VenhoJk. Binnenlands nieuws Uit Rijkssteun eigen woningbouw Kantongerecht te Terneuzen Eric de Noorman - De ontembare AGENDA *s nachts pijn Procuratiehouder verduisterde 1,8 miljoen Beursovi SAN FRANCISCO die zijn heerlijk! "AKKERTJES" INTERNAT WAARD REAC N N.V. BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN ZENDT NOTA AAN DE MINISTER De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft in een nota aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid biezon- dere steunmaatregelen bepleit voor de eigen-woningbouw van ar beiders en kleine zelfstandigen. Zij deelt mede, dat hun positie door de eenzijdige verbeteringen in de financieringsvoorwaarden voor de woningwetwoningen, aanmerkelijk ongunstiger is geworden, dan ten tijde van de invoering van de premieregeling en is van mening dat de bouw van eigen woningen voor de hier bedoelde financieel minder draagkrachtige groepen evenzeer als de woningwetbouw als „sociale woningbouw" kan worden beschouwd. In de nota wordt medegedeeld, dat voor de woningwetbouw thans kapitaal beschikbaar wordt gesteld tegen een rente van 4 maar dat de particulier die zich sen eigen woning wil verschaffen een rente moet betalen van om streeks 6% procent. Aanvang 1957 kon het verschil in wekelijk. se lasten tussen een eigen wo ning en een zelfde huurwoning op grond van de bestaande sub- sidieversch ilien, reeds worden geraamd op plm. 3 gulden per week, aldus het adres. Indien wordt aangenomen, dat het ren- 'everschil tussen de eigenwoning- bouw en de woningwetbouw 2 bedraagt, dan betekent dit op een Jening van 15.000,een bedrag van 300,per jaar of 6,per week, zodat het totale verschil bij precies hetzelfde wooncomfort hierdoor op plm. 9,per week is gekomen. De N.V. Bouwfonds Nederland se gemeenten deelt verder mede, dat allen, die met de eigen-wo- ningbouw te maken hebben, de ervaring hebben opgedaan, dat het publiek onder deze omstan digheden de lasten voor 'n eigen svoning tenzij in sprekende nood gevallen niet op zich wenst te ne men. Het lijkt adressanten onver mijdelijk, dat, wil de regering de raming van 80.000 te bouwen wo ningen, waarvan 40.000 in de pre miesector, verwerkelijkt zien, er voor de premiebouw op de kortst mogelijke termijn biezondere maatregelen worden getroffen. Zij wijzen er op dat het ontslag van vele bouwvakarbeiders de continuïteit in de woningbouw in gevaar brengt. In de regeling bevordering eigen-woningbezit wordt op het ogenblik als grens, waarboven geen toeslag meer kan worden verleend, een bedrag van 30.000 voor de stichtingskosten gesteld. Wellicht zal de hierdoor afgeba kende woningcategorie te ruim blijken voor het in de voorgaande zin als „sociale woningbouw" af gebakende gebied. Wij zouden ons dan ook kun nen voorstellen, aldus adressan ten, dat het rijk enerzijds zou be sluiten, de steun op grond van de regeling bevordering eigen- woningbezit in het vervolg te be palen tot de hierboven begrensde „sociale woningbouw". Anderzijds zou dan deze steun voor de onder deze groep vallen de eigen woningen dusdanig ver hoogd kunnen worden, dat zou kunnen worden gesproken van een gelijkstelling met de woning wetwoningen. Om dit te bereiken zal een hogere toeslag nodig zijn dan tot dusver met daarboven 'n tegemoetkoming in de door de hoge rentevoet voor de eigen wo ning opgetreden lastenstijging. De trots van Verkade dat is en blijft de San Francisco. Próef die verruk kelijk croquante biscuit, zo pittig en vol .van smaak. Geniet er van: San Francisco is een ware traktatie. TREILER GEZONKEN. In het Kanaal is de treiler „Pa tricia Joan" gezonken na een aanvaring met een Brits vracht schip, de 750 ton metende „Cla rity". De Brit heeft de twee opvaren den van de treiler opgepikt. Later werd gemeld, dat één van de schipbreukelingen aan de ver wondingen, opgelopen bij de aan varing, is overleden. CLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben zondag, in samen werking met de rijkspolitie te Beers (gem. Baarderadeel) de clandestiene zender „De onbe kende", ook „Volleneef" genaamd, opgespoord en inbeslaggenomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 27-jarige landarbeider S, V. te Beers. JONGETJE ONDER AUTO VAN REINIGINGSDIENST. Omstreeks drie uur dinsdag middag is in de Beverweerdstr. oe 's-Gravenhage een ongeluk ge beurd, dat het leven heeft ge kost aan het bijna vierjarige jon getje P. Bilkes, het zoontje van een Haagse hoofdagent van po litie. Het kind was met een step op de stoep aan het spelen, toen een veegauto van de gemeente lijke reinigingsdienst, bestuurd door de 36-jarige J. G. uit de Breughelstraat, vlak langs het trottoir kwam. Het kind probeer de de achterkant van de auto te grijpen om zich te laten trekken doch kwam te vallen. Het raakte onder één van de achterwielen en was op slag dood. Het stoffe lijk overschot is overgebracht .naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal. BRAND VERWOEST MAGAZIJNEN VAN MACHINEFABRIEK In de nacht van zondag op maandag heeft een felle brand de magazijnen electron van de machinefabriek Breda v/h Backer en Rueb geheel ver woest. Met twaalf waterstralen heeft, de brandweer het vuur bedwongen. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. In deze afdeling werkten 30 men sen. Of de brand stagnatie ten gevolge zal hebben, is nog niet bekend. De oorzaak weet men ook nog niet. VOOR TIEN MILLE AAN HORLOGES GESTOLEN UIT WARENHUIS In het afgelopen weekend is voor ongeveer 10.000,aan dames- en herenhorloges gesto len uit een warenhuis in de Kal- verstraat te Amsterdam. De inbraak werd eerst gister middag door het personeel ont dekt. De dader(s) heeft (hebben) zich door het dakraam toegang verschaft. Ei worden uitsluitend horloges vermist. Hef is moeilijk na te gaan op welk tijdstip de inbraak is ge pleegd, aangezien het warenhuis zaterdagmiddag om zes uur is gesloten en eerst maandagmid dag weer is geopend. JONGE FIETSER VERLOOR EVENWICHT. Op de lange Tiendeweg te Gouda heeft de 10-jarige W. van der V. uit Gouda die daar maan dagavond per fiets reed zijn even wicht verloren, juist toen hem 'n vrachtauto passeerde. Hij kwam onder de auto terecht en werd op slag gedood. SCHEUR IN MARATHON TOREN DOOR GASONTPLOFFING Dinsdagmorgen heeft zich on der de ruim 40 meter hoge Ma- rathontoren van het Olympisch stadion te Amsterdam een ern stige explosie voorgedaan. De be Jonnen vloer vloog aan gruzele menten. In de toren ontstond een scheur van twee meter lengte. De toegangsdeur werd versplinterd. De kracht van de explosie was zo groot, dat in de directeurs kamer, die zich op betrekkelijk grote afstand bevindt, het meubi lair werd beschadigd. Er bestaat geen gevaar voor de toren zelf. Niemand werd gewond. Twee liepen een schedelbasisfractuur werklieden, die in de toren de elektrische leidingen in bedrijf hadden gesteld voor de voetbal wedstrijd van hedenavond, had den juist even hun werk verla ten. De oorzaak is vermoedelijk een oude gasbuis, die in 1928 toevoer gaf voor de Olympische vlam. Destijds werd in de toren op een bepaald punt de leiding afgesne den. Waarschijnlijk is er onder een gedeelte blijven zitten. Twee maanden geleden zijn werkzaam heden verricht aan de bestrating rondom. Hierdoor zou een lek kunnen zijn ontstaan onder de be tonnen vloer en zich een hoeveel heid gas hebben opgehoopt. Mo gelijk is dit na het overspringen van een elektrische vonk tot ont ploffing gekomen. JONGELUI PLEEGDEN GROOT AANTAL INBRAKEN. De Apeldoornse politie heeft twee jeugdige Apeldoorners aan gehouden, die er van worden verdacht tezamen zeker 25 inbra ken te hebben gepleegd. Het zijn de 17-jarige fabrieksarbeidei H. B. de V„ en de 16-jarige tuin dersknecht J. H. B., die reeds sinds de afgelopen zomer actief werkzaam rijn en zomerhuisjes, consumptietenten en winkels als operatieterreinen kozen. De kna pen zijn al voorgeleid aan de of- ticier van justitie te Zutphen. Daarna zijn zij teruggebracht naar het politiebureau te Apel doorn voor een verder verhoor. VAN DE TRAP GEVALLEN. Te Menaldum (Friesland) zijn maandagavond twee inwoners van dit dorp, de heren A. de G. en J. K. gevallen, toen zij na het bezoeken van een muziekuitvoe ring de trap van het dorpscafé afdaalden. Beiden vielen met het hoofd op een betonnen vloer en op. Zij zijn naar 't Diakonessen- huis te Leeuwarden vervoerd. Hun toestand was dinsdagoch tend redelijk wel. PIANOREPARATEUR GEARRESTEERD. Verdacht van verduistering van 24.000 en van oplichting waarbij een bedrag van ƒ2800 betrokken is, heeft de Haarlemse politie de 52-jarige handelaar en reparateur in piano's W. O. aangehouden. De aangehoudene stelde zich volgens verklaring van de politie in verbinding met enkele perso nen, van wie hij geld leende, waarbij afgesproken werd dat hij piano's van ae betrokkenen zou Kopen. Een Bloemendaler bewoog hij bedragen tot in totaal 10.00U af te staan en een bewoner uit Haarlem-Noord een bedrag van 5.000. Verder onderhield hij relaties met muziekhandelaren, muziek scholen en pianohandelaren, van wie hij geld ontving om piano's te Kopen. Als de man geld ontvan gen had, vertelde hij dat hij een piano gekocht had en geldschie ters kenden het instrument in zijn zaak zien. Vervoegden zij zich tot hem, dan wees hij een piano aan, die echter aan een ander toebehoorde, zoals later bleek. Het gebeurde dat zijn geldschie ters vermoedden dat W. O. op ongeoorloofde wijze handelde. Dan beloofde hij door het teke nen van schuldbekentenissen spoedig het geld terug te betalen, maar betaling volgde nooit. Voorts is uit het onderzoek ge bleken, dat de man voor repara ties te hoge bedragen vroeg en ook beweerde dat piano's niet meer te herstellen waren. Voor een lage prijs kocht hij dan de instrumenten en later ver kocht hij ze tegen flinke bedra gen. Zitting van 4 februari 1958. P. J. v. H., hotelhouder te Hulst, was op 10 augustus '57 met zijn auto te Axel op de kruising in de Evertsenstraat in aanrijding ge weest met een auto bestuurd door de K. (voor wie mr. v. Son ais gemachtigde optrad om een civiele eis te stellen). Verdachte zeide in de mening verkeerd te hebben dat hij op een voorrangsweg reed en bovendien was het uitzicht zó slecht, dat hij de wagen uit de Evertsenstraat niet oi te laat kon zien. De scha de aan de wagen van De K., be droeg 1250 Belgische francs, het geen de heer v. H. vrij hoog vond. Ook zijn eigen auto had materiële schade opgelopen. Eis 20 of 4 dagen hechtenis en toewijzing van het schadebe- ding. Uitspraak 10 of 2 dagen en toewijzing van de ingediende schadenota van De K. G. K., fabrieksarbeider te Hoek, stond terecht omdat hij op 14 januari te Axel op de weg naar Sluiskil met een bromfiets had gereden waarvan de verlichting verblindend was. K. wees er op dat door werk zaamheden aan de weg moeilijk te bereiden was. Eis en uitspraak 15 of 3 dagen. Mevr. J. J. R.S. te Axel moest zich verantwoorden omdat zij met haar auto over de zelfde weg heeft gereden terwijl de lichtbundels in het gezicht straal den van passerende wielrijders. Ook deze beklaagde zich over de toestand van de weg. Tegen haar luidde de eis 25 of 5 dagen en de uitspraak 20 of 4 dagen. P. T. O., transportarbeider te Terneuzen reed op 27 november '57 met zijn fiets over de markt te Terneuzen, terwijl dit gedeelte voor het verkeer was afgesloten wegens de wekelijkse markt. O. zeide dat hij het verbods bord niet kon zien omdat markt kooplui het uitzicht op het bord belemmerden bij het uitpakken van hun goederen. Verbalisant, WOENSDAG 5 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De liefdesroman van een koningin. PHILIPPINE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding slopen van twee woningen. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Schaduwen over de sneeuw. en aldoor wakker heipen direct STORING IN HET TREINVERKEER. OUDENBROEK—ZWOLLE. Bovenleiding geraakt door granaatscherf. Sinds kwart! vóór één dinsdag middag is het treinverkeer tus sen de legerplaats Oldenbroek en Zwolle gestremd geweest door een storing. De stremming van het spoor verkeer is veroorzaakt door mi litaire schietoefeningen.. Van de zijde van de legervoorlichtings- dienst deelt men desgevraagd mede dat op. circa 20 meter van de spoorbaan een granaat is ont ploft. Een scherf van deze gra naat heeft de twee bovenleidin gen geraakt en vernield. HANDGRANAAT LAG 13 JAAR IN SCHOOL De opruimingsdienst van de gemeentepolitie te Maastricht heeft een dezer dagen een Ame rikaanse handgranaat in veilige bewaring genomen, welke onge veer 13 jaar achter een balk op de zolderverdieping van een jon gensschool te Maastricht ver borgen heeft gelegen. Deze granaat moet er gelegen hebben sinds Amerikaanse mili tairen in deze school gelegerd waren, aan het einde van 1044. agent van politie De B„ zeide dat het bord op dat moment goed te zien was, omdat er op dat ogen blik geen auto aanwezig was. Eis 6 of 2 dagen; uitspraak 5 of 1 dag. De automonteur G. P. S. te Zaamslag was op een zaterdag avond naar Terneuzen gekomen. Toen hij in de Noordstraat was ging het juist hard regenen en zocht hij schuilplaats in een por tiek van een winkelpand. Hier voor werd tegen hem proces-ver baal opgemaakt en moest hij bij het kantongerecht verschijnen. Eis ƒ5 of 1 dag; uitspraak 3 of 1 dag. Voor hetzelfde feit stond te recht de slager P. C. de H., uit Zaamslag. Deze had echter als verweer tot de dienstdoende po litie gezegd, dat dit verbod bene den peil was. Hoewel de eis ook voor dit geval 5 of 1 dag luid de, was de kantonrechter hier over slecht te spreken. De uit spraak was ƒ4 of 1 dag. J. R. de J., machinist te Ter neuzen, reed op 7 januari met zijn bromfiets in de verboden richting in de Noordstr. te Ter neuzen. Voor deze overtreding vroeg de officier 6 of 2 dagen. De J. zeide, dat hij niet goed wist welke richting verboden was. Hij had bovendien haast, daar hij medicijnen moest halen voor zijn kind, dat erg ziek was. Uitspraak 4 of 1 dag. A. J. T., vrachtrijder te Honte- nisse, stond op 10 september te Groenendijk met zijn auto in oen lange file auto's geparkeerd. Toen T wegreed deed hij dit te plotseling waardoor er moeilijk- neden met een achterop komen de auto ontstonden. T. zeide, dat hij vóór hij wegreed goed had uitgekeken en ook richting had aangegeven. Deze zaak is destijds aangehou den om verbalisant E. te Honte- nisse te horen. Deze verklaarde thans dat hij pas ten tonele was verschenen na dat de aanrijding had plaats ge had. De remsporen waren van dien aard, dat de achteropkomen de auto niet te hard heeft gere den. Verder is hij afgegaan op getuigenverklaringen T. hield vol dat hij langzaam is vertrokken en dat hij hiervoor 18 meter ruimte had. De officier zeiae, dat, hoewel T. et.i rustig chauffeur is, hij het ,i toch heeft laten zitten, „■jrnand die zijn auto uit een file wenst te verwijderen moet ter dege uitkijken. Eis ƒ40 of 8 da gen; uitspraak ƒ20 of 4 dagen. Mevr. I. B., echtgenote van De J. te Hontenisse, was ten laste gelegd dat zij op, zondag 6 okto- oer op haar fiets in de Frederik Hendrikstraat te Hontenisse had gereden en de Abeelestraat in wilde rijden. Daar zij geen rich ting had aangegeven kwamen er moeilijkheden met een haar ach terop komend motorrijwiel, die om een aanrijding te voorkomen in de berm van de weg terecht kwam. Mevr. De J. had dit in de eer ste behandeling hardnekkig ont kend. Deswege is de zaak uitge steld voor het horen van getui gen. Hiervoor was opgeroepen L. de R. uit Kuitaart. Deze ver klaarde, dat hij het gebeurde goed gezien heeft en dat de wiel- rijdster verkeerd heeft gereden. Mevr. De J. kon uiteraard deze verklaring maar matig appre ciëren. Daar mevr. De J. niet voldoende van de door haar gemaakte over treding overtuigd is eiste de kantonrechter 5 en 15 boete subs. 1 en 3 dagen met betaling van 46,50 voor de aan de mo torrijder opgelopen schade. Uit spraak voor het nalaten van het aangeven van richting 5 of 1 dag en voor het niet vrijlaten van de rijweg 10 of 2 dagen met toewijzing van de veroorzaakte schade. J. F. L_ te Terneuzen had op 1 november '57 met zijn bromfiets aan het Postkantoor in Terneu zen iangs de verkeerde kant van de vluchtheuvel gereden. De aan wezige verkeerspij! had hij niet opgemerkt. Eis en uitspraak 5 of 1 dag. M. F. A„ verkoopleider te Breda reed op 22 oktober '57 met zijn auto te Sas van Gent. Hij veran derde plotseling van richting waardoor hij het verkeer niet vol doende heeft vrijgelaten voor een hem achteropkomende bromfiet ser en een aanrijding hiervan het gevolg was. Het verkeer moet per se door kunnen gaan, zeide de officier, die een boete van 40 of 8 dagen eiste. Uitspraak 30 of 6 dagen. De landbouwer J. J. A. V. te St. Jansteen kwam met zijn auto naar de markt te Hulst gereden. Hij vond toen een mooi plaatsje om te parkeren. Helaas bleek dit een voetpad te zijn, zodat hij een proces-verbaal opliep. Eis en uitspraak 5 of 1 dag. De veehouder P. de J. te Axel had een stier welke niet meer ge schikt was voor de voortplanting en deze was daarom afgekeurd. Zulk een stier mag men volgens het Stierenreglement slechts op het bedrijf houden als hij gecas treerd is. Dit laatste was op 26 september bij de controle niet ge beurd. De officier eiste voor deze over treding 25 of 5 dagen. De J. vond deze boete in ver band met zijn economische posi tie nog al hoog. Uitspraak 20 of 4 dagen. J. R. de B„ zonder beroep te Hontenisse, werd ten laste ge legd, dat hij met zijn bromfiets aan de hand pp het rijwielpad liep en geen ruimte liet aan v. L„ die een bromfiets bereed. Verdachte B. zeide, dat hij nog nooit een brommer heeft gehad en er ook geen hebben wil. Het bleek, dat de overtreding gepleegd was met een gewone fiets. Toen v. L. met zijn brommer naar Hulst reed, hinderde De B. hem door plotseling op zijn rij wiel te gaan rijden zodanig, dat een aanrijding niet meer te voor komen was. Getuige B. J. K. te Hontenisse verklaarde dat hij 150 meter met een brommer achter v. L. reed en dat de fietser door plot seling naar rechts te zwenken niet voldoende ruimte liet. De officier meende dat er geen grond tot veroordeling is en vroeg voor De B. vrijspraak. De uitspraak was, omdat het bewijs tegen De B. niet geleverd kon worden, conform. P. L. G., brouwerij-arbeider te Axel, had op 22 nov. 1957 met een auto van Axel naar Hulst ge reden en niet gestopt voor het stopbord aan de Steensedijk en geen voorrang verleend aan van rechts komend verkeer. Eis resp. 15 of 3 dagen en 50 of 10 dagen. Uitspraak idem. J. C. W. te Son en Breugel, stond terecht omdat hij met zijn auto met te grote snelheid over het linkerweggedeelte van de Zoute Dijk te Hontenisse heeft gereden. Er was een aanrijding ontstaan met een auto bestuurd door De T. uit Rotterdam. W. verklaarde, dat de aanrij ding heeft plaats gehad niet in de bocht zoals hem ten laste werd gelegd maar vóór de bocht. Verbalisant De R. verklaarde dat de bocht zeer onoverzichtelijk is. Hij had een situatietekening gemaakt naar de feiten zoals hij die aantrof. Getuige Van R. te IJzendijke verklaarde, dat hij op die bewus te zondag met zijn verloofde aan het wandelen was op de Zoute Dijk en dat naar zijn mening W. erg hard reed. Of W. te veel links reed had hij niet gezien. De verloofde van R„ mej. v. D„ kantoorbediende te Hulst, werd eveneens gehoord en verklaarde, dat W. nogal hard reed. W. min derde tot aan de bocht geen vaart en reed iets naar links om de bocht te kunnen nemen. De officier meende dat W. schuldig is en eiste 40 of 8 da gen met 50 schadevergoeding. De bedrijfsschade van De T. moet langs civiele weg behandeld wor den. Uitspraak 30 of 6 dagen. De Amsterdamse recher che heeft dinsdag de 49- jarige procuratiehouder C. R. van H. aangehouden in diens woning in Amsterdam Zuid, verdacht van verduis tering in dienstbetrekking van geldsbedragen over een periode van tien jaar tot een totaal van circa 1.800.000. Toen hij ia dienst trad van de N. V. in de Sarphatistraat had hij een schuld van 700,wegens een boete, die hem was opgelegd voor zijn lidmaatschap van de N. S. B. tijdens de bezetting. Hij had toen geen geld en deed Werd vermoord Brits meisje in ijskast bewaard Bij "net intensieve onderzoek van Scotland Yard naar de moord op het Britse meisje Ann Noblet, die op 30 december ver dween en wier lijk vrijdag j.l. in een bos dicht bij haar woon plaats Wheathampstead ten noorden van Londen werd ont dekt, is een nieuwe theorie ge rezen. Het 'lijk, dat bijzonder goed bewaard was gebleven en zeer koud aanvoelde, moet een maand lang in bevroren toe stand zijn bewaard en kort voor de ontdekking in het bos zijn neergelegd. De politie zoekt thans naar de moordenaar on der 150 boeren en kwekers in de omgeving, die over een ijskast beschikken. Men vermoedt voorts dat het aangerande en gewurgde 17-jarige meisje in een ijsauto naar het bos is ge bracht toen de moordenaar het niet langer vertrouwde het lijk nog langer thuis te hebben. (Men heeft reeds eerder ver band gezocht tussen de moord op Ann Noblet en het Neder landse meisje Maria Kriek). 83. „Bohuslan?!", her. haalt Svein dreigend, „diezelfde schurken- troep die indertijd probeerde koningin Wincnah te pakken te krijgen"? „Dezelfde", knikt Eric grimmig. „Zou dit inderdaad de ge heimzinnige helper van Harald zijn? Dan betekent dat „Oorlog", valt Svein in de rede en zijn oog jes glimmen. „Laten we er dan meteen het mes inzPtten, Noor man, Het wordt tijd dat die boeven eens en voorgoed onschadelijk gemaakt worden". „Niet zo haastig", grinnikt Eric. „Ik onderneem niets voor ik zeker heid heb, en het zal moeilijk zijn zekerheid te geven want Harald en de Bohuslaner zijn allebei slim genoeg om geen bewijzen achter te laten. De enige, die hier helpen kan is de skaldeals hij nog leeft. Daar ben ik óók benieuwd naar. Maar we zullen eens zien hoe het met de gevangenen staat". Geheel alleen begeeft Eric zich te midden van de rovers en wenkt de oude aanvoerder. „Wel"?, glimlacht hij, „hoe denkt de rest van jullie makkers over mijn voorstellen"? „Hm, wel goed", komt het ant woord. „Maar er zijn er verschei- denen die nooit anders dan van roof hebben geleefd Eric knikt. „Voor die is het moei lijker. Er is nog een grote'!troep de bossen ingevlucht. Die zullen zich wel weer achter Harald scha ren. Heeft iemand de skalde ge zien"?, wendt Eric zich dan luide tot; de troep. Er volgt slecht: een ontkennend hoofdschudden. „Weet één van jullie iets meer over de herkomst van de wapens"?. „Wel, als het helpen kan", ant woordt een magere kerel, „we zouden over een week of twee weer, een paar goudstukken ont vangen." „Die krijg je dan nu van mij", zegt Eric de Noorman, „want dit is een waardevolle inlichting, ka meraad". Na de rovers verzekerd te heb ben, dat ze niet langer gevangenen zijn, haast Eric zich terug naai zijn vrienden. „Over twee weken dus, zal Ha- Va'd weer de handlangers van zijn helper ontmoeten. Maar waér en 'Jhbé?!? Hoe komen We daar ach ter ,Wel, da's rimpel genoeg", zegt Svein grijnzend. „Stuur spionnen uit om Harald in de gaten te hou den. Een gevaarlijk baantje. Zoge zegd nét iet.s voor mij". „Ja. ja", mompelt Eric peinzend. „Ik weet dog iets beters. Ik ga zélf en niet met een hele troep spionnen, maar alleen"I! een greep in de kas van zijn werkgever. Toen dit niet werd ontdekt, vergreep hij zich aan meer gelden van de vennoot schap, geregeld 2 a 3 maal pei week. De bedragen werden steeds groter. Door bepaalde ad ministratieve manipulaties ver hinderde hij dat die verduiste ring, ondanks de controle van de accountants, aan Het licht kwamen. Deze Knoeierijen heeft de man gedurende tien jaar voortgezet. Hij heeft de politie meegedeeld, dat bij een intensie ve controle de verduistering snel zou zijn ontdekt. Toen dan ook bij een reorganisatie per 1 januari jl. een andere accountant de con trole overnam, ontdekte deze de verduistering onmiddellijk. De gearresteerde man heeft aan de politie verklaard van het geld Veel te hebben uitgegeven voor feestjes en dure partijtjes. Ook maakte hij met zijn vrouw- dure reizen naar Italië en Zwit serland. Hij maakte met zijn tal rijke vrienden en kennissen goe de sier. Om zijn tekorten wat aan te zuiveren speelde hij cp de ban ken in Italië en kocht hij loten van de Duitse staatsloterij en van de Belgische Koloniale. Eenmaai kocht hij zelfs voor een bedrag van drie mille aan loten, echter tevergeefs. Slechts één keer heeft hij ƒ12.000 gewonnen. Daarbij, zo heeft hij verklaard, verstrekte hij leningen aan men sen die in moeilijkheden verkeer den. Ook schonk hij naar hij zei veel geld aan liefdadige in stellingen, onder meer voor het missiewerk. Zijn slager verstrek te hij eens een lening van 10.000,die niettemin is fail liet gegaan. Naar de politie mee deelde was zijn woning in Am sterdam-Zuid luxueus ingericht. Zijn vrouw zou niet op de hoogte zijn geweest van de knoeierijen van haar echtgenoot. Hij verdiende een salaris van 650,— bruto per maand, doch hield tegenover zijn vrouw vol, dat hij nu en dan eens in effec ten handelde. De man, die inmiddels' is ont slagen, heeft zijn vrouw eerst vorige week vrijdag van zijn da den op de hoogte gesteld, zo ver telde hij. De advocaat van de benadeelde N.V. heeft naar aanleiding van de accountantscontrole 'n klacht tegen Van H. ingediend bij de of ficier van Justitie. Als gevolg daarvan is de recherche tot ar restatie van de man overgaan. De politie zal nu nagaan, of de verhalen van de man op waarheid berusten. Een merkwaardig feit in het geheel acht de politie, dat de later vervangen accountant van de verduistering op grote schaal niets heeft bemerkt. Ook hiernaar zal een onderzoek wor den ingesteld. Tot dusver heeft de recherche alleen kunnen con stateren, dat de verdachte thans over enig geld beschikt. De man zal binnenkort voor de officier van Justitie worden ge leid. De man heeft tegenover de politie toegegeven de verduiste ring te hebben gepleegd ten na dele van een financieringsmaat schappij in de Sarphatistraat, waar hij in april 1947 als kassier boekhouder in dienst was getre den en waar hij per 1 januari jl- „wegens zijn bijzondere kwalitei ten voor de vennootschap" was bevorderd tot procuratiehouder met algehele volmacht. DKLTAWE hn rivierk; Overleg met inpoldering v Saeftinge. Verbreding v tige duinenrij Tijdens het mom tussen de minister en Waterstaat en missie uit de Tweec de begroting 1958 tor meegedeeld, de Rijn bij Driel '65 gereed zal z liruik zal worden dat het Haringvliet jak zijn afgesloten Door de stuw bi jmelijk méér water voerd via de Geldt koste van de Rotterdam, zodat naar binnen zou voren niet voor afvoer van zoet Wc terdam zou zijn ge sluiting van de ze Intussen wordt itoor middel van Amerongen (die ,-oed komt) zonde Rotterdam de wai de IJssel kan wore Gevraagd naar «dingen over de havens 'n het Sloe vim het land van J de minister meege ilfae laatste kwest jdeegd wordt met /.Ij invloed zal heb irime van de Sche In verhand met ll-weskens ondervin Op de onstuini sun van maand van het lanceren rifcaanse kunstma toren bij openint doch in het ver loop een gevoelig de verwachting Wallstreet werd koersen aldaar ni Niettegenstaande van Koninklijke York gunstig w, gaven de overif voor Europese b voldoening. Dit een teleurstellir niet alle posities heid in Wallstre konden worden, :teg in Amsterda ties over gegaan vraag met als slechts tegen prijzen het aan rlaal werd opgev Hike Olies openc tegen maandag 154.90. Aanbod markt deed de kc tot 1-53. Op dit enige steun van waarop de koers van de markt 153.60 stelde, eiroa 2 benedei York. De handel nsinder dan ma morgenuren wer len Kon. Olie hoogste prijs v claims daalden 5.03 en verliete circa 5.05 te 6J8. In de hoek liordtsche vielen mee. Deze warer «e aandelen 1 voor de claims v te aandelen be f 6.10 6.22). Unilevers, die koerswinst van »oteerden, mo gisteren circa 1 geven, speciaal verkopen in een Het fonds ope «laaide tot 345 ueveer 347 teger Aandelen Philip niet al te veel koersdalingen a •len slechts 2 i asichte van ma geven. Ook A aich goed en punt. K.L.M. f2. De opgewekte de vorige dag in Hoek, was giste aandelen HA.I hele winst van 5 punten prijs, en de overige v ten lager. Tei marktverhoudin cultures aan waarbij Amster Verenigde Deli'i konden verbete schrijving op i 5'/j procent Provinciale en Elektricitelts (P.E.G.E.M.) be roede belangste Prolongatie 4 Int. concerns 2'. Industrie Scheepvaart 1; Banken i Ind. fondsen Algemeen r Kon. Olie: 153 Philips: 24 Unile\ ar: Claims Kon. Ob 4.94— Claims Dordtsch

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2