r HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Portret van een Kroonprinses Prof. Muntendam over bescherming tegen de radio-activiteit Vuurbol boven ons land waargenomen Britten mogen terugtrekken uit weer troepen West-Duitsland Tsjechisch premier over Amerikaanse steun aan separatistische bewegingen in Indonesië De zaak-Faletto voor de rechtbank te Turijn Drie leden van de Russische ambassade in Den Haag verzocht het land te verlaten nmKering bij abonnementlerneuzen j>trecteur-Hoof dredacteui x. van de bande Redactie-adres: Noordstraat 55 57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- per kwartaal; per ■ïaano f 2. per week 18 cent Losse nrs 9 ct i 5V1stil DONDERDAG 30 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4282 meoltlks Uitgeefster N.V. v h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine Aivertenties (géé- handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 utr Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adivs Bureau van, lit Blad. 20 cent meer De verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix Met het oog op haar voorgeno men reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen, aanvangen de op zaterdag 1 februari a.s„ zal de twintigste verjaardag van HJC.H. Prinses Beatrix, vrijdag 31 januari, uitsluitend in de fa miliekring gevierd worden. Prins Bernhard in Oeganda Prins Bernhard is woensdag van Stanleystad in Belgisch Congo naar Paraa in Oeganda gevlogen, waar hij voor een particulier bezoek enkele da gen zal blijven. Paraa ligt in het nationale park Murchison Falls, waar de Prins het week einde zal doorbrengen. Functio narissen van het park hebben regelingen getroffen, dat de Prins onder hun leiding toch ten kan maken. Na het weekeinde zat de Prins zijn tocht naar Tangan- jika voort, waar hij een bezit ting heeft. De ministersconferentie te Ankara De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, die als waarnemer op de conferentie van de raad van ministers der Bagdad-landen aanwezig is, heeft woensdag meegedeeld, dat de Verenigde Staten de organisatie tien miljoen dollar zullen schen ken als bijdrage tot de uitvoering van een gemeenschappelijk plan voor de aanleg van communica tiemiddelen in de Mohamme daanse leden-staten. De schen king moet nog door het Ameri kaanse congres worden goedge keurd. De Verenigde Staten hebben vorig jaar 12.500.000 dollar ge schonken. De raad van ministers heeft woensdag besloten, dat de vol gende conferentie in juli te Lon den zal worden gehouden. De bevolking van België De bevolking van België heeft op 31 december 1957 de negen miljoen overschreden, doch de jaarlijkse bevolkingsaanwas schijnt iets te verminderen, zo heeft de Belgische minister van Volksgezondheid, Leburton, woensdag in de senaat meege deeld. He geboortecijfer bedraagt op het ogenblik 16,84 procent. Het sterftecijfer voor kinderen is voor het eerst beneden de vier procent gekomen. De gemiddelde leeftijd is toegenomen tot 70 jaar. Er zijn op het ogenblik in België een miljoen mensen die ouder zijn dan 60 jaar. De sterfte als gevolg van t.b.c. en andere besmettelijke ziekten is afgenomen, aldus minister Le burton. De voornaamste doods oorzaken zijn nu kanker (20 pro cent) en ziekten van de bloedva ten (40 procent). De minister meent, dat vooral het kankeron derzoek met kracht moet worden voortgezet. Het Amerikaanse kunstmaanproject. Ondanks strenge geheimhou ding is uitgelekt, dat de mislukte poging van de Amerikaanse ma rine, de vorige week, oni met een Vanguard-raket een kunstmaan te lanceren, bijna net zo ernstig is als de mislukking van zes de cember. ICen monteur zou bij de mislukte proef van vorige week brandwonden hebben opgelopen. In Washington is bekendge maakt, dat het tweede deel van de drietraps Vanguard op de lan- ceerbases van Cape Canaveral is gedemonteerd, omdat het niet goed werkte. In het kamp van het Ameri kaanse leger, waar lancering van een kunstmaan met behulp van een Jupiter-C-raket wordt voor bereid, is men optimistisch ge stemd. Deze raket, die uit vier delen bestaat, zal een kunstmaan van ruim 13 kg in haar baan moeten brengen. „Het is onze taak op de ge varen van radio-actieve straling te wijzen waar deze reëel aanwe zig zijn. Wij weten al te goed, dat wij onze eigen zaak, noch het al gemeen belang dienen door deze gevaren op overdreven wijze voor te stellen. Anderzijds dient men het algemeen belang echter nog minder indien men de mo gelijke schade miskent of onder schat." Aldus de directeur-generaal '9'fiViYi Een recente opname van H.K.H. Prinses Beatrix, die op 31 Januari a.s. haar twintigste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom) Woensdagochtend, even vóór half acht is vooral in het noor den van het land een bijzonder heldere vuurbol waargenomen, die aan de lichte hemel toch nog zeer goed te zien was. Hij was in noordelijke richting zichtbaar en liet een vurige staart na, die hal verwege in tweeën scheen te bre ken. Sommige waarnemers vermeld den een blauwe en anderen een rood-oranjeachtxge kleur. De sterrewacht te Utrecht ver zoekt de waarnemers van dit bij zondere natuurverschijnsel om hun gegevens per briefkaart te willen zenden naar haar afdeling meteoren, gevraagd worden de richting van begin en eindpunt, de hoogte in graden boven de horizon, het tijdstip van zicht baarheid, de Jjdsduur in secon- Nu looneisen van Britse mijnwerkers Het Britse nationale vakver bond van mijnwerkers heeft bij de directie der genationaliseerde Britse steenkoolmijnen een eis tot loonsverhoging ingediend van 5,30 per week. Volgens industriële deskundi gen zou inwilliging van deze eis leiden tot een evenredige verho ging van het loon der stukwer kers en de totale kosten zouden voor de schatkist 190.800.000 gul den per jaar, dat is 1,06 per ton gedolven steenkool, bedragen. De mijndirectie heeft reeds een eis van de mijnwerkersbond tot instelling van een veertigurige werkweek voor 200.000 opper vlaktewerkers bij de mijnen en een speciale loonregeling voor zieke mijnwerkers verworpen. De Britse mijnwerkers verdie nen bij ondergrondse werkzaam heden 100,70 en bij oppervlak- tewerk 90,10 per week. In Londen is officiëel meege deeld dat de raad van de West- europese unie woensdag op een bijeenkomst te Londen besloten heeft de Britten toe staan in 1958-1959 nog eens 8.500 man van het vasteland van Europa terug te trekken. Zoals bekend en eerder gemeld kreeg Groot-Brittannië het vorig jaar wegens financiële moeilijk heden toestemming om 13.500 man terug te trekken. Van de Westeuropese unie ma ken deel uit Groot-Brittannië, Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, België, Nederland en Luxem burg. Zoals bekend probeerden de Britten in februari 1957 toestem ming van de Westeuropese unie te krijgen om 27.000 man uit West-Europa terug te trekken. In maart 1957 stond de raad van de W.E.U. hun toe 13.500 man terug te trekken. Van de over- c dteude 13.500 wilden de Britten iman bij wijze van beweeg- strategische reserve naar Engeland brengen. ZU toestemming van de raad van de W.E.U. hebben ge kregen om nog eens 8.500 man erug te hekken, gelooft men in doorgaans welingelichte kringen, dat de Britten voorlopig besloten hebben deze strategische reserve van 5.000 man op het vasteland van Europa te laten. Zoals bekend moet de perma nente Navo-raad uitspraak doen in de kwestie van de onderhouds kosten voor 1958-1959 van de Britse troepen op het vasteland van Europa. Het gaat hier om 50 miljoen pond sterling (circa 530 miljoen gulden). De Britten willen dat de Westduitsers deze kosten voor hun rekening ne men. De minister zonder portefeuille lord Mancroft heelt in het Ho gerhuis reeds verklaard dat de hele kwestie van de Britse troe pen op het vasteland van Europa weer op de helling komt, als de Britse eis op dit punt niet wordt ingewiligd. Op zijn persconferentie te Dja karta heeft de Tsjechoslowaakse premier Viliam, Siroky, de be schuldiging geuit, dat „Ameri kaanse stemmen" de separatisti sche bewegingen in Indonesië steunen. Gevraagd of hij hierme de bedoelde, dat de Verenigde Staten trachten de tegenwoordi ge regering omver te werpen, antwoordde Siroky, dat de huidi ge periode kan worden gekarak teriseerd door een duidelijke nei ging om steun te verlenen aan pogingen tot afscheiding. Voorts betoogde Siroky, dat Amerika zijn wil aan de landen van het Nabije en Midden-Oosten wenst op te leggen door middel van de Eisenhower-doctrine, ter wijl het in andere delen van de wereld de koloniale mogendheden volgt. Premier Siroky kondigde aan dat een gezamenlijke Tsjechisch- Indonesische commissie zal wor den ingesteld om de economische, technische en culturele betrek kingen tussen beide landen te bestuderen. Haar rapporten zul len binnen twee maanden bij bei de regeringen worden ingediend. De premier zei, dat gedurende zijn besprekingen met Djuanda overeengekomen was, dat Tsje- cho-Slowakije grondstoffen uit Indonesië zal kopen en aan Indo nesië machinerieën en technisch materiaal zal leveren. Op een vraag van een Indone sisch journalist of zijn land posi tief de Indonesische eis inzake West-Irian zou steunen door ver breking van de handelsbetrekkin gen met Nederland, zei Siroky, dat de steun van Tsjecho-Slowa- kije aan Indonesië in het geschil niet zijn betrekkingen (met Neder land aantast omdat de „openbare mening daar in hoofdzaak de nutteloosheid van voortgezette overheersing van het gebied er kent". Hij voegde eraan toe, dat de Nederlands-Tsjechische handels betrekkingen van wederzijds be lang zijn. Premier Siroky zal vandaag na zijn officiëel bezoek van zeven dagen aan Indonesië naar Ceylon vertrekken. Het Indonesische parlement over het conflict met Nederland Eij de algemene beschouwingen over de door premier Djuanda afgelegde regeringsverklaring in zake het conflict met Nederland, bepleitte één der communistische afgevaardigden in het parlement ccnfiskatie van alle Nederland se eigendommen, indien Neder land niet binnen een bepaalde tijd stappen doet c.m tot onder handelingen te komen. Vele sprekers waren het er over eens, dat onderhandelingen zullen moeten zijn gebaseerd en overdracht van de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea. 0 Volgens de hoofdcommissa ris van politie te New York ver keerde meer dan de helft van het aantal automobilisten, dat vorig jaar bij verkeersongeval len in de stad het leven verloor, onder invloed van sterke drank. „Alles, wat ik tegen ciie twee kerels heb gezegd, was slechts grootspraak", aldus verzekerde de 39-jarige visventer Giuseppe Faletto woensdag voor een rechtbank te Turijn, waarvoor hij, op beschuldiging van moord in april 1952 op de toen 52-jari- ge bedrijfsleider der Fiat-fabrie ken Erio Codeca, terecht staat. Faletto. een gewezen commu nistische verzetsstrijder, heeft in de „partisanenoorlog", die in 1944—1945 in en rondom Turijn woedde, acht personen om het leven gebracht. Hem is echter slechts de moord op ingenieur Codeca ten laste gelegd. Faletto had tegenover twee „tipgevers" van de politie, die met hem in een restaurant een overvloedig diner hadden ge bruikt, waarbij rijkelijk wijn was gedronken, verklaard de moordenaar te zijn. De aanbrengers hadden hem deze op een verdekt opgestel de band opgenomen verkla ring ontlokt onder net voor wendsel, dat hij een nieuwe moord moest plegen, waarvoor hem zelfs een bedrag van twin tig miljoen lire ter hand was gesteld. Faletto gaf tce na de moord op Codeca ais verdachte te zijn gearresteerd. „Maar ik ben al gauw op vrije voeten gesteld, omdat mijn alibi jui t bleek te zijn," verklaarde hij. De rechter merkte toen op, dat Faletto van zijn alibiverkla ring was teruggekomen en dat alle beschrijvingen, die verschil lende getuigen van de moorde naar hadden gegeven, overeen kwamen met zijn signalement. Laatstgenoemde moest toege ven de twintig miljoen lire van een der aanbrengers, Vinardi, te hebben aanvaard. „Maar dat heb ik alleen ge daan om mijn opschepperij waarschijnlijk te maken", ver klaarde hij. Het proces-Faletto wordt van middag voortgezet. In Catania op Sicilië heb ben zich woensdag enige ont ploffingen voorgedaan, toen een brand in een houtopslagplaats zich uitbreidde tot een kruitde- döt. Verscheidene gebouwen werden verwoest, maar er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. den, gegevens over de kleur en de lengte van de staart en over de helderheid door deze te verge lijken met de maan of de zon. VUURBOL VOOR SPOET NIK AANGEZIEN Verschillende bewoners van het eiland Texel hebben woens dagochtend nogal opgewonden verteld dat zij ca 7.20 uur de Spoetnik 2 hebben waargenomen. „Het licht van de kunstmaan was fel verblindend. De bal was ongeveer zo groot als een kleine maan waar vuur uitschoot". Twee jonge wielrijders, Joop Quint en Dick Peters, scholieren die op weg waren naar de boot voor Den Helder, geraakten, door het felle licht verblind, van de weg en kwamen in de berm te recht Van de Utrechtse sterrenwacht vernamen wij dat de jongens be paald niet door de Spoetnik zijn verblind. Uit meldingen is ko men vast te staan dat omstreeks de genoemde tijd boven Engeland een zich in noordwestelijke rich ting bewegende vuurbol is waar genomen. Het is stellig deze hel dere meteoor die de jongens van de weg deed raken. Het observatorium te Bochum in West-Duitsland heeft reeds van duizenden personen uit het Roergebied berichten ontvangen een blauw-wit licht tegen de oos telijke hemel te hebben gezien omstreeks 7.25 uur woensdag morgen. Volgens het observato rium kan het de tweede Spoetnik geweest zijn die bezig is uiteen te vallen of ook wel een grote meteoorsteen. Een wielrijder die woensdagmorgen van Kijkduin naar Monster fietste beweerde de vuurbol in stukken te hebben zien uiteenvallen. Ook in Denemarken, in Jutland en op het eiland Funen heeft men de vuurbol gezien. Het licht was zó fel dat vracntauto-chauffeurs in Zuid-Jutland hun wagens moesten stoppen omdat zij wer den verblind. Het duurde enige seconden voordat het schijnsel in een soort explosie uiteenspatte, verklaarden zij. Het Ole-Roemer observatorium, in Denemarken zegt niet te geloven aan het ein de van de tweede Spoetnik. Men houdt het daar op een meteoor. De mannen die woensdagmor gen vroeg in Putten bezig waren de kramen voor de weekmarkt op te zetten kregen de schrik van hun leven, toen de vuuibal in de lucht verscheen. De rich ting en hoogte van het verschijn sel maakten op hen de indruk dat de bol op het dak van de ge- meente-eierhal explodeerde. Wat de woensdagmorgen bo ven Europa waargenomen vuur bol ook geweest moge zijn, de van de volksgezondheid, prof. dr P. Muntendam op een perscon ferentie in Den Haag, gehouden naar aanleiding van het in wer king treden op 1 februari van het veiligheidsbesluit ioniserende stralen. Prof. Muntendam zette uiteen, dat deze bemoeiingen vooral lig gen op het terrein van de be scherming van de gezondheid van de bevolknig in het alge meen en de bescherming van de gezondheid van arbeiders die aan ioniserende straling zijn blootgesteld. Op deze laatste be scherming heeft het besluit ioni serende stralen betrekking. Ove rigens betekent dit niet, aldus prof. Muntendam, dat van de zijde van het ministerie geen andere activiteiten op het gebied van het vreedzame gebruik van kernenergie worden bevorderd. Als voorbeeld noemde hij de ont wikkeling van de radiobiologie binnen de gezondheidsorganisa tie van T.N.O. en de oprichting van een radiobiologisch instituut van deze instelling. Prof. Muntendam herinnerde er aan, dat ioniserende stralen in de geneeskunde hoe langer hoe meer worden gebruikt. We staan wetenschappelijk nog aan het be gin van de toepassing van ionise rende stralen, maar naar de ma te waarop de wetenschap tot nu toe is voortgeschreden zijn wij er ons al steeds meer van bewust geworden, dat wij tevens moeten waken tegen toepassing van deze stralen, vooral in de vorm van Röntgenonderzoek, indien dit niet beslist noodzakelijk is, zo zei hij. Sprekende over de mogelijke schadelijke gevolgen van ionise rende straling vestigde prof. Muntendam vooral de aandacht op de uitwerking van straling op het nageslacht van bestraalden. Aangaande deze genetische ge volgen meende hij er met nadruk op te moeten wijzen, dat onze kennis op dit terrein nog uiterst beperkt is, en dat proeven op die ren hebben aangetoond dat de genetische schade reëel bestaat. Het is dringend noodzakelijk on ze kennis hierover bij de mens door gericht wetenschappelijk onderzoek zo snel mogelijk te vergroten. Het zou onverant woord zijn, indien wij niet reeds nu ernstig met deze gevolgen van straling rekening houden. Rij'ksgoedkeuring verleend voor 21 miljoen gulden aan bouwwerken De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft voor 45 particuliere bouwwerken met een totale bouwsom van 21,6 miljoen gulden rijksgoedkeuring verleend. Dc goedgekeurde plannen ko men uit gebieden, waar de toene mende werkloosheid in de bouw vakken een versneld tempo van het in uitvoering nemen van wer ken gewenst maakt. Deze. gebie den zijn in overleg met het rijks arbeidsbureau vastgesteld. De thans goedgekeurde bouw werken behoren voornamelijk tot •ie sector handel en verkeer. Het aanbod van plannen voor deze sector uit de onderscheidene ge bieden is uiteraard mede van in vloed op de bedragen, welke in die gebieden door de thans ver leende rijksgoedkeuringen kun nen worden verwerkt. Van het bedrag van 21,6 mil joen is 0,9 miljoen uitgetrokken voor 5 werken in Zeeland (Goes, Zierikzee, St Annaland en Axel). BEHANDELENDE GENEES HEREN VAN JOKE HAAN SCHOTEN TREFT GEEN SCHULD. Tegen de behandelende ge neesheren van het Puttense meisje Joke Haanschoten wor den geen disciplinaire maatre gelen genomen, omdat is geble ken, dat zij geen fouten hebban gemaakt toen het meisje op woensdag 15 januari j.l. door hen met een radium-naald is behandeld. Dit is de conclusie van een commissie, die op verzoek van hel college van curatoren der rijk;universiteit te Utrecht een onderzoek naar het ongeval in de kliniek voor oor-, neus- en keelziekten te Utrecht heelt in gesteld. Volgens deze commissie moet van een toevallige samenloop van omstandigheden worden ge sproken. De president-curator van de rijksuniversiteit te Utrecht, jhr. mr. M. L. van Holthe tot Éch ten, deelde mede, dat men heeft besloten in de toekomst radium en radio-actieve stoffen onder verantwoordelijkheid van prof. dr. R. H. de Waard, hoogleraar in de stralen-leer, te plaatsen. Prof. De Waard zal in de toe komst ook over de bewaring van en behandeling met radio-act;- - ve stoften beskssen. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft gisterochtend be vestigd, dat aan drie leden van de Russische ambassade in Den Haag is verzocht het land te ver laten. Verdere bijzonderheden weiden niet verstrekt. Wel werd nog meegedeeld, dat het verzoek „een dezer dagen zal worden ge- eftectueerd". Naar wij van niet-officiële zijde vernemen betreft het verzoek OVERWEGEND DROOG. Ee wolkenvelden en mistban ken die in de loop van woensdag in het westen van het land van zee uit binnendreven, hangen sa- .nen met een oud front. Dit fionl tweede Spoetnik was het niet, dat boven Engeland flinke hoc- omdat deze zich in de tijd van de veelheden regen heeft veroor- waarnemingen boven de Kauka- j zaakt maai nu vrijwel geen neer- sus moest bevinden, aldus heb- slagaktiviteir meer heeft, vormt ben deskundigen verklaard.een scheiding tussen de invloeds- Deense geleerden menen nu dat1 sferen van twee hogedrukgebie- het een meteoor ter grootte van den. Het eerste ligt boven cen- een voetbal geweest moet zijn. Iraai-Euiopa en neemt in bete- Volgens mededeling van de kenis at. Het is gevuld met tame- sterrenwacht te Utrecht zijn vele lijk droge lucht waarin de afge- tientallen berichten binnengeko-lopen dagen zonnig weer voo> - men over de vuurbol, die om 7.23 kwamen. Het tweede hogedruk- uur verscheen en zich bewoog 1 gebied dat gevuld is met voch- naar het noordwesten. Het moet tige lucht en zich boven de Golf een zeer heldere vuurbol zijn ge- van Biscaye bevindt, breidt zijn weest. i invloed over de Britse eilanden De sterrenwacht te Utrecht, uit. die doende is gegevens over het in verband hiermee moet woi natuurverschijnsel uit te werken, I den verwacht dat de vochtiger meent dat de vuurbol vrij ver lucht die reeds nu het westen van van Nederland is geweest, mis-j het land heeft bereikt langzaam schien boven Engeland, vermoe- verder naai- het oosten zal bewe- delijk nog verder weg. gen. Hiermee gepaard gaande Axel V. Nielsen, geleerde van zuilen zich vandaag in het gehele de sterrenwacht Ole Roemer te land wolkenvelden en mistvel- Aarhus, Jutland, heeft aan de den gaan vöordoen. Al zullen in hand van binnengekomen meldin-het zuid-oosten aanvankelijk nog gen berekend, dat de vuurbal op 1 flinke opklaringen voorkomen. 200 km ten westen van Zuid- j De temperaturen zullen in het Sleeswijk en 100 km ten noorden algemeen niet hoger zijn dan van Nederland is geëxplodeerd, die van woensdag. ons land te verlaten de 42-jarige kolonel L. I. Tchernow, die in maart 1955 in Den Haag arriveer de in de functie van adjunct-mili tair en luchtvaartattaché, de 33- jarige adjunct-marine-attaché ka pitein-ter-zee V. S. Zenin en de 34-jarige Russische tolk G. N. Scechatsjow, welke laatste twee eveneens in de eerste maanden van 1955 in Nederland aankwa men. Zij zijn allen vergezeld van hun gezin. Hoewel van officiële zijde geen enkele mededeling wordt gedaan over de aanleiding tot het ver zoek ons land te verlaten, word. aangenomen, dat het verband houdt met pogingen om inlichtin gen te verkrijgen vooral van een voudige mensen waarbij niet op geld werd gekeken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. OVERWEGEND DROOG. Overwegend droog met hiel en daar mist of laaghangende be wolking maar in het zuid-oosten van het land aanvankelijk nog enkele opklaringen. Weinig wind. Dezelfde temperaturen of iets lagere. VRIJDAG 31 JANUARI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.21 10.56 11.36 11.46 n.m. 11.07 11.42 12.22 12.32 ZON MAAN op onder op onder Jan. 30 8.25 17.23 12.45 3.50 31 8.23 17.25 13.34 4.49

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1