UIT DE PROVINCIE De economische unie van België, Nederland en Luxemburg AGENDA \£Z. Binnenlands Nieuws Heden zal in de histori sche Ridderzaal in Oen. Haag de plechtige ondertekening plaats vinden van het verdrag tot instel ling van de economische unie Benelux waarmee de economi sche samenwerking tussen Bel gië, Nederland en Luxemburg be zegeld wordt, die in zo belangrij ke mate bijdraagt tot de welvaart van de 20 miljoen inwoners dezer landen. Reeds thans, 14 jaar nadat tijdens de oorlog in Londen de douaneadcoorden tussen de drie landen werden getekend, zijn de economieën van Nederland, België en Luxemburg sterk met elkaar doorvlochten en zijn deze nauwelijks nog los van el kaar te denken. Sedert 1948 vor men.de drie landen een douane unie op grond waarvan het on derlinge handelsverkeer niet langer wordt belemmerd door invoerrechten en slechts ten aanzien van landbouwproduk- ten nog een bijzondere regeling bestaat. Ook in het vrije ver keer van kapitaal en geld is vrijwel een feit, terwijl in het handels- en betalingsverkeer met andere landen, Nederland, België en Luxemburg op steeds meer gebieden één grote han- delsmogendheid vormen. Hoe voordelig deze economi sche samenwerking voor de drie landen geweest is blijkt wel hieruit dat de uitvoer van Nederland naar België en Luxemburg in 1956 ten opzichte van 1948 met 266 procent steeg. Omgekeerd bedroeg de uitvoer uit België en Luxemburg naar Nederland in 1956 tegenover 1938 het twaalfvoudige terwijl deze uitvoer ten opzichte van 1948 met 200 procent toenam. Het verdrag van de economi sche unie dat thans getekend wordt is eigenlijk een samen vatting van de op 1 januari 1948 gesloten douane-unie en de pro tocols die later werden opge steld. In hoofdtrekken komt de inhoud van 't verdrag neer op 1. De bevestiging van de ge- rneenschappelijke vrije Benelux- iharkt met onbelemmerd ver keer van goederen, diensten, personen en kapitalen en met een gemeenschappelijk buiten tarief .2. Een gemeenschappelijk handelspolitiek beleid en 3. Coördinatie van het beleid t.a.v. investeringen, landbouw, vervoer, sociale vraagstukken en het geldwezen. Het verdrag der economische unie betekent geen doublering van het verdrag der gemeen schappelijke markt van de zes (Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux). De doelstellingen van beide verdragen zijn welis waar gelijk doch de verwezen lijking van de Europese gemeen- .schappelyke markt der zes zal nog 12 tot 15 jaar vergen, ter wijl de Benelux reeds een reali teit is. De ondertekening van het verdrag der economische unie Benelux betekent de bekroning van jarenlange en dikwijls moeizame onderhandelingen tussen drie landen. Deze begon nen reeds in september 1944, toen de regeringen in balling schap in Londen een douane overeenkomst sloten. doch moesten door de tegenslag van hek geallieerde offensief bij Arnhem en de latere bevrijding van Nederland worden onder broken. In april 1946 werd een daad werkelijk begin gemaakt met de economische samenwerking der drie landen. De voorbereiding van de economische unie werd opgedragen aan een drietal ra den. In het midden van 1947 kwam hierop een nieuwe ge meenschappelijke Beneluxlijst van tarieven van invoerrechten gereed ter vervanging van die welke in oorlogsomstandighe den in Londen was opgesteld. Dit tarief werd door de drie parlementen goedgekeurd en trad op 1 januari 1948 in wer king. Hiermede was een mijl paal bereikt op de weg naar de volledige economische unie, ■daar België, Nederland en Lu xemburg van die datum af een tariefgemeenschap vormden weike de naam kreeg van Be nelux douane-unie. In de zomer van 1949 werd besloten tot de vorming van de voor-unie, die als het voorpor taal werd beschouwd voor de eigenlijke economische unie. Het resultaat van deze voorunie was dat in de herfst van 1950 reeds ruim tweederde gedeelte van het onderlinge handelsver- Ikeer vrij van beperkingen was. Deze gunstige ontwikkeling ran de economische samenwer king tussen de drie landen werd plotseling doorkruist als een gevolg van het uitbreken van het confliot in Korea in 1950. Met name de Nederlandse economie ondervond de schade lijke invloed van dit conflict, hetgeen tot uitdrukking kwam in een snel stijgend tekort op de betalingsbalans en een ern stige daling van de goudreser ves. De ontwikkeling in België als grondstoffenland was tot op zekere hoogte het tegenge stelde hiervan. De gevolgen van deze ontwikkeling op de gang van zaken in Benelux waren ernstig en in september 1951 werden maatregelen voorbereid om de Belgische invoer in Ne derland tijdelijk te beperken. In de praktijk behoefde echter van deze maatregelen geen ge bruik gemaakt te worden. Ge durende de herfst- en winter maanden van 1951 verminderde het tekort op de betalingsbalans en sloeg dit zelfs om in een overschot. Nieuwe moeilijkheden ontston den toen een aantal Belgische in dustrietakken hun afzetmoeilijk- heden toeschreven aan de Neder landse concurrentie die een ge volg zou zijn van lagere Neder landse lonen. In de eerste maan den van 1953 spitste zich de situa tie zó toe dat van een crisis in de Bcneluxsamenwerking kon wor den gesproken. Het was in deze periode dat sommige Belgische ondernemin gen met van spandoeken voorziene vrachtauto's in de Belgische hoofdstad demon streerden tegen de Benelux. Rond het midden van 1953 werd evenwel een oplossing gevon den voor het concurrentievraag- stuk. Deze kwam hier op neer dat de betreffende Nederlandse in dustrieën toestemden in een tijdelijke vrijwillige beperking van hun afzet op de Belgische markt. Tevens werd besloten de economische en sociale politiek in de drie landen te versterken en in het bijzonder te streven naar een aanpassing der lonen. Moreel gesterkt door de over winning van deze moeilijkhe den konden drie landen na de zomer van 1953 onderhandelin gen gaan voeren over de ge meenschappelijke handelspoli tiek tegenover de rest van de wereld en het vrijmaken van het onderlinge geld- en kapi taalverkeer. In aansluiting op de reeds bestaande vrijheid van het goederenverkeer. Midden 1954 waren de Beneluxlanden reeds in verschillende belang- Incident aan de grens tussen Aden en Jemen In Aden is vrijdag bekendge maakt, dat de hulp van vliegtui gen is ingeroepen om Jemeniti- sche artillerie tot zwijgen te brengen, die donderdag gevuurd had op een veiligheidspatrouille van het Adense protectoraatsle- ger. Volgens het communiqué zijn zware luchtaanvallen onderno men op het Jemenitische geschut. De Adense troepen leden geen verliezen. De patrouille werd bij de Je menitische grens door een Jeme nitische troepenmacht van 500 man onder vuur genomen. Jeme nitische artillerie opende het vuur toen de protectoraatstroe pen met lichte automatische wa pens terugschoten, aldus het communiqué. MAANDAG 3 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De liefdesroman van een koningin". AXEL: Het Centrum. 8 uur: „Island in the sun". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Nachten van Cabiria". DINSDAG 4 FEBRUARI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De liefdesroman van een koningin". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur.: „Schaduwen over de sneeuw". SINT JANSTEEN: Gemeente huis, 11 uur: Aanbesteding uit voeren grond-, riolerings- en bestratingswerken. rijke onderdelen van hun bui tenlandse politiek tot een ge meenschappelijk optreden over gegaan. Veertien jaar nadat te Lon den de douane-accoorden wer den getekend, is de Benelux thans dus uitgegroeid tot een niet meer te verbreken een heid en de drie landen heb ben bewezen dat een econo mische integratie geen illusie behoeft te blijven doch kan uitgroeien tot een tastbare werkelijkheid die voor de erbij betrokken landen grote voordelen kan opleveren. Tevens zal deze economische unie van de Beneluxlanden een belangrijke kern vormen van de Europese economische gemeen schap der zes en straks wellicht ook van de vrijhandelszone. De bij de totstandkoming van de Beneluxunie opgedane ervarin gen zullen bij de verdere integra tie van Europa zonder twijfel van grote waarde blijken te zijn. Perez Jimenez naar de Verenigde Staten De onlangs afgezette president van Venezuela Perez Jimenez, is uit Ciudad Trujillo (de Domini caanse republiek) naar Kiami in de Ver. Staten vertrokken, aldus heeft een woordvoerder van de Venezolaanse Junta donderdag avond in Caracas meegedeeld. De Venezolaanse regering heeft de volksstemming van 15 decem ber j.l., waarbij Perez Jimenez werd herkozen tot president don derdag ongeldig verklaard. De regering heeft verder be sloten de wetgevende raden van de staten te vervangen door com missies die worden toegevoegd aan de gouverneurs van de sta ten. (Venezuela bestaat uit twin tig staten, een federaal gebied en twee territoria). Ook heeft de nieuwe regering ambassades te Caracas om uit levering van Venezoianen ver zocht, die na de regeringsuitwis seling naar die ambassades zijn uitgeweken. Dit slaat in het bijzonder op leden van de veiligheidspolitie die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan gewone misdaden. „Straatschenderijen" in Bulgarije De Bulgaarse politie heeft in de afgelopen dagen in verschei dene Bulgaarse steden groot scheepse razzia's gehouden om een einde te maken aan wat offi cieel „straatschenderijen" heten, zo hebben reizigers uit Sofia don derdag in Belgrado verklaard. Talrijke opgeschoten jongens en meisjes die zich als hun Wes terse leeftijdsgenoten kleden zijn aangehouden en worden nog vastgehouden, aldus deze berich ten. Tsjechinsche nota. Aan de diplomatieke verte genwoordigers van de landen die tot de Navo behoren, is tè Praag een nota overhandigd, waarin gezegd word, dat Tsje- cho-Slowakije het Russische voorstel tot een nietaanvalsver- drag tussen de Navo en het verdrag van Warschau steunt, evenals het Poolse voorstel tot instelling van een atoomwapen- vrije zóne in Europa, Het is be reid deel te nemen aan een conferentie van regeringshoof den van de landen van de Navo, het pact van Warschau en van Zuid-Slavië, Egypte, India, Zwitserland en Oostenrijk. TERNEUZEN. Mutatie Rijksbelastingdienst. De heer H. Meijer, hoofdcontro leur van 's Rijksbelastingen, sinds 9 april 1951 werkzaam ter inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier, is met ingang van 1 april a.s. in gelijke f unctie overgeplaatst naar Leiden. Niet alleen in kringen van de belastingdienst, doch ook buiten deze kringen zullen velen de heer Meijer, die tevens voorzitter is van de personeelsvereniging „De Schelde" van de plaatselijke rijks belastingdienst, slechts node uit Terneuzen zien vertrekken. Algemene vergadering Bond van Postduivenhouders. In hotel „Centraal" hield de af- ling Zeeuws-Vlaanderen van de Zuidnederlandse Bond van Post duivenhouders gisternamiddag een algemene verenigingsverga dering waarin de besturen van de drie Zeeuws-Vlaamse kringen (Oost, Midden en West) waren vertegenwoordigd. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter, de heer W. Colsen uit Hulst enige woorden aan het onlangs overleden bestuurs lid, de heer P. Dobbelaere uit Schoondijke. Hij noemde „Pol Dobbelaere" een eenvoudige en strikt eerlijke man, een echte Vlaming, die de belangen van de postduivenhuoders diende. Er wer 1 minuut stilte in acht genomen. De voorzitter memoreerde het tien-jarig bestaan van de afdeling op 7 december 1.1. Hij sprak daar bij van de talrijke meningsver schillen op de eerste vergaderin gen. Nu is dit allemaal anders ge worden, zo zei de heer Colsen en hebben de leden leren inzien dat een goede organisatie noodza kelijk is. Hij dankte allen die blijken van belangstelling hebben gegeven toen hij zijn zilveren jubileum als veearts vierde. Tenslotte wees hij er op dat de vereniging te Abs- dale „De Sportvrienden" was ge liquideerd. De secretaris, de heer M. Diele- man (Axel), gaf een uitgebreid verslag van de vergadering van 1 februari 1957 en een verslag over 1957. Hierin noemde de se cretaris het voorbije jaar als zeer rustig. Hij constateerde met vol doening dat het ledental prak tisch hetzelfde was gebleven. Dank zij pers, radio en televisie, is er meer belangstelling voor de duivensport, aldus de secretaris. Hij wees er verder op dat er praktisch geen onregelmatighe den voorkwamen en dat ook fi nancieel de resultaten goed te noemen waren. Hij bracht dank aan de beide eonvoyeurs, die hun werk op voorbeeldige wijze heb ben verricht. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer Ch. de Bruijn (Hulst), bleek er een batig saldo van ƒ791,46 te zijn. De heer Markusse bracht de suggestie naar voren de beloning der eonvoyeurs te verhogen en voor de gemaakte onkosten één post uit te trekken. Het voorstel van het afdelingsbestuur, de be taling der radiogelden voor 1958 door de afdelingskas te doen plaats hebben werd aangenomen. Vermeulen te Breskens (Kring West), H. Marquinie (Sas van Gent), M. Dieleman (Axel) voor Kring Centrum, en Ch. de Bruijn (Hulst) Kring Oost werden her kozen. Voor 1958 zijn de vluchten als volgt gepland: Arras: 27 april, 4 en 15 mei; 15, 22 en 29 juni en 17 en 31 augustus. Breteuil: 11 en 25 mei; 6 juli en 3 augustus. Or- léans: 8 juni. Dourdan: 18 mei; 1 juni; 13 juli en 10 augustus. Deze vluchten hebben plaats in eigen convooy en eigen verzending via Gent. De vluchten met Z. N. B.-ver- zending over Roosendaal zijn vastgesteld op: Angoulème: 31 mei. Chateauroux: 21 juni. St. Vincent: (nationale vlucht) 27 juni. Ruffac: 5 juli. Bordeaux: 19 juli. Dax: (nationale vlucht) 25 juli. Orléans: 24 augustus (na- tionale vlucht). Parkestone: 7 september. Enkele verenigingen hadden 'n voorstel ingediend voor gezamen lijke lossing voor wat betreft vluchten beneden Parijs. Een kleine meerderheid sprak zich uit vóór een afzonderlijke lossing. De Kringen Midden en West zullen voor wat de vluchten op Arras betreft, lossen om half 8 en voor Breteuil om half zeven. Voor de Kring Oost zijn de uren vastgesteld op 8 uur voor Arras en 7 uur voor Breteuil. West en Midden hebben beslo ten hierin samen te werken. AXEL Afscheid Gemeente-secre taris. Zaterdagmiddag heeft de heer L. J. Maris in de geheel bezette raadszaal officieel afscheid ge nomen als secretaris der gemeen te Axel. Met het college van B. W. en de leden van de gemeenteraad waren aanwezig het secretarie- personeel, afgevaardigden van tal van verenigingen en vele vrienden van de heer Maris. Tijdens deze afscheidsbijeen komst, welke onder leiding stond van burgemeester Van Oeveren, werd door velen het woord ge voerd, waaruit bleek hoe de heer Maris, niet alleen als gemeente secretaris aller achting en waar dering genoot, maar ook als in gezetene bij de bevolking. In ons volgend nummer komen wij op dit afscheid uitvoerig terug. Jaarvergadering A.R.-Kiesver- eniging. Vonge week hield de A. R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering in de boven-consistorie van de Gere formeerde kerk aan de Kerk- dreef. Deze vergadering werd ge leid door de voorzitter, de heer J. Franke. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd wees hij in zijn openingswoord er op, dat wij in het afgelopen jaar heel wat injecties van Rusland hebben ge kregen, die in het Westen span ningen hebben teweeggebracht. In ui. verband wekte spreker al en „m waakzaam en meer ac- :.0i i- zijn. De heren H. van Luijk en A. Geensen werden als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer P. de Feijter, die als be stuurslid hij was de laatste jaren sescretaris van de vereni ging bedankte, werd gekozen de heer H. de Ruijter. Wethouder C. de Putter gaf een zeer uitgebreid verslag over het gevoerde gemeentebeleid van de afgelopen 4 jaar. Hierbij sprak hij uitvoerig over de thans nog bestaande woningnood. Vóór de oorlog, aldus spreker, werden er in Axel jaarlijks 45 woningen ge bouwd. In 1957 kreeg de gemeen te Axel een bouwvolume toege wezen van slechts 27 woningen voor 3 jaar. Dit volume is intus sen geheel opgesoupeerd door de particuliere sector. Gezien de aandacht, waarmede het algemeen gemeentelijk over zicht van de heer De Putter werd gevolgd en de daarop ge volgde gedachtenwisseling zeide de voorzitter aan het slot van de avond dat het overweging ver dient op de agenda van de jaar vergadering steeds het onder werp „Gemeentebeleid" te plaat sen. Kuiteravond. De jubilerende „Oranje-Rui ters" hebben in „Het Centrum" een gezellige en afwisselende bij eenkomst gehad. Zoals altijd zat de stemming er vlug in. De voorzitter, de heer A Schie man, sprak in zijn openingswoord over de moeilijke tijden voor de (Xveröl- in Een Zeeuws-Vlaams feuilleton 41) door W. GELDOF (Nadruk verboden.) Kees haalde de schouders op. „Ik betwijfel heel sterk", zei hij kalm, „dat vader zich op de duur had blijven verzetten tegen Jannie. Zelfs al zou het waar zijn, dat het Karel's schuld was dat vader verongelukte, iets wat nog helemaal niet vast staat al lijkt het er nog zo veel op, dan nog gaat het niet aan, Jannie daarvan de schuld te geven. Zij heeft nooit aan de zaken van haar broers meege daan en is ten slotte van „Veld zicht" weggegaan. En alsof dat alles nog niet genoeg is: Karei Pauwels ontloopt zijn straf tóch niet. Zijn voorwaardelijke ver oordeling wordt nu onvoorwaar delijk. Maar zelfs al zou dat niet het geval zijn, er is nog een An dere Rechter dan de aardse. Dat schijnt moeder te vergeten. En dan heeft ze zeker óók nooit ge hoord dat wij onze schuldena ren moeten vergeven?" „Dat heeft er allemaal niets mee te maken" meende moeder vinnig. „Het gaat niet om el- kaars schuld al of niet verge ven. „Waar het hier om gaat is: of Jannie een geschikte vrouw voor je is!" „Goed moeder, maar ik ben negen-en-twintig. Zou ik dat zo zachtjes aan niet zélf mogen be oordelen? Wij leven toch niet meer in de vorige eeuw, toen de ouders de huwelijken van hun kinderen klaarmaakten?" En toen moeder niet antwoord de, ging hij voort: „Kort en goed, ik wil weten wat er tegen Jannie Pauwels is en zo niet, dan moeten er maar spaanders vallen. Ons huis is vóór novem ber klaar en ik ben heus niet van plan te wachten tot de ge meente het opvordert omdat 't leegstaat. De kantonrechter zal mij wel toestemming geven om te trouwen als moeder het wei gert." „Alles goed en wel," mengde Henk zich nu in het gesprek. „Je begrijpt Kees, dat het niet mijn taak is me in deze dingen te mengen. Maar je krijgt een bijzonder goede betrekking, die veel meer opbrengt dan wat ik als douaneman verdien, zelfs als ik straks promotie maak. Kun je het geld niet beter laten rusten tot later? Komt tijd, komt raad!" Dat vonden de meisjes óók. Inwendig hoopten ze natuurlijk dat moeder in de loop dér jaren wel zou bijdraaien en dan zou alles vanzelf wei weer terecht komen. Hoeveel ouders hebben zich niet tevergeefs tegen het huwelijk van hun kind verzet om later tóch toe te geven. Maar Kees verstoorde die hoop wreed. „Dat zou best kunnen, maar er zijn een paar dingen, die jullie vergeten. Allereerst ken ik moeder wel zó goed, dat ze nooit ofte nimmer zal tos geven. Haar haat tegen alles wat Pauwels heet, is onbeschrijf lijk, al vanouds zoals ik heb be merkt. Ik weet dus wat mijn lot is, als ik met Jannie trouwdan zal ik moeten vechten om later nog iets van de erfenis te krij gen. In de tweede plaats moet ik vóór 1 augustus a.;. 2500 gul den storten als borgstelling, an ders gaat de benoeming niet door. Je begrijpt, dat dat wel nodig is, onfdat ik de beschik king krijg over machines en tractoren, die samen een kapi taal vertegenwoordi ,.:n. En in de derde plaats wil ik nog even dit zeggen. Ik heb van mijn achttiende jaar vader trouw ge diend. Ik kreeg een beetje zak geld natuurlijk en a's ik ergens naar toe wilde zei ik: „Vader! Geef me even een tientje, want ik heb niet meer - en dan was het goed. Maar je snapt, dat ik onder deze omstandigheden lóón wil zien en het volle pond eis. Op de bank staat tweedui zend gulden, die vader op mijn naam heeft gezet bij de inleve ring van het oude geld. Die heb ik al nodig voor de borgstorting en dan kom ik nóg 500 gulden tekort. Bovendien wil ik mijn huis behoorlijk inrichten en daar reken ik eveneens 2000 gul den voor. Voor de lopende on kosten in de eerste tijd reken ik 5C0 gulden en zo denk ik al les bij elkaar 5000 gulden nodig te hebben. Tweeduizend heb ik van mijzelf, maar de resterende drieduizend had ik graag van moeder. Begrijpen jullie?" „Hoe durf je?" barstte Jo nu los. „Omdat jij je zin niet kunt krijgen ga je moeder uitplunde ren! Je moest je schamen! Stel je eens voor, dat wij óók zo de den! Het zou wat moois zijn!" Maar Kees was niet van zijn stuk te praten. „Je vergeet, zus je, dat jij boven de 2000 gulden, die vader óók op jouw naam heeft gezet, al heel wat eigen verdienste heeft gehad. Jij bent al vijf jaar bij een ander in dienst, ik niet! Bovendien ben jij vier en twintig en ik negen en twintig. Ik denk, als je even ijverig blijft doorsparen als je steeds hebt gedaan, dat je dan op je negen en twintigste jaar óók best vijf duizend gulden bij elkaar hebt, denk je niet? Nou en daarom wilde ik ze óók heb ben, vóór het te laat is." Tegen Kees' redenering kon Jo niet veel inbrengen, maar Kees deed er nog een schepje bovenop. „Ik zou dat allemaal niet durven vragen, als het geld er niet wés. Maar er is veel méér omdat wij van het gedé- blokkeerde geld nog steeds niet de machines van vóór de oorlog hebben kunnen kopen. Er is dus in 't geheel geen bezwaar voor mceder om aan mijn eis te vol doen." „En als moeder dat niet wil, ga jij onze naam belachelijk en te schande maken door 'n open baar proces!" huilde Cor. „Ik zou me dood schamen!" (Wordt vervolgd.) ruitersport, daar het paard door de mechanisatie op de bedrijven zo goed als geheel wordt ver drongen. Hierdoor neemt ook de animo onder de jeugd voor deze sport dan ook af. In zijn terugblik over.de voor bije twintig jaar bracht de voor zitter dank aan allen, die vooral in de beginperiode de vereniging hebben gesteund. Wegens verhindering van de spreker voor deze avond, werd door de heer De Feijter-But enige op de paardensport betrekking hebbende films vertoond. Van, de gewoonte om uitslui tend met eigen krachten een avond te verzorgen, was ditmaal afgeweken en heeft de beroeps- artist Willy Rex het programma met een praatje en een liedje met succes aangevuld. Twee oud-leden van de vereni ging n.l. de heren M. de Feijter en C. Verhuist voerden in een ge sprek: „Ruiterherinneringen" ten tonele. Hieruit bleek, dat de ama zones en ruiters het over het al gemeen niet aan pret ontbroken heeft. Na de pauze, waarin ook de verloting plaats had, werd een to neelstuk „Ongewenste gast" op gevoerd, welk toneelspel werd geschreven door één der leden, n.l. de heer Rob Maat, die daarin met succes de hoofdrol vervulde, daarbij goed gesteund door de overige medespelenden. BRESKENS Verkeersstagnatie. Ook zaterdag was de mist oor zaak dat de bootverbinding gro te stagnatie ondervond. Gedurende de nacht van vrij dag op zaterdag kwam de mist steeds heviger opzetten en pas om 9 uur kon vanuit Breskens de eerste overtocht worden ge maakt. Tot des middags te 4.50 uur kon vrij regelmatig worden ge varen. Daarna viel de veerdienst om 5.50 uur weer uit en vond om 6.50 uur de laatste overtocht plaats. Vakexamen. Bij het te Amsterdam gehou den examen slaagde voor het di ploma textielhandel, de heer F. E. J. Sigmond-Woittiez alhier. CADZAND Raadsvergadering De raad kwam vrijdagavond bij een onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Afwezig was de heer I. de Hullu. De voorzitter memoreerde de verjaardag van Prinses Beatrix, die die dag werd gevierd. Spre ker hoopte, dat de Prinses voor het koninklijk gezin en het Ne derlandse volk lang gespaard zal mogen blijvUn. Met groot genoegen deelde hij mede, dat 's middags de bejaar densociëteit in tegenwoordigheid van 40 bejaarden is geopend. De eerste fase van het beplan tingsplan is gegund aan de firma De Doelder ie Axel voor een be drag van 2190. De raad besloot medewerking te verlenen aan het benoemen van een derde schoolarts. De Kinderbijslagverordening werd z.h.s. gewijzigd overeenkomstig het verzoek van G. S. Eveneens werd de begroting van de dienst 1957 gewijzigd. De raad had n.l. bij vroegere begro tingswijziging besloten van de W eaeropbouwreserve een bedrag van 1.000 naar de gewone dienst voor dekking van diverse uitga ven over te Doeken. G. S. vonden het voorshands niet toelaatbaar genoemde reserve aan te spre ken, omdat de gemeente binnen kort in verband met het weder- opbouwplan Cadzand-Bad een na delig saldo heeft te verwachten. Voorts kwam de verpachting van tuingrond nabij de zuive ringsinstallatie in bespreking. De voorzitter deelde mee, dat aan de vroegere gebruikers bij aankoop van genoemde grond vergoedingen verschuldigd zijn geworden, wegens door hen ge leden schade. Een der pachters, de heer P. Faas van hotel Noord zee, heeft te kennen gegeven in aanmerking te willen komen voor een nieuwe pacht en afstand te wilen doen van genoemde pachtvergoeding. Besloten werd deze 1100 m2 grond te verpach ten a 4 cent per m2 met stilzwij gende verlenging jaar tot jaar, met een opzegtermijn. In princi pe zal aan de heer Faas circa 500 m2 verpacht worden, een en ander afhankelijk van het aantal andere gegadigden, die zich voor de resterende 600 m2 zullen mel den. Tot onderwijzeres werd be noemd mej. M. P. M. Brevet te Nieuwvliet. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. SLUISKIL Weer enige verkeersproblemen opgelost Omstreeks 12 uur werd eind vorige week de laatste klinker in de weg geklopt en was Sluiskil weer een nieuwe bushalte-plaats rijker geworden. Om kwart voor twee 'parkeerde de Z.V.T.M.- chauffeur Van Zwaai zijn bus „De Vlaamse Gaai" op de nieuwe ruimte. Ook het Bovenweg-probleem werd opgelost waarvan niet en kel de plaatselijke bewoners, maar ook vele passanten zullen profiteren. Met vqortvarendheid hebben Gemeentewerken, in samenwer ken, in samenwerking met de Rijkswaterstaat, het plan om een behoorlijke verbinding met de Kerkstraat en oud-Sluiskil te verkrijgen, ten uitvoer gebracht er en 2// V.lö Órf<| - i Over de week eindigende op zaterdag 1 februari 1958 werden de meeste spaarkaarten inge leverd door mevr. D. DE BOKX, Sluispolder P 113, Terneuzen. De door haar ingeleverde spaar kaarten weiden met een toeslag van 100 gehonoreerd. Vraagt Uw winkelier. en deze is thans op nog enkele afwerkingen na voltooid. Het was geen gemakkelijke opgave om van dit allerberoerdste stukje straat, met haar slecht wegdek en onoverzichtelijke hoek naar ziekenhuis, kerk en school, een verbindingsweg te verkrijgen, aanpassend aan het steeds toene mend verkeer. Een doorbraak van Benedenweg naar Pierssens polder, gepaard gaande met ont eigening van een pand aan de ene zijde en het volkomen afslui ten van de Benedenweg moesten hieraan vooraf gaan. Het resul taat hiervan was echter, dat een brede rijweg ontstond met aan weerszijden een flink trottoir. Huisvrouwen-avond. In zaal „Beaart" kwamen de plaatselijke huismoeders bijeen om in een demonstratie getuige te zijn van de allernieuwste snufjes op kook- en verwar- mingsgebied. Brandstofbesparing en geen voedingswaarde-verlies waren hoofdoel van deze demon stratie. K. A. V. Vrouwengilde. De leden van de plaatselijke K. A. V. Vrouwengilde hebben in hun verenigingsgebouw enkele uren nutiig doorgebracht. Pater Vicaris van het Capucijnenkloos- ter alhier sprak als geestelijk ad viseur van de afdeling een ope ningswoord en heette daarbij al len welkom, speciaal de gasten van deze avond, een groep leden van de Hulsterse K.A.V., die voor het amusementsgedeelte zouden zorgen. Van deze taak hebben zij zich dan ook op goede wijze ge kweten. Behalve enkele muzikale nummers werd ook een toneel spel opgevoerd. Het slot was wederom in handen van de plaat selijke K.A.V.-adviseur. IJZENDIJKE- Uitvoering „Zanglust". Dezer dagen gaf het dames koor „Zanglust" uit LJzendijke. o.l.v. mevr. A. van Sorgen, haar jaarlijkse uitvoering in het „Hof- zieht-theater". Traditiegetrouw was de zaal weer tjokvol. Vóór de pauze werd een gevarieerd programma gebo den, bestaande uit koorzang, af gewisseld door schetsjes en zangnummers voor vier en zes dames. Na de pauze met de ge bruikelijke verloting, werd op zeer vlotte wijze de éénacter „Me neer logeert bij zijn vrouw" voor het voetlicht gebracht, waarna het koor zeer veel bijval oogstte De pianobegeleiding werd ver zorgd door de heer J. Anthonisse uit Biervliet. Na afloop was er nog het tra ditionele gezellig samenzijn van de leden en hun donateurs, tot ver in de kleine uurtjes. „Zang lust" mag weer op een zeer ge slaagde avond terugzien. ZUIDDORPE. Verplaatst. De heer L. Puijpe, ambtenaar der invoerrechten en accijnzen al hier, is met ingang van 16 fefor. a.s. overgeplaatst naar Amster dam. 40 MAN ONTSLAGEN TE VAASSEN. Wegens gebrek aan werk zaamheden, tengevolge van de bestedingsbeperking, is vrijdag middag aan 40 van de ongeveer 1000 arbeiders van de N.V. in dustrie te Vaassen ontslag aan gezegd. Er is nog niet bekend gemaakt wanneer dit ontslag zal ingaan. NEGEN AUTO'S BOTSTEN OP EUKAAR. De vorst, die vrijdagmorgen op bepaalde plaatsen de wegen spiegelglad maakte, heeft niet minder dan negen automobilis ten in het Overijsselse 'plaatsje Westerhaar, gemeente Vriezen- veen, parten gespeeld. Zij ge raakten n.l. betrokken bij een kettingbotsing. De bestuurders van de auto's kwamen er goed af, met uitzondering van de marktkoopman V. uit Almelo, die met een hersenschudding en een knieblessure naar een ziekenhuis in Almelo moest worden overgebracht. Een bij deze botsingen betrokken melk wagen vloog in de sloot. Slechts één der auto's werd zwaar be- schadgid. WIELRIJDER OMGEKOMEN. Te Nieuw-Dordrecht is de 68- jarige wielrijder H. B. aangere den door de chauffeur J. W. I uit Nieuw-Dordrecht en om 't )e ven gekomen. De autobestuur der trachtte nog door krachti? remmen de wielrijder, die plot seling de straat overstak, te ont wijken, doch dit mocht niet ge' lukken. De aangeredene is tengevolge van een schedelbasisfractuur tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Emmen overle den.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2