I 'gg Premier Kadar van Hongarije afgetreden Ministers van Bagdad-pact bijeen H.M. de Koningin bezocht tehuis voor gerepatrieerde bejaarden Lancering van kunstmaan Japanse veerboot met 126 passagiers gezonken HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Amerikaanse uitgesteld ïmmmm I mam mm ipi §e m f Aanslagen in Ankara Indonesische regering heeft geen haast om met Nederland te onderhandelen Hondenen Lippen ruw? PUROL Voor zo'n rauwe Hoest ABDIJSIROOP ;hte garnalenvang- ■t belangrijk minder de jaren geweest ten en krabben en ven achter bij die sn. de garnalen werden verkocht tegen be- jzen. - en zeesterrenmeel i goede prijzen ver- c van industrie zij tl gevens binnengeko- ■richten van de hazi- iwprodukten en ook van de landbouw, up te maken, dat de eze industrie ve 2 ig is. te IJzendijke meldt ;r van jnelk uit de zelfde niveau bleef, istige voorjaarsweer ivoer tijdelijk hoger e jaren. De melk t tot poeder, voorna- nelkpoeder, die naar rteerd werd voor de ieken. ederdoeleinden w rd irvaardigd, welk poe- grdotste deel in Zvvs- e plaatst werd. ére in Zeeuws-Vla m- ;igde zuivelbedrijven oot aantal kg meik e verpoederd werden, ■eerde boter werd ge- kleinhandel in Z vs- resultaten waren ne er wijl aan de metk en prijs werd uithe- garantieprijs. gesteld ering, zeer dicht zal (Slot volgt van de Arbeid itespaarbriever. richting van de Ar jen wij het volgende ur van de Stichting iid heeft met voldoe- genomen van ver- ïitiatieven in het fce- net betrekking tot de "ieven, welke door de ■oor Nederlandse Ge- irden uitgegeven ten woningbouw, end, richt zich deze t bijzonder tot de kiei- s. Er zijn reeds cou- rijgbaar ter waarde elk bedrag desge- middel van bouwze- 5 bijeen kan worden ij de inwisseling van irt dient thans een voor renteverreike- ■den bijbetaald. Ten- ;paren te bevorderen e bij te dragen tot de v en de bezitsvorming een aantal onderr.e- werknemers, die en. voorschotten ver- n 19o8 te verwachten i krachtens winstde- instgratificatieregelin- e ondernemingen ma- •rwerving van rente- ?n door werknemers k door het verkrijg- t van bouwkaarten en welke dan met het verrekend, uur van de Stichting beid juicht dergelijke die een belangrijk i en sociaal doel na- n zeerste toe. raoKenng bij abonnementTerneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres. SmidswaJ Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2.— per week J8 cent Losse nrs 9 ct. DINSDAG 28 JANUARI 1958 12e Jaargang Nr 4280 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 Rubriek Kleine A Ivertenties gcé- handelsadver- tenties): 5 regels 1,—Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 «ir Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van lit Blad. 20 cent meer Janos Kadar, de Hongaarse premier, is blijkens een bekend making van radio-Boedapest, maandag afgetreden. Janos Kadar, Hongarijes eer ste minister sedert het mislukken van de Hongaarse opstand in 1956, heeft maandag aan het Hon gaarse parlement zijn ontslag aangeboden om zich geheel aan zijn taak als eerste secretaris van de Hongaarse communisti sche partij te kunnen wijden. Als zijn opvolger stelde hij de 71-jarige vroegere eerste vice- premier Münnich voor. In zijn toespraak tot de eerste parle- mentszitting van dit jaar ver klaarde Kadar bereid te zijn als minister van Staat aan te blijven om, bij het regeringswerk be hulpzaam te kunnen zijn. Hij stelde ook voor om Gyula Kallai als minister van Culturele Zaken ontslag te verlenen en ook hem als minister van Staat te later aanblijven. Kallai is ook een secretaris van de communis tische partij. In de loop van zijn rede tot het parlement, die twee uren duurde, stelde Kadar voorts voor Antal Apro tot eerste vice- premier te benoemen en mevr. Valerie Benke, presidente van de Hongaarse radio-omroep, in de plaats van Kallai Tan te stellen. Al verscheidene maanden lie pen er in Boedapest geruchten dat Kadar zijn premierschap zou opgeven. Diplomatieke waarne mers in Boedapest menen dat Kadars ontslag geen grote poli tieke gevolgen zal hebben, maar dat men kan verwachten dat Ka dar thans door zich volledig aan partijbelangen te wijden waar schijnlijk een straffere hand op de partij zal kunnen houden en een middenweg tussen extremis me van links of rechts zal gaan voorstaan. De zegslieden wezen er eveneens op dat het gebeuren van maandag, de scheiding van het premierschap en de partijlei ding, de Hongaarse communisti sche partij in de analoge positie brengt als de communistische partijen in de andere landen van het Sowjet-blok. Hongaarse politieke waarne mers beschouwen de rechtsge leerde dr Münnich als een com, munist van de oude garde en een gehoorzaam volgeling van Mos kou. Pas na de Hongaarse op stand was hij in de communisti sche partij meer naar voren ge komen. In de eerste dagen van de op stand stond hij aan de zijde van Nagy, die hij evenwel bij het op treden van de Russen op 4 no vember 1956 in de steek liet. Münnich maakte deel uit van het politieke bureau, het hoogste or gaan van de communistische partij, welke hij in Hongarije heeft helpen oprichten. Janos Kadar is 45 jaar. Als arbeider in de staalindustrie or ganiseerde hij tijdens de tweede wereldoorlog een communisti sche verzetsorganisatie tegen de nazi's, werd een leidende figuur in de communistische partij en tenslotte minister van Binnen landse Zaken in 1948. Wegens „Titiïstische sympathieën" moest hij twee jaar later aftreden, maar werd na Staiins dood gerehabili teerd. In zijn toespraak tot het par lement zei Kadar dat Westelijke kringen de laatste maanden op amnestie voor de arrestanten van tijdens en na de opstand hadden aangedrongen. „Maar alles wat zij beoogden, was dat dezen in vrijheid zouden worden gesteld voor later gebruik", aldus Kadar, die doelde op „mannen van het soort van Maleter en Dery". Naafia Het Hongaarse parlement heeft maandag aan premier Janos Kadar op diens verzoek ontslag verleend en t!e door hem voor gedragen opvolger, eerste vice- premier dr. Ferenc Münnich, tot premier gekozen. Oostduitse leger krijgt modernste wapens". Fritz Selbmann, Oostduitse vice-premier, heeft verklaard, dat het Oostduitse leger de „mo dernste wapens" zal krijgen, waaronder wapens van andere landen die aangesloten zijn bij de organisatie van het verdrag van Warschau. In een artikel in het blad van het ministerie van Defensie, „Volksarmee", schrijft hij dat Oost-Duitsland dit jaar voor zijn leger pas ontworpen mili taire uitrusting gaat produce ren. maar hij gaf wegens de „speciale aard van de uitrus ting" geen bijzonderheden. Te Ankara (Turkije) is maan dagochtend de raad van minis ters van de landen van het Ver drag van Bagdad bijeengekomen. Van de organisatie maken Groot- Brittannië, Irak, Pakistan, Per- zië en Turkije deel uit. De Ver. Staten, die geen volledig lid van de organisatie zijn maar wel aan het werk van enige commissie meedoen, zijn vertegenwoordigd door minister Dulles. Noeri Al Said, de leider der Iraakse delegatie, beschuldigde Israël er van, dat het herhaal delijk de Ver. Naties „aan zijn laars heeft gelapt". Vervolgens richtte hij een aanval op en ruw of schraal HAMEA-GELEIEEÜID De Indonesische minister president Djuanda heeft maan dag verklaard: „De Indonesi sche regering heeft geen bijzon dere haast om met Nederland in onderhandelingen te tre den". In een regeringsverklaring voor het parlement over „de strijd om West-Irian" zeide premier Djuanda Kartawidjaja, dat de regering bereid is zoda nige politieke ontwikkelingen in Nederland af te wachten „die een gezonde politiek tegenover Indonesië kunnen teweeg bren gen, een politiek die in staat is vooruit te zien en niet geba seerd is op tijdelijke winst, een politiek die de grondslagen zal leggen voor zodanige betrekkin gen, die op de lange duur tot wederzijds voordeel zullen zijn". Premier Djuanda bracht in, herinnering, dat verschillende groepen, organisaties en promi nente politieke figuren de sug gestie hadden gedaan tot vor ming van een West-Irian-divisie en het verbreken der diploma- Reacties op Chroesjtsjefs verklaring In Westduitse politieke krin gen verklaart men dat Chroesjt- sjef in zijn toespraak te Minsk de mogelijkheid van het hou den van vrije verkiezingen in Duitsland, ter bepaling van de uiteindelijke status van Oost en West-Duitsland, heeft ver worpen en dat hij vasthoudt aan zijn denkbeeld om de beide Duitse staten in een staten bond te verenigen, dit nu wordt te Bonn onaanvaardbaar ee- acht. Men legt er in deze kringen voorts de nadruk op, dat Gnroesjtsjef zich geen Europese veiligheid schijnt te kunnen in denken zonder een gedemilita riseerd en geneutraliseerd Duits land en dat hij blijkbaar de öowjetrussische belofte op de te Geneve gehouden bijeenkomst 'eV-Jers van Oost en West, Duitsland door vrije verkie zingen te herenigen, niet wenst na te komen. tieke betrekkingen met Neder land. „Hoewel de regering deze ge- dachtengang kan volgen, kan zij aan al deze wensen niet zon der meer haar goedkeuring hechten". „Teneinde te voorkomen, dat acties worden ondernomen, die niet in overeenstemming zijn met haar politiek en dat het volk zijn hartstochten niet in bedwang zou kunnen houden, heeft de regering besloten de leiding van de campagne tot bevrijding van West-Irian in eigen handen te nemen", aldus premier Djuanda voor het In donesische parlement. „Oranje" en „Willem Ruys" spoedig niet meer naar Djakarta? De correspondent van het ANP in Djakarta vernam uit Neder landse scheepvaartkringen in de Indonesische hoofdstad, dat de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" en de Koninklijke Rot terdamse Lloyd ernstig de moge lijkheid overwegen, om de passa giersschepen „Oranje" en „Wil lem Ruys" binnen drie of vier maanden uit de dients naar Indo nesië te nemen. Zij wezen er op, dat de „Oranje" zaterdag met slechts 39 passagiers in Tandjong Priok, de haven van Djakarta, is aangekomen. Zij merkten op, dat het vanzelf spreekt, dat deze schepen Tand jong Priok niet langer zullen aandoen, indien zij niet voldoende passagiers hebben. Zij achten het mogelijk, dat in de toekomst bei de schepen passagiers van Euro pa naar Singapore zullen vervoe ren. Van de zijde van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in Rotterdam vernemen wij, dat deze maat schappij op het ogenblik zeker niet overweegt zich blijvend uit de passagiersvaart op het Verre Oosten, met inbegrip van Indo nesië, terug te trekken. Ook de maatschappij „Neder land" is van een dergelijke maat regel niets bekend. Voorshands zullen de afvaarten naar Indone sië op dezelfde voet worden voort gezet. Frankrijk wegens de „afschuwe lijke massamoorden in Algerië". Noeri betuigde Turkije de on voorwaardelijke steun van zijn land in de kwestie-Cyprus. Ten slotte drong hij aan op een op lossing van het vraagstuk-Kasj- mier door de naleving van de resoluties van de Veiligheids raad. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, gaf de -leden van het .verdrag van Bagdad de verzekering, dat zijn land hen algeheel steunt. Dulles, die als waarnemer op de conferentie is, verklaarde „Betrouwbare onafhankelijk heid rust op twee pilarendie van de defensieve veiligheid en van een gezonde economie. De Ver. Staten zijn bereid, waar dit gewenst wordt, elk land of groep van landen in het Mid den-Oosten op deze twee wijzen te helpen hun nationale onaf hankelijkheid te bewaren. Een mobiele macht van grote sterk te zou, indien nodig, tegen een communistische aanvaller in het geweer worden gebracht". In Ankara zijn extra-veilig heidsmaatregelen genomen om de afgevaardigden naar de bij eenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van het verdrag van Bagdad te bescher men, zulks naar aanleiding van twee bomontploffingen de ene in de tuin van de Ameri kaanse ambassade en de andere bij een boekhandel, waar Ame rikaanse boeken worden ver kocht. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor en de schade bleef beperkt tot een aantal gesprongen ruiten. Eén van de bommen waarvan de explosieve kracht gering was werd uit een rijdende auto ge worpen. Alle straten, die leiden naar de Amerikaanse ambassade werden onmiddellijk afgezet en verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Minister Dulles logeert bij de Amerikaanse ambassadeur, die drie kilometer van de ambas sade woont. Het is de eerste maal, dat de Amerikaanse mi nister een conferentie van de raad van ministers van het pact bijwoont. Hiermee hebben de Ver. Staten, hoewel zij geen volledig lid zijn, hun steun aan de organisatie willen symbolise ren. De Ver. Staten is lid van drie commissies van de ver dragsorganisatie. Aan het over leg van de ministers nemen zij slechts deel als waarnemer. Turkije aanvaardt aanleg raketlanceerbases op zijn gebied De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Fatin Zorlu, heeft zondag op zijn persconfe rentie ook verklaard dat Turkije de aanleg op zijn gebied van raketlanceerbases heeft aan vaard, „omdat het ervan over tuigd is, dat het sterk moet zijn en dat het bezit van raketten een middel is om zijn veiligheid te vergroten". De persconferentie werd door een honderdtal buitenlandse jour nalisten bijgewoond. PRINS BERNHARD UIT LIBERIA VERTROKKEN Prins Bernhard is maandag ochtend om 7 uur per vliegtuig uit Liberia naar Tanganjika ver trokken. President Tubman, ge kleed in colbert-kostuum en met een stroohoed op, deed de Prins, die zich in de generaalsuniform der luchtmacht had gestoken, op het vliegveld bij Monrovia uitge leide. Ook de vice-president, le den van het kabinet, de parle mentsvoorzitter, de ambassa deurs van Liberia, Nederland en Spanje en zeer velen van de Ne derlandse kolonie waren op het vliegveld aanwezig. Terwijl drie vliegtuigen van de Liberiaanse luchttaxi-maatschappij strooibil jetten uitwierpen met „goede reis" erop vuurde een erewacht 21 saluutschoten af. Het „wel kom" op de borden van het vlieg veld onderweg was nu veran derd in „bon voyage". Op het vliegveld verdrong men zich om de Prins ten afscheid de hand te kunnen drukken. De leden van het prinselijk gevolg vertrokken in de Dakota van de luchtmacht naar Nederland. De particulier secretaris van de Prins, dr F. A. de Graaff, zal Prins Bernhard tot aan Akkra vergezellen. De reis van H.K.H. Prinses Beatrix H.K.H. Prinses Beatrix zal, voor haar reis naar Curacao, op zaterdag 1 februari a.s. des mid dags om half vier met een lijn- vliegtuig van de KLM vertrek ken. Prinses Beatrix zal reizen met de Lockheed „super Constel lation" PH-LKC, „Negaton". De vliegtocht gaat van Amsterdam via Genève naar Lissabon, Salt Island (Azoren), Paramaribo en Caracas naar Curacao. De „Negaton" moet volgens schema zaterdagavond 1 februa ri om 21.20 uur plaatselijke tijd in Lissabon aankomen en ver trekt er drie kwartier later. Het toestel wordt volgens schema om 16.05 uur plaatselijke tijd op 2 februari te Curacao verwacht. Na vijf jaar „Het water tot de lippen" De tijd is gekomen aan de vol ken van Nederland, van het rijk overzee en aan alle volken, die gul, krachtdadig en ruim hulp verleenden, rekenschap af te leggen van het werk van het Nationaal Rampenfonds sinds 1 februari 1953. Deze rekenschap wordt afgelegd in het boek „Het water tot de lippen", waarvan de eerste exemplaren aan Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prin ses Beatrix en aan Prinses Wil- helmina zijn aangeboden. Aldus sprak vice-voorzitter van het Rampenfonds staatraad mr. W. F. Sshokking maandagmorgen tijdens een bijeenkomst in het kabinet van minister-president dr W. Drees, waarbij aan deze eveneens een exemplaar werd overhandigd. Bij deze plechtig heid waren de bestuursleden van het fonds, de directeur luit-gen. b.d. P. Alons, de schrijver van het boek „Het water tot de lippen" Max Dendermonde en de aeste- tisch-typografische verzorger van deze „Bezige Bij"-uitgave Han de Viies aanwezig. H.M. de Koningin heeft maan dagmiddag een informeel bezoek gebracht aan uit Indonesië gere patrieerde bejaarden, die in het protestantse tehuis voor bejaar den „Spathodea" te Zeist een on- derKomen vonden. De Koningin liet zich door het bestuur uitvoerig voorlichten over het werk voor de bejaarden in dit tehuis. De naam van de stichting (letterlijk vertaald: Boom die schaduw biedt) is ont leend aan een in Indonesië groeiende plant van die naam. Het tehuis biedt op het ogen blik plaats aan 139 geëvacueer- den ouder dan 55 jaar, in 47 één- en 46 tweepersoonskamers. Voorts zijn er tien bedden voor zieke gerepatrieerden, terwijl ne gentien personeelsleden inwo nend zijn. Na de begroeting door het be stuur maakte de Koningin een rondwandeling door het gebouw. De kamers vond ze echter leeg, want de bewoners van „Satho- dea" waren allen verzameld in de grote conversatiezaal waar zij samen met de vorstin de thee gebruikten. Er was geen enthousiast ge juich toen de Koningin binnen kwam, alleen stille bewondering, die zich uitte in een glimlachend knikken van de oudjes, van wie de meesten de Koningin nog nim mer gezien hadden. „Zij is nog liever dan op de foto", zei een der oudjes, die be wogen de landsvrouwe gadesloeg. Eén van hen, de jongste der bejaarden, de 57-jarige op Ambon geboren mevr. Julia Veronica SimonsTitaly, bood de Konin gin een fraaie ruiker orchideeën aan. Ontroerd luisterde Koningin Juliana vervolgens naar een klein gedichtje, dat de 73-jarige te Palembang geboren mevr. A. W. P. Geerathsde Saisin voor haar opzegde. Het gedichtje ging verloren in het geroezemoes in de zaal, maar de hartelijkheid, waarmee de Koningin het oudje bedankte, was er niet minder om. De Koningin onderhield zich geruime tijd met de bewoners van „Spathodea" en luisterde be langstellend naar hun vaak be wogen verhalen. Een kijkje in de keuken van het tehuis besloot dit ongedwongen bezoek van de vor stin aan het tehuis. Franse militairen in ravijn gestort Nabij Bvlida. ten zuid-westen van Algiers, Is zaterdagavond een vrachtauto met Franse mi litairen in een twintig meter diep ravijn gestort, hierbij ver loren twaalf inzittenden het ie ven, terwijl er zeven ernstig werden gewond. Kabij Biskra, ten zuid-oosten van Algiers, is een locomotief op een mijn gelopen. De be stuurder en zes Franse solda ten, die hem escorteerden, wer den hierbij gedood. Te Aumale, eveneens in de omgeving van Biskra, werd een afdeling van de Franse militai re geneeskundige dienst vanuit een hinderlaag door rebellen beschoten, vijf Franse hospi taalsoldaten lieten hierbij het leven. De Amerikaanse marine heeft zondag tengevolge van techni sche fouten en poging om de eer ste Amerikaanse kunstmaan te lanceren, moeten uitstellen, zo is officieel bekendgemaakt. Hier aan werd toegevoegd, dat eerde re pogingen in de loop van de vo rige week ook geen doorgang hadden kunnen vinden, hoofdza kelijk tengevolge van slechte weersomstandigheden. Het uitstel van zondag was noodzakelijk voor „de vervan ging van enige kleine onderde len" van de drietrapsraket van het type „Vanguard", die de sa telliet in zijn baan moet brengen. Naar van gewoonlijk welinge lichte zijde de Cape Canaveral de marinebasis in Florida waar de proef wordt genomen, wordt ver nomen, was men bij het aftellen van de tijd het tijdstip van lan cering al tot enkele seconden ge naderd, toen men besloot het af schieten uit te stelien. Vorige Geen overlevenden gevonden De 470 ton metende Japanse veerboot „Nankai Maroe" is met 126 passagiers en 30 bemannings leden aan boord in een hevige storm gezonken, aldus is zondag uit Tokio gemeld. Nadat men noodseinen van de veerboot had opgevangen, heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. De „Nankai Maroe" onder hield een dienst tussen de stad Wakajama op Honsjioe en het eiland Komatsoe. Een lid van de kustwacht zei zondag te Wakajama, dat de op varenden van de veerboot alleen nog door een wonder kunnen worden gered. Met schepen van de kustwacht en treilers is men naar overlevenden gaan zoeken. Aan boord van de „Nankai Maroe" bevonden zich 168 passa giers en bemanningsleden. Vol- VERSPREIDE OPKLARINGEN In de zachte lucht, die zich sinds zondag boven Frankrijk, de Britse eilanden en onze omge ving bevindt werden boven Frankrijk middagtemperaturen gemeten van 15 graden. Boven ons land werd het niet zo warm, omdat zich hier maandag nog vrij veel smeltende sneeuw be vond, die altijd een temperatuur van 0 graden heeft. In het zuid westen van het land kwam het kwik echter ook tamelijk hoog, namelijk tot 9 graden, maar in het noordoosten werd het niet warmer dan 4 graden. De aanvoer van zachte lucht vindt plaats met een zuidelijke stroming die tussen een krachtig hogedrukgebied boven West-Rus land en een depressie bij IJsland staan. Het ziet er naar uit, dat de aanvoer van zachte lucht ook dinsdag voortduurt. De vochtigheid van de lucht wordt nu langzaam iets kleiner. Dit heeft tot gevolg dat de kan sen op mist en laaghangende be wolking iets afnemen. Enkele verspreide opklaringen lijken dan ook waarschijnlijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Overwegend droog. Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk hier en daar mist, maar ook verspreide opkla ringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Over het algemeen iets hogere tempe raturen. ZON op onder Jan. 28 8.28 17.19 29 8.26 17.21 MAAN op onder WOENSDAG 29 JANUARI. 11.31 12.04 1.44 2.48 v.m. n.m. Breskens 7.50 8.35 Terneuzen 8.25 9.10 Hansweert 9.05 9.50 Walsoorden 9.15 10.00 gens scheepvaartdeskundigen moet het schip tegen het vallen van de nacht en in een gebied, waar een sterke stroom staat, in de storm zijn vergaan. De schepen en vliegtuigen, die sinds zondag nasporingen verrichten, hebben tot dusverre alleen een leeg reddingsvlot en een gereed schapskist van de veerboot ge vonden. Toen de „Nankai Maroe" zon dagmiddag de haven van Komat- soesjima verliet, wat de storm al aangekondigd door de meteoro logische dienst, maar de reders verklaren dat zij dit niet wisten. Het 900 ton metende Japanse schip „Sjofoekoe Maroe 3" is tengevolge van de storm drie kilo meter ten zuiden van het eiland Sjikolcoe gezonken. Van de 27 op varenden zijn er vijf gered. De overigen worden vermist. Ook zijn in de storm vier vis sersvaartuigen gezonken, aange nomen wordt, dat de twintig op varenden van deze schepen zijn verdronken. Men neemt aan, dat er behalve de „Nankai Maroe" nog een tien tal schepen is vergaan. Het aan tal doden wordt op ruim twee- hondrd geschat. BETOGINGEN OP CYPRUS Herhaalde malen heeft de po litie van Nicosia maandagoch tend met traangas groepen Tur ken, die voor een verdeling van Cyprus betoogden, uiteen moe ten drijven. De betogingen wa ren ontstaan tengevolge van ge ruchten volgens welke Engeland in principe een verdeling van Cyprus had geaccepteerd. Bij de betogingen werclen vol gens een onofficiële schatting tien Turkse demonstranten en tien leden van de veiligheids dienst gewond. De betoging ein digde toen er regen begon te val len, maar 's middags vormde zich opnieuw een grote stoet van Turkse Cyprioten, die borden droegen en „wij willen verdeling" riepen. De politie gebruikte her haalde malen traangas om de demonstranten uiteen te drijven. Verscheidene politievoertuigen werden omvergeworpen en in brand gestoken. Toen de ongere geldheden erger werden toonden de veiligheidstroepen spandoeken met de woorden: „Verspreidt u, anders schieten wij". Na ongeregeldheden waarbij Britse troepen werden aangeval len, werd in de Turkse sector van Nicosia een avondklok inge steld. week was men verscheidene ma len slechts enige minuten van het moment van lancering ver wijderd geweest, toen er weer een kink in de kabel kwam. Zoals bekend werd de eerste poging om met behulp van een „Vanguard"-raket een kunst maan te lanceren, gedaan op zes december j.l. (De raket stortte toen neer, na zich slechts een meter te hebben verheven, bran dend neer op de lanceerinstalla- tie.) In het officiële communiqué waarin het jongste uitstel werd bekendgemaakt wordt het vol gende gezegd: „De voorbereidin gen tot een poging om de drie trapsraket Vanguard te lanceren zijn opgeschort voor het corrige ren van technische fouten, die zich in het weekeinde hebben voorgedaan." Dit uitstel kan betekenen, dat het Amerikaanse leger de marine voor zal zijn met het lanceren van een kunstmaan. Er bestaan aanwijzingen, dat de raket iie het leger hiervoor zal gebruiken de uit vele trappen bestaande „Jupiter-C"-raket - vrijwel voor gebruik gereed is. neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. AKKER 'SIROOP De economische en financiële toestand van België De Nationale Bank van België heeft haar jaarverslag over de economische en financiële toe stand in 1957 gepubliceerd. In de inleiding wordt verklaard dat aan het einde van de periode van snelle ontwikkeling, ruime werkgelegenheid, grote investe ringen en inflatiedruk de wereld economie in 1957 in haar expan sie enigszins geremd werd. In België bleef de werkgelegenheid op een hoog peil, ondanks een lichte toeneming van de werk loosheid op het einde van het jaar. Over het algemeen waren de groothandelsprijzen sedert de maand mei tot dalen geneigd, ter wijl het indexcijfer van de klein handelsprijzen bleef stijgen, ech ter over het algemeen niet in het tempo dat in de nabuurlanden is vastgesteld. Over het algemeen ontwikkelde de Belgische conjunctuur zich vrijwel parallel met die in de voornaamste andere landen. Met betrekking tot het maxi mum der voorschotten van de Nationale Bank wordt in het ver slag opgemerkt, dat de marge van 10 miljard frank voortaan uitsluitend voor de behoeften van de schatkist bestemd is, en wordt verklaard dat, vergeleken met de vooroorlogse toestand en met de toestand in het buitenland en aangenomen dat het tijdelijk karakter van de opnemingen ge ëerbiedigd wordt, deze marge ruim voldoende zal zijn. De bank wijst erop, dat in een land als België, dat geheel af hangt van de buitenwereld, en een stelsel heeft van economische vrijheid het zekerste middel om de werkgelegenheid op peil te houden bestaat in het voorkomen van prijsstijgingen, die de con currentiemogelijkheden in ge vaar kunnen brengen. De munt- politiek kan daartoe bijdragen, maar in een tegenovergestelde conjunctuur kan zij ook een doel matige rol spelen voor het be houd van het monetair evenwicht en van de economische stabili teit alsmede1' voor de 'bevordering van de sociale vooruitgang.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1