c on g JAARREDE Wat brengt de radio? Tijdelijke toeslag op de kinderbijslagen der bezoldigden laagst SPORTNIEUWS Negent pies Gevonden voorwerpen Rechi van de KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERGADERDE uitgesproken in de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen op vrijdag 24 januari 1958 door de heer Ir C. A. L. Horstmann, Voorzitter der Kamer. (Slot.) HANDEL EN AMBACHT Handel in bouwmaterialen De in vorige jaren en ook nog in het begin van 1957 bestaande schaarste aan gevelsteen en dak pannen bestaat thans niet meer. De bouwaktiviteit in Zeeuws- Vlaanderen is niet onbevredigend geweest, mede dank zij het parti- kulier initiatief. De vergunningen weiden echter niet zo regelmatig verstrekt als wel gewenst werd. Mede door de bestedingsbeper king worden de zorgen inzake de kredietwaardigheid van een deel der afnemers groter. In de betonindustrie is de aktivi- teit heel wat verminderd tengevol ge van de bestedingsbeperking. De grote afnemers, zoals gemeenten en Waterstaat moesten hun wer ken drastisch verminderen, waar van deze industrie in hoge mate de terugslag ondervindt. Het ge volg is geweest dat in deze indus trie een aantal werknemers ont slagen moest worden. De handel in wegenbouwmate rialen ondervindt wel de meeste hinder van dé bestedingsbeperking. De platenfabriek te Koewacht kon begin januari haar produktie aanvangen. Door de grote vraag in binnen- en buitenland moest met een in twee ploegen worden ge werkt. Gedurende enkele maan den moest met drie ploegen ge werkt worden. waarschijnlijk tengevolge van de ruime inkomsten bij de werkne mers in de bouw- en aanverwante vakken. De algemene onkosten stegen, waardoor het netto winst percentage wel iets minder zal zijn. Voor 1958 wordt een daling verwacht vanwege de bestedings beperking. Handel in landbouwprodukten De opkomst van het vlas en de groei van het gewas was over het algemeen goed. Door de abnor male regenval even voor en tijdens het plukseizoen werd de prijs lager. Hierdoor werd door de han del grote schade geleden, aange zien de meeste landbouwers het vlas reeds te velde verkocht had den voor behoorlijke prijzen. De vlashandel is over het alge meen genomen matig tot slecht verlopen door de konkurrentie van het Russische vlaslint dat tegen afbraakprijzen op de Europese markt aan de man gebracht werd. De stappen welke ondernomen zijn en nog worden om deze afbraak- prijzen tegen te gaan, hebben tot nog toe weinig verandering in de marktprijzen gebracht. Van Belgische zijde is er vraag naar vlas, er is echter geen grote aktiviteit door de lage prijzen die deze Belgische vlassers kunnen be steden. De lijnzaadhandel had een ma- Op het eind' van het jaar werd tig verloop. De prijzen waren aan i_ .1:1 flP kant •zniA/pl vnnr hot al a o-_ de bestedingsbeperking ook in dit bedrijf merkbaar. Handel in kruidenierswaren Van januari tot oktober verliep de gang van zaken gunstig. Daar na viel er een teruggang te con stateren, hetgeen valt toe te schrij ven aan de bestedingsbeperking waardoor de konsument voorzich tiger met het geld omgaat en de verhoging van de benzineprijs waardoor het bezoek van de Bel gen terugliep. Bovendien is de kontróle door de Belgische douane aanzienlijk verscherpt. De prijzen zijn over het alge meen niet gestegen, in enkele ge vallen kwam een lichte prijsdaling voor. Kleinhandel in schoenen Over het algemeen was de gang van zaken in deze branche bevre digend. In het begin van het jaar was de omzet minder, maar de zo mermaanden gaven een stijging te zien Het najaar gaf, vergeleken bij dat van 1956, een geringere omzet hetgeen niet te verwonde ren valt gelet op de hamsterperio de op het eind van 1956. Kleinhandel in textielgoederen De omzetten in deze tak van kleinhandel waren tot oktober goed Na die tijd is een slapte inge treden. Bij het plaatsen van voor jaarsorders wordt dan ook zeer matig ingekocht, daar de toestand zeer onzeker is. Automobiel- en garagebedrijven De gang van zaken in deze bran che gaf een kleine achteruitgang te zien. In 1956 werden tot medio decem ber 85.000 personen- en vracht auto's geïmporteerd. Over de eer ste elf maanden van 1957 bedroeg dit aantal 79.984 stuks. Wanneer men nagaat dat in sep tember de bestedingsbeperking ook zijn invloed deed gelden bij de aankoop van automobielen, zou men geneigd zijn te spreken van een vooruitgang inplaats van een achteruitgang. Van de tot en met november 1957 ineevoerde auto's in ons land waren "er 61.324 personenauto's, dus ruim 76 en 18660 vracht auto's, ruim 23 Duitsland lever de aan personenauto's 32.149 stuks Engeland 10.853 stuks en Frankrijk 8.681 stuks. Amerika leverde slechts 4.627 personen auto's. Hieruit wordt gekonklu- deerd dat de Amerikaanse auto's te duur worden voor de doorsnee automobilist. Van de vrachtautomobielen wa ren de belangrijkste leveranciers Duitsland met 9.418 stuks, Enge land met 4.210 stuks en Amerika met 1.686 stuks, terwijl de Neder landse auto-industrie er 1616 af leverde. De bestedingsbeperking heeft een gunstige invloed gehad ten aanzien van het personeelsvraag stuk. De gebruikte automobiel bleef, ondanks hardnekkige pogingen die in het werk gesteld werden om via taxaties tot een reële waardevast stelling te komen, nog een groot struikelblok. Bij de meeste dealers kan men dan ook nog een te grote voorraad gebruikte auto's aantref fen. Een rapporteur meldt dat het taxibedrijf een kleine vooruitgang te zien gaf. De voortgezette bestedingsbe perking alsmede de zeer binnen kort te verwachten verhoogde om zetbelasting zal van zeer grote in vloed zijn op de verkoop van per sonen- en vrachtauto's. Er zal rekening gehouden moeten worden met. een dalende verkoop. De kredietverlening, die in 1957 reeds sterk opliep, zal voor 195S de uiterste aandacht vragen. Schildersbedrijf Een bericht uit deze tak van ambacht meldt dat het jaar 1957 voor dit bedrijf goed geweest is, ondanks de zeer natte zomer. Er is echter een kentering merkbaar, die veroorzaakt wordt door de be stedingsbeperking, waardoor er minder nieuwbouw zal komen. Dit heeft tot gevolg dat bedrijven, die anders geheel op de nieuwbouw ingesteld waren, gedeeltelijk te rugvallen op het onderhouds werk. Het personeelsverloop is minder geworden. De natte zomer maakte het voor vele schildersbedrijven moeilijk, en heeft een vlotte werkverdeling be lemmerd. Vele werkuren gingen verloren. De prijzen der materia len veranderden niet. Slagersbedrijf Een rapporteur bericht dat de omzet enige stijging te zien gaf, de lage kant, zowel voor het slag- lijnzaad als voor het zaailijnzaad. De aardappeloogst heeft, even als de vlasoogst, veel te lijden ge had van de abnormale regenval zowel voor als tijdens het oogsten. Door de vele regen konden meer dere percelen zelfs niet gerooid worden, zodat de fytofthora kans kreeg om tot de knollen zelf door te dringen. Aangezien de aardap pelen hierdoor enkel geschikt wer den voor de stomerij, en slechts prijzen van pl.m. 0,75 tot ƒ1,— per 100 kg konden opbrengen was het niet lonend ze te rooien. Het gevolg hiervan was dat er ook voor de aardappelhandelaren aanzienlijke verliezen ontstonden, daar deze vaak diverse percelen te velde gekocht hadden, waardoor het risico van de telers op de han delaren was overgegaan. In kringen van de aardappelhan. del wordt de wens geuit dat de overheid eens paal en perk gaat stellen aan de lonen, die door di verse krooien voor het rooien van aardappelen per ha worden ge- eist. Het prijzenverloop, wat de kon- sumptieaardappelen betreft, is zeer matig als gevolg van het grote uit valpercentage. De handel en de exporteurs zijn over het algemeen zeer ontevre den over de lijn die de overheid volgt ten opzichte van de gestelde exporteisen. Hierdoor zou de han del praktisch onmogelijk gemaakt worden en komt de naam van de Nederlandse exporteurs van kon- sumptie-aardappelen in het ge drang, evenals de naam van ons land als exporterend land. Wat de oogstmoeilijkheden be treffende de pootaardappelen aan gaat, deze waren niet zo groot als bij de konsumptie-aardappelen, daar de meeste pootaardappelen reeds gerooid waren vóór de ab normale regenval. De handel in pootaardappelen was tot en met eind seizoen 1956, dus april 1957, zeer kalm. Zelfs zijn er nog heel wat overgenomen door de „Stopa" te 's-Gravenhage, die dan verladen zijn voor de meel fabrieken. De handel in pootaardappelen van seizoen 1957 was geregeld kalm en zowel Frankrijk als Bel gië hebben minder afgenomen dan gewoonlijk. Veiling De veiling te Terneuzen kan terugzien op een zeer gunstig jaar. In overig Nederland is in de bloei periode zeer veel fruit bevroren, maar in ons gewest viel de schade wel mee. De opbrengst kan gemid deld gesteld worden op 60 a 70 van een normale fruitoogst. Daar de Nederlandse fruitoogst in haar geheel nauwelijks 25 van een normale opbrengst be droeg, stegen de fruitprijzen tot vrijwel ongekende hoogten. Zo doende werden in Zeeuws-Vlaande- ren uitstekende opbrengsten per ha, in geld uitgedrukt, behaald. De opbrengst van de aardbeien viel tegen door de schade tenge volge van de droogte eind juni en begin juli. De overige produkten gaven nor male tot goed opbrengsten en wer den tegen bevredigende tot goede prijzen verkocht. Het bleek verantwoord over te gaan tot de bouw van een bewaar plaats voor groente en fruit met een kapaciteit van 300 ton, deels luchtgekoeld deels mechanisch ge koeld. Reeds half september kon de eerste cel in gebruik genomen worden. Het koelhuis blijkt uitste kend te voldoen. Dit is de eerste koelruimte in ons gewest, die beschikt over koe ling door middel van koelmachi nes. Er wordt naar gestreefd dit koelhuis ook produktief te maken in de periode dat er geen tuin- bouwprodukten zijn om erin opge slagen te worden. Dit bedrijf ziet het jaar 1958 met vertrouwen tegemoet. De aange plante oppervlakte fruit en aard beien nam in 1957 wederom toe en aan deze uitbreiding Hjkt voorlo pig geen einde te komen. VERKEER Autovervoersondernemingen De resultaten bij de Stoomtram Mij BreskensMaldeghem waren bevredigend. Het wagenpark bleef ongewijzigd. Bij de Zeeuwsch-Vlaamse Tram weg Mij zullen de ontvangsten van het personenvervoer op de lijndien sten niet veel afwijken van die over 1956. Hetzelfde zal het geval zijn met die van het toerwagen- werk en het groepsvervoer. Het aantal reizigers op de dien sten in Zeeuws-Vlaanderen heeft een neiging tot dalen. Tengevolge van verdere prijsstij ging van de meeste materialen en loonsverhoging hebben de bedrijfs kosten een neiging tot stijging van het aantal vervoerde reizigers te zien, waaruit blijkt dat deze dienst in een behoefte voorziet. Het goederenvervoer zowel het ongeregeld vervoer als het stukgoederenvervoer werd in de loop van het jaar beëindigd. Havenbedrijf en Scheepvaart. Reeds in het begin van het jaar deden zich de eerste symptomen gevoelen van een zekere terugslag in de internationale konjunktuur. Het duurde evenwel tot april voordat de havenbedrijven werden gekonfronteerd met het feit dat de afzet van bepaalde grondstof fen, waaronder voornamelijk ko len en ertsen, sterk aan het terug lopen was. Tengevolge hiervan moesten vele importeurs de ge kochte goederen overal gaan op slaan, zodat na enige maanden alle havens in Noordwest-Europa vol lagen met kolen en ten dele ook ertsen, die niet konden worden ge- reëxpedieerd. Dit had als gevolg een zeer le vendige vraag naar opslagterrei nen. Aan de andere zijde liepen de verschepingen van goederen op kort lopende kontrackten aanzien lijk terug, zodat over de gehele lijn van een teruglopen van de handel kan worden gesproken, ook al is deze meestal nog niet in volume merkbaar, aangezien de oude kon trakten nog steeds moeten afge werkt worden. Gevreesd wordt dat in 1958 ook in het havenbedrijf en dan voornamelijk in de import, met een aanmerkelijke teruggang van tonnage gerekend zal moeten worden. Het cargadoorsbedrijf ging te genover 1956 licht vooruit in ver band met de verhoogde aktiviteit van enkele fabrieken op het Ne derlands gedeelte van het kanaal. De zeevaart op Gent bleef on geveer op hetzelfde niveau, terwijl in de tweede helft van het jaar een lichte teruggang viel te bespeuren in de binnenkomende zeevaart, welke te Terneuzen wordt gelost voor Belgische en Franse reke ning. Het nieuwe regime met de bekende 20 op in. en uitvoer in Frankrijk was ook hierin merk baar. Het veembedrijf te Terneuzen was redelijk goed bezet. Tegen het eind van het jaar was de kapaci teit voor 100 ingenomen, daar door het teruglopen van de afzet in de meeste artikelen er een steeds groeiende vraag is naar op slagruimte. Dit is ook het geval voor de opslag van grondstoffen, zoals kolen en ertsen. Het stuwadoorsbedrijf werkte be vredigend. Het is echter duidelijk dat de kosten in deze branche aan hun maximum zijn. Het wordt dan ook absoluut noodzakelijk geacht dat in het havenbedrijf de loon- faktor de eerstkomende tijd op het huidige niveau gestabiliseerd Dlijft. De binnenvaart-bevrachtingen handhaalden zich op ongeveer het zelfde peil als in 1956. Het ueurtvaartbedryt ondervond een zware concurrentie van het ongeregelde vrachtvervoer langs de weg en ook van het eigen ver voer. Posterijen, telegrafie en telefonie. De gunstige ontwikkeling van het postale verkeer, waarvan in de jaren 1955 en 1956 gesproken kon worden, heeft zich in 1957 niet voortgezet. De oorzaken daarvoor moeten gezocht worden in de op 1 april ingevoerde tariefsverhoging en de invloed van de bestedingsbeper king. Het pakketpostverkeer dat ondanks twee kort achter elkaar ingevoerde tariefsverhogingen aan vankelijk bleef groeien, kwam in 1957 tot stabiliteit, terwijl tegen het einde van het jaar zelfs een teruggang werd gekonstateerd. Door de invoering van een nieu we nachtpostverbinding recht streeks van Utrecht naar Vlissin- gen, kan in West Zeeuws-Vlaande ren in de meeste plaatsen de eer ste briefbestelling met circa één uur vervroegd worden. Bij het teiegraafverkeer is in vergelijking met 1956 een kleine achteruitgang te konstateren, waarvan de hoofdoorzaak gezocht moet worden in de toename van het telefoon- en telexverkeer. Het aantal telefoonaansluitingen in ons gebied, dat per 1 januari '57 6.786 bedroeg, nam in 1957 met cir ca 350 aansluitingen toe. Het aan tal aanvragen dat nog op uitvoe ring wacht, bedroeg per 1 januari 1957 274 en bewoog zich ultimo 1957 op ongeveer hetzelfde peil. De vraag naar telefoonaanslui tingen nam in 1957 af onder in vloed van de minder gunstige kon junktuur en de tariefsverhogingen. Van de wachtende ultimo 1957 kunnen ruim 100 aansluitingen eerst tot stand worden gebracht nadat de desbetreffende telefoon centrales uitgebreid zullen zijn Ondanks het feit dat de opge legde beperkingen eveneens in 1958 hun invloed zullen uitoefenen, wordt er ernstig naar gestreefd de sektor Hulst in het vierde kwar taal van 1958 te automatiseren. Tegelijkertijd hiermede zuilen de telefoonnetten Hengstdijk, Osse- nisse en Walsoorden opgeheven worden en gekoncentreerd worden op het telefoonnet Kloosterzande. De sektor Hulst zal dan bestaan uit de telefoonnetten Graauw, Hulst, Kloosterzande, Koewacht, Lamswaarde, Nieuw-Namen en Stoppeldijk. In verband met de moeilijke fi nanciële omstandigheden kon de stichting van een gebouw ten be hoeve van de knooppuntcentrale te Oostburg in 1957 geen doorgang vinden; vermoedelijk zal dit eerst 1959 kunnen geschieden. Het aantal aangeslotenen op de P.T.T.-draadomroepnetten daalde in het gebied der Kamer mede ten gevolge van de op 1 april inge voerde tariefverhoging, met ruim 200 aansluitingen. LANDBOUW. Het jaar 1957 is voor de land bouw in het algemeen een zeer on gunstig jaar geweest. In het voor jaar zijn de verschillende land bouwprodukten onder gunstige weersomstandigheden gezaaid. Alle produkten kwamen prachtig te voorschijn en vertoonden een goe de groei. Maar de maand juli, augustus, september en oktober brachten zeer veel regen. De suikerbieten hadden eerst te lijden van de bietenvlieg en wer den daarna aangetast door de ver- gelingsziekte, die een grote invloed had op de opbrengst en het ge halte. Van een goede suikerbieten- oogst kan dan ook niet gesproken worden. De aardappelen, voornamelijk de rassen Bintje en Eigenheimer, werden door de ziekte aangetast. Percelen van tien gemeten en meer Bintjes werden zodanig aan getast dat ze moesten worden uit gereden, waarna ze op het land bleven liggen. De tarwe, één van de hoofdpro- dukten, was over het algemeen eoed van opbrengst en kwaliteit. Dit kan ook gezegd worden van de zomergerst, haver en rogge. De opbrengst van blauwmaan- zaad was goed met goede prijzen. Koolzaad was redelijk van op brengst maar de prijzen waren niet hoog met zeer weinig handel. De bruine en witte bonen waren .goed van opbrengst, maar de kwa liteit was slecht tengevolge van de vele regens, zodat voor vele land bouwers dit produkt op een mis lukking is uitgelopen. In een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp wordt voorgesteld aan ieder, die over een of meer dagen, vallende in een der kalenderkwartalen van 1958 voor één of meer kinderen kinderbijslag ontvangt en wiens loon per kwartaal gemiddeld niet meer bedraagt dan 16, per dag, over elke dag, waar over hij kinderbijslag ontvangt, op zijn verzoek een toeslag te verstrekken van 10 cent per dag per kind. Bepaald zal worden, dat om uitkering is verzocht, indien de arbeider op zijn kin- Amerikaanse levens standaard ruün twee maal zo hoog als de Europese De levensstandaard is in Europa nog steeds niet half zo hoog als in de Verenigde Staten, zo blijkt uit een deskundige ver gelijkende studie van de direc teur voor economie en statistiek van de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking (O.E.E.S.), Milton Gilbert. Economische kracht en het ge bruik van de hulpbronnen in West-Europa in zijn geheel wor den in de studie voor het eerst met de Amerikaanse vergeleken op basis van de werkelijke koop kracht, in plaats van de officiële wisselkoersen. Voedsel is in Europa betrekke lijk goedkoper, evenals woningen (behalve in België), openbaar vervoer, ontspanning en opvoe ding. In de Verenigde Staen daar entegen zijn de prijzen lager voor tabak, kleding, brandstof, licht en water, huishoudelijke goede ren en vervoersuitrusting lager dan in Europa. Schoenen en alco holische dranken zijn in Europa en Amerika bijna even duur. Het radijszaad bracht geen grote winsten op tengevolge van de vele regen. De uienoogst is goed geweest wat de opbrengst in kg betreft, maar ook dit gewas heeft veel van de regen te lijden gehad. De hooi-oogst is goed geweest. De prijzen van de levende have waren "normaal wat runderen, paarden en schapen betreft, maar de prijzen van biggen waren aan de lage kant. De naaste toekomst voor de land. bouw wordt niet hoopvol ingezien. VISSERIJ. Het. jaar 1957 zal in de Zeeuwse vissefiiwereld bekend blijven als een ongunstig jaar. Als oorzaken zijn aan te wijzen de slechte vang sten en het wegvallen van de Franse markt. In de eerste helft van het jaar waren de vangsten van de garna- lenvissers in de Zeeuwse stromen Slécht te noemen, zelfs werd er in het begin van het jaar weinig sar- diin voor de kust gevangen, zodat vele Breskense vissers vanuit IJmuiden en Scheveningen deze visserij hebben uitgeoefend. Na terugkeer van de vloot bleven de Breskense vissers on garnalen vis sen. hoewel hun Vlissingse colle ga's met de visserij op verse vis tamelijk goede besommingen maakten. In het najaar liepen de vangsten iets op. doch door de importbelem. merende faktoren in Frankrijk zakte de pr}js, zodat wederom de uitkomsten slecht waren. Op het eind van het jaar werd op ^ardijn gevist wederom voor een gedeelte vanuit Scheveningen en I.Tmuiden; de opbrengsten waren niet slecht te noemen. De slechte resultaten hebben er toe geleid dat verschillende sche pen tijdelijk stil gelegen hebben". Een Zeeuwa-Vlaams feuilleton door W. GELDOF 38) (Nadruk verboden.) „Nou?" Moeder stond nog altijd in de deuropening tussen schuur en huis. „Dat kostgeld mag je er aftrek, ken, moeder!" zei Kees moeilijk ademend. „Maar omdat het acht jaar geleden is dat ik meerderja rig ben en ik al die tijd zonder loon, alleen voor wat zakgeld, heb gewerkt, eis ik nu mijn loon op, begrijp je? Plus de tweedui zend gulden, die vader bij het in leveren van het oude geld op mijn naam heeft gezet. En wil je er rekening mee houden, dat ik nog vandaag naar een advocaat ga om een nroces te beginnen voor dat geld? En dat ik dat proces even zeker win als tweemaal twee vier is, zodat jij de proces kosten óók nog kunt betalen?" Toen moest moeder zich even vasthouden aan de deurpost. Maar spoedig herstelde ze zich. „Je vesgeet," zei ze met ijskoude stem, „dat er óók veel maanden zijn geweest, dat je vrijwel niets kon doen. In de oorlog en 's win ters." „Je vergeet," antwoordde Kees even onbewogen, „dat dat voor rekening van de werkgever komt. En je vergeet óók, dat ik van m'n negentiende jaar af al bij vader werkte, hele dagen. Je vergeet óók al de overuren." „Dan moet je maar doen, wat je niet laten kunt!" Het was haar gewone uitdrukking als ze geen goed antwoord meer wist en het klonk bovendien tamelijk onze ker. Ze draaide zich om, deed de deur dicht en ging het huis in. Toen kreeg Kees een draaierig gevoel. Hij moest even gaan zit ten en zijn hoofd vasthouden. Was dat mogelijk, zo'n gesprek met z'n eigen moeder? Konden twee .mensen, die voorheen aan elkaar gehecht waren als de twee schelpen van een oester, zó doen? Was dit de konsekwentie van „daarom zal de man zijn vader en zijn moeder verlaten en zijn vrouw aanhangen?" Wel een half uur bleef Kees moedeloos zitten. Wat kon hij hier nog aanraken, dat hij z'n eigen kon noemen? Een mooie puzzle voor de advocaat, dacht hij bit ter. Want al was het grootspraak van hem geweest, dat hij vandaag nog rechtskundige bijstand zou zoeken, op den duur zou het daar wel van komen, vreesde hij. Men sen ais moeder verloren liever al les dan dat ze toegaven. Dat hij zelf ook wel iets weg had van dit mensentype ontging hem. Wacht, hij zou maar eens in Oostburg gaan kijken hoe de ge bouwen er bij stonden en of de fundamenten voor zijn huis er al lagen. Dan zou hij tegen de mid dag maar naar „Veldzicht" gaan om te eten en tevens met Pau wels bespreken of hij moest hel pen bij de oogst van de drie hec tare koolzaad, die nu vrijwel vol rijp stond op het land, dat hij, Kees, vorig jaar met schijfegge en ploeg bewerkt had. Dat zou een oogst geven, als het weer meewerkte, want het gewas was zeldzaam goed geworden. Hij gun de het de Pauwels nu zo echt. Toen hij de jeep startte en naar buiten reed, gebeurde er iets, dat hem verraste. Moeder stond op de stoep en gebaarde, dat hij even zou stil houden. Dat deed hij ook en zette de motor af. „Wil je er rekening mee hou den, Kees, dat de jeep óók tot mijn eigendommen behoort en niet tot de jouwe? Je wilt hem zeker wel even weer in de schuur zetten, ee?" Wat klonk dat kil en vijandig! Kees leunde vermoeid over het stuurrad. „Ja hoor eens moeder! Wat hier jouw eigendom is en wat het mijne, daar kunnen we nog wel uren over twisten, maar daar heb ik geen tijd voor. Laat dat maar aan de advocaten over en als je het er niet mee eens bent, dat ik de jeep gebruik dan stuur je Schut maar achter me aan. Maar ik ben nog niet van plan om naar Oostburg te fiet sen!" Gebelgd draaide ze zich om en ging het huis in. Zou ze inder daad de veldwachter opbellen? Ze was er toe in staat, peinsde Kees. Kom, geen zorgen vóór de tijd. Hij startte de motor opnieuw en reed weg. In Oostburg was men juist be zig met schilderen en behangen. Het leed geen twijfel of show room, magazijn en werkplaats zouden op tijd worden opgele verd door de aannemer. De fun damenten voor het huis lagen er en als het weer meewerkte kon het best vóór november klaar zijn, zeiden de werklui. Tegen twaalf uur reed Kees weer weg om op „Veldzicht" te gaan eten. Het was een bijna windstille, zonnige zomerse dag en heerlijk in de koelte van de open jeep. Maar Kees' humeur was niet in overeenstemming met de natuur. Hij drukte het gaspe daal in zo diep hij kon en suisde in een onverantwoordelijke vaart over de straatweg. Een naar honderd meter vóór de oprijlaan naar „Veldzicht" stopte een autobus voor een hal te. In de verte zag Kees, die mid den op de weg reed, tegenliggers aankomen, een paar breeduit ge laden boerenwagens met hooi. Met gierende remmen kon hij zijn jeep nog net tot stilstand brengen achter de bus. Dat was op het nippertje. Doordat hij nu moest wachten tot de bus optrok of de hooiwagens voorbij waren, zag hij Jan Pauwels, die uit de bus stapte. (Wordt vervolgd.) derbijslaglijst het door hem in het betrokken kwartaal ontvan gen loon heeft vermeld. Het werknemersaandeel in de pen sioen-premie wordt wel, de va kantietoeslag niet als loon aan gemerkt. De kosten dezer voorziening, welke ten laste komen van het kinderbijslagvereveningsfonds worden geraamd op omstreeks 36 miljoen gulden. Aan hen, die kinderbijslag krijgen ingevolge de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers wordt eenzelfde maatregel voorgesteld, welke 3% miljoen zal kosten. Het ligt uiteraard in de be doeling ook aan degenen, die kindertoelage ontvangen inge volge de kindertoelagewet voor gepensioneerden dan wel kin derbijslag ingevolge een der complementaire voorzieningen een overeenkomstige duurtetoe- slag voor het jaar 1958 toe te kennen. De ten deze te treffen voor ziening voor het overheidsper soneel zal in de centrale com missie voor georganiseerd over leg aan de orde worden gesteld. De reden van de indiening dezer voorstellen is gelegen in de onvoorziene prijsstijgingen, welke zich voornamelijk voor gedaan hebben in de sector van de eerste levensbehoeften, d.w.z. de voeding, waardoor de span ning tussen inkomsten en uit gaven met name in gezinnen van werknemers met niet-ver- diende kinderen en lagere lo nen sterker is toegenomen dan aanvankelijk was voorzien, ter wijl zulks juist in deze gezinnen bijzonder moeilijk te dragen is. TERNEUZEN. Aan het bureau van politie wer den de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven, welke te rug te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen; Bruin dekkleed, Rijnberg, Gre- nulaan 9; das (jaeger), Bertie Stenvert, Geraniumstr. 22; vijf muntbiljetten, C. Dees, School- laan 23; gummibal, C. Buijze Azaleastr. 54; paar wollen kin derwanten (geel), F. de Blaeij, Crocusstraat 14; kompas, C. de Fouw, Tulpstr. 12; paar hand schoenen, Millenaar, Lange Kerk- str. 64; huissleutel, Hol, Margriet- str. 1; stenen hondje, T. Verschel ling, Burg. Geillstr. 25; paar kin derwantjes met geel motief, rode r. want met wit motief, mejuffr. Paulusse, Badhuis, Schoolplein; jongenspolshorloge, Vermaire, Ju liana v. Stolbergstr. 11; brander van lasapparaat, Driessen, Zuid- landstr. 5; zwart wollen das, Buijze, Steenkamplaan 1; her dershond, Wisse, Grenulaan 41; zwarte damesportemonnaie met inh., Van Aken, Brouwerijstraat; plaat hardboard, De Braai, Sta tionsweg 21; zilveren ringetje, R. Straub, Rozenstr. 190; broche, Ineke Meeusen, Blokken 15; lin ker herenhandschoen, H. Eek- hardt, Juliana v. Stolbergstr. 23; plaat hardboard, C. Vermast, Slo perij muntbiljet, Jan Loof, Tram- str. 22; groene portemonnaie zon der inh., J. Kemper, Noordstr. 68; kinderhandschoentje, kinderwant en dobbelsteen, Nelleke v. Strien, Scheldekade 61donkerbruine kinderwant, M. de Zutter, Vloos- wijkstr. 46. Aan het bureau van politie zijn verder gedeponeerd: Verschillen de wanten en handschoenen, hoes van parapluie, wieldop (FK), leesboekje met kaft, blauw jon genspetje, bruine kindermuts, huissleutel, huissleutel nr. 16, rood damesvestje, rond ijzeren voorwerp (geel geverfd). Raketproef van Amerikaanse luchtmacht De Amerikaanse luchtmacht heeft een proef genomen met een Thor-raket, die een reikwijdte van 2400 km heeft. Met deze ra ket kan ook een kunstmaan ge lanceerd worden. De raket bleef vier minuten zichtbaar, terwijl zij eerst lood recht en later minder rechtstan dig omhoog schoot, een spoor van rook en vlammen achterlatend. De luchtmacht heeft onlangs bekendgemaakt, dat men begin volgend jaar hoopt een kunst maan, die naar de aarde kan te rugkeren, met een Thor-raket te lanceren. Zelf zou het mogelijk zijn door een tweede raket aan de Thor toe te voegen, in de niet te verre toekomst een onbeman de kunstmaan naar de maan te zenden. Officieel is bekendgemaakt, dat de proef met de Thor te Cape Canaveral is geslaagd en dat het projectiel in het doelgebied te rechtgekomen is. Tot op heden zijn vier proeven met de Thor mislukt en vijf geslaagd. Hoewel de reikwijdte 2400 km is, legde het projectiel bij een proef op 24 oktober 4245 km af. Birmaanse communisten- leider geeft zich over Een boedhistische monnik en leider van de grootste groep communistische opstandelingen in het district Arakan in het westen van Birma, Oe Seinda, heeft zich in het afgelopen weekend met ruim 500 volgelin gen aan de regeringsstrijd krachten overgegeven, aldus is officieel te Rangoon bekendge maakt. Oe Seinda, die als monnik nooit vuurwapens heeft gehan teerd, heeft als opstandelingen leider wel eens verscheidene duizenden gewapende mannen onder zijn bevel gehad. Peron in Ciudad Trujillo Oud-president Peron is uit Ca racas in Ciudad Trujillo (Domini caanse republiek) aangekomen, waar hij zijn intrek heeft geno men in een groot hotel. Hij heeft verklaard, dat hij na een kort verblijf in Ciudad Trujillo naar Europa zal reizen. TERREINVERW ARMING IN DE WINTER. Het verwarmen van voetbal velden is ook in Nederland mo gelijk als men de adviezen op volgt van het instituut voor tuinbouwtechniek te Wagenin- gen dat een systeem heeft ont worpen voor het sneeuw- en vorstvrij maken van bloembol- lenvelden. Het instituut deelde méde dat de kosten van een dergelijke installatie ongeveer 20.000 gulden per voetbalveld zullen bedragen indien gebruik wordt gemaakt van koperdraad (dat om de zeven jaar moet worden vernieuwd) en 30.000 gulden indien gebruik wordt gemaakt van met plastic be schermd draad. In het laatste geval moet de installatie over twintig jaar worden afgeschre ven. Er is ongeveer 20 km draad voor een voetbalveld van de normale afmetingen nodig en 10 transformatoren met een vermogen van 12 kwu. Deze worden in de grond ingegraven langs de kant. Een zwakstroom installatie van 120 kwu kan de temperatuur van de grond 15 graden doen stijgen. Noodzake lijk is de aanwezigheid van een transformatorhuisje in de buurt van het veld. Ook het gebruik van kippengaas als geleider van zwakstroom is volgens het Wageningse instituut mogelijk, het is aanmerkelijk goedkoper dan een installatie met koper draad. Van bestaande velden zal dan echter de grasmat moe ten worden verwijderd; koper draad daarentegen kan in de grond worden aangebracht door middel van een z.g. mol-ploeg die door de grasmat snijdt zon der deze ernstig te beschadigen. VRIJDAG 31 JANUARI. HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gr.; 10.35 Voor de zieken; 11.05 Voor de kleuters; 11.20 Plantaardig en mi neraal; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Piano spel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Amus. muz.; 13.55 Beursber.14.00 Koperseptet en orgel; 14.20 Voordr.; 14.40 Kinder koor; 15.00 Gevar. progr.; 16.00 Orgelsp.; 16.30 Strijkkwart.; 17.05 Voor de jeugd; 17.35 Gram.; 17.55 Act.; 18.00 Nws; 18.15 Caus.; 18.25 Latijnse klanken; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Mu sette ork.; 19.30 Caus. Nationaal programma: 20.00 Nws; 20.05 Ge- var. progr.; 21.45 Gram.; 21.55 Hersengymn.; 22.25 Kamerorkest; 22.55 Reportage; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.50 Dagsluiting. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Om roeporkest; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.30 Hoorspel; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land en tuin bouwmeded.; 12.33 Vocaal ens.; 12.53 Gr. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Promenade ork.; 14.05 Schoolra dio; 14.25 Kamerork.; 15.15 Voor dracht; 15.35 Blaasorkest; 16.00 Tuinbouwpraatje; 16.15 Gram.; 16.40 Oude muz.; 17.00 Voordr.; 17.20 Instr. sept.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Har.monie-ork.; 18.20 Stemmen van Overzee; 18.30 Voor de jeugd; 18.50 Cursus open baar kunstbezit; 19.00 Nws; 19Jfl Caus.; 19.15 Regeringsuitz.19-25 Nieuwe gram.; 20.0024.00 Na tionaal progr. t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix: Zie Hilversum I. BRUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.45 Duitse les; 18.00 Vlaamse liede ren; 18.10 Altviool en piano; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang; 20.00 symfonie-ork. en Omroepkoren; 21.00 Kunstkaleidoscoop; 21.15 Symfonie-ork. en Omroepkoren (verv.); 21.45 Indiase muz.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.; 22.45 Negro spirituals; 22.55 Nieuws. «rankerlnc tvij abo Directeur-Hoof dred Redactle-adw Administratie Telefoon 207! Né 5 uur uit Gironummer 38150 A bonnemen tsprijs maand f 2.—por De conferentie t ministers der bij verdragsorganisatk landen is donderdag In het slotcomm erop aangedrongen einde komt aan ht ge gebruik" van 1 veto in de Veilig Verenigde Naties. Er wordt in oj „voortdurende ontn de communistische -het communistiscl vingswerk, die m: den voorgesteld als pelijke samenwerk: der ontwikkelde lar In het commu „met leedwezen" men van het co streven om „natior voor oorlog, econ standen, de moei Palestijnse vluchtel nationale gevoelen sche volken uit te 1 De raad van Bagdadse verdra dringt in het commi samenwerking tus Bagdad-landen en „a saties der vrije lanc zien in gemeenseh; zekering der veili bepaald gebied." Er wordt voort deeld dat de niet commissie voor hot militaire plannen d de militaire stave een gemeenschappe zal laten houden. „De organisatie drag van Bagdad h wikkeld tot een kr; menhangend orgaar te hoop biedt voor ven van vrede, vrijl hankelijkheid der dragsgebied geleger dus het communiqu Besloten wordt m king dat de „verded ligheid van het geb dadse verdragsorgé evenveel belang zijt having en versterkir reldvrede, als voor ring ener opbouwent De 19-jarige vuil les Starkweather i (Wyoming) na een gearresteerd, nadat ten Nebraska en V Itersonen had gedo< zeischap bevond zie meisje, Caril Fugal gens zijn l>ekenteni had met hem mee werd met een erns zinking in een ziel nomen. Aan de arrestatie de jacht per auto v waarbij snelheden va uur werden bereik ther had alle pafro •IS mm revolver vei gelukkige omstandij politie, want hij vei dat hij de agenten ze ben neergeschoten a gekund. Volgens de politie kend de moorden t< pleegd. De autoritei braska zullen trach evering te krijgen de negen moorden u ftaat heeft gepleegd Wyoming wil hem'ec antwoording rooper laatste moord. De slachtoffers ther waren de stief moeder van Caril F 2-jarig zusje, een ou jong paartje, een e nun dienstbode en i reiziger. De vader van de m "aar zei, dat zijn zo i33' geleden een het hoofd had e voegde hieraan tol was geweest voor van zijn vrouw en geloof dat Charles fcelen mij neer te <ius de vader st gel d h n s<

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 6