UIT DE PROVINCIE jaarvergadering afd. Zaamslag der Z.L.M. Axel nam afscheid van zijn secretaris BRESKENS CLINGE. HULST RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. Mr. SCHLINGEMANN OVER PACHTPRIJZEN EN EUROMARKT SLUIS SLUISKIL Kruidenkracht! Door weer Wf en wind ABDIJSIROOP/^ AGENDA ST. JANSTEEN. ZAAMSLAG ZUIDZANDE Een Zeeuws-Vlaams feuilleton •Jaarvergadering Duiven- vereniging. In de zaal-Pleijte hield de dui- venvereniging ..Nog Sneller" haar druk bezochte jaarvergade ring. De voorzitter, de heer A. Vermeulen, opende met een kort woord van welkom. Na voor lezing der notulen door de secre- iaris, de heer J. Quaars, werd één minuut stilte in acht geno men voor het overleden lid en eonvoyeur, de heer P. Dobbelaer. De aftredende bestuursleden J. Wisse en J. Buize werden her kozen, terwijl de heer A. v. d. Voorde zich niet herkiesbaar stelde. In diens plaats werd de heer Iz. de Jonge gekozen. Verkoop ringen is als voorheen vastgesteld op 0,12 per stuk. De contributie werd verhoogd van 1,— op 2,50. Leden boven 65 jaar zijn vrij van contributie. In verband met het 40-jarig ju bileum werd besloten een goed kope vlucht te houden met veel prijzen. llercedes-Benz met 150 kg boter inbeslaggenomen. Maandagvoormiddag heeft de douane te Clinge een luxe Ne derlandse personenauto Merce des-Benz inbeslaggenomen. In deze auto waren geheime >ergplaatsen aangebracht, waar in ach ten tijde van de aanhou ding ongeveer 150 kg koelhuis- boter bevond. Toen de bestuurder bemerkte, dat het „fout" zou lopen, heeft deze nog getracht met de auto te ontkomen, doch door het kordate optreden van één der ambtena ren, die op de rijdende auto sprong en door het geopende por tierraampje „het heft in handen kon nemen" kon een en ander worden verhinderd. Ouderavond St. WUlibrordus- sehool. Het oudercomité van de Willi- -irord us school heeft met perso neel, ouders en oud-leerlingen een zeer druk bezochte ouderbij eenkomst gehouden. Deze eerste contactavond stond onder leiding van de heer Aug. Lockefeer. Tal van ouders hadden schrif telijke vragen ingezonden, o.a. over het kruispunt Gentsestr. en Van Waesberghestraat met de grote drukte bij het uitgaan der .school. Verder werd aangedron gen op de instelling van een jeugdbrigade voor het verkeer. Een voorstel om de schooluren e verleggen kon geen algemene instemming vinden. Gevraagd werd naar meer speel- gelegenheden voor de jeugd. Ten aanzien hiervan oefenden enkele aanwezigen kritiek uit op het be leid van het gemeentebestuur. Besloten werd contact op te ne men met B. en W. Woorden van lof werden geuit aan het adres van broeder Justi- nus en de heer Bal voor het vele werk, dat zij als leerkrachten der school hebben verricht. De heer Bal viert binnenkort zijn 40-jarig jubileum. Na de pauze werden enige films vertoond met het fraaie apparaat, dat de school bij haar 50-jarig bestaan ten geschenke heeft gekregen van de oud-leer lingen. Filmavond. De propaganda-avond van het Rode Kruis te Retranchement is uitstekend geslaagd. De secreta ris van de afd. W. Z.-Vlaanderen, de heer M. I. Hoste, had de lei ding. Het voorprogramma be stond uit propaganda-films van uitnemende kwaliteit. De hoofd film: „Zwervers in de twintigste eeuw" schetste het leed van de ontheemden. Het is de bedoeling, dat de af deling W. Z.-Vlaanderen met dit filmprogramma alle gemeenten in het district bezoekt. Wachtmeester But nam af scheid van de Rijkspolitie. Vrijdagmiddag nam wachtmees ter C. But afscheid van de Rijks politie om als schrijver-bode bij de gemeente Sas van Gent in dienst te treden. Talrijke autori teiten en collega's waren aanwe zig. Voorts waren aanwezig zijn vrouw, zoon en schoondochter. Van politiezijde zagen we o.m. luitenant Bloemers, officier 2de klasse der Rijkspolitie uit Hulst; burgemeester R. A. J. den Boer als hoofd der plaatselijke politie; het voltallig personeel van de groep Sas van Gent der Rijkspo litie en adjudant Pauwels van de brigade Sas van Gent der Mare chaussee. Burgemeester Den Boer sprak wachtmeester But toe en memo reerde dat deze zich bij de Sasse bevolking had aangepast; hij prees zijn ijver en ook de wijze waarop hij steeds zijn dienst heeft vervuld. Zijn benoeming tot gemeente bode is een blijk van waardering en de burgemeester hoopte dat de heer But nog vele jaren van zijn burgerloopbaan zou mogen profiteren. Luitenant Bloemers schetste in korte trekken hoe de heer But zijn politiedienst begon bij de militaire politietroepen. Hij dank- te hem ook namens de districts commandant. Wachtmeester Draayer uit Axel sprak namens de Nederlandse Politiebond en bood hem een vul potlood aan. Adjudant Van Dommelen sprak namens de groep Sas van Gent en overhandigde 'n vulpen. Voor mevrouw But waren er bloemen. Afscheid gemeentebode F. J. Leroux. Op 72-jarige leeftijd heeft de heer P. J. Leroux afscheid geno men als bode der gemeente Sas van Gent. In zijn hele leven heeft de heer Vóór de jaarvergadering van de afdeling Zaamslag van de Z.1L. M. bestond als gewoonlijk goede belangstelling. De voorzitter, de heer J. J. de Regt—Dekker richtte een spe ciaal woord van welkom tot mr. J F G. Schlingemann, de secre taris der Z. L. M., en tot de heer W. Koster. Hij sprak daarna een openings rede uit, waarbij hij een terug blik wierp over 1957. 'Oe buiige zomer deed het vlas in kwaliteit verminderen. De op brengsten van graan, erwten en maanzaad noemde spreker zeer 'oed Hij memoreerde het aard- appeidrama, later voor velen ge volgd door een bietendrama. De voorzitter sprak verder van een door de overheid gesanctioneerde «■rtloop naar hogere lonen en mkantietoelagen. Wij denken, aldus spreker, aan r(e steeds kleiner wordende be drijf svrijheid; „wij denken aan Sr. Mansholt, die ons eerst van de tegen in de drop bracht en toen afscheid nam, en dan denken wij aan wat minister Vondeling in petto zal hebben, waarbij wij niet ■veel verwachten voor de akker bouwbedrijven." Daarna deelde de voorzitter mede, dat in februari een contact avond wordt gehouden in samen werking met de Bond van Plat telandsvrouwen, afd. Terneuzen. Op deze avond zal mej. J. Mol spreken over haar reis naar de 'Verenigde Staten. Wat de teelt en de afzet van aardappelen betreft, was de ver gadering van mening, dat de le gering de afzet van de consump- ■de-aardappelen tegenwerkt om de prijzen te drukken en de con sument te steunen. Uit 't jaarverslag van de secre. taris bleek, dat de afd. Zaamslag nu 115 leden telt. De heer Fr. P. de Kubber, die periodiek aftrad, werd herkozen ■ils bestuurslid. In zijn plaats als kringbestuurslid werd gekozen fe heer A. Dees. Het woord was vervolgens aan Je heer mr. J. F. G. Schlinge mann, de algemeen secretaris van de Zeeuwse Landbouw Mij. Spreker gaf als zijn mening te kennen dat de wereldtarwevoor- raden dit jaar vermoedelijk niet zullen toenemen. De verhoging van de pachtprij zen komen op een ongunstig mo ment, want de vrije produkten dalen nog steeds in prijs. De nieuwe regeling, waarbij extra voor de gebouwen betaald moet worden, treft vooral de pachters die moderne gebouwen op hun bedrijf hebben. Speciaal in de nieuwe polders is dat het'geval. De Euromarkt is reeds in wer king aldus spreker, maar wij merken er nog niets van, want er zal een aanlooptijd van 12 15 jaar nodig zijn, voor die markt werkelijkheid is. De jongere ge neratie zal er van profiteren. Het afzetgebied voor onze produkten wordt groter. Voor de Zeeuwse akkerbouw verwachtte spreker geen moeilijkheden, daar wij meest die produkten voortbren gen, waaraan in Europees ver band behoefte bestaat. Wanneer de Euromarkt een maal een feit is geworden, zullen grote hervormingen nodig zijn, daar dan in alle deelnemende landen de belastingen, de lonen, enz. genivelleerd dienen te wor den. I Sprekend over de vestigings- eisen was spreker van oordeel, dat de landbouwers hun zoons zoveel mogelijk de gelegenheid moeten geven landbouwonderwijs te volgen daar een goede oplei ding voor de jonge boer onmis baar is. Teneinde te demonstreren hoe hard het is gegaan met de mecha nisatie, gaf mr. Schlingemann enkele cijfers. Op Schouwen-Dui- veland zijn er momenteel meer tractoren dan paarden. In de Ver. Staten werd in 1850 circa 22 van de totaTe arbeid door mensen verricht, 51 door dieren en 27 door machines. Thans 100 jaar later, zijn die cijfers resp. 4 f/c, 2% en 94 Nadat de spreker nog een groot aantal vragen had beant woord, sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank aan mr. Schlingemann en verenigden de aanwezigen zich aan een gezellige koffiemaaltijd. Leroux slechts 2 werkgevers ge kend, waarvan hij de gemeente Sas van Gent het kortst diende. Van 1898 tot 1941 was hij in het drukkersvak. Toen het bedrijf waarop hij werkzaam was, in 19-11 ophield te bestaan, kwam de heer Leroux bij de luchtbe schermingsdienst terecht Na de bevrijding ging hij in gemeente dienst over a!s gemeentebode. Op het gemeentehuis wees bur gemeester Den Boer op zijn kwa liteiten als bode. Leroux was eer lijk, trouw, stipt en zwijgzaam, dit laatste in de goede zin des woords. Als geschenk werd hem na mens de gemeente en de ambte naren een lichtkroon aangebo den. Leden hoofdstembureau. Tot lid van het hoofdstembu reau voor de kieskring Sluis voor de verkiezing van de Provinciale Staten op 26 maart a.s. zijn be noemd: P. F. van Hootegem, voorzitter; C. F. A. Dekkers, plv. voorzitter; J. P. J. Wage en P. L. de Wispelaere, leden; S. A. van Hal en J. G. L. de Broek, plaats vervangend leden. Het stembureau belast met de gang van zaken voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen te Sluis is als volgt samengesteld: P. F. van Hootegem, voorzitter; C. F. A. Dekkers, wdn, voorzitter; J. P. J. Wage en P. L. de Wispelae re, leden; S. A. van Hal en J. G. L. de Broek, plaatsvervangend leden. Ontspanning op Rozenoord. De Christelijke jeugdvereniging uit Nieuwvliet verzorgde in de uit Nieuwvliet vrezorgde in de recreatiezaal van „Rozenoord" een uitstekende ontspannings avond voor de bewoners. Het gesprokene woord werd verzorgd door Ds. Van der Molen uit Cadzand en de Nieuwvlietse jeugd nam muziek, zang en voor dracht voor zijn rekening. Goed afgelopen. Gistermorgen reed onze plaat selijke melkleverancier De Regt met zijn nog nieuwe melkwagen op de weg van SluiskilSassing. In de bocht voorbij het groot casino, waar werkzaamheden worden verricht voor verbetering van de rijweg, slipte de melk wagen, doch de bestuurder slaag de er in zijn bestelwagen op de weg te houden. Ongeveer 200 m verder zette de bedrijfsauto toch koers in de richting van de ka- naalrand maar stuitte gelukkig op een ter plaatse staande paal, kwam hierdoor schuin op de weg te staan en kantelde zodanig op de berm van de weg, dat zij op de kanaalrand bleef hangen. De schade aan de bestelwagen bleef beperkt tot enkele flinke deuken. In de laadbak voor de zuivelpro- dukten was het echter een ruïne van de aan scherven zijnde fles sen der meegevoerde zuivelpro- dukten, terwijl de melk, vla en yoghurt uit de kratten droop. Al is de schade niet gering, het ongeval is toch nog goed afge lopen. Het had anders kunnen zijn Vleeskaarttng". In café „De Brug" waren 44 liefhebbers bijeen gekomen om in sportieve strijd elkaar de beschik baar gestelde prijzen te betwis ten. Na verschillende groot-wild en palingkaartingen werden de prijzen ditmaal uitgedrukt in kilo's worst en vleessoorten. Deze voor de braadpan bestem de buit werd verdeeld tussen de Sedert eeuwen heeft de mens, met een soort oerinstinct begrepen dat dè aatuur de bron is van leven en van genezing. Bij de moderne leefwijze hebben wij meer dan ooit de hulp van de natuur nodig. In de Kruidenthee van HERBESAN zijn M kruiden met eik een eigen werking die het lichaam zuiveren en de organen activeren. Klachten en kwaaltjes, zoals moeheid, hoofdpijn, puistjes, ver stopping. vale teint, enz. verdwijnen met HERBESAN Kruidenthee. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist a f 1.80 per groot pak (voldoende voor maanden). dag in dag uit! Geel hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep /AKKER 'SIROOP Veel sprekers en veel lof DINSDAG 4 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater. 8 uur: „De liefdesroman van een koningin". Lokaal „Bethei", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Schaduwen over de sneeuw". SINT JANSTEEN: Gemeente huis, 11 uur: Aanbesteding uit voeren grond-, riolerings- en bestratingswerken. WOENSDAG 5 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater. 8 uur: De liefdesroman van een koningin. PHILIPPINE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding slopen van twee woningen. SAS VAN GENT: Clympia- Thcater, 8 uur: Schaduwen over de sneeuw. navolgende kaartduo's: 1. J. HermanW. Ham; 2. V. DavidC. Destombes; 3. F. Mol- letE. Vermeere; 4. R. de Smit W. v. d. Velde; 5. M. v. d. Velde R. de Maesschalck. De heren A. BaxHemelsoet zagen nog kans de extra prijs in de wacht te slepen. Veefraude. Een dezer dagen heeft de douane alhier op onbekend geble- ven personen een koe inbeslag genomen, die men frauduleus over de grens naar België wilde smokkelen. Zich betrapt ziende, namen de drijvers tijdig de benen en wisten, de ambtelijke somma tie tot halt houden negerende en met achterlating van de koe, te ontkomen. „Onderlinge Hulp" vergaderde- In de zaal van de heer R. J. v. d. Veke werd zaterdagavor: 1 de jaarvergadering gehouden van de vereniging „Onderlinge Hulp". Wegens verhindering van de voorzitter, de heer C. A. de Kra ker, berustte de leiding bij de heer C. Herrebout. Het ledental bleek volgens het financieel verslag van penning meester M. Dees met 20 terugge lopen. De vereniging bezat op 1 januari 1958 in totaal 2638,03 netgeen een achteruitgang van 58,30 betekende. De financiële commissie, be staande uit de heren D. Bareman en P. de Putter, bevonden alle rekeningen in orde. Aangenomen werd een bestuurs voorstel om het entreegeld per lid vast te stellen op f2,-. Voorts om voor gi-ote' varkens 1,50 uit te betalen en voor kleine 40, per stuk, dit laatste in afwijking van een voorstel van het bestuur, dat 35,inhield. De contributie voor het tweede varken werd bepaald op 0,20 per week; de inenting kost 1,25, terwijl biggen worden uitgekeerd f 1,— per kg. Nadat voorzitter De Kraker ter vergadering was gekomen, werd goedgekeurd dat de contri butie gehandhaafd blijft op 5. Bij de nu volgende verloting viel de hoofdprijs, een big, ten deel aan de heer F. van Dronge- len Verg. Varkensvereniging. Vrijdagavond j.I. hield de Var kensverzekering Zuidzande haar jaarvergadering in café Focke alhier. Voor deze vergadering he stond een goede belangstelling. De voorzitter, de heer J. de Kramer sprak zijn vreugde er over uit, dat het afgelopen jaar goed geweest is voor de Vereni- Een geheel gevulde raadzaal, want benalve de raad, waren tal van familieleden, vrienden en vertegenwoordigers van vereni gingen aanwezig om officieel af scheid te nemen van de heer J. L. J. Maris, die op 16 juli 1920 als commissie ter secretarie in gemeentedienst trad. Op 15 aug. 1923 volgde zijn benoeming tot secretaris der gemeente Axel. De bijeenkomst stond onder leiding van burgemeester Van Oeveren. De heer Maris was vergezeld van zijn echtgenote en een doch ter. De burgemeester sprak een rede uit, waaraan wij het volgen de ontlenen: Mevrouw, Mijne Heren, Ik heet U welkom op deze bij zondere raadsvergadering. Op de agenda prijkt slechts éen punt, n.l. het afscheid van de heer Maris als secretaris. Ja, secretaris, de dag is dan nu aangebroken waar ge zo tegenop hebt gezien: dat ge Uw ambte lijk leven vaarwel zegt. Ge vertrekt terwijl ge U nog krachtig voelt en opgewassen tegen Uw taak. En dat is toch een groot voorrecht. Gij kunt terugzien op meer dan 40 jaren gemeentedienst. Wat is er al niet veranderd ge durende Uw secretariaat van Axel. Het aantal inwoners is ge durende dat tijdperk vermeerderd met 40 en het aantal wonin gen eveneens. Maar niet alleen is de gemeen te groter geworden, ook het ka rakter dei' gemeente is veran derd. Toen gij hier kwaamt, droeg de gemeente een uitgesproken agrarisch karakter. Ik bedoel niet te zeggen, dat ze dit karakter to taal heeft verloren. Maar wel, dat naast de landbouw de industrie één van de bronnen van het be staan vein Axel is. Sinds de bouw van de grote chemische fabriek de l'Azote zijn er grote verande ringen opgetreden en heeft Axel een gemengde bevolking gekre gen. Als vroeger de jeugd van Axel in conflict kwam met de jeugd van Terneuzen, werden ze aan gevallen. met de stnjdroep: „Weg met de aardappelkappers". Ik gelee, dat dat nu veranderd is. ..oe ae moderne strijdkreet nu luidt is mij onbekend. Maar mis schien is het wel zo, dat er geen strijdkreten meer worden ge hoord omdat men de strijdbijl heeft begraven- Als secretaris hebt ge met het wel en wee van de gemeente al tijd meegeleefd. Donkere en lich te tijden hebt ge meegemaakt. Een donkere tijd was de werk loosheidsperiode der dertiger ja ren. De donkere tijd van de he- zetting, met alles wat daarmee annex was, ligt nog vers in het geheugen. Ik denk aan de eva cuatie in 1940, toen vele inwo ners van Rilland hier werden on dergebracht. Ik denk aan de eva cuatie in september-oktober 1944, ioen velen uit West Zeeuws- Vlaanderen hier een toevlucht zochten. Ik denk aan de inunda tie in het voorjaar van 1944, aan 42) door W. GELDOF Nadruk verboden. Daaraan had zelfs Jo nog niet gedacht. „Ik zou gewoon niet over de straat durven lopen, als er zo'n proces gevoerd werd, moeder! Als dat gebeurt ga ik hier weg!" „Dat moet je tegen Kees zeg gen, niet tegen mij!" ketste moe der onbewegen terug. „Zo is het!" zei Kees schamper. „Maar jullie vergeten, dat ieder verstandig mens, als hij hoort wat de achtergrond van dat pro ces Is, mij gelijk zal geven." Hij begon verontwaardigd te worden. „Omdat een moeder een bepaald meisje niet geschikt voor haar zoon vindt, weigert ze hem loon uit te betalen! Daarvoor hoef ik me niet te schamen en ik ben het niet van plan óók! Ik zal het aan iedereen vertellen, die het maar weten wil, reken daar maar op!" Opeens veerde Henk op. „Dan weet ik het goed gemaakt," zei hij beslist. „Ik heb ook nog wat geld op de spaarbank staan, dan k-an Kees dat wel van mij krij gen „Alsof ik dat ooit zóu aanne men!" zei Kees kwaad. „Dan doe ik het!" zei Cor. „Wat er ook mag gebeuren, er wordt géén proces gevoerd waarin de naam Almekinders door de mod der wordt gehaald. Kees wil nog drieduizend gulden hebben, best, die zal hfj hebben. Ik betaal ut helft, en Jo betaalt de helft. Nes Kees, hou jij nu even de mond dicht! Maar voor hetzelfde be drag houden wij ccn vordering op moedc-r. Die zal ze heus wel voldoen als wij trouwen, want ze zal ons niets tekort deen om Kees. Maar géén proces!" „Dank je stichtelijk!" ant woordde Kees. „Met geld van mijn zusters trouwen, daar be dank ik voor! Als je mij vijfhon derd gulden wilt lenen voor die borgstelling vind ik het best, maar lenen, niet geven! En tegen rente! De rest leen ik dan wel van Pauwels en Jannie heeft óók wel wat." ging- Blijkens het financieel verslag van de penningmeester bedroe gen de inkomsten ƒ454,50 en de uitgaven 349,20, zodat er een voordelig saldo was van 105,30, waardoor het kassaldo steeg tot ƒ3222,96. Het aftredende bestuurslid, de heer W. Focke, werd met alge mene stemmen herkozen. Evenals vorig jaar werd de uit kering bij sterfte voor een varken weer bepaald op 80 van de Rot terdamse marktwaarde en voor biggen op 80 van de handels- prijs voor biggen. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de leden voor hun op komst en hoopte dat ook dit jaar weer een goed jaar voor de Var kensvereniging mag zijn, waarna de aanwezige leden nog een con sumptie werd aangeboden. Maar nu stond moeder od, wit ter dan een doek. Haar stem klonk -als een geiuia uii eer e der. „Goed, ki zie wel, dat k Kees toch niet van zijn dwaze plan kan afhouden. Die driedui zend gulden, die hij nodig heeft, krijgt hij, want ik wil niet dat één van jullie geld aan hem leent. Maar onder één voorwaarde!" Toen niemand antwoordde ver volgde ze: „Dat hij straks het huis uit gaat er er nooit weer één voet inzet!" Woedend stond Kees cp. „Dat is aangenomen, moeder. Ik ga all Ik heb bij de Pauwels óók wel een onderkomen voor de nacht. Als je me nog éénmaal de jeep wilt lenen om mijn boeken en kleren en zo weg te- brengen, zul jc me niet meer terugzien. Hoe eerder hoe beter dan maar. De boeken van de machines liggen daar op het bureautje, die kan Cor wel bijhouden. Ik stuur baar dan wel een lijstje van de vorde ringen, die ik nog heb en de rest merk je vanzelf." Hij bleef even aarzelend staan, toen begon hij handen te geven. De meisjes protesteerden en zeg den, dat het onzin was om bij nacht en ontij weg te gaan, maar hij stoorde er zich niet aan. „Nee, als het toch moet gebeuren, dan fnaar hoe eerder hoe liever. Dag moeder!" Maar ze weigerde riem een hand te geven eh draaide zich om. Toen ging er toch Óen schók de bominslag in de Ds. Jan Schai pstraat, aan de beschieting van Axel in '44, waardoor meer dair 8D0 woningen werden be schadigd of verwoest. Toen moest er vee! worden geregeld en ge organiseerd. En veel van dat werk kwam op de secretaris neer. Op 28 augustus 1923 bent U benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken. Is het U bekend dat door U, tijdens Uw ambtstijd, meer dan 1500 huwe lijken werden voltrokken? Als secretaris waart gij uit de aard der zaak chef van de secre tarie. Het personeel der secreta rie ziet U node gaan, omdat gij altijd een begrijpend, welwillend en humaan chef zijt geweest. Dat Uw verdiensten ook offi cieel erkenning hebben gevonden is gebleken toen U bij Koninklijk Besluit van 18 november 1954 be noemd bent tot r idder in de orde van Oranje Nassau. Vermeld moet ook nog worden, dat U op 13 september 1949 on derscheiden bent met het Poolse Kruis van Verdienste in zilver. En nu hebt ge Uw ambtelijke loopbaan ten einde gelopen. Vee! wederwaardigheden, maar ook veel goede dingen zijn zowel in Uw ambtelijk, als ook in Uw per soonlijk leven Uw deel geweest. Ik geloof echter,, dat wanneer gij Uw levensloop overziet, grote dankbaarheid U vervult. Ik mag U namens de gemeente Axel en mijzelf de dank over brengen voor Uw trouwe dienst en U en de Uwen een gezegend „otium cum dignitate" toewen sen. De loopbaan is ten einde. Maar men kan her beste behou den. Dat dit met U ook zo moge zijn. De burgemeester overhandigde hem mede namens de wethou ders een prachtige met zilver be legde sigarenkist met inscriptie alsmede een zilveren aansteker. Hierna sprak wethouder P. J. van Bendegem ongeveer als volgt: Mijnheer Maris. Daar ik een kleine dertig jaar op verschillend terrein met U mocht samenwerken, in hoofd zaak als wethouder, dan wil dat zeggen, dat men dan vele dingen bespreekt en voorbereidt. Daar om heb ik er behoefte aan een enkel woord tot U te spreken. Zo is mij bekend, dat U tegen deze dag al lang van tevoren hebt opgezien. En dat is begrij pelijk, want Uw leven, is altijd een druk leven geweest en voor al voor de gemeente is mij daar van bekend, dat U niet alleen overdag steeds voor de gemeente bezig waart, maar daa U ook vele avonden en Uw huiselijk leven hebt gegeven voor de gemeente. En waar U dan vandaag Uw ambt neerlegt, wil ik U vanaf deze plaats hartelijk dank zeg gen, voor al de steun die ik van U mocht ondervinden. Eveneens voor de prettige samenwerking en de eerlijkheid en de openheid waarmede U steeds de zaken met ons hebt behandeld. Ook hebt U nooit hier op Uw plaats op de secretarie kerkje of politiek gespeeld, dit was er bij U hier niet bij en dat is een voor naam iets, want dan blijft de ob jectiviteit bewaard en kan men personen onderscheiden van za ken. Ik ben dankbaar dat Uw ge zondheidstoestand van dien aard is, dat U eigenlijk veel gezonder bent, dan enkele jaren geleden en ik wil de hoop uitspreken dat God U en de Uwen nog vele ja ren van gezondheid geeft opdat U nog veel mag genieten van de welverdiende rust die U nu tege moet gaat. God zegene U en de Uwen op Uwe verdere levensweg. Vervolgens sprak wethouder C. de Putter. Hij kan niet bogen op zoveel jaren van samenwerking, maar beeft toch in die weinige jaren de heer Maris leren kennen en waarderen. De samenwerking was nooit moeilijk te bereiken en was steeds van prettige aard. Spr hoopte, dat de heer Maris in zijn verdere leven van ziin rust zal door hem .heen. Maar hij ging weg en zei tot Cor: „Je wilt zeker vel zo goed zijn om de post voor mij bij Pauwels te Laten bezor gen? De chèque voor de bank had ik graag volgende week, anders zal ik toch nog terug moeten ko men. Goeden avond!" Verslagen bleven de anderen zitten, maar dat duurde maar even. Terwijl Kees de jeep vol laadde, trachtte Henk hem van zijn overijlde plan af te houden en bestormden zijn zusters moe der met verwijten. Maar de oude vrouw wenste de meisjes goede nacht en ging naar bed. Even later ronkte de jeep over het erf. Een hevig onweer barstte op het zelfde ogenblik los, zodat het oude huis dreunde op zijn grond vesten. Was dat toevallig? Na tuurlijk, maer het leek of het er bij hoorde. Even later stierf het geluid van de voortsnorrende wagen in de verte en bleven drie jonge men sen alleen in de kamer, achter, al leen met hun verdriet omdat deze avond zó verlopen was. Omdat ze niet in staat waren geweest de standpunten van twee koppige mensenkinderen te overbruggen. Omdat ze wisten, dat nu hot woord aan de tijd was, de tijd, die alle wonden heet te helen, maar waarvan ze wisten dat hij óók oude wonden elke dag open rut. (Wordt vervolgd.) kunnen genieten en de steun zou blijven vinden van de Almachti ge, die zijn leven tot hiertoe heefl Destuurrt en dit ook Verder zal blijven doen. Namens de gemeenteraad sprak de heer C. van Bendegem. Deze zei o.m. dat het hem een genoe gen was het woord te kunnen voeren, omdat hij van de raads leden ue meeste Dienstjaren heeft en zodoende ook het langst met de secretaris heeft omgegaan. Ik weet, secretaris, als ik spreek, dat U dan altijd bijzonder op uw iioede bent, maar U kunt van daag gerust zijn omdat ik nu na mens allen spreek. Ook houd ik er rekening mee, dat het voor de laatste keer is, dat U hier bent. Daarom ook, secretaris, zult U er goed aan doen om veel wat hier vandaag gezegd wordt, met een korreltje zout te nemen, want men staat zo gemakkelijk aan het overdrijven. De verhou ding van de raad tegenover de ambtenaren is een bijzondere en is geregeld in de wet. Wij wor den gekozen en komen hier via de kiezers en de ambtenaren ko men hier door ons. Wij hebben dikwijls een andere mening moe ten verdedigen dan U ons na mens het college schriftelijk deed toekomen. Veel robbertjes heb ben wij gevochten maar de erva ring heeft geleerd dat als het van beide kanten oprecht is, het niet moeilijk valt elkaar na af loop een hand te geven. Spr. bood namens de raad een droogscheer-apparaat aan, ter wijl mevr. Folkersma aan mevr. Maris bloemen aanbood. Vervolgens sprak mr. P, Teile gen, burgemeester van Terneu zen, namens de vereniging van B. en S. In een geestige speech zei mr. Teilegen: „Luie Secreta rissen zijn er niet en ware dit wél zo. dan kunnen wij vaststel len dat de heer Maris er dan niet bij zou zijn. De gemeentesecretarissen zijn in te delen in twee groepen goede en bijzonder goede; ijveri ge en zeer ijverige; goed betaal- le en minder goed betaalde en ik laat het aan de aanwezigen over om del heer Maris in te delen. Hij was in B. en S. een aange naam mens en iemand, die zijn vak beheerste. Wij hebben na mens B. en S. ook een geschenk, maar jammer is, dat dit door de vorige spreker reeds is aangebo den. Ook wij hebben een droog scheer-apparaat en nu moet de heer Maris dit zelf maar oplos sen. Ik denk, aldus spr., dat de heer Maris, met zijn zin voor evenwichtigheid, ze beide tege lijk kan gebruiken. Namens de Bond van Gemeen te ambtenaren sprak de heer Wa genaar uit Breskens. Hij dankte voor het werk, dat de heer Ma- ris voor de bond heeft gedaan. De heer C. Smies sprak na mens het secretarie-personeel van Axel. Toén deheer Maris in Axel begon, waren er twee ambtena ren; nu twaalf. Het werk heeft zich geweldig uitgebreid en de heer Maris heeft dit alles meege maakt. Wij hopen dat U de kraeht zult vinden om in volle gezondheid over te schakelen op ambteloos burger. Wij hadden als cadeau eerst gedacht aan een visstok of wandelstok, maar uiteindelijk hebben wij besloten, omdat U toch moeilijk stil zal kunnen zit ten, een schrijfmachine aan te bieden. Door mej. S. de Rutter werd hierop de schrijfmachine over handigd. De archivaris,, de heer J. de Jon- ge, betuigde vervolgens zijn dank aan de scheidende secretaris voor de van hem ondervonden mede werking bij het ordenen van het archief. De heer J. J. de Ridder, hoofd der Chr. Nationale schoor,, dank te voor de prettige samenwer king in de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer P. de Kort, hoofd der R. K. school, bracht de dank over van het schoolbestuur en] prees de heer Maris, omdat de zaken altijd door hem behandeld wer den „als mens." De heer K. Booij, spréjfcende namens het bestuur der Chr. lagere landbouwschool, zei'de dat hetgeen hij de heer Maris en zijn familie te zeggen heeft, geschre ven staat in het derde hoofdstuk van Ruth vers 1 „dat het U wél ga De heer J. Blok, hoofd van de openbare Marijke-schooL wéés op het prettig „zaken doen" met de heer Maris. Hij dankte hem voor zijn belangstelling voor het on derwijs. Het afscheidswoord van de heer Maris. Het is een van de moeilijkste momenten, die ik in deze ver gaderzaal meemaak, n.l. de af sluiting van mijn loopbaan. Ik ben zeer erkentelijk Voor al die waarderende en welgekozen woorden, die tot mij gericht zijn, maar de ondertoon van dat alles is, aldus spr.: Afzwaaien Maris, als gemeente-secretaris, en dan zie ik mij, als nog stoom houden de locomotief op doodspoor, uit do samenleving weggerangeerd. Afgezien van dat alles, prijs ik mij gelukkig nog in goede condi tie te zijn. De inhoud van het leven is: een tijd van komen én een tijd van gaan. Vol ambitie ben ik van 1920 in Axel, toen nog 5400 inwoners tellende, eerst als commies en vanaf 1933 als secretaris werk zaam geweest. Vanaf het begin, onder wijlen burgemeester pén Hollander heb ik met de heef De Smidt de ad ministratie op mogen bouwen en later met tal van andere ambte naren, steeds en lang niet z ■tja ons aller s van de geme< grond én die op humane wi bevorderen m punt: iets voi la» zijn, maai vraag geen da ata men. geen Ontelbare n die jaren van an autoriteiter mogen incasst riistratie en d< ambtenaren d vens en inlicht mfln en overe te». Dit deed mij ambtenaren gc er allen door j Dit was ook lang, dat steec ren grote parte werd gehoudei Een overzich geven, zou te maar voor mij wanneer al de venissen nog ton worden. De historie trouwde gemee voor reeds veel dit van het be stofnest, waai' sneeuw vrij sp Een degelijk do secretarie reeds veel vol In januari 1 gomeester Blol nieuwe gemee ons behaaglijk leed werd ons spaard. Het overlijde: ter Blok op lekende reeds ie wolk boven Daarop volgdi waar wij dag lang van de in opoffering en gen, in vertoeft Helaas zijn belevenissen van het archief vergeten zijn ook niet verg... Na de oorlog in september Oeveren als groeten en me oorlogsruïnes kleve van dien •vaar geen gem Het geschiede makkelijkt in d Militair Gezag wij in een vr den, omdat tact was met de Schelde. Na 1947 kon ter hand worde gemeenteraad I ot op- en nieui ding van de Jammer, dat co investerin, van objecten i efeuille moet Laten wij spoedig uit di 'leze beperk! (en en met vele plannen verwezenlijken t)Ouw van deze ua aan het Waf breng WOENSDAG HILVERSUM Gym.; 7.20 H.18 De on tbr '(rouw; 9.35 Voor de vroui 10.20 Gram.; 12.00 Licht tuinbouwmed platteland; 12 spel; 13.00 Nieu stellingsagenda ziek; 13.50 (4.00 Cello de jeugd; Dansmuz.; 18.00 Nieuws t8.50 Act.; 19. 19.10 Toespraak Voor de jeugd Comm.; 20.15 een zijden dr; Mchte muz.; terd; 22.45 Tl vlek; 23.00 N *»ek; 23.30 23.50 Soc. nieuv HILVERSUM Gewijde mu; voor de daj Gram.; 8.35 Voor de zie! vrouw; 9.35 gendienst; 11 kopje koffie hoorspel; 12. Land_ en tuir settemuz.; 12 13.15 Met PI kest; 13.50 kest; 15.45 jeugd; 17.20 Eeursber.; 17 gcr des Heils het Chr. Jeugdkoor; Nieuws; 19.1 Buitenl. ov 20.00 Radio 21.10 Bijbel tclijke liedi schouwing; Avondoverdi 23.15 Sport; BRUSSEL 12.30 Weerbe 13.00 Nieuws Schoolradio; Gram.; 16.10 17.10 Gram.; 17.45 Gram. king; 18.00 Gram.; 18.3< 19.40 Volksz 20.20 Gram. koor; 22.00 «pel; 23.10 zeelieden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2