 64-jai ige schipper A. Snijders te I Or- dreclu, overboord geslagen en verdronken.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2