Gemeenteraad van Axel Uit de Provincie vier AGENDA Adenauer beschuldigt de oppositie. Bondskanselier dr. Adenauer heeft woensdag in een radio rede de socialistische oppositie in de bondsrepubliek ervan be schuldigd, dat zij zijn pogingen om tot serieuze besprekingen met de Sowjet-Unie te komen ..ernstig schaadt" en dat zij de Russische hoop op meningsver schillen tussen de democrati sche partijen in de bondsdag aanwakkert. In kringen van de socialisti sche oppositie heeft men deze beschuldiging onmiddellijk met beslistheid van de hand gewe zen. De oppositie heeft door haar houding juist de zaak van Duitslands hereniging gesteund, aldus deze socitalistische com mentaren. Adenauer ontkende in zijn radiorede, dat hij niet ernstig voor vereniging van Oost- en West-Duitsland werkt. Hij her haalde zijn standpunt, dat men moet proberen tot overeenstem ming te komen met het Krem lin, doch dat een topconferentie met diplomatieke middelen moet worden voorbereid. De bondskanselier verwierp ■x>k de gemelde verklaring van Chroesjtsjef, dat Rusland inder tijd op de Geneefse topconfe rentie niet heeft ingestemd met /rtje verkiezingen in geheel Duitsland. Dat is wel degelijk gebeurd, aldus Adenauer, maar zij hebben hun belofte maar 24 uur gehouden. DE SCHEEFV AARTBEWEGING VAN ANTWERPEN NAAR ROTTERDAM. In de Eelgische Kamer heeft de heer Delwaide (C.V.P.) er bij de regering op aangedrongen dat de werken aan de Antwerpse ha zen in versneld tempo worden doorgevoerd. Het tijdschema van het tienjarenplan wordt niet na gestreefd, aldus dit Kamerlid. Voor sommige werken is er een achterstand van vijf maanden. De heer Delwaide legde de na druk op de aanzienlijke voor sprong, die de Rotterdamse haven heeft bereikt. In 1957 zijn er te Antwerpen 15.903 schepen de ha ven ingekomen, tegenover 22.142 te Rotterdam. Het is des te nood zakelijker snel op te treden, nu werken te Rotterdam deze haven reeds in 1960 zullen toegankelijk naken voor schepen van 65.000 top. Het mag niet zijn dat co die latum Antwerpen, zoals thans dechts schepen van maximum S5.000 ton kan toelaten. Spreker craagt voorts voorrang voor het aanbrengen van sluizen ten noor den van de stad die voor 1960 waren gepland. WAVET.EN-PATIENTJES AAN BOORD VAN „HIMALAYA". Van de repatriërenden, die vanmiddag om 13 uur te Rotter dam debarkeren van de „Hima laya", blijken 20 tot 30 kinderen mazelen te hebben. Er zijn bij- solidere maatregelen voor deze patiëntjes genomen. Zij zullen •ioor het Rode Kruis van boord gehaald worden en overgebracht «'orden naar het kindersanato rium „Hoog Blaricum" te Laren. DE NEDERLANDSE EMIGRATIE NAAR Z.-AFRIKA De Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, J. G. Suurhoff, heeft in een vraaggesprek te Bloemfon tein verklaard, dat alle Neder landse immigranten, die hij in Zuid-Afrika had ontmoet, tevre den zijn met hun huidige om standigheden en vooruitzichten en in "het algemeen ook tevre den ziin met hun nieuwe vader Hij uitte de hoop, dat als ge volg van zijn besprekingen met ae minister van Binnenlandse Zaken, Donges, meer Nederlan ders naar Zuid-Afrika zullen emigreren. Donges had beloofd, dat bepaalde belemmeringen, •ae de toevloed van immigran ten hadden vertraagd, zullen worden weggenomen. De minister verklaarde, dat het doel van zijn bezoek was zich op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waarin de Nederlanders in Zuid-Afrika leven. "Ez was met de Zuidafrikaanse regering geen overeenstemming bereikt ever het aantal immi granten dat jaarl';ks kan wor den opgenomen, maar hij ver wachtte", dat het gemiddelde aantal van 2500 Nederlandse im migranten per jaar aanzienlijk zou kunnen worden verhoogd. RUSSISCHE SLAAPMACHINE Russische geleerden wer- ken aan een elektrische slaapmachine, die de hoe- 4* veelheid slaap waaraan een imens behoefte heeft tot twee uur per dag zal kun- nen verminderen. Aldus een bericht van radio-Mos- kou. De machine werkt met ultra korte golven, waarvan de frequentie overeenstemt met de moleculaire wer- king, die de vermoeidheids- stoffen, overdag gevormd in het menselijk lichaam, afbreekt. Tengevolge van gelijke frequentie vernie- tigt de machine de giften, aldus de Russische zender. In de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeente raad waren aanwezig de leden P. J. van Bendegem en C. de Putter (wethouders), mevr. H. Folker- sma-Staal cn de heren C. van Bendegem, W. de Feijter, K. Ha- link, A. J. M. Kesbeke, E. A. Maas, D. J. Oggel en J. Pijpe- link. Met kennisgeving waren af wezig, de heren F. Gerrits, L. de Kraker en P. A. Wondergem. Na het uitspreken van het ge bedsformulier sprak de voorzit, ter de nieuwjaarsrede uit, welke reeds in ons vorig nummer werd geplaatst. De heer J. Pijpelink dankte de voorzitter voor de woorden tot de raad gericht en wenste hem na mens de raad de beste wensen voor 1958 toe. Hij wenste de voor zitter in het vóór ons liggende jaar dezelfde werkkracht toe, welke door hem in het verleden in 't belang van de gemeente aan de dag is gelegd. De voorzitter deelde mede, dat van de heer F. Gerrits bericht is ontvangen, dat hij door werk zaamheden verhinderd was aan wezig te zijn; van de heer L. de Kraker, dat hij momenteel in Frankrijk vertoeft en van de heer P. A. Wondergem, dat hij zich genoodzaakt ziet om gezond heidsredenen te bedanken als lid van de raad. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van de notu len vroeg de heer Pijpelink het woord, om, mede namens de heer L. de Kraker, E. Maas, A. Kesbe ke en D. J. Oggel de volgende verklaring af te leggen: „Namens de vijf leden van uw raad, die in de vorige vergade ring reden imeenden te hebben deze vergadering niet verder bij te wonen, wens ik de volgende verklaring af te leggen. We waren en zijn ons bewust dat dit optreden een uiterste re medie is, maar meenden dat het in dit speciale geval nodig en verantwoord was. Het ging om een zeer belangrijke kwestie, wat een secretarisbenoeming zonder twijfel is. Dergelijke besluiten zijn van tè grote waarde om die te nemen, zonder dat de raad voltallig is. De uitslag van de beide vrije stemmingen was 66. De dertiende stem zou de door slag hebben gegeven. Met de uit slag van een stemming door de voltallige raad hadden we ons zoals vanzelf spreekt, zonder meer neergelegd. Bij de herstemming was een raadslid wettelijk van medesterrv men uitgesloten. Een stemming van slechts elf van de dertien raadsleden zou geen zuivere uit slag geven. Het verzoek van een onzer om de stemming op te schorten, werd door de voorzitter niet ingewil ligd, zodat we meenden een daad te moeten stellen overeenkom stig onze verantwoordelijkheid als raadslid, om alsnog te trach ten in een andere, voltallige raadszitting, een zuivere benoe ming te verkrijgen. Daartoe moest het aantal aanwezige raadsleden zakken tot beneden zeven, wat helaas mislukte door dat wethouder De Putter ter ver gadering bleef. Zonder de thans benoemde functionaris ook maar iets te kort te doen, willen we opmer ken, dat de uitslag een verras sing is geweest. Uit de aanbeveling, die ons is voorgelegd, blijkt dat B. en W. de heer M. Oggel bekwaam acht te om de functie van secretaris te vervullen, waarmee ook wij het ten volle eens waren. Iemand die reeds ongeveer 20 jaar waar nemend secretaris is en op Wiens werk geen enkele aanmerking werd gemaakt, is door deze on voltallige stemming zonder re den gepasseerd. Daardoor wordt voor het hele secretaris-perso neel een sleer van onzekerheid geschapen, daar blijkt dat hun toekomst wordt opgeofferd aan een unfair, politiek spel van de C.H.-raadsfractie. De promotie- kansen, die anders aanwezig wa ren, zijn nu afgesneden. Een der gelijke democratie ligt ons niet, omdat we ons verantwoordelijk voelen voor het personeel dat trouw en met ijver zijn plicht doet in dienst der gemeente en wij wensen daarom niet mee te werken aan een dergelijk on democratische ontwikkeling". De voorzitter zeide dat hij deze verklaring te kunnen laten voor wat zij is en deze voor kennisge ving aannemen. Toch meende hij dit niet te moeten doen en er iets van te zeggen, omdat zijn persoon als voorzitter van de raadsver gadering in de verklaring van de heer Pijpelink c.s. in het geding werd gebracht. Hij is zich bewust, en nie mand zal dit anders kunnen zeg gen. dat hij alle vergaderingen, en dus ook de vorige, volkomen onpartijdig heeft geleid. Verder is er gesproken over 'n unfair politiek spel. Spreker kan volkomen begrijpen, dat iemand niet bevredigd is over het ver loop van een zeker agendapunt, en dat men hierop nog eens na der wenst in te gaan, maar laat men toch-niet aan elkander inte griteit gaan twijfelen en elkaar gaan beschuldigen van unfaire handelingen. Het woord spel is gebruikt, welnu het spel is eer lijk gespeeld en bij de meeste spelen zijn er Verliezers. Doch laten wij niet te vlug de schuld geven aan de scheidsrechter. Als zodanig heeft spreker zich ge houden aan de spelregels en wil indien het tegendeel wordt be weerd, met klem hier tegen op komen. De heer P. J. v. Bendegem vond het jammer, dat de verklaring spreekt van unfair spel van de na voor kennisgeving aangeno- CJH.-fractie. Hij zou gaarne zien, men. dat dit werd ingetrokken, omdat hij als ieder ander heeft ge handeld naar eer en geweten en naar het gemeentebelang, zoals hij dat heeft gezien. De heer W. de Feijter verklaar de, dat ook hij naar eer en gewe ten heeft gehandeld en dat hij de beschuldigingen in de verkla ring verre van zich werpt. Op deze manier kan men bij elk agendapunt iemands goede trouw in twijfel trekken. De heer C. van Bendegem zou, ondanks dat de verklaring pole misch is gesteld, deze toch rustig naast zich neer kunnen leggen. Het ware beter geweest, dat men hier niet meer op was terugge komen. Spreker heeft zich op de bewuste vergadering toch wel even afgevraagd of hij zich niet moest schamen lid te zijn van eeri college, waarin men als democra ten wegloopt, als een besluit an ders dreigt te lopen dan men gaarne wil en waar men, net als de communisten in Finsterwolde, de democratische besluitvorming onmogelijk probeert te maken. En om deze handelwijze goed te praten, gaat men verklaringen afleggen waarin de objectiviteit van de voorzitter in twijfel wordt getrokken. Spreker wilde wel verklaren, dat de voorzitter gehandeld heeft, zoals de wet hem voorschreef. De heer A. Kesbeke merkte te genover de heer C. van Bende gem op, dat de K.V.P.-fractie steeds in 't belang der gemeente 'heeft getracht met een ieder sa men te werken. De heer C. de Putter zeide dat in de verklaring ook zijn naam wordt genoemd en wees er op, dat hij bewust in bedoelde ver gadering is blijven zitten. In de toekomst zal hij in soortgelijk geval ook de vergadering niet verlaten. De Voorzitter verzocht de heer Pijpelink het woord „unfair" in te trekken. De heer Pijpelink antwoordde dat ïiij het woord „unfair" zal vervangen door „partij-politiek". Wethouder Van Bendegem heeft ook tegen deze wijziging bezwaar. De heer Pijpelink handhaafde echter verder de afgelegde ver klaring. Hierna werd de verklaring, voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Naar aanleiding van een schrij ven van de minister van Binnen landse Zaken om, wanneer hier toe de gelegenheid is, een straat of plein of openbaar gebouw, de naam „Europa" te geven, merkte de heer D. J. Oggel op, dat dit schrijven beter voor kennisge ving kan worden aangenomen, zonder enige toezegging in dit opzicht te doen. De Europese ge dachte moet van onder uit het volk komen en niet door de over heid gestimuleerd worden. De Voorzitter vond dat het standpunt van B. W. toch niet zo verschrikkelijk is. Heef t: men in de toekomst eens iets dat een naam moet worden gegeven, kan men het rustig be kijken. De heer Pijpelink kan met het voorstel van B. en W. meegaan, daar het de raad geenszins bindt. De heer Oggel vroeg naar aan leiding van het accoutantsrapport betreffende de exploitatie van het Juliana-ziekenhuis, of onze ver tegenwoordiger in het bestuur van het ziekenhuis kan zeggen, waarom- thans een afschrijving over 40 jaar wordt gedaan en niet over 50 jaar zoals de oor spronkelijke opzet was. De heer De Putter antwoordde dat door hem gevraagd is om deze verhoogde afschrijving wat uit te stellen. Men zal de zaak nog eens bekijken. Mocht blijken, dat het niet nodig is, zal minder worden afgeschreven. De heer C. van Bendegem merkte op dat men deze zaak niet gewoon als een financiëel- technisch geval moet afdoen. Als men in 40 jaar gaat afschrij ven inplaats van over 50 jaar, zal het explotatie-tekort even redig groter zijn en hiervoor is de gemeente tot een zeker be drag garant. De heer De Putter wees er op, dat hij deze zaak besproken heeft en niet méér kan doen. De Voorzitter merkte op, dat de raad bij het verlenen van de garantie geen afspraken betref fende afschrijvingen heeft ge maakt. De heer Oggel zou gaarne zien dat onze vertegenwoordiger deze zaak nauwlettend zal volgen. Hierna werd bedoeld rapport voor kennisgeving aangenomen evenals alle overige ingekomen stukken. Mededelingen. De heer C. van Bendegem merkte naar aanleiding van het antwoord van B. en W. over een verdeling van de subsidie uit de Zeeuwse kollekte ouderdomszorg op, dat het hem bevreemdt had, dat men gewoon aanneemt, dat er maar twee stromingen zijn voor ouderdomszorg. Waarom stelt men van gemeen tewege geen lokaal ter beschik king en dan door een roulerings- systeem, alle levensbeschouwe lijke stromingen aan -bod komen or.i iets te doen voor ouderdoms zorg. De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid b.v. is altijd maar net goed genoeg als er met de kollektebus gerammeld moet worden. De Voorzitter zeide dat er in Axel twee bejaarden-sociëteiten zijn en dat de subsidie niet anders verdeeld kon worden. De mededelingen werden hier- Beëdiging nieuwe gemeente secretaris. Overeenkomstig art. 107 van de gemeentewet legde de heer P. J. van de Bosse in handen van de voorzitter de voorgeschreven eed af. De Voorzitter sprak na de be ëdiging de heer Van de Bosse toe en wenste hem namens de raad geluk met zijn benoeming en riep hem een hartelijk welkom toe in de gemeente. U neemt, aldus de voorzitter, uw plaats in bij de gemeente op een moment, dat het gemeente lijk leven iets afebt door de on gunst der tijden. Dit heeft echter het voordeel, dat u dan rustig tijd hebt om u in te werken. Wij hopen, dat het u persoon lijk en ook ambtelijk goed mag gaan in Axel en dat u de kracht zult vinden om met vreugde uw werk te verrichten. De heer Van de Bosse betuig de de voorzitter zijn dank voor de vriendelijke verwelkoming. Aanvragen tot aankoop van bouwgrond. Zonder hoofdelijke stemming of bespreking werd aangenomen het voorste] van B. W. tot ver koop van bouwgrond: a) van A. M. Gijsels te Wachte- beke aan de Zuidsingel; b) van J. A. Bronz te Axel aan de Zuidsingel; c) van J. C. Overdulve te Axel aan het Szydlowskiplein; d) van J. de Bruijne te Axel aan de Kanaalkade; e) van Ph. Knieriem te Axel aan de Kanaalkade; f) van B. de Blok te Boschkapel- le aan de Kanaalkade en g) van A. A. van Overmeire te Axel aan de Kanaalkade. Voorstel tot aankoop van grond aan de Zuidsingel, zulks met intrekking van het Raadsbe sluit dd. 22 november 1956 en vaststelling van de schadeloos stelling. Ten behoeve van de aanleg van de Zuidsingel werd bij raadsbe sluit van 22 november 1956 be sloten tot aankoop van gronden van de heer J. Dieleman, Buth- dijk 31, alhier. Ten aanzien van de ter zake toe te kennen schadeloosstelling was toen nog geen overeenstemming verkregen. Gedep. Staten weigerden de goedkeuring van dit besluit o.a. wegens het ontbreken van een schadeloosstellingsregeling en wegens wijziging van de benodig de oppervlakte aan de hemd van het gewijzigde uitbreidingsplan. Nu ten aanzien van de schade loosstellingen aan de hand van een nader rapport van de centra-, le commissie voor de onteige ningsvergoedingen overeenstem ming is bereikt, kan een nieuw besluit worden genomen met in trekking van het desbetreffende besluit van 22 november 1956. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werd het voorstel van B. W. aangenomen. Voorstel tot wijziging van de verordening tot heffing en in vordering van keurloon in de gemeenten Axel, Zaamslag, Koewacht, Overslag en Zirid- dorpe. In verband met de bestedings beperking, watardoor meerdere gemeenten genoodzaakt zijn hun begroting sluitend te maken, al thans het tekort tot een mini mum te beperken, dient er naar gestreefd te worden dat dien sten en bedrijven geen tekorten meer opleveren. In de begroting van _de vlees keuringsdienst voor 1958 is een tekort geraamd van 4158,48. Volgens het hoofd van die dienst is verlaging van de uit gaven niet mogelijk en moet eer der met een geringe stijging rekening worden gehouden als gevolg van het gewijzigde onder zoekingsregulatief. Uit dit onderzoek is gebleken, dat het geraamde' tekort voor 1958 zijn ooizaak vindt in de ver mindering van het aantal huis slachtingen en te wijten is aan hei feit dat meerdere slagers minder slachten en hun vlees meer betrekken uit andere keu- ringsgebieden. De omvang hiervan is belang rijker gebleken dan aanvankelijk werd gedacht. Een globale schat ting van ingevoerde dieren en vlees komt tot een getal van ten minste 550 dieren en 8000 kg vlees. Waren deze dieren in de eigen keuringsdienst geslacht dan zouden de inkomsten rond 3500 hoger gesteld kunnen worden. De samenwerkende colleges konden er zich mede verenigen, dat in plaats van de voorgestelde verhoging van de keurlonen een wijziging werd aangebracht van de tarieven voor invoerkeuring. De verordening dient hiervoor to worden gewijzigd. De heer Oggel vond, dat de keurlonen nog al drastisch ver worden om de rekening van de dienst rond te krijgen. Spreker vroeg of er niet ge probeerd is om door verlaging der uitgaven een sluitende lieg ro ting te krijgen, bv. door een an dere indeling der taken van de keuringsveeartsen. De voorzitter zei dat de keur lonen niet worden verhoogd, maar er zal nu ook keurloon worden gevraagd van ingevoerd vlees. Bezuiniging op personeel brengt geen resultaat. Wij zijn in overleg met de betrokken ge meenten tot dit voorstel geko men. Het voorstel van B. W. werd hierna z.h.s. aangenomen. (Slot volgt.) ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ro.s. „Waterland" 3 febr. Brazilië: m.s. „Argentina" 3 febr. Canada: m.s. „Prins Willem IT' 4 febr. s.s. „American Ranger" 10 fetor. Chili: via New York 5 febr. Indonesië m.s. „Weltevreden" 6 febr. Ned. Antillen: m.s. „Telamon" Ned. Nieuw-Guinea rn-s. „Borneo" Nieuw Zeeland: via Engeland Surinama: m.s. „Attis" Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Jagersfontein" im.s. „Carnarvon Castle' Brits-Oost-Af rika s.s. „La Bourdonnais" 3 febr. 6 febr. 8 febr. 5 föbr. 5 febr. 'J 8 fetor. 8 febr. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpaket- ten geven de postkantoren. BELONING CARNEGIE-HELDENFONDS Het Carnegie Heldenfonds te 's-Gravenhage heeft de volgen de beloningen toegekendaan de heer P. W. de Vries te Rot terdam, een gratificatie voor het met levensgevaar redden van een drenkeling uit de sluis- kolk bij de vijfsluizenbrug tus sen Schiedam en Vlaardingen. Aan Hibbe F. van der Veen, 17 jaar, te Rotterdam, een pols horloge met inscriptie voor de redding van een kind uit het water langs de Valkeniersweg. Een polshorloge ontving ook de 14-jarige Johannes L. Reuijl te Rotterdam, die samen met zijn vriendje Willem G. Wolfs, een drenk-->"-igetje uit het water van do boerzem had gered. Wil- 1e_Wolfs is vorig jaar bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Als herinnering aan het zo flinke optreden van hun zoon ontvingen de ouders een vulpen met inscriptie. De toestand in Venezuela. Volgens dinsdag te Caracas ontvangen berichten hebben zich te Maracaibo, de op één na grootste stad van Venezuela, ernstige ongeregeldheden voor gedaan, waardoor de autoritei ten zich genoopt hebben gezien een uitgaansverbod af te kondi gen. Betogers hebben auto's in brand gestoken en huizen van aanhangers van de verdreven president Perez Jimenez ver woest. Winkels werden geplun derd. Onder de personen, die dins dag zijn gearresteerd, bevindt zich een broer van de verdre ven dictator, majoor Juan Pe rez Jimenez. Naar aanleiding van inciden ten voor de gebouwen van ver scheidene ambassades van La- tijni-Amerikaanse landen in Caracas hebben de betrokken diplomaten stappen gedaan om spoedig uitreisvisa te krijgen voor de Venezolaanse politieke vluchtelingen, aan wie zij asiel hebben verleend. Dit betreft ora. Francesco Perez Jimenez een andere broer van de afge- 'zette president, en zijn moeder. DE ONRUST IN ARGENTINIË. Twee vakbonden hebben het verbod van de Argentijnse rege ring in de eerstkomende veertig dagen te staken, dat dinsdag te middernacht van kracht is ge worden, naast zich neergelegd. 17.000 bedienden van banken en verzekeringsmaatschappijen zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan om hogere lonen af te dwingen. Er zijn dinsdag op dertig kilo meter afstand van Buenos Aires twee aanslagen op een spoor- liin gepleegd. De schade is niet groot. TERNEUZEN. Groslijst Partij van de Arbeid Gemeenteraadsverkiezingen. In een dinsdagavond jl. alhier gehouden huishoudelijke verga dering van de gecombineerde af delingen Terneuzen en Sluiskil van üe Partij van de Arbeid, is de groslijst van candidaten voor de op 28 mei a.s. te houden gemeen teraadsverkiezingen als volgt sa mengesteld: 1. M. de Vos; 2. S. W. Henry;-3. R. Hol; 4. A. Jan sen Sluiskil i; 5. P. J. Huy- brecht; 6. E. Dooms-Ortelee; 7. J. M. Hamelink; 8. F. Drabbe t Sluiskil)9. R. van Driel-Ver- meulen;. 10. L. F. du Bois; 11. J. Hofman; 12. J. Stoffels; 13. A. A. Kolijn; 14. J. M. Doorns; 15. J. van Wijek; 16. J. Meeuwen; 17. W. van Sluis cn 18. J. A. Slock. Het Scapino-ballet. Hoewel het programma dat de Z.V.U. haar leden biedt, steeds zeer afwisselend is, komt het toch nog tè sporadisch voor, dat er ook een avond wordt ingelast waarop de leden van de dans kunst kunnen genieten. Een beetje vreemd is dit eigen lijk wel wajmeer men bedenkt, dat het dansen één van de oudste uitingen van vreugde, verdriet of wat ctan ook is. die ae mensheid kent. Dit merkte bij de aanvang de artistieke leidster van het Scapi no-ballet, mevr. Hans Snoek, als inleiding op, vóór het ensemble in het Concertgebouw optrad. Dat er velen zijn, die belang stelling hebben voor de dans kunst, bewees het groot aantal bezoekers. Het gehele program ma was een duidelijk streven door de dans iets te laten vertel len. Inderdaad was het wel zó, dat veel verduidelijkt werd door de tekst die Scapino (Peter Brandsma) zei. maar toch was hetgeen vertoond werd voor ieder duidelijk. Op een aller charmantste wijze hebDen de danseressen en dan sers een gehele avond verhaal tjes verteld. Kinderlijke verhaal tjes meestal, maar op een derge lijke wijze, dat het ook voor de groten ee:i genoegen, was er naar te kijken. Het programma had als openingsnummer een „Oogst- dans" waarin de vreugde tot uiting kwam. „Ankelien en de jagersman", een Noors sprookje van trollen en herten. De „Ballade" was een middeleeuws verhaal en de „Zee meermin" eigenlijk weer een ver telsel voor kinderen, evenals de „Kikvorskoning, dat ook door de volwassenen met genoegen werd gevolgd. Bijzonder amusant cn fleurig waren „Broodjes en boeketten" en het oude Hollandse liedje „In Holland staat een 'huis". Bewonderenswaardig was niet alleen dé mate waarin de artis ten de danskunst tot uiting brachten, maar ook de eostume- ring, terwijl de belichting en de zeer eenvoudige décors hierop waren afgestemd. Luctor Ponse begeleidde alle nummers uitstekend op de piano. Zowel na ieder nummer als bij het einde kregen de artisten een alleszins verdiend applaus. Om half twee en om half vier heeft het Scapino-ballet een voor stelling voor de scholieren gege ven. Lichte aanrijding. Te ongeveer kwart vóór zes had op de Axelsestraat ter hoog te van dé Dokweg een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de heer L. L. D. uit Terneuzen, en een truck met oplegger, bestuurd door de heer L. S.. eveneens uit Terneuzen. Amerikaanse verdedigingswapen tegen intercontinentale projectielen Het Amerikaanse leger zal in 1962 over een wapen beschikken dat gebruikt kan worden als af weer tegen intercotlnenatle pro jectielen, die een snelheid van 25.000 km per uur kunnen berei ken. Bij „theoretische" proeven is de bruikbaarheid van dit nog niet bestaande afweerwapen, de „Zeus", bewezen. Dit heeft generaal Daley, lei der van de dienst voor speciale wapens van het Amerikaanse leger, onlangs verklaard voor de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardig den in Washington. Een model van de „Zeus" wordt op het ogenblik door de Douglasfabrieken te Sanat Moni ca in California vervaardigd. VRIJDAG SI JAN. AXEL: Het Centrum- 8 uür: Jubileum-Ruiteravond, met medewerking van Willy Rex. Turkse pers veroordeelt Britse optreden op Cyprus De Turkse pers heeft felle kri tiek geleverd op de Britse we gens hun optreden tegen Turkse demonstranten op Cyprus in de afgelopen dagen. Verscheidene bladen vergelijken de toestand op het eiland met die in Boeda pest. Een voormalige Amerikaan se vakbondsleider, Joey Fay, die wegens afpersing van Newyork- se werkgevers voor een totaal bedrag van 368.000 dollar negen jaar gevangenisstraf heeft, uit gezeten, heeft voor een Senaats commissie van onderzoek ver klaard, dat de betrokken bond van kraanbestuurders hem een speciaal pensioen van 12.600 dol lar per jaar had toegekend en bovendien zdn vrouw elke week 125 tot 175 dollar had uitge- keerd tijdens zijn gevangen- Schap. Beide voertuigen reden in de richting van de brug, toen nabij de Dokweg de heer S. rechts van de weg stopte om passagiers te laten uitstappen. De heer D. die met zijn auto achter de truck reed, wilde daar op voorbij rijden, doch toen hij halverwege de oplegger was, zet- te S. zijn voertuig weer in bewe ging, waarbij hij moest uitwijken voor. een vóór de truck gepar keerd staande auto. Het gevolg hiervan was dat, de heer D. zijn auto moest afrem men waardoor de linker achter band van de oplegger in aanra king kwam met het rechtervoor spatbord van de personenauto, dat daardoor werd ingedrukt. AXEL Vacature gemeenteraad. Tot opvolger van de heer P. A. Wondergem, die wegens gezond heidsredenen bedankt heeft als lid van de gemeenteraad, komt op de C.-H.-lijst voor de heer J. Hollebek te Spui. HULST Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Hulst komt vrijdag 31 januari a.s. in openbare vergadering ter behan deling van o.m. de volgende pun ten: Voorstel om ingevolge artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920 te beslissen dat de instandhou ding van de openbare lagere school wordt gevorderd. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling voor de bijzondere scholen voor g.l.o. en u.l.o. Voorstel tot benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Voorstel tot wijziging van de verordening ingevolge artikel 43 der drankwet, met betrekking tot de Steenstraat. Voorstel tot herziening van het besluit tot verhuur van 2 perce len bos nabij het Jagertje. Voorstel tot verpachting van de sportvelden. Voorstel tot aanschaffing van een overkapping voor de tribune op het gemeentelijk sportterrein. Voorstel in verband met de in voering van uniforme vuilnis emmers. JONGE INBREKERSBENDE OPGEROLD. De politie te Nijmegen heeft de laatste tijd enige kleine benden van jeugdige inbrekers ingere kend. Nijmegen en omgeving werden de laatste tijd voortdurend opge schrikt door inbraken in fabrie ken, magazijnen, kiosken en bui tenhuizen. Over het algemeen was de buit niet groot. Drie der verdachten, jonge ar beiders, hadden zelfs een poging tot beroving gedaan in een huis aan de Houtlaan te Nijmegen. Dank zij het kordate optreden van de vrouw des huizes namen zij de vlucht. Met de aanhouding van tien verdachten, zijn tevens opgehel derd de gevallen van inbraken in Groesbeek, Eerbeek en Hoen- derloo. In de laatstgenoemde ge meente was zelfs een buit ge maakt van duizenden guldens aan kostbare sieraden en buiten lands geld. De verdachten zijn overgebracht naar Arnhem. COOP. VRUCHTENVEILING ..ZEEUWS-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 29 januari. GROENTEN. Per kg: Rode kool A II 1014 ct, B II 9—11 ct; Savoye kool A II 7—29 ct; Witte kool 1213 ct; Boerekool 1519 ct; Waspeen 10 24 ct Breekpeen 712 ct; Prei A H 15-r29 et, B 10—18 ct; Knol selderij 2125 ct; Spruiten A II 28—62 ct; Uien 8—13 ct; Witlof A 61—63 ct, A II 43-^45 ct, B 50 62 ct, B II 32—36 ct, afw. 6—37 ct; Veldsla 69 ct. FRUIT. Per kg. Appelen: Golden Deli cious K 93—95 ct, F 84 ct, stek 57 et; Goudreinetten H I maat 75- 85 1,021,04, maat 65-75 94 ct; K 90 ct, stek 70 ct; Winston K 87 I ct, F 75 ct; zoete appelen K 85-891 ct, F 77—78 ct. Peren: St. Uémy F 8890 ct. EERSTE RABARBER. Gisteren is op de groentenveil® te Barendrecht de eerste partij r»' barber van dit seizoen aangevoeri Deze partij, groot 70 kilo, was g®" teeld door de heer I. Koster. rabarber, die bestemd is voor bin' nenlands gebruik, bracht 1,10 Pcr Voor de veiling in BarendrecbJ kwam deze rabarber ongeveer dagen vroeger dan normaal. Bi kr Goudrc melk, pui Hazel™ Rozijn- 14 P&HSAGIEREI STAK 3 De. 23-jarige Enfield in Eng nacht van 14 de Rochussen dam voor een waarbij hij mers, nJ. een kellner en eet1 een mes heeft De rechtbar heeft de stew oordeeld tot ■straf van één van voorarrest Justitie had di den met aftrel Deze zaak 1 in hoger be ra rechtshof te handeid. De p tax. J. Zaaijer, toir dat de st zijn met zo'n waren de mg zonder ent toch is het jongeman zee, de mr. Zaaijer een gevanger jaar en zes mt van voorarres' De steward "aan passagie slotte in een Rochussenstra hij omstreeks 'tezet omdat I lastig viel. O 'lasgerinkel J van de nact hui ten kijke: oe Engelsma ruitjes Je portier •naar daarop net een mes vallig kwam voorbij. De st Af en sprak genten, die Als getuige i jonge Engels gezicht had. kelners liepe litie toe. De rende terug kelners in vluchtte hij. Vervolging in am. een bark verjao rspartiji huis was, Jong wilde de met zijn maar kreeg «yn onden tervolgers

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2