Amerikaanse kunstmaan met succes gelanceerd Kroonprinses Beatrix op Curagao aangekomen Vraaggesprek met Croesjtsjef Bezwaren tegen Algemene Kinderbijslagverzekering Indonesisch Consulaat in Paramaribo wordt gesloten Amerikaans lijnvliegtuig bij landing op Schiphol verongelukt HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN sulons j'obkft' Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 12e Jaargang Nr 4285 - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20, cent meer Het Amerikaanse leger heeft vrijdag te Kaap Carnaval de raket Jupiter C gelanceerd met een kunstmaan in de neus. De 21 meter lange Jupiter C verhief zich om 04.48 uur Ned. tijd met een oorverdovend lawaai en temidden van een zee van vuur van zijn startplaats. Dadelijk na de start nam de snelheid zeer toe. Voor de eerste maal hebben de op het strand in de nabijheid van de basis verzamelde journalisten de raket gezien, die tot dusver nog nooit aan het publiek was betoond. De raket bleek wit te zijn- De kunstmaan, die verslagge vers ook hebben kunnen zien, is /.ilverkleuring met kastanje bruine strepen. De schildering zou zijn aangebracht om de ge volgen van grote temperatuur wisseling tegen te gaan. De kunstmaan is cilindervormig, en heeft een doorsnede van 15 cen timeter, uitgerust met twee radio zenders. De Jupiter C is een vier- trapsraket. Volgens de berekenin gen moest de eerste trap twee minuten na de start worden los gemaakt. De raket is in Zuid oostelijke richting gezonden. De instrumenten in de kunst maan zullen de temperatuur aan de oppervlakte van de satelliet, de inwendige temperatuur, de erosie door kosmische stof en kosmische stralen meten. De ge gevens zullen worden uitgezon den door twee zenders van de kunstmaan. Deze zenders wegen elk nog geen kilogram. Een er van zendt uit op 108.03 mega cycle, de andere op 108.00. Eén van de zenders zal, naar men aanneemt, twee tot drie weken functioneren, de andere twee tot drie maanden. Volgens latere be richten heeft de satelliet de vorm van een artilleriegranaat. Seinen opgevangen. De „Radio Corporation of America" te Riverhead, Long Island, heeft gemeld, dat zij van 04.51 tot 05.56 uur Ned. tijd radioseinen van de raket Jupi ter C heeft opgevangen. President Elsenhower heeft meegedeeld, dat de eerste Ame rikaanse kunstmaan rondom de aaede wentelt. Zij kwam om -.treeks 04.55 in haar baan. Dit is 7 minuten na de start. De raket is een gewijzigde Ju piter C en voor een groot deel van het produkt van Duitse ge- Vliegtuigbotsing bij Los Angeles. Een viermotorig transportvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht, een C-118 liftmaster, is zaterdagnacht kort na het ver trek uit Los Angeles in botsing gekomen met een nachtjager van de marine. De twee vliegtuigen zijn op 750 meter hoogte met el kaar in botsing gekomen. De toestellen zijn brandende neergestort in Norwalk, een bui tenwijk van Los Angeles. De brandende wrakstukken kwamen neer in de tuin van een politie bureau, waar een benzinepomp en verscheidene politieauto's in brand vlogen. Het vuur ver spreidde zich naar twee aangren zende huizen. Zeven-en-veertig mensen zijn door het ongeluk om het leven gekomen. Het zijn de 35 passa giers en zes bemanningsleden van het transportvliegtuig,- vijf van de acht inzittenden van het marinetoestel en een vrouw die in haar huis getroffen werd door wrakstukken. Positie van de gehuwde en huwende vrouw in het onderwijs In het Staatsblad zijn gepubli ceerd de Koninklijke besluiten, houdende wijziging van: a. het ambtenarenreglement rijks kweekscholen; b. het ambtena renreglement rijksleerscholen en rijks lagere scholen; c. het amb tenarenreglement rijkshogerbur- gerscholen; d. het rechtspositie besluit n.o. 1935. Deze wijzigingsbesluiten hou den in, dat de bepalingen inzake ontslag van het huwend vrouwe lijk personeel aan nijverheids- se holen, van leraressen aan ijks- hogereburgerscholen en rijks kweekscholen en van onderwijze ressen aan rijksleerscholen, en de bepalingen inzake aanstelling van gehuwde vrouwen zijn ge schrapt, overeenkomstig hetgeen reeds is bepaald voor de huwen de rijksambtenares. leerden die verantwoordelijk wa ren voor de Duitse V-2 raketten welke tijdens de oorlog naar Lon den werden afgeschoten. Zij werd gelanceerd door dr. Ernest Stuh- linger, hoofd van de afdeling we tenschappelijk onderzoek te Cape Carnaval, die op de lanceerknop drukte. De luchtmacht deelde mee. dat het de bedoeling is dat het laat ste raketgedeelte en de satelliet bij elkaar blijven en als een een heid rond de aarde, cirkelen. Het leger deelde mee, dat de satelliet met het blote oog nauwelijks te zien zal zijn. De nationale academie van we tenschappen deelde later te Was- hinton mee, dat de satelliet offi cieel „1958 Alpha" genoemd zal worden. De officieuze naam „Juno" is aan de kunstmaan gegeven, om dat zij met de Jupiter" zou wor den gelanceerd. (De godin Juno was volgens de oude Grieken de echtgenote van de god Jupiter). De nationale academie deelde mee, dat de resultaten van het onderzoek door middel van de „1958 Alpha" aan landen die deel nemen aan de werkzaamheden in het kader van het internationale geofysische jaar zullen worden meegedeeld. Hieronder valt ook de Sowjet-Unie. Uit de eerste gegevens van de kunstmaan blijkt, dat de grootste afstand, die zij van de aarde ver wijderd is gewensts,r ngeveer 1700 kilometer was. In haar baan na dert zij de aarde tot op ongeveer 320 kilometer, aldus is officieel meegedeeld. De „1958 Alpha" heeft voor haar eerste omwente ling om de aarde 106 minuten no dig gehad. De snelheid is onge veer 31.000 kilometer per uur. Dr. Von Braun verklaarde, dat de kunstmaan 750 wentelingen per minuut om haar eigen leng- te-as maakt. Zoals bekend is, is het lance ren van een kunstmaan door de Amerikaanse marine, het Van guard-project", mislukt. De kunstmaan, die de marine zou af schieten, was bolvormig. Een tweede satelliet Dr. Werner von Braun, direc teur voor operaties van de afde ling raketten van het leger, gaf te verstaan, dat het leger nog ten minste een nieuwe satelliet op een nog niet vastgestelde datum zal lanceren. Hij zei op een persconferentie, dat de kunstmaan in 113 minuten een wenteling om de aarde vol tooid. Zij zal een levensduur van verscheidene maanden hebben. Het verste punt van de aarde is 3.200 km en het dichtste 370 km. Er bevindt zich niets levends aan boord van de kunstmaan. Een der beide zenders zal ge durende twee weken een continu op muziek gelijkend signaal uit zenden. De andere zal twee maan den werken. De snelheid van de satelliet, aldus Von Braun, is 28.900 km. Er is „nogal exotische brandstof" in de raket gebruikt. De geleerde gaf geen bijzonderheden. Geleerden van de academie van Washington verklaarden, dat het muziekachtig signaal van de ene zender gelijkt op het dissonante geluid dat ontstaat door het ge lijktijdig aanslaan van verschei dene pianotoetsen. Het gelijkt in het geheel niet op het „biep-biep" geluid van de Russische Spoet nik. Reacties op de lancering van de kuns'maan Het Russische persbureau Tass heeft zaterdagochtend zijn dienst geopend met een bericht uit New York, waarin het lanceren van de Amerikaanse kunstmaan wordt gemeld. Prof. Marcel Nicolet, de Belgi sche secretaris-generaal van de organisatie voor het Internationa le geofysische jaar. verklaarde te Brussel dat de radiosignalen van de „Juno" moeilijker zullen wor den ontvangen dan die van de beide Spoetniks. Dit ligt aan de transmissiefrequentie. Deskundigen te Hamburg zijn van mening, dat de frequenties van de zenders in de Amerikaan se kunstmaan een exacter over brenging van metingen mogelijk maken dan die van de Spoetniks. Voor amateurs zal het moeilijker zijn de signalen op te vangen, om dat er speciale ontvangtoestellen voor nodig zijn. In Washington is men van me ning dat de Amerikaanse positie bij de voorbereidende besprekin gen en de studie van de metho den, die zouden kunnen leiden tot 'n topconferentie, belangrijk ver sterkt is door het feit dat er een kunstmaan is gelanceerd in de Verenigde Staten. In officiële Amerikaanse krin gen legt m.en er de nadruk op dat de Amerikaanse geleerden er in geslaagd zijn hun kunstmaan een hoger graad van wetenschap pelijke volmaaktheid te geven dan die, welke de Russische kunstmanen bezitten, of bezeten hebben. De reetor-magnifieus van de universiteit van Colorado, Walter Roberts, heeft zaterdag verklaard dat de Amerikaanse kunstmaan minder bruikbare gegevens zal uitzenden dan de Russische. Dit komt, aldus Roberts, om dat de Amerikaanse kunstmaan uitzendt op 108 megacycles en haar radiogolven veel minder be- invloed worden door de ionosfeer en de stralingen op grote hoogte. De directeur van het laborato rium van het ijkbureau van Boul der in de Amerikaanse staat Co lorado, verklaarde dat de obser vatiepost op 15 km ten noorden van Boulder zaterdag maar wei nig gegevens heeft ontvangen van de Amerikaanse kunstmaan. Uit niet-officiële doch deskun dige bron te Cape Canaveral is vernomen, dat de Amerikaanse kunstmaan door een vierdelige raket is gelanceerd. Het eerste gedeelte brandde in 150 sconden na de start uit, doch steeg met de rest tot een hoogte van 200 mijl, waar de raket in een hori zontale baan kwam,. Een radio-impuls van het con trolestation op de grond zorgde voor ontbranding van het tweede raketdeel, waarna het eerste deel werd losgelaten en in de Atlan tische Oceaan, een 700 km uit de kust, terecht kwam. Het tweede en derde raketdeel dreven de ra ket elk zes seconden aan, waarna zij afgeworpen werden. De „New York Herald Tribu ne" verklaarde zondag, dat het Amerikaanse leger al twee jaar geleden een kunstmaan had kun nen lanceren, als men dr Wern- her von Braun zijn gang had la ten gaan. De rivaliteit tussen de verschillende onderdelen van de Amrikaanse strijdkrachten en de „ongelooflijke fantasieloosheid" van de toenmalige minister van Defensie, Wilson, die Von Braun in feite verbood de Jupiter te lan ceren, zijn de schuld van de ver traging, aldus het blad. KONINGIN MET VAKANTIE. H. M. de Koningin is zaterdag avond te 18.36 uur van het sta tion Utrecht met enige vrienden vertrokken naar Grindelwald in Zwitserland voor 'n wintersport vakantie van 14 dagen. Prinses Irene zal gedurende 1 week aldaar bij haar moeder ver blijven. Koningin Juliana is zondag te Grindelwald aangekomen. bel operft codhtr markt 16 brwwijshswt 9 ftnsouzen kapsels met „sfeer", in een salon met „sfeer" Nagewuifd door haar moeder en haar zusjes Prinses Margriet en Prinses Marijke is zaterdag middag om half vier Prinses Beatrix voor haar eerste bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen van Schiphol vertrok ken. Er hing op het vliegveld nogal wat mist en het gevolg was, dat de vele belangstellenden op het platform en op het dak van de Ieahal de slanke super-constella tion „Pagasus" slechts konden horen toen deze ergens ver op het vliegveld zijn aanloop nam en opsteeg. De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité hebben in een adres aan de Tweede Kamer het wetsontwerp voor 'n algemene kinderbijslagverzekering als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Zij zijn van oordeel dat de voor gestelde voorziening niet in het rechtsbewustzijn van de zelfstan digen leeft. Een en ander past volledig in de door hen steeds aanvaarde gedachtengang, dat de zelfstandigen in het algemeen dienen op te komen voor de risi co's, die hun positie in de maat schappij met zich medebrengt. Dit geldt mutatis mutandis even eens voor de vorming van een ge zin. Een herverdeling van het in komen ten behoeve van alle ge zinnen van zelfstandigen met drie of meer kinderen past niet in deze gedachtengang en moet dan ook als onaanvaardbaar van de hand worden gewezen, aldus het adres. Uiteraard zal het inkomen van de zelfstandigen in het algemeen toereikend moeten zijn om zelf risico's te kunnen dekken, welke door bepaalde calamiteiten kun nen optreden. Vandaar, dat de or ganisaties van oordeel zijn, dat een fiscale tegemoetkoming in de kosten van de door de zelf standigen terzake te treffen voor zieningen logisch moet worden geacht, gezien de verplichte wet telijke sociale voorzieningen voor loontrekkenden. Voorts wordt opgemerkt, dat de organisaties het voorstel om studerende en invalide kinderen in de leeftijd van 16 tot 27 jaar voor de berekening van de kin derbijslag ais twee kinderen te (ellen, van de hand menen te De eerste secretaris \an de communistische partij van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, heeft een speciale correspondent van het Britse blad „The Times" in een vraaggesprek gezegd, dat de Sowjet-Unie bereid is de bijeen- roeping van een topconferentie uit te stellen, indien de Westelij ke mogendheden van oordeel zijn dat de door de Sowjets voorge stelde tijd, namelijk binnen twee of drie maanden, te vroeg is. Over het plan Rapacki tot in stelling van een atoomwapen- vrije zöne in Europa zei Chroes jtsjef, dat de Sowjet-Unie de mo- gelijkheid, dat uitvoering van dit plan gepaard zal gaan aan een akkoord over conventionele troe pen, niet uitsluit. De Sowjet-Unie acht staking van de wapenleveringen aan de landen in het Midden-Oosten, zo als „The Times" onlangs in een hoofdartikel heeft voorgesteld, niet voldoende voor het afkoelen van de gemoederen. Een derge lijke maatregel zou naar het oor deel van Chroesjtsjef wel nuttig zijn, indien tegelijkertijd wordt afgesproken, dat men zich niet in do binnenlandse aangelegenhe den van de Arabische landen zal mengen. Over een conferentie Van rege- i ingschefs zei Chroesjtsjef nog, dat de Sowjet-Unie tegen een in leidende bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken is. Een topconferentie moet het breken van het ijs als doel heb ben en een stoot geven in de richting van een akkoord. Achter deze stoot staat de openbare me ning, aldus de Russische leider, want de mensen hebben genoeg van de koude oorlog. De Russen wensen een alge mene ontwapening en hoe meer voortgang er op de weg naar ontwapening wordt gemaakt des te gemakkelijker zaf het hun val len dit einddoel te bereiken, al dus Chroesjtsjef. De Sowjet-Unie heeft nu een sterk leger nodig, zo zei de Rus sische leider, om het hoofd te bieden aan alle gevaren. Het is niet juist te zeggen, zoals de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, doet, dat de Sowjet-Unie een sterk leger nodig heeft om haar wil aan an- j man werd gewond en een schade dere landen op te leggen of omvan ongeveer 300.000,werd de overwinning van het commu- aangericht. moeten wijzen. Voor wat de re geling van de kinderaftrek be treft zou het juister zijn om de kosten, gemaakt ten behoeve van studerende en invalide kinderen, als buitengewone lasten te be schouwen, voorzover zij de kosten van het normale levensonder houd van thuis-wonende kinde ren, welke kosten enkelvoudige kinderaftrek rechtvaardigen, te boven gaan. Intussen moet helaas worden geconstateerd, aldus het adres, dat het inkomen van bepaalde groepen zelfstandigen in de mid denstand en de landbouw niet toereikend is om in de kosten van de opvoeding hunner kinderen in redelijke mate te voorzien. De organisaties kunnen op grond van deze overweging aan vaarden, dat de zelfstandigen met lage inkomes en met drie of meer kinderen in hun moeilijke finan ciële positie enige tegemoetko ming wordt gegeven. Zo al een regeling inzake kin derbijslag daartoe tot stand zou moeten komen, achten bij het ter gedachtenbepaling gewenst hier voor een inkomensgrens van 4000,te stellen. Russische troepen uit Oost-Duitsland in de Sowjet-Unie aangekomen. De opperbevelhebber van de Russische troepen in Oost- Duitsland, generaal Zacharof, heeft de Öostduitse regering vrijdag meegedeeld, dat hij de terugtrekking van 41.000 Russi sche militairen uit dat land heeft voltooid, aldus meldt het persbureau Tass. Tass voegt eraan toe, dat deze terugtrekking van Russische militairen uit Oost-Duitsland is geschied in overeenstemming met het desbetreffende besluit van de opperste Sowjet van 21 december j.l. Ontploffing in fabriek van raketbrandstof In een Amerikaanse fabriek van raketbrandstof te Sacramen to (Caiifornië) is donderdag avond een hoeveelheid vaste brandstof ontploft, waardoor een nisme in de wereld te verzeke ren. Voor de verspreiding van ideeën zijn geen wapens nodig. Atoombommen of waterstofbom men, het Atlantisch bondgenoot schap of dat van Bagdad, geen van deze zijn bestand tegen de stootkracht van de ideeën, aldus Chroesjtsjef. Volgens een woordvoerder van de fabriek zal de produktie niet worden onderbroken. In het be drijf worden zowel vloeibare als vaste brandstoffen vervaardigd voor raketten, zoals de „Polaris", de .Titan" en de „Vanguard", de raket waarmee de marine een kunstmaan wil lanceren. Onze Kroonprinses zal vijf da gen op Curacao doorbrengen, daarna Bonaire en Aruba bezoe ken en vervolgens met H. M. Van Speyck naar de Bovenwindse eilanden reizen. Van 17 februari tot 3 maart zal zij in Suriname zijn en dan per K. L. M. naar Ne derland terugreizen, waar zij dinsdag 4 maart des avonds wordt verwacht. PROCLAMATIE. Zaterdagmorgen heeft gouver neur drs. A. B. Speekenbrink van de Nederlandse Antillen de vol gende proclamatie uitgegeven in verband met het bezoek van Prinses Beatrix: „Van morgen af zal H. K. H. Prinses Beatrix gedurende 14 da gen de gast zijn van de regering der Nederlandse Antillen, en daarmede van U allen. Ik ben er zeker van, namens U te spreken, als ik haar een hartelijk welkom toeroep. Een welkom in het land, dat in 1955 met zoveel enthou siasme hare koninklijke ouders heeft ontvangen. Laten wij er voor zorgen dat het bezoek, dat morgen aanvangt, een groot suc ces wordt. Onze Kroonprinses heeft de Nederlandse Antillen nimmer be zocht en verheugt er zich onge- twijefld op om thans met eigen ogen datgene te aanschouwen, waarover zij zoveel heeft ge hoord. Ontvangt haar met een eensge zind enthousiasme, daarbij onze zorgen, problemen en moeilijk heden opzij zettend. Steek de vlaggen uit. Leve de Prinses!" H. K. H. Prinses Beatrix is zondagavond op 't vliegveld van Curagao aangekomen. Zij werd verwelkomd door de gouverneur, de heer Speeken brink, de eerste minister de heer Jonckheer, de gezaghebber van Curacao, de heer Gorsira, en de commandant van de marine-een heden, commandeur Goossens. Tet 16.20 uur plaatselijke tijd begaf Prinses Beatrix en haar ge volg en de autoriteiten zich naar het gouvernementshuis, en van daar naar „Fort Amsterdam". Te 17.00 uur begaf de Prinses zich, vergezeld door gouverneur Speekenbrink, minister-president Jonckheer, gezaghebber Gorsira en hun echtgenoten, naar een plaats op de fortmuur, alwaar de bevolking van Curacao gelegen heid kreeg, haar te begroeten. Prinses Beatrix is zondagmid dag vier uur plaatselijke tijd te Willemstad, de hoofdstad van Curacao, aangekomen. Toespraak van Malik. Jacob Malik, de Sowjet-am- bassadeur in Londen, heeft ten aanzien van een topconferentie verklaard, dat er geen tijd te verliezen valt. Hij leverde kri tiek op veronderstellingen van Britse bladen, dat de Sowjet- Unie traag is met voorstellen voor controle en inspectie van bewapening. De Sowjet-Unie is altijd vóór doelmatige controle geweest, zo verklaarde hij vrij dag op een lunch-bijeenkomst in Londen. Malik bracht hulde aan de Britse geleerden die successen hebben behaald bij hun pogin gen om de kracht van de kern fusie te beheersen. Hoe sneller er een einde komt aan de in ternationale spanning, hoe snel ler de mensheid in staat zal zijn profijt te trekken van de zegeningen der wetenschap. De Sowjet-Unie heeft reeds bepaal de voorstellen gedaan voor een spoedige oplossing van vraag stukken die een ontspanning verhinderen, verklaarde hij. Hongersnood bedreigt Garoet Volgens het dagblad „Indone sia Raya" worden in het district Garoet, in West-Java, 2.000 dorps bewoners met hongersnood be dreigd, als gevolg van het tekort aan rijst. Volgens het blad zijn 23 personen in een ziekenhuis opgenomen, die reeds van de in vloed van de voedselschaarste te lijden hebben. Naar A. N. P. van Indonesische zijde in Den Haag vernomen heeft de Nederlandse regering aan Indonesië verzocht „onver wijld over te gaan tot sluiting van 't consulaat in Paramaribo". In de nota, die zaterdagochtend om twaalf uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken door de chef kabinet en protocol, jhr. mr. W. E. van Panhuys, is aangebo den aan de waarnemend zaakge lastigde van Indonesië in Den Haag, de heer Abdul Hakim Lu- bis, wordt gezegd, dat de Neder landse regering dit besluit heeft genomen als gevolg van een overeenkomstig besluit van de Indonesische regering om de Ne derlandse consulaten in Indone sië te sluiten, en dat terzake overleg is gepleegd met de lands regering van Suriname. Naar verder van Indonesische zijde wordt vernomen kan wor den verwacht, dat het Indonesi sche consulaat in Paramaribo zeer spoedig zal worden gesloten, hoewel in de nota geen datum wordt genoemd. Vliegtuigongeluk in Brazilië. Bij Rio de Janeiro is zaterdag avond een DC-4 van de Brazi liaanse luchtvaartmaatschappij, kort na het vertrek uit deze stad naar Recife, in de lucht ontploft. Uit het wrak van het toestel zijn reeds zeven doden geborgen. Zaterdagmiddag om kwart over drief enkele minuten vóór 't ver trek van Prinses Beatrix naar de West, zijn de bemanning en een 12-tal passagiers van 'n lijnvlieg tuig der Pan American Airways bij de landing op de hoofdbaan van Schiphol als door een won der aan de dood ontsnapt. Door nog niet bekende of nog niet bekend gemaakte oorzaak zakte de reusachtige DC7C, een super-Clipper „Blue Jacket", na de eerste aanraking met het as falt van de landingsbaan door 't landingsgestel, dat weer naar binnen klapte en schoof toen op de buik nog honderden meters door. Mede dank zij het snelle reac tievermogen van de gezagvoer der Reedy, die ogenblikkelijk alle contacten afsloot, kwam 't toe stel tenslotte tot stilstand zonder dat er brand uitbrak. De machine zelf werd zwaar beschadigd. Niet alleen was de machtige romp verbogen en ver toonde de huid enkele scheuren, maar bovendien waren de bladen van de propellers als gevolg van de buiklanding tegen de grond geslagen. De meeste waren na af loop omgekruld, sommige aan de top afgebroken. Men vond de brokstukken overal langs de baan terug. Een brede, ruwe en don ker gekleurde streep midden op de landingsbaan was het spoor, dat de buik van de machine op de baan had achtergelaten. Het toestel kwam uit New York en had in Londen een tussenlan ding gemaakt. Het arriveerde omstreeks drie uur boven Neder land en kreeg permissie om op Schiphol te landen, hoewel er vrij veel mist hing en het zicht slecht was. Volgens officiële meldingen voldeed het zicht echter nog ruimschoots aan de minimum eisen. Aan het hoofd van dit consu laat staat de heer Darusman met de rang van consul. De staf be staat uit drie Indonesische vice- consuls. In Suriname verblijven ongeveer 60.000 Indonesiërs, van wie de meeste van Javaanse af komst zijn. OPKLARINGEN. Het afgelopen weekeinde hand haafde zich boven het vasteland van West-Europa een hogedruk- gebied, waarin op uitgebreide schaal mist voorkwam. In de omgeving van IJsland en Schotland kwamen flinke lucht drukstijgingen voor. Tegelijker tijd trok een depressie over hel zuiden van Scandinavië naar het zuidoosten. Tengevolge van deze luchtdruk veranderingen stak er op het noordelijk deel van de Noordzee een noordwesterstorm op, die drogere lucht naar het zuiden transporteerde. Deze lucht zal in de loop van vandaag ons land binnenstromen en dit zal tot ge volg hebben dat aan het nevelige weer van de laatste dagen een einde komt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maadagavond. BETER ZICHT. Opklaringen, maar in het zui den van het land aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Aanvankelijk mati ge tot krachtige, later matige wind in hoofdzaak tussen west en noordwest. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. DINSDAG 4 FEBRUARI. v.m. n.m. Breskens 1.38 2.00 Terneuzen 2.13 2.35 Hansweert 2.53 3.15 Walsoorden 3.03 3.25 ZON MAAN Febr. 4 5 6 7 op onder op onder 8.17 17.32 18.19 7.47 8.15 17.34 19.41 8.18 8.13 17.26 21.04 8.46 8.12 17.38 22.25 9.13

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1