Minister-president Drees over de werkloosheid Nederlandse vakcentrales over snelle stijging werkloosheid Hongaars vluchtelingenprobleem in Joegoslavië opgelost D.P.A.-correspondent over de toestand in Indonesië Overlevenden van vliegtuigongeluk uit 1936 weer ongeregeldheden op cyprus HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HETWÏER Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A ivertenties (géë- handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel méér 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 otk Vermelding: Brieven onder nummer, of: .Adres Bureau van tit Blad. 20 cent meer r rankenna bij aDonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2.—: per week 18 cent. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 29 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4281 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V.'v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Ot> vragen van het Tweede dat de ontwikkeling van de werk- -- lAnohaid Ka+ troffön trOri hitTAn. Kamerlid de heer Burger over de jongste ontwikkeling van de werkloosheidscijfers, heeft de minister-president en minister van Algemene Zaken, Dr. Drees, het volgende geantwoord; 1. Op zich zelf zou, naar het oordeel van de regering, het eind december 1957 bereikte niveau van de werkloosheid, gezien tegen de totale omvang van de beroepsbevolking en rekening houdende met het winterseizoen, niet direct ernstig verontrustend behoeven te worden geacht. Wat de regering echter met zorg ver vult, is enerzijds het tempo,' waarmede het werkloosheidscij fer, met name in de laatste twee maanden, is gestegen, en ander zijds het feit, dat in de meeste ontwikkelingsgebieden en in en kele andere structureel zwakke gebieden de werkloosheid een peil heeft bereikt, dat als onaan vaardbaar moet worden be schouwd. Voorts is de stijging van de werkloosheid in de bouwnijver heid groter geweest dan werd verwacht, omdat met name de uitgaven van de lagere overheid voor openbare werken o.a. door kapitaaLschaarste, sterk zijn ver minderd. Wat de metaalindustrie be treft, vond de teruggang slechts in bepaalde bedrijfsgroepen plaats, en wel voornamelijk in die bedrijven welke aan de bouw nijverheid toeleveren, en in die, welke in hoge mate afhankelijk zijn van overheidsorders. Ook het uitblijven van buitenlandse or ders o.a. als gevolg van ver scherpte concurrentie van bui tenlandse be .Ijw-.i, speelt hier een zij het verhoudingsgewijze geringe rol. Ten slotte werd de werkgelegenheid in deze sec tor mede ongunstig beïnvloed door de in het algemeen te. con stateren afwachtende houding van consument, tussenhandel en fabrikant, hetgeen bijvoorbeeld een duidelijke teruggang ten ge volge had van de vraag naar haarden, kachels en andere huis houdelijke artikelen van metaal, In andere delen van de metaal sector komen nog tekorten aan arbeidskrachten voor. 2. Het is niet mogelijk een overzicht te geven van het aan tal werknemers, dat op een be paalde datum, in dit geval 31 december j.l., korter werkte dan de normale werkweek. Wel wor den door het C.B.S. maandover zichten gepubliceerd van het aantal werknemers, waarvoor vergunning werd verleend om minder dan 48 uur per week te werken. De mate, waarin van deze vergunningen gebruik werd gemaakt, blijkt uit de opgave van het aantal uren, dat gedu rende de verslagmaand minder werd gewerkt dan 48 uur. 3. en 4. Hoewel, zoals ten aan zien van de metaalindustrie werd vermeld, in enkele gevallen ver scherpte buitenlandse concurren tie is te constateren, is er geen aanleiding vooi de veronderstel ling. dat ook internationale con juncturele oorzaken in enigszins belangrijke mate hebben bijge dragen tot de opgetreden stijging van de werkloosheid. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat de export juist in de laatste maan den van 1957 op verheugende wijze is toegenomen. De regering ziet dientengevolge voorhands geen reden om het vraagstuk in internationaal verband te doen behandelen. 5. De regeling is van oordeel. Bij nieuwe ongeregeldheden tussen Turkse Cyprioten en Britse militairen op Cyprus zijn dinsdag vijf Turken gedood ('rif in Nicosia en twee in Fama- -,'ista en twee zwaar gewond, 'i* Turken betoogden evenals maandag voor verdeling van het 'land tussen Grieken en Tur ken. Britten openden het. vuur om de demonstranten te ver spreiden. nadat zij met stenen waren bekogeld. Zij hadden eerst traangas gebruikt. In Famagus- m is een avondklok ingesteld, cut was maandag al in de Turk- se sector van Nicosia gebeurd. Maandag werden bij ernstige ongeregeldheden twee Turken pedood. 109 personen werden ge wond, onder wie veertig Britse militairen. loosheid het treffen van bijzon dere maatregelen op korte ter mijn noodzakelijk maakt. Ten aanzien van de dienaangaande geopperde suggesties kan het volgende worden medegedeeld a. In bepaalde gebieden heeft de werkloosheid onder de bouw vakarbeiders de laatste tijd een omvang aangenomen, welke tot het nemen van maatregelen aan leiding geeft, elders is veeleer nog slechts sprake van een wen selijk te achten vermindering van de overspanning. Met betrek king tot eerstbedoelde gebieden heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in de gemeenten, waar de werkloosheid de sterkste aanwijzing gaf, dat arbeidscapaciteit besehikbaar was, terstond rijksgoedkeuring verleend voor de uitvoering van een aantal particuliere werken. Daarnevens wordt nagegaan, of en zo ja, welke normale, c.q. aan vullende openbare werken op korte termijn in uitvoering zou den kunnen worden genomen. Ten einde incidentele plaatselijke ruimten op de bouwmarkt zo snel mogelijk op te vullen, wordt voorts in het gehele land, desge vraagd op korte termijn, rijks- goedkeuring verleend voor wer ken, waarvan de kosten niet meer dan 100.000 bedragen, b- Gezien de toegenomen werk loosheid in de noordelijke pro vincies, is de regering bereid de premieregeling in de daar gele gen industrialisatiekernen weder om toe te passen op uitbreidingen van 500 m2 en meer. De moge lijkheid daartoe werd ingetrok ken in het kader van de beste dingsbeperking. c. De vraag, welke maatrege len kunnen worden genomen, in dien de particuliere woningbouw in aanzienlijke mate bij de ramin gen ten achter zou blijven, is bij de regering in onderzoek. 6. Bij de behandeling van de begroting 1958 van Sociale Za ken en Volksgezondheid in de Tweede Kamer is toegezegd, dat de regering niet zal aarzelen, in dien dit noodzakelijk mocht zijn, aanvullende kredieten te vragen voor de uitvoering van aanvul lende werken. Uiteraard houdt dit in, dat alsdan tevens zal wor den bezien op welke wijze deze vermeerdering van uitgaven kan worden opgevangen. 7. Zoals bij de beantwoording van vraag 5a reeds werd aange duid, onderzoekt de regering, welke maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid kunnen worden genomen. In afwachting van dit onderzoek is het niet mogelijk reeds thans nauwkeu rig de omvang van een zodanig program van maatregelen aan te geven. Intussen wordt, zoals hierboven "is aangegeven, binnen het kader van de beschikbare middelen reeds op bepaalde pun ten een uitbreiding van de werk gelegenheid nagestreefd. De besturen van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, de Katholieke Arbeiders, Bewe ging en het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen heb ben zieh gezamer-Rjk beraden over de huidige economische situatie, in het bijzonder met betrekking tot de werkgelegen heid. Hoewel de landelijke werk loosheid op 31 december 1957 nog geen absoluut onaanvaard bare omvang had aangenomen, zeggen de drie vakcentralen toch ernstig verontrust te zijn over de snelle stijging van de werkloos heid. Bepaalde bedrijfstakken, waar onder met name het bouwbe drijf, alsook de ontwikkelings gebieden, in het bijzonder in de drie noordelijke provincies en verschillende delen van de drie zuidelijke provincies, zijn, aldus de vakcentralen, in onevenre dige mate door de werkloosheid getroffen. Daarbij moet er. vol gens de vakcentralen, nog'reke ning gehouden worden met het feit, dat een deel van de werk loosheid door werkweekverkor ting niet in de statische cijfers tot uitdrukking komt De besturen der vakcentralen zeggen het zeer wel te beseffen, dat het weislagen van een poli tiek van volledige werkgelegen heid in sterke mate afhankelijk is van een verruiming van de financieringsmiddelen en een vergroting van de afzet in het buitenland. Een fundamentele wijziging in de gevoerde poli tiek van bestedingsbeperking zou daarin, volgens hen, op dit moment geen verbetering kun nen brengen, integendeel zelfs tot een snelle verdere achteruit gang van de economische situ atie kunnen leiden. De besturen der vakcentralen menen echter met klem te moe ten waarschuwen tegen een te grote terughoudendheid van het bedrijfsleven bij de uitvoe ring van omschakel in gs- en ex pansieplannen, vooral voorzover deze zijn gericht op vergroting van de export en verhoging van de produktiviteit. De overheid, aldus de drie vakcentralen, dient op zo kort mogdlijke termijn verdere en versterkte voorrang te geven aan maatregelen welke tot een verruiming van de werkgele genheid in de meest getroffen bedrijfstakken en gebieden kun nen leiden. Bij de keuze van maatregelen moet, volgens de drie vakcen tralen, enerzijds gelet worden op hun bijdrage tot het schep pen van duurzame produktieve werkgelegenheid, anderzijds op hun gevolgen voor de betalings balans en de overheidsrekening. Ten aanzien van de ontwik kelingsgebieden dient eveneens primair aandacht te worden ge schonken aan de bevordering van duurzame produktieve werkgelegenheid. Als zodanig komen, volgens de vakcentra len, in aanmerking openbare werken, gericht op de openleg ging van deze gebieden ten be hoeve van de industrialisatie alsmede de herleving vsm de premieregeling ter bevordering van de vestiging' van nieuwe en uitbreiding van bestaande in dustrieën. Voorzover deze maat regelen tekort schieten om op korte termijn een voldoende gunstige invloed uit te oefenen op de werkgelegenheid, ver dient, aldus de vakcentralen verruiming van de aanvullende werkgelegenheid de aandacht. Volgens de drie vakcentralen meet voor de meest getroffen bedrijfstakken voorts worden gedacht aan uitbreiding van overheidsopdrachten, een soe peler vergunningsbeleid, subsi diëring van een groter aantal woningwetwoningen dan thans is te voorzien en een tegemoet koming in de rente ten behoe ve van de krachtens het „be sluit bevordering -van het eigen wonmgbezit" te bouwen wonin gen. Daarbij dient rekening te worden gehouden met het plaatselijk of regionaal beschik baar aantal bouwvakarbeiders. De drie vakcentralen zien als verdere maatregelen, die deel kunnen uitmaken van gerichte werkgelegenheidspolitieksti mulering van de omscholing er» herscholing, het verstrekken van tegemoetkoming in ver plaatsingskosten van werklozen naar elders, het beperken van overwerkvergunrimgen, alsme de het mogelijk maken van ver korting van de werkweek als tijdelijk middel om de beschik bare arbeid te verdelen, voorzo ver althans de export daardoor niet wordt geschaad. Tenslotte wijzen de vakcen tralen er op, dat er voor het bedrijfsleven geen aanleidine bestaat, zich door de huidige tegenslag te laten verleiden tot defaitisme. Een zodanige geestesgesteld heid zou, aldus de vakcentralen, juist een door niemand gewen ste en onnodige teruggang in de conjunctuur kunnen veroor zaken. Reactie werkgevers op de werkloosheidsverklaring der vakbonden Als reactie op de verklaring' van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. inzake verontrusting over de snelle stijging der werk loosheid deelde ons desgevraagd het verbond van Ned. werkge vers mede, dat men van die zijde tot nu toe op het stand punt heeft gesteld, dat de ont wikkeling der werkloosheid nog niet van die aard is, dat er re den behoeft te bestaan tot gro te ongerustheid. Natuurlijk is het wel zaak, de cijfers dienaangaande op de voet te volgen. Wanneer het noodzakelijk zou blijken, de werkloosheid te beperken, gaan echter de gedachten van werk geverszijde meer uit naar ver groting van de activiteiten in het bedrijfsleven, dan naar aan vullende werken. In ieder geval acht zij het volstrekt noodzake lijk, dat niet de inflatoire weg wordt bewandeld. De aanslagen in Ankara Volgens het Turkse dagblad „Yeni Gun" zijn er naar aanlei ding van de bomaanslagen in de nacht van zondag op maandag in Ankara 34 personen aangehou den, onder wie de Turkse nacht waker van de Amerikaanse bi bliotheek, een Albanees die als toerist naar Turkije zei te zijn gekomen en drie Egyptische journalisten, die met het oog op de ministersconferentie van het verdrag van Bagdad in Ankara waren. Generaal Gale volgt Montgomery op De Britse generaal sir Richard Gale zal op 21 september a.s. veldmaarschalk burggraaf Mont gomery opvolgen als plaatsver vangend opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Euro pa. Dit is bekendgemaakt door de opperbevelhebber, generaal Nors tad. Het Hongaarse vluchtelingen probleem in Joegoslavië is opge lost. Dinsdag zijn in Belgrado visa uitgereikt aan de laatste nog in Joegoslavië verblijvende ge vluchte Hongaren, die wensten te emigreren. Het waren er 97, van wie 88 een visum voor Bel gië en 9 een visum voor Zwitser land kregen. In iets meer dan een jaar zijn alle 19.781 Hongaren, die na de mislukte opstand naar Joegosla vië vluchtten, gekomen op de be stemming die zij zichzelf hebben gewenst: 16.374 hunner zijn naar andere landen in en buiten Euro pa geëmigreerd, 2773 hunner zijn vrijwillig naar Hongarije terug gekeerd en 634 zijn blijvend in Joegoslavië opgenomen. De hoge commissaris der Ver- In een overzicht over de poli tieke toestand in Indonesië schrijft een correspondent van 't Westduitse persbureau D-P.A. o.a., dat de centrale regering in Djakarta vrijwel haar gezag in de helft van het Indonesische grondgebied heeft verloren. „De enige werkelijke staatsinkom sten zijn thans nog slechts af komstig van buitenlandse in het bijzonder Amerikaanse oliemaatschappijen en de op brengst van enkele kleine belas tingen. Het gat in de staatskas wordt met de dag groter". Verder schrijft deze correspon dent, dat ook de straatjeugd de algemene onzekerheid uitbuit en steeds weer buitenlanders, zon der onderscheid te maken in na tionaliteiten, aanvalt. „Ook het gebouw van de Duitse club in Djakarta is door deze jeugd licht beschadigd. Sindsdien hangt steeds uit een van de ramen van het gebouw de driekleur van de Bondsrepubliek. Auto's van Duit sers hebben grote plakkaten op de ruiten met het opschrift „Milik Djerman" (Duits eigen dom). „De in Indonesië werkende zakenlieden uit landen, die een neutraal standpunt innemen in het Indonesisch-Nederiands con flict, hebben over het algemeen hun firma's opgedragen tot na der order geen investeringen in Indonesië te doen en ook geen andere verplichtingen aan te D,e nieuwe Israëlische stafchef „Ik hoop dat de vrede niet zal worden verstoord maar om een duurzame vrede te bereiken, is het noodzakelijk, dat de Arabie ren weten, dat Israël militair steeds paraat is", zo heeft de nieuwe Israëlische stafchef, ge neraal Haim Laskof, in een vraaggesprek verklaard. Volgens hem heeft het Isra ëlische leger twee takeninten sivering van de opleiding en waakzaam blijven. De generaal voegde hieraan toe, dat hij zal ijveren voor de ontwikkeling van de luchtmacht, de pantser troepen en het korps parachu tisten. De afgetreden stafchef, gene raal Mosje Dajan, begint vol gende week zijn studie aan de faculteit van letteren en sociale wetenschappen van de univer siteit te Jeruzalem. Met het oog op een vroegere studie aan de economische hogeschool te Tel Aviv wordt de generaal toegela ten als tweedejaarsstudent." Hij zal zich ook blijven wij den aan zijn hobby de archeolo gie. Onlangs heett hij bij Tel Aviv in een steengroeve de overblijfselen van een doden stad van 6000 jaar geleden ge vonden. Een groep Franse ar cheologen zal een nader onder zoek instellen. DONDERDAG 30 JANUARI. gaan. De buitenlandse onderne mingen zien onder de huidige omstandigheden geen waarbor gen voor hun eigendommen. De ««"respondent van D.P.A. schrijft tenslotte, dat ook de vele deskundigen, die voor de Indone sische legering werken, hun be zorgdheid over de toestand uiten. Onder deze deskundigen zijn vele Duitsers artsen, docenten en voormalige officieren. „Een voor malige officier van de Duitse ma rine werkt mee aan de opmetin gen voor de nieuwe grens van de territoriale wateren van Indo nesië". Hij voegt hier aan toe, dat in Djakarta er op wordt gere kend, dat ondanks de moeilijkhe den West-Duitsland het onlangs gesloten verdrag voor technische bijstand volledig zal nakomen. Onder de bepalingen van dit ver drag zullen nog meer Westduitse deskundigen naar Indonesië wor den uitgezonden. enigde Naties voor de vluchte lingen, dr. A. R. Lindt, heeft naar aanleiding hiervan ver klaard, dat dit de eerste maal is geweest dat een probleem van dergelijke omvang in een zo kor te tijd volledig is opgelost. Dr. Lindt heeft de Joegoslavi sche autoriteiten telegrafisch dank gezegd voor hun optreden jegens de bijna 20.000 vluchtelin gen en voor de medewerking, die zij bij de oplossing van het pro bleem hebben verleend. Gelijktij dig heeft de hoge commissaris gelukwenstelegrammen gezonden aan alle regeringen en particu liere organisaties die aan de op lossing van het vluchtelingen probleem in Joegoslavië hebben meegeholpen. Van de Europese landen heeft Frankrijk het grootste aantal Hongaren uit Joegoslavië opge nomen: 2455. België staat op de tweede plaats met 2376 personen en Zweden op de derde met 1295 personen. Voorts heeft West- Duitsland 1131 vluchtelingen uit Joegoslavië overgenomen, Zwit serland 744, Oostenrijk 381, Dene marken 212, Italië 170, Nederland 80, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk elk 287. De Ver. Sta ten hebben 2509 Hongaarse vluchtelingen uit Joegoslavië toegelaten, Canada 1765, en Aus tralië 1500. Prins Bernhard in Frans Equatoriaal Afrika Prins Bernhard heeft dinsdag op weg van Douala in Frans Kameroen naar Stanleystad een tussenlanding gemaakt te Bangui, de hoofdstad van Oebangi-Sjari dat een onder deel vormt van Frans Equato riaal Afrika. De Prins werd op het vlieg veld begroet door de heer Mourruau, de secretaris-gene raai van het gebied, die hem de stad liet zien en hem een lunch aanbood. Na twee uur zette de Prins zijn reis VGort. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.02 9.37 10.17 10.27 n.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 ZON op onder Jan. 29 8.26 17.21 30 8.25 17.23 31 8.23 17.25 MAAN op onder 12.04 2.- 12.45 3.1 13.34 4A Het Belgische blad .Het be lang van Limburg" heeft dins dag het verhaal verteld van drie Duitse vliegers die als slachtoffers van een vliegtuig ongeluk 21 jaar lang in Bel gisch Kongo door een stam, van het district Tsjoewapa (Evenaars provincie) gevan gen werden gehouden. Het betreft stewardes Hil- de Feldkamp, uit Berlijn, nu 63 jaar; de verpleegster, Ilse Henzei, eveneens uit Berlijn, en de ingenieur Gunter Dahl- ke uit Hamburg. Met 17 ande re passagiers vertrokken zij op 22 juni 1936 uit Berlijn. Boven Belgisch Kongo kwam het driemotorige vliegtuig in een hevige storm terecht en stortte neer. Het Duitse persbureau DNB berichtte toen dat het passagiersvliegtuig vermist werd en dat alle nasporingen vergeefs gebleven waren. Maar onlangs ontdekten Britse grootwild-jagers de drie overlevenden wier gezond heidstoestand hachelijk was. Men zond dadelijk een hef- schroefvliegtuig om de drie in allerijl naar Stanleystad over te brengen. Daar worden zij nu in een ziekenhuis ver pleegd. Hier volgt het verhaal dat verpleegster Ilse Henzei van dat fantastisch avontuur heeft gegeven: „De andere 17 passagiers en de twee piloten bleken op slag dood. Wij bevonden ons met zijn drieën in het achter ste deel van het vliegtuig, zo dat wij er met minder zware verwondingen afkwamen. Wij sleepten ons naar het oer- woudgebied van de Tsjoewa- parivier, zover mogelijk van de verkoolde wrakstukken. Zo werden wij gevonden door de Smabwali, een nog vrij on beschaafde volksstam die tus sen de Tsjoewapa en de Lome- labadding leeft. Zij sleepten ons naar hun huttendorp en verzorgden ons. De inboorlingen geloofden dat de drie blanken uit de he mel gekomen waren. Zij be sloten dat wij bij hen moesten blijven om de stam geluk te brengen. Eten 50-man sterke lijfwacht zorgde er voor dat er gedurende al die jaren niet de geringste mogelijkheid was om te vluchten. Medicijn man Honkoeloe en stamhoofd Monoenoe waren er heilig van overtuigd dat een vlucht van de uit de hemel gekomen blanke grote ellende zou mee brengen voor de stam. Daar om dreigden zij met de dood voor elke ontvluchtingspo ging. In de loop der jaren kwa men viermaal Engelse, Belgi sche en Franse jachtexpedi- ties in de nabijheid van de Sambwali-dorpen. Dan wer den de drie Duitsers op een draagstoel gebonden en naar een eiland gebracht waar zij moesten blijven, tot het „ge vaar" ontdekt te worden gewe ken was. De medicijnman danste ondertussen rond het zogenaamde kruidenvuur en bezwoer de geesten de blanke jagers te verdrijven. Voortdurend drong het stamhoofd er bij ons op aan in de stam. te huwen maar telkens slaagden wij er in dat voorstel op dé lange baan te schuiven, totdat ingenieur Dahlke tenslotte de oplossing had gevonden door te zeggen dat onze toverkracht verloren zou gaan door een dergelijke verbintenis", aldus de ver pleegster. Pas eind vorig jaar slaag den de drie afgezonderde Duitsers erin weer contact op te nemen met de buitenwe reld. Op een grote steppe tus sen Tsjoewapa en Maringa. waar de inboorlingen toeval lig op jacht waren, landde plots een helikopter met Brit se jagers op groot wild. Daar er op dat ogenblik geen toe zicht was slaagden de blanken er in zich eindelijk te laten opmerken. De Engelsen vroe gen via hun radio in Stanley stad om een tweede helekop- ter en bewaakten ondertussen met hun jachtgeweren de twee vrouwen en de ingenieur tot zij weggebracht konden worden. „De zwarten staken nog lange tijd dreigend de vuist op. Zij konden zich ook niet indenken wat dit uur der bevrijding voor ons betekende. Tegelijkertijd braken echter de tropenziekten uit, die in de loop der jaren ons gestel on dermijnden. Voor het eerst in lange tijd hebben wij toen een bed met witte lakens gezien en twee dagen aan een stuk geslapen", aldus het verhaal. Wat sinds 1936 in de wereld gebeurd was wisten de Duit sers niet. Onder de inboorlin gen hadden slechts geruchten de ronde gedaan dat er ergens „in de verre wereld" een gro te oorlog gevoerd werd. Voorzitters C.N.V. en K.A.B. over herstelde samenwerking De voorzitter van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, de heer M. Ruppert, heeft naar aan leiding van de herstelde samen werking tussen de drie vakcen tralen verklaard, dat er destijds door de verbreking van de samen werking door het N.V.V. in de praktijk weinig veranderde. Wij leven in een land, aldus de heer Ruppert, waarin niemand de meerderheid heeft en nie mand zich permitteren kan om niet samen te werken. Ook de hervatting van de ge regelde samenwerking zal in de praktijk weinig verandering op leveren. In dit verband noemde de heer Ruppert het besluit van de drie vakcentralen dat welis waar als zeer wenselijk moet wor den beschouwd, van beperkte be tekenis. Het overleg tussen de drie vakcentralen zal niet in een institutionele vorm worden gego ten. Er komt geen raad van vak centralen meer terug. De vak centralen zullen elkaar op gere gelde tijden ontmoeten, maar van een overkoepeling is geen spra ke. Er worden ook geen regelin gen getroffen voor het contact tussen de diverse aange sloten vakbonden en de bonden blijven vrij om zelf te be slissen in welke vorm zij het overleg in hun bedrijfsgroep willen hanteren. Voor het C.N.V., aldus de heer Ruppert, is ten minste even belangrijk als het contact tussen de drie vakcentra len de samenwerking in het con vent van christelijke sociale orga nisaties, waarin, naast 't C.N.V., ook de protestants christelijke werkgevers, de christelijke mid denstand en de christelijke boe ren- en tuindersbond zijn verte genwoordigd. Het georganiseerd overleg tussen de werkgevers verbonden en de werknemersvak- centralen acht de heer Ruppert van grote betekenis. Die samen werking, zo zei hij, moet vandaag meer dan ooit realiteit zijn in verband met de sociaal-eeor.omi- sche positie, waarbij het pro bleem van de werkgelegenheid de aandacht vraagt, alsmede de ontwikkeling van de Euromarkt.. De voorzitter van de Katholie ke Arbeiders Beweging, de heer J. Middelhuis, zeide verheugd te zijn over de herstelde samenwer king. De herstelde samenwerking noemde de heer Middelhuis niet alleen van grote betekenis voor de arbeiders, maar voor 't gehele Nederlandse volk. De K.A.B. blijft de noodzakelijkheid er kennen van levensbeschouwelij ke organisaties en wenst ook een eigen aandeel in dit kader. Ook een eigen aandeel te leveren in de sociaal economische politiek van ons land. De K.A.B. blijft, aldus de heer Middelhuis, open voor constructieve samenwerking met alle constructieve organisa ties. MINDER WIND In de drogere lucht die in de loop van dinsdag geleidelijk ons land binnenstroomde kwam vrij wel geen bewolking voor zodat de zon de temperatuur flink kon doen stijgen. In het zuiden van het land be reikte het kwik plaatselijk een stand van niet minder dan 11 graden. Elders in het land was het wat kouder. Op het vliegveld Deelen werd de maximumtempe ratuur niet hoger dan 5 graden, als gevolg van de aanwezigheid van smeltende sneeuw. Inmid dels neemt het hogedrukgebied boven West Rusland dat bij ons zuidoostelijke winden deed waai en snel in betekenis af. Tegelij kertijd stijgen de barometers op de Oceaan ten zuidwesten van Ierland. Dit heelt tot gevolg dat een front van de Oceaan uit tot over de Britse eilanden kon door dringen. Het veroorzaakte daar vrij veel regen, op een station werd in 12 uur tijds 24 mm afge tapt. Hoewel dit front maar zeer langzaam beweegt zal het bij ons in het westen van het land woensdag de bewolking wat doen toenemen, maar neerslag van be tekenis zal hieruit waarschijnlijk niet vallen. Door het verder af nemen van het Russische hoge drukgebied zal de wind overwe gend zwak worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Dezelfde temperaturen. Aanvankelijk weinig, later meer bewolking, voornamelijk in het westen van het land, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige, later overwegend zwakke, wind tussen zuid en zuid oost. Ongeveer dezelfde tempera turen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1